Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 2018

syff- sürdürülebilir yaşam film festivali
syff- sürdürülebilir yaşam film festivali

Yaprakların dökülmesi ve son göçmen kuşların üstümüzden geçmesi bize Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali döneminin geldiğini haber veriyor! Festival, bu yıl da zengin programıyla sonbahara renk katıyor.

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 22-25 Kasım 2018 tarihleri arasında sürdürülebilir bir yaşam hayalini paylaşan İstanbul’luları 11. kez bir araya getiriyor. Festival izleyicilerini karamsar düşüncelerle geleceği tahmin etmeye çalışmaktansa birlikte yaratacağımız geleceği konuşmaya, filmlerden ilham almaya ve harekete geçmeye çağırıyor!

21 ülkeden, dinleyincelere ilham olan hikayeleri içeren belgeseller aslında bize  ihtiyacımız olan kahramanların kimler olduğunu gösteriyor. Sürdürülebilir Yaşam Festivali diyor ki; “Değişim yaratmak isteyen herkes!” ihtiyacımız olan kahramanlar.

Festival, Salt Beyoğlu ve Fransız Kültür Merkezi‘nde gerçekleşecektir. Zamanı olanlara hiçbir filmi kaçırmamalarını tavsiye ediyoruz. Az zamanı olanlar için de ‘mutlaka izlenmesi gereken’ 10 filmi listeledik. Ayrıca hazır Beyoğlu’na uğramışken aşağıdaki iki yazımız da ilginizi çekebilir eklemek istedik:

İstanbul’da bir turist edasıyla gezilecek yerler

İstanbul’daki en iyi 3. dalga kahveciler

Listemize başlayalım. Herkese iyi seyirler, keyifli festivaller!

Not: Sıralama alfabetik olarak yapılmıştır ve tüm gösterimler ücretsizdir. Festival programına buradan (http://www.surdurulebiliryasamfilmfestivali.org/programlar ) ulaşabilirsiniz.

1- %2,5 Osa Yarımadası

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 2018

48′ / Kosta Rika, ABD / 2018

Yönetmen: Eytan Elterman ve Marco Bollinger

Dil: İspanyolca, İngilizce / Türkçe altyazılı

osa yarım adası - sürdürülebilir yaşam film festivali
osa yarım adası – sürdürülebilir yaşam film festivali

Osa Yarımadası ve oradaki yağmur ormanlarını duydunuz mu hiç? Bu film; yarımadadaki yağmur ormanlarının hemen yanına yapılacak olan uluslararası havalimanının ortaya çıkaracağı sonuçlarını ve buradaki turizmin Kosta Rika bölgesinde balta girmemiş yerlerindeki etkisini gözler önüne seriyor. %2,5 OSA Yarımadası, küresel ve büyük çapta yapılan turizmin nasıl olumsuz sonuçlar doğuracağını gözler önüne sererken, seyahat etmenin aslında bir sorumluluğunun olduğunu da bizlere hatırlatıyor.

2- Açık Pencere

58′ / Danimarka, Hindistan, ABD / 2018

Yönetmen: Alfred Birkegaard, Daniel Oxenhandler, Will Sloan

Dil: İngilizce, Hintçe / Türkçe altyazılı

sürdürülebilir yaşam film festivali - açık pencere
sürdürülebilir yaşam film festivali – açık pencere

Hindistan’ın yoksul mahallerinden biri olan Delhi’de iki genç kız, okullarındaki alanda internetle tanışıyor! Deepa ve Jaya okul laboratuvarında keşfettikleri yeni pencereden, ihtimallerden ve perspektiften hayata bakmaya başlar. Koskoca bir evrene adım atmalarına, internetin ulaşılabilirliliğin ve elden alınmasının getirilerine, kültürel ve toplumsal ilişkilere dair gözlemlere kulak kabartacağınız filmin fragmana buradan (  http://www.surdurulebiliryasamfilmfestivali.org/filmler/acik-pencere-the-open-window/ ) ulaşabilirsiniz.

3- Burkina Faso Bereketi

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 2018

36′ / ABD, Burkina Faso, İtalya, Bulgaristan / 2018

Yönetmen: Iara Lee

Dil: Fransızca / Türkçe altyazılı

burkina faso bereketi
burkina faso bereketi

Burkina Faso Bereketi, ‘Dolo’ adını verdikleri birayı üretip satan ve sonucunda ekonomik bağımsızlığını kazanan kadınları anlatıyor. Çok uluslu şirketlere karşı sitem ederek dışarıya dökülen gençleri, tohumları ve yarınlarının kontrolünü ele geçirmek isteyenlerin uyguladıkları ilham verici ve yaratıcı taktikleri gözler önüne seriyor. Tarımsal direniş ve gıda egemenliği meraklısı olanlar Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’ndeki bu filmi kaçırmasın.

4- Büyükbabamın bahçesi

76′ / Fransa / 2016

Yönetmen: Martin Esposito

Dil: Fransızca / Türkçe altyazılı

Büyükbabamın bahçesi - Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali
Büyükbabamın bahçesi – Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali

Aile bağlarını ve büyükbabamızla geçirdiğimiz vakitleri hatırlatacak bir film olan “Büyükbabamın Bahçesi”; genç bir delikanlı Martin’in, büyükbabasına bahçede destek olurken; ona kalan mirası keşfedişine, kendi köklerine inmesine ışık tutuyor. İkili arasındaki anılara şahit oluşumuz da bonusu!

Fragmana buradan ( http://www.surdurulebiliryasamfilmfestivali.org/filmler/buyukbabamin-bahcesi-le-potager-de-mon-grand-pere/ )

ulaşabilirsiniz.

5- Gıda Koop

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 2018

97′ / Fransa, ABD / 2016

Yönetmen: Tom Boothe

Dil: İngilizce / Türkçe altyazılı

Gıda Koop - Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali
Gıda Koop – Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali

17.000 işçisi olan bir süpermarket, New York’taki en başarılı yer ama hiç müşterisi yok! Park Slope Gıda Kooperatifi’nin 40 yıldan beri sürdürülebilir başarısının sırrı basit. Peki neden herkes bu markete çalışmayan gidiyor? Buyrun hikayesine!

Fragmana buradan ( http://www.surdurulebiliryasamfilmfestivali.org/filmler/gida-koop-food-coop/) ulaşabilirsiniz.

6- Kapalı Döngü

93′ / Birleşik Krallık, ABD / 2018

Yönetmen: Graham Sheldon

Dil: İngilizce / Türkçe altyazılı

kapalı döngü
kapalı döngü

“Döngüsel ekonomi nedir? Sıfır atık size neyi anlatmak istiyor? Eğer kapalı döngü denilen sisteme geçilmezse, gerçekten gezegenin ve toplumun sonu mu olacak?” gibi sorulara üç kıtadan küresel ölçekte çalışmalar yürüten uzmanların cevapları ve düşüncelerine yer veren film var olan ve gelecekte var olacak sistem üzerine düşünmenizi, kafa yormanızı sağlıyor.

7- Kongo Mahkemesi

100′ / Almanya, İsviçre / 2017

Yönetmen: Milo Rau

Dil: Fransızca, İngilizce, Almanca / İngilizce, Türkçe altyazılı

Kongo Mahkemesi Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali
Kongo Mahkemesi Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali

Kongo’da 20 sene süren bir savaş, altı milyondan fazla ölüm… Acı içinde kıvranan halk ama asıl suçlular hep cezasız… Teknoloji için günümüzde tercih edilen hammaddelerin ana maden kaynaklarını barındıran ülkede, Milo Rau çatışmasının kurbanları, failleri, şahitleri ve gözlemcileri doğu Kongo’da sivil bir mahkemede bir araya geliyor. En kanlı savaşlardan birinin çizildiği portreyi izleyeceğimiz filmin fragmanına buradan ( http://www.surdurulebiliryasamfilmfestivali.org/filmler/kongo-mahkemesi-the-congo-tribunal/ ) ulaşabilirsiniz.

8- Naila ve İntifada

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 2018

76′ / ABD, Filistin / 2017

Yönetmen: Julia Bacha

Dil: Arapça, İngilizce, İbranice / Türkçe altyazılı

Naile İntifada
Naile İntifada

1987’de Gaza’daki ayaklanmada bir kadın, aşk, aile ve özgürlük arasında bir seçim yapmak zorundadır ve üçünü de kucaklar. Üçünü kucaklamayla kalmayıp Filistin’i haritaya yerleştirmeyi başaran, gizli bir kadın ağına da katılır. Film; Naila Ayesh’in Filistin’de en şiddetsiz ama en canlı hareketlenmeyle harmanlanmış yolculuğunu bizlere aktaracak.

9- Vamizi

52′ / İsveç / 2016

Yönetmen: Mattias Klum

Dil: İngilizce / Türkçe altyazılı

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali - Vamizi
Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali – Vamizi

Görebileceğiniz en muhteşem mercan resiflerine ev sahipliği yapan Vamizi Adası, balina, yunus, kaplumbağa ve köpekbalıkları için eşsiz bir üreme alanı. “Kitlesel yumurtlama”nın görüldüğü tek yer olan bu resif aynı zamanda ekosistemi dengede de tutuyor. Hem National Geographic’in ünlü fotoğrafçısı Mattias Klum’un nefes kesen karelerine eşlik edecek hem de dünyanın her bir yanından gelen bilim insanlarından oluşturulmuş ekibin Vamizi’de başlamak üzere olan tehlikeyi önlemesine şahit olacaksınız.

10- Yörüngeyi Değiştirenler

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 2018

102′ / ABD / 2017

Yönetmen: Kief Davidson, Pedro Kos

Dil: İngilizce / Türkçe altyazılı

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali - Yörüngeyi Değiştirenler
Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali – Yörüngeyi Değiştirenler

“Herkes için sağlık hakkı!” diyen bir avuç doktor ve aktivistin hikayesine tanıklık edeceğiz. Haiti’de; bundan otuz yıl önce, bir köyde, hayat kurtarma mücadelesiyle başlayan çalışmaların ne safhaya geldiğini gözlemleyeceğiz. Yörüngeyi Değiştirenler; kolektif başarının ve tarihin yönünü değiştirme azmi üzerine güçlü bir argüman sunuyor.

Bonus: Yedikule Bostanları

7′, Türkiye, 2018

Yönetmen: Volkan Işıl

Dil: Türkçe / İngilizce altyazılı

Yedikule Bostanları - Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali
Yedikule Bostanları – Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali

İstanbul’un tarih ve kültür kokan miraslarından biri de; Yedikule Bostanları! 70’li yıllardan 2000’lere kadar bahçıvanlık yaparak İstanbul’un Küçük Langa’sında bostanlar yok edilene dek çalışan, yaşayan en eski bostancı Recep Eraslan’ın hikayesini dinlemeye hazır mısınız?

Filmin fragmanına buradan http://www.surdurulebiliryasamfilmfestivali.org/filmler/vamizi-mercan-besigi-vamizi-cradle-of-coral/ ulaşabilirsiniz.

Festivalden fırsat bulursanız bizim yerimize Karaköy’e inin birer kahve için. Belki gitmeden aşağıdaki yazımızı da okursunuz:

Karaköy’de Gezilecek Yerler

İstanbul etkinlik yazılarımız devam edecek. Bizi takipte kalın.

Sevgiler,

Yağmur Çoban

Yaz Güvendi

 

 

Written By
More from Yaz Güvendi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir