28. Akbank Caz Festivali’nin En İyi Konserleri

Islandman & Guests Akbank Caz Festivali
Islandman & Guests Akbank Caz Festivali

Yıllardır ruhumuzu ihya eden Akbank Caz Festivali, bu yıl 28. kez caz severlerle buluşuyor. 17-28 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek Akbank Caz Festivali’nin, her yıl olduğu gibi bu yılda özenle hazırlanan programında ; Till Brönner, Shinya Fukumori Trio, Jamie Cullum gibi dünyanın dört bir yanından isimler var.

Festivalde; Jehan Barbur, Can Çankaya, Ozan Musluoğlu gibi bizden sesler de var. Ayrıca Liselerde Caz, Kampüste Caz, çeşitli söyleşiler, Cazlı Brunch ve harika dans atölyelerinden oluşan bir festival bekliyor bizi. İsmi ile müsemma “Şehrin Caz Hali”, Akbank Sanat,  Babylon, Volkswagen Arena, Caddebostan Kültür Merkezi, UniqHall gibi mekanların aracılığı ile şehre yayılacak.

Kısacası 12 gün boyunca, 28. Akbank Caz Festivali‘nde 100’den fazla müzisyenle, 37 ayrı mekanda birbirinde güzel sanatçılar ile “caz”a doyacağız.  Hadi gelin hep beraber festivalin güzide programından öne çıkanlara bir göz atalım.

The Comet Is Coming

17 Ekim 2018 Çarşamba 21:30

Babylon

Akbank Caz Festivali The Comet is Coming
Akbank Caz Festivali The Comet is Coming

Caz, elektronika, funk gibi değişik türleri harmanlayan trio, Londra’da kurulmuş. Daha ilk albümleri ile 2016’da Mercury Ödülü’nü kazanmışlar. Kitlesi gün geçtikçe büyüyen grup, bize “yeni bir müzik” vadediyor.

Till Brönner “The Good Life”

18 Ekim 2018 Perşembe 20:30

Uniq Hall (Maslak)

till-bronner-28-akbank-caz-festivali
till bronner 28 akbank caz festivali

Daha önce de İstanbul’u ziyaret eden Brönner’i özleyenler buraya! Usta trompetçi daha önce yine Akbank Caz Festivali kapsamında Arkeoloji Müzesinde konser vermişti. Sahne performansı benzersiz olan Brönner’i bu yıl onu Uniq Hall’da ağırlıyoruz.

Ozan Musluoğlu Quintet – 28. Akbank Caz Festivali

18 Ekim 2018 Perşembe 21:00

The Badau

Ozan Musluoğlu, caz tarihinin efsaneleşmiş 9 kontrbasçısının bestelerinin yorumlandığı “Nine” isimli son albümünü ilk defa festival sahnesinde görücüye çıkaracak. Deneyimli ve başarılı bir kontrbasçıya, davulda Ferit Odman, piyanoda Ercüment Orkut gibi isimler eşlik edecek.

Jehan Barbur feat Fırat Tanış

19 Ekim 2018 Cuma 20:30

Caddebostan Kültür Merkezi

Jehan Barbur 28. Akbank Caz Festivali
Jehan Barbur 28. Akbank Caz Festivali

Bir yanda Türkiye’nin en parlak ve etkileyici caz vokallerinden biri olan Jehan Barbur diğer yanda; Aktör, yönetmen, ressam ve müzisyen Fırat Tanış. İkisini de ayrı ayrı çok seviyoruz değil mi? Bize tadından yenmeyen nefis bir akşam yaşatacak olan bu ikilin konseri kaçmaz.

Swing Jazz / Lindy Hop Dans Atölyesi 

20 Ekim 2018 Cumartesi 19:00

1920’lerin sonunda Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkan ve dünyayı kasıp kavuran Lindy Hop dans akımın atölyesi Akbank Caz Festivali ile ayağınıza kadar geliyor! Dünyanın en eğlenceli, neşe kaynağı dans akımının atölyesi  İstanbul Lindy Hoppers eşliğinde partnerli yapılacak. Atölye 1 saat sürecek. Katılımcı sayısı 25 kişi ile sınırlı olacak. Sadece izlemekle yetinmeyecek olanları şöyle sahne ortasına alalım. 

Mehmet Uluğ Gecesi – 28. Akbank Caz Festivali
Aydın Esen Group & Can Kozlu

20 Ekim 2018 Cumartesi 20:30

Babylon

Akbank Caz’da bu akşam tam bir ustalara saygı akşamı olacak. 1991 yılından 2013’e kadar festivalin direktörlüğünü yapan Mehmet Uluğ anısına düzenlenecek olan özel gece, George Garzone: Let Be What Is belgeselinin gösterimiyle başlayacak.  Sonrasında sahneyi piyano dehası Aydın Esen ve Can Kozlu devralacak. Müzik dehası Aydın Esen zamansız eserleri ile bize harika bir akşam yaşatacak.

Tarkovsky Quartet

22 Ekim 2018 Pazartesi 20:30

Zorlu PSM, Drama Sahnesi

28. Akbank Caz Festivali - Tarkovsky Quartet
28. Akbank Caz Festivali – Tarkovsky Quartet

İsminden de anlaşıldığı gibi Tarkovsky Quartet, Andrei Tarkovsky’nin sinemasına atıfta bulunuyor. Usta yönetmenin yaratıcılığını harika müzikleriyle birleştiren Tarkovsky Quartet’in kurucusu François Couturier aynı zamanda usta bir piyanist.  Usta besteciye Viyolonselde Anja Lechner, Saksafonda Jean-Marc Larché, Akordeonda Jean-Louis Matinier eşlik ediyor. Bu benzersiz akşamı sakın kaçırmayın.

Jamie Cullum – 28. Akbank Caz Festivali

23 Ekim 2018 Salı 21:00

Volkswagen Arena

Popüler cazın altın çocuğu Jamie, en son İstanbul’a 4 yıl önce gelip Zorlu’nun sahnesini kasıp kavurmuştu. Hayranlarını hemen müjdeleyelim; Jamie Cullum festival kapsamında enfes bir repertuar ile bu sefer Volkswagen Arena’yı sallayacak.

Ezra Collective

25 Ekim 2018 Perşembe 21:30

Babylon

Ezra Collective - Akbank Caz Festivali
Ezra Collective – Akbank Caz Festivali

Birçok ödüle sahip Ezra Collective; İngiltere cazının en önemli çağdaş temsilcilerinden biri. Afrobeat, reggae, caz ve hip-hop türlerini harmanlayarak müzik yapan grup festivalin heyecanla beklenen ve güçlü isimlerinden.

Can Çankaya & Kağan Yıldız -28. Akbank Caz Festivali

25 Ekim 2018 Perşembe 19:00

Akbank Sanat

New York’ta köklü bir festival festival geçmişi olan, müzikseverlerin yakından tanıdığı piyanist Can Çankaya ve  kontrbasçı Kağan Yıldız,  Haziran 2018’de  yeni albümlerini yayınladılar. Bu akşam harikulade bir repertuar ile Akbank Sanat Sahnesi’nde olacaklar.

Caloé

26 Ekim 2018 Cuma 22:30

Nardis

Caloe – Akbank Caz Festivali

Ella Fitzgerald’a çok büyük hayranlık besleyen Caloé ilk defa şehrimize konuk oluyor. Fitzgerald’dan aldığı ilhamı, farklı kültürlerin renkleri ile harmanlıyor. Bu yılın başında iki single yayınlayan sanatçı Fransız esintileri ile Nardis’in sahnesini şenlendirecek.

Islandman & Guests – 28. Akbank Caz Festivali

26 Ekim 2018 Cuma 22:00

Moda Sahnesi

Islandman & Guests Akbank Caz Festivali
Islandman & Guests Akbank Caz Festivali

Montreux Caz Festivali’nin bu sene başlattığı Montreux Caz Festivali Yetenek Ödülleri kapsamında festivalin en iyi çıkış yapan grubu seçilen Islandman, Danimarkalı plak şirketi Music for Dreams tarafından keşfedilmiş.

Elektronik sesler ve telli çalgılarda Tolga Böyük, gitar ve efektlerde Erdem Başer, vurmalı çalgılarda Eralp Güven’den oluşan başarılı Islandman üçlüsü ilk defa festivalin konuğu olacak.

28. Akbank Caz Festivali’nin en iyilerine, bizim seçtiklerimize yer vermek istedik. Ancak full programı buradan takip edebilir ayrıca İstanbul Etkinlikleri sayfamızı takipte kalabilirsiniz. Şimdiden hepinize iyi eğlenceler dileriz.

Written By
More from Ezgi Çoban

İstanbul Etkinlik Rehberi Aralık 2018

Yılın son ayından herkese merhaba! Geçen ay olduğu gibi Zorlu PSM ve...
Read More

1 Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir