Airbnb Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

airbnb nedir nasil kullanilir
airbnb nedir nasil kullanilir
Airbnb nedir? Nasıl kullanılır? Başkasının evinde kalmak ne kadar güvenli? Cevaplar yazımızda

Herkese tekrar selam! Airbnb Nedir sorusunu cevaplayacağımız bu yazı ile birlikte, “Nedir? Ne işe yarar?” konsepli gezi ipuçları yazılarına başlıyoruz. Farklı uygulamalar ya da öğrenmek istediğiniz ipuçları olursa yorum olarak bırakabilirsiniz.

Son dönemde internet ve teknoloji hayatımızın her alanını etkilediği gibi, seyahat planlarımızı da -olumlu olarak- gümbür gümbür etkiledi. Uçak bileti rezervasyonu, gezilecek yerlerin planlanması, harita gibi bir çok alanda olduğu gibi konaklamada da internet en imdadımıza yetişiyor. Bugünkü konumuz konaklama konusunda imdadımıza yetişen Airbnb.  Bu yazıda Airbnb Nedir sorusunu yanıtlarken,  Airbnb Ne İşe Yarar – Nasıl Kullanılır – Airbnb güvenli mi?” sorularına ve hem ev sahibi hem gezgin olarak benim Airbnb deneyimlerime değineceğim.

Airbnb Nedir sorusunu çok özet olarak; hem seyahat etmek hem de oda/ev kiralamak için süper popüler olan paylaşım bazlı bir ev kiralama platformu olarak yanıtlayabilirim.

Bu arada kısa süre içerisinde seyahatlerimde kullandığım diğer websitelerini ve mobil uygulamaları ayrı bir yazı olarak paylaşacağım. O zamana kadar İzlanda’da kaldığım Airbnb’yi İzlanda Gezi Rehberi yazısından görebilirsiniz.

Sözü uzatmadan yazımıza geçelim. Airbnb Nedir – Nasıl Kullanılır?

Gerçekten, Airbnb Nedir?

Airbnb Anasayfasi

Daha kullanmadıysanız, büyük ihitmalle siz de içinizden Airbnb Nedir diye soruyorsunuz. Bu soruya cevap olarak çok özet olarak ev kiralama uygulaması/platformu diyebiliriz. Biraz daha uzun bir açıklama ile Airbnb Nedir sorusu; son dönemin en popüler iş modeli olan arz ve talebi birleştirme üzerine kurulu platform websitesi / uygulamalardan bir tanesi olarak cevaplanabilir.

Yani Airbnb 2008 yılında kurulan ve şuanki değerlenmesi (Mart 2017)  31 Milyar doların üzerinde olan bir ev kiralama sitesi.

Airbnb Nedir sorusuna Airbnb kendi sitesinde seyahatseverleri ve ev sahiplerini buluşturan bir ev paylaşım platformu olarak cevap veriyor.

Airbnb’nin arkasındaki fikir çok basit ve yararlı:

 • Gezginseniz ve seyahatlerinizde ev konforu arıyorsanız; Airbnb üzerinde listelenen evlerden dilediğiniz seçerek websitesi veya mobil uygulama üzerinden yer ayırtabilirsiniz. Böylece hem daha uygun fiyatlı bir konaklama seçeneğinden yararlanırsınız hem de ev konforunun keyfini çıkarırsınız.
 • Ev sahibiyseniz ve  boş bir odanız (ya da eviniz) varsa Airbnb üzerinden kiralayabilirsiniz. Böylece hem ekstra gelir elde ederken hem de Airbnb tarafından seçilen gezginlere/iş adamlarına destek sağlamış olursunuz.

Airbnb fikri, hepimizin mutlaka zaman zaman aklına gelmiş olan bir ihtiyaçtan doğuyor; ev kirasını ödeyememek 🙂 İki fırlama arkadaş kirayı ödemekte zorlanınca,  evlerinin salonuna üç yatak seriyor ve basit bir blog/websitesi açarak evlerinde seyahatseverleri 80 dolar karşılığında  ağırlamak istediklerini söylüyorlar. 3 gezgin ilana yanıt veriyor ve Airbnb serüveni başlamış oluyor.

Airbnb’nin doğuş ve gelişme hikayesi bu infografikte çok güzel anlatılmış, göz atmanızı tavsiye ederim  (maalesef Türkçe’ye çevirmeye fırsatım olmadı).

Neden Airbnb Kullanıyorum? Ya da Siz Neden Kullanmalısınız?

#AIRBNB’DE 195 ÜLKE, 65,000 ŞEHİRDEN 3 MİLYONUN ÜZERİNDE KONAKLAMA SEÇENEĞİ LİSTELENİYOR#
Airbnb Nedir sorusuna cevap verdik, sırada Neden Airbnb sorusu var. Ben iş dışı seyahatlerimde neredeyse sadece Airbnb kullanıyorum ve genel olarak çok memnunum. Neden Airbnb sorusuna kendi deneyimlerimden yola çıkarak cevap vermeye çalışacağım.

 • Airbnb en uygun fiyatlı konaklama seçeneği

  Çok basit bir denklem; bir evin odasını kiralamak, neredeyse her zaman bir otel odası kiralamaktan çok daha uygun fiyata denk geliyor. Hatta, evi tamamen kiraladığım bazı durumalarda dahi benzer kalitedeki (lokasyon, genişlik vs.) otellerden çok daha uygun fiyata kaldığım sayısız durum oldu.

Örneğin bir yıl önce bu aralar Kopenhag’ta yazın en büyük festivallerinden biri döneminde bütün oteller doluluktan dolayı fiyatlarını şişirmişken, aşağıdaki tatlı odada otellerin yaklaşık yarı fiyatına kaldım.

Airbnb Nedir?
Airbnb Nedir?
 • Airbnb ile gönlünüzün istediği lokasyonda ve tarzda ev tutma keyfi elinizde

Bu konuda sınırlar gerçekten gökyüzü (sky is the limit:)).  İsterseniz bir ağaç ev, isterseniz bir tekne, isterseniz bir kale hayal edebilirsiniz, Airbnb üzerinden hepsini bulup rezervasyon yaptırabilirsiniz. Örneğin, bir hafta sonu güzel bir mutfakta yemek yapmak istediniz, en güzel ada mutfaklı evleri bulacaksınız 🙂 Sadece en uç deneyimler değil, aynı zamanda Berlin’de hipster bir evde kalmak, Paris’te bir çatı katında kalmak şehrin tadını çıkarmak için önemli oyuncular olabilir kimi zaman.

Kendimden bir örnek; krallar gibi bir hafta sonu için birebir 🙂 Airbnb üzerinden bütün kaleyi kiralamıştık 🙂

Airbnb nasıl kullanılır
 • Airbnb ile lokal insanlarla tanışabilirsiniz

Özellikle oda kiraladığınız zaman, ev sahibiniz size şehrin en güzel restoranlarını, en lokal konser yerlerini, en pratik ulaşım yollarını vereceği için seyahatiniz çok daha keyifli olacak. Aynı zamanda tek başınıza seyahat ettiğiniz çoğu zaman Airbnb ev sahiplerinizle şehri turlama şansınız olabiliyor.

Aslında belki de fark ettiğiniz üzere, Airbnb Nedir sorusunun cevapları aslında Neden Airbnb sorusunun cevaplarını oluşturuyor.Umarım Airbnb Nedir ve Neden kullanılır soruları aklınızda cevaplanmıştır.

Airbnb Nasıl Kullanılır?

Bu kısmı detaylı olarak anlatmak yerine, Airbnb Nasıl Kullanılır sorusuna özet ve pratik cevaplar vermeyi tercih ediyorum. Detaylı kullanım kılavuzunu Airbnb websitesinden kolaylıkla bulabilirsiniz.

İlk olarak, Airbnb’ni seyahat etmek için ya da ev kiralamak için kullanabileceğinizi tekrar hatırlatalım. Bugünkü konumuz daha çok Airbnb’nin seyahat ederken nasıl kullanıldığı üzerine olduğu için, ev kiralama kısmını detaylandırmıyorum.

 • Ev veya oda kiralamak için öncelikle Airbnb üyeliğinizin olması gerekiyor. Üyelik ücretsiz, ilk olarak bir kaç basit bilgi veriyorsunuz, sonrasında hem ev sahiplerini hem de seyahat edeneleri güvenli tutabilmek için kimlik doğrulama adımlarını tamamlamanız gerekiyor.

 • Sonrasında tabi bir seyahat planı ya da hayali olması lazım. Bir destinasyon noktası ve tarih evleri aramaya başlamak için yeterli.

 • Dilediğiniz evi bulduktan sonra, evin açıklamalarını okuyabilir, istediğiniz özellikler olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Aynı zamanda daha öne bu evde konaklamış kişilerin yazdığı yorumları ve verdikleri notlar üzerinden evin yıldızını görebilirsiniz.
 • Ödeme için kredi kartı, banka kartı havale gibi bir çok yöntem kullanabilirsiniz.
 • Seçtiğiniz eve rezervasyon istediği gönderdikten sonra, ev sahibinin sizi onaylamak ya da reddetmek için 24 saati olacak. Sonrasında alacağınız onay e-maili ile her şey tamam, gitmeye hazırsınız 🙂

#Airbnb’de sadece normal evler bulunmuyor. sitede 3,000’nin üzerinden şato/kale ve 2,000’e yakın ağaç ev listeleniyor#

Airbnb ile Ev Kiralarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Airbnb nedir ve airbnb nasıl kullanılır sorularına cevap verdikten sonra akla önemli bir soru daha geliyor: Airbnb güvenli midir? İlk olarak ben genel olarak rahat birisiyim. Bu yüzden her seyahatim genelde maceraları beraberinde getirir. Fakat seyahatinizin zehir olmaması için Airbnb rezervasyonlarını yaparken dikkat etmeniz gereken bir kaç önemli nokta var.

Airbnb Üzerinden Ev Kiralamadan Önce

 • Mutlaka kiralamayı düşündüğünüz evin kullanıcı yorumlarını okuyun. Evin merkeze uzaklığı nedir? Temizlik sorunu var mı? İnternet kalitesi yeterince iyi mi?
 • Evi çok beğenmiş olabilirsiniz ama ev sahibinin profilini de kontrol edin. Kimlik doğrulamalarına bakın, yorum sayısına ve yıldızına bakın.
 • Check in ve check out saatlerini kontrol edin. Aksi takdirde, saat sabah 9.00’da evin önüne gidip, öğlen 2.00’ye kadar beklemeniz gerekebilir.
 • Ev kurallarını mutlaka okuyun, özellikle oda kiraladaysanız bu kuralları bir kere daha okuyun. Salonu, mutfağı kullanabilir misiniz? Kahvaltı yapabilir misiniz? Sigara kullanan biriyseniz sigara içiliyor mu? Eve giriş çıkış saati kısıtı var mı?
 • Evin özelliklerini kontrol edin. Yatak gerçek yatak mı, çekyat mı? Kediye alerjiniz var ise evde kedi var mı? Kahvaltı dahil mi değil mi?

Evinizi Tuttunuz, Check-in İçin Aklınızda Olsun

 • Seyahat ederken genelde internet bağlantısı büyük sıkıntı. Airbnb mobil uygulaması ev sahibi adresi ve telefon numarasına internete bağlı olmasınızda ulaşabilmenizi sağlıyor. Fakat ne olur ne olmaz mutlaka adresi ve telefonu farklı bir yere kaydedin.
 • Ev sahibine geliş zamanını haber verin, eve nasıl ulaşacağınızı sorun ve teyitleşin.
 • Seyahatten önce Google Street View ile evin adresini kontrol edin, nasıl bir sokak, hangi apartman vs. hatırlamak yararlı olacaktır.

Airbnb Hakkında Merak Edilenler – Soru Cevap

Annemlerle konuşup, başkalarının evinde kaldığımı söylediğimde verdikleri ilk tepki doğal olarak “Eh, oğlum başkasının evinde kalınır mı, hırlı mıdır hırsız mı” olmuştu doğal olarak. Çoğu kişinin aklında benzer sorular var biliyorum. Kendi deneyimlerimden yola çıkarak sorularla Airbnb 🙂

Airbnb güvenli mi?

Airbnb kendi sitesinde açıkladığı uluslararası geçerli bir çok güvenlik önlemi alıyor ve sigorta işlemlerini yapıyor. Örneğin ev sahipleri için eşya hasar sigortası uygularken, ev sahibi olabilmek için kimlik doğrulamalarından geçmenizi istiyor.

Fakat bunlara ek olarak, siz evinizi seçerken güvenli olup olmadığını hissedebileceğiniz bir çok bilgiye sahipsiniz. Örneğin, ev adresinden bölgeyi kontrol edebilirsiniz. Ya da profil doğrulamalarından ev sahibi hakkında bilgi sahibi olabilir, yorumlardan daha önceden kalanların deneyimlerini öğrenebilirsiniz.

Ben yaklaşık olarak 5 – 6 yıldır hem ev sahibi hem de seyahat sever olarak Airbnb kullanıyorum. Güvenlik anlamında bugüne kadar ne misafirlerden ne de ben seyahat ederken hiç bir sorun yaşamadım.

airbnb nedir nasil kullanilir
airbnb nedir nasil kullanilir

Airbnb üzerinden ödeme yapmak güvenli mi?

Yıllardır internet sektöründe aktif olarak çalışan ve Airbnb kullanan birisi olarak, süpermarketten alışveriş yaparken kredi kartınızın çalınma ihtimalinin daha yüksek olduğunu söyleyebilirim. 30 milyar dolarlık bir şirketin ödeme ile ilgili açık vermesi – her ne kadar ihtimal olsa da – ürkerek kullanmaktan geri durmanızı sağlayacak kadar bir risk değil. Tam olarak sayamadım fakat yaklaşık 150 kadar Airbnb seyahati gerçekleştirmişim şuana kadar, hiç birinde ödeme sorunu karşıma çıkmadı.

Airbnb Evleri Temiz mi?

Nedenini tam olarak anlayamasam da, başkasının yatağında yatma fikri çoğu insana ters geliyor biliyorum. Bu yüzden bu konuya da açıklık getirmek istedim. Aktif bir Airbnb kullanıcısı olarak temizlik hem kullanıcılar hem de Airbnb tarafından en hassas olunan ve hızlı cezalandırılan konu. Eğer bir ev sahibi yeteri kadar temiz olmayan bir ev sunuyorsa, değerlendirme notu anında düşer ve bunu yorumlarda anında görürsünüz. Diğer taraftan, tahmin edilmez bir kirlilikle karşılaşırsanız Airbnb yetkilerine haber vererek farklı bir eve geçebilir ya da paranızı geri alabilirsiniz.

Airbnb İndirim Kodu Nasıl Bulunur?

İlk defa Airbnb ile seyahat edecekseniz ve bu yazıyı okuduysanız, bu linke tıklayarak 20 euro indirim kuponunu hesabınıza tanımlayabilirsiniz 🙂 Aynı zamanda sadık bir kullanıcı olduğunuzda, yeni özellikler ya da bilgiler eklediğinizde Airbnb size arasıra seyahat kredileri yükleyebilir.

“Airbnb nedir? Nasıl yapılır ve airbnb güvenli midir?” sroularına cevap verip, kişisel deneyimlerimden de yola çıkıp önerilerdebulunup, ipuçları sunmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur ve ilk airbnb maceranız için heveslenmenize neden olmuştur 🙂

Anıl Gökmen

@gokmenanil

 

 

Written By
More from Anıl Gokmen

İzlanda’ya Gitmek için Kuzey Işıkları Rehberiyle 5 Neden

İzlanda benim için bir çok konuda oldukça ilgi çekici ve başarılı bir...
Read More