İstanbul Etkinlik Rehberi Mayıs 2022

İstanbul Mayıs Ayı Tiyatroları - Güne Bakan Cam Kırıkları

Mayıs ayı, güzel havaların, yemyeşil ağaçların, daha geç kararan gök yüzünün olduğu kadar hareketli şehir hayatının da habercisi. Uzayan günler ve üşütmeyen akşamlar sayesinde artık İstanbul’la daha da iç içeyiz. Etkinlikler, konserler, tiyatrolar, sergiler bizi dışarıya, şehre karışmaya davet ediyor. İlkbaharın ve İstanbul’un tadını daha da güzelleştirebilecek etkinlikleri sizin için bu rehberde bir araya getirdik. Doğayla birlikte hayatınızın da tazelenmesini dileyerek sizi Mayıs Ayı Etkinlik Rehberimize davet ediyoruz.

1 Mayıs Pazar

Tiyatro / Aşınma / Zorlu PSM / 18:00

İstanbul Mayıs Ayı Tiyatroları – Aşınma

Rehberimizin açılış etkinliği, sezonun en beğenilen oyunlarından birisi.

Usta isim Şahika Tekand’ın yazıp yönettiği ve 27 yıldır birlikte çalıştığı Yiğit Özşener’in tek kişilik performansıyla sahnede yer aldığı oyun adeta bir ustalık gösterisi olarak kabul ediliyor. Metnin bir müzik gibi akıp gittiği, seyircinin de oyuncuyla birlikte eşzamanlı olarak oyunu yaşadığı bir sanat deneyimi diyebiliriz. İzlemeniz gerekenler listenize mutlaka eklenmesi gereken bir oyun. Bu bağlantıdan etkinlik biletlerini satın alabilirsiniz.

2 Mayıs Pazartesi

Film Gösterimi / Paralel Anneler / AKM Sinema / 14:00

Pedro Almodovar’ın filminde Penelope Cruz ve Rossy de Palma bir araya geliyor. Film, istemeden hamile kalan ve doğum yapmak üzere geldikleri hastanede tanışan iki kadının arasında kurulan bağı anlatıyor. Buradan bilet satın alabilirsiniz.

3 Mayıs Salı

Atölye (yoga) / Sunset Yoga / Casa Lavanda Şile / 17:00

yoga atölyesi - istanbul etkinlikleri
yoga atölyesi – istanbul etkinlikleri

Bayramı İstanbul’da geçirenlerdenseniz size şehirden çok uzaklaşmadan tatil ortamı yaratabileceğiniz güzel bir önerimiz var.

Sunset Yoga, Casa Lavanda’nın huzurlu ve doğayla iç içe ortamında gerçekleşecek, ruhunuzu dinlendirecek bir yoga etkinliği. Eğitmen Ürün Kurtiç eşliğinde bu deneyimi yaşamak isterseniz etkinlik biletleri aşağıda.

https://www.biletix.com/etkinlik/1YOS9/TURKIYE/tr

Tiyatro / Evlilikten Sahneler / Zorlu PSM / 20:30

Evlilikten Sahneler, hayatın içinden bir konuyu sahneye taşıyor. Ingmar Bergman’ın filminden Kayhan Berkin tarafından uyarlanan oyun, 10 yıllık evli ve çocuk sahibi bir çiftin hikayesini anlatıyor. Herkes gibi sorunlar yaşayan ama her seferinde bir şekilde sorunlarını çözüp hayatlarına devam eden Johan ve Marianne bir gün eski yöntemleriyle sorunların üstesinden gelemediklerini ve artık eskisi gibi de mutlu olmadıklarını fark eder.

Aile, şefkat, bir ömür aynı kişiyle yaşayabilmek gibi konularda sorgulamalar içeren oyunda mutlaka hayatınızdan ya da çevrenizden tanıdık bir şeyler bulacaksınız. Baş rollerde Öner Erkan, Ece Dizdar, Kayhan Berkin, Naz Buhşem ve Pınar Göktaş var.

4 Mayıs Çarşamba

Konser / Lisa Ekdahl / Zorlu PSM / 20:30

Mayıs Ayı İstanbul Konserleri – Lisa Ekdahl

İsveç asıllı, Grammy ödüllü sanatçı Lisa Ekdahl, bossa nova ritimleriyle Zorlu PSM sahnesine konuk oluyor. Müzik hayatına çok küçük yaşlarda caz gruplarıyla sahne alarak başlayan sanatçı, Newyork ve Stockholm’de bir sürü sahne deneyimi ve albüm çalışmasını kariyerine eklemiş.

Daha önce müziğiyle tanışmadıysanız konser öncesinde ufak bir ısınma turu olması için sizin için aşağıya güzel bir playlist bırakıyoruz. Konserin biletlerine de buradan ulaşabilirsiniz.

5 Mayıs Perşembe

Tiyatro / Tek Başıma / AKM Çok Amaçlı Salon / 18:00

Tek Başıma, yeni yaşına girerken yeni bir başlangıç ve değişim isteyen bir kadının tek başına çıktığı Avustralya yolculuğunu anlatıyor. Tayfun Erarslan’ın yönettiği oyunda Susan Fulya Ülvan baş rolde.

6 Mayıs Cuma

Tiyatro / Karmakarışık / AKM Tiyatro / 20:00

Haldun Dormen’in yönettiği oyunun kadrosunda Erkan Taşdöğen, Fatih Kahraman, Ali Ersin Yenar, Ebru Kaymakçı ve Özden Çiftçi var. Hikaye, bir bakanın, rakip partinin sekreteriyle kaçamak yapmak için bir otel odasında buluşmasıyla başlıyor. Ancak odada onları bekleyen cesetle planları birden bambaşka bir yola sapıyor. Adrenalini yüksek oyunun biletleri burada.

Konser / Bulut Gülen “Bosphorus Train” Albüm Lansman / Zorlu Touche / 21:00

İstanbul Mayıs Ayı Etkinlikleri – Bulut Gülen

Bulut Gülen, hem Türkiye hem de dünya caz sahnelerinin önemli tromboncularından. Amerika, Kanada, Almanya, Hollanda gibi birçok ülkede festivallerde ve çeşitli konserlerde sahne almış, eğitimini Ankara Hacettepe ve İstanbul Devlet Konservatuarı sonrası Berklee’de tamamlamış. Sanatçının Zorlu Touche sahnesindeki albüm lansman konserinde kendisine Ozan Musluoğlu, Ferit Odman, Ercüment Orkut ve Barış Doğukan Yazıcı enstrümanları ile eşlik edecek. Bu bağlantıdan etkinlik biletlerine ulaşabilirsiniz.

7 Mayıs Cumartesi

Festival / Yüzdeyüz Müzik: İstanbul’da Bahar / KüçükÇiftlik Park / 15:00

İstanbul’da baharın gelişini ve hafta sonunu coşkulu bir etkinlikle ile taçlandırmak bizce iyi bir fikir.

Goran Bregoviç ve Orkestrası, Baba Zula, Shantel ve Ahırkapı Büyük Roman Orkestrası gün boyu sahne alacak olan isimler. Zaten bu listeye şöyle bir göz atmak bile günün temposu hakkında hemen bir fikir verecektir. Müziğe ek olarak alanda kurulacak dev mangallar da festivalin başka bir güzelliği olacak. Şimdiden heyecanlananlar için bilet linkini aşağıya bırakıyoruz.

https://www.biletix.com/etkinlik/17S09/TURKIYE/tr

Tiyatro / Alice Müzikali / Zorlu PSM / 21:00

Lewis Carroll tarafından yazılan kült eser Alice Harikalar Diyarında, modern bir müzikal uyarlama ile sahneleniyor. Yaşadığı hayattan bunalan Alice, bir uygulamadaki beyaz tavşanın peşine takılır ve birdenbire kendini bambaşka ve fantastik bir dünyada bulur. Gerçek hayatta yaşadığı iletişim sıkıntılarını ve yalnızlığı acaba sanal dünyada giderebilecek midir?

Serenay Sarıkaya, Ezgi Mola, Enis Arıkan, İbrahim Selim ve Şükrü Özyıldız’ın başrollerini paylaştığı ve kalabalık bir dansçı kadrosunun da onlara eşlik ettiği bu modern masalın, Afife Tiyatro Ödülleri’nde En İyi Kareografi ve Haldun Dormen Özel Ödülü dallarında ödüle layık görüldüğünü de ekleyelim. İzlemek isteyenler için etkinlik biletleri bu bağlantıda.

8 Mayıs Pazar

Konser – Brunch / Anneler Günü Brunchı: Yeşim Pekiner Quartet / Sait Halim Paşa Yalısı / 11:00

Boğaza karşı nefis lezzetler ve caz keyfi, Anneler Günü’ne özel bu etkinlikte bir araya geliyor. Açık büfe ile başlayıp caz konseri ile devam edecek olan bu pazar sabahı etkinliğinin detayları bu linkte.

Konser / Alexander Rudin – Elvin Hoxha Ganiyev – Musica Viva Oda Orkestrası / CRR Konser Salonu / 19:00

Eski müzik araştırmaları ve bestelediği orijinal müzik serileriyle bilinen, piyanist, viyolonsel virtüözü ve klavsenci Alexander Rudin, bu özel gecede hem solist hem de orkestra şefi olarak yer alıyor. Kendisine sahnede eşlik edecek olan Elvin Hoxha Ganiyev ise genç yaşına rağmen birçok ödülün sahibi olmuş önemli bir keman sanatçısı. Mozart ve Mendelssohn eserlerinin icra edileceği konserin biletlerine ve programına buradan ulaşabilirsiniz.

9 Mayıs Pazartesi

Tiyatro / Dışarısı İçeriden Karanlık / Bakırköy Sahne ’74 / 20:00

Oyun, bir akıl hastanesinde yatan kadınların etrafında şekilleniyor. Farklı ruh hallerindeki kadınlar üzerinden kadın hakları, insan hakları, deliliğin tanımı gibi birçok konu ele alınıyor. Tülin Boz, Özgem Gedik, Begüm Gedik, Hilal Başaranlar ve Özgür Garipsazcı baş rollerde.

Tiyatro / Güne Bakan Cam Kırıkları / Kültüral Performing Arts / 20:30

İstanbul Mayıs Ayı Tiyatroları – Güne Bakan Cam Kırıkları

Türk Tiyatrosu’nun önemli yazarlarından Memet Baydur’un yazdığı oyunun yönetmenliğini ve sahne performansını Kerem Atabeyoğlu ve Almila Uluer Atabeyoğlu üstlenmiş. Oyun, kendi dünyasına kapanmış iki yalnız insanın hikayesini anlatıyor. Müzikler ise Efe Bahadır ve İklim Tamkan imzalı.

Bu bağlantıdan etkinlik biletlerine ulaşabilirsiniz.

10 Mayıs Salı

Konser / Kiliseden Saraya Rum Bestekarlar / CRR Konser Salonu / 20:00

Sizi zaman yolculuğuna çıkaracak bir etkinlik önerimiz var sırada.

Bizans döneminden itibaren, Galata’nın meyhanelerinde, dini müziklerde, Bizans ayinlerinde çalınan eserlerde ve hatta 17. yy’da Osmanlı Sarayı’nda icra edilen bestelerde bile iz bırakmış olan Rum bestekarların eserleri bu sefer İstanbul sahnesine konuk oluyor. Müzik kültürümüze miras kalan bu değerli eserleri, Yunanistan’dan ve Türkiye’den müzisyenlerden oluşan kıymetli bir orkestra seslendirecek. Etkinlik biletleri burada sizi bekliyor.

Konser / Yellowjackets / Zorlu PSM / 20:00

40 yıla yakın bir süredir sayısız sahne deneyimine imza atmış, bol Grammy ödüllü caz-füzyon grubu Yellowjackets bayağı enerjik bir gece vadediyor. Bizce çok güzel bir Mayıs akşamı etkinliği. Karar vermekte zorlananlar için aşağıya mini bir playlist ekledik.

11 Mayıs Çarşamba

Tiyatro / Şehirde Kimse Yokken / Zorlu PSM / 20:30

Rukiye, Anadolu kırsalından kaçıp İstanbul’a, bir erkek berberine sığınmış bir kadın. Berber Nurullah kimseyle konuşmayan bir adam. Bir de mahallenin bitirimi, yönetmenlik hayalleri kuran Ali var. Oyun, bu üç farklı karakter üzerinden arkadaşlığı, aşkı ve yalnızlığı anlatıyor. Baş rollerde Elçin Sangu, Ali Seçkiner Alıcı, Kerem Arslanoğlu, Elif Ürse ve Ersin Arıcı var. Bu bağlantıdan biletlere ulaşabilirsiniz.

Atölye (kokteyl) / Los Altos Kokteyl Atölyesi / Uluslararası Lezzet ve Servis Akademisi / 19:00

USLA Akademi eğitmenlerinden, Alexandra Bar ve Any İstanbul’dan da aşina olabileceğiniz Talat Arslan ve Talat Aydın bu eğitimde kokteyl yapımının püf noktalarını hikayelerle ve kültürel bilgilerle paylaşacak. Atölye boyunca adeta parti havasında, leziz atıştırmalıklar eşliğinde kendi evinizin barmeni olma yolunda ilk adımları atabilirsiniz. İlginizi çektiyse etkinlik detayları aşağıdaki linkte.

https://www.biletix.com/etkinlik/1G117/TURKIYE/tr

12 Mayıs Perşembe

Konser / Wu Wei & Çağatay Akyol Müzikal Kesişmeler / CRR Konser Salonu / 20:00

Daha önce şeng ismini duymadıysanız ya da bu 3000 yıllık Çin enstrümanının sesini hiç dinlemediyseniz bu konser sizi başka diyarlara götürebilir. Şeng virtüözü Wu Wei ve arp sanatçısı Çağatay Akyol, Çin ve Anadolu’nun binlerce yıllık tarihinden unutulan ezgileri doğaçlama performansla sahneye taşıyacaklar. Ayrıca sahnede Bach ve Debussy eserleriyle de karşılaşabilirsiniz. Bu güzel müzikal yolculuğun biletleri burada.

Konser / Martina Filjak / Sakıp Sabancı Müzesi The Seed / 20:00

İstanbul Mayıs Ayı Konserleri – Martina Filjak

Beethoven Özel Ödülü ve beraberinde başka birçok önemli ödüle sahip, dünyanın en seçkin orkestralarında yer almış olan piyanist Martina Filjak bu sefer de İstanbul dinleyicisinin kalbini fethetmeye geliyor.

Sakıp Sabancı Müzesi’nin boğaza nazır manzarasında mis gibi bir bahar akşamı yaşamak isterseniz bu etkinliği mutlaka not alın deriz. Detaylar burada.

Konser / BİFO Seste Saklı Güzellik / Zorlu PSM / 20:00

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın sezon sonu konserinde Şef Sascha Goetzel yönetiminde en sevilen aryalar seslendirilecek. Ayrıca konser öncesinde saat 19:00’da Aydın Büke ve Serhan Bali ile sohbet etkinliği olacağını da not düşelim. Daha detaylı bilgiye ve biletlere buradan ulaşabilirsiniz.

Etkinlikler arasında biraz soluklanmak isterseniz ya da dışarıda da çalışmaya elverişli bir işiniz varsa İstanbul’da rahat rahat çalışmanıza olanak sağlayan cafeleri derlediğimiz yazımıza buradan göz atabilirsiniz.

13 Mayıs Cuma

Tiyatro / Her Aşk Biraz Komiktir / Kadıköy Halk Eğitim Merkezi / 20:30

İrfan Kangı’nın yazıp yönettiği komedide Burcu Kıratlı, Gürkan Tavukçuoğlu, Murat Ergür ve Hakan Altıner sahnede. Oyun, boşanmaya karar veren bir çiftin hakim karşısında yaşadığı muhasebeyi anlatıyor. Tanıdık bir şeyler bulabileceğimiz hayattan bir komedi.

Konser / Okay Temiz – Ritmin Günü / CRR Konser Salonu / 20:00

Mayıs Ayı İstanbul Konserleri – Okay Temiz

Kendine has enstrümanları ve bunlarla yarattığı eşsiz ritimleriyle tanıdığımız Okay Temiz, Oriental Wind ekibiyle beraber “Dünyada Barış” için sahnede şifa dağıtmaya geliyor. Haftayı bitirirken üzerinizdeki yorgunluğu atıp iyi hissetmek için ihtiyacınız olan etkinlik burada.

Konser / Erol Evgin Caz Söylüyor / Zorlu PSM / 20.30

Erol Evgin bu performansında hepimizin kulağının aşina olduğu şarkılarını yepyeni caz düzenlemeleriyle seslendirecek. Ayrıca caz klasiklerine de yer vereceği bu gecede kendisine Türkiye’nin önemli müzisyenlerinden oluşan bir caz orkestrası eşlik edecek.

14 Mayıs Cumartesi

Konser / Brazzaville / Blind İstanbul / 22:30

Brazzaville, dünyanın farklı noktalarında verdikleri konserlerle bu topraklardan beslenen, müziğini zenginleştiren aslen Amerikalı ama aslında kıtalarla sınırlandıramayacağımız tarzda müzik yapan sevdiğimiz bir grup. Hatta İstanbul için yapılmış bir albümleri bile var. Nefis bir indie-pop gecesi için bu konseri kaçırmayın deriz. Biletler bu bağlantıda, Brazzaville şarkılarından birkaçı da aşağıda.

Konser / Deniz Tekin Plays Leonard Cohen / Zorlu Touche / 21:00

Su gibi akan sesi, kalbe dokunan şarkı sözleri ile playlistlerimizin vazgeçilmez ismi olan Deniz Tekin bu sefer özel bir konserle sahne alıyor. Leonard Cohen şarkılarının seslendirileceği bu geceyi kaçırmam diyorsanız buradan bilet satın alabilirsiniz.

Tiyatro / Reis Bey / AKM / 20:00

Necip Fazıl Kısakürek’in eserinden uyarlanan oyun, katı bir ağır ceza reisinin idam mahkumu bir gencin karşısındaki vicdan muhasebesini anlatıyor. Osman Nuri Ercan, Cihan Korkmaz, Zafer Güllü ve Sibel Türkoğlu’nun da aralarında bulunduğu oldukça kalabalık bir oyuncu kadrosuna sahip olan oyunun yönetmeni ise Özer Tunca.

15 Mayıs Pazar

Konser / Zelenka Ensemble İstanbul – Geçmişi Bugüne Bağlayan / Surp Levon Ermeni Katolik Kilisesi / 20:30

İstanbul Uluslararası Opus Amadeus Oda Müziği Festivali kapsamında düzenlenen konserde Barok müziğin önemli bestecilerinden Jan Dismas Zelenka’nın eserleri seslendirilecek. Kilise akustiğinde devleşecek bu müzik şöleninin biletleri burada.

Tiyatro / Herkül ve Augias’ın Ahırı / Caddebostan Kültür Merkezi / 20:00

Herkül, işsizlikten ve maddi zorluklardan dolayı Augias’ın ahırlarını temizleme işini üstlenmiştir. Ülkede artan hayvan pisliği sorunu ve bu zor görev Herkül’ü enteresan çözümler aramaya iter. Dürrenmatt’ın eserinden Semaver Kumpanya tarafından sahneye taşınan oyunun kadrosunda Ahmet Kaynak, Bülent Çolak, Caner Coşkun, Cansu Saka ve Sercan Gedik var.

16 Mayıs Pazartesi

Tiyatro / Kusurlu Fırtına / Caddebostan Kültür Merkezi / 20:30

Kusurlu Fırtına, ayrılma aşamasında olan bir karı-kocanın fırtınalı bir gecede bir otelde mahsur kalmalarıyla başlarına gelen komik ve gizemli olayları konu ediniyor. Ayşegül Yalçıner, Talha Kaya ve Tuna Öztunca baş rollerde.

17 Mayıs Salı

Tiyatro / Taxim / Caddebostan Kültür Merkezi / 20:30

taxim - istanbul etkinlik rehberi
taxim – istanbul etkinlik rehberi

Birbiriyle alakasız 10 kişinin yolu bir gün Taxim Bistro’da kesişir ve kendilerini hayati bir sınavın ortasında bulurlar. Baba Sahne tarafından sahneye uyarlanan oyunun kadrosunda Ozan Güven, Şevket Çoruh, Ömür Arpacı ve Mert Asutay gibi önemli isimler var. Emrah Eren’in yönettiği bu kara komedinin biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Sergi / Esra Gülmen “Don’t Play With My Emotions” / Pilevneli Dolapdere / 28 Mayıs’a kadar

Esra Gülmen’in insandan, sokaktan, müzikten, sohbetten, medyadan ve hayatımızın içindeki daha birçok şeyden ilham alarak yarattığı ve objeleri alışılmışın dışında bir tuval gibi kullandığı işlerden oluşan ilk kişisel sergisi Pazar ve Pazartesi günleri hariç her gün 10:00-18:00 arasında ziyaret edilebilir.

18 Mayıs Çarşamba

Konser / Çağrı Sertel “Multiverse” / Zorlu PSM / 21:00

çağrı sertel - istanbul etkinlik rehberi
çağrı sertel – istanbul etkinlik rehberi

Ünlü piyanist Çağrı Sertel, Multiverse projesinde, akustik piyanodan efekt pedalları sayesinde elde ettiği kendine has soundu elektronik dokunuşlar ve vokal kaydı ile bambaşka bir deneyime dönüştürüyor. Caz temelli ve kendi içinde sürekli değişen bu türü Zorlu sahnesinde keşfetmeniz için biletler burada.

Konser / Fatih Erkoç – Kerem Görsev Trio / KüçükÇiftlik Park / 20:00

Ülkemizin önemli müzisyenlerinden ve güçlü seslerinden birisi olan Fatih Erkoç ve usta caz piyanisti Kerem Görsev, KüçükÇiftlik Park sahnesinde kulaklarınızın pasını silmek için buluşuyor. Bu özel gecede eşlik etmekten keyif alacağınız caz klasikleri dışında Kerem Görsev’in kendi bestelerinden oluşan geniş bir repertuara da yer verecekler. Bu linkten bilet satın alabilirsiniz.

19 Mayıs Perşembe

Tiyatro / Pireli Varyete / Kültüral Performing Arts / 20:30

İstanbul Mayıs Ayı Etkinlikleri – Pireli Varyete

Oyunumuzun kahramanı Pireli, bir maymun. Bir varyetede çalışan şov maymunu. İnsanların arasında ne maymun ne de insan, sıkışıp kalmış bir hayat. Kafka’nın “Akademi İçin Bir Rapor” öyküsünden uyarlanan oyunda Ayşegül Erkutay hem yönetmen hem de oyuncu olarak sahnede yer alıyor. Bu ilginç hikayeyi merak ettiyseniz buradan etkinlik detaylarına ulaşabilirsiniz.

20 Mayıs Cuma

Tiyatro / Bir Garip Orhan Veli / Zorlu PSM / 20:30

Umudu, tutkuyu, aşkı ve İstanbul sevgisini şiirlerine işleyen Orhan Veli’nin dizeleri, Murathan Mungan tarafından uyarlanmış. Sahnede ise usta oyuncu Reha Özcan var. Müziğiyle, diliyle, sahnesiyle modern bir Orhan Veli hikayesi izleyicisini bekliyor.

Konser / Anouar Brahem Quartet / Zorlu PSM / 20.30

Anouar Brahem, Tunus asıllı ud virtüözü. Kendisini anlatmak elbette tek cümleyle mümkün değil. 40 yıllık müzik deneyimi, adeta konuşturduğu udu ve sahnede kendisine eşlik eden ekibiyle Arap müziğini şahane bir şekilde cazla harmanlıyor. Her şeyden önce ruhunuza iyi gelecek bir konser olacağını söyleyebiliriz. Buradan biletlere ulaşabilirsiniz.

21 Mayıs Cumartesi

Konser / Fikri Karayel Jazz Ensemble / Zorlu Touche / 21:00

Fikri Karayel ismini duyduğunuzda çoğunuzun aklına hemen “Yol” ve “Hayal Edemezsin” şarkıları gelmiştir. Filmlerde ve dizilerde kulağımıza çalınan şarkıları ve başka sanatçılardan da dinlediğimiz coverlarıyla bildiğimiz Fikri Karayel bu sefer hem kendi şarkılarının farklı caz yorumları hem de klasik caz eserleriyle Zorlu Touche sahnesine konuk olacak. Ozan Musluoğlu, Tolga Erzurumlu, Tolga Bilgin ve Fırtına Kıral da kendisine sahnede eşlik edecek olan diğer müzisyenler. Güzel bir hafta sonu etkinliği arayanlar için iyi bir seçim olabilir. Etkinlik biletleri burada.

Tiyatro / Sır / Fişekhane Ana Sahne / 20:30

İstanbul Mayıs Ayı Etkinlikleri – Sır

Sır, sıradan bir aile yemeğinin birden nasıl sıra dışı bir hal alabileceğini gözler önüne seren tek perdelik bir dram komedi. Sırlar, itiraflar ve beraberinde gelen komik olaylar. Ahmet Kazanbal’ın yönettiği oyunda Tayanç Ayaydın, Emel Çölgeçen, Anıl Çelik, Tolga Güleç ve Şeyma Gökçe Cengiz sahneyi paylaşıyor.

22 Mayıs Pazar

Festival (spor) / Feel Fest / Beykoz Spor Ormanı / 08:00

İstanbul’dan ayrılmadan tatil atmosferini yakalayabileceğiniz bir etkinlik önerisi getirdik.

Beykoz’da, devasa bir yemyeşil alanda, yogadan jimnastiğe aklınıza gelebilecek bir sürü dalda etkinliklerle, macera parkı, DJ performansı ve kesintisiz müzikle geçecek dopdolu bir pazar günü için Feel Fest kesinlikle not etmeniz gereken bir festival. İster etkinliklere katılın ister bir ağaç altı seçip kitabınızı okuyun; tercihiniz ne olursa olsun biletler burada.

Tiyatro / Cardenio / Çevre Tiyatrosu / 15:30

Cardenio, yıllarca varlığının bilinmemesinden dolayı oldukça gizemli bir oyun. 1613’te Kral James sarayında oynanmış sonrasında tiyatroda çıkan bir yangınla tüm metinlerin yok olduğu düşünülmüş ancak iki asır sonra British Museum’da tekrar ortaya çıkmış. Shakespeare ile John Fletcher’ın birlikte yazdığı söyleniyor ancak bu bilgi bile kesin değil. Şimdilerde ise Semaver Kumpanya diğer Shakespeare karakterleri ve oyunlarından Cardenio’yu yeniden kurgulamış ve ortaya şaşırtıcı bir komedi çıkmış. Etkinlik biletler ve detaylar burada.

23 Mayıs Pazartesi

Tiyatro / Öteki (Diktat) / Akatlar Kültür Merkezi / 20:30

Öteki, birbirinden apayrı, farklı saflarda iki kardeşin 25 yıl aradan sonra yeniden karşı karşıya gelmesini anlatıyor. Bu buluşma sonunda acaba dost mu olacaklar yoksa düşman mı?

Konser / Soen / KüçükÇiftlik Park / 21:30

Bu ayın konserleri arasında tarz olarak birazcık daha farklı bir kulvara uzanıp bir de progresif metal grubu ekledik. İsveçli grup Soen kendi tarzında oldukça sevilen, melodik metal işler yapan bir grup. Tool ve Katatonia seviyorsanız Soen’i de mutlaka beğenirsiniz. Hatta bir playlist ekleyelim, en iyisi kararı dinleyerek verin. Ayrıca bilet satın alabileceğiniz bağlantı da burada.

24 Mayıs Salı

Konser / An Epic Symphony Karsu / Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu / 21:00

İstanbul Etkinlik Ajandası – Karsu

Hollanda doğumlu Karsu, yurtdışında da fazlasıyla tanınan, Amerika, İngiltere ve Fransa’da verdiği konserlerde de büyük beğeni ile karşılanan çok yönlü bir müzisyen. Kendisini daha önce sahnede canlı izlemediyseniz Night Flight Symphony Orchestra eşliğinde vereceği bu konseri kaçırmayın deriz.

Konser / Ayşe in Paris by Ayşe Sicimoğlu / Zorlu Touche / 21:00

Müzisyen genleri ile kuvvetli bir eğitimi birleştiren Ayşe Sicimoğlu, Fransızca şarkılardan oluşan bir repertuar ile Zorlu Touche ortamında sizi çok keyifli bir geceye davet ediyor. Kaçırmak istemeyenler buraya!

25 Mayıs Çarşamba

Atölye (yoga) / Boğaz’da Yoga / Sait Halim Paşa Yalısı / 10:00

Çok güzel tarihi bir binada, boğazın masmavi renk tayfı içinde, mis gibi bir mayıs havasında yoga yapmayı kim istemez? Ruhunuzla birlikte bedeninizi de dinlendirecek, haftanın geri kalanı için size gerekli motivasyonu sağlayacak bu nefis vinyasa yoga aktivitesi yaklaşık 1 saat sürüyor ve eğitmeni de YogaŞala kadrosundan Duygu Erokan. Aşağıdaki bağlantıdan biletlere ve detaylara ulaşmanız mümkün.

https://www.biletix.com/etkinlik/1Y519/TURKIYE/tr

Tiyatro / Madam Giyotin / Kültüral Performing Arts / 20:30

Gerçek hayatta hiç bir araya gelmemiş ama fikirleriyle tarihe geçmiş ve giyotinle idam edilmiş dört kadın yıllar sonra bıraktıkları izlerle aynı sahnede buluşuyor. Oyun yazarı, casus, suikastçı ve bir de kraliçe 18. yy’dan bize seslenerek oldukça düşündürücü hikayelerini anlatacaklar.

26 Mayıs Perşembe

Konser / Mulatu Astatke / Zorlu PSM / 20:30

İstanbul Mayıs Ayı Etkinlikleri – Mulatu Astatke

Mulatu Astatke hem eğitimi hem de taşıdığı kültürel izlerle son derece zengin bir karışım yaratmış bir müzisyen. Hatta kendisi zamanında Berklee College’a kabul edilen ilk Afrikalı öğrenci. Geleneksel Etiyopyalı melodilerinden çok uzağa gitmeden caz ve funk ritimlerini de eklediği özel bir türde eserler çıkaran sanatçı sahnede de ilginizi bir an bile kaybetmeyeceğiniz bir performans sergiliyor. Müzikal zenginliğiyle kaçırılmayacak bu konserin biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Tiyatro / Buyur Burdan Kaç / Cevahir Sahne / 20:30

Cezaevinden kaçmak için tünel kazmaya başlayan ve tünelin ucunun bir parka çıkacağını hesaplayan iki mahkum kendisini aniden yalnız yaşayan iki kadının salonunda bulursa ne olur? Sorunun cevabı tempolu bir komediyle Cevahir sahnesinde. Oyunun kadrosunda İpek Tenolcay, Serdar Sevtekin, Sezer Soykök ve Cemal Gönen var.

27 Mayıs Cuma

Konser / Oscar and The Wolf / KüçükÇiftlik Park / 16:00

oscar and the wolf -istanbul etkinlikleri
oscar and the wolf -istanbul etkinlikleri

Belçika çıkışlı indie pop grubu Oscar and The Wolf, 3 yıllık aradan sonra Türkiye’de 3 konser verecek. Bu konserlerin İstanbul ayağı KüçükÇiftlik Park’ın şehrin ortasındaki vaha gibi atmosferinde gerçekleşecek. Müzikle iyileşmek ve hafta sonunu güzel karşılamak için çok doğru bir etkinlik tercihi olabilir. Etkinlik biletleri bu bağlantıda sizi bekliyor.

Gösteri (dans) / Compagnie Maguy Marin / CRR Konser Salonu / 20:00

Çağdaş dansın önemli isimlerinden Maguy Marin, ses, hareket ve müziğin farklı kullanımıyla yarattığı kendine has güçlü tarzıyla oluşturduğu gösterisi May B’yi ilk defa İstanbul’da sahneleyecek. Yaklaşık 40 yıldır dünyanın dört bir yanında alkış toplayan bu gösteri Samuel Beckett’ın metinlerinden esinlenilerek hazırlanmış. Yalnızlık, kin ve açgözlülük gibi insana dair birçok hali bambaşka bir koreografi ile sahnede izlemek isterseniz etkinlik biletleri aşağıda sizi bekliyor.

https://www.biletix.com/etkinlik/1CR77/TURKIYE/tr

28 Mayıs Cumartesi

Konser / Trio Passacaglia – Orta çağ Rönesans Barok Efsaneler / Saint Antuan Kilisesi / 20:30

Macaristan’ın önde gelen müzik topluluklarından olan Trio Passacaglia, eski çağdan barok döneme kadar çok önemli bestecilerin eserlerini seslendirecek. Bach, Handel, Gabrieli bu isimlerden sadece birkaçı. Saint Antuan’ın özel atmosferinde bu müzik şölenini yaşamak kaçırılmayacak bir deneyim. Daha detaylı program bilgisi ve biletlere buradan ulaşabilirsiniz.

Konser / Kendine Has Babylon Soundgarden / Yapı Kredi Bomontiada / gün boyu

Babylon Soundgarden tam bir yazı karşılama etkinliği. Cumartesi ve Pazar gün boyunca devam edecek festivalde sahne alacak olan isimler, açık hava ve yeme-içme alanlarıyla bir anda İstanbul’un göbeğinde olduğunuzu unutabilirsiniz. Cumartesi programında Weval, Hey Douglas, Dilan Balkay ve Discolog var. İki günün programını ve etkinlik biletlerini bu bağlantıda bulabilirsiniz.

29 Mayıs Pazar

Konser / Nubya Garcia – Sons of Kemet / Zorlu PSM / 21:00

Dünyanın en prestijli caz festivallerinden olan EFG London Jazz Festival kapsamında gerçekleşecek olan konserde tenor saksafoncu Nubya Garcia ve farklı ülkelerden müzisyenlerden oluşan modern caz topluluğu Sons of Kemet sahne alacak. Buradan bilet satın alabilirsiniz.

Konser / Stacey Kent / CRR Konser Salonu / 20:00

İstanbul Mayıs Ayı Konserleri – Stacey Kent

Ödülleri, muhteşem performansları, altın ve platin plakları ile caz sahnelerinin en önemli isimlerinden olan Stacey Kent, kendine has Fransız şanson ve Amerikan caz karması tarzıyla yine izleyicisini büyüleyecek.

30 Mayıs Pazartesi

Tiyatro / Damda Deli Var / Akatlar Kültür Merkezi / 20:00

Aziz Nesin’in eserinden Mert Egemen tarafından uyarlanan oyun, hayali bir ülkede yaşanan sosyal, ekonomik ve politik olayları eğlenceli bir üslupla anlatıyor. Damda yaşayan delinin gözünü imparatorluğa dikmesi ve akabinde gelişen olaylar kıyısından köşesinden tanıdık absürtlüklere ulaşıyor. Oyunun biletleri burada.

31 Mayıs Salı

Konser / Tuluğ Tırpan & Emre Yavuz 4 El Piyano / Deniz Müzesi / 20:30

Opus Amadeus Oda Müziği Festivali, iki piyano virtüözünü aynı sahnede buluşturan nefis bir konserle sona eriyor. Deniz Müzesi’nin etkileyici atmosferinde Bach, Mozart ve Schubert melodileri büyüleyici bir bahar akşamı yaşatacak.

Bir İstanbul Etkinlik Rehberimizin daha sonuna geldik.

Bir tane de haftasonu önerisi bırakalım aşağıya;

Mayıs ayının doğayla birlikte hayatınıza da tazelikler, yeni başlangıçlar ve güzel kararlar getirmesini diliyoruz.

Gelecek ay yine birlikte keşfedeceğimiz yepyeni İstanbul etkinliklerinde buluşmak üzere.

Bizi instagramdan takip edebilir veya bültenimize buradan üye olabilirsiniz.

Sevgiler,

Farah Samuray

More from Farah Samuray

İstanbul Etkinlik Rehberi Eylül 2021

Harika gün batımları, tatlı sonbahar esintileri için çoğumuzun hevesle beklediği aylardan biri...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir