İstanbul Etkinlik Rehberi Eylül 2018

imagine dragons - istanbul eylul ayı etkinlik takvimi
imagine dragons - istanbul eylul ayı etkinlik takvimi

Biz de yaz bitmesin istedik, çok istedik özlenecek denizler var sevgili okurlar ama iş başa düşüyor, İstanbul’a dönüyoruz… Okullar başlıyor, işlere geri dönülüyor, tatile veda edilirken ve evlerden çıkmak için aranan bahaneler… Efenim biz de size FilGezi ekibi olarak Eylül ayında yavaştan şallar, ceketler ortaya çıkarken güzel bir sonbahara giriş etkinliklerini aradık, bulduk, yazdık.

Biliyoruz; kiminiz tatile çıkamadı, çıkanlar geri dönemedi kimisi de gitti geldi gitti geldi… Ee ama artık Eylül geldi, sanat dolu, etkinlik dolu bir İstanbul sezonuna başlamamıza az kalmışken şehirde kalanlar, evden çıkıp hala yazmış gibi hissetmek isteyenlere güzel sebepler bulduk, derledik.

Yine sanattan geri kalmıyoruz, geziyor, görüyoruz (yüzmeye kaçanlarımız hariç, onlara küsme vakti) İşte İstanbul Eylül ayı etkinlik rehberi..

1 Eylül Cumartesi

Festival- 2018 İstanbul Cocktail Festival

istanbul eylul etkinlikleri-kokteyl fest
istanbul eylul etkinlikleri-kokteyl fest

İçelim güzelleşelim! Kokteylerle geçirdiğimiz bir yazın ardından önümüzdeki yazı beklememek için workshoplarla dolu, İstanbul’un efsane kokteyllerini yapan yerleri bir araya getiren Cocktail Festival’ine gidiyoruz. Nereye gidiyoruz? Küçükçiftlik Park’a, 1 Eylülde akın ediyoruz ki; sahne gösterileri, workshoplar, yaratıcı sunumlara şahit olalım!

2018 İstanbul Cocktail Festivali biletleri için: https://www.mobilet.com/event/istanbul-cocktail-festival-1531-56de#more

2 Eylül Pazar

Konser- Imagine Dragons

imagine dragons - istanbul eylul ayı etkinlik takvimi
imagine dragons – istanbul eylul ayı etkinlik takvimi

İstanbul Eylül etkinlikleri konsersiz olur mu hiç?  Sizi 2 Eylül’de Küçükçiftlik Park’ta gerçekleşecek olan, Imagine Dragons konserine çağırıyoruz. 2008’de Texas’ta bir araya gelen grubun yıllardır şarkılarıyla eğlenip duruyoruz. Rock ve alternatifi janralarını bir araya getirirken biz de dans edip durduk, bu sefer Küçükçiftlik’te son albümleri olan Evolve’un turnesinde dans etme vakti!

Biletler için: http://www.biletix.com/etkinlik/V5A94/ISTANBUL/tr

4 Eylül Salı

Açık Hava Sineması- Transit

transit - istanbul eylul etkinlikleri-2018
transit – istanbul eylul etkinlikleri-2018

Eylül ayı İstanbul etkinlik rehberimizde, hala açık hava sinemalarına yer verebiliyorsak bu, henüz havalar soğumadı demektir. Yani sırf kutlamak için bile senenin son açık hava sinemasına gidelim diyoruz.  Christian Petzold‘un yönettiği Alman – Fransız ortak yapımı bu film aynı zamanda vizyon öncesi ilk gösterim özelliğine de sahip.

5 Eylül Çarşamba

Film Gösterimi- How to Talk to Girls at Parties

Yaz başından beri inanılmaz filmlerle açık hava sinemasına doyamadık efenim! Son iki gösterimi kalan TV+ ile Açık Hava Başka Sinema’da bu sefer How to Talk to Girls at Parties adlı 2017 yapımı film ile sona Bomontiada’da yaklaşıyor. Punk, aşk, komedi, uzaylıların dahi bulunduğu filmde, galaksiyi gezen gruptan ayrı kalıp yolları Londra, Croydon’a düşmesi ve sonrasında yaşananları anlatılıyor.

Unutmadan, sınırlı sayıda şezlonglu alan olduğu için 19:00’da kapıda isim yazdırmalısınız, ve saat 21.00’da da yerinizde olmalısınız! Aksi halde Bomontiada aşırı kalabalık oluyor.

5 Eylül Çarşamba

Sergi: Olduğu Gibi-As Is

Ani Çelik Arevyan’ın kişisel sergisi, “Olduğu Gibi”, kendisinin ‘yapmak’ olarak gördüğü fotoğraflarında kaydettiği anları birbirleriyle ilişkilendirerek, biçimleriyle imgelemleriyle yeni hikayeler yaratıyor.

5 Eylül Çarşamba Günü açılacak sergi Eylül sonuna dek Galata Rum’da 4. katta sanatseverleri bekliyor olacak.

6 Eylül Perşembe

Dizi-Yaşayamayanlar

Herkes mutlaka duymuş olacak ki, artık bizim de kendimize ait bir vampir dizimiz var! Çekimlerinin bittiğini duyduğumuz, Yaşayamayanlar adlı ilk Türk Vampir dizisi, 6 Eylül’de Türkiye’deki büyük dijital platformlardan biri olan BluTV’de yayımlanacak. (İlk defa İstanbul etkinlik rehberimizde bir diziye yer verdik hadi hayırlısı)

Dizide, Birkan Sokullu, Elçin Sangu, Kerem Bursin ve Selma Ergeç gibi isimler yer alıyor. Kendisini yıllar önce vampire dönüştüren vampiri intikam için arayan Mia’nın İstanbul’a gelişi ve sonrasında yaşadığı olayları göreceğimiz dizi, 6 Eylül’de!

7-9 Eylül Cuma-Pazar

İstanbul Comics&Art Festival

istanbul comics art festival
istanbul comics art festival

Sahnede müzik, standlarda karikatürler, çizgi romanlar, fanzinler ve etrafınızda graffitiler, sergilerin yer alacağı hatta seminerlerin, workshopların dolu olduğu üç gün için, açık havada gerçekleştirilecek efsane bir festival. Geçtiğimiz sene bu etkinliğe filgezi olarak katılıp çok iyi vakit geçirmiştik bakalım bu sene nasıl geçecek.

İstanbul Comics&Art Festival’i Club Quartier (Saint-Joseph’liler Derneği) Moda’da gerçekletirilecek. Daha detaylı bilgi ve biletler için: https://www.icaf.com.tr/

Hazır Moda’ya gelmişken aşağıdaki yazımıza göz atsanıza,

Moda’da Neler Yapılır – Moda Gezi Rehberi

7-9 Eylül Cuma-Pazar

Festival- Van GezginFest

gezgin fest - eylul etkinlik rehberi
gezgin fest – eylul etkinlik rehberi

Hadi iyisiniz; yine şehirden kaçmak için güzel bir fırsat! Bildiğiniz gibi İstanbul’da da düzenlenen etkinlik GezginFest Eylül ayında ilk kez Van’da! Sizleri yeniden doğayla buluşturacak olan bu festival eğlenceli aktivitelerle dolu. Van Gölü’nün kıyısında Gevaş Ada İskelesi’nde düzenlenen festivalde; engelliler için oyun parkurları, sosyal yaşam alanları, kütüphaneler ve oyun alanları muazzam bir line-up’ın yanında sadece diğer artılardan birkaçı.

Daha detaylı bilgi için: http://www.biletix.com/etkinlik/V0AF1/TURKIYE/tr

7 Eylül Cuma

Konser- Avluda Caz: Önder Focan & Şallıel Bro’s “Funkbook”

Mayıs ayından beri söylüyoruz Avluda Caz bir başka!! İşte devam eden Avluda Caz etkinliğinin yeni ismi Önder Focan & Şallıel Bro’s “Funkbook” projesi. Saksafonda Şallıel kardeşler var, Önder Focan ile birlikte caz&popüler müziğin karışımı proje Funkbook 20:30’da Caz severler için ücretsiz Bomontiada’da!

8 Eylül Cumartesi-22 Eylül

Sergi: Berkay Dağlar-“Holivud”

berkay daglar - istanbul eylul etkinlik takvimi
berkay dağlar – istanbul eylül etkinlik takvimi

Uluslararası bir sanatçı olan Berkay Dağlar, HBO ve 20th Century Fox için yaptığı çalışmalarla tanınırken, dünya sineması ve dizilerinden temalarla birlikte kendi hayalgücünü birleştirip çok uzaklaşmadan inanılmaz illüstrasyonlar üretirken, “Türkiye’nin Holivud’da ne işi var?” sorusuna cevap olan eserleriyle Bant Mag. Havuz’da 8 Eylülden itibaren Wolverine’den Guardian of Galaxy için hazırladıklarını görebilirsiniz.

8-9 Eylül Cts-Pazar

Festival: İstanbul Rooftop Festival

rooftop fest - istanbul eylul etkinlikleri
rooftop fest – istanbul eylul etkinlikleri (360 İstanbul)

Yaz bitiyor demiştik ya, işte çok güzel bir “yaza veda” etkinliği karşınızda! İstanbul’da kalanlarımızın kopamadığı o teras partilerine çok güzel bir tanesi ile veda ediyoruz. Çeşitli yerlerde sürdürülecek bu festivalde yoga, festival makyajı, uçurtma yapımı, dövme köşeleri ve inanılmaz müzik var! Etkinlik, 8 Eylül 12:00’da başlayıp 9 Eylül sabahına kadar devam edecek.

Festivalin gerçekleşeceği yerler ve müzik hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için: https://www.mobilet.com/event/istanbul-rooftop-festival-1225-eb5e

12 Eylül Çarşamba

Film Gösterimi- Call Me by Your Name

Ah aşk… Dil, din, cinsiyet, yaş ayırt etmeksizin yaşanan aşklar en güzeli değil midir ? İşte bu sefer de size 1980’ler İtalya’sında geçen romantik bir film öneriyoruz. Aralarında yaş farkı olan iki erkeğin aşkını ele alan Call Me by Your Name… Yine TV+ ile Açık Hava Başka Sinema kapsamında kapanış için seçilmiş, Call Me by Your Name gösterimini kaçırmamalısınız zira bu film gözyaşlarınıza iyi gelecek, unutmadan yanınıza bolca mendil almanızı öneriyoruz.

Unutmadan, Bomontiada‘da sınırlı sayıda şezlonglu alan olduğu için 19:00’da kapıda isim yazdırmalısınız, ve saat 21.00’da da yerinizde olmalısınız!

13 Eylül Perşembe

Workshop-Burgers&Fries

Ah o vazgeçemediğimiz ikili… Nereden en iyisini buluruz diye dön dolaş dur anca ama bu arada Mutfak Sanatları Akademisi ayağınıza geldi!! Enfes lezzetlere imza atan MSA, bu kez de vazgeçilmeyen burger ve patates ikilisi için efsane bir workshop düzenliyor.

Daha detaylı bilgi ve biletler için: http://www.biletix.com/etkinlik/VY409/TURKIYE/tr

Ayrıca karnınız acıktıysa sizi aşağıdaki yazımıza alalım:

İstanbul’un En İyi Restoranları

14 Eylül Cuma

Konser-Jax Jones

Jax Jones -istanbul eylul ayi etkinlik takvimi 2018
Jax Jones -istanbul eylul ayi etkinlik takvimi 2018

Her sene harika house şarkılarıyla mutlaka dillere dolanan şarkıların sahibi, Jax Jones (malum yeni sezon başlıyor) Mercedes Benz Fashion Week İstanbul’un kapanış partisinde yer alacak. Şimdiye dek Demi Lovato, Duke Damont gibi isimlerle çalışmalar yapan Jax Jones konseri hakkında daha detaylı bilgi almak için:

http://www.zorlupsm.com/tr/etkinlik/mbfwi-kapanis-partisi-jax-jones

15 Eylül Cumartesi

Vegan Pastacılık – Kokteyl Kahve Eğitimi – MSA

Eğer haftasonunuzu bir atölyeyle geçirmek isterseniz sizi vegan pasta ve kahve kursuna davet edelim. İstanbul Eylül ayı etkinlik rehberinde 2. kez bir yemek atölyesine yer veriyoruz. Mutfak sanatları akademisinin bu “yeni nesil” zevklere ve alışkanlıklara yönelik etkinliği belki yorugunluğunuzu atıp, kafanızın boşalmasını sağlar.

Ayrıca İstanbul’un Vegan Restoranları ve İstanbul’un En İyi 3. Dalga Kahvecileri yazılarıma göz atabilirsiniz.

Etkinlik, Maslak- GİZ Plaza‘da, sabah 10:00’da başlıyor. Fiyatları 200-210 TL.

15-16 Eylül Haftasonu

Festival – Chillout

Bodrum ve Çeşme’nin ardından kapanışı İstanbul’da yapacak olan Chill-Out Festival bu sene de elektronik müziğin önemli isimlerini ağırlayacak. Erken seçim sebebiyle ertelenmek zorunda kalınan festival 15-16 Eylül’de ilk defa iki gün boyunca yeni mekanında kesintisiz müzik sunacak.

Stavroz, Viken Arman, Elfenberg, El Mundo, Satori & The Band From Space ve daha birçok ismi dinleyerek yaza hakkıyla veda etmek için Sarıyer Garden Fiesta‘daki etkinliği kaçırmayın deriz.

http://www.chilloutfest.com

18 Eylül Salı

Sergi-Bölünmüş Temsil

18 Eylülden itibaren sanatseverlerle buluşacak olan “Bölünmüş Temsil” adlı sergi, 4.Tasarım Bienalinin temasına paralel olarak, M. Wenda Koyuncu ve Ezgi Yıldız küratörlüğünde Evren Erol, Cansu Sakız & Murat Kahya, Serkan Yüksel, Esra Carus, Doğukan Çiğdem, Özge Yağcı, Oğuzhan Güdek ve Uğur Savaş’ın eserleriyle “Nasıl oluyor da bilgi arttıkça dünya daha kötü bir yer olmaya başlıyor? Bilgi kaynakları artarken öznelerin benzemezliği ve önerilerin farklılaşması beklenirken nasıl oluyor da birbirini kopya eden bir dünyaya doğru gidiliyor?” sorusuna cevap arıyorlar.

Sergi, UNIQ Gallery’de 14 Ekim’e dek ziyaret edilebilir.

20-23 Eylül Perşembe- Pazar

İstanbul Coffee Festival 

Kahveyi ve yaşamdaki yolculuğunu buluşturmak amacıyla dört senedir bizimle buluşan kahve festivali bu sene 5. yılını kutluyor. 20-23 Eylül tarihlerinde yine İstanbul KüçükÇiftlik Park’ta gerçekleşen olan etkinliğin detaylı programına buradan ( https://www.istanbulcoffeefestival.com.tr/program/ ) ulaşabilirsiniz.

Kaliteli kahveleri kavuran baristalar, kahve kavurucusuları ve yeni nesil kahveciler ile tanışacağımız bir festival olacak. Seminerler, workshoplar ile kahveye dair deneyimleri edinip, yarışmalar ile eğleneceğiz gibi duruyor.
Önerimiz hafta içi ya da sabah saatlerini tercih etmeniz, akşam seansları ve hafta sonu kalabalık bunaltıcı olabiliyor.

22 Eylül – 4 Kasım 

İstanbul 4. Tasarım Bienali

4. istanbul tasarim bienali
4. istanbul tasarim bienali

İstanbul Eylül ayı etkinlik rehberinin bizi en heyecanlandıran maddesi bienal tabii ki. Bu sene 4.sü gerçekleştirilecek olan Tasarım Bienali “Okullar Okulu” başlığı ile geliyor. Uluslararası açık çağrı üzerine başvuru yapan yüzlerce sanatçının arasından 100’e yakınının eserlerini görebileceğiniz bienalin küratörlüğünü Jan Boelen üstlenirken, Yapı Kredi Kültür Sanat, Akbank Sanat, Pera Müzesi, Studio-X Istanbul, Arter ve Salt Galata da bu sene eserlere ev sahipliği yapacak.

Bienali 4 Kasıma kadar ziyaret etmek mümkün.

18-23 Eylül Cts-Perş

Festival- fizy İstanbul Müzik Haftası

Popüler kültürde yerini almış ve Türk Pop müziğini bir araya getirmeyi hedeflemiş fizy İstanbul Müzik Haftasında birçok çeşitli etkinlik düzenlenirken son üç gününde gerçekleşecek olan Türk Pop Festivali de var! Konserlere doymayalım dedik herkesi bir arada bulduk!

İşte daha detaylı bilgi ve program hakkında bilgi için: http://www.zorlupsm.com/tr/etkinlik/fizy-istanbul-muzik-haftasi

26-27-28-29 Eylül Çarşamba -Cumartesi

Red Bull Music Festival

istanbul etkinlik rehberi redbull muzik festivali
istanbul etkinlik rehberi redbull müzik festivali

Dört günümüzü nasıl dolduruyoruz efeniim tabii ki de yine bir festival yine bir festival!

20 yıldır New York, Sao Paulo, Los Angeles ve Viyana gibi şehirlerde gerçekleştirilirken çat bize de geldiler! Gittikleri yerlerde farklı konseptlerden oluşan 4 gün farklı yerlerde gerçekleştirilen festivalde hiçbir şeyden eksik kalmamız için her şey yapılırken inanılmaz line-up’lar da bizi beliyor.

İstanbul’un kültürü ve müzik dinamiğini evrenselleştirmeyi amaçlayan etkinlik biletleri ve line-uplar için: https://www.mobilet.com/event/rbmf-2018-kombine-2107-0400?gclid=Cj0KCQjwiJncBRC1ARIsAOvG-a71aPiqXMpznfbU7n9Vx3Od_Uc4cTUMaiBIg6TRKMYq0jFbvMdtGfkaAjSMEALw_wcB

24 Eylül Pazartesi

Dizi-The Big Bang Theory

Çok sevdiğimiz ve bizi geçtiğimiz 11 yıldır kahkahalara bolan, çılgın biliminsanlarıyla dolu hatta bazı cümlelerini anlayamadığımız The Big Bang Theory’nin bu sezonun son olacağı söylentiden çıkıp doğruluğu onaylanmıştı. 24 Eylül’de Amerika’da yayınlanacak olan son sezonun ilk bölümü ile vedaya hazırlanıyoruz. 🙁

26 Eylül Çarşamba

Tiyatro Oyunu- İntiharın Genel Provası

intiharın genel provasi-istanbul eylul etkinlik takvimi 2018
intiharın genel provasi-istanbul eylul etkinlik takvimi 2018

“Kurt neden ot yemez?” İntihar etmek üzere olan başarısız bir mimar ve sanatsallaştırmayı istediği ölümü Tuna Nehri’nde başlar fakat sonra ne hale gelir… “Parça parça ölmek nasıl başarılır? Peki ya intihar etmeye çalışan bir adamı nasıl durdurursunuz?” Ölüm, ve yalanlarla dolu bir hayat… İşte size birçok olay yaşanırken dans ve müzik dolu bir oyun! Duşan Kovaçeviç’in “metafizik komedi” olarak adlandırdığı oyun, Tiyatroadam ekibi tarafından 26 Eylül’de Trump Kültür ve Gösteri Merkezinde.

29 Eylül Cumartesi

A Day On Burgazada

Burgazada Cennet Bahçesi’nin yaz boyunca etkinliklerine katılanlar orada mı? Sezonu kapamaya gidiyoruz! Müziğin yanısıra yoga, vegan brunch, tasarım pazarı eşsiz atmosferle birleşecek.

Detaylı bilgi için etkinliğin Facebook sayfasına ( https://www.facebook.com/events/581035408944043/?ti=icl ) göz atmayı unutmayın.

29 Eylül Cumartesi

Konser-Matrixxman

İlk EP’si “The XX Files” 2013 yılında yayınlandıktan sonra hızla başarıyı elde eden Amerikalı, Matrixxman yine aynı tempoyla birçok yerden övgü aldıktan sonra 2015 yılında çıkardığı albümle ne kadar istikrarlı olduğunu gösterdi. Matrixxman konseri 29 Eylül’de Zorlu PSM’de. Detayli bilgi için:  http://www.zorlupsm.com/tr/etkinlik/matrixxman-2

30 Eylül Pazartesi

Dizi-The Simpsons

simpsons - istanbul eylül etkinlik rehberi
simpsons – istanbul eylül etkinlik rehberi

İstanbul etkinlik rehberinde bir çizgi filme yer vermek gibi keyiflisi yok!! 1989’dan beri asla yılmadan, son sürad devam eden eğlence dolu ve ilginç karakterlerle dolu bir aileyi anlatan The Simpsons 30. sezonuna geldi! Sanırım bu yüzden 30 Eylül’ü, sezonun ilk bölümlerini yayınlamak için seçmişler. Bekliyoruz fakat akıllarda tek bir soru; “Maggie büyüdü mü?”

Eylül Ayı Boyunca

Müze- Ara Güler Müzesi

ara güler - istanbul etkinlikleri rehberi eylul
ara güler – istanbul etkinlikleri rehberi eylül

İşte size Eylül ayının bonus etkinliği… Fotoğraflarıyla hayattan parçalar alıp sunan, yılların eskitemediği bir fotoğrafçının arşivi, Ara Güler Müzesi. 70 yılını fotoğrafa adamış bir sanatçı, binlerce insanı fotoğraflamış, şehir şehir ülke ülke gezmiş bir usta olan Ara Güler’in arşivinden eserleri sergileyen Ara Güler Müzesi, Ağustos ayında ustanın 90. doğum gününde açıldı ve şu anda “Ilık Çalan Adam” adlı sergiye ev sahipliği yapmakta.

Ara Güler Müzesi’ni Salıdan Pazara her gün ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Eğer etkinliklere boğulduk biraz gezelim derseniz ağağıdaki yazı sizlik:

İstanbul’da Gezilecek Yerler

İstanbul Etkinliklerini buradan takip edebilirsiniz. Bi dahaki aya kadar bol konserli, tiyatrolu, sergili kalın. Gittiğiniz yerleri bizle de paylaşın. Bi daha ki ay etkinlik takvimimizde görüşürüz.

 

More from Ozen Ozgur Ozturk

İstanbul Mart Ayı Etkinlik Takvimi

Sanat ve tarih kokan bu şehirde her gün onlarca etkinlik gerçekleşiyor. Okurlarımızın...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir