Moda’da Gezilecek Yerler – Gezi Rehberi

Moda gezilecek yerler
Moda gezilecek yerler

Moda’da gezilecek yerler yazısı benim için ayrı bir öneme sahip. Çünkü Moda; belki denize yakınlığı, belki ağaçlı sokakları, belki de halen kentsel dönüşüme direnmesi yüzünden benim için zamanın durduğu küçük bir sayfiye semti. Üstelik doğup büyüdüğüm yer Moda. Anlayacağınız bir çok sebepten dolayı buraya dair anlatacak çok şeyim var. Bu yüzden, daha derli toplu olması için Moda’da gezilecek yerler yazımı 5 başlıkta toparlamak istedim.

 • Moda’da Nostalji Turu
 • Moda bilgileri
 • Moda Gurme Gezisi – Ne Yenir & Ne içilir
 • Olmazsa olmaz Moda Kafeleri
 • Moda’da köşe bucak gezilecek yerler

Hayatımın çok büyük bir kısmını geçirdiğim bu semti, elimden geldiğince torpil geçmeden, tozlu tarih sayfalarına çok dalmadan size anlatmaya çalışacağım. Haydi gelin Moda’nın tarihi hakkında hızlıca konuşalım, Moda gezilecek yerler listesinin üzerinden geçelim, güzel, mis gibi bir Moda turuna çıkalım.

moda gezisi
moda gezisi

Moda’nın İsmi Nereden Geliyor?

Moda’da Minik Bir Nostalji Turu

Moda her ne kadar küçük bir sayfiye semti olsa da, tarihi oldukça ilginç. Şimdilerde çok azı ayakta kalmış olmasına rağmen Moda bir zamanlar köşklerle doluymuş. Osmanlı döneminde, 19. yüzyıl sonlarında, İngiliz aileler, dönemin önemli bürokratları, sanatçılar ve bilim insanları yaşamak için bu minik sahil semtini tercih etmeye başlamışlar. Hatta rivayete göre, bu ani ilgi ve akımdan dolayı burada yaşamak neredeyse yeni bir moda başlattığından semte “Moda” ismi verilmiş.

Semtte 60’lı yıllara kadar köşkler, konaklar, kiliseler ve en fazla 2-3 katlı bahçeli evler varmış. Sonrasında ise maalesef bu mimari yapı korunamamış ve Moda’nın şimdiki görünümünü oluşturan bitişik nizam apartmanlar yapılmaya başlanmış. Yine de Moda’ya yolu düşen dikkatli gezginleri sokak aralarında harika sürprizler bekliyor. 

moda sokaklari
moda sokaklari

Mesela bunlardan birisi, Moda Burnu‘nun en güzel noktalarından birinde yer alan, çok eskiden Andreas Antipa isimli bir Yunanlı hekime ait olan 2 katlı eski bir köşk. Birinci Dünya Savaşı sonrasında bu köşkü Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk İçişleri Bakanı Ferit Tek satın almış. Hatta bulunduğu sokak da onun ismini taşıyor.

Günümüze kadar korunabilmiş bir başka güzellik de Moda Caddesi’nden Moda Burnu’na doğru inerken solda, Dondurmacı Ali’nin karşısında kalan, 5 katlı yontma taştan yapılmış köşk. 1903 tarihli bu köşkün sahibi de Sultan 2. Abdülhamit’in doktoru Arif Sarıca Paşa imiş. Halen kullanılmakta olan bu köşk, Moda Caddesi’nin en çok merak edilen, parmaklıklar arasından en çok fotoğrafı çekilmeye çalışılan yerlerinden birisi.

bursali kosk
Andreas Antipa’nın Köşkü

Moda’ya giderken eğer Bahariye’den geçerseniz Şair Latif Sokak’ta başka bir harika eseri görme şansınız olabilir. Zamanında Bursa’nın ileri gelenlerinden Rıza Bey’e ait olan, şimdilerde binaların arasına sıkışıp kalmış köşkün en çarpıcı detayı tamamen el işçiliği ile yapılmış ahşap ön cephesi. Moda’ya yolunuz düşmüşken görmeden geçmeyin derim. Moda köşkleri nereye bakacağını bilenler için keşfedilmeyi bekliyor.

Moda’ya Nasıl Gidilir?

Moda’ya gitmek için en güzel yol nostaljik Moda tramvayı

moda tramvayi - modada gezilecek yerler
moda tramvayi – modada gezilecek yerler (instagram – fyzsntrk)

Moda’nın tarihi İstanbul tarihiyle kıyaslanmasa da oldukça derin, bu yüzden tarih kısmını tadında bırakıp Moda’nın tadını çıkarabileceğiniz onlarca tavsiyeye geçelim.

Moda, Kadıköy’e geldikten sonra ulaşımın oldukça kolay olduğu bir noktada. Dilerseniz Bahariye Caddesi’nden yürüyün, dilerseniz Mühürdar sahilinden yürüyün, dilerseniz de tarihi Kadıköy Çarşısı’nın içinden geçin. Ama Moda’yı tüm ruhuyla yaşamak isterseniz bence Kadıköy’den nostaljik Moda tramvayına binin.

Çok eskilerde de Modalıların ulaşım için kullandığı bu hat, 2003 senesinde yeniden hizmete açıldı. Kadıköy İskelesi’ne yakın bir noktadan kalkıp, Altıyol ve Bahariye Caddesi’ni bir baştan bir başa aşarak bir minik ara sokaktan Moda Caddesi’ne çıkan tramvay, haftanın 7 günü akşam 20.00’a kadar yaklaşık 20 dakikada bir sefer yapıyor. Moda’da gezilecek yerlerin çoğunu Moda tramvayıyla gezebilirsiniz.

Moda’ya Ne Zaman Gidilir?

4 mevsimlik semt

Modaya ne zaman gidilir
Modaya ne zaman gidilir

Moda’ya gelmek için en uygun mevsim ya da en uygun zaman gibi bir şey olduğunu düşünmediğim için bu ayrıma hiç girmiyorum. Mesela yazın sokaklarındaki kuş cıvıltısı ve yapraklanmış ağaçları, dışarı masalarını çıkartmış minik kafelerini ve sahilini son derece keyifli bulacağınız kesin ama kışın da eğer karlı zamanına denk gelirseniz tenha sokakları ve masalsı manzaraları ile bu haline aşık olabilirsiniz. İlkbahar ve sonbahardaki ağaç ve yaprak şöleninden hiç bahsetmiyorum bile. Kısaca Moda, her türlü ruh halinizde ve her mevsimde hoşunuza gidebilecek bir semt.

Modada nereler gezilir
Modada nereler gezilir

Yine de mevsimlere özel tavsiyeler isterseniz, Moda’da neler yapılır hızlıca sıralayalım:

 • İlkbaharda, sokak aralarındaki çiçek açan meyve ağaçlarını keşif yürüyüşü ve Kemal’in Yeri’nde açık havada sabah kahvaltısı
 • Yazın Moda Sahilinde piknik,
 • Sonbahar’da Moda Parkı’nda kestane yemek, Bahariye’deki Süreyya Operası’nda ya da Kadıköy Sineması‘nda keyif sonrası yürüyüş, gözünüze kestirdiğiniz herhangi bir kahvecide halen dışarıda oturabiliyorken kahve içmek
 • Kışın, özellikle kar varsa tenha sokaklarda yürüyüş, Dondurmoda’da sahlep denemeniz gerekenlerin başında geliyor.

Daha çok İstanbul manzarası için, İstanbul’un en güzel manzaraları yazımıza da göz atabilirsiniz.

Moda’da Nerede Yenir?

Moda Yeme-İçme Önerileri

modada gezilecek yerler - moda cay bahcesi
modada gezilecek yerler – moda cay bahcesi

Moda’da gezilecek kısmına yeme – içme yerleri de eklemek istedim. Çünkü Moda; her zevke ve her bütçeye göre bir yemek seçeneği barındıran, kolay kolay aç kalmayacağınız yerlerin başında yer alıyor. İster balıksever, ister kahve tiryakisi, ister vegan, ister kebapsever, ister meyhane meraklısı olun; burada seçeneğiniz bol.

Moda Kahvaltı Mekanları

 • Günün ilk öğünü kahvaltı ile başlayalım. Açık havada, Büyük Moda Çay Bahçesi’nin hemen yanındaki Kemal’in Yeri birçok mevsim için ilk akla gelen klasiklerden biri. Moda’daki bir sürü pastaneden istediklerinizi alıp burada çayla yiyebileceğiniz gibi tost, sandviç gibi pratik seçenekleri mekandan da sağlayabiliyorsunuz.
 • Daha detaylı, daha özel bir kahvaltı etme niyetindeyseniz de seçenek çok. Moda’nın sakin bir ara sokağında yer alan Dün, omletleri ve kendi yaptıkları ekmekleri ile ilgi çekiyor.
 • Semtin görece yenisi Arezu Moda da pek sevdiğim yerler arasında. Özellikle hazırladıkları birbirinden güzel tartine’ler ve o nefis kurabiyeleri tekrar tekrar gitmek için büyük bir sebep. Ayrıca mekanda, kafeinsiz kahve, şekersiz ve glutensiz seçenekler olduğunu da hatırlatayım.
YER - Moda'da gezilecek yerler
YER – Moda’da gezilecek yerler
 • Hemen yan sokağında bulunan Yer ise hem sakin ortamı hem de lezzetli kahvaltısı ile ilk akla gelenlerden.
 • Sahile biraz daha yakın olmak isterseniz, Küçük Moda olarak anılan bölgede, Kalamış Koyu’na tepeden bakan, ağaçlar arasındaki Bomonti Moda’yı tercih edebilirsiniz. Hem mutfak hem de manzara harika.
 • Moda Caddesi’nin tatlı bir ara sokağında yer alan Yumma ise Antepli bir ailenin işletmesinde ve yöresel birçok lezzet ve ev yapımı reçel ve ezmelerle gerçekten damak doyuran bir kahvaltı servis ediyorlar.
 • Yine bir başka ara sokaktaki Pechko ise doyurucu kahvaltıları ile meşhur. 
moda caddesi - organik sebze tezgahı
moda caddesinden moda burnuna ilerlerken yolun sağında kalan minik organik sebze tezgahından alışveriş yapabilirsiniz

Moda’da Öğle ve Akşam Yemeği

Kahvaltı değil de öğle ya da akşam yemeği için Moda’daysanız yine çok şanslısınız. Öncelikle belirteyim, yukarıda sıraladığım kahvaltı mekanlarının tamamında öğle yemeği için de aynı lezzet iddiasında bir sürü seçenek bulabilirsiniz.

 • Ek olarak, ilk tavsiye edebileceğim yer 1981’den beri Moda’da yer alan Kırıntı. Diğer şubelerden farklı olarak nostaljik dekorasyonu, o yıllara özgü neon menüsü ve dürümden makarnaya birçok seçeneğiyle hala benim aklıma ilk gelen yerlerden.
 • Canınız özellikle farklı bir şeyler istiyorsa Moda’nın hafif dışında kalan, Yoğurtçu Parkı’na inen yokuşta yer alan Paul’s, çeşit çeşit lazanyası ile çok ünlü.
 • İtalyan lezzetlerine uzanmışken, akşam saatlerinden itibaren servis vermeye başlayan Aida, makarna ve lazanyası ile olduğu kadar şarap kavı ile de son derece iddialı. Aida özel bir akşam yemeği için ilk tercihlerinizden biri olsun.
moda gezilecek yerler - aida
moda gezilecek yerler – aida
 • Canınız sushi çekerse Moda’da iki şubesiyle servis veren Ororo sizi kesinlikle çok mutlu edecek.
 • Şef mutfağı lezzetini ve samimi bir ortamı aynı markada buluşturan Muutto ise Moda’da acıkınca ilk akla gelmesi gereken yerlerden. Meze tabakları ve dürümleri unutamayacağınız lezzette.
 • Moda’dan Bahariye’ye çıkan sokaklardan birinde yer alan Basta ise her daim kalabalık, Michelin yıldızlı şeflere sahip minik bir modern restoran. Hamburger, dürüm ve vegan seçenekleri kesinlikle denenmeli.  Bazen kapıda sıra olsa da kuzu dürüm için beklemeye değer!
modada ne yenir - basta
modada ne yenir – basta
 • Tercihiniz mantıdan yana olacaksa Sinop Mantı ve Moda Meydanı’na giderken rastlayacağınız Sayla, Moda’nın en ünlü ve en lezzetlileri.
 • Daha pratik ve daha Moda’ya özgü bir lezzet isterseniz, Moda Caddesi’nin ortasında yer alan Korkmaz Büfe, döneri ile meşhur. Akşam saatlerinde döneri çoktan tükenen bu minik büfenin müdavimi çok fazla.
 • Moda’da pizzacı arayışına girerseniz hiç uğraşmanıza gerek yok, Artisan Craft gerçekten başka yerde denk gelemeyeceğiniz güzellikte pizzaları ile sizi bekliyor.
 • Farklı ve kesinlikle özel bir yemek deneyimi yaşamak istiyorum derseniz Irregular Moda değişken menüsü ve gerçekten çok leziz mutfağıyla doğru seçim olur.
Moda gezilecek yerler - tramvay yolu
Moda gezilecek yerler – tramvay yolu

Moda’da Gece

Moda’ya daha geç saatlerde gelip bir şeyler içmek isterseniz, Moda Burnu’na giden tatlı bir sokakta bulunan Muaf harika bir mahalle barı. Yine Moda Caddesi üzerinde yer alan Fil, Zeplin, AYI ve Draft diğer semtlerden de bildiğimiz iyi seçenekler.

Daha uzun süreli bir rakı masası keyfi peşindeyseniz Koço ilk akla gelen klasiklerden. Hem başarılı mezeleri hem de oturmuş müdavim kitlesi ile Moda’nın en keyifli meyhanelerinden birisi.

zeplin - modada gece ne yapilir
zeplin – modada gece ne yapilir

Yolunuz Koço’ya düşerse içinde yer alan minik ayazmayı da ziyaret edebilirsiniz. Bu minik ayazma, 1924’te Rum balıkçılar tarafından keşfedilen kilise kalıntıları ve ikonalar üzerine inşa edilip ziyarete açılmış. 1935’te de şimdiki Koço’nun binası, ayazma alanı korunarak inşa edilmiş ve böylece Moda, içinde ayazması olan bir meyhaneye ev sahipliği yapmaya başlamış. Bu ufak bilgiden sonra başka bir meyhane tavsiyesi isterseniz Moda Caddesi’nden hafifçe Bahariye’ye döndüğünüzde denk geleceğiniz Zevk Lokantası da alternatif olabilir.

Moda’da Kahve ve Tatlı

Moda, 3. dalga kahveci akımına geç kapıldı ancak neredeyse her ara sokağında bir kahveci barındırarak bu akımın en kuvvetli olduğu semtlerden birisi oldu. Hatta Moda Caddesi’ni kesen, dolmuşların da geçtiği sokak olan Bademaltı Sokak, birçok iyi kahvecinin buluşma noktası.

 • Hem kahvenizi içebileceğiniz hem de çekirdek satın alabileceğiniz bu kahvecilerden en meşhuru şüphesiz Walter’s. Kahve dışında tatlı çeşitleri ve özellikle İngiliz tipi kahvaltısıyla öne çıkıyor.
 • Yine aynı sokakta yer alan Montag de kahveleri ile oldukça iddialı. Cookielerini de mutlaka deneyin.
 • Biraz daha ilerlediğinizde dışarıdaki oturma kısmının tatlılığı ve sarmaşıklı binasıyla hemen sizi tavlayacak olan AltKat Coffee var.
 • Karşı sırasında eski bir binanın girişine yerleşmiş, taş duvarları ve sıcak detaylarıyla dikkat çeken Story Coffee de hem kahve hem de tatlı konusunda gayet iyi.
 • Yine aynı sokakta yer alan LilBake, isminden de anlayacağınız üzere lezzetli kahve yanı eşlikçileriyle de meşhur. Özellikle kruvasan çeşitlerine ve tartlarına bayılacaksınız.
 • Başka sokaklara doğru yürümeye devam edersek, Moda Caddesi’nin sonuna doğru Rafine karşınıza çıkacak. Her daim dolu olan bu kahveci, kahve çeşitlerinde zaten çok çok iyiyken bir de nefis Paris Brest yapıyor ki gerçekten denenmeli.
 • Moda’nın yer bulması zor mekanlarından olan 700 Gr da mutlaka listede olmalı. Yolunuz düşerse özellikle limonlu kekini gönülden tavsiye ederim.
 • Moda Burnu’na doğru ilerleyip biraz deniz havası almak isterseniz Nero ve Starbucks gibi zincir kahveciler dışında Fatcat isimli çok sevimli bir kahveci de sizi bekliyor olacak.
 • Moda’nın simgelerinden olan pastaneleri de bu yazıya eklemesem olmaz. Hatta benim için birçok tatlıcıdan daha kıymetli ve daha samimiler. Eyfel, Elif, Pasifik; bence hepsinden birkaç parça tatlı-tuzlu alıp Moda sokaklarının keyfini çıkarırken atıştırabilirsiniz.

Moda dışındaki kahveciler de ilginizi çekiyorsa, İstanbul’un İyi 3. Dalga kahvecileri yazımızı mutlaka inceleyin.

İstanbul Moda Turu

Moda gezilecek yerler
Moda gezilecek yerler

Karnımızı doyurduk, kahvemizi de içtiysek şimdi birazcık Moda turu yapalım. Moda gezilecek yerler listesinin özetini aşağıda bulabilirsiniz.

 • Moda’nın ve birçoğumuzun çocukluğunun simgesi olan Barış Manço’nun, Yusuf Kamil Paşa Sokak’ta yer alan müzeye dönüştürülen evini mutlaka ziyaret edin. Pazartesi hariç her gün 17.00’a kadar ziyarete açık.
 • Barış Manço’nun evinin karşısında yer alan All Saints Moda Kilisesi zaman zaman çok güzel konserlere ev sahipliği yapıyor. Çeşitli etkinlik sitelerinden takip edip bir Moda gezisi gününe denk getirebilirseniz harika olabilir.
Moda gezilecek yerler - all saints kilisesi
Moda gezilecek yerler – all saints kilisesi
 • Restorasyonu tamamlanıp nefis bir kütüphane & kafe olarak açılan Moda İskelesi’ni mutlaka görün. Sahilden önüne kadar yürüyebileceğiniz gibi yukarıdan harika fotoğraflarını da çekebilirsiniz.
 • Yazın önünde metrelerce uzunlukta kuyruklar olan Dondurmacı Ali Usta’ya bir değişiklik yapıp kışın gidin ve dondurmalı sahlep için.
 • Moda’nın ara sokaklarına serpiştirilmiş tasarım butiklerini keşfedin. Küpeden çantaya, minderden ayakkabıya birçok özel ürün bulabileceğiniz bu butiklerden başlıcaları:  Moda Calling, Wunder, Selin Baltacıoğlu Store ve Ruth.
 • Minik antika ve vintage dükkanlarını keşfedin. Art Depo (Moda Caddesi), Seyyare (Dr. Esat Işık Caddesi), Prokopi’nin Eskici Dükkanı (Bademaltı Sokak) en bilindikleri. Ama ara sokaklarda da en az bunlar kadar güzel keşifler sizi bekliyor.
 • Kültür ve sanatı da Moda turunuza ekleyin. Oyun Atölyesi, Süreyya Operası ve Moda Sahnesi etkinliklerini takip ederek gününüzü daha unutulmaz hale getirebilirsiniz. (Süreyya operası’ndaki temsillere buradan ulaşabilirsiniz)
sureyya operasi - moda
sureyya operasi – moda
 • Moda’nın eski klasik pastanelerinden alışveriş yapın. Elif, Eyfel, Pasifik Pastaneleri ilk akla gelenler. Zaten havadaki mahlep kokusunu takip ederseniz geri kalanlarını da rahatlıkla bulabilirsiniz.

Moda bana yetmedi, İstanbul çevresinde nereler var diyorsanız eğer İstanbul’a yakın gezilecek yerleri bu yazımızda derledik.

Yahut İstanbul’da Gezilecek Yerler yazımızı da okuyabilirsiniz.

Moda’da Gezilecek Yerler yazımızın sonuna geldik. Moda’ya ne zaman ve ne için giderseniz gidin; görerek ve hissederek gezin. Belki hiçbir şehir rehberinde yer almayan eski bir binayı görme, henüz keşfedilmemiş bir tatlıyı deneme, dillere düşmemiş bir manzarayı keşfetme şansı sizin olacak

More from Farah Samuray

İstanbul Etkinlik Rehberi Şubat 2024

Yılın ilk ayını bitirip cüce ay Şubat’a geldik bile. Kimimiz baharı, yazı,...
Read More

8 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir