İstanbul’da Çocuğunuzla Birlikte Gezebileceğiniz Müzeler

İskender Lahdi - İstanbul Arkeoloji Müzesi

İstanbul’da hangi müzeye gitsek diyen sevgili okuyucular ve bilhassa da hafta sonları çocuklarını nereye götüreceğine bir türlü karar veremeyen sevgili ebeveynler… Hazır ara tatil gelmişken, çocuklarınızla aradığınız sanatsal etkinliği bu yazıda bulabilirsiniz belki.

Çikolata çeşmelerinden Anadolu ağırlık ve ölçü birimlerine, Cumhuriyet Dönemi eserlerinden farklı kelebek türlerinin bir arada bulunduğu kelebek çiftliğine kadar ilgi çekici olduğuna inandığım İstanbul müzelerini bir araya getirdim.

İstanbul’da yer alan müzelerle ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz eğer sevgili İrem Bozkaplan’ın yazısına göz atabilirsiniz: İstanbul’daki en güzel müzeler

Rahmi M. Koç Müzesi

Rahmi M. Koç Müzesi’nin yalnızca İstanbul’daki değil, Ankara ve Balıkesir’deki müzelerini de gezmenizi özellikle tavsiye ederim. İçerisinde arabalar, oyuncak koleksiyonları, resimler, dergiler, kayıklar ve daha birçok şeyi bir arada bulunduran Rahmi M. Koç Müzesi kesinlikle çocuğunuzun ilgisini çekecektir.

İki katlı otobüs ve Harry Potter filminde kullanılan araba – Rahmi M. Koç Müzesi

Üstelik müzenin içinde Koç ailesinin klasik araba koleksiyonu, denizaltılar ve makineler bölümleri de var. Gördüğüm en kapsamlı Atatürk köşelerinden biri de yine müzenin içerisinde yer alıyor.

Adres: Piri Paşa, Hasköy Cd. No:5, 34445 Beyoğlu/İstanbul

11-19 Kasım Ara Tatili Atölyeleri için: 

Rahmi M. Koç Müzesi

Pera Müzesi

Pera Müzesi’ni gezmeye en üst kattan başlıyor, yavaş yavaş aşağı katlara iniyorsunuz. En üst kat genellikle güncel eser ve sergilere ayrılıyor. Aşağı katlara inildikçe ise bizden, bizim topraklarımızdan çıkmış eserler bulmaya başlıyorsunuz.

Osman Hamdi Bey – Kaplumbağa Terbiyecisi, Pera Müzesi

Osman Hamdi Bey’in “Kaplumbağa Terbiyecisi”, “Kızım Nazlı” ve diğer eserleri de burada sergileniyor, Osmanlı’dan kalma tablolar da.

Anadolu Ağırlık ve Ölçü Sergisi – Fotoğraf: Pera Müzesi web sitesi

Öğrencilerin görmesini istediğim asıl yerse “Anadolu Ağırlık ve Ölçü” sergisinin yer aldığı birinci kat. Sadece Osmanlı Devleti’nin ya da Türkiye Cumhuriyeti’nin kullandığı ve kabul ettiği ölçü birimleri ve aletleri değil, bu topraklarda yaşamış olan medeniyetlerin hepsinden kalma alet ve edevatları görebiliyorsunuz.

Müze, Çarşamba günleri öğrencilere ücretsiz.

Adres: Asmalı Mescit, Meşrutiyet Cd. No:65, 34430 Beyoğlu/İstanbul

11-19 Kasım ara tatilinde düzenlenen programlar hakkında bilgi almak için;

Pera Müzesi Ara Tatil Programları

Madame Toussauds

Ara tatili değerlendirmek için Hollanda ve İngiltere’de de şubesi bulunan Madame Toussauds’ya gidebilir, ünlü simaların gerçek boyutlu balmumu heykelleriyle resim çektirebilir ve çocuğunuza unutulmaz bir gün yaşatabilirsiniz. Online bilet alırsanız eğer tam bilet 392₺, çocuklar ve öğrenciler bileti ise 328₺. Haftanın her günü açık ve hazır İstiklal Caddesi’ne kadar gelmişken pek çok müzeye daha uğrayabilirsiniz.

Adres: Hüseyinağa, Grand Pera AVM, İstiklal Cd. no: 56/58, 34440 Beyoğlu/İstanbul

Madame Toussauds gezinizi planlamak için:

Ziyaret Saatlerini planla

Museum of Illusion Istanbul/İllüzyon Müzesi

İstanbul İllüzyon Müzesi – Fotoğraflar: İstanbul İllüzyon Müzesi Web Sitesi

Hazır Madame Toussauds’ya kadar geldik, geometrinin ve optik yansımaların gücünden yararlanılarak yaratılan illüzyonların tadını çıkaralım, İllüzyon Müzesi’nde de unutulmaz fotoğraflarımız ve anılarımız olsun diyebilirsiniz. Giriş ücretleri şu şekilde:

 • Yetişkin: 260 TL
 • Çocuk (0 – 4 yaş): Ücretsiz
 • Çocuk (5 – 18 yaş): 170 TL*
 • Aile Paketi: 740 TL**(2 yetişkin + 2 çocuk veya 1 yetişkin + 3 çocuk)
 • Öğrenci: 170 TL*

Adres: Asmali Mescit, İstiklal Cd. No:180 D:4B, 34430 Beyoğlu/İstanbul

Bilet satın almak için linkimiz:

İllüzyon Müzesi

Ayasofya Tarihi Müzesi

Sultan Ahmet meydanındaki Defter-i Hakani binasında bulunan Ayasofya Tarihi Müzesi’ni gezi planınıza ekleyebilirsiniz. Tarihi eserler, resimler, hem sesli hem de görselliği yüksek videolar ile çocuklarınıza etkileyici bir gün yaşatabilirsiniz.

Müze, 10-19 Kasım ara tatilinde 6-17 yaş aralığındaki ziyaretçilere ücretsiz. Her gün ziyarete açık.

Adres: Ayasofya Tarihi Müzesi Binbirdirek Mahallesi. At Meydanı Sokak. No:10 Fatih/ İstanbul

Detaylı bilgi için:

Ayasofya Tarihi Müzesi

İstanbul Resim ve Heykel Müzesi

İstanbul Resim Heykel Müzesi’nin açılışını 1937 yılında bizzat Mustafa Kemal Atatürk yapmış. Müze gezdiğim müzeler arasında en çok Cumhuriyet Dönemi eserini içinde barındıranlardan biri, diğeri hiç şüphesiz Ankara Resim ve Heykel Müzesi. 

İstanbul Resim ve Heykel Müzesi
İstanbul Resim ve Heykel Müzesi – Gezi Notları

Müzenin koleksiyonlarını dört ana hatta özetleyebiliriz: Resim, Heykel, Hat ve Seramik. Üstelik yeni binası da gerçekten görülmeye değer güzellikte. Müze, Salı günleri saat 16.00 – 20.00 arasında tüm öğrencilere ücretsiz.

Adres: Kılıçali Paşa, Meclis-i Mebusan Cd. No:6, 34433 Beyoğlu/İstanbul

Web Sitesi: İstanbul Resim ve Heykel

İstanbul Oyuncak Müzesi

Bugün kendinize bir iyilik yapın ve çocukluğunuza dönün. En sevdiğim şeylerden biri farklı şehirlerdeki Oyuncak Müzelerini ziyaret etmek. Bu yalnızca içimdeki çocuğu şımartmakla alakalı değil, aynı zamanda oyuncaklar beni hala büyülemeye ve şaşırtmaya devam ettiği için de edindiğim bir alışkanlık.

Oyuncak Müzesi
İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi 2005 yılında Belgin Akın ve şair/yazar Sunay Akın tarafından kurulmuş ve içerisinde yazarın 20 yıldan uzun süredir topladığı pek çok oyuncak yer alıyor. Müze, Pazartesi günleri hariç her gün açık. Tam bilet ücreti 115 TL, indirimli bilet ücreti ise 65TL. Etkinlikler için ayrıca bilet almanız gerekiyor.

Adres: Göztepe, Dr. Zeki Zeren Sk No:17, 34730 Kadıköy/İstanbul

Müzede düzenlenen etkinliklerle ilgili bilgi almak için:

Oyuncak Müzesi

İstanbul Kelebek Çiftliği

İstanbul’da çocuklarla gidebileceğiniz müzeler yazısında şaşırmalı bir seçenek, bir vaha… Rengarenk kelebekleri görmek, onlara dokunmak, onlarla fotoğraf çektirmek ister misiniz? Kelebek Çiftliği yalnızca çocuklara değil, yetişkinlere de benzer bir deneyim sunuyor. Ücretler ise şu şekilde:

 • YETİŞKİN (15 Yaş üzeri) 200 ₺
 • ÇOCUK (3-14 Yaş) 180 ₺
 • AİLE (2 yetişkin & 2 çocuk) 650 ₺

Adres: Zerzavatçı, Fatih Sultan Cd. No: 13, 34829 Beykoz/İstanbul

Rezervasyon yaptırmak ve bilgi almak için;

Kelebek Çiftliği

İstanbul Arkeoloji Müzesi

Üzerinde yaşadığımız bu topraklar Hititlerden İyonlara, Romalılardan bize kadar pek çok farklı kültüre ve devlete ev sahipliği yaptı. Anadoluya neden “Medeniyetler Beşiği” dendiğini anlamak, ülkemizin kültürel zenginliğini görmek ve daha da hayran olmak isterseniz eğer Arkeoloji Müzesi’nin size vaat ettiklerinin çok küçük bir kısmını sizinle paylaşabilirim.

İstanbul Arkeoloji Müzesi

Anadolu, ilk çağlardan başlayan uzun bir tarihçeye sahip ve içinde burada yaşayan her devletin gizli hazinelerini saklıyor. Müzede madeni paralar, çömlekler, takılar, heykeller ve çinilerin yanı sıra İskender Lahdi gibi ismine aşina olduğumuz pek çok önemli tarihi eser de sergileniyor. Müzeye girmek için e-bilet alabilirsiniz ya da Müzekart ile girebilirsiniz.

Adres: Cankurtaran, 34122 Fatih/İstanbul

İstanbul Arkeoloji Müzesi ile ilgili daha detaylı bilgi almak için;

İstanbul Arkeoloji Müzesi

Türkiye İş Bankası Müzesi

İş Bankası Müzesi’ni yalnızca bankayla ilgili şeyler değil, Kurtuluş Savaşı’ndan kalma silahlar, askeri üniformalar, haritalar, süngüler ve o dönemden kalma pek çok şey daha sergileniyor. Cumhuriyetimizin 100. yılında ziyaret etmek için aradığınız doğru müze burası olabilir. Çünkü şu an müzenin geçici sergisi “Yaşasın Cumhuriyet”. Üstelik girişler ücretsiz.

Adres: Hobyar, Bankacılar Sk. No:2, 34112 Fatih/İstanbul

11-19 Kasım ara tatilinde düzenlenen ücretsiz etkinlikler hakkında bilgi almak için;

İş Bankası Müzesi

İstanbul Modern Sanat Müzesi

Bildiğiniz gibi Modern Sanat Müzesi, Beyoğlu’ndaki geçici yerinden eski yerine, hemen boğazın kıyısına geri döndü. İyi ki de döndü! Müze güncellenen koleksiyonu, insanı büyüleyen manzarası ve yenilenen binasıyla Pazartesi günleri hariç her gün ziyarete açık.

İstanbul Modern Müzesi

Perşembe günleri saat 10.00-14.00 arası tüm ziyaretçilere (ikâmetgahı Türkiye’de olmak şartıyla) ücretsiz ve Salı günleri saat 10.00 – 14.00 arasında ise 18 – 25 yaşındaki gençlere ücretsiz. 10 ve üzerinde kişi iseniz grup turları ayarlayabilir, rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Adres: Kılıçali Paşa, Tophane İskele Cd. No:1/1, 34433 Beyoğlu/İstanbul

Ara tatil programları hakkında bilgi almak için;

İstanbul Modern

Miniatürk

Hazır tatil gelmişken, güzel ve güneşli bir günde Türkiye’deki önemli yapıların ve yerlerin minyatürlerinin sergilendiği Miniatürk’e bir gün ayırabilir, Anadolu’nun zenginlikleriyle ve Osmanlı’dan günümüze kalan yurtdışındaki yapılarla çocuğunuzu tanıştırabilirsiniz. Üstelik İstanbul’un önemli yapıları için ayrılmış ayrı bir sergi olduğunu da eklemeliyim. Giriş ücretlerine gelince tam bilet 80₺, indirimli ise 30₺. Haftanın her günü açık.

Adres: Örnektepe, İmrahor Cd. No:7, 34445 Beyoğlu/İstanbul

Kasım ayı etkinlikleri linkini aşağıda bulabilirsiniz:

Etkinlik rehberi

Deniz Müzesi

İstanbul Deniz Müzesi

Çocuğunuz denize ve denizciliğe meraklı ise uğramanız gereken müze burası. Müzede saltanat kayıkları, Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın kullandığı kayıklar ve açık hava kısmında ise çeşitli gemi silahları sergileniyor. Beşiktaş’ta hemen sahil kenarında yer alan müzeye giriş ücretleri aşağıdaki gibi:

 • Yetişkin Giriş Ücreti: 60₺
 • Öğrenci (0-18 Yaş) Giriş Ücreti: ÜCRETSİZ
 • Öğrenci (18-25 Yaş) Giriş Ücreti: 30₺

Adres: Sinanpaşa, Beşiktaş Cd. No:6 D:1, 34353 Beşiktaş/İstanbul

Daha detaylı bilgi almak isterseniz eğer;

İstanbul Deniz Müzesi

Milli Saraylar Resim Müzesi

İstanbul’da çocuklarla gezilebilecek müzelere Resim Müzesi’ni koymak istedik, çünkü özellikle bahçesine bayılıyoruz. İçerisinde Oryantalist pek çok eserin yer aldığı müzede, Osmanlı padişahlarının portrelerinin sergilendiği bir kat buluyor. Hatta Abdülhamid’in bir dönem sık sık karşınıza çıkan tablosu da bu koleksiyon içerisinde yer alıyor.

istanbul'un en güzel müzeleri - milli saraylar resim müzesi
Milli Saraylar Resim Müzesi

Osmanlı Dönemi’nden kalma pek çok sanat eserinin yer aldığı bu müzede durup dinlenebileceğiniz, bir şeyler içip atıştırabileceğiniz güzel bir kafe de var. Aynı zamanda Dolmabahçe Sarayı’nın bahçesinde bulunan ve cam seraya kurulu Limonluk Kafe’ye de uğramak isteyebilirsiniz.

Adres: Vişnezade, Dolmabahçe Sarayı, Dolmabahçe Cd., 34357 Beşiktaş/İstanbul

Daha detaylı bilgi almak isterseniz;

Milli Saraylar Resim Müzesi

Pelit Çikolata Müzesi

Fabrikamızı Willy Wonka ve Umpa Lumpalar yönetmiyorsa da buradaki çikolataların Wonka’nınkiler kadar lezzetli olduğunu söyleyebilirim. Müze içerisinde sergilenen çikolatadan eserler; Türk Büyükleri, İstanbul eserleri, Sanatçılar ve Medeniyetler sergileri olarak ayrılmış. Giriş ücreti kişi başı 300 lira. 

Adres: Koza Mahallesi 1678 Sk. No:19 (Sanayi Mahallesi Evren Sanayi Sitesi Akbatı A.V.M. Arkası) Esenyurt/İstanbul

Detaylı bilgi için:

Çikolata Muse

Sinema Müzesi

Sinemaya ve sinemayla ilgili şeylere meraklıysanız eğer aradığınız yer burası olabilir. Atatürk’ün Nutuk konuşmasının çekildiği kamera da burada sergileniyor. Ayrıca ara tatil boyunca Atatürk filmi gösterimi de var. Müze giriş ücretleri şu şekilde:

 • Öğrenci: 120 ₺
 • Tam: 180₺

Adres: Kuloğlu, İstiklal Cd. Atlas Pasajı No: 131, 34433 Beyoğlu / İstanbul

Detaylı bilgi için:

Sinema Müzesi

Dolmabahçe Sarayı 

Tabii ki Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün son günlerini geçirdiği Dolmabahçe’yi görmek ayrı bir duygu seli yaşatıyor insana. Kocaman bir sarayın içerisinde ne kadar küçük bir odada son günlerini geçirdiğini, boğazı gören penceresinden bakarken neler düşündüğünü, ne hissettiğini anlayamayız hiç şüphesiz… Ama bu sarayı bizler için farklı kılan şeyin ne olduğunu belki çocuklarımıza anlatabiliriz.

Istanbul Sarayları – Dolmabahçe Sarayı

Saray, 1842 yılında inşa edilmiş. Osmanlı’nın son görkemli yapılarından biri. I. Abdulmecid de, Abdülaziz de dönem dönem bu sarayı kullanmışlar. Cumhuriyetin ilanından sonra ise Cumhurbaşkanlığı Konutu olarak kullanılmaya başlanmış. Yerli ve yabancı birçok misafir de yine bu sarayda ağırlanmış.

Sarayın içerisinde yer alan Saltanat Merdivenleri, İngiltere’den sipariş üzerine getirtilen ihtişamlı avizeler, Hereke dokuması halılar, Marmara mermerinden inşa edilmiş hamamlar ve görebileceğiniz en sade harem yer alıyor. Abdulmecid’e ve Abdulaziz’e ait resimler ve kişisel eşyalar da hala sergilenenler arasında yer alıyor.

Müze, Pazartesi günleri hariç her gün ziyarete açık. Eğer müze kartınız varsa gezmek için Selamlık Bölümü’ne yerli ziyaretçi için 90 TL, indirimli olarak ise 25 TL ödüyorsunuz.

Adres: Vişnezade Mahallesi Dolmabahçe Caddesi , Beşiktaş

Daha detaylı bilgi almak isterseniz linke tıklayabilirsiniz:

Dolmabahçe Sarayı

Pera Palace Otel – Mustafa Kemal Atatürk’ün kaldığı oda

101 numaralı oda, Mustafa Kemal Atatürk’ün Pera Palas’ı ziyaretleri sırasında konakladığı oda. Mustafa Kemal Atatürk’e ev sahipliği yapan 101 numaralı oda, Mustafa Kemal’in doğumunun 100. yılında müze oda haline getirilmiş. Odada Ata’nın özel eşyalarının yanı sıra kitapları, ona gönderilmiş armağanları, dönemin gazeteleri ve dergileri de bu oda içerisinde sergilenmekte.

101 numaralı oda, her gün 10.00-11.00 ve 15.00-16.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilmekte.

Adres: Evliya Çelebi, Meşrutiyet Caddesi, Tepebaşı Cd. No:52, 34430 Beyoğlu/İstanbul

Umarım Kasım ara tatilini nasıl değerlendireceğine karar veremeyenlere, İstanbul’da çocuklarla gezilebilecek müzeler yazımız, az da olsa yardımcı olabilmişimdir. Bu arada, eğer ara tatil için İstanbul’dan uzaklaşmak istiyorsanız ama sadece hafta sonunuz varsa, sevgili Gözde Merve İlhan’ın yazısı size yardımcı olabilir: İstanbul’a yakın gezilecek yerler

Sevgilerimle,

Cansu

 

 

Written By
More from Cansu Üredi

Çukurcuma’da Neler Yapılır?

Hep aynı yerlerde yürümekten, hep aynı mekanlarda oturmaktan sıkıldıysanız ve kendinize gezilecek...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir