İstanbul Etkinlik Rehberi Ekim 2020

Ekim Ayı Tiyatroları - Kaldırım Serçesi

İstanbul’un renklerini daha da güzelleştiren, hışırdayan yaprakların peşine düştüğümüz resmi sonbahar ayı Ekim hoş geldi.

Tiyatroların, konserlerin, film gösterimlerinin takip etmesi zor bir yoğunluğa ulaşmasına alışık olduğumuz Ekim ayı maalesef bizi alıştığımızın dışında bir tempoyla karşıladı. Biz yine de iptal edilen etkinliklere değil, her şeye rağmen ayakta durmaya çalışan tiyatrolara, mekanlara, sanatçılara odaklanıp onlara destek olurken aynı zamanda da şehrin keyfini çıkarmak istiyoruz. Elbette kendimizin ve başkalarının sağlığını riske atmadan, elimizden gelen tüm önlemleri alarak.

Sizler için ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz konser, tiyatro ve sergi önerilerini bir araya getirdik. Havalar halen İstanbul sokaklarının tadını çıkartmaya izin veriyorken, size sağlıklı ve sanat dolu bir yeni ay diliyoruz.

Not: Bu ayki etkinlik rehberini;

  • konser,
  • tiyatro
  • sergi olarak 3 ayrı bölümde size sunduk.

KONSER

Ceylan Ertem / 2 Ekim Cuma / Dorock XL Kadıköy / 21:00

Ekim Ayı Etkinlikleri – Ceylan Ertem

Ceylan Ertem’in tatlı sesiyle haftasonuna güzel bir giriş yapmak isteyenleri Kadıköy’e davet ediyoruz. Türkü yorumlarının ağırlıkta olduğu, birkaç tane de Fikret Kızılok şarkısı bulunan 7. albümünü çıkaran sanatçı, alıştığımız gibi sahnede yine sevginin, tutkunun, inancın sesi olarak izleyenleri büyüleyecek. Kaçırmak istemeyenler için etkinlik bilet linkini aşağıya bıraktık.

https://www.biletix.com/etkinlik/ZWL71/TURKIYE/tr

Kurtalan Ekspres / 7 Ekim Çarşamba / Dorock XL Kadıköy / 21:00

70’lerden günümüze her konserlerinde ayrı bir müzik şöleni yaşatan, hafızalarımızın bir köşesinin klasiklerinden olan grup; en çok yakıştığı semtlerden birinde, Kadıköy’de. Güzel bir hafta ortası molası yaşamak isteyenler için etkinlik biletleri burada.

Cem Adrian / 9 Ekim Cuma / Mask Beach / 22:00

Ekim Ay Etkinlikleri – Cem Adrian

Cem Adrian’ın nefis sesi, farklı yorumu ve başka başka yerlere kanatlanıp gideceğiniz şarkılarıyla size güzel bir Cuma akşamı önerisi getirdik. Mask Beach’in masalarda oturma düzeniyle organize ettiği bu konserin detayları ve biletleri bu linkte.

Taşplak Senfoni Orkestrası –Yeşilçam Film Müzikleri / 16 Ekim Cuma / Grand Pera Emek / 20:30

Eskisi kadar sık denk gelemediğimiz, belki çocukluğumuzdan özlediğimiz belki de bir çoğumuzun hiç duymadığı Yeşilçam Film Müzikleri, 40 kişilik dev bir kadro ile yeniden hayat buluyor. Orkestra şefi Neyzen Özsarı ve besteci Baran Mert’in hazırladığı bu projede, 70 filme ait 100’den fazla esere yer verilmiş. Çöpçüler Kralı’ndan Hababam Sınıfı’na, bir çok güzel filmi müzikleriyle yeniden hatırlamak isterseniz bu keyifli gecenin biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Adamlar / 16 Ekim Cuma / Mask Beach / 22:00

Yeni nesil Türk rock müziğin önemli temsilcilerinden Adamlar, sadece müziğiyle değil iddialı şarkı sözleriyle de oldukça büyük bir hayran kitlesine sahip. Bilmeyenler için harika bir tanışma fırsatı olabilir. Akustik müzik keyfi için etkinlik bilet linki aşağıda.

https://www.biletix.com/etkinlik/ZSNR9/TURKIYE/tr

Depeche Mode music by Moodie Petch / 22 Ekim Perşembe / If Performance Hall / 20:30

Moodie Petch, ilk yerli Depeche Mode tribute grubu. Performance Hall sahnesinde efsanevi grubun en unutulmaz şarkılarını sadece seslendirmekle kalmayıp bir de görsel şovla destekliyorlar. Kaçırmak istemeyen Depeche Mode hayranları buraya!

Other Lives / 23 Ekim Cuma / Salon IKSV / 22:00

Ekim Ayı Ajandası – Other Lives

Hem müzik dolu hem de sakin bir Cuma akşamı geçirmek isteyenlere süper bir konser önerisi.  Kariyerlerine 90’lı yıllarda başlayan Amerikalı grup, tüm üyelerinin multi enstrümentalist olması gibi bir özelliğe de sahip. Bir çok festivalde sahne alan, önemli sanatçılarla aynı sahneyi paylaşan Other Lives’ın indie folk melodileriyle dolu bu gecenin tüm detayları bu linkte.

An Epic Symphony – Hayko Cepkin – Mercan Dede / 29 Ekim Perşembe / Lütfi Kırdar Anadolu Auditorium / 21:00

Lütfi Kırdar sahnesi kelimenin tam anlamıyla dev bir müzik şölenine ev sahipliği yapıyor. Tuluğ Tırpan yönetimindeki 120 kişilik An Epic Symphony orkestrasına eşsiz tarzlarıyla Hayko Cepkin ve Mercan Dede eşlik edecek. Bu özel günü özel bir konserle yaşamak isteyenler için etkinlik biletleri ve detaylar aşağıda.

https://www.biletix.com/etkinlik/ZE0AM/TURKIYE/tr

Yeni Türkü / 31 Ekim Cumartesi / Dorock XL Kadıköy / 21:00

Müziğini anlatmaya gerek olmayan, bir şekilde hepimizin hafızasının bir köşesine yerleşmiş bir grup Yeni Türkü. Güzel müzik eşliğinde birazcık anılarına doğru yola çıkmak isteyenler bu linkten etkinlik biletini satın alıp Kadıköy’de buluşuyor.

TİYATRO

Şatonun Altında / 3 Ekim Cumartesi / Fişekhane Taş Meydan / 21:00

Şatonun Altında, Shakespeare’in Macbeth oyunundan yola çıkılarak uyarlanmış, hikaye anlatıcılığı ve grotesk oyunculuğu harmanlayan bir deneme. Pınar Akkuzu ve Gülden Arsal iki çamaşırcı kadını canlandırıyorlar ve Machbeth’i bir de onların gözünden izliyoruz. İzleyenler sahnede devleştiklerini ve kesinlikle kaçırılmaması gereken çok kuvvetli bir oyun olduğunu söylüyorlar. Henüz izlemeyenlerdenseniz biletler burada.

Kaldırım Serçesi / 6 Ekim Salı / KüçükÇiftlik Park / 20:30

Ekim Ayı Tiyatroları – Kaldırım Serçesi

Kaldırım Serçesi, Edith Piaf’ın 48 yıllık efsane hayatını aynı görkemle izleyiciyle buluşturan bir oyun. Tülay Günal’ın baş rolde olduğu oyunda kendisine  Levend Yılmaz, Aytek Şayan, Ozan Erdönmez ve Burcu Halaçoğlu eşlik ediyor. Oyun aynı zamanda 1982’deki Edith Piaf yorumuyla Gülriz Sururi’ye de bir saygı duruşu niteliğinde. Yoksullukla, mücadeleyle ve her şeye rağmen tutkuyla ve müzikle geçen bu kısa ama dolu dolu hikayeyi sahnede izlemek isterseniz aşağıdaki bağlantıdan detaylara ulaşabilirsiniz.

https://www.biletix.com/etkinlik/Z7S37/TURKIYE/tr

Agorafobi / 9 Ekim Cuma / Oda Tiyatrosu / 20:30

Ece Sarp ve Levent Tayman’ın sahnede yer aldığı oyunda agorafobik bir kadın ile klostrofobik bir adamın ilginç öyküsü canlandırılıyor. Etkinlik biletleri için buyrun buraya.

Frida / 10 Ekim Cumartesi / Küçük Salon / 20:30

Ekim Ayı Tiyatrolar – Frida

Oyun, Frida rolünü oynayacak olan bir oyuncunun, Frida’nın hayatının derinliklerine ilerledikçe kendi hayatında yaşadığı yüzleşmeleri konu alıyor. Frida’nın kısa ama görkemli ve çalkantılı hayatına sahnede Elif Arman’ın yorumuyla bakmak isterseniz biletler bu linkte.

Bir Baba Hamlet / 11 Ekim Pazar / KüçükÇiftlik Park / 20:30

Heveslerinden ve kendine güvenlerinden başka pek de bir şeyi olmayan iki oyuncunun, sahnelemek üzere Hamlet’I seçmesi ve her şeyi ellerine yüzlerine bulaştırmalarını konu alan takdire şayan bir komedi. Sahnede Şevket Çoruh ve Murat Akkoyunlu var, yönetmen koltuğunda ise Emrah Eren. Ödüle doymayan bu oyunu henüz izlemediyseniz hemen aşağıdaki linke koşun.

https://www.biletix.com/etkinlik/Z7S36/TURKIYE/tr

Merhaba / 14 Ekim Çarşamba / KüçükÇiftlik Park / 20:30

Usta Genco Erkal hem yönetmen hem de oyuncu olarak sahnede. Bu yıl 60. sanat yılını kutlayan oyuncu, Merhaba oyununda en sevdiği yazarlar olan Aziz Nesin, Can Yücel, Nazım Hikmet ve Shakespeare’in yapıtlarını sahneye taşıyor. Aynı zamanda müzikli bir oyun olan Merhaba’da, Fazıl Say ve Selim Atakan besteleri de piyano ve klarnet ile seslendirilecek. Etkinlik biletlerine ve detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Shirley / 16 Ekim Cuma / Duru Ataşehir / 20:30

Ekim Ayı Rehberi – Shirley

Tek kişilik bir müzikli komedi oyunu olan Shirley’de, ödüllü oyuncu Sumru Yavrucuk hem yönetmen hem de oyuncu. Günlük hayat koşturmacası içinde kendini ve hayallerini boş vermis bir kadının hayata tekrar sarılmasını eğlenceli bir dille anlatan oyun, Willy Russel’ın Shirley Valentine isimli oyunundan uyarlanmış. İzlemek isteyenler için bağlantı aşağıda.

https://www.biletix.com/etkinlik/ZDU76/TURKIYE/tr

Son Senfoni / 18 Ekim Pazar / Oda Tiyatrosu / 18:00

Son Senfoni, bir gece opera tezi yazmaya çalışan bir adamın evine gelen bir kadın ve kadının o eve geliş sebebine bağlanan şaşırtıcı finaliyle ilgi çekici bir oyun. Sahnede Taha Aykın ve Tutku Aksu var. İzlemek isteyenler için biletler burada.

Notre Dame’ın Kamburu / 21 Ekim Çarşamba / Kadıköy Halk Eğitim Merkezi / 20:30

Kilise zangocu Quasimodo, Fransa’nın dini lideri Frollo ve komutan Phoebus’un çingene kızı Esmeralda’ya olan aşkları; bu bambaşka karakterdeki insanların içlerindeki çelişkilerle anlatılıyor. Kalabalık kadrosu, müziği ve danslarıyla göz dolduran bu klasiği henüz izlemediyseniz tam vaktidir. Bu linkten bilet satın alabilirsiniz.

Halktan Biri – Travis Pine / 23 Ekim Cuma / Duru Ataşehir / 20:30

2 perdelik komedi oyunda yönetmen koltuğunda Bahtiyar Engin, sahnede ise Levent Ülgen ve Galip Erdal var. Baskıcı, zalim ve halkı sindiren liderlerin hikayesinin anlatıldığı oyun, aynı zamanda tarihin nasıl da tekerrür ettiğini gösteriyor. Detaylar ve biletler için bağlantı aşağıda.

https://www.biletix.com/etkinlik/ZDU75/TURKIYE/tr

Bar Psikoloğu / 30 Ekim Cuma / BKM Mutfak / 20:30

Gerçek bir psikologdan, bar muhabbeti tadında, psikoterapi klişelerini dinlemek, bir Cuma akşamı için oldukça ilginç bir aktivite olabilir. İlk perdede kendi anılarını esprili ve tiyatral bir dille anlatan psikoloğumuz ikinci perdede de izleyiciler aracılığıyla interaktif bir sohbet ortamı yaratıyor. 5 yıldır ilgiyle izlenen bu gösteri, psikoloji ile ilgili eksik bilinenleri ve konuşulmayanları incelemek için de iyi bir fırsat. İlginizi çektiyse etkinlik biletleri burada.

SERGİ

Açık Mekan 2 / Nuri Kuzucan / Galerist Tepebaşı / 4 Eylül – 17 Ekim

Sergide Nuri Kuzucan’a eserleriyle Suat Akdemir, Ali Kazma, Sinan Logie, Seçkin Pirim, Kemal Seyhan ve Canan Tolon eşlik ediyor. Yağlıboya, resim, video yerleştirme gibi farklı sanat disiplinlerinden örnekler barındıran sergide, eserler birbirleri ile izleyeni düşündürmeye yönelik dialoglar kuruyorlar.

Salı-Cumartesi 11:00-17:00 arası randevu ile ziyaret edebileceğiniz bu sergi hakkında gitmeden önce biraz bilgi edinmek isterseniz basin bülteni ve iletişim bilgileri burada.

İki Perdelik Oyun / Şahin Domin & Osman Nuri İyem / Evin Art Gallery / 22 Eylül – 22 Ekim

Uzun yıllardır dost olan iki sanatçı, bu düet sergi ile sergide yer alan eserler arasındaki ilişkiyi sanat severlere sunuyorlar. Heykel ve fotoğraf üzerine çalışmalar yapan Şahin Domin, şiddet, göç, yaşam döngüsü gibi doğaya ve insanlara yönelik kavramlar üzerine eğilmiş. Osman Nuri İyem ise pandemi öncesi ve sonrası simgelediği anlamlar açısından gökdelenleri mercek altına almış.

Büyük Yeşil Dünyanın Büyücüsü / Nadide Akdeniz / Kasa Galeri / 9 Eylül – 24 Ekim

Nadide Akdeniz ilk kişisel sergisinde doğa ve insanı, organik ve yapayı, gerçek ve kurguyu çarpıştırarak yarattığı büyülü sahneleri izleyiciye sunuyor.

Tarihi Minerva Han’da görebileceğiniz bu sergi ilginizi çekiyorsa iletişim bilgileri için tıklayın.

İstanbul Yılları / Alexis Gritchenko / Meşher / 1 Eylül – 1 Kasım

Ekim Ayı Sergileri – Meşher

Ukrayna asıllı ressam Gritchenko, iç savaş sebebiyle Moskova’dan kaçıp 1919-1921 yılları arasında, tarihine çok meraklı olduğu İstanbul’a sığınır. Burada kaldığı süre boyunca sokakları, limanları, surları, gün batımının ve gün doğumunun harikalar yarattığı şehir detaylarını inceleyen sanatçı, gördüğü eşsiz kareleri tuvaline aktarır. Hatta İstanbul hayatında öyle bir iz bırakır ki, şehirden ayrıldıktan 2 yıl sonra İstanbul’da İki Yıl isimli kitabını yayımlar.

Meşher’deki bu sergide, sanatçının İstanbul yılları eserleri, kitabı ışığında ele alınıyor. Pazartesi hariç her gün ziyaret edebileceğiniz bu serginin detayları burada.

Bergama Stereotip / Cevdet Erek / Arter / 10 Eylül – 15 Kasım

Arter’e özel olarak tasarlanan sesli bir mimari yerleştirmeden oluşan eser, Büyük Bergama Sunağı’nın mimarisini yeniden yorumluyor.

Pazartesi hariç 11:00-17:00 arası ziyaret edebileceğiniz Arter’in lokasyonu ve diğer sergilere ait bilgiler için link aşağıda.

http://www.arter.org.tr/ziyaret

Tüm bu tavsiyelerimize ek olarak, iple çektiğimiz bir başka etkinlik de İstanbul Film Festivali. 9-20 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan festivalin biletleri ne yazık ki bu yazıyı hazırladığımız tarihte henüz piyasaya çıkmadığından sizinle paylaşamıyoruz. Bu adresten hem programı inceleyebilir hem de biletler çıktığında satın alabilirsiniz.

Ayrıca havalar hala güzel gidiyorken İstanbul’un sonbahar ağaçlarıyla bezeli yollarının tadını bir de bisikletle çıkarmak isterseniz size İstanbul’un En İyi Bisiklet Yolları yazımızı tavsiye ediyoruz.

Sağlıklı, mutlu ve yepyeni keşiflerle dolu bir Ekim ayı diliyoruz.

Bizi instagramdan takip edebilir veya bültenimize buradan üye olabilirsiniz.

Sevgiler,

Farah Samuray

More from Farah Samuray

İstanbul Etkinlik Rehberi Mart 2022

Yeni bir İstanbul etkinlik rehberiyle karşınızdayız. Dört gözle bahar bekleyenler için yavaş...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir