İstanbul Etkinlik Rehberi Nisan 2018

The Lord of The Rings in Concert -istanbul nisan ayi etkinlikleri
The Lord of The Rings in Concert -istanbul nisan ayi etkinlikleri

Sanatla dolup taşan İstanbul’un Nisan ayı etkinlik ajandasını FilGezi aracılığı ile müjdeliyoruz! 
Bu ay Harika sergilere, gişe rekorları kıran tiyatro ve operalara , muhteşem konserlere ve istanbul film festivali’nin bazı film ve etkinliklerine odaklanacağız.

Bereketli Nisan ayı ilk haftasında bizi iki benzersiz sergi ve Sonar Festival ile karşılıyor. Sonrasında, %100 arabesk gecesiyle azcık hüzünleneceğimiz, Yavuz Günal performansı ile çok  güleceğimiz, Xjazz kapsamında yapılacak olan Anadolu’nun Kayıp Şarkıları etkinliği ile kulaklarımızın pasının silineceği bir hafta devam edecek. Bize DasDas Sahne’yi çok ziyaret ettirecek, konser etkinlikleri açısından zengin İstanbul Nisan ayı etkinlik programına gelin bir göz atalım;

3 Nisan 
Sergi: Mitler 
Ingmar Bergman’ın 2018 boyunca devam eden 100. yaş kutlamaları kapsamında, Mediha Didem Türemen’in solo sergisi Mitler, iklim koşulları ve öngörülemeyen doğa olayları sebebiyle gerçeküstü anlara tanıklık eden insanın değişime zorladığı doğa; zamansız fırtınası, sisi, güneşi, dolunayıyla insanın yaptıklarına tehditkâr yanıtlar veriyor, yeni efsaneler oluşturuyor.

“Film, belgelediği zamanın dışında bir düştür” diyen Ingmar Bergman’dan ilhamla Türemen’in akademik çalışma sürecinde oluşturduğu fotoğraf işleri Mitler sergisi, “Bergman’a saygıyla” notuyla Bergman Vakfı, Adahan İstanbul ve Mixer Galeri işbirliğiyle gerçekleştirilmektedir. 23 Nisan’a kadar ziyaret edebilirsiniz.

5 Nisan 
Pera Müzesinde istanbul nostaljisi ve Singapur’un bilinmeyen yüzü
Pera müzesi Nisan’ın il haftasını harika  iki sergi ile karşılıyor!

istanbul nisan ayi etkinlikl takvimi-Görünenin Ardındaki Singapur Sergisi
istanbul nisan ayi etkinlikl takvimi-Görünenin Ardındaki Singapur Sergisi

Görünenin Ardındaki Singapur Sergisi
Fotoğraf sanatçısı olan TAY Kay Chin’in küratörlüğünde “Görünenin Ardındaki Singapur” segisi, son yıllarda Singapur’da gelişen fotoğrafçılık sanatı ve birçok yerli fotoğrafçının yaşadıkları ülkenin meselelerini konu edinen yerel hayatın manzaralarını izleyicilere sunuyor. Bu meseleleri özgün bir bakış açısıyla sunan profesyonel fotoğrafçıların eserlerini 05 Nisan – 20 Mayıs tarihleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

istanbul nisan ayi etkinlikleri - İstanbul’da Deniz Sefası sergisi
istanbul nisan ayi etkinlikleri – İstanbul’da Deniz Sefası sergisi

İstanbul’da Deniz Sefası Sergisi 
Suyla iç içe bir kent olan İstanbul’da denizle çok geç barışan osmanlı halkının ilişkisi önce perdeler ile ayrılan “deniz hamamları” ile başladı. Sonrasında  Rus ihtilalinde ülkelerinden kaçan Beyaz Rusların neden olduğu ,1920’lerden itibaren deniz hamamları evrilerek yerini kadın ve erkeğin beraber denize girebildiği “plaj” a geçiş ile devam etti. Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü,İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji sergisi ile İstanbul’un sosyokültürel yapısını mercek altına alarak, plaj üzerinden kent tarihine ışık tutuyor. 5 Nisan’da başlayacak sergiyi,  26 Ağustos’a kadar görebilirsiniz.

06 Nisan
Sónar Festival
Black coffee, booka shade live, courtesy, damian lazarus & the ancient moons live, erol alkan, fatboy slim, fatima yamaha, flava d, forest swords live, gas live, honey dijon, islandman live, jon hopkins dj set, joseph capriati, lanark artefax live, nosaj thing live, pan-pot, rival consoles live, roosevelt live, shigeto live, vessels live’ın yer alacağı Sónar Festival’in ikincisi 6-7 Nisan 2018 tarihlerinde bir kez daha Zorlu PSM’de! Elektronik müzik trendlerini belirleyen Sónar İstanbul, geçen yıl olduğu  gibi bu yılın da en çok konuşulan festivali olacak. Biletlere buradan ulaşabilirsiniz.

istanbul nisan ayi etkinlik ajandasi - Sonar Festival
istanbul nisan ayi etkinlik ajandasi – Sonar Festival

 

07 Nisan
Tiyatro-Arzu Tramvayı 
Tam 35 yıl sonra İstanbul’da perdesini açan dünya klasiği Arzu Taramvayı; Zerrin Tekindor, Onur Saylak, Şebnem Bozoklu ve İbrahim Selim’i bir araya getiriyor. Tiyatro tarihi için bir dönüm noktası olarak kabul edilen bu baş yapıt iki kızkardeşin hayatına odaklanıyor. Blanche’ın trajik hayatını canlandıran Zerrin Tekindor’a hayran kalacağınız oyunu Uniq Hall’da izleyebilirsiniz. Biletlere buradan ulaşabilirsiniz.

arzu tramvayı -istanbul nisan ayi etkinlikleri
arzu tramvayı -istanbul nisan ayi etkinlikleri

08 Nisan
Festival Konuşması: Yeşilçam’dan Bugüne
İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen “Festival Konuşması: Yeşilçam’dan Bugüne” ; Türk sinemasının en önemli isimleri, “öykücülüğümüzün Toros zirvesi Osman Şahin”, “Yeşilçam’ın en üretken muzip yönetmeni” Aram Gülyüz ve yapımcı Arif Keskiner, bu çok özel sohbette duayen sinema yazarı Atilla Dorsay moderatörlüğünde bir araya geliyor. 16:00 – 17:00 arasında İstikal Caddesinde, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın binasında gerçekleşecek olan konferans, keyifli bir pazar etkinliği olacak.


09 Nisan
%100 Arabesk
İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen etkinliklerin en “cafcaf”lısı olan 100% Arabesk, 9 Nisan 19.00’da Beyoğlu Sineması’nda 30 yıl aradan sonra  gösterilecek olan Arabesk filminin şerefine, Türkiye’de arabesk müziğin en unutulmaz, en çarpıcı isimleri Cahide sahnesinde ağırlıyor!Gülden Karaböcek, Tüdanya, İstanbul Arabesk Project,Ayta Sözeri, Demet Evgar, Serkan Keskin, Umut Kurt, Melisa Doğu’nun sahne alacağı etkinlik pazartesi akşamınız şenlendirecek.


Eğer etkinlik etkinlik sanata boğulduysanız aşağıdaki yazılarımızı okuyabilirsiniz:

İstanbul’ a yakın gezilecek yerler

İstanbul’daki en iyi 3. dalga kahveciler

İstanbul’da gezilecek yerler


10 Nisan
Sahne: Yavuz Günal
Eşsiz güldürü yeteneği, çelimsiz yakışıklılığı ve kıvrak bir zekaya sahip olan Yavuz Günal, yaratıcı doğaçlama hikayelerini “yavuz diye bi çocuk” adı altında anlatıyor. Yavuz Günal’ın aşırı komik performansı 22.30’da DasDas Sahnede.

yavuz-gunal-istanbul nisan ayi etkinlikleri
yavuz-gunal-istanbul nisan ayi etkinlikleri

11 Nisan 
Performans: Mimari Ütopyalar – Sinematik Distopyalar
Salon İKSV’de izleyebileceğiniz performans, Arter ve İstanbul Film Festivalini bir araya getiriyor. Metin Erksan’ın Kuyu filminin üzerine İstanbul Film Festivali kapsamında, mimar Ali Mahmut Demirel ile müzisyen Carlota Marques canlı bir performans  sergileyecek. Sanatçının aynı zamanda “Ada” başlıklı sergisini Arter’de ziyaret edebilirsiniz.

12 Nisan 
XJAZZ : Anadolu’nun Kayıp Şarkıları
2007’de gösterime giren, yönetmenliğini Nezih Ünen’in yaptığı  ve Türkiye’de ve dünyada yoğun ilgiyle izlenen Anadolu’nun Kayıp Şarkıları filmi’nin müzikleri, çok sevdiğimiz caz sanatçıları ve topluluklarını bir araya getiren XJAZZ Festivali kapsamında yeniden sahnede!

anadolunun kayıp şarkıları -istanbul nisan ayi etkinlikleri
anadolunun kayıp şarkıları -istanbul nisan ayi etkinlikleri

Anadolu mirası müziklerin. batı müziğiyle harmanlanarak izleyenlere eşsiz bir müzik şöleni sunacak olan performansın baş rollerinde; Alp Ersönmez, Sarp Maden, İzzet Kızıl, Serhat Ersöz, Volkan Öktem ve  Hasan Gözetlik var.

13 Nisan
The Lord of The Rings in Concert “The Return of The King”
Geçen Mayıs ayında görkemli bir konser veren sinema senfoni orkestrasının, The Lord of the Rings in Concert serisi, The Return of The King ile kaldığı yerden devam ediyor. J.R.R. Tolkien’in yarattığı dilleri kullanılarak yazılmış bestelere dev ekranda The Return of the King’den sahneler eşlik ediyor olacak. Bu görsel ve işitsel şölen, 13-14 Nisan Zorlu PSM’de.  Biletlere buradan ulaşabilirsiniz.

The Lord of The Rings in Concert -istanbul nisan ayi etkinlikleri
The Lord of The Rings in Concert -istanbul nisan ayi etkinlikleri

14 Nisan
İstanbul Film Festivali: Isle of Dogs/köpek adası 
Cumartesi akşamına yaraşan, şüphemiz olmadan önerebileceğimiz etkinlik, masalsı hikâyelerin ustası Wes Anderson’ın dünyasından geliyor. Isle of Dogs/köpek adası; Şirin mi şirin,  Japonya’da geçen bir animasyon. Kaybettiği köpeğini japonya’nın sokaklarında arayan bir çocuğun macerasını konu alan filmin yönetmeni Wes Anderson, ilhamını ilhamını çocukken televizyonda izlediği noel programları ve akira kurosava’dan almış. Görsel açıdan birçok zenginlik barındıran filmin gösterimleri; 19.00’da Rexx ve 21.30’da Atlas sinemalarında.

isle of dogs köpek adası
isle of dogs köpek adası

15 Nisan
Festival Sohbeti: Shirin Neshat
Nisan ayı pazarlarına damgasını vuran festival sohbetleri, İstanbul film Festivali kapsamında; Festivalin Sinemada İnsan Hakları Yarışma jürisinde yer alan Shirin Neshat’ı ağırlıyor. Sinema yazarı Esin Küçüktepepınar moderatörlüğündeki girişi ücretsiz olan festival sohbetinde Shirin Neshat; Fotoğraf, sinema ve görsel sanata dair düşünceleri ve deneyimlerini sinemaseverlere ve hayranlarıyla paylaşacak.

16 Nisan 
Konser; Guthrie Govan feat Yiorgos Fakanas Group
“Yılın Gitaristi” ödüllü Guthrie Govan ve 20 yılı aşkın süredir Avrupa caz ve fusion sahnesinde çalışmalarını sürdüren yunan basçı Yiorgos Fakanas, 16 Nisan’da Zorlu PSM Studio sahnesine misafir oluyor.

istanbul nisan ayi etkinlikleri - Guthrie Govan feat Yiorgos Fakanas Group
istanbul nisan ayi etkinlikleri – Guthrie Govan feat Yiorgos Fakanas Group

17 Nisan
Atölye: Mirgün Cabas ile Özgüvenli Olmak
DasDas’ın keyifli atölyesine bu sefer Mirgün Cabas konuk oluyor. The School of Life ana programını oluşturan on iki dersten biri olan “Özgüvenli Olmak”, Mirgün Cabas liderliğinde; Korku, cesaret, çocukluktan gelen ürkekliklerin sebepleri gibi konulara odaklanacak.

mirgün cabas ile özgüvenli olmak -istanbul nisan ayi etkinlikleri
mirgün cabas ile özgüvenli olmak -istanbul nisan ayi etkinlikleri

18 Nisan
Konser: Jülide Özçelik & Mert Fırat
2016 yılından beri birlikte harika konserler veren caz sanatçısı Jülide Özçelik ve oyuncu Mert Fırat bu defa farklı bir proje ile sahne alacak. Kült olmuş şarkılarının senfonik aranjmanlarını oda müziğine uyarlayacakları bu konserde ikiliye; Yaylı kuartet ve nefesli çalgıların yanı sıra gitarda Cem Tuncer, piyanoda Ercüment Orkut, kontrbasta Volkan Hürsever ve davulda Ediz Hafızoğlu eşlik edecek.


19 Nisan
Konser: Jehan Barbur 
Hiç şüphesiz Türk müziğinin en önemli seslerinden Jehan Barbur, son çıkardığı solo albümü “Sizler Hiç Yokken” i Kadıköy Sahne’de görücüye çıkarıyor. İstanbul Nisan ayı etkinlikleri arasında canlı performansı müthiş olan Jehan Barbur konserini kaçırmayın.

istanbul nisan ayi etkin takvimi - Jehan Barbur
istanbul nisan ayi etkin takvimi – Jehan Barbur

20 Nisan
Konser:  Son Feci Bisiklet
Yine DasDas, yine harikulade konser! Ankara’nın bağrından çıkan son indie rock gruplarından Son Feci Bisiklet herkesin gönlüne taht kurdu. Yeni çıkardıkları “Kötü Şeyler” albümleri ile konserine hızla devam eden grup, başarılı canlı performanslarıyla cuma akşamı sizlerle olacak.

son feci bisiklet -istanbul nisan ayi etkinlikleri
son feci bisiklet -istanbul nisan ayi etkinlikleri

20 Nisan Cuma akşamı için önerdiğimiz bir diğer konser; Sibel Köse Quintet
Her zaman olduğu gibi Nardis Jazz’ın sahnesine konuk olan Sibel Köse, muhteşem sesi, benzersiz yorumu ile jazz severlere güzel bir gece yaşatacak. İstanbul etkinlik ajandanıza not edin.

21 Nisan
Performans : The Gardens of Babylon Istanbul // The Adventures in the Orient
The Gardens of Babylon serisi, The Adventures in the Orient başlığı ile İlk kez Amsterdam’dan  İstanbul’a geliyor. Generic Music ortaklığıyla performanslarını KLEIN DJ kabininde sergileyecek olan Timujin, Ali Kuru, Monality, Headwaters ve Heimat müziği meditasyonla buluşturacak.

-istanbul nisan ayi etkinlik takvimi - The Gardens of Babylon Istanbul
-istanbul nisan ayi etkinlik takvimi – The Gardens of Babylon Istanbul

23 Nisan
Konferans: ”Gidilmeyen Yol/Road Not Taken”
İki seansdan oluşacak olan konsferansın konusu, Robert Frost’un şiiri “Gidilmeyen Yol” etrafında şekilleniyor.  Zorlu PSM’de yapılacak olan etkinlik program ve konuşmacı listesi 13 Nisan’da açıklanacak. Şimdilik detayları bilmesekte çok değerli şair Robert Frost’un şiiri etrafında şekillenen hiçbir konsferans kötü olamaz.

24 Nisan

Opera

24 Nisan İçin etkinlik durağımız Kadıköy Süreyya Operası. (laf aramızda istanbul etkinliklerinde en sevdiğimiz kısım opera) Giuseppe Verdi’nin bestelediği 3 perdelik komedya, William Shakespeare’in Windsor’un Şen Kadınları ıyunundan ilhamını alıyor. Tasarımıyla dikkat çeken dekorda Efter Tunç imzası var. Orkestranın şefliğini Roberto Gionola’nın yaptığı operada çapkın ihtiyar Falstaff’ı Kevork Tavityan canlandırıyor. Devlet Opera ve Balesi’nin elinden çıkan, incelikle hazırlanmış bu komedyayı kaçırmayın.

istanbul nisan ayi etkinlikleri - falstaff opera
istanbul nisan ayi etkinlikleri – falstaff opera

Not: Hazır Modaya Gitmişken Moda Gezi Rehberi yazımızı okumayı unutmayın!
26 Nisan
Konser:  Bülent Ortaçgil
Ozanlığına hayran olduğumuz Bülent Ortaçgil’in “Sen” isimli son albümününde yer alan şarkılarını söyleyeceği konser çarşamba akşamı DasDas’ın sahnesinde olacak. Buradan biletlere ulaşabilirsiniz.

bülent-ortaçgil -istanbul nisan ayi etkinlikleri
bülent-ortaçgil -istanbul nisan ayi etkinlikleri

27 Nisan

Müziğe Doyun: 3 Ayrı Süper Etkinlik 
İstanbul’da etkinlik programı açısından çok zengin olan 27 Nisan Cuma akşamı için size üç etkinlik sunuyoruz; İster DasDas Sahne’de Hüsnü Arkan’ı dinleyin, isterseniz Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği Yeldeğirmeni Sanat’ta caz’a doyun.  Üçüncü etkinlik ise; “Peter Weiss’ın “”Jean-Paul Marat’nın Takip Edilip Öldürülmesinin, Charenton Akıl Hastanesi’nde Marquis De Sade Yönetiminde Hastalar Tarafından Canlandırılması”” isimli oyunundan uyarlanan “”Jean-Paul Marat””, tek kişilik müzikal bir performans. Performansı İkincikat sahnesinde izleyebilirsiniz.

hüsnü arkan -istanbul nisan ayi etkinlikleri
hüsnü arkan -istanbul nisan ayi etkinlikleri

28 Nisan

Konser: Cem Adrian
Nisan ayı etkinliklerin son durağı Jolly Joker Beyoğlu. Son çıkardığı, içinde güzide türkülerimizin olduğu albümünden de eserler seslendirecek olan ülkemizin tek kişilik dev korosu Cem Adrian, bu akşam Jolly Joker Beyoğlu’na konuk oluyor.

cem-adrian -istanbul nisan ayi etkinlikleri
cem-adrian -istanbul nisan ayi etkinlikleri

29 Nisan

Yeme- İçme : 101 İstanbul Lezzeti

Ortaköy Esma Sultan yalısında yemelere içmelere doyun! 220 tl giriş ücreti olan bu etkinlikle, yemek atölyeleri, konuşmalar ve sonrasında after party sizi bekliyor olacak. Şuradan daha detaylı inceleyebilirsiniz.

Ayrıca İstanbul Müzik Festivali’ne hala bilet almadıysanız şu yazımızı okuyun: İstanbul Müzik Festivali

FilGezi’nin hakettiği değeri verdiği Nisan ayı programımıza göz attıysanız, bir sonraki ay programını merakla bekleyeceğinizden hiç süphemiz yok. İstanbul Etkinliklerini bu sayfadan takip edebilirsiniz: İstanbul Etkinlik Sayfası. Şimdiden Mayıs ayı etkinlikleri için kollarımız sıvadık. Hoşgeldin ilkbahar!

 

Özgür Öztürk
Ezgi Çoban

Written By
More from Ezgi Çoban

İstanbul Etkinlik Rehberi Mayıs 2018

İstanbul'da bahar geldi festivaller, konserler, sergiler coştu. İstanbul Mayıs ayı etkinlik rehberini...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir