CouchSurfing Nedir? Nasıl Kullanılır?

couchsurfing nasil kullanilir
couchsurfing nasil kullanilir

Gezginlerin birbirlerini kendi evlerinde –hiçbir maddi karşılık beklemeden– ağırlamalarına vesile olan sosyal ağ: Couchsurfing. Bugünkü yazımda sizlere genel hatlarıyla couchsurfing nedir? nasıl kullanılır? couchsurfing güvenli mi? sorularına cevap verip, size sunduğu konaklama alternatifini anlatacağım.

Başka bir şehre ya da ülkeye gidileceğinde hemen herkes için öncelikli olarak önem teşkil eden konu nerede konaklanacağıdır. Otel, hostel, pansiyon, kamp akla ilk gelen ve sıklıkla tercih edilen seçenekler olmasına karşın son yıllarda bu listeye alternatif olarak couchsurfing eklendi.  Başka birinin “hali hazırda yaşadığı evde bedava konaklama” imkânı sunan bu alternatif (özellikle gezginler tarafından) oldukça sevildi ve gün geçtikçe daha da popüler bir hal aldı.

Couchsurfing’in en büyük artılarından biri ücretsiz konaklama imkânı sağlaması olarak değerlendirilse de aslında başka birçok önemli avantajı daha bulunmaktadır. Gelin; bu artılara yakından bakalım;

-Couchsurfing nedir sorusuna bir de böyle cevaplayabiliriz: Diğer gezginlerle tanıştığınız aynı çatı altında konaklama seçenekleri sunan bir platform. Başka bir ifadeyle couchsurfing sayesinde yeni arkadaşlıklar kurabilirsiniz. (Benim için en cezp edici tarafı kesinlikle bu!)
Gittiğiniz ülkenin kültürünü daha yakından görüp deneyimleme imkânı yakalarsınız. Bir nevi yöre halkının arasına karışıp onlardan biri olmayı deneyimlersiniz.
-Gidilen ülkenin kayda değer turistik mekânlarını birinci ağızdan öğrenirsiniz. Nereye gitmeli? Neyi nerede yemeli? Ulaşımı nasıl yapmalı? gibi sorularınızın cevabını ev sahibinizden alabilirsiniz. Böylelikle en verimli seyahati gerçekleştirme şansınız artar.

Örneğin, Roma’da en iyi pizzanın nerede yeneceğini biliyor olabilirsiniz ama Pompi’nin en iyi tiramisu yapan tatlıcı olduğu pek bilinmez. İşte ev sahibiniz sizi buraya götürebilir! Ya da çok turistik olmayan ama görmeye değer bir mekana gitmenize vesile olabilir.

CouchSurfing Tam olarak Nasıl Kullanılır?

Sizin için bir couchsurfing nasıl kullanılır rehberi hazırladım:

 1. Couchsurfing’de hesap açın.
 2. Kişisel profilinizi oluşturun. Bu noktada, sizden istenilen tüm bilgilerin doğru ve eksiksiz doldurulması oldukça önemlidir. Hatta abartıp fazlasını bile yazabilirsiniz. Zira insanlar sizin hakkınızda ne kadar çok şey bilirse sizi evinde ağırlama olasılığı o kadar artar.
 3. Gideceğiniz ülkeye ve tarih aralığına göre arama yapın.
 4. Yaptığınız arama sonucunda karşınıza gelen profilleri detaylıca inceleyin; profilleri eksiksizce okuduğunuzdan emin olun.
 5. Kendinize en uygun profillere -içinizin ısındığı, lokasyonunu beğendiğiniz vb- konaklama isteği gönderin. Bunu yaparken yalnızca konaklama talep formunu doldurmanızı önermem; çünkü birçok kullanıcı tarafından kaba bulunuyor. Bu sebeple mesajlar sekmesinden kendiniz hakkında (neden o kişide konaklamak istediğiniz, seyahat planınızın içeriği, kendiniz hakkına eğlenceli birkaç husus vb) bilgiler içeren zarif bir de mesaj atmalısınız.

COUCHSURFING GÜVENLİ Mİ?

couchsurfing guvenlimi

CouchSurfing nedir sorusundan ziyade kimilerimiz başkasının evinde kalma hususunda, güvenlik konusunu merak ediyordur. “Couchsurfing guvenli mi? Ev sahibi hırlı mıdır? Hırsız mıdır?”; “Ya sapıksa? Hatta daha da kötüsü ya seri katilse?” sorularını soruyor olmanız oldukça doğal. Fakat merak etmeyin; tedbirli davranıldığı takdirde Couchsurfing de en az diğer konaklama seçenekleri kadar güvenli.

Başka bir ifadeyle, her önünüze gelen site kullanıcısına güvenip evine gitmezseniz bir sorunla karşılaşmazsınız. Bunun için söz konusu sitede, insanların profilinde yer alan değerlendirme puanlarını ve daha önce konaklayan kişilerin yaptığı yorumları dikkate almalısınız. Bu zamana kadar ortalama 50 kişinin konakladığı ve iyi puanlandırdığı bir ev sahibinin size zarar verme olasılığı neredeyse sıfırdır.

COUCHSURFİNG ÜZERİNE KİŞİSEL TAVSİYELER

couchsurfing nasil yapilir
couchsurfing nasil yapilir
 • Aynı lokasyon için birden fazla kişiye konaklama isteği gönderin. Kimden olumlu kimden olumsuz cevap geleceği hiç belli olmuyor. Dolayısıyla işinizi garantiye almanız açısından bu madde önemli. ( CouchSurfing nasıl kullanılır maddelerine de eklenebilinir)
 • Konaklama isteğinize naif ve eğlenceli bir mesaj ekleyin. Böylelikle karşınızdaki insanın size bakış açısı çok daha pozitif olacaktır.
 • Öncelikli olarak kendinize yakın ve samimi bulduğunuz kişilerde konaklamaya tercih edin. Neticede bir süre aynı ortamı -hatta o kişinin evini- paylaşacaksınız. Size tamamen zıt bir insanla vakit geçirmek çok tatsız olabilir.
 • İmkanınız varsa ev sahibinize küçük hediyeler alın. Bagaj probleminiz yoksa Türkiye’den satın aldığınız buzdolabı süsleri ve kartpostallar benzeri hediyeler ev sahibinizi mutlu edebilir.
 • Siteyi yalnızca konaklama bulmak için kullanmayın. Evi müsait olmayan fakat sizle tanışmak isteyebilecek hatta size gönüllü rehberlik edebilecek kullanıcılarla da iletişime geçin. Buluşun! Gezin! Kaynaşın!
 • Eğer siz de başka gezginleri evinizde ağırlayacaksanız mutlaka profilinize evinizin düzenini ve kurallarını anlatan bir kısım ekleyin. Örneğin gürültüden ya da sigara içilmesinden hoşlanmıyorsanız bunu belirtin. Aksi halde sizin ya da misafirinizin konforu olumsuz etkilenebilir.
 • Konaklama yapmaya başladıysanız; artık aktif bir couchsurfing üyesiyseniz siz de mutlaka ev sahibinizin profiline yorum yapın. 

Couchsurfing nedir sorusuna cevap vermeye çalıştım (yukarıdaki GIF te değil tabii ki 🙂 ), daha sonra couchsurfing nasıl yapılır konusunda bir rehber sundum, üçüncü bölümde ise, couchsurfing güvenli midir sorusuna cevap verip kişisel deneyimlerimden kaynaklanan tavsiyelerimi sundum. Ayrıca madem couchsurfing dedim interrail yolculuğunda trenlerde uyumamak için bu yazıyı< okuyabilirsiniz . Umarım faydalı olmuştur.

Rojen Nasır

 

Written By
More from rojen nasir

ÖZEL ARAÇLA YURTDIŞINA NASIL ÇIKILIR?

“Road Trip” in bambaşka bir tutku olduğu gün gibi ortada. Geçtiğiniz yolları...
Read More

1 Comment

 • Xx dedi ki:

  Couchsurfing ile vize nasıl alınıyor?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir