İstanbul Etkinlik Ajandası 19-25 Mart 2018

buyuk ev ablukada - istanbul mart etkinlikleri
buyuk ev ablukada - istanbul mart etkinlikleri

İstanbul’daki etkinlikleri aktarmaya devam ediyoruz. Her hafta en azından bir temsil, bir sergiye gitmek için (tabii valit ve nakit bulursak) İstanbul Etkinlik bölümümüzü takip etmenizi öneririz.

Şimdi İstanbul etkinliklerine göz atalım:

 

Tiyatro

Sertab’ın Müzikali

sertabin muzikali - istanbul mart etkinlikleri
sertabin muzikali – istanbul mart etkinlikleri

Sertab Erener’in müzik camiasındaki 25.yılına özel, harika yorumu ile sahnelerde! Şarkılarının her biri için özel olarak tasarlanmış kostüm ve kareografilerle birlikte hayranlarıyla buluşuyor. Kostüm tasarımını Belma Özdemir, kareografiyi ve aynı zamanda yönetmenliğini de üstlenen Beyhan Murphy’ ile “Sertab’ın Müzikali” 11 Mart Perşembe günü saat 20:30’da Uniq İstanbul’da.

Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin

sen istanbuldan daha guzelsin
sen istanbuldan daha guzelsin

Bir ailenin üç kuşak kadınlarından oluşan bu çarpıcı oyun, bir erkek tarafından kaleme alınmasına rağmen hiçbir detay unutulmamış ve oldukça başarılı bir yapıt ortaya çıkmış. Sırlar, yalanlar ve içsesler….

Bam Tiyatro’dan Ayfer Dönmez, Sadri Alışık Tiyatro Ödülleri 2017 “Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu” Başak Kıvılcım Ertanoğlu ve Melis Öz’ün oynadığı, Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB) Ödülleri 2017 “Yılın En İyi Oyun Yazarı” ödüllü Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun kaleminden ve yönetmen koltuğundan 2016’dan beri sahnelerde gördüğümüz çarpıcı bir oyun.  “Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin” 20.03.2018 Salı günü saat 21:00’da DasDas Sahne İstanbul’da, 22.03.2018 Perşembe günü ise 20:30’da Toy İstanbul / İstanbul’da.

Sergi

Boş Ev/ Ada

Arter’in ilk iki katı, Can Aytekin’e ayrıldı ve Temmuz ayına dek “Boş Ev” adlı kişisel sergisine ev sahipliği yapacak. Küçüklüğünde ziyaret ettiği dedesinin evinden esinlenerek yaptığı üç boyutlu tuvaller, ve 2005’den bu yana bir nevi “Can Aytekin Antolojisi” olarak adlandırabileceğimiz, çalışmalarının bulunduğu bu sergide aynı zamanda bu anılarında kalan evin demonte bir maketi de var. Sergi günlük hayatımızın bir parçası olan her şeyi barındırmakta.

Yine Arter’de, bu sefer ikinci katında Ali Mahmut Demirel’in “Ada” adlı İstanbul’daki ilk kişisel sergisi yer alıyor. Aslında mimar olan Demirel’in yıllardır çektiği videolardan oluşan “Ada” sergisinde, etkilendiği filmlerden ürettiği çalışmalar da bulunmakta. Hatta bu filmler yakın zamanda başlayacak olan 37. İstanbul Film Festivalinde de gösterimde olacak.

İlk deneysel video çalışmalarından geçtiğimiz aylarda tamamlanan çalışmalarına kadar 4 video yerleştirmesi ile karşılaştığımız bu sergide Demirel’in sizlere sunduğu görsel ve işitsel şöleni ziyaret etmek için temmuz ayına dek Arter’i ziyaret edebilirsiniz.

Gitme Kal Bu Şehirde

Kadıköy’de yer alan birçok başarılı isimle çalışmalar gerçekleştiren Bant Mag. çalışmalarını artık tanır hale geldiğimiz dört çizerin eserlerini “Gitme Kal Bu Şehirde” adlı karma sergi ile bir araya getirdi. Her birinin beş eserle katıldığı bu sergide Rejab Eryiğit, Barış Şehri, Selin Çınar ve Berat Pekmezci yer almakta. Unutmayın bu sergiyi ziyaret etmek için son şansınız bu hafta! Mutlaka zaman ayırmanızı öneririz.

Yer:Bant Mag. Havuz Bina

Konser

BÜYÜK EV ABLUKADA

buyuk ev ablukada - istanbul mart etkinlikleri
buyuk ev ablukada – istanbul mart etkinlikleri

Türk Alternatif sahnenin önemli isimlerinden olan Büyük Ev Ablukada,  izleyicilerine unutulmaz anlar ve kahkahalarla dolu bir konser sunduğu bilinen ilk albümlerini 2012 yılında çıkarmış olan grup, son albümleri olan Fırtınayt için Büyük Ev Ablukada 20 Mart 2018 Salı 20:00’da Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi, İstanbul’da sizlerle.

Circling the Cage

circling the cage - istanbul etkinlik
circling the cage – istanbul etkinlik

Festivallerde başlayan fakat daha sonra yaptığı işlerle başarıyı ve bir kitleye sahip olan, bir Murat Kılıkçıer projesi olan, müziklerini İngiltere’de kaydeden “In Hoodies” yeni albümü ‘Circling The Cage’in 24 Mart 2018 Cumartesi günü Saat 22:30’da Salon İKSV, İstanbul’da keyifli bir gece geçirmek için sizlerle.

Sinema

Kaybedenler Kulübü Yolda

kaybedenler klubu yolda
kaybedenler klubu yolda

Herkesin çok sevdiği bir film vardı bilmem hatırlar mısınız, adı “Kaybedenler Kulübü”. ‘Nasılsın?’ sorusunun cevabını insanların kafasında ‘sıradan’ cevabı ile eşleştiren filmin ikincisi sonunda geldi! Kendi çağında ünlü olan iki radyocu bu sefer beraber yaptıkları Olympos tatilinden geri dönerken yaşadıkları durumları ve insanlık ilişkileri ele alınmıştır. “Bu yolculuk nasıl geçer?” diyorsanız, oyun daha yeni vizyona girdi. Hadi sinemalara!

Düğüm Salonu

dugum salonu - istanbul etkinlik
dugum salonu – istanbul etkinlik

Yine bir komedi, yine Şahin Irmak ve İrem Sak. Evliliğin eşiğine gelmiş bir çiftin ayrıldıktan sonra farklı insanlarla yanyana düğün salonlarında evlenmek durumunda kalmasını konu alan film, iyi gir gişeyle başlayacak gibi. Eğer oyuncuları ve oynadıkları filmlerin komedi çizgilerini beğeniyorsanız gidebilirsiniz. (Çok politik yorum)

14. Akbank Kısa Film Festivali

Baharın gelmesiyle Festival dönemine de girmiş bulunmaktayız. Bu yıl 14. kez düzenlenen Akbank Kısa Film Festivali; yarışmaları, gösterimleri ve bozulmayan gelenekleriyle tekrardan Akbank Sanat Binası’nda sanatseverlerle. 14. Akbank Kısa Film Festivali, 19 Mart Pazartesi gününden, 29 Mart tarihine kadar sizlerle.

Kitap Önerisi

Ünlü eleştirmen John Freeman’ın yine ünlü yazarlarla yaptığı tam elli beş söyleşiden oluşan ‘Bir yazar Nasıl Okunur?’ adlı kitabı raflarda yerini aldı. Çağdaş dünya edebiyatı yazarları olarak adlandırılan elli beş yazarla yaptığı bu söyleşilerin derlenmesinden oluşan kitapta, Türk yazar, Elif Şafak ile olan söyleşi bile yer alıyor.

More from Ozen Ozgur Ozturk

İstanbul Etkinlik Rehberi Temmuz 2018

İstanbul’da yaz bir başka! Şehir ve devlet tiyatroları tatile girse de özel...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir