BEBEK’TE BİR GÜN NELER YAPILIR – BEBEK’TE YAPILACAKLAR

bebek badem ezmesi - bebek'te yapılacaklar
bebek badem ezmesi - bebek'te yapılacaklar

Bebek’te yapılacak o kadar çok şey var ki. Bunların hepsini sıralayacağız. Baştan güzel haberi verelim, semtin adı sizi ürkütmesin, parkta oturmalı, dondurma yemeli bir program olacak. Yani şu meşhur önünde porsche park eden yerlerde yemek yiyin demeyeceğiz.

Bebek’te neler yapılır yazımıza geçmeden aşağıdaki yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz;

Bebek’teki En Güzel Mekanlar

Mini Dondurma’dan Güllü Dondurma Al

Bebek'te Neler Yapılır - Mini Dondurmadan dondurma al
Bebek’te Neler Yapılır – Mini Dondurmadan dondurma al

Bebek’te yapılacaklar listesinin olmazsa olmazı, Mini Dondurma. 1968’den bu yana açık olan dükkanda bizim en sevdiğimiz dondurma, güllü lokumlu ve tahin cevizli.

Boğaz kenarında yürüyüşe çık balıkçıları izle

Hazır dondurmanız elinizde, sizi boğazda yürüyüşe davet edelim. Rumeli Hisarı’na doğru keyifli bir yürüyüş yolu var. Sağınızda tekneler, solunuzda meşhur Bebek apartmanları ve eskiden yalı olan yapılar.

Rumeli Hisarı’nı gör

Rumeli Hisarı - Bebek'te yapılacaklar
Rumeli Hisarı – Bebek’te yapılacaklar

Boğaz yürüyüşünüzü Rumeli Hisarı’nı görüp sonlandırabilirsiniz. Altında boylu boyunca kahvaltıcıların yer aldığı yerden söz ediyorum evet. Şimdilerde restorasyon sebebiyle kapalıdır yazıyor. Ancak bu yazıdan sonra açılabilir siz yine kültür bakanlığı sitesinden bakın. (buradan da bakabilirsiniz)

Waffle ye

Neden bilmiyoruz Belçika’nın ulusal tatlısı, yiyeceği, Bebek’in de en meşhur turistik gıdası. Ancak Belçika waffle’ları gibi kıyır kıyır beklemeyin. Bu daha çok yumuşak ve orta doğu usulü içinde bir sürü çikolata ve tatlı sosun barındığı meyveli yiyecek.

Boğaz manzarasına karşı kahve iç

Bebek’te boğaz manzarasına karşı kahve içmek için, kazıklanmanıza, yok efendim zengin olmanıza gerek yok. Kahve Dünyası, Starbucks, Espresso Lab gibi zincir kahvelerde ucuz bir filtre kahve alıp da nefis manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Bahar zamanıysa manolyaları fotoğrafla

Bebek'te neler yapılır - manolya ağaçları
Bebek’te neler yapılır – manolya ağaçlarını fotoğrafla

Bildiğiniz gibi, İstanbul’da Mart başından Mayıs’a kadar manolya zamanı. Bebek’te de – özellikle Bebek Yokuşu’nda, İnşirah Yokuşu’nda- ziyaret edebileceğiniz ve fotoğraflayabileceğiniz, çok güzel manolya ağaçları bulunmakta.

Bebek badem ezmesinden pahalı bir badem ezmesi al

bebek badem ezmesi - bebek'te yapılacaklar
bebek badem ezmesi (1976 yılından fotoğraf)- bebek’te yapılacaklar

Bebek’te yapılacak şeyler listesine Bebek Badem Ezmesi’ni de almak istedik. Normal fiyatının oldukça üstüne badem ezmesi almak istiyorsanız tam olarak doğru yerdesiniz. Şaka bir yana buranın badem ezmesi gerçekten çok lezzetli. Keşke daha uygun fiyatlı olsa da alabilsek. (Yakın zamanda sahibi Sevim hanımı kaybetmişler. Allah’tan rahmet diliyoruz)

Bebek kahvede çay iç

Zaten adından da anlaşılacağı üzere, Bebek’in en meşhur kahvesi Bebek Kahve. Her an bir ünlüyle karşılaşabileceğiniz kahvede birer türk kahvesi içip tavla oynayabilirsiniz.

Bebek Camii’ni gör (Humayun-u Abad Camii)

Bebek kahvenin yanıbaşında, gösterişli olmayan ancak ilahi bir ruha sahip pek sevdiğimiz bir camii burası. İbadet etmeseniz bile içine girip gezmenizi tavsiye ederiz.

Bebek Parkı’nda çimlere uzan, kuşları besle

Bebek Parkı'nda gez
Bebek Parkı’nda gez

Bebek’te en keyifli ne yapılır derseniz, Bebek Parkı’nda, nam-ı diğer Türkan Sabancı Parkı’nda, ağaçların altında uzanıp boğazı izlemek olabilir. Hafta sonu evcil hayvanlarını gezdirmeye getiren çok oluyor, korkanlar için baştan uyaralım. Ha bir de gelirken kiliminizi de yanınıza alın.

Mısır Konsolosluğu’na dışarıdan bir bakış at

Mısır Konsolosluğu'nu gör - Bebek'te neler yapılır
Mısır Konsolosluğu’nu gör – Bebek’te neler yapılır

Hazır Bebek parkına gelmişken yanıbaşındaki Mısır Konsolosluğu’nun martılı küçük heykelciklerine, o müthiş çatısına, binanın o güzel tasarımına göz atın.

Aşiyan Yokuşu’nu tırman

Aşiyan Yokuşu'nu tırman- Bebek'te yapılacaklar
Aşiyan Yokuşu’nu tırman- Bebek’te yapılacaklar (fotoğraf : yaseminleistanbul)

Evet şu meşhur şarkıya konu olan, Bebek’in, Farsça’da “kuş yuvası” anlamına gelen, en meşhur yokuşu. Aşiyan Parkı’nda başlar, Rumeli Hisarı’nda son bulur. Boğaziçi öğrencileri bu yokuşun ne kadar çetin ama bir o kadar güzel olduğunu bilir. Ayrıca bu yokuşta Tevfik Fikret Aşiyan Müzesi bulunur.

Taps’te ev yapımı bira iç

Taps, Nişantaşı zamanı sık uğradığımız yerlerden biriydi. Şimdi uzun süredir Bebek’te. Biralarıyla meşhur olan mekanda bir şeyler de atıştırıp boğaz manzarasını ve boğazda turlayan lüküs arabaları izleyebilirsiniz. (kim bilir belki bir gün sizin de ferrariniz olur – olmadı)

Bebek’te neler yapılır yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Eğer sizin de önerileriniz varsa aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz.

 

More from Can Marangoz

Bali’de Ulaşım Rehberi

Bali’de ulaşım en karmaşık konulardan biri. Öyle “ben uber tutar gezerim yaa”...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir