46. İstanbul Müzik Festivali

B-A-C-H --- 25. yılını kutlayan İstanbul Caz Festivali’ni ağırlıyor!
B-A-C-H --- 25. yılını kutlayan İstanbul Caz Festivali’ni ağırlıyor!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın düzenlediği 46. İstanbul Müzik Festivali, bu yıl 23 Mayıs – 12 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek. Festivalin bu yıl ki teması “Aile Bağları“.

Festival teması gereği , Mischa Maisky ile çocukları Lily ve Sascha, Ferhan ve Ferzan Önder, Güher ve Süher Pekinel, Skride Quartet’in kardeş üyeleri Lauma ve Baiba Skride, Kudsi Erguner ve oğlu, Akatay Ailesi, Diana Damrau ve eşi Nicholas Teste, Hakan Güngör ve eşi Meral Azizoğlu gibi birçok aileyi zengin bir programla buluşturuyor.

Her yıl olduğu gibi, sanatsal üretime ve çağdaş müzik repertuvarının genişlemesine de  katkıda bulunan festival programında; Amsterdam Sinfonietta’nın  Together Remember to Dance / Birlikte Hatırla Dans Etmeyi eserinin Aya İrini Müzesi’nde gerçekleştirilecek olan Türkiye Prömiyeri’de yer alıyor.

 

Ayrıca 46. İstanbul Müzik Festivali “Yarının Kadın Yıldızları” projesi ile , Türkiye Sınai Kalkınma Bankası iş birliği ve dinleyicilerin katkılarıyla üstün yetenekli müzisyenlerin çalgı, şan ve şeflik branşlarında uluslararası arenadaki kariyerlerinin ilerlemesine destek olacak.

İstanbul Müzik Festivali’nin en güzel taraflarından biri, seçilen mekanlar. Üç imparatorluğun başkenti olmuş ve birçok kültüre ev sahipliği yapmış İstanbul’un tarihine selam eden, Aya İrini Müzesi, Kapalıçarşı, Sirkeci Garı, Sinagoglar ve Kiliseler gibi benzersiz mekanlar seçilmiş.

Dilerseniz İstanbul’a soluk aldıracak İstanbul Müzik Festivali‘nin programına göz atalım.

Not: Eğer benim müzik festivaline ayıracak vaktim yok derseniz gelin sizi aşağıdaki yazılarımıza alalım 🙂

İstanbul’un En İyi 3. Dalga Kahvecileri

İstanbul’da Gezilecek Yerler

Moda’da Gezilecek Yerler

İstanbul Müzik Festivali Programı

Açılış Konseri: Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası & Yekwon Sunwoo

istanbul muzik festivali -Açılış Konseri Yekwon Sunwoo
istanbul muzik festivali -Açılış Konseri Yekwon Sunwoo
23 Mayıs Çarşamba 19:00
Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı
19.00 Kokteyl ile başlayacak açılış, 20.00 ‘da yerini ödül töreni ve konsere bırakacak. Konserde Sergei Rachmaninov  3. Piyano Konçertosu’nun yanı sıra Pyotr Ilyich Tchaikovsky’nin en sevdiğimiz 1812 Uvertürü çalınacak.
Orkestranın İstanbul Müzik Festivali’nde bu yıl buluşacağı yıldız solist 2017 XV. Uluslararası Van Cliburn Piyano Yarışması’nın ilk Güney Koreli birincisi Yekwon Sunwoo.

Tekfen Filarmoni Orkestrası & Charlie Siem

tekfen filarmoni charlie siem
tekfen filarmoni charlie siem
25 Mayıs Cuma 20:00
Aya İrini Müzesi
Günümüzün en gözde keman virtüözlerinden Charlie Siem’in Brahms’ın bestelediği tek keman konçertosunu yorumlayacağı bu konserde Aziz Shokhakimov’un şefliğini yaptığı Tekfen Filarmoni Orkestrası ayrıca Rachmaninov’un son bestesi, 1940’ta tamamladığı Senfonik Danslar’ı seslendirecek.
 

Hafta Sonu Klasikleri-I: Senem Demircioğlu & İklim Tamkan

46. istanbul muzik festivali
46. istanbul muzik festivali
26 Mayıs Cumartesi 11:00
Babylon
Piyanist İklim Tamkan ve mezzosoprano Senem Demircioğlu ikilisi,  kendine has yorumları ile Rossini’den Ali Ekber Çiçek’in Haydar Haydar’ına uzanan renkli bir konser vadediyor.
Konser girişi ücretsiz. Mekan Kapasitesi sınırlı olduğu için rezervasyon.iksv.org adresinden rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

Filarmonica della Scala & Daniil Trifonov

Filarmonica della Scala Daniil Trifonov - 46. İstanbul Muzik Festivali
Filarmonica della Scala Daniil Trifonov – 46. İstanbul Muzik Festivali
27 Mayıs Pazar 20:00
Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı
“Şüphesiz çağımızın en müthiş piyanisti” olarak tanımlandığı Daniil Trifonov ve Daniel Harding şefliğinde gerçekleşecek olan konserde Rossini – Sevil Berberi Uvertürü, Sergei Prokofiev –  3 numaralı Piyano Konçertosu, Beethoven 3 numaralı Senfonisi Eroica çalınacak.
İstanbul Müzik Festivali’nde Grammy ödüllü Daniil Trifonov’un sahnesini kaçırmayın.

Renaud Capuçon & Khatia Buniatishvili

Renaud Capuçon Khatia Buniatishvili
Renaud Capuçon Khatia Buniatishvili
29 Mayıs Salı 20:00
İş Sanat Konser Salonu
Bugüne kadar Berlin Filarmoni’den NHK Senfoni’ye, La Scala Filarmoni’den Simon Bolivar Orkestrası’na dünyanın önde gelen orkestralarına konuk olan kemancı Renaud Capuçon ve “korkusuz virtüoz”  Gürcü piyanist Khatia Buniatishvili’nin gerçekleştireceği konser repertuarında Antonín Dvořák Romantik Parçalar, Keman Sonatı No.3  César Franck Keman ve Piyano için Sonat var.

Yıldızlarla Oda Müziği-I: Skride Quartet

Yıldızlarla Oda Müziği Skride Quartet
Yıldızlarla Oda Müziği Skride Quartet
30 Mayıs Çarşamba 20:00
Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall

Oda müziği topluluklarını dinleyicilerle buluşturan Yıldızlarla Oda Müziği serisinde, iki kardeş tarafından kurulmuş, oda müziği âşığı dört solistin oluşturduğu grubu ağırlıyor.

Müzik tarihinin en sevilen piyanolu dörtlülerini çalacak olan gruptan, ilk piyanolu dörtlüsü ile Alman Romantizmi’nin temsilcisi Mozart’ı, Romantizm’in büyük melodi ustası Brahms’ı ve rüya gibi bir eserle Bridge’i dinleyeceğiz.

Yıldızlarla Oda Müziği-II: Capuçon & Caussé & Hagen

Yıldızlarla Oda Müziği- Capuçon Caussé Hagen
Yıldızlarla Oda Müziği- Capuçon Caussé Hagen
31 Mayıs Perşembe 20:00
Neve Şalom Sinagogu
İki yıl önce deİstanbul Müzik Festivali’ne konuk olan bol ödüllü Gérard Caussé ve Fransız keman virtüözü Renaud Capuçon’a, Mozart’ın dilini en iyi bilen müzisyenlerden biri olarak tanımlanan viyolonselci Clemens Hagen eşlik edecek.
Üç yıldız solistin programında Ludwig van Beethoven ve Mozart’tan konçertolar var.

Joyce DiDonato & Il Pomo d’Oro “Savaşta ve Barışta”

1 Haziran Cuma 20:00
Aya İrini Müzesi
Türkiye’de ilk kez festival kapsamında, İstanbul’da dinleyicilerle buluşacak olan projede, George Frideric Handel ve Henry Purcell’in yanı sıra Leonardo Leo, Emilio de’ Cavalieri, Carlo Gesualdo, Arvo Pärt’ten aryalar ve enstrümantal eserler seslendirilecek.
Sıradışı mezzosoprano’nun sesi için,  Times gazetesinin “24 karat altından daha değerli” dediği  Joyce DiDonato’ya Il Pomo d’Oro eşlik edecek.

Hafta Sonu Klasikleri-II: Anadolu Nefesli Beşlisi

2 Haziran Cumartesi 11:00
Bomontiada
Geleneksel kültürümüzdeki ezgileri modern batı enstrümanları ile buluşturan Anadolu Nefesli Beşlisi, Eşsiz güzellikteki müziklerimizi özgün bir anlatım biçimiyle sunuyor. Bomontiada’nın avlusunda keyifli bir konser sizi bekliyor.
Giriş ücretsizdir.

Franz Liszt Oda Orkestrası & Mischa Maisky

Franz Liszt Oda Orkestrası - Mischa Maisky
Franz Liszt Oda Orkestrası – Mischa Maisky
2 Haziran Cumartesi 20:00
Aya İrini Müzesi

İlk konserini verdiğinde “geleceğin Rostropovich’i” olarak karşılanan Mischa Maisky ve Aya İrini’nin büyülü atmosferinde gerçekleşecek bir ödül gecesinde festival dinleyicileriyle buluşmaya hazırlanıyor.

Edvard Grieg, Joseph Haydn ,Béla Bartók, Pyotr Ilyich Tchaikovsky gibi bestecileri müzikal hassasiyeti, bütünlüğü ve esnekliğiyle oda müziği türünün en iyi temsilcilerinden biri olarak haklı bir üne sahip olan Franz Liszt Oda Orkestrası’dan dinleyeceğiz.

İstanbul’un Ezgileri

İstanbul’un Ezgileri
İstanbul’un Ezgileri
3 Haziran Pazar 18:00
Kapalıçarşı Kalpakçılar Caddesi, Nuruosmaniye Kapı

Uluslararası üne sahip kanun virtüözümüz Hakan Güngör’ün festivale özel oluşturduğu bu projede; İbranice ninniler, Süryanice ilahiler, Sefarad şarkıları, Makedon, Yunan ve Ermeni türküleri ile Türk Sanat Müziği’nin en güzel örnekleri seslendirileceği konserin mekanı kapalıçarşı yerel ritim, armoni ve tınılarla buluşacak.

Konsere Doğru Etkinlikleri kapsamında müzik ve tarih araştırmacısı İncila Bertuğ İstanbul müziğine tarih ve kültürel altyapı çevresinden baktığı bir konuşma gerçekleştirecek.

 

Maisky Kesişmeleri

4 Haziran Pazartesi 20:00
Süreyya Operası
Bu sefer Mischa Maisky’e oğlu ve kızı eşlik ediyor.
Gustav Mahler, Dmitri Shostakovich ve Robert Schumann’dan ikişer eser seslendirecek olan aileye viyolonselci Maxim Rysanov katılacak.

Amsterdam Sinfonietta, Ferhan & Ferzan Önder

Amsterdam Sinfonietta, Ferhan Ferzan Önder
Amsterdam Sinfonietta, Ferhan Ferzan Önder
5 Haziran Salı 20:00
Aya İrini Müzesi
Hollanda’nın tek profesyonel yaylı orkestrası Amsterdam Sinfonietta’ya konserin solistleri olan ikiz kızkardeşler Ferhan ve Ferzan Önder eşlik edecek. Dobrinka Tabakova’nın da  katılımıyla  “Together Remember to Dance”  eserin Türkiye prömiyeri gerçekleştirecek.

İstanbul Şarkıları

İstanbul Şarkıları
İstanbul Şarkıları
6 Haziran Çarşamba 21:00
Sirkeci Garı Peronu

46. İstanbul Müzik Festivali’nin bu konseri bizleri 1900’lerin ilk yarısında Avrupa modasının tüm evlere moda dergileriyle, plaklarla, partilerle ve konserlerle sızdığı eski İstanbul’a götürüyor.

Özlediğimiz İstanbul’un bu naif seslerine tercüman olan Meral Azizoğlu’na Gypsy Fire Ensemble eşlik edecek.
Konser öncesi 20.00’da Mario Levi’nin “İstanbul’u anlayabilmek” başlıklı konuşmasını kaçırmayın.

“Verdissimo” Diana Damrau & Nicolas Testé & Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası

7 Haziran Perşembe 20:00
Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı

Pavel Baleff şefliğinde, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’na Soprano Diana Damrau ve bas bariton Nicolas Testé, Giuseppe Verdi’den La Traviata, Otello, Simone Boccanegra, Maskeli Balo, Falstaff, I Masnadieri eserlerini seslendirecek.

“Verdi’nin sesi” olarak da anılan Diana Damrau ve “Bir tanrıya yaraşır kadifemsi bas” eşi Nicolas Testé’nin konseri şimdiden festivalin favorilerinden.

Festival Buluşması: Süner & Aliyev & Çakmur

İstanbul Muzik Festivali Buluşması - Süner Aliyev Çakmur
İstanbul Muzik Festivali Buluşması – Süner Aliyev Çakmur
8 Haziran Cuma 20:00
Sent Antuan Alt Kilisesi
İstanbul Müzik Festivali’nin her yıl merakla beklenen özel projesi Festival Buluşması bu yıl uluslararası yarışmalardan ödüllerle dönen, henüz 20’lerindeki üç genç solisti ilk kez bir araya getiriyor.
Solistler; Schumann, Brahms, Mendelssohn, Dietrich seslendirecekler.
 

Hafta Sonu Klasikleri-III: Koehne Quartet

Hafta Sonu Klasikleri-III Koehne Quartet
Hafta Sonu Klasikleri-III Koehne Quartet
9 Haziran Cumartesi 11:00
Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi
Haydn’ın oryantalist ögeler içeren yaylı çalgılar dörtlüsü Quinten, Mozart’ın Haydn’a adadığı yaylı çalgılar dörtlülerinden ilki Bahar ve Borodin’in eşi için bestelediği yaylı çalgılar dörtlüsünden Noktürn’ün yanı sıra Dvořák’ın Vals’ini ve Kreisler’in 3 Eski Viyana Dansı’ndan ikisini seslendirecek Koehne Quartet keyifli bir program ile dinleyicisine boğaz havasında güzel bir Cumartesi sabahı vadediyor.

B-A-C-H 

B-A-C-H --- 25. yılını kutlayan İstanbul Caz Festivali’ni ağırlıyor!
B-A-C-H — 25. yılını kutlayan İstanbul Caz Festivali’ni ağırlıyor!
İstanbul Müzik Festivali, 25. yılını kutlayan İstanbul Caz Festivali’ni ağırlıyor!
9 Haziran Cumartesi 21:00
Rahmi M. Koç Müzesi
Johann Sebastian Bach üzerine çeşitlemeler projesi klasik müzik ve cazın bir sentezi.
Projeleriyle adından çok söz ettiren Dieter Ilg’e, piyanoda Rainer Boehm, davulda Patrice Héral eşlik edecek.

Müzik Rotası

10 Haziran Pazar
12.30-13.10 / 13.30-14.10, İtalyan Sinagogu
13.30-14.10 / 14.30-15.10, St. Georg Kilisesi
15.00-15.40 / 16.00-16.40, Sen Piyer Kilisesi
16.00-16.40 / 17.15-17.55, Aşkenaz Sinagogu

Bu yıl Galata-Karaköy ekseninde İstanbul’un zenginliklerinin izini süren Müzik Rotası’nın heyecanla duymayı beklediğimiz ritimleri, Musevi ve Hıristiyan cemaatlerinin kutsal mekânlarında yankılanacak.

İtalyan ve Aşkenaz Sinagogu, St. Georg Kilisesi ve Sen Piyer Kilisesi’ne konuk olan Müzik Rotası; Klez-Mez, Bester Quartet, AIMA Festival Orkestrası ve KoehneQuartet müzikseverlere benzersiz bir deneyim yaşatacak.

Ayrıca; Bluechip Creative Events’in katkılarıyla gerçekleştirilecek olan Müzik Rotası boyunca profesyonel turist rehberleri eşliğinde konserler için seçilen mekanların geçmişi ve bugünü hakkında bilgiler verilecek.

 

“Yolda” Gülsin Onay & Murathan Özbek

Yolda--Gülsin Onay Murathan Özbek
Yolda–Gülsin Onay Murathan Özbek
11 Haziran Pazartesi 20:00
Süreyya Operası
 İstanbul Müzik Festivali ve Bodrum Müzik Festivali ortak prodüksiyonu olan “Yolda” projesi, Alman basınında “piyanonun kükremeye gerek duymayan aslanı” olarak tanımlanan Gülsin Onay piyanosuyla Murathan Özbek’in kamerasını buluşturuyor.
Aynı anda izleyici de olacak dinleyiciler Özbek’in bu filminde, Ludwig van Beethoven’dan “Les Adieux” , Maurice Ravel’dan Ondine dinleyeceğiz.

İngiliz Oda Orkestrası, Güher & Süher Pekinel

İngiliz Oda Orkestrası, Güher Süher Pekinel - 46. İstanbul Muzik Festivali
İngiliz Oda Orkestrası, Güher Süher Pekinel – 46. İstanbul Muzik Festivali
12 Haziran Salı 20:00
Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı
 860 albümle dünyanın en çok kayıt yapmış oda orkestrası unvanını elinde tutan İngiliz Oda Orkestrası’na  ikiz kardeşler Güher ve Süher Pekinel ikinci kez eşlik edecek.
 Bol ödüllü Amerikalı şef Gerard Schwarz’ın yöneteceği konser ile Muhteşem bir kapanış konserine hazır olun!

Müzikseverleri İstanbul’un en güzel mekanlarında, tarih ile iç içe olacağı; Tchaikovsky’den Rachmaninov’a, Beethoven’dan ve Mozart’a, Süryanice ilahilerden Türk Sanat Müziğine, Klasik müzik yatağında caz denemelerine konuk olacağı; Dünyaca ünlü virtüözleri dinleyeceği dolu dolu bir festival programı bekliyor.

Konservatuvarların müzik ve şan bölümü öğrencileri bu yıl da festival konserlerini ücretsiz izleyebileceği İstanbul Müzik Festivali biletlerini; Biletix satış sistemi ve İKSV Ana Gişe (10.00-18.00 arası, Pazar günleri kapalı) üzerinden satın alabilirsiniz.

İstanbul’daki Etkinlikleri buradan takip edebilirsiniz.

Ezgi Çoban

Written By
More from Ezgi Çoban

İstanbul Etkinlik Rehberi Ekim 2018

Mutlu bir sonbahardan herkese merhaba! Şehre kış düşüyor. İstanbul’da Ekim ayı etkinlik...
Read More

1 Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir