İstanbul Etkinlik Rehberi Mayıs 2019

istanbul etkinlik takvimi - Morcheeba
istanbul etkinlik takvimi - Morcheeba

Hayalini kurduğumuz, yolunu dört gözle beklediğimiz, yılın en tatlı aylarından birisi, canımız Mayıs ayının İstanbul etkinlik rehberi taze çıktı. Bol güneşli günler, erken yaz tatilleri, kahkahalı uzun akşam sofraları dışında yeniden canlanan sanat etkinlikleriyle de güzel anılar biriktirebileceğimiz kocaman bir 31 günümüz var.

Nabzınızı yükseltecek konserler, gözlerinizi şenlendirecek sergiler ve her dakikasından keyif alacağınız daha nice etkinlik için çayınızı kahvenizi hazırlayın, kendinizi Mayıs Ayı Etkinlik Rehberimize bırakın. Tatlı bir öneri isterseniz de, İstanbul’daki En İyi 3. Dalga Kahveciler yazımızdan bir yer seçin, güzel bir köşesine yayılın ve önerilerimizden seçeceğiniz etkinliklerle kendinize dopdolu bir Mayıs ayı listesi hazırlayın.

Haydi başlayalım! İstanbul Mayıs Ayı Etkinlik Takvimi

1 Mayıs Çarşamba 

Atölye (yemek) / İtalyan Mutfağında Olmazsa Olmaz: Pizza / Eataly Mutfak Atölyesi / 19:00

istanbul etkinlikleri pizza atölyesi
istanbul etkinlikleri pizza atölyesi

Artık ev partilerinin yıldızı olmak, pizza krizlerinizde kendinizi sokağa atmadan canınızın istediği pizzayı yapabilmek hayal değil. Hamurundan sosuna kadar pizza yapmanın incelikleri bu atölyede. Yanınıza arkadaşınızı, sevgilinizi alıp güzel bir tatil günü akşamı geçirmek için ideal etkinlik. Etkinlik biletleri hemen burada

Atölye (resim) / Obur Kedi / Masterpiece Galata / 19:00

Resim yapmayı çok istiyorsunuz ama hiç denemediniz ya da vaktiniz yok…İçinizdeki hevesli ressamı mutlu etmek aslında çok kolay. Masterpiece Galata resim atölyesi için ustalığa, bilgiye gerek yok. Güzel müzikler eşliğinde birkaç saatliğine aklınızı serbest bırakıyorsunuz ve tamamen sizin eseriniz olan bir tabloya sahip oluyorsunuz. Resim kursu değil, resim keyfi diyelim kısaca. Etkinlik biletleri ve detaylar için tıklayın

2 Mayıs Perşembe

Konser/ Ercüment Orkut trio / Zorlu PSM – Touche / 21:00

istanbul mayıs konserleri - ercumet korkut trio
istanbul mayıs konserleri – ercumet korkut trio

Ertesi sabah işe  gidecek olanları üzmeyecek, coşkusunu hafta sonuna saklayıp perşembe akşamını da es geçmek istemeyenlere çok güzel bir seçenek. Piyanist Ercüment Orkut’un kontrbas ve davul birlikteliği ile kendisine ait besteleri yorumlayacağı konser, size harika bir caz gecesi yaşatabilir.

Daha önce La La Land in Concert turnesinin İstanbul ayağında yine Zorlu Psm sahnesinde izlediğimiz Orkut, bu sefer masanıza kurulup favori içkinizle kendinizi müziğe bırakacağınız Zorlu’nun yeni mekanı Touche’de, etkinlik biletleri ise burada.

Konser / Fide / Dada Salon Kabarett / 22:00

Yaz kendini yavaştan hissettirmeye başlamışken, Ege’nin iki kıyısı için tatil planları yapılıyorken havaya girmek için süper bir atmosfer. Türk ve Yunan müziğini ustalıkla harmanlayan, içiçe geçmiş kültürün izlerine bir kere daha hayran olacağınız bu güzel grubun İstanbul’daki ilk konseri olacak. 

Tiyatro / I-Kız / Duru Tiyatro / 20:30

Hafta içi en güzel tiyatro gider diyenlerdenseniz sizi 2030’da geçen oyunumuza alalım. Yalnız bir erkek ve yapay zekalı bir robotun hikayesi oldukça ilginç bir akşam yaşatabilir. Buradan bilet satın alabilirsiniz.

3 Mayıs Cuma

Piknik / Urban Picnic / Kemer Country Orman Evi 

Urban Picnic – istanbul etkinlik rehberi

İlk önerimiz hafta sonunu fırsat bilip şehirden biraz uzaklaşmak isteyen ama eğlenceden de uzak kalmayalım diyenler için. Urban Picnic, müzik ve sınırsız lezzet deneyimini bir araya getiren bir gece pikniği organizasyonu. Akşam 18:00’da başlayıp 01:00’a kadar devam ediyor ve çeşitli dünya mutfağı seçeneklerini, sokak lezzetlerini ve sınırsız kahveyi açık havada size sunuyor.

Cumartesi gecesi de devam edecek olan bu etkinlikte yeme-içmenin yanı sıra canlı konserler ve DJ performansları da gecenizi şenlendirecek. Etkinlik biletleri için buraya.

Konser / Morcheeba / Zorlu PSM/ 21:00

istanbul etkinlik takvimi - Morcheeba
istanbul etkinlik takvimi – Morcheeba

Çoğumuzun bayıldığı, terapi etkisi yaratan Otherwise, Enjoy The Ride şarkılarının sahibi Morcheeba uzun bir aradan sonra PSM Caz Festivali kapsamında yeniden sahnelerde. Her ne kadar arada solo işlere imza atmış olsalar da birlikte yaptıkları müziğin tadı başka. Yüzünüzden uzun zaman silinmeyecek tatlı bir tebessüm için doğru etkinliğe bakıyorsunuz. Etkinlik biletleri buradan temin edebilirsiniz. Aşağıdan da şarkılarını dinleyebilirsiniz:

4 Mayıs Cumartesi

Konser / Estas Tonne / Zorlu PSM/ 20:30

Azımsanmayacak sayıda sıkı takipçisi olan Ukraynalı gitar virtüözü. Zaman zaman 15-20 dakikaya varabilen eserleriyle gitarını bir nevi terapi aracı gibi kullanıyor. Yıllarca dünyanın çeşitli ülkelerinde konserler vermiş ve o ülkelerden ilham alarak müziğini zenginleştirmiş bu sanatçıyı canlı canlı dinlemek gerçekten bambaşka bir deneyim. Biletler için buraya buyrun!

Sinema / Dağlar Uzaklaştığında / Pera Müzesi / 16:00

Sergi / Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar 

Pera Müzesi - Mürekkepten - istanbul mayıs etkinlikleri
Pera Müzesi – Mürekkepten – istanbul mayıs etkinlikleri

Pera Müzesi’nde izleyebileceğiniz Dağlar Uzaklaştığında isimli film, Çin’den Avustralya’ya uzanan bir coğrafyada iki gencin aşkını, umutlarını ve modernleşme yolundaki bir ülkeyi anlatıyor. Müzede eş zamanlı olarak devam eden ve 13 sanatçının işlerinin bir arada sunulduğu Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar sergisi, sinema ile birleştirildiğinde, bu kültürün meraklıları için kaçırılmayacak bir aktivite olabilir.  

5 Mayıs Pazar

Sergi / Boomoon: Boğaziçi / Borusan Contemporary

Güzel bir mayıs pazarını açık havada, Boğaz’da geçirmek gibi bir planınız varsa Borusan’ı mutlaka listenize ekleyin. Güney Kore’nin önemli fotoğraf sanatçılarından olan Boomoon, Boğaziçi’ni konu alan bir dizi çalışma için Borusan tarafından İstanbul’a davet edildi. Tekne turları, dalgaların hareketi, suyun yansımaları ve ışık oyunlarıyla yarattığı büyülü dünyayı titizlikle fotoğraflayan sanatçının sergisi, alıştığınız fotoğraf sergilerinden oldukça farklı.

Konser / Suzan’ın Hıdırellez Bahçesi Suzan Kardeş / Zorlu PSM/ 20:00

suzan kardeş - istanbul konserleri
suzan kardeş – istanbul konserleri

Hıdırellez coşkusunu müzikle birleştirmek, baharı coşkuyla karşılamak için harika bir fırsat. Neşesiyle, Balkan ezgilerine olan sevgisi ve etrafına yaydığı pozitif enerjisiyle tanınan Suzan Kardeş, kulaklarımızın çok aşina olduğu tatlı Yeşilçam şarkılarından oyun havalarına uzanan geniş bir yelpazede hazırladığı repertuarla, Hıdırellez kutlamasını sahneye taşıyor. Yerinizde duramayacağınız etkinliğin biletleri için tıklayın

6 Mayıs Pazartesi

Konser / Balkan Şarkılarıyla Gelsin Bahar: Kolektif İstanbul / İş Sanat / 20:30

Haftasonu enerjinizi yeterince atamadıysanız işte fırsat. Balkan müziğinin en yerinde duramayan topluluklarından Kolektif İstanbul İş Sanat’ta. Çeşitli festivallerden aşina olduğumuz, Balkan ezgilerini caz ve funk ile birleştirip bambaşka bir coşku kazandıran gruba vokalde Ceylan Ertem eşlik ediyor. Lüleburgaz Zurna Orkestrasının da katılacağı konserin enerjisini hayal etmekte bile zorlanıyoruz.  Biletler burada.

7 Mayıs Salı

Tiyatro / Kral Lear / Zorlu PSM / 20:30

kral lear - istanbul mayıs etkinlikleri
kral lear – istanbul mayıs etkinlikleri

Shakespeare’in mülkiyet ve iktidar üzerine yazdığı büyük eserinde Haluk Bilginer baş rolde. Yorgun ve yaşlı bir kralın, krallığını kızları arasında bölüştürmesini konu alan oyunun biletlerini buradan temin edebilirsiniz. 

Konser / Mark Guiliana Beat Music / Zorlu PSM Studio / 20:30

Guiliana, genç yaşına rağmen onlarca müzisyene hem stüdyoda hem de turnelerde eşlik etmiş, kendine has bir tarzı olan başarılı bir davulcu. Kendi kitlesi içindeki bilinirliği dışında, David Bowie’nin ölümünden kısa bir süre önce piyasaya çıkan albümü Blackstar‘daki performansıyla da daha geniş kitlelere ismini duyurdu. Rock, elektronik ve caz geçişleriyle kulaklarınızın pasını silecek ritm şöleni için biletler burada.

8 Mayıs Çarşamba

Tiyatro / Teftişör / ArtıSahne Mecidiyeköy / 20:30

Teftişör - İstanbul Mayıs Ayı Etkinlik Rehberi
Teftişör – İstanbul Mayıs Ayı Etkinlik Rehberi

Gogol’un Müfettiş isimli eserinden uyarlanan, Tiyatroadam’ın sahneye koyduğu, bir sürü adaylık ve ödül sahibi başarılı bir komedi/müzikal. Tiyatroadam’ın daha önceki oyunlarından müdavimi olup takip edenlerin fazlasıyla beğendiği bu yüksek tempolu oyun, hafta ortasında enerjinizi yükseltmenizi sağlayabilir.

Atölye (yemek) / MSA Naked Cake / Mutfak Sanatları Akademisi / 10:00

Her türlü özel günün, kutlamanın bir numarası Naked Cake’i en ince ayrıntılarına kadar öğrenme fırsatı. Bu atölyede sadece pandispanya hazırlama ve pişirmeyi değil aynı zamanda pastacı kreması yapımı, ganaj yapımı ve belki de en zor kısım olan kekimizi ganaj ile düzgün sıvama ve süslemeyi de öğreniyoruz. “Bundan sonra doğumgünü pastaları benden” demek istiyorsanız sizi şöyle alalım. 

9 Mayıs Perşembe

Dans / Dansın Ritmi / Hodjapasha Gösteri ve Etkinlik Merkezi / 20:30

Osmanlı saray dansları ile başlayıp horona kadar uzanan, arada Şaman dansını bile izleyebileceğiniz bir kareografi ile kelimenin tam anlamıyla dansa ve ritme doyacağınız bir gece. Üstelik en az gösteri kadar mekan da ilginç. Sirkeci’deki tarihi Hocapaşa Hamamı içinde bulunan Hodjapasha, birçok turistik ödüle sahip bir mekan. Sırf tarihi atmosfer için bile gidilesi etkinlik. 

Atölye (yaşam) / Çakralar 101 Aslı Bozdağ / DasDas / 20:00

İstanbul Mayıs Etkinlikleri - Çakralar 101
İstanbul Mayıs Etkinlikleri – Çakralar 101

Sosyal medyada Kutsal İnek olarak da tanıdığımız ve mottolarına hayran olduğumuz Aslı Bozdağ, vücudumuzun 7 ana enerji merkezi olan çakralarımızı nasıl yönetebileceğimizi, nasıl daha pozitif ve daha sağlıklı olabileceğimizi öğretiyor. Çakralar 101’de vücudumuzdaki 7 çakrayı, anlamlarını ve onları dengelemeyi keşfediyoruz. Yaklaşık 2 buçuk saatlik bu dinlendirici atölye ile eminiz ertesi gün daha huzurlu ve daha dengeli olacaksınız. Etkinlik bileti satın almak için tıklayın

10 Mayıs Cuma

Konser / Jehan Barbur / Kadıköy Sahne / 22:00

Prodüktör, söz yazarı, besteci ve yorumcu kimliklerinin yanısıra öykü ve şiirler yazan, tiyatro oyunlarına müzikleri ile katkıda bulunan dopdolu bir sanatçı. Kalbimize dokunan sesi ve müziği için güzel bir bahar akşamını Kadıköy Sahne’de geçirebilirsiniz. Biletler için buyrun

Konser / Jonathan Bree / Salon IKSV / 22:00

Jonathan Bree - İstanbul mayıs ayı konserleri
Jonathan Bree – İstanbul mayıs ayı konserleri

Özellikle saykedelik pop seviyorsanız ve indie ile harmanlandığında ortaya çıkacak olan deneysel ezgilerin fikri bile sizi heyecanlandırıyorsa doğru etkinliğe bakıyorsunuz. The Brunettes’in kurucusu olan Yeni Zelandalı Bree’yi birçoğunuz The Cigarette Duet ile tanıyor olabilirsiniz. Çok güzel bir sese kulak vermek için biletiniz burada

11 Mayıs Cumartesi

Sergi / İplikten Çözülenler / İstanbul Modern

25 sanatçının resim, video ve yerleştirmelerden oluşan eserleri İstanbul Modern’de bir araya geliyor. Ortak noktaları, hayat verdikleri eserlerinde tekstil ürünlerini bir ifade aracı olarak kullanmaları. Dokuma modelleri, kumaşlar ve iplikler sergide birer araç olmaktan çıkıp kültürel ve toplumsal birçok detayı sorguluyor.

Ayrıca sergide görebileceğiniz bir sürpriz de var. Yazmacılık geleneği ve resmi başarıyla sentezleyen değerli sanatçı Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun kullandığı yazma kalıplarından bazıları ilk defa burada sergileniyor. Kaçırmayın deriz.

Konser / Büyük Ev Ablukada / IF Performance Hall / 20:00

istanbul etkinlik takvimi - büyük ev ablukada
istanbul etkinlik takvimi – büyük ev ablukada

Yaptıkları müziğin ritmi bir yana özellikle şarkılarının sözleriyle dikkat çeken ve sağlam bir hayran kitlesi bulunan grubu biz de çok seviyoruz. Kelimenin tam anlamıyla bir cumartesi gecesi ateşi için es geçmeyin deriz. Biletler için tık tık

12 Mayıs Pazar

Brunch / İpek Dinç Quartet-Anneler Günü Brunchı / Sait Halim Paşa Yalısı / 11:00

Hem müzik, hem yemek, hem Boğaz havası hem de Anneler Günü! Annenizle, ailenizle ya da arkadaşlarınızla denize karşı cazın keyfini çıkarın. Geniş bir açık büfe menüsünü de kapsayan bu pazar keyfinin biletleri burada

Atölye (yemek) / Annem için Pişiriyorum / Mutfak Sanatları Akademisi / 16:00

Annelerinizden, anneannelerinizden alışık olduğunuz lezzetleri yapma sırası şimdi sizde. Karnıyarıktan portakallı şekerpareye, parmak yedirtecek bir sofra kurmanızı sağlayacak muhteşem bir menüyü tüm detaylarıyla öğreneceksiniz. Biletler için tıklayın

Sergi / My Morocco-Bruno Barbey / Leica Gallery Bomontiada

My Morocco - Bruno Barbey - İstanbul Mayıs Etkinlik Rehberi
My Morocco – Bruno Barbey – İstanbul Mayıs Etkinlik Rehberi

Fas doğumlu olan ve hayatının ilk 12 yılını burada geçirdikten sonra ülkesine sayısız ziyaret gerçekleştirmiş olan sanatçının, çok geniş bir zaman aralığında çektiği fotoğraflarla adeta bir zaman yolculuğu yapıyorsunuz. Ayrıca serginin bulunduğu Bomontiada da sergi sonrası bir tatil gününü geçirmek için son derece ideal bir açık hava mekanı.

13 Mayıs Pazartesi

Tiyatro / Hakikat, Elbet Bir Gün / Zorlu PSM Studio / 20:30

Yönetmeni Berkay Ateş’e ödül getiren bu oyun, “deli dediğin gerçeği çalınandır” sözüyle mutlaka bir yerlerde gözünüze ilişmiştir. Çok uzak bir ülkede ve hiç bilmediğimiz bir zamanda geçen oyunu izleyen herkesin dilindeki “Prenses Balığı” sahnesi oldukça merak uyandırıcı. Biletlere buradan ulaşabilirsiniz. 

14 Mayıs Salı

Konser / Kerem Görsev Trio & Ernie Watts / Zorlu PSM / 20:30

Piyano, kontrbas ve davuldan oluşan Kerem Görsev triosuna ödüllü usta saksafon sanatçısı Ernie Watts eşlik ediyor. Daha önce de hem konserlerde hem de albümlerde birlikte çalmış bu ekibi sahnede izlemek için gün sayan hatırı sayılır bir kalabalık var. Bu harika caz gecesinin biletleri için elinizi çabuk tutun. Eğer gitmeden bir fikir edinmek isterseniz, geçmiş konserlerden birinin kaydını aşağıya bırakıyoruz:

15 Mayıs Çarşamba

Atölye (eğitim) / Ahmet Akın ile İş Ortamında Yaratıcılık / Ferko / 19:30

Bu seferki atölye önerimiz biraz daha ciddi bir alandan. Başarılı bir reklamcı ve alanında önemli bir eğitmen olan Ahmet Akın, uzun zamandır çeşitli firmalar için eğitim konferansları düzenliyor. Yeni fikirler üretmek, yaratım sürecinde önünüze çıkacak engellerin sebepleri ve aşma yöntemleri ve potansiyelinizi en etkin şekilde kullanmayı öğrenme gibi konuları ele alan bu atölye, birçok meslek alanı için oldukça faydalı bir içeriğe sahip. Biletler ise burada

Tiyatro / 39 Basamak / Mall Of İstanbul / 21:00

Demet Evgar, Okan Yalabık, Bülent Şakrak gibi alanında çok başarılı birçok oyuncuyu bir araya getiren oyun gerçekten gülme garantili. Aslında bir gerilim romanı olan 39 Basamak, Alfred Hitchcock tarafından televizyona taşınırken mizahi detayları da öne çıkarılmış. Tiyatro sahnesindeki versiyonunda ise hem yüksek tempolu aksiyonu hem de komediyi bir arada yaşıyorsunuz. Mutlaka izleyin. 

16 Mayıs Perşembe

Konser /Stanpolites Project Meets Okay Temiz / Zorlu PSM Touche / 21:00

Stanpolites & Okay Temiz

Farklı ülkelerden 3 müzisyen, Evrim Demirel, Andreas Metzler ve Riccardo Marenghi’den oluşan caz üçlüsü Stanpolites Project, sahnede Okay Temiz ile buluşuyor ve ortaya muhteşem caz ritmleri çıkıyor. Biletler burada

Konser / Pink Martini / Volkswagen Arena / 21:00

Amerikalı Latin Caz grubu dersek çok yetersiz bir tanım yapmış oluruz. Aslında takipçileri bilir, pek tanım yapmanın mümkün olmadığı bir tarz ve bu sayede de çok büyük bir hayran kitlesine sahip bir grup. 6 konserlik Türkiye turnesinin İstanbul konserini heyecanla bekleyen büyük bir topluluk var, eminiz.

Hatta 2016’da çıkardıkları albümlerinde Türk hayranları için yer verdikleri “Aşkım Bahardı” şarkısıyla da gördüğümüz kadarıyla onlar da bu sevgiye karşı boş değiller. Dünyanın dört bir yanından topladıkları melodiler ve sözler, birçok coğrafyadan esinlenmiş güzel müzik için bu fırsatı kaçırmayın. Biletler için sizi şöyle alalım. 

17 Mayıs Cuma

Konser / Zuhal Olcay / Moda Kayıkhane / 22:30

Zuhal Olcay’ın tatlı sesi ve Moda Kayıkhane’nin deniz kenarı atmosferi birleşince çok güzel bir bahar akşamı neredeyse garanti oluyor. Kendinizi güzel müzik ve dalga sesine bırakacağınız bu güzel gecenin etkinlik biletleri için tıklayın

Atölye (heykel) / Masterpiece Galata – Buda / Galata / 19:00

istanbul-etkinlik-takvimi-masterpiece
istanbul-etkinlik-takvimi-masterpiece

Evinizin bir köşesine koyabileceğiniz ya da hediye edebileceğiniz, kendi yaptığınız bir Buda heykeli olsun ister miydiniz? Bunun için eğitimli olmanıza da gerek yok üstelik. Hem kille stres atmak hem de belki de yeni bir hobiye adım atmak için biletler burada.

18 Mayıs Cumartesi

Konser / Courtney Barnett / Babylon Bomontiada / 21:30

Courtney Barnett - İstanbul Etkinlikleri
Courtney Barnett – İstanbul Etkinlikleri

Grammy ve Brit ödülleri adaylığı ve birçok ödülün de sahibi Avustralyalı şarkıcı. Sakin sesi ve tarzı bir yana özellikle yazdığı sözlerle dikkat çekiyor. Güzel gitar tınılarıyla bezeli bir indie gecesi sizi bekliyor olabilir. 

Sergi / Aphrodisias / Ara Güler Müzesi Bomontiada

Ara Güler – Aphrodisias

Keşfedilmesinde büyük rolü olan Aphrodisias arkeolojik alanına ait olan orjinal karanlık oda fotoğrafları, bölgeye yapmış olduğu gezilerin notları ve uluslararası yazışmalar, Ara Güler’in ölümünden sonra ilk kez bu sergi ile gün yüzüne çıkıyor. Ayrıca kendi hazırlamış olduğu Aphrodisias kitap maketini de görmeniz mümkün.

19 Mayıs Pazar

Sergi / Mihri: Modern Zamanların Göçebe Ressamı / Salt Galata

modern zamanların göçebe ressamı
modern zamanların göçebe ressamı

Mihri, tarihe bakıldığında kadınların resim sanatında birçok hakka sahip olması ve önlerinin açılması konusunda çok değerli adımlar atmış, zamanının çok ötesinde bir sanatçıdır. Kadınların sanat eğitimi alma hakkı, açık havada çalışabilmeleri, canlı model kullanabilmeleri gibi birçok konuda savaş vermiş ve öncü olmuştur.

Roosevelt, Edison gibi önemli şahsiyetlerin portrelerini yapmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün de portresini yaptığı söylenir ancak bu eser günümüze ulaşamamıştır. Sergide Mihri’ye ait önemli yazışma belgelerini ve hakkında çıkan haberlere ait dökümanları da görmek mümkün.

20 Mayıs Pazartesi

Müzikal / Two Turkish Tenors / Trump Kültür ve Gösteri Merkezi / 21:00

Opera sanatçısı Cenk Bıyık ve oyuncu ve tenor Atılgan Gümüş’ün sahnelediği, müzikalden öte aslında eğlenceli bir atışma. İki yetenekli tenorun sahne gösterisi önce yetenek sergileme ile başlıyor ancak sonrasında bir hesaplaşmaya dönüşüyor. İlginç bir müzikal deneyim olabilir. Etkinlik biletleri burada

21 Mayıs Salı

Atölye (doğal yaşam) / Kendin Yap- Doğal Temizlik / Homemade Aromaterapi/ 11:00

homemade atölye - istanbul mayıs etkinlikleri
homemade atölye – istanbul mayıs etkinlikleri

Homemade Aromaterapi’nin Kuzguncuk’ta bulunan mis kokulu dükkanında, tamamen doğal içerikleri kullanarak çamaşır deterjanı, bulaşık deterjanı ve ek olarak seçeceğiniz 3 farklı temizlik ürününü yapmayı öğreniyorsunuz. Evinizde kendi yaptığınız ve içeriğine tamamen güvendiğiniz ürünleri kullanmanın keyfini yaşamak için bu adresten kayıt yaptırabilirsiniz. 

Konser / Kalben / Zorlu PSM / 20:00

Gitarı ve çarpıcı şarkı sözleri ile bir anda hayatımıza giren Kalben, konserleri en canlı geçen sanatçılardan. Hafta ortasında kendinize bir motivasyon hediyesi vermek ve etrafınızda bir sürü kişiyle hep bir ağızdan şarkılara eşlik etmek isterseniz biletler burada.

22 Mayıs Çarşamba

Tiyatro / Kıyıya Oturmanın Böylesi / Kadıköy Boa Sahne / 21:00

Aslında hem çok kalabalık hem de tek kişilik bir oyun. 16. yy sonlarında icat edilen Commedia Gabriellina tarzında oynanan bu oyunda, oyuncu, tüm rolleri masklar ve çeşitli aksesuarlar yardımıyla canlandırıyor. Merve Engin’in hayata geçirdiği oyunda, gemici sevgilisini bulmak için yollara düşen bir kadının macerasını izleyeceğiz. Buradan etkinlik bileti alabilirsiniz. 

Konser / Kamaal Williams / Zorlu PSM / 20:30

Kamaal Williams

Şık, şehirli, İngiliz, caz ve hip-hop… Tüm bunları tek bir gecede ve sahnede harmanlayacak olan İngiliz müzisyen Kamaal Williams, 70’ler kulüp müziğini Zorlu PSM sahnesine taşıyor. Biletler için elinizi çabuk tutun. 

23 Mayıs Perşembe

Tiyatro / Beyaz / Kadıköy Halk Eğitim Merkezi / 21:00

Deniz Çakır ve Derya Alabora’nın aynı sahneyi paylaştığı oyun, iki kız kardeşin hesaplaşmalarını konu alıyor.

Atölye (yaşam) / Mantralar 101-İpek Tiryaki / DasDas / 20:00

İpek Tiryaki eğitmenliğinde yaklaşık 2 buçuk saat sürecek eğitimde, günlük hayatımızda uygulayabileceğimiz temel meditasyon ritüellerini öğreniyoruz. Sesli meditasyon türü olan mantra sayesinde mutluluk, sevgi, bağımlılıklardan kurtulma, daha dingin olma gibi yaşama dair birçok isteğinize daha net bir biçimde odaklanabileceksiniz. Etkinlik biletlerine buradan ulaşabilirsiniz. 

24 Mayıs Cuma

Parti / Hey Gidi Günler / Babylon Bomontiada / 21:00

Hayatınızın bir döneminde dans ettiğiniz hatta belki şimdilerde sevdiğinizi söylemeye bile çekindiğiniz 90’larda hit olmuş Türkçe şarkılar vardır mutlaka. Bu gece tıpkı o yıllardaki partilerde olduğu gibi kendinizi özgürce dans pistine bırakmak ister misiniz? Cevabınız evetse bu eğlenceli partide DJ kabininde Sarp Dakni ve Berke Yavuz var.

Konser / Birsen Tezer / Kadıköy Sahne / 22:00

istanbul mayıs konserleri - birsen tezer
istanbul mayıs konserleri – birsen tezer

Haftanın yorgunluğunu atıp hafta sonuna güzel bir giriş yapmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Birsen Tezer o çok sevdiğimiz sakin sesi ve kalbe dokunan şarkıları ve başarılı müzisyen arkadaşları ile Kadıköy Sahne’de. Ayakta klasik konser düzeni dışında arkadaşlarınızla bistro masada da izleyebilirsiniz. Etkinlik biletleri burada

25 Mayıs Cumartesi

Atölye (kendin yap) / Makrome Çanta / MaeZae Karaköy / 14:00

Makrome ile yaptığı harika süsleri ve çantaları ile meraklılarının tanıdığı Rana Kent, 3 saatlik bu atölyede çanta yapımını öğretiyor. Üstelik gezmesi de içinde bulunması da son derece keyifli olan harika bir dükkanda, MaeZae’de. Hazır gitmişken satın almak için de bir sürü değişik şey bulmanız garanti. Atölye biletlerini kendi web siteleri üzerinden, buradan alabiliyorsunuz. 

Atölye (yemek) / Yemeğe Eşlik Edenler / USLA / 17:00

Usla Atölye - İstanbul Etkinlik Takvimi
Usla Atölye – İstanbul Etkinlik Takvimi

Sofralarınızda ister başlangıç isterseniz de atıştırmalık olarak yer verebileceğiniz tarifleri, işinin ustalarından öğrenebileceğiniz eğlenceli, yemeli içmeli bir workshop. Etkinlik biletleri için tıklayın

Tiyatro / Azizname / Trump Gösteri ve Kültür Merkezi / 21:00

Aziz Nesin’in öykü ve taşlamalarından derlenerek sahneye konan oyun, yıllardır seyircisiyle buluşmaya devam ediyor. Tiyatroseverler için bir klasik olan, birçok insanın farklı yıllarda defalarca izlediği bu oyunu henüz görmediyseniz, etkinlik biletleri burada

26 Mayıs Pazar

Müzikal / Damdaki Kemancı / Zorlu PSM / 17:00

damdaki kemancı - istanbul etkinlik rehberi
damdaki kemancı – istanbul etkinlik rehberi

Damdaki Kemancı, kalabalık ekibi ve iddialı canlı orkestrası ile İstanbul’da. Müzikal, 1905 Rusya’sı, Çarlık döneminde geçiyor. Sütçü Teyve ve ailesi üzerinden dönemin siyasal ve kişisel çatışmalarını, bundan etkilenen köylüleri izleyeceğiz. Projenin kostüm ve dekor tasarımının oldukça ses getireceği de yorumlar arasında. İzlemek isterseniz, etkinlik biletleri burada

Bu güzel Mayıs pazarını tamamen açık havada geçirmek isterseniz de İstanbul Koşu Parkurları yazımız size harika bir rehber olabilir.

27 Mayıs Pazartesi

Tiyatro / Sevgili Arsız Ölüm-Dirmit / Zorlu PSM / 21:00

Sahnede Nezaket Erden’i izleyeceğiniz bu tek kişilik oyunda, köyden şehre göç eden kalabalık bir ailenin en küçük kızı olan Dirmit’in gözünden bu koca dünyada yaşam savaşını izliyoruz. İzleyenler, son derece güçlü ve sahneyi dolduran bir oyunculuk yorumunu yapıyor. 

28 Mayıs Salı

Müzikal / Yaşamaya Dair / Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi / 20:30

istanbul tiyatro – yaşamaya dair

Oyun, Nazım Hikmet’in sürgün yıllarını, vatan hasretini ve Piraye Hanım’a olan aşkını anlatıyor. Canlı orkestra eşliğinde sahnelenen oyunun yönetmeni ise Genco Erkal. Etkinlik biletler için buraya

Atölye(yemek) / Kadehten Mutfağa / Eataly Mutfak Atölyesi / 19:00

Şarabı bu sefer yemek eşlikçisi olarak değil de bir yemek malzemesi olarak kullanmayı öğreniyoruz. Başlangıçtan tatlıya kadar şarabı kullanma ve pişirmenin püf noktaları bu atölyede. 

29 Mayıs Çarşamba

Konser / Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars / Zorlu PSM / 20:00

Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars

Hafta ortasında hafta sonu coşkusu yaşamayın daha güzel bir yolu olamaz! Müzisyen kimliği bir tarafa, tarzı ve gustosu ile hepimizi etkileyen, neşelendiren hatta zaman zaman çok güldüren Ayhan Sicimoğlu; yaz coşkusunu grubuyla birlikte yaşatmaya başlamış bile. Çılgın Latin gecesi biletleri için tıklayın

Tiyatro / 1984-Büyük Gözaltı / ArtıSahne Mecidiyeköy / 20:30

George Orwell’in 1949’da yayımlanan ve bir klasik haline gelen romanının tiyatro uyarlamasında yönetmen koltuğunda Rutkay Aziz var. Bu distopik romanda, tüm hareketleri hatta düşünceleri bile kontrol edilen bir toplumun ve bir başkaldıranın hikayesi var. Kitabı sevdim, bir de sahnede izleyeyim derseniz kaçırmayın.

30 Mayıs Perşembe

Konser / Harry Potter ve Ateş Kadehi in Concert / Zorlu PSM / 20:30

Zaten tek başına da yeterince sürükleyici olan ve sevdiğimiz film, şimdi canlı orkestra eşliğinde ekranda. En heyecanlı sahnelerde müthiş müzik eşliğinde nabzınız daha da yükselecek. Etkileyici ve dünya çapında bir sinema deneyimi için buradan bilet alabilirsiniz. 

31 Mayıs Cuma

Konser / Alan Parsons Live Project / Zorlu PSM / 20:30

istanbul etkinlik rehberi-mayıs 2019 - alan parson
istanbul etkinlik rehberi-mayıs 2019 – alan parson

Hem cumaya hem de ayın finaline yakışır büyüklükte bir konser. Hayranlarının konsept albümleri, şarkı sözleri, teknik kısımdaki ustalıkları ile zaten akıllarına kazıdıkları, konser için gün saydıkları, bol ödüllü şahane grup. Kaçırmak istemiyorsanız sizi Eye In The Sky eşliğinde şöyle alalım. 

İstanbul Mayıs ayı etkinlik rehberimizin sonuna geldik. Bizi instagramdan takip edebilir veya bültenimize buradan üye olabilirsiniz.

Sevgiler,

Farah Samuray

More from Farah Samuray

Online Etkinlik Rehberi – Mart 2021

Cemreler tek tek düşmeye, ağaçlarda minik tomurcuklar belirmeye başlamışken yüzümüzü güneşe dönüp...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir