VİZE REDDİ ALMAMAK İÇİN UYABİLECEĞİNİZ TAVSİYELER

vize reddi almamak için öneriler - uçak bileti ve otel rezervasyonu
vize reddi almamak için öneriler - uçak bileti ve otel rezervasyonu

Malum, son aylarda vize reddi hayli arttı. Gerek Schengen, gerek İngiltere ve Amerika vizeleri, tüm batı dünyası, Türklerin vize başvurusunu iltica olasılığı olarak görmeye başladı. Bunun haklı ve haksız yanlarını tartışmadan, siyasete de pek girmeden, gelin vize reddi yememek için neler yapılır gelin tavsiyelere göz atalım.

Vize reddi yememek için temel motivasyon, ülkenize geri döneceğinizi ispatlamak. Tabii ki başvurduğunuz ülkenin vize için gerekli belgelerini toplamanız ilk şart. Bu liste de genel olarak bu amaca hizmet eden maddelerden oluşmaktadır.

Uçak bileti – ülke içi ulaşım biletleri ve otel rezervasyonunun tam ve gerçek olması

vize reddi almamak için öneriler - uçak bileti ve otel rezervasyonu
vize reddi almamak için öneriler – uçak bileti ve otel rezervasyonu

Zaten uçak bileti ve otel rezervasyonu, bildiğiniz gibi gerekli belgeler arasında. Ancak bu belgeler, kimi zaman “naylon” rezervasyon şeklinde oluyor. Kimi Schengen ülkeleri buna dikkat ediyor. O yüzden uçak biletleriniz, rezervasyonlarınız ve otel rezervasyonlarınız gerçek ve doğrulanabilir olsun. Bunun yanında gideceğiniz ülkede ülke içi ulaşım biletlerini de koymanız, sizin avantajınıza olabilir. Ayrıca kalacağınız gün kadar otel rezervasyonunu göstermeniz gerekli.

Zaten vizeyi aldığınızda ve o ülkeye gittiğinizde, pasaport kontrolünde hangi otelde ne kadar kalacağınız sorulur ve otel rezervasyonuna bakılır.

Banka hesabınızda ne çok fazla ne çok az normal yurdum insanı mevduatı olması

vize reddi almamak için öneriler - düzenli banka hesabı
vize reddi almamak için öneriler – düzenli banka hesabı

Banka hesabınızda ortalama bir para bulundurmak ve bu banka hesabının aktif olması vize başvurunuzda red yememeniz için önemli bir neden. Hesabınızda hiç para olmaması veya tam tersi aşırı miktarda para olması, şüphe uyandırıcı bir etkendir. Bunun yanında vize reddi yememek için, başvurunuza yakın, banka hesabına yüklü bir miktar aktarmayın. Sırf vize almak için aldığınız bir aksiyon olarak görülebilir.

Seyahat sigortanızın mümkün olduğunca uzun olması

Seyahat sigortası, vize başvurusu için gerekli belgeler arasında. Bununla birlikte seyahat sigortanızı mümkün olduğunca uzun tutmanız, hem vize almanızı kolaylaştırır hem de uzun süreli vize alma olasılığının önünü açar. Seyahat sigortalarının bedeli biraz pahalı gelebilir ancak örneğin 1 haftalık bir seyahat için en azından 1 aylık bir sigorta yaptırabilirsiniz.

İyi niyet mektubu hazırlamak

Vize başvurusunda gereken evraklar arasında mevcut değil ancak gideceğiniz ülkenin dilinde yazılmış, neden o ülkeye gideceğinizi ne zaman döneceğinizi anlatan küçük bir iyi niyet mektubunu, vize reddi yememeniz için tavsiye edebiliriz. En fazla 3-4 paragraf imzalı ve tarihli bir mektup yeterlidir.

Pasaportunuzun mümkün olduğunca uzun süreli olması / 

Red yiyen Bir Pasaportu Değiştirmek

vize reddi almamak için öneriler - pasaport süresi
vize reddi almamak için tavsiyeler – pasaport süresi

Pasaportunuz ve elbette geçerlilik süresi, seyahat etme isteğinizi, “çabanızı” ispatlar. Yani 1 ay süresi kalan pasaportla iltica ediyorum imajı vermezsiniz. Uzun süredir ilk başvurunuz bile olsa, en az 1 senelik, 2 senelik pasaportlarla vizeye başvurmak, vize reddi almanızın önüne geçebilir.

Diğer taraftan vize reddi yemiş bir pasaportla başvurmamanız daha sağlıklı olacaktır.

Davetiye mektubu meselesi

vize reddi almamak için öneriler - iyi niyet mektubu
vize reddi almamak için öneriler – iyi niyet mektubu

Davetiye mektubunu çok tavsiye etmiyoruz. Bunun ilk sebebi, tanıdık-akrabanızın vize başvurusu yaptığınız ülkede yaşıyor olması ve sizin bu yolla bu ülkeye iltica ihtimalinizi göz önünde bulundurmaları. Ancak bu bir genelleme maddesi, eğer illa ki davetiye mektubu alacağım derseniz, bu mektupta ülkenize döneceğiniz özellikle belirtilsin.

Aşağıdaki yazımızda ilginizi çekebilir;

Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Ülkeler

Uzun Süreli Vize Almak İçin Yöntemler

Unutmayın, bu tavsiyeler ve küçük detaylar bile geri döneceğinizi ispatlar nitelikte olabilir. Aman efendim bunun ne önemi var demeyin. Vize reddi yemediğiniz başvurularınız olsun. Veya şöyle bitirelim yazıyı, vize almak zorunda kalmadığımız bir Dünya düzeni tez zamanda bizi bulsun.

More from Can Marangoz

Belgrad’da Otel Açan Bir Türk Kızı

Belgrad’da otel işleten, üstelik “Y kuşağından bir arkadaşımızın, Gizem’in hikayesini anlatmak istedik....
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir