İstanbul’un En İyi Hamburgercileri

istanbulun en iyi hamburgercileri
istanbul'un en iyi hamburgercileri

Hayatımıza Mano Burger‘le giren artizan burgerler, artık köfte-ekmekten daha çok tercih ettiğimiz havalı tercihler haline geldi. Havalı olmasının yanı sıra gerçekten lezzetli ve doyurucu bir seçenek olması da hamburgerin, listelerde üst sıralara oynamasına yol açtı. İstanbul’un en iyi hamburgercileri listemize geçmeden önce Warren Buffet’ın şu sözünü hatırlatalım;

“Ne kadar şanslıyım ki 9 yaşımda en sevdiğim yemeğin hamburger olduğunu farkettim ve kalan ömrümde en sevdiğim yemeği aramak zorunda kalmadım.” (Warren Buffett 91 yaşında)

1. Akali

akali - istanbul'da en iyi hamburgerciler
akali – istanbul’da en iyi hamburgerciler

İstanbul’un hatta Türkiye’nin en iyi hamburgercisi ya Akali’dir ya Zula’dır arkadaşlar. Biz, Akali’yi tercih ettik. Bunun en büyük sebebi daha çok kere gitmiş olmamız 🙂 Valideçeşme‘de bulunan Akali, burgercilerin Pele’si, Maykıl Cordın’ıdır. Soğan halkasından da mutlaka isteyin(gerçi çok az getiriyorlar ama napalım mecbur yiyoruz çok lezzetli) Bunun yanında, burgerinize blue cheese ve trüf sosu koydurabilirsiniz. (ve bir sürü seçenek daha)

Akali’nin en sevdiğimiz yanlarından biri, sipariş verirken zorlanmamanız. Burgerin gramajını seçiyorsun, içine ekstra şunu koyabilirsiniz diyorsun veya demiyorsun. Bu kadar.

2. Zula

zula - istanbul'un en iyi hamburgercileri
zula – istanbul’un en iyi hamburgercileri

Çoğu insan, İstanbul’un  en iyi hamburgercileri listesinde Zula’yı ilk sıraya düşünmeden koyar. Kimi zaman bizim için de böyledir bu. Ancak son yıllarda artan fiyatları (porsiyonların küçüklüğünü de düşündüğümüzde) Zula’yı ikinci sıraya itti. Doymak için kesinlikle 1 değil 2 hamburger veya 1 burger bir sosisli yemek durumunda kalabilirsiniz. Ancak yine de yazalım Akali burger dünyasının Pele’siyse Zula da Maradona’sıdır. (Who is Messi anyway)

Harbiye’den sonra Kanyon’da da şube açtılar. Menüyü biraz genişlettiler. Basis burger veya ediziona burgeri deneyebilirsiniz. Burger sonrasında ülkemizin milli tatlısı haline gelen sansebastian cheesecake’ ten de bir tabak alın. (Ayrıca sosyal medya yönetimleri üstteki görsellerden de anlaşıldığı gibi çok iyi.

3. Snob Street Food

istanbul'un en iyi hamburgercileri - snob
istanbul’un en iyi hamburgercileri – snob

İlk açıldığında bizi parmesanla mısırıyla ve mezeleriyle mest etmişti. Ancak sonradan kendilerini epey geliştirdiler. Benji burger ve trufffle burger iddalı oldukları hamburgerlerden. Ancak tekrar yazalım muhammara, humus ve mısırını denemelisiniz.

Snob’un son zamanlarda çok fazla şubesi açıldı. En ünlü yeri Bağdat Caddesi’nde. Ayrıca Moda, Galleria şubelerini de deneyebilirsiniz.

Moda’ya kadar gelmişken aşağıdaki yazımıza da göz atabilirsiniz;

Moda’da Gezilecek Yerler

4. Fireroom

istanbul'un en iyi hamburgercileri - fire room
istanbul’un en iyi hamburgercileri – fire room

Ataköy’deki şubesine sık sık giderdik ilk açıldığı zamanlar. Hatta 2 saat sıra beklemişliğimiz de vardır. O kadar lezzetli burgerleri vardı. (Gerçi o kadar sıra bekleyince muhtemelen mc donalds da güzel gelebilir bilemedim) Bebek’te de yeni şube açtılar.

Kara trüf burger  ve fireroom burgeri denedik. Fireroom burger çok daha iyiydi. Deneyebilirsiniz. Ayrıca konu dışı ancak, mekanın kokoreçi de bayağı iyi. Bunun yanında, hala yapıyorlar mı bilmiyorum, zeytin piyazını da denemiştik, çok iyiydi. Ve kapanışı churros’la yapabilirsiniz. Fiyatlar, diğer burgercilere göre biraz yüksek haberiniz olsun.

5. Nusret Burger

istanbul'un en iyi hamburgecileri - nusret
istanbul’un en iyi hamburgecileri – nusret

İstanbul’un en iyi hamburgercileri listesinde Nusret’i görünce yüzünüzü buruşturduğunuzu görür gibiyim 🙂 Arkadaşlar buruşturmayın. Vıcık sosyal medya bombardımanını yerebiliriz ancak burgerleri gerçekten övmeye değer. Fiyatları normal bir hamburgercinin 2 katı. (bu arada msa’nın mutfağında 3-4 katını buluyor burger fiyatları bu yüzden denemeye değer) Lokum burger, nusret burger ve sucuk burger var menüde. Nusret Burger Bebek’te bulunuyor.

6. Biber Burger

biber burger - istanbul'daki en iyi hamburgerciler
biber burger – istanbul’daki en iyi hamburgerciler

Biber burger de tıpkı Mano Burger gibi bizi kaliteli burgercilere alıştıran efsane yerlerden. Bir ara kapısında uzun kuyruklar olurdu hatta bizim de çok gidip yemişliğimiz vardır. Ancak son yorumlar eski kalitesini biraz yitirdiği yönünde. Biz de yeniden gidip sizin için tekrar değerlendireceğiz.

Amarillo, monster cut, jetlag buster burgerlerini tercih edebilirsiniz. Beşiktaş ve Moda‘da şubeleri var.

7. Virginia Angus

Virginia Angus- İstanbul'un En İyi Burgercileri
Virginia Angus- İstanbul’un En İyi Burgercileri

Daha butik hamburgerciler çok yaygınlaşmamışken, buradaki ilk hamburgerimizi Eminönü’ndeki şubesinde yemiştik.(sene 2013 sanırım) Porsiyonu gayet büyük, doyurucu ve lezzetliydi. Eminönü Mercan ve Nişantaşı şubesi olarak 2 yerde mevcut. Fiyatları ortalama burgerciler seviyesinde. Atıştırmalık olarak istiridye mantarı, kuşkonmaz vs söyleyebiliyorsunuz. Ha bir de sucuğu da lezzetli buranın aklınızda bulunsun.

8. City Burger

Muhtemelen İstanbul’daki en iyi hamburgerciler listesinde pek adını duymadığınız bir burgerci olan City Burger’e yer vermek istedik. Senelerdir bu işi yaparlar (yeni açılan bir işletme değil) Zamanında zomato indirimini kullanarak 1+1 burgerlerinden de yerdik.

Aklımızda kalan iyi hamburgerleri jail burger ve rokforlu burger. Fiyatları yeni nesil hamburgercilerin abartı fiyatlarının altında.

9. Mini Eatery

istanbul'un en iyi hamburgercileri - mini eatery
istanbul’un en iyi hamburgercileri – mini eatery

Moda’daki yerine sıklıkla uğradığımız Mini Eatery’e de bu listede yer vermemek olmazdı. İsminden de anlaşılacağı üzere, konsepti “ayak üzeri yiyebileceğiniz mini burgerler” üzerine. Hamburger fiyatları normal bir hamburgerin yarısı veya 2/3 fiyatına. ancak doymak için 3 hamburger yemeniz gerekebilir. Son zamanlarda lezzetini bozduğu üzerine yorumlar da var. Kısa sürede gidip burayı güncelleyeceğiz.

Yan ürün olarak coleslaw salatası ve parmesanlı patates kızartması söyleyebilirsiniz.Restoranları, Akaretler ve Moda’da bulunuyor.

10. Basta

istanbul'un en iyi hamburgercileri - basta
istanbul’un en iyi hamburgercileri – basta

Yazının teması İstanbul’un en iyi hamburgercileri ancak Moda’da bulunan Basta‘ya yer vermek istedik. Bunun sebebi tabii ki kuzu burgerleri. Genel olarak sokak yemekleri sade ve lezzetli. sosa bulanmış vıcık vıcık bir burger gelmiyor. Ha bir de Vedat Milor’un da bu mekanı övdüğünü laf arasına sıkıştırıverelim. Mekanda humus ve salata gibi yan ürünler olduğunu da hatırlatalım.

Not: Ev yapımı ayranları kimi tarafından çok seviliyor kimisi de pek sevmiyor. Denenebilir.

11. Hopdaddy Burger

hopdaddy - istanbul'un en iyi hamburgercileri
hopdaddy – istanbul’un en iyi hamburgercileri

Yeniköy’de bulunan Hopdaddy burgeri çok övmüşlerdi, biz de Teşvikiye’de bulunan şubesini ziyaret edelim dedik. Trüflü burgerlerinden100 gr köfteli sipariş ettik. Oldukça lezzetliydi. Burgeri ortadan ikiye kesip içini de ızgaraya basıyorlar. Köftesini kurutmuyor aksine kolaylıkla yedik. Bunun yanında patatesleri de lezzetliydi. Gramajına gör fiyatı biraz yüksek geldi bize ancak İstanbul’un en iyi hamburgerciler listesine kesinlikle girer.

12. Cross Fingers

crossfingers - istanbul'da en iyi hamburgerciler
crossfingers – istanbul’da en iyi hamburgerciler

Senelerdir hamburgerlerini öve öve bitiremediğimiz yerlerden biri. Smokehouse burgeri çok meşhur olsa da bu listede bir alternatif sunup Cross Fingers’ın tavuk burgerini deneyin diyorum.  Yerleri Şişli Bomonti’de.

Bonus: Horo Burger

istanbulun en iyi hamburgercileri - horo
istanbul’un en iyi hamburgercileri – horo

Horo’yu anlatmadan önce lütfen Horo’nun sosyal medyada kullandığı videolara, reklamlara bakın. Şu ana kadar gördüğümüz en yaratıcı restoran profili. (instagamı: Horo Burger) Bizi 90’lara ışınlayan instagram hesabını bir kenara bırakırsak, Türkiye’de sloppy joe (kıymalı burger) yapan nadir yerlerden. Hatta sadece sloppy joe hazırlayan ilk ve tek burgerci.

Tek burger alırsanız çok doyurucu değil (zaten fiyatı da diğer havalı burgercilere göre oldukça düşük) yani doymak için 2 burger yemek durumunda kalabilirsiniz. Ayrıca servisin yanında çay kaşığı getiriyorlar ki burgerden düşenleri kaşıkla sıyırın diye.


* Bize önerilenler ancak henüz gitmediğimiz burgerciler

Aşağıdaki hamburgerciler, İstanbul’un en iyi listesine girmeye aday uğranacaklar listemizde. Gittiğimizde listeyi tekrar güncelleyeceğiz.

Emmy / An İstanbul / House of B / Betro

istanbulun en iyi hamburgercileri
istanbul’un en iyi hamburgercileri

* Denediğimiz ama bizim çok hoşumuza gitmeyen burgerciler;

Muhtemelen bu hamburgercileri nasıl bu listeye almazsınız dediklerinizi aşağıda paylaşıyorum demek isterdim; ancak insanların işine mani olmamak için paylaşıp sildik.Denedik ancak sevmedik. Sevmeme nedenlerimiz sadece lezzetinin kötü olması değildi. Aynı zamanda, bazı işletmelerin, müşteriye karşı tutumları da oldukça kötü ve kabaydı.

Ancak her zaman söylerim damak tadı insandan insana çok değişiyor ve bunun yanında işletmeler olumsuz geri-dönüşleri dikkate alıp kendini düzeltebiliyor. Belki siz denersiniz ve beğenirsiniz.(bu durumda da bize veya yorumlara yazabilirsiniz)

Önemli Uyarı: Çoğu burgerciden eve verdiğiniz sipariş gerek geçen zaman nedeniyle, gerekse yemeğin soğuması nedeniyle pek lezzetli gelmiyor. Çok sevdiğimiz hamburgercilerden eve verdiğimiz siparişin kimi zaman vasatında altında geldiğini farkettik. O yüzden en iyisi yerinde yemek.

Önerilerimizi bitirmeden şu yazıyı da sizle paylaşalım belki okumak istersiniz;

İstanbul’un En İyi 3. Dalga Kahvecileri

İstanbul’un En İyi Restoranları

Sizin de İstanbul’un en iyi hamburgercileri listesine girme adaylarınız varsa aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz veya instagramdan bize ulaşabilirsiniz.

 

More from Can Marangoz

İstanbul Koşu Parkurları – Yolları

İstanbul ' da keyifle koşabileceğiniz, oksijen deposu parkurlar, koşu yolları
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir