İstanbul Mart Ayı Etkinlik Takvimi

lali puna - istanbulda konserler
lali puna - istanbulda konserler

Sanat ve tarih kokan bu şehirde her gün onlarca etkinlik gerçekleşiyor. Okurlarımızın İstanbul Etkinliklerinden daha fazla haberdar olabilmesi için etkinlikleri araştırıp ufak bir takvim hazırlamaya başladık. İstanbul Etkinliklerinden seçtiklerimizden listeyi inceleyip kendinize göre mutlaka bir etkinlik bulacaksınız!

Sanata dair etkinliklerden haberdar olmak bildiğiniz üzere çok zor. İstanbul’da etkinlik olacağı zaman dahi üzerinden aylar geçtikten sonra öğreniyoruz. Biz de buna bir çözüm olarak sizi ara ara bilgilendirmek üzere etkinlik takvimi hazırlayacağız. Konserden tiyatroya, sinemadan sergilere kadar. “Her hafta 1 sergi, 1 oyun” mottosu ile başlıyoruz!

Konserler

Bülent Ortaçgil – Sena Şener

Türkiye’de şehir müziğinin önemli isimlerinden, “Sen” adlı yeni albümüyle Bülent Ortaçgil ve Indie-folk akımında olmasına rağmen, elektronik çalışmaları da olan Sena Şener 2 Mart’ta IF Performance Hall Beşiktaş‘ta.

Son Lux

Ryan Lott önderliğindeki New Yorklu, post rock, trip hop grubu American Horror Story ve Shameless gibi dizileri şarkıları ile güçlendiren ve daha önce Woodkid, Lorde gibi isimlerle çalışmalar gerçekleştiren Son Lux, 2008’de ilk abümünü yayınladıktan sonra NPR’dan “En iyi Yeni Grup” etiketini aldu.

Hipnotize edici bir vokal ve dream-pop, trip-hop, post-rock etrafında gezen şarkılarıyla 03 Mart’ra Salon IKSV‘de sahne alacaklar.

son lux
son lux

Lali Puna

2010 yılına kadar dansı müziğinden indie rock’a kadar geniş bir yelpazede kendilerini arayan grup, “Our Inventions” albümü ile elektro-pop türüne geri dönüş yaparak büyük beğeni topladı. Dünya turnleri sayesinde hayran sayılarını her geçen gün arttıran Lali Puna, kurulduğu günden beri duygulara hitap eden bir elektronik pop müziği icra ederek, öne çıkmayı başardı.

Saf elektropop ritimleriyle Trebeljahr’ın yumuşak vokalini bir araya getiren son albümleri “Two Windows” ve zengin elektropop repertuvarlarıyla Lali Puna, 8 Mart’ta Studio’ya konuk oluyor.

lali puna - istanbulda konserler
lali puna – istanbulda konserler

Tiyatro

Baldan Karanlık,

…Baldan Karanlık, gözlerini gözlerine bağlayanların hikayesini anlatır. Ah gözleri diyenlerin iç çekişlerini kayıp ormanlara sayıklıyor…

Metin Akdülger’in tek kişilik trajedi&dram oyunu, Baldan Karanlık, 31 Mart’a kadar Toy İstanbul‘da sizleri bekliyor.

baldan-karanlik- istanbulda tiyatro
baldan-karanlik- istanbulda tiyatro

Bir Baba Hamlet, İki cüretkar oyuncu, Hamlet’i gelecek oyunları olarak kurban seçmişlerdir. Seyircinin önünde buna yeltenirken temsil, can havline dönüşür. Şarkı söylemeye hevesli, müzikallerden kopamayan bir şaşkın ve istediği ortamı bulamayınca  Shakespeare uzmanı gibi davranan bir aktör.  Şevket Çoruh ve Murat Akkoyunlu’nun oynadığı, Sebastian Siedel’in yazdığı bu komedi oyunu, 02, 03 ve 04 Mart’ta Baba Sahne’de olacak.

istanbul etkinlikleri - bir baba hamlet
istanbul etkinlikleri – bir baba hamlet

Sinema

Shape Of Water, Guillermo del Toro tarafından yönetilen ve senaryosu del Toro ile birlikte Vanessa Taylor tarafından yazılan, 2017 çıkışlı Amerikan yapımı romantik, fantastik bir filmdir.

Soğuk Savaş yıllarında Amerikan  hükümetinin gizli bir araştırma tesisinde çalışan Eliza Esposito(Sally Hawkins), bir gün mesaisine devam ederken, arkadaşı Zelda (Octavia Spencer) ile büyük bır sıra nail olurlar. Laboratuar koşullarında dünyada eşi olmayan bir yaratık üretilmiştir.

Shape of Water - istanbulda etkinlik
Shape of Water – istanbulda etkinlik

Call Me By Your Name, Luca Guadagnino’nun gerçekleştirdiği 2017 çıkışlı romantik drama filmidir. Filmin senaryosu James Ivory tarafından, André Aciman’ın 2007 yılında çıkan aynı adlı romanından uyarlanmıştır.

Beni Adınla Çağır’ın öyküsü 1983’ün yaz aylarında geçiyor. Kuzey İtalya’da ailesiyle kırsal bir bölgede tatilde olan Elio (Timothée Chalamet) ve Arkeoloji profesörü babasına çalışmalarında yardımcı olmak üzere oraya gelen Amerikalı doktora öğrencisi Oliver (Armie Hammer), Elio’nun hayata bakışını tamamen değiştirir. 1983 yazı, Elio’nun hiçbir zaman unutmayacağı bir yaz olacaktır.

23 Şubat’ta gösterime giren , 4 dalda Oscar adayı Call Me By Your Name filmini mutlaka görmelisiniz.

Call Me By Your Name - istanbul etkinlik rehberi
Call Me By Your Name – istanbul etkinlik rehberi

Sergi

Başka Ayın Yaratılışı, Abidin Elderoğlu’nun 1940’lı yıllardan itibaren, soyut ve soyutlamananın izini sürdüğü yağlı boya, kara kalem ve eskiz çalışmalarını bir araya getiriyor. Eserlerin, 1950’den itibaren Türk resim sanatında gündeme gelen soyutlama ve soyut resim tartışmalarıyla Elderoğlu’nun biçimlenen yol arayışını gözler önüne seriyor. Sergiyi, 18 Mart’a kadar Pazar günleri hariç, 10.00-18.00 arasında, Drimart Nişantaşı’nda ziyaret edebilirsiniz.

baska-ayin-yaratilisi
baska-ayin-yaratilisi

Beachcomber, Zeynep Beler’in son dönem çalışmalarından ve, 1-30 kasım 2017 tarihleri arasında davet edildiği Almanya, Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Düsseldorf konuk sanatçı programından yapılan bir seçkiyle şekillenen bu sergi, Krank Art Gallery’de 17 Marta’a kadar Pazar, Pazartesi günleri hariç, sanatseverleri bekliyor.

beachcomber
beachcomber

BONUS:

İhtiyaç: SEN

28 gün 672 saat boyunca süren canlı süreç!

Amaç; insanlığın ham maddesini ortaya çıkarmak. İnsanlığı, insanın içindeki duyguları hatırlatmak. Sürecin vurgulandığı aralıksız, uzun soluklu bu deneyim ile bir dönüşüm başlatmak. İnsanların önyargısız bir şekilde 7/24 kendilerine açık olan bir kapıdan içeri girmelerini, içeride kendilerine ait bir yer bulmalarını sağlamak ve en önemlisi de kendilerini değerli hissettirmek. Bu gerçekliği, bilinmezi sahiplendirip, herkese bir yer vermek.

not: yanınızda yiyecek bir şeyler götürmenizi tavsiye ederiz.:)

More from Ozen Ozgur Ozturk

İstanbul Etkinlik Rehberi Eylül 2018

Biz de yaz bitmesin istedik, çok istedik özlenecek denizler var sevgili okurlar...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir