İstanbul’daki En İyi Vejetaryen & Vegan Restoran ve Kafeler

İstanbul’un En İyi Vejetaryen Restoranları diye aratınca karşımıza çıkan sonuçlar oldukça eski. Konu vejetaryen (vegan) yemek ve bunlarında kaliteli olanlarını sunmak olunca gerçekten gidip görmüş olmak, denemiş olmak gerekiyor. O yüzden en iyi vejetaryen restoran listeleri bence çok kişiye özel listeler. Genelde gidip denediklerimizi listelemeyi tercih ediyorum biliyorsunuz.

Vejetaryen ve vegan beslenme dünyada olduğu gibi Türkiye’de yükselişte. Artık çoğu restoranda ya da cafede vejetaryen seçenekler bulmak mümkün olsa da, geniş bir etsiz beslenme seçeğeni sunan mekan sayısı maalesef hala sınırlı. O yüzden en iyi vejetaryen restoranlar listesi, en iyi üçüncü nesil kahveciler gibi uzayıp gitmese de geçen senelere göre süper bir artış olduğunu sevinerek söylemek lazım. Bu yükselişe bir övgü niteliğinde olması için sizin için İstanbul’un En İyi Vejetaryen – Vegan Restoranlarını listeledik.

Bu arada biz yemeyi ve içmeyi çok seven bir ekibiz – İstanbul’daki en iyi vejetaryen restoranlaryazımızı okuduktan sonra:

Karşınızda lezzetli mi lezzetli bitkisel bazlı yemekler sunan en iyi vejetaryen ve vegan restoranlar.

İstanbul’daki En İyi Vejetaryen Restoranlar

Listede görece şık mekanlar ile daha salaş mekanlar bir arada bu arada. Sıralamanın özel bir anlamı olmasa da,  kendi favorilerimiz şeklinde listeleniyor 🙂 Daha çok Avrupa yakasında denediğim için, En İyi Vejetaryen Restoranları listesinin çoğu Avrupa’dan hatta Nişantası’ndan olmuş oldu. Sizin de en iyi vejetaryen restoranlar listesinde yer almalı dediğini yerler varsa, bana yazın lütfen.

Zencefil - İstanbul'daki En İyi Vegan Restoranlar
Zencefil – İstanbul’daki En İyi Vegan Restoranlar

1. Zencefil, Taksim

Vejetaryen beslenme deyince, İstanbul’da akla ilk gelen Taksim Beyoğlu‘nda yer alan Zencefil. Taksim eski popülerliğinden çok şey kaybetmiş olsa da, Zencefil yemek kalitesini hala koruyor. Zencefil benim için üniversite anılarım demek, belki o yüzden buradaki her şeyi çok seviyorum. Günlük çıkan menüleri, tatlıları, atmosferi ile favori vejetaryen restoranlarımdan birisi.

Fiyat aralığı: İki kişi ortalam 50 – 60 TL ye mal olacaktır.

Foto: thefork.com

Zencefil’in Vejetaryen Yemekleri – Zencefil’de Vejetaryen Ne Yenir?

Kısaca her şey 🙂 Ama çorbalar, mücver çeşitleri, kiş çeşitleri, pazı köfte, yeşil lazanya benim favorilerimden. Gittiğinizde günün menüsüne de göz atarsınız mutlaka. Paket servisleri de olduğu için öncesinden bir telefon etmek isteyebilirsiniz.

Adres: Şehit Muhtar Mahallesi, Kurabiye Sk. 8-10, 34435 Beyoğlu/İstanbul

Telefon: (0212) 243 82 34

2. Galata Kitchen, Galata – İstanbul’daki Vejetaryen Restoranlar

Vejetaryen yemek konusu çoğumuz için görece yeni. Galata Kitchen’i da aslında daha çok yeni keşfettim. Et yememe denemesi yaptığım ilk zamanlarda gidip çok beğenmiştim. Galata Kitchen aslında klasik bir ev yemekçisi. Özellikle bir vegan restoran olma iddaaları da bulunmuyor. Fakat yemekleri, bildiğimiz yemekleri bitkisel içeriklerle hazırlamaları ve süper lezzetleri Galata Kitchen’i listemize üst sıralardan almamızı sağlıyor.

Galata Kitchen’ın bir diğer güzel yanı, hemen karşısında Lugat’ın küçük bir dükkanı olması ve çaprazında Java Coffee’nin bulunması. Güzel bir yemek üzeri, “vuslat ne güzel kelime ya” yorumları yapıp, güzel bir “cold brew” içerek yemek etkinliğinizi taçlandırabilirsiniz.

Fiyat aralığı: Galata Kitchen’ın vejetaryen yemeklerinin fiyat aralığı, İstanbul’a göre oldukça makul. Tabiki ne kadar çok ve ne yiyeceğinize göre değişmekle birlikte küçük bir meze tabağı 11 TL, büyük meze tabağı da 20 TL, oldukça makul bizce.

Galata Kitchen - İstanbul'daki En İyi Vejetaryen Restoranlar
Galata Kitchen – İstanbul’daki En İyi Vejetaryen Restoranlar

Galata Kitchen’da Vejetaryen Ne Yenir?

Aslında türk mutfağının etsiz yemek çeşitlerinin hepsi diyebiliriz sanırım. Zeytinyağlılar, mezeler, baklagiller, sebze yemekleri oldukça başarılı.

Adres: Galata Kulesine yürüdüğümüz yolun bir paralelinde gibi düşünebilirsiniz.

Müeyyetzade. Mah., Tatar Beyi Sk. 9 B, 34425 Beyoğlu/İstanbul

3. Doğaya Dönüş, Teşvikiye

Doğaya Dönüş’ü, İstanbul’da en iyi vejetaryen restoranlar listesine almamın bir çok sebebi var 🙂

İlki sanırım lokasyonu; İstanbul’da en sevdiğim yerlerden biri olan Teşvikiye kafeler bölgesinde yer alıyor. İkincisi zengin menü içeriği. Bar & lounge olarak hizmet verse de, bence öne çıkan yanı güzel etsiz yemekleri. Atmosferi değil fakat, yemek çeşitlerini modern bir esnaf lokantası gibi düşünebilirsiniz. Bu mekanın diğer bir güzel yanı da geniş şarap menüsü.

Fiyat aralığı: Doğaya Dönüş’te fiyatlandırma ağırlık üzerinden. Yemekleri bir tabağa alıyorsunuz ve ağırlığına göre ne kadar ödeyeceğiniz belli oluyor. Zamanında ODTÜ’de Çatı’da yediğimiz yemekleri hatırlatıyor bana biraz. Nişantası olduğu ve doğallıktan vurduğu için fiyatlar nispeten yüksek tabiki. 2 kişi birer kadeh de şarap içerek ortalama 70-90 TL arası gelen hesap normal kabul edilebilir.

Doğaya Dönüşte Vejetaryen Ne Yenir?

Yemekler günlük olarak yapıldığı için sabit bir menü yok. Fakat, her türlü zeytinyağlı ve tahıllı salatayı önerebilirim. Benim özellikle favorilerim, kişler ve karabuğday salatası.

Adres: Teşvikiye Mahallesi, Ahmet Fetgari Sokak, No 18/A, Şişli, İstanbul

4. Kase no:16, Teşvikiye – İstanbul Vejetaryen Restoranlar

Kase No:16 – İstanbul’un En İyi Vegan Restoranları

Yurt dışında bulunan “Poke Bowl” konseptinin benzerini Türkiye’ye getiren mekanlardan birisi olduğu için bu mekanı çok seviyorum. Konsept, Kase’nin bu listeye girmesini sağlayan ilk sebep. İkinci kuvvetli sebep de Teşvikiye tabi. Diğer taraftan sağlıklı yemekler, özenle seçilmiş içki menüsü ve lezzetli başlangıçları Kase’nin benim için en iyi vejetaryen listesinde bulunmasının diğer sebepleri.

Kase’de Vejetaryen Ne Yenir?

Balık ürünleri ile yapılan kaseleri (örneğin, levrek kase, somon kase) tercih edebilir ya da diğer kaselerden eti çıkarıp, yerine avokado ekleyerek çeşiti arttırabilirsiniz 🙂 (Vejetaryen değil de pesketaryen öneri oldu idare edin artık hehehe)

Fiyat aralığı: Başlangıçlar 20 – 30 TL arası, kaselerde 36 – 50 TL arası değişiyor. Yani ortalama 2 kişi 90 – 100 TL’lik bir hesap geleceğini düşünebilirsiniz.

Adres: Teşvikiye Mahallesi, Teşvikiye Fırın Sokak, No 16, Şişli, İstanbul

Foto: bedeninisev

5. Plus Kitchen, Teşvikiye

En iyi vejetaryen yerler listesi için aynı bölgeden seçtiğim üçüncü mekan olması bölgeyi ne kadar sevdiğimi anlatıyor sanırım 🙂 Doğaya Dönüş’ün hemen karşısında yer alan Plus Kitchen tam bir sağlıklı yemek mekanı. Çok fazla seçenek olmasa da, kötü yağ kullanılmayan – lezzetli bir vejetaryen opsiyon bulundurmaları, menüyü tamamlayan güzel yan seçenekler ve komik ama yüksek tavanı  Plus Kitchen’in sevdiğimiz özellikleri.

Fiyat aralığı: Plus Kitchen’da kişi başı yemek 20 – 30 TL arasına mal olacaktır.

Plus Kitchen’da Vejetaryen Ne Yenir?

Günün vejetaryen menüsü ve yanında alacağınız mezeler Plus Kitchen’in lezzetli vejetaryen seçenekleri.

Adres: Teşvikiye Mahallesi, Ahmet Fetgari Sokak, No 31, Şişli, İstanbul

6. Marika, Kurtuluş

İstanbul Vejetaryen Restoranlar – Marika

Kurtuluş en sevdiğim yerlerinden biri Marika son dönemde. Süper tatlı çalışanları, bitkisel bazlı menüsü ve çok güzel kahvesi Marika’ya bayılmam için sadece bir kaç sebep. Özellikle Pop-up tadım gecelerinden birine denk gelirseniz, sakın kaçırmayın. Güzel yemek, güzel içki ve güzel müzik bu mekanın direkt vaadi.

Sanıyorum ki hayvan dostu olduğundan, masalarında mis gibi çiçekler olduğunda bahsetmeme gerek bile yoktur.

Fiyat aralığı: Marika’da iki kişi yediğiniz yemeğin ortalama maliyeti 45 – 50 TL civarı olacaktır diye düşünüyorum.

Marika’da Vejetaryen Ne Yenir?

Özet olarak her şey. Quesedilla’yası ve pancake’leri benim favorilerimden. Ayrıca sandviçleri de çok güzeldir.

Adres: Bozkurt Mahallesi, Seymen Sk. No:34, 34375 Şişli/İstanbul

Marika’nın instagram hesabı da ayrıca çok güzel.

7. Healin – İstanbul’daki En İyi Vejetaryen Restoranlar

Healin yine Nişantası bölgesinde görece yeni açılmış cafe/restoranlar bir tanesi. Healin de bütün ürünler organik ve kesinlikle işlenmiş gıda kullanılmıyor. Sağlıklı beslenme noktası olarak kendini anlatan Healin iç ferahlatıcı bir tasarıma sahip. Aslında Healin’in hikayesi daha da ilginç sahibi Hindistan’tan aldığı sağlıklı beslenme ilkelerini uygulamak için Türkiye’ye geliyor ve bu restoranı açıyor. Şeker, GDO’lu gibi beslenme sektörünün he yerine yayılmış sorunlar bu restoranda bulunmuyor.

Fiyat aralığı: Healin görece yüksek bir fiyat aralığına sahip, burgerler 35-40 TL arası, makarna ve pizzalar da 30 – 35 TL

Healin’de Vejetaryen Ne Yenir?

Healin aslında vejetaryenlık değil, sağlıklı beslenme üzerine özelleşen bir restoran olduğu için çok fazla vejetaryen seçeneği yok gibi görünsede aslında vegan bir restoran kadar çok vegan seçeneği var. Salatalar, veggie burger Healin’de tercih edilebilecek yemeklerden. Her şey oldukça leziz zaten.

Adres: No:110 Hüsrev Gerede Cd. Şişli İstanbul

Healin instagram ve websitesinen detaylı inceleme yapabilirsiniz.

8. Çiya

Çiya’yı bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. Eğer bilmeyenler varsa da koşa koşa gitmelerini tavsiye. Süper lezzetli yemekler ve sınırsız seçeneğin olduğu bir yerden bahsediyoruz. Aslında Çiya bir kebapçı. Fakat menüsü o kadar geniş ki, menüde yer alan etsiz yemekler kısmı başlı başına bir restoran gibi. Yeri de Kadıköy’de, mis. Şiddetle tavsiye ederim.

Not: İstanbul vejetaryen restoranlar listesinde biraz pahalı bir seçenek ancak bu lezzete değebilir

Fiyat aralığı: İki kişi yaklaşık 70 – 80 TL civarı bir maliyet düşünebilirsiniz.

Çiya’da Vejetaryen Ne Yenir?

Acı mantar kavurması, ispit kavurması, enginar dolması favorilerimizden. Ama etsiz yemekler kısmındaki her şeye referans olabilirim 🙂

Adres: Caferağa Mahallesi, Güneşli Bahçe Sokak, No 43/A, Kadıköy, İstanbul

9. Fıccın

fıccın - istanbul en iyi vejetaryen restoranlar
fıccın – istanbul en iyi vejetaryen restoranlar

Fıccın aslında alkollü bir restoran. Gidip rakınızı içeceğiniz tarzdan bir restoran. Fakat mezeleri oldukça lezzetli. Bir de Asmalı Mescit’de, o yüzden listemize ekliyorum.

Fiyat aralığı:  Alkolsüz olarak sanıyorum ki, iki kişi için 80 – 90 TL. Alkollü olarak 150 civarı hesap gelecektir.

Fıccın’da Vejetaryen Ne Yenir?

Mezeler ve zeytinyağlılar ve eğer balık seviyorsanız deniz ürünleri oldukça güzeldir.

Adres: Asmalımescit Mahallesi, İstiklal Caddesi, Kallavi Sokak, No 3-7-8-12, Beyoğlu, İstanbul

Bir de bonus niteliğinde restoran ekliyorum (aslında ikiydi ama bu yazıyı yazana kadar Makai Kanyon kapanmış). Bu restoran “haydi kalkın gidelim” konseptinden daha çok planlı programlı gitmeniz gereken, yüksek fiyatlı bir yer:

10. Gab Foods Bebek – İstanbul’daki Vegan Restoranlar

Gabriela Palatchi Elhadef’in yeni mekanı olan Gab Foods, paella diyetini benimseyenler için bir cennet resmen. Vegan, vejetaryen ve glutensiz bir çok seçenek olan menü de fiyatlar oldukça yüksek. Gab Foods’ta yemek dışında bazı ürünleri evinizde kullanmak için satın da alabiliyorsunuz. Bebek yer alan bu mekan, İstanbul’da nadir bulunan bir konseptte olduğu için bu listeye girmeyi hak ediyor.

Fiyat aralığı: Tam olarak fiyatları hatırlamıyorum fakat 2 kişi kahvaltı için gittiğimizde yaklaşık 300 TL civarı bir hesap ödemiştik. Waffle, omlet, brownie, protein shake ve kahve söylemiştik diye hatırlıyorum.

Gab Foods’ta Vejetaryen Ne Yenir?

Menüde bir çok etsiz seçenek mevcut. Hatta isterseniz vegan & vejetaryan protein shake’ler bile isteyebiliyorsunuz.

Adres: Kuruçeşme Mahallesi, Arnavutköy, Kuruçeşme Cd. no 2, 34345 Beşiktaş


İstanbul’un Vegan Restoranları yazısının ruhuna aykırı ama aşağıdaki yazımıza da göz atabilirsiniz:

İstanbul’un En İyi Restoranları

Özellikle kendi gidip sevdiklerimi listelemeyi sevdiğim için; vejetaryen beslenme deyince karşıma çıkan diğer restoran ve kafeleri eğer gitmediysem yazmadım. Bunlar; Mahatma Cafe, Govinda İstanbul ve Bir Nevi Deli. Özellikle Bir Nevi Deli’yi merak ediyorum.

Lütfen siz de gittiğiniz ve sevdiğiniz etsiz beslenme seçenekleri bulunan mekanları bana yazın. İstanbul ‘daki en iyi vegan ve vejetaryen restoranlar listemizi genişletelim.

Afiyet olsun!

Anil

Written By
More from Anıl Gokmen

İzlanda’ya Gitmek için Kuzey Işıkları Rehberiyle 5 Neden

İzlanda benim için bir çok konuda oldukça ilgi çekici ve başarılı bir...
Read More

4 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir