İstanbul Etkinlik Takvimi 26 Mart- 1 Nisan 2018

olagelen imtimam - istanbul etkinlik
olagelen imtimam - istanbul etkinlik

İstanbul Etkinlik Ajandası 26 Mart- 1 Nisan 2018

İstanbul Etkinlik Ajandası siz değerli FilGezi okurlarımız için haftalık olarak hazırlanmakta. İstanbul gibi koca bir şehirde her gün onlarca etkinlik gerçekleştirilirken bir o kadar da habersiz kalmaktayız. Bu yüzden sizler için her hafta seçtiğimiz oyunlardan, sergilerden ve daha birçok şeyden oluşan bir liste hazırlıyoruz. Aynı zamanda asla “Haftada 1 oyun, 1 sergi” mottomuzu da unutmuyoruz.  

Tiyatro

Pencere

istanbul etkinlik - pencere
istanbul etkinlik – pencere

Yıllar önce ilişkileri bitmiş bir kadın ve bir erkek. Biri egoist ve özgüven  patlaması yaşarken diğeri ise; bir o kadar mütevazi ve idealleri peşinde koşan bir kadın. Peki, yıllar sonraki karşılaşmalarının ardından tekrar birlikte olabilecekler mi? Haluk Bilginer, Esra Bezen Bilgin ve Kürşat Demir’in rol aldığı Pencere adlı oyun, 26.03.2018 Pazartesi , 27.03.2018 Salı, 28.03.2018 Çarşamba günleri saat 20.30’da Oyun Atölyesi’nde.

Bir Yaz Gecesi Rüyası

bir yaz gecesi rüyası
bir yaz gecesi rüyası

“Biz gölgeler, kusur işlediysek eğer,

Şöyle düşünün ve bizi hoşgörün:

Bu hayaller görünürken sahnemizde,

Siz de biraz kestirdiniz yerinizde. “

Shakespeare yazdı, bu kez Aleksandar popovski yönetti. Unutulmaz yazar Shakespeare’in yazdığı Bir Yaz Gecesi Rüyası adlı oyun, aşk ve rüyaları anlatmaktadır ve bunu yaparken biraz trajedi, biraz dram ve biraz da komedi katmıştır. Bu sırada yönetmenin eşsiz yorumuyla değişen Bir Yaz Gecesi Rüyası, izleyenleri tarafından oldukça beğeniliyor.

27.03.2018 Salı / 20:30

Uniq İstanbul / İstanbul

28.03.2018 Çarşamba / 20:30

Uniq İstanbul / İstanbul

Sergi

Olagelen: İhtimam

olagelen imtimam - istanbul etkinlik
olagelen imtimam – istanbul etkinlik

İhtimam, toplumdaki cinsiyet rolleri, aşk, cinsellik, politika, doğa, gibi çeşitli konuları ele alarak bir farklılık ortaya koymaya çalışıyor. Fotoğraf sergisi olan “Olagelen: İhtimam”, çeşitli genç sanatçıları bir araya getirerek FilBooks ve Daire Sanat’ın işbirliğiyle sanatseverlerle buluşuyor.

FilBooks’a dair bilgiye: https://www.filgezi.com/karakoyde-aktiviteler-ne-yapilir-nereye-gidilir/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Sergi, yaş, cinsiyet rolleri, sorumluluk, aşk, cinsellik, politika, kültür ve doğa gibi meselelere uğrayarak, değişimin farklı evreleri boyunca bir yolculuk sunuyor. Bu hafta İstanbul etkinlikleri arasında en heyecan verenlerinden biri.

Döngüsel Seyir

Sanatçı Saim Tekcan’ın altmış yılda kendi doğruları ve anıları üzerinden yola çıkarak yaptığı eserlerden oluşuyor. Sergide kökenine, doğup büyüdüğü coğrafyaya dair unusurlardan yola çıkarak ürettiği eserler yer almakta. Heykelden, farklı tür kağıtlar üzerinde farklı malzemeleri kullanarak yaptığı çalışmalardan, tuvallere kadar her şeyi barındırıyor.

Sergi son günlerini geçirmekte, 30 Mart gününe kadar MSGSÜ Tophane’i Amire KSM Beş Kubbe Salonu’nda ziyaretçilerini bekliyor.

Konser

Acid Arab

Doğu ve Batı’nın melodilerini harmanlayarak eşsiz parçalar üreten Ortadoğu müziğinden etkilenen Acid Arab, 30 Mart’ta Babylon’da dolu dolu bir cuma gecesi geçirmek isteyenleri Midnigt Session’da ağırlıyor olacak.

Jakuzi

Kutay Soyocak ve Taner Yücel tarafından kurulan İstanbul kökenli synthpop grubu olan Jakuzi, new wave, dark wave, indie pop tarzlarını bir araya getirerek müzik yapmaktadırlar. Son üç yıldır hem yurtiçi hem de yurtdışı olmak üzere birçok konserde yer alan Jakuzi 31 Mart tarihinde İKSV Salon’da!

Sinema

Martı

martı - istanbul etkinlik
martı – istanbul etkinlik

Erkan Tunç’un hem yönetmenliğini hem de senaristliğini yaptığı filmde Onur Buldu, Öner Erkan, Sahra Şaş ve İrem Sak oynamakta. Film, İzmir’in Torbalı içesinde Yakup ve Mediha’nın çalıştıkları tavuk çiftliğinde geçerken onlara yardımcı olmak için gelen Nurgül ve eşi Rıza’nın arasında geçen olayları anlatmaktadır.

Kar

kar- istanbul etkinlik
kar- istanbul etkinlik

Hazar Ergüçlü, Ozan Uygun, Halil Babür ve Doğaç Yıldız gibi bir çok ismin oyuncu kadrosunda bulunduğu filmde Emre Erdoğdu hem yönetmenliğini hem de senaristiliğini yapıyor. Filmde, gayrimeşru çocuk olan Müzeyyen’in yaşı geçmesine rağmen hala lise olması ve bu sırada arkadaşlarıyla birlikte illegal ve toplumun yadırgadığı şeyleri yapmasının yanında onun varlığından daha sonra haberi olunca onu bulması ve aralarında geçen olayları konu edinmektedir.

Hatırlatma: 6-17 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 37. İstanbul Film Festivali’nin biletleri geçtiğimiz cumartesi satışa çıktı! Biletler tükenmeden bakmayı unutmayın! Hazır bu yazımıza bakmışken İstanbul Etkinlik sayfamızdan aylık veya haftalık İstanbul etkinliklerini bulabilirsiniz.

 

More from Ozen Ozgur Ozturk

İstanbul Etkinlik Rehberi Mart 2019

Baharın habercisi, yeşilin canlandığı dönem, Mart ayı İstanbul Etkinlik Rehberi‘yle geldi, ey...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir