İstanbul’daki En İyi 3. Dalga Kahveciler

Artık yeni nesil kahve, adım başı her sokakta. Biz de bu yazımızda İstanbul'daki en iyi 3. nesil kahvecileri sıraladık. Semt semt, tadlarına göre kahveler ve online sipariş verebileceğiniz yerleri de ekledik.

İstanbul’u ve hayatımızı 2011 yılının sonlarına doğru etkisi altına almaya başlayan üçüncü dalga kahvecilerden favorilerimizi paylaştığımız bir yazı olsun istedik. Öyle ki, artık her köşe başında yeni açılan bir 3. dalga kahveciyle karşılaşıyoruz. Mahallemizde tesisatçı, ayakkabıcı, terzi bulamaz olduk 🙂

İşte İstanbul’da da, yeni nesil kahvecileri semt semt incelemeye çalıştık. Şehrin hemen her köşesinde keyifli ve kaliteli bir kahve içmek için, İstanbul’daki en iyi 3. dalga kahveciler yazımızı okuyun.

1. Petra Roasting Co.

istanbuldaki en iyi 3. dalga kahveciler
istanbuldaki en iyi 3. dalga kahveciler

Petra Roasting Co., 2013 yılında kuruldu ve şu anda küçük, tutkulu bir ekiple işletiliyor. Amaçları her yerde iyi kahve içilmesini sağlamak. ‘Umarız siz de en sevdiğiniz restoranda ya da evinizin konforunda, elle hazırlanmış güzel bir kahve içmeyi seviyorsunuzdur’ diyorlar. Uzun ve detaylı bir ön çalışmanın ardından tadından ve kaynağından emin oldukları, sezonuna uygun yeşil kahve satın alımı yapıyorlar. Farklı çekirdeklerin doğal özelliklerini koruyarak güvenilir ve yenilikçi tekniklerle de servis ediyorlar.

Bizim İstanbulda’ ki en iyi üçüncü dalga kahveciler listemizin ilk sırasında farklı kahve yaklaşımıyla Petra Roasting Co. yer alıyor.   İstanbul’ un ve Türkiye’ nin farklı lokasyonlarında  Petra Rosating Co.’ nun muhteşem kahvelerini deneme şansınız var. Hatta isterseniz online sipariş de verebilirsiniz. Adresler ve online sipariş detayları için: https://www.petracoffee.com.

istanbul en iyi 3.dalga kahve - petra
istanbul en iyi 3.dalga kahve – petra

Yolunuz Gayrettepe ya da Topağacı’ ndan geçiyorsa dükkanları da mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Gayrettepe Petra’  nın iç dekorasyonu gerçekten çok güzel, kahvenin yanı sıra burada farklı tasarım ürünler de satılıyor. Ayrıca, Kanyon’ da Petra’ nın bir Kiosk’ u mevcut. Bu bölgede çalışıyorsanız, iş arası kaliteli bir kahve molası vermek için Petra’ yı tercih edebilirsiniz.

Petra Roasting Co.’ nun filtre kahveleri çok lezzetli, her sezon yenilendiği için, notalarına bakıp kendi damak tadınıza uygun olanı seçebilmeniz mümkün.  250 gr. kahve TL 40-45 arası değişiyor. Özel espressso harmanları ACME ile hazırlanan cappucinoları özenle hazırlanıyor, fiyatı TL 10. Sağlıklı bir alternatif olması için matcha latte deneyebilirsiniz, fiyatı TL 12.

2. But First Coffee

istanbul'un en iyi yeni nesil kahvecileri - but first coffee
istanbul’un en iyi yeni nesil kahvecileri – but first coffee

Adından da anlaşılacağı üzere, kahvenin hayatımızdaki önemini ve verdiği keyifi anımsatan; her gittiğimizde bizi mutlu eden üçüncü dalga kahveci. 2015 yılında, Bomonti’de, komşularına nitelikli kahve sunmak amacıyla ve mottosuyla kuruldu.  Tam da Feriköy’e yakışır bir ünvan; “mahallenin kahvecisi”.

Kahvenin, üreticiden  alınmasından, içtiğiniz fincana gelene kadar tüm sürecine önem vermeleri ve hakim olmaları, kendi kahvelerini kavurmaları ve denediğimiz her kahvenin bizi mutlu etmesi, burayı “en iyi yeni nesil kahveciler” listesinde 2. sıraya koymamız için en büyük neden. Bunun yanında, çoğu havalı yeni nesil kahvecilere göre iletişime açık olmaları da çok sevdiğimiz bir özelliği buranın. Ayrıca eklemeden geçmeyelim; bu kafe, evcil hayvan dostu.

Her geldiğimizde içtiğimiz ve size de tavsiye edebileceğimiz kahve; cam şişede gelen cold brew. Bunun yanında filtre kahveleri de oldukça lezzetli. Kahve fiyatları ortalama diyebiliriz. Örnek verecek olursak; filtre kahve 13-14 TL, mocha 18 TL, türk kahvesi 11 TL

Son olarak ekleyelim; But First Coffe’den online olarak kahve çekirdeği de alabilirsiniz.  (Kahve seçenekleri linkini tam olarak buraya bırakıyorum)

3. Cup of Joy

cup of joy- yeni nesil kahve istanbul
cup of joy- yeni nesil kahve istanbul

Kendi çekirdeğini kendi kavuran en iyi üçüncü dalga kahvecilerden Cup of Joy. Bebek’ teki Yasemin Pasajı içinde küçük bir dükkan olarak açılmıştı. Kahve severlerin kısa zamanda uğrak noktası haline geldi ve Zorlu Center’ a da açıldı.

Bebek ya da Zorlu Center taraflarındaysanız ve farklı bir kahve deneyimi yaşamak istiyorsanız mutlaka uğrayın. Kahve yanında atıştırmalıklar da oldukça lezzetli (çoğu zaman hangisini seçeceğimiz konusunda sıkıntı yaşıyoruz, hepsini yemek istediğimizden). Unutmadan, https://www.yemeksepeti.com/cup-of-joy-bebek-istanbul üzerinden de siparişlerinizi iletebilirsiniz.

Cup of Joy’ daki favori kahvemiz Cold drip, gerçekten muhteşem, içebileceğiniz en iyi soğuk kahvelerden, fiyatı,  TL 14. Bir de Hindistan cevizi sütüyle hazırlanmış latte  tavsiye ederiz, sıcak kahvelerden, fiyatı, TL 15 civarı.

4. Coffee  Department

istanbul yeni nesil kahve - coffee department
istanbul yeni nesil kahve – coffee department

Coffee Department, İstanbul, Balat’ta bulunan ve çok özel kahve çekirdekleri bulup kavurmayı hedefleyen bir kahve kavurma evidir. Coffee Department dünyadaki en kaliteli kahve çekirdeklerini bulmayı ve size en güzel kahve deneyimini yaşatmayı amaçlıyor.

Yolunuz Balat’ a düşerse kahve molanız için kesinlikle Coffee Department’ a gidin. Çok zevkli bir kahve dükkânı, gidilip görülmesini tavsiye ederiz. Üşenirseniz de http://coffeedepartment.co linki üzerinden kahvenizi sipariş edip, evde yapmayı deneyin. Dünyanın farklı yerlerinden en özel çekirdekleri getiren, İstanbul’daki en iyi 3. dalga kahveciler arasında yer alan Coffee Department’ ın kahveleri gerçekten çok iyi.

Kenya ve Kolombiya orijinli filtre kahveleri çok iyi, 250 gr için fiyat TL 29’ dan başlıyor. Sütlü bir kahve içmek isterseniz latte öneririz, fiyatı TL 10. Kahveye eşlik eden atıştırmalıklar da her zaman taze ve lezzetli.

5. Kronotrop

istanbul en iyi 3. dalga kahveciler - kronotrop
istanbul en iyi 3. dalga kahveciler – kronotrop

Kronotrop, Beyoğlu’nun bir yan sokağında, küçük bir kahve dükkanı olarak başladı. Kısa sürede kahve tutkunların vazgeçilmez uğrak noktası haline geldi. 2014’ün başında Kronotrop’u bünyesine katan İstanbul Yiyecek İçecek Grubu, Kronotrop’u uluslararası lider microroasterlar’la aynı kulvarda konumlamak üzere yeniden tasarladı ve yapılandırdı. Kronotrop için global üstün kahve dünyasında yepyeni bir sayfa açıldı.

Bulunabilecek en iyi kahve çekirdeklerini doğrudan üreticiden alıp, en ileri kavurma tekniklerini kullanarak kahve meraklılarına heyecanlı bir tecrübe yaşatmak üzere kollarını sıvayan Kronotrop, Cihangir, Maslak Orjin, Allianz Tower, Atatürk Havalimanı dış hatlarda açtığı keyifli mekanlar ve Maslak Oto Sanayi içindeki Kavurma Tesisi, Ar-Ge ve Eğitim Merkezi ile atılımlarını hızla geliştiriyor.

Cihangir’ deyseniz eğer kahve molası için buradaki Kronotrop’ a mutlaka uğrayın. Online sipariş ve adresler için link:

https://www.kronotrop.com.tr/tr

Kahve deneme paketi alıp 4 farklı çekirdek deniyebilirsiniz, 4*60 gr, fiyatı TL 40. Bizim favorimiz filtre kahvelerden Etiyopya, Mormora. Cihangirdeyseniz eğer esspresso bardan cortado’ yu tercih edebilirsiniz, fiyatı TL 8.

6. MOC

moc - istanbul yeni nesil kahve
moc – istanbul yeni nesil kahve

MOC  23 Nisan 2014 gibi anlamlı bir günde başladı macerasına. ‘ Henüz layık olduğu ilgi ve alakayı ülkemizde görmeyen, kahvenin üstünde gezinen kara bulutları kaldırmaya geldik’ diyorlar. Hem toptan kahve satışı hem de nitelikli kahve sunumu sunumu konusunda başarılı da oldular.  Ministry of Coffe’ nin vizyonunda dünyanın en nitelikli kahvelerini tedarik edip, yine dünyanın en özellikli ve hassasiyet gerektiren teknikleri ile kahveyi Avustralya usulü kavurmak ve sunmak var.

Nişantaşı, Topağacı’ nda ilk açılan üçüncü dalga kahveci MOC sanırıyoruz, ya da bizim ilk gittiğimiz ve asla vazgeçemediğimiz diyelim. Şu an MOC Türkiye’ nin her yerine hızla yayılıyor. Nişantaşı merkez şubenin yanı sıra, Sydney, Bomonti, Topağacı, İzmir, Bursa, Yeşilköy, Florya ve Factory şubeleriyle kahve dostlarını ağırlıyor. Hala MOC’ tan bir kahve içmediyseniz karşınıza çıkan ilk MOC’ a girip bir kahve alın hemen İnternetten sipariş vermek isterseniz de link: https://moc.com.tr

Kahvelerden, Australian Cappucino’ yu öneriyoruz, fiyatı TL 10. Ayrıca tarçın severseniz, cinnamon latte de iyi gider bu mevsim, fiyatı TL 11.

7. Coffee Sapiens

coffee sapiens - istanbuldaki en iyi ucuncu dalga kahveciler
coffee sapiens – istanbuldaki en iyi ucuncu dalga kahveciler

Coffee Sapiens tutkuyla yaratılmış bir marka. Adından da belli olduğu üzere kendilerini kahve insanları olarak tanımlıyorlar. Kahvenin insanları ve kıtaları birbirine bağlayan bir kültür olduğuna inanıyorlar. Coffe Sapiens ‘ in amacı en iyi tada ulaşmak ve bunu en iyi ve doğru bir şekilde sunmak.

Kahvelerini yeşil çekirdek olarak dünyanın en iyi kahve yetiştiren bölgelerinden alıyor ve kavuruyorlar. Kendilerni öncelikle coffee roaster yani kahve kavurucu olarak tanımlıyorlar. Her kahve çekirdeği için farklı kavurma teknikleri deneyerek en iyi tadı yakalamaya çalışıyor ve kendi özel harmanlarımızı oluşturuyorlar. Kahvelerin en doğru yöntemlerle hazırlanması Coffee Sapiens için çok önemli.

Bizim için Coffee Sapiens, Karaköy’ deki fazla abartılan cafeler arasında parlayan bir yıldız. Kahveleri çok kaliteli, servis ettikleri fincanları da ayrıca çok zevkli. İstanbul’da mutlaka gidilmesi gereken en iyi 3. dalga kahveciler arasında. Bienal veya sergi gezdiyseniz ya da bir şekilde Karaköy’ deyseniz kahvenizi burada içmelisiniz. İnternetten sipariş etmek isterseniz, linki aşağıda paylaşıyoruz https://www.coffeesapiens.com.

Şu an tam da zamanıyken balkabaklı baharatlı latteyi deneyin diyoruz, fiyatı TL 14 Üçüncü nesil demleme yöntemlerinden de Kenya AA öneriyoruz, fiyatı TL 13, evinize götürmek için 200 gr paket fiyatı TL 22.

8. Borderline Coffee

borderline - istanbul en iyi ucuncu dalga kahveciler
borderline – istanbul en iyi ucuncu dalga kahveciler

Kahve uzmanlığını sadece hizmet olarak değil aynı zamanda ürün ve ürünler olarak da size sunmak için bir araya gelmiş üç kişi tarafından kuruldu Borderline. Kurulduğu günden bugüne de, kalite, çok iyi hizmet ve her gün anlatabilecek yeni bir hikaye için çalışıyor. Tim Wendelboe, George Howell, Assembly, BOXX gibi Dünyanın en iyi kavurma evlerinin kahvelerini Nişantaşı’ndaki dükkanında yanında harika atıştırmalıklar ile içebilir, ya da çekirdek olarak satın alabilirsiniz.

Nişantaşı’ nda turlarken keşfettiğimiz ve hemen sevdiğimiz üçüncü dalga kahvecilerden. İçtiğimiz kahveler çok lezzetliydi, sizin de yolunuz düşerse deneyin isteriz. Anladığımız kadarıyla kahveyle ilgili farklı workshoplar da düzenliyorlar. Göz atmak isterseniz link : https://borderline.coffee

Borderline Nişantaşı’nın ‘Batch Brew‘ filtre kahvesi, sabah çıkan sıcak croissant’ın en büyük eşlikçisi.Kolombiya Rio Negro single origin çekirdeklerinden filtre kahveye özel kavrulan QuickCup’ ın 250 gr fiyatı TL 34. Özenle hazırlanan cappucino da en beğenilenlerden , fiyatı TL 10

9. Gravite

gravite
gravite

Nişantaşı’ ndaki bir diğer favori üçüncü dalga kahvecilerimizden Gravite, çok beğeniyoruz tarzını. Siz de bizim gibi Nişantaşı’ nda turlamayı ve her seferinde farklı yerler keşfetmeyi seviyorsanız mutlaka uğrayın, aklınızda bulunsun. Özellikle şunu belirtmek isteriz ki, iç dizaynı çok zevkli, huzur veriyor resmen. Kitap okumak ve laptopunuzu alıp işleriniz halletmek için tercih edebileceğiniz sessiz bir mekan imkanı da sağlıyor.

Bu arada geçenlerde https://www.yemeksepeti.com/gravite-coffee-kitchen-nisantasi-istanbul da karşımıza çıktı buradan da sipariş verebilirsiniz.

Gravite’ nin kahvelerinin yanı sıra yiyecekleri de çok lezzetli. Yani sadece kahve içmeye değil, kahvaltıya da gidebilirsiniz. Özellikle çırpılmış yumurta bir harika, fiyatı TL 15. Soğuklardan iced americano, fiyatı TL 9, sıcaklardan amercino, fiyatı TL 9 favorilerden

10. Walter’ s Coffee Roastery

walters - istanbulda en iyi ucuncu dalga kahveciler
walters – istanbulda en iyi ucuncu dalga kahveciler

Breaking Bad dizisinden ilham alınarak ortaya çıkmış Walter’ s Coffee Roastery. Deney tüpleriyle hazırlanan kahveler ve sarı tulumlarla yapılan servisle oldukça konsept bir üçüncü dalga kahveci. Kadıköy taraflarındaysanız uğrayın, ya da sadece bu konsept kahveciyi görmek için Kadıköy’ e gidin. Brooklyn ve Dubai’ de de şubeler açılmış.

Enteresan ve eğlenceli bir menüleri var. Bizim favorimiz flat white yani Fw oldu, fiyatı TL 8. Yakın zamanda eve çekirdek kahve sipariş edebileceğiniz hizmetlerinin başlayacağını duyduk.

Bonus:  Four Letter Word

istanbul en iyi 3.dalga kahveciler
istanbul en iyi 3.dalga kahveciler

Muhteşem bir ortamda, muhteşem bir kahve içmek istiyorsanız, Burgazada’ ya gitmeniz gerek.  Ve İstanbul’daki en iyi 3. dalga kahvecilerimizden olan Four Letter Word’ e uğramanız gerek. İsterseniz arkadaşlarınızla muhabbete, kitap okumaya ya da sadece kafa dinlemeye. Ne kadar keyifli olduğunu anlatamayız.

Filtre kahvelerden, Ethiopia en çok sevdiğmiz. Her seferinde 1 bardak yetmiyor, ikinciyi istiyoruz, fiyatı TL 10

Eğer beni kahve kesmedi aynı zamanda bişi’ler de okumak isterim derseniz sizi – İstanbul’daki en güzel kütüphaneler- yazımıza alalım.

Eğer bu da yetmez derseniz daha genel bir yazımız olan : İstanbul’da nereleri gezebilirim yazımıza alalım.

Yazıyı bitirmeden şunu belirtmek isteriz ki, İstanbul’daki üçüncü dalga kahvecilerin tüm kahvelerini deneme fırsatımız olmadı. Modumuza göre bazen filtre kahve bazen cortado içiyoruz, hepsinden memnun kaldık bunu söyleyebiliriz. Ne içeceğiniz konusunda kararsızsanız baristalardan yardım alabilirsiniz.

Bon Appetit.

Written By
More from Melike Yaka

Yurtiçinde En Güzel Tatil Yerleri – Kısa Süreli Gezi Önerileri

Kısa süreli tatillerinizde, hemencecik kaçabileceğiniz, yurtiçindeki en güzel tatil yerlerini sıraladık. Deniz-kum-güneşli...
Read More