Alternatif İtalya Deneyimi ve Dinner in White

Bu yazımızda bizim evin İtalyanı Alper bizim için alternatif İtalya deneyimini sanatsal bir dille anlattı. İtalya’nın mimarisi, İtalyan yemekleri, İtalyan zerafeti ve diğer bütün İtalyan alışkanlıklarının en güzel halleriyle buluştuğu Cena in Bianco – dinner in white bu yazımızın konusu. Espresso’nuzu alın, veyahut İtalyan Aperol Spritz’inizi alın, arkanıza yaslanın Alper’in hikaye anlatır gibi yazdığı beyazlar içinde akşam yemeği deneyiminin keyfini çıkarın!


Dinner in White

İtalya diyince aklımıza Roma tarihi, Milano modası, Floransa heykelleri, dar İtalyan sokakları, butik İtalyan mağazaları, vespalar, plajlar, eskimiş duvarlar, pencere pervazlarında çiçekler, yüksek sesle konuşan insanlar, gladyatörler, pizzalar, spaghettiler, dondurmalar, şaraplar, Ferrari kırmızısı, Lamborghini sarısı gelebilir. Normaldir. Zira nüfusundan çok turist çeken bir ülkenin turizm stratejisinin en önemli markaları bunlar. Peki alternatif bir İtalya buzdağının altında neler gizliyor? Hazır mıyız? 

Biraz İtalyan mutfak sosyolojisi ve mutfak ilişkilerinden konuşalım! 

1- İtalyan Mimarisi

İtalyan evlerinin mutfakları görece salonlarına eş değer büyüklükte olup ilk dikkati çeken obje tam ortasında bulunan en az 6 kişilik yemek masasıdır. Ailelerin en önemli kararları, sevinçleri, üzüntüleri, kavgaları bu masada seslendirilmiş, ışık, sahne ve dekor aile tarafından özenle tasarlanmıştır. Mutfakta gününün en önemli saatlerini geçiren bireyler tüm hatıralarını biriktirdikleri dekorların kutsallığına inanmakta ve merkeze yerleştirdikleri yemek masasını bir sahne gibi kullanmaktadır. Evet, İsa’nın son akşam yemeği ve Romalıları gözünüzün önüne getirdiğinizi biliyorum. Geleneklerine bağlılıklarını mutfakta yarattıkları harikalarla birbirlerine sunan güzel insanlar, İtalyanlar!

2- İtalyan Titizliği

Kesinlikle her konuda değil. Ama konu yemek yada modaya gelince İtalyanlarda inanılmaz bir titizlik söz konusu. Mutfak masasının ağacı, masa örtüsü, servisler, peçeteler, çeşit çeşit çatallar, bıçaklar, kaşıklar, kristaller, kadehler, sürahiler, kavalar, şişeler, mumlar ve tabi ki çiçekler. İtalyan dekoru kusursuz ve ihtişamlı olmalı. İnsan iştahının bir törenle doyurulması için bütün bu titizlik. Yemek yemenin bir seremoniye dönüşümü. İnsanın kendisine adadığı ve saygısını sunduğu o ölümsüz an için muhteşem titizlikte bir hazırlık.

Şaraplar kavadan, peynirler ve etler şarküteriden, sebzeler manavdan alınmamışsa bir İtalyan bunu farkeder ve eleştirir. Bu eleştiri uzun sürebilir. Pazardan alınmış patlıcanın bu sene geçen senekine göre daha acı bir tadı olması gerçekçi bir tartışma konusudur. Her şey şölenin mükemmelliği için anlayacağınız.

Örneğin, gerçek bir Bolognese 3 saatten az pişmemeli, spaghetti al dente kıvamını geçtiyse yeniden yapılmalı, Parmesan öyle her makarnaya serpilmemeli, masada kimse kimsenin önceden belirlenmiş yerine oturmamalı ve içki ilk yaşça büyük olana ikram edilmelidir. Antipasti-pasti-primi-secondi-dolci olarak 5 ana seansta servis edilmeli, Brut beyazlarla başlamalı kırmızıyla bitirmeli ve törene yakışır şekilde yemek sonunda mutlaka espresso içilmeli, hazmı kolaylaştırmak için grappa, amaro yada limoncello gibi likörler tüketilmelidir.

3- İtalyan Sadeliği ve Zerafet

İşte bu her yerde. Her şeyin en mükemmel hali en sade halidir. Duvarlarda, kaldırımlarda, kadınlarda, erkeklerde, otomobillerde, kafelerde, restoranlarda, yüzlerde, ellerde. Estetiğin sırrı bu olabilir. Hepsinin bir aradalığı da zerafet olabilir. İtalyan zerafeti bize evlerin gardıroplarında, mutfaklarında, salonlarında ve yatak odalarında sunulur. Kimse kızmasın şimdi. “L’amore!” Diyorum. Her İtalyan beyaz bir gömleğe sahiptir. Erkekler isimlerinin baş harflerini diktirir, kadınlar dekolte ayarını iç iğnelerle yapar. Bir öğün zeytinyağı ve ekmek kadar taze ve sade sunulabilir. İtalya kulağa erotik gelebilir.

Cena in Bianco – Dinner in white!

Yukarıda bahsi geçen mükemmelliklerin hepsinin farkında İtalyanlar. Bu konuda çok da mütevazı değiller. Yaptıklarının, bildiklerinin ve miras bıraktıklarının kusursuz olduklarını çok iyi biliyorlar. Dile getiriyorlar: Vero Italiano!. Ve en iyi bildikleri şeyleri bir araya getirip bir gece düzenliyorlar: Cena in Bianco!

Yalnızca kristal bardaklar, ahşap masa ve sandalyeler, gerçek çiçekler, porselen tabaklar, mumlar, beyaz ipek masa örtüleri, tencereler dolusu yemek, şişelerce şarap, roma devrinden bir meydan, 4 corinthians sütunu, 1 Neptün heykeli, masal dünyası gibi bir ışıklandırma, muhteşem bir müzik ve alabildiğine beyaz.

Bir gecede mimarinin, titizliğin, sadelik ve zerafetin bir arada nasıl eşsiz bir şölene dönüştüğünü, insanın aslında ne kadar kolay bir varlık olduğunu, dünyanın geri kalanının o an orada olmadığı için farklı bir dünyadan haberdar olmadığını, büyüleyici bir sanat eserinin parçası olmanın ne demek olduğunu anlamak herkese denk gelmeyebilir. Gelirse kaçırmayın.

Peki Cena in Bianco’yu nasıl denk getirebilirsiniz?

Cena in Bianco – dinner in white ne zaman?

Cena in Bianco İtalya’nın her bölgesinde farklı dönemlerde yapılıyor. Fakat genel zaman baharın en güzel dönemi Mayıs ayları. Cena in Bianco Brescia Mayıs’ta mesela, Torino’daki beyaz yemek ise son ana kadar tarih ve yer açıklamıyor! Torino’daki event’in detaylarına bu site üzerinden ulaşabilirsiniz. Düşünsenize masamız, sandalyelerimiz, örtülerimiz, servislerimiz, mumlarımız, çiçeklerimiz, kadehlerimiz hazır. 

 

Cena in Bianco’ya nasıl katılabilirim?

Cena in Bianco kolektif bir İtalyan geleneği. Yani teorik olarak beyazlarınızı giyip, bembeyaz sofralarını hazırlayan İtalyanların arasına karışabilirsiniz. Tabiki pratikte en güzel yol, lokal bir italyan bulmak, bu organizasyonunun topluluklarına üye olmak önceden bilgi almaya çalışmak. Cena in Bianco için bilet satışı olmuyor, büyük süper marketlerden masalarınızı, beyaz masa örtülerinizi satın alıp, şehrin meydanınında kurulan upuzun masalara eklemleniyorsunuz.

Cena in Bianco’ya Nasıl Gidilir?

Öncelikle yemeğe katılacağınız bölgeyi seçmeniz gerekiyor. Kuzeye yakın herhangi bir bölge için Milano’ya uçabilirsiniz. Özellikle Malpenza havaalanına oldukça uygun uçak bileti bulmak mümkün. Sonrasında tren ile Torino ya da Brescia bölgesine geçebilirsiniz. Oralarda bir kaç da şarap durağı yaptığınız mı değmeyin keyfinize!

İtalya’ya gitmek için İtalyan vizesine ihtiyaç duyan arkadaşlarımız için, İtalyan Vizesi nasıl alınır yazımızı buraya bırakıyoruz.

Yahut başka bir destinasyon düşünüyorsanız Milano gezi rehberimizi de okuyabilirsiniz.

İtalya’da dinner in white deneyimine katılmak isteyen fakat ne yapacağını bilemeyen arkadaşlar için Alper yardım etmeyi de kabul etti 🙂 Sorularınızı yorum olarak bırakabilir, bize instagramdan yazabilir ya da Alper’i takip edebilirsiniz.

 

Written By
More from Anıl Gokmen

Riga’da Gezilecek Yerler & Riga Gezi Rehberi

Riga gezilecek yerler listesi hazırlayıp, Riga gezisi için bilmeniz gereken bütün detayları kapsamlı bir...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir