Bozcaada’da Ne Yapılır? Ada Klasikleri

Adaya kısa süreli bir gezi planlıyorsunuz ve Bozcaada’da ne yapılır, gezilecek yerler neler merak ediyorsunuz. Bozcaada’da ne yapılır sorusuna cevap vermek kolay değil, bu yüzden Bozcaada’da ne yapılır ve bizce Ada Klasiklerini sizler için derledik.

Cuma’yı hafta sonuna bağlayıp, Bozcaada’ya ani bir kaçamak yaptık ve tabii tadı damağımızda kaldı… Evet herkes Bozcaada’ya gidiyor, herkes Bozcaada’da yapılacaklar üzerine tavsiyelerde bulunuyor ama biz, bu sefer bir de Bozcaada’nın klasiklerinden bahsedelim dedik.

“Tanrı insanları uzun ömürlü olsunlar diye Bozcaada’yı yaratmış” demiş Herodot. Sahiden de öyle; bir kere daha ömrümüze ömür kattı Bozcaaada, nam-ı diğer Tenedos. Sizin de ömrünüzü uzatması dileğiyle, Bozcaada’da Yapılacaklar listesi – yani bizim için Bozcaada’da ne yapılır ve Klasikler yazımız karşınızda 🙂

*Bu arada ben adaları çok severim diyorsanız, Gökçeada ve Mutlaka Gitmeniz Gereken Yunan Adaları yazılarımıza göz atmanızı öneririz.

1. Tadına Doyulmaz Tadımlar Yapın

Bozcaada’da ne yapılır ya da Bozcaada klasikleri deyince akla ilk gelen Ada’daki üzüm bağları ve tadına doyulmaz Bozcaada şarapları.

Bozcaada demek üzüm demek, üzüm demek şarap demek. E ada bağlarla kaplı, hal böyle olunca herkes kendi şarabını yapıyor ve her köşede de başka bir üretici karşınıza çıkıyor. Böyle fırsatı bulmuşken kaçırmak olmaz. Corvus, Çamlıbağ, Amadeus Bozcaada’nın başlıca şarap üreticileri.

Bizim favorimiz, nefis şarapları ve çok tatlı ve ilgili çalışanlarıyla Corvus oldu. Adalılar hatta rakipleri bile, Corvus’u Bozcaada şaraplarının duyulmasını sağlayan marka olarak anlatıyorlar. Corvus’a uğrarsanız ve Su oradaysa bizden selam söyleyin 🙂

Bu arada Amadeus da Ada’da yeni dünya üzümleriyle süper şaraplar üretiyor, Avusturya’lı bir ailenin Bozcaada’ya taşınmasıyla başlayan “Tanrı’nın Sevgilisi” Amadeus hikayesi, bu günlerde Bozcaada şaraplarına farklı bir tat getirmesiyle anlatılıyor.

Corvus’ta şarap tadımı

Gidin hem fabrikaları gezin, hem bol bol tadım yapın. Hele arabayla geldiyseniz, tatil sonrası evde içmelik şaraplarınızı stoklamadan dönmeyin. Kaptırın kendinizi ünlü Bozcaada Bağ Rotası’na.

Bozcaada Bağ Rotası

2. Ada’nın Gizli Koylarını Keşfedin

Bozcaada’da ne yapılır sorusu sorulunca koyların akla gelmemesi mümkün değil tabii ki. Ayazma, Tuzburnu, Habbele ve Akvaryum, adanın serin sularının keyfini çıkarmak için Bozcaada’nın en bilinen koyları. Tabii gidilip görülmeli, ama hafta sonları bir “iğne atsan yere düşmez” durumu söz konusu oluyor, bizden söylemesi.

Bir Pazar günü Bozcaada Ayazma Koyu

Bize kalırsa adada en güzeli, yolda giderken bir koy beğenip arabayı kenara çekmek, patikalardan koylara inip kendinize özel Bozcaada’nın en güzel koyları listenizi yapmak. Tuzburnu’yla Beylik Koyu arasında çok güzel keşif noktaları var mesela. O patikadan aşağı inin ve nefis koyların tadını çıkarın.

Artık ülkemizde maalesef pek az kalan bakir koylarda tesis olmadığından, denize giderken yanınıza mutlaka şemsiye ve katlanır sandalye alın. Adadayız, olmazsa olmazımız tabii ki bir şişe soğuk şarap. 🙂

Bu arada bu gizli koylardaki çadırları gördükçe, adanın huzuru içinde kamp yapmakta da aklımız kalmadı değil. Bozcaada’da kamp ilginizi çekiyorsa, Türkiye’deki En İyi Kamp Alanları yazımıza da bir göz atın.

3. Sokaklarda Kaybolun

Bozcaada’nın merkezine inin, kendinizi akışa bırakıp sokaklarda kaybolun. Rum Mahallesi Bozcaada’nın en ilgi çeken noktalarından birisi. Bozcaada’da ne yapılır sorusunun en genel cevabı belki de “Çok güzel fotoğraf çekilir!”. Her köşeyi döndüğünüzde karşınıza fotoğraflanmaya değecek başka bir güzellik çıkıyor. Gündüz renkli kapılı, mor salkımlı şirin evlerin önünde poz verin, tasarım ürünler satan minik dükkanları keşfedin. Tüm gün şarabı içtik ama rakısız olmaz; gece de mutlaka oralarda bir rakı-meze yapın.

Rum sokakları

Sokaklarda birbirinden güzel el emeği göz nuru hediyelik eşyalar, bizi özellikle büyüleyen seramik ürünler bulacaksınız. Belki Bozcaada’da her “dükkan”ın böyle bir hikayesi vardır fakat biz Atölye Miskin‘i, kurucusu olan abiyi ve sattıkları ürünleri çok beğendik. Öğrenciler geliyor, hem ders veriyor hem de kendi ürünlerini sergileyip yaz tatillerinin parasını çıkarıyorlar. Atölye Miskin’in sahibi abi de bir kenarda “National Geographic” fotoğraflarındaki gibi sakin bir şekilde ağzında sigarası balık ağını örüyor.

Atölye Miskin

4. Ada Lezzetlerinin Tadına Bakın

Adanın en popüler lezzeti reçel. Domates reçeli başta olmak üzere ne var ne yoksa her şeyin reçeli yapılmış, kahvaltıcılar çeşit çeşit reçelleriyle tanınıyorlar. Sokaklarda kurulan tezgâhlarda da en çok ada otları, üzüm ve reçel satılıyor. Kahvaltı sonrası Rum Mahallesi’ni gezdikten sonra öğlen bir mola vermek için Çınaraltı’na oturup bir patlıcanlı böreğini yiyin. Sokak aralarında çok güzel kahveciler var, kokusunu takip edin. Bizim favorimiz Coffee Shelter, bi’ cold brew kapıp adayı dolaşmaya devam. Çiçek Pastanesi’nin kurabiyeleri çok meşhur, ama kurabiye için neden izdiham olduğunu çözemedik; siz asıl lavantalı dondurmasından yiyin, işte o kaçmaz.

Coffee Shelter’da Cold Brew
Çiçek Pastanesi’nde Lavantalı Dondurma

5. Günü En Batıda Batırın

Gün batımı izlemek her yerde güzel ama güneş Bozcaada’da sanki bir başka batıyor. Buranın gerçekten ayrı bir huzuru, ayrı bir romantizmi var… Günü batırmak için ünlü rüzgar güllerinin olduğu, Batı Burnu’nda yer alan Polente Feneri ilk tercih. Yine bize eşlik eden katlanır sandalyelerimiz ve şarabımızla erken gidip yer kapmak önemli.

Polente’de Gün Batımı

Bir başka gün de Beylik Koyu’na gidin, kumsalda, karaya oturan geminin ardından batan güneşi izlemenin de tadı başka.

Beylik Koyu’nda Gün Batımı

Kendi klasiklerimizi, Bozcaada’nın olmazsa olmazlarını sizlerle paylaştık. Tüm bunları okuduktan sonra, aranızda hala Bozcaada’ya gitmemiş olan varsa, diyoruz ki ilk fırsatta iki üç gün de olsa kaçmanız şart. Bozcaada’da neler yapılır makalemizin yanında, çok daha sakin ve daha az kalabalık olan Gökçeada ve Gezi Rehberi yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz. Gidin ve kendi Bozcaada Klasikleri‘nizi oluşturun.

Naz

 

More from Naz Saner

İstanbul’un En Güzel Manzara İzleme Yerleri – Boğaz Manzaraları

En güzel İstanbul manzaralarını, boğaz manzarası izleme tepelerini, gidip doyasıya izleyebileceğiniz ve...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir