İstanbul Etkinlik Rehberi Temmuz 2018

istanbul temmuz 2018 etkinlikleri

İstanbul’da yaz bir başka! Şehir ve devlet tiyatroları tatile girse de özel tiyatrolarda devam eden oyunlar, cumadan pazartesiye bağlanan güneye kaçış planları olsa da şehirde etkinlik bitmiyor. Akşam serinliğinde izlenen filmler, eşlik edilen şarkılar, festivaller temmuz ayında pek bir keyifli olacak gibi görünüyor. Ajandanızı açın! Merak edilen, sevilen ve beklenen etkinliklerin tarihlerini ve tüm detaylarını sizler için bir rehber niteliğinde derledik.

Bu ay açıkçası sabırsızlıkla beklediğimiz etkinlikler:

 • Alt-J Konseri
 • Nick Cave Konseri
 • Angus and Julia Stone Konseri

* Not: Yazının sonunda 2 bonus var ve çocuklar için de etkinlik yer alıyor.

Bu konserler dışında da sahne sanatları, workshop‘ larla dolu bir Temmuz ayı için, kağıdı kalemi alın ve İstanbul Temmuz ayı Etkinlik Rehberimizi okumaya başlayın 🙂

1 Temmuz Pazar

Onur Yürüyüşü / Taksim Meydan / 17:00

istanbul-temmuz-etkinlikleri-onur-yuruyusu
istanbul temmuz etkinlikleri – onur yürüyüşü

Temmuz ayı güzel insanlığın güzel renkleriyle başlıyor! En sevdiğimiz mevsimin tam ortasında oldukça renkli bir yürüyüş var. 26. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası etkinlikleri 25 Haziran’dan beri devam ederken 1 Temmuz’da Onur Yürüyüşü ve ardından eğlenceli bir partiyle kapanış yapılıyor. Yürüyüş, 17:00’da Taksim Meydanı’nda başlayacak. Bu seneki Onur Yürüyüşü çağrısı ile ‘’Sen de yürümeyi özlemedin mi’’ ile yapıldı. Onur Haftasının kapanış partisi ise ‘’Sınır’’ saat 22.00’da ROXY’de yapılacak.

Çevreci etkinlik severlere de önerimiz var!

Yeryüzü Repair Cafe Kadıköy Kent Konseyi

“Atma, dönüştür. Onar, yeniden kullan!” mottosuyla yola çıkan ve  yıllardır etkinlik düzenleyen Repair Cafe; arızalar ya da sorunlar yüzünden kullanamadığınız eşyalarınızı uzman gönüller tarafından elden geçiriyor, mümkünse onarıyor ve yeniden kullanılmasını sağlıyor. Tüm bunları ücretsiz olarak yapıyor. Birlikte olmak, onarırken söyleşmek – paylaşmak ve çalışmayan bir eşyanın yeniden çalışmasını – kullanılmasını sağlamanın mutluluğunu yaşıyor.

Uzun süredir çalışmayan saç kurutma makineniz ya da eski bir radyonuz dolabınızda duruyorsa, kapın gelin!

Detaylara Facebook etkinlik sayfasından ulaşabilirsiniz; https://www.facebook.com/events/212818829360258/?ti=icl

Hazır Kadıköy’e gelmişken de şu yazımıza göz atmak isteyebilirsiniz:

Moda’da Gezilecek Yerler

2 Temmuz Pazartesi

Kibarlık Budalası /Trump Gösteri Merkezi /20:30

istanbul-temmuz-etkinlikleri-kibarlik-budalasi
istanbul temmuz etkinlikleri kibarlik budalasi

Yılların oyuncusu Haldun Dormen ile Hakan Altıner’in yönetmenliği ve Moliére’i unutulmaz eserlerinden biri buluştu ve ortaya çok güzel bir eser çıktı. Kibarlık Budalası’nda, 17. yüzyılda asilzade olmayı çok isteyen zengin ama bir o kadar da cahil olan Mösyö Jourdain’in saçma, gereksiz ya da anlamlı anlamsız yaptığı izlerken gülmemek elde değil.

4 Temmuz Çarşamba

alt-J / Vokswagen Arena / 21:00

Alt-J İstanbul Temmuz Ayı Konserleri
Alt-J İstanbul Temmuz Ayı Konserleri

Geldik İstanbul Temmuz etkinlik rehberinin en heyecan verici konserine. İlk zamanlarından beri ödül üstüne ödül derken Grammy ödüllerinde En İyi Alternatif Albüm ödülünü de kapan, ilk albumleri An Awesome Wave’den itibaren Pitchfork ve Rolling Stones gibi önemli müzik platformlarından övgü toplayan İngiliz indie rock grubu alt-J, son albümleri olan ‘Relaxer’ın turnesi kapsamında 4 Temmuz’da Volkswagen Arenada!

Bilet fiyatları 135-145 TL.

Alt-J Konser biletini buradan satın alabilirsiniz: http://www.vwarena.com/tr/etkinlikler/etkinlik/cy5mp

29 Haziran – 6 Temmuz

#sinemayakacis /Beykoz Kundura Fabrikası

İstanbul’da Osmanlı Döneminde faaliyetlerini sürdürdüğü Beykoz Kundura Fabrikası uzun bir süredir filmlerde, düğün fotoğraflarında, dizilerde ve daha birçok farklı etkinlikleriyle karşımıza çıkmakta. Şimdi ise bu güzel mevsimde açık hava sineması ile sinema severleri “Bir Yaz Gecesi Sineması” diyerek ağırlıyor!

29 Haziranda başlayıp 6 Temmuza dek sürecek olan etkinlik ise Temmuz’un 6’sına kadar her gün saat 19.00’da başlıyor.

6 Temmuz Cuma

Yeni Türkü Konseri /IF Performance Hall /21:00

yeni-turku-istanbul-temmuz-ayi-etkinlikleri
yeni türkü istanbul temmuz ayı etkinlikleri

Şarkılarıyla dinleyenlerini mest etmekten vazgeçmeyen, Derya Köroğlu, Zerrin Yaşar ve Selim Atakan’ın kurduğu müzik grubu olan Yeni Türkü 6 Temmuz’da IF Performance Hall Ataşehir’de. Sonbahardan Çizgiler, Fırtına, Telli Turna ve daha birçok şarkıları ile dinleyenlerin içini ısıtan ve güzel şarkılarına eşlik edebileceğiniz bir konser.

8 Temmuz Pazar

SINIR/SIZ / Asmalımescit Kıraathane

Bu sene 26.sı düzenlenen İstanbul LGBTİ+ Onur Haftasının teması ‘Sınır’. LGBTİ+, toplumda feminist dilin de yerinin olduğunu göstermek için bağımsız ve aktivistlerinin eserlerinden oluşan sergi 8 Temmuza  Asmalımescit Kıraathane’de sanatseverler ve queerlerle buluşuyor! Sanatın günümüzde önemli bir iletişim aracı olduğu bu günlerde yasaklara ve ‘sınır’lara karşı olan bu sergiyi özellikle ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

İstanbul’un Su Yolları Gezisi –  Kemerler / Bentler / Havuzlar

istanbul temmuz ayı etkinlikleri- su yolları gezisi
istanbul temmuz ayı etkinlikleri- su yolları gezisi

İstanbul’un su yollarının izinde araçla ve yürüyerek güzel bir yolculuğa hazır mısınız?

Roma, Bizans ve Osmanlı dönemleriyle günümüzde şehre su bağlayan su havzaları, doğal yataklarından su toplayan zarif bendler, nakledilecek suyu dinlendiren ve arıtan havuzlar, yer altında ilerleyen galeriler ve bu galerileri bir vadiden diğerine atlatan sanatsal su kemerleri…

Bu su yollarını ve tarihinin  mühendislik harikalarını bilenden dinleyerek gezmek isteyenler mutlaka göz atsın. Etkinlik ücretli. Detaylara etkinliğin Facebook sayfasından ulaşabilirsiniz; https://www.facebook.com/events/1673317909355331/?ti=icl

Ayrıca hazır İstanbul gezilerinden söz açılmışken aşağıya nefis bir yazı bırakıyorum:

İstanbul’da Gezilmesi Gerken En Güzel Yerler

10 Temmuz Salı

Nick Cave and The Bad Seeds / KüçükÇiftlik Park / 18:00

nick-cave-konseri-istanbulda-temmuz-2018
nick-cave-konseri-istanbulda-temmuz-2018

45 yıllık bir müzik dâhisi, 2014 yılında vizyona giren 20000 Days On Earth adlı dünya üzerindeki yaşadığı 20000 günü anlatan filmiyle kendisine daha da yaklaştığımız Nick Cave and The Bad Seeds turne kapsamında efsanevi müzikleriyle 25. Caz Festivali için 10 Temmuz’da Küçük Çiftlik Park’da!

Sahnedeyken kendinizi yeniden keşfedeceğiniz ve inanılmaz bir anı yaşayacağınız bu günde, Lara Di Lara’yı da Nick Cave and The Bad Seeds’den önce sahnede olacak. İstanbul Temmuz ayı etkinlik ajandasında en üst sıralarda yer alıyor ancak biletler biraz pahalı. Uyarmadı demeyin.

Bilet Fiyatları 150 TL- 660 TL arasındadır. 

Biletleri bu linkten alabilirsiniz: http://www.biletix.com/etkinlik/VIK04/ISTANBUL/tr

11 Temmuz Çarşamba

Angus&Julia Stone /Zorlu PSM / 20:30

Angus & Julia Stone

Turkcell Sahnesi’nde yer alacak olan iki kardeş, dünyaca ünlü indie müzisyenleri sonunda İstanbul’da!  Santa Monica Dream, Big Jet Plane gibi oldukça beğenilen şarkılarının da yer aldığı geniş repertuarlarıyla birlikte Zorlu PSM’de son albümleri olan ‘’Snow’’ turnesi için 20:30’da indie severlerle buluşacak.

Etkinlik Bilet Fiyatları 130-170 TL

Biletinizi bu linkten satın alabilirsiniz: http://www.biletix.com/etkinlik/V5L67/ISTANBUL/tr

12 Temmuz Perşembe

Dansın Ritmi 

Koca bir tarihimiz olan Osmanlı’dan günümüze kadar gelmiş ve modernize halleriyle, 360 derece görsel efektler, gösterişli kostümler ve Osmanlı Saray danslarından oryantal şova kadar birçok farklı türde danslardan oluşan Dansın Ritmi adlı gösteri 12 ve 18 Temmuz Hodjapasha Gösteri ve Etkinlik Merkezi’nde.

Program Akışı

 • Osmanlı Saray dansı – Yelpaze
 • Ege Bölgesi Zeybek Dansları  
 • Trakya Bölgesi Roman Dansları
 • Solo Şaman Dansı – Blacklight
 • Doğu Anadolu Halay Dansları
 • Solo Oryantal Şov
 • Grup Oryantal  Şov – Şamdan
 • Solo Azeri Dansı
 • Balkan Bölgesi Dansları
 • Solo Darbuka ile Oryantal Şov
 • Ritim Şov
 • Karadeniz Bölgesi Horon Dansları

13 Temmuz Cuma

Avluda Jazz / Bomonti Ada

Avluda Caz

21 Mayıs’tan itibaren her cuma günü Bomontiada Avlu’da gerçekleşen etkinlik kulaklarınızın pasını silerken, yazın sıcacık ritmine kavuşturacak! İstanbul Devlet Opera ve Balesi Brass sanatçıları tarafından kurulan, Anadolu türkülerine yaptıkları aranjmanlar ile interaktif ve yenilikçi bir yapıya sahip Brassolist, 13 Temmuz’da Bomontiada Avlu’da! Etkinlik ücretsiz olarak gerçekleşiyor. Detaylarına Facebook etkinlik sayfasından ulaşabilirsiniz; https://www.facebook.com/events/170932466955637/?ti=icl

14 Temmuz Cumartesi

Piraye / Duru Tiyatro / 17:00 / 21:00

Nazım Hikmet’in Pirayesi Sahnede! Nazım Hikmet ve Piraye’nin aşkından bizlere aktarılanlar, Nazım Hikmet’in kaleminden, Murat Çidamlı’nın yönetmenliğinden ve Eylül Kuzgunbay’ın uyarlamasından… Bir türlü istedikleri gibi yaşayamayan, her daim baskı altında yaşamak zorunda kalan bir aşk ve uzaklardan yazılmış aşk mektupları, Nazım Hikmet ve Piraye..

* 14 Temmuz 17:00 ve 21:00 saatlerinde olmak üzere Duru Tiyatro’ta iki gösterim olacaktır.

18 Temmuz Çarşamba

Birsen Tezer Konseri / Sanat Performance

İstanbul Temmuz Ayı Etkinlikleri – Birsen Tezer

Ortaçgil şarkılarına olan yorumu ve Hüsnü Arkan düetleriyle Türkiye’nin en güçlü kadın vokallerinden biri, Birsen Tezer dinleyenlerini sesiyle sarhoş ettiği gecelerden birinde daha severleriyle buluşmak için Sanat Performance Açık Hava Sahnesinde.

20 Temmuz Cuma

Fazıl Say / Eşref Denizhan Tiyatrosu /21:15

fFazıl Say İstanbul Temmuz Etkinlikleri
fFazıl Say İstanbul Temmuz Etkinlikleri

Fazıl Say’ın ismi bile Temmuz ayı etkinlikleri arasında heyecanlanmamız için yeterli. Dünyaca ünlü piyanistimiz ve bestekarlarımızdan Fazıl Say, uluslararası başarılarının yanı sıra ülkemizde de oldukça popülerken hala çalışmalarına, konserlerine ve hayranlarıyla buluşmaya devam ederken hepimizi sevgiyle kucaklayacağı, herkese farklı bir hatıraya, noktaya götürecek konseri ile ENKA Eşref Denizhan Açık Hava Tiyatrosu’nda.

Bileti bu linkten alabilirsiniz: http://www.biletix.com/etkinlik/VFJ17/ISTANBUL/tr

21-22 Temmuz Cumartesi-Pazar

Pet Festivali / Yedi Kule Hayvan Barınağı

Sirkeci Garı’nda gerçekleşecek olan festivalde tüm senenin en eğlenceli günlerini geçirebilirsiniz. 2 gün boyunca sürecek oyunlar, yarışmalar, aksesuar ve oyuncak satışları ve pet modasına dair her şey olacak! Hayvan dostlarımızın bakımı, sağlıkları, eğitimleri ve sahiplendirilme ile ilgili birçok söyleşi de programda olacak. Etkinlikten elde edilen gelirden Yedikule Hayvan Barınağı’na bağış yapılacak.

22 Temmuz Pazar

Ölü’n Bizi Ayırana Dek / Duru Tiyatro / 20:00

Ölün Bizi Ayırana Dek - İstanbul Etkinlik ajandası
Ölün Bizi Ayırana Dek – İstanbul Etkinlik ajandası

Cansu ve Serdar adlı karı kocanın boşanma dönemlerinde geçirdikleri bir geceden çok az hatırladıkları şeylerle ve bir de koltukta yatan bir sürpriz ceset ile geldikleri noktayı bize aktaran Ölü’n Bizi Ayırana Dek adlı oyunda Ebru Cündübeyoğlu ve Hakan Yılmaz yer almakta. Aynı zamanda Hakan Yılmaz’ın yönetmenliğini yaptığı komedi oyun;

22 Temmuz Pazar

Joan Baez / İstanbul Temmuz Ayı Etkinlikleri /Harbiye Cemil Topuzlu

60’lardan günümüze kadar gelmiş, hala kariyerinde bizlere o ruhu yansıtırken, aktivist ruhu ve politik görüşlerinin yanısıra; folk şarkıcısı ve bestecisi, otuzdan farklı albümü ve Türkçe dahil diğer dilde şarkılarıyla bilinen Joan Baez, 22 Temmuz son albümü “Fare Thee Well Tour 2018” kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda.

Bilet fiyatları 82-330 Tl arasında değişiyor

Şu linkten bilet satın alabilirsiniz: http://www.biletix.com/etkinlik/VSX01/ISTANBUL/tr

Aşağıya bir videosunu koyalım beğenirseniz gidersiniz 🙂

22 Haziran – 29 Temmuz(Son gün)

İntihal mi? Hal mi?

Yapı Kredi Kültür Sanat yeni bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergide küratörlüğünü üstlenen Nazlı Pektaş’ın daveti ile bir araya gelen Çağrı Saray, Erinç Seymen, Ferhat Özgür, Mehtap Baydu, Özlem Günyol&Mustafa Kunt ve Necla Rüzgar adlı sanatçılar yer almakta.

Serginin ilgi çekici yanıysa; bu altı sanatçının geçmişteki çalışmaları yine bu altılı içinden bir başkasının esin kaynağı olarak kullanılması. Birinin eski bir eseri diğerinin kendisiyle bağdaştırıp onu kendi kuralları ve hikayesiyle yeni bir eser ortaya koyarken “İntihal mi? Hal mi?” sorusuyla karşı karşıya kalıyoruz.

27-28 Temmuz Cuma-Cumartesi
Parkfest / İstanbul Temmuz Ayı Etkinlikleri

parkfest - istanbul etkinlikleri temmuz 2018
parkfest – istanbul etkinlikleri temmuz 2018

Daha önce üç kere yapılan Parkfest’in 2017 yılındaki etkinliği pek beğenilmedi. Organizasyondaki aksamalar insanları bıktırmış olacak ki bu yıl etkinlik hem iki güne yayılıyor hem de mekan değiştiyor.

Uniq İstanbul ve Volkswagen Arena’da gerçekleşecek olan festivalde; Kanadalı elektronik müzik grubu Caribou, Belçikalı hip-hop ve elektro swing grubu Boogie Belgique, Alman elektronik müzik sahnesinin önemli isimlerinden olan Hendrik Weber aka Pantha du Prince, elektronik dans müzik prodüktörü Dan Snaith’in solo projesi olan Daphni, Büyük Ev Ablukada ve İstanbullu prodüktör Ozoyo gibi isimler var.

Konserlerin haricinde butik tasarımcıların yer alacağı alışveriş yapabileceğiniz bir pazar alanı da olacak. Bizce İstanbul Temmuz ayı etkinlik rehberinde en önemli festivallerden. (sayılarının bu kadar azaldığını düşünecek olursak)

2018 Parkfest güzel olacak gibi. Şehirde olan underground sevdalıları bu line up’lara bir şans verin deriz.

Mixer Art Sessions III

istanbul etkinlikleri temmuz 2018
istanbul etkinlikleri temmuz 2018

Temmuz ayı boyunca Mixer Art’da  4 Ağustos’a dek sürecek olan Mixer Sessions III, Mixer Sessions’larında üçüncüsü şuan 8 Haziran’dan beri devam etmekte. Ülkenin dört bir yanından üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakültelerinde son sınıf, yüksek linsans ya da doktora öğrencilerine yaptığı çağrı ile başvuru sürecinden geçti ve karşımızda tam 26 isimden çeşitli türlerde eserlerle biz sanat severlerle buluştu.

Hazır Karaköy’de Mixer Art’ı ziyaret etmişken başka neler yapabileceğinize Karaköy yazımızdan ulaşabilirsiniz;  

https://www.filgezi.com/karakoyde-aktiviteler-ne-yapilir-nereye-gidilir/

Temmuz Ayı Boyunca 3 Yeni Sergi Pilevneli Gallery

Geçtiğimiz aylarda başlayıp, Temmuz ayında sonlanacak olan sergileri de bu ayki planlarınıza dahil edebilirsiniz. Biz Pilevneli Galeri’yi çok seviyoruz. Yaza giriş yaptığı üç yeni sergi – Bora Akıncıtürk, Can Sayınlı ve Evren Tekinoktay’ın kişisel sergileri- 21 Temmuz’a dek ziyaret edilebilecek.

 • Bora Akıncıtürk ‘ün çevre baskısı, bir şeyleri kaçırma korkusu, başarısızlık ve çeşitli modern sosyal üzüntüleri soyut bir biçimde ele alan sergisi “Çok Mutluyum, Çünkü”,
 • Can Sayınlı’nın ışık, formlar, renkler ve görsel bilmeceler ile sarmalanmış bir oda yaratmak için boyanmış bir alanda 5 neon rölyefine ev sahipliği yapan “Lotus” adlı sergisi,
 • Can Sayınlı’nın sosyal eşitsizliğin ve adaletsizliğin normalleşmesine karşı olan direncin hikâyesini ören “Halılar Ve Kilimler” adlı sergisi

Pilevneli Gallery Adres: IRMAK CAD. NO: 25, DOLAPDERE/ISTANBUL

+90 (212) 259 03 94

Çalışma Saatleri: Pazar – Pazartesi hariç her gün 10:00 – 18:00

Bonus: Açık Hava Sineması bitmiyor!!

Bomontiada’nın düzenlediği 4,11,18 ve 25 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek olan TV+ ile sinema keyfi de;

 • 4 Temmuz- Vertigo 21.30
 • 11 Temmuz- Good Time 21.30
 • 18 Temmuz- The Killing of a Sacred Deer 21.30
 • 25 Temmuz- The Other Side of Hope 21.30 takvimi ile bizlerle!!

TV+ İLE AÇIK HAVADA BAŞKA SİNEMA aynı zamanda ücretsiz ve 12 Eylüle kadar her çarşamba yapılacak fakat şezlongları kapmak istiyorsanız 19.00’da isminizi yazdırlamalısınız! 🙂 Bizden de bir ipucu; sahil sandalyenizi de yanınızda götürüp, izleyiciler arasına karışabilirsiniz.


Çocuklar da tatilde! diyerek çocuklarınızı ya da tatlılar tatlısı minik yeğenlerinizi götürebileceğiniz birkaç etkinliği de ekledik.

2-13 Temmuz

12-16 Yaş Grubu Fotoğraf Çekiyorum! Atölyesi

istanbul etkinlikleri cocuklar icin fotograf kursu
istanbul etkinlikleri cocuklar icin fotograf kursu

Etkinliğin danışmanlığını Ayşe Bağdemir Arıkan, Hacer Yılmaz, Remziye Akçay üstlenirken yaz tatilinde olan 12-16 yaş aralığındaki çocukların yaz tatillerini değerlendirmek için İFSAK’ta harika bir seçenek. İki haftalık bu eğitimde çocuklar, seminerlerde kompozisyondan çekim tekniklerine, fotoğrafta ışıktam fotoğraf makinelerine birçok konuyu da öğrenirken karanlıkoda uygulamasına da katılacaklar.

2-13 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek etkinliğin detaylarına https://m.facebook.com/events/238341026914160/?ti=icl sayfasından ulaşabilirsiniz.

28-29 Temmuz 

1.Uluslararası Çocuk Dansları Festivali / 09:00-19:30

Bu yıl ilk kez düzenlenecek olan 1. Uluslararası Çocuk Dansları Festivali I Wish ve İstanbul Uluslararası iş birliği ile 28 ve 29 Temmuz tarihlerinde Grand Pera Beyoğlu’nda gerçekleştirilecek. Bu güzel, tarihi binada çocuklar, salsadan hip-hopa, tangodan zumbaya daha bir çok eğitime katılırken, festivalde ayrıca Art of Kitchen sponsorluğundaki çeşitli ve enfes tatları deneyimleyebileceğiniz standlar da orada bulabilirsiniz!

 • 0-12 yaş çocuklar ücretsiz!
 • 13-16 yaş 50 TL (Günlük)
 • Yetişkin 100 TL (Günlük)

İstanbul 2018 Temmuz ayı etkinlik rehberinin sonuna geldik. Eğer yazın tatil planlarınız varsa aşağıya 2 yazımızı daha bırakıyorum belki ilginizi çeker

Yurtiçinde Gidilecek En Güzel Tatil Yerleri

Türkiye’nin En İyi Kamp Alanları

Bir sonraki İstanbul Etkinlik Rehberimizde görüşmek üzere.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

More from Ozen Ozgur Ozturk

İstanbul Etkinlik Takvimi 26 Mart- 1 Nisan 2018

İstanbul Etkinlik Ajandası 26 Mart- 1 Nisan 2018 İstanbul Etkinlik Ajandası siz...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir