İstanbul Etkinlik Rehberi Ekim 2021

Ekim Ay Etkinlik Rehberi - Okay Temiz

Soğumaya başlayan havalar, yerlerde gezinen sarı yapraklar ve akşam saatlerinde baş gösteren hırka arayışları takvimlere bakmadan sonbaharın gelişini hissettirdi sanki.

İstanbul’un her mevsim güzel olduğuna inananlardanız ama sanki iki bahar zamanı, ilkbahar ve sonbaharda bir başka güzel oluyor. Bunalmadan yürüyüş yapmak, restoranlarda gölge masa kapma telaşı yaşamadan keyif yapmak, yeniden hareketlenen sosyal yaşam, liste yapacak kadar çeşitli kültürel aktiviteler…Hepsi kulağa ne kadar da güzel geliyor.

Yavaş yavaş hepimiz şehre dönmüşken ve şehir de en güzel rengine bürünmeye başlamışken sizi sanata, sergiye, konsere, tiyatroya; özetle İstanbul’u yaşamaya, Ekim Ayı İstanbul Etkinlik Rehberimize davet ediyoruz.

1 Ekim Cuma

Konser / Tuluyhan Uğurlu / Meryem Ana Kilisesi / 20:00

Tuluyhan Uğurlu, uzun bir aradan sonra bu konserle yeniden dinleyici ile buluşuyor. Üstelik bu buluşma güzel bir sonbahar akşamında, tarihi bir kilisede gerçekleşiyor. Kumkapı Meryem Ana Kilisesi içinde bulunan Patrik Mutafyan Kültür Merkezi’ndeki bu güzel konserde eminiz hem piyanonun tatlı tınıları, hem Tuluyhan Uğurlu’nun müziğiyle anlattığı harika hikayeler hem de tarihi semtten kaynaklı güzel atmosfer birleşip size harika bir müzik deneyimi yaşatacak.

Ayın ilk etkinliğinin biletlerine ulaşmak için buyrunuz.

Konser / Elif Çağlar Quartet feat. Defjen Daf Ensemble / Galataport İstanbul Paket Postanesi / 20:30

Akbank Caz Festivali kapsamında gerçekleşecek olan bu konser, uzun süredir yapım aşamasında olan Galataport ile bizi yeniden bir araya getiriyor.

Hem sesi hem de sahne performansları ile oldukça beğeni toplayan Elif Çağlar’a sahnede gitarda Bilal Karaman, basta Volkan Hürsever, davulda Turgut Alp Bekoğlu eşlik edecek. Gecenin özel konuğu ise Tarık Aslan’ın caz ve dünya müziklerini harmanlayan müzik topluluğu Defjen Daf Ensemble.

Güzel bir İstanbul akşamı için bu konseri seçmek isterseniz sizin için bağlantıyı aşağıya bırakıyoruz.

https://www.biletix.com/etkinlik/0PO00/TURKIYE/tr

Tiyatro / Türkan / Trump Sahne / 20:30

Okula gidemeyen çocuklardan tedaviye ulaşamayan hastalara kadar birçok insanın hayatına şifalı elleriyle dokunan Türkan Saylan’ın hayatı bu oyunla tiyatro sahnesinde. Gönül Acar’ın sahnede başrolde yer aldığı Türkan, Ayşe Kulin’in “Türkan Tek ve Tek Başına” isimli kitabından uyarlanmış.

Türkan Saylan’ın çektiği zorluklar, hastalığı, her türlü haksızlığa rağmen dik duruşu ve başarılarına bir de bu sahnede bakmak isterseniz Biletix üzerinden biletlere ulaşabilirsiniz.

2 Ekim Cumartesi

Konser / Stavroz Live – İlhan Erşahin & Oceanvs Orientalis – Shangri La / KüçükÇiftlik Park / 18:30

Ekim Ayı Konserleri – Stavroz

Belçikalı grup Stavroz sayesinde elektronik müziğe tutkuyla bağlananların sayısı hiç de az değildir. Caz ile elektronik müziği akustik performanslarla harmanlayan grup, müzik dünyasına yıllardır önemli eserler kazandırıyor.  İstanbul’da gerçekleşecek dolu dolu ve canlı müzik gecesinde Stavroz’un öncesinde İlhan Erşahin ve Oceanvs Orientalis sahne alacak ve gece tam bir elektronik müzik şölenine dönüşecek. Kaçırmak istemeyenler hemen buraya koşsun!

Konser / An Epic Symphony – Karsu / Volkswagen Arena / 21:00

En az ülkemizde olduğu kadar yurt dışında verdiği konserler ve albümleriyle de fazlasıyla beğeni toplayan Karsu, şahane sesiyle eşsiz bir müzik gecesi yaşatacak. Hem de senfonik bir gece! Buradan bilet detaylarına ulaşabilirsiniz.

Tiyatro / Nihayet Bitti / Watergarden Performans Merkezi / 20:30

Emre Kınay, hem yönetmen hem de oyuncu kimliğiyle tek perdelik enteresan bir oyuna davet ediyor bizi.

Oyun, bir adamın “1000’e kadar sayıp intihar edeceğim” sözleriyle başlıyor ve 1000’e gelene kadar yaşadıklarını, duygu değişimlerini, O’nu bu noktaya getiren olayları, kadınları, sevinçleri, üzüntüleri hiç bitmeyen bir tempoda seyirciye aktarmaya başlıyor. Güzel bir tiyatro gecesi geçirmek isteyenler için buraya link bırakıyoruz.

3 Ekim Pazar

Festival (Piknik) / Picnic & Gathering / Hilton İstanbul Bosphorus – Günbahçesi / 15:00

Şehrin ortasında ama yemyeşil ortamıyla size sanki ufak bir şehir dışı kaçamağı yapmışsınız gibi hissettirecek Hilton bahçesi, lezzetli bir pikniğe ev sahipliği yapıyor.

Gün boyu özel atıştırmalıklar, harika kokteyller, sokak lezzetleri ve güne müzikleriyle renk katacak müzisyenlerle dört dörtlük bir hafta sonu etkinliği olacak gibi görünüyor. Buradan biletlere ve günün tüm detaylarına ulaşabilirsiniz.

Tiyatro / Halktan Biri – Travis Pine / Kadıköy Halk Eğitim Merkezi/ 20:00

Ekim Ayı İstanbul Etkinlikleri – Travis Pine

Travis Pine, ABD’de yaşayan, ülkesini seven ama açlık sınırında mücadele veren, işsiz bir vatandaştır. Başkan’ın yanlış politikaları yüzünden ülkenin kötüye gittiğini düşünmektedir ve bu yüzden de ısrarla Başkan’a eleştiri mektupları yazar. Başkan da bu mektupları okuyordur ve bu durumdan pek de memnun değildir. Ve bir gün Travis Pine’ın kapısı FBI tarafından çalınır.

Levent Ülgen’e En İyi Erkek Oyuncu Ödülü kazandıran oyunun yönetmeni Bahtiyar Engin. Etkinlik biletleri ise sizi bu linkte bekliyor.

4 Ekim Pazartesi

Sergi / Got to Keep On / Zorlu PSM

Got to Keep On, ilk defa Londra Tasarım Müzesi’nde gerçekleştirildi. Soyut ve somutun iç içe geçtiği, izleyeni de içine dahil eden, müzik, ışık ve sahne donanımı ile adeta bir görsel deneyim desek pek de yanlış sayılmaz. Hatta içerisinde Chemical Brothers bile var deyip merakınızı iyice arttıralım.

Bu enteresan sanat deneyimine katılmak isterseniz şuradan bilet alabilirsiniz.

5 Ekim Salı

Tiyatro / Tarla Kuşuydu Juliet / Trump Sahne / 20:30

Romeo ve Juliet hikayesini mutlaka bilirsiniz ama bu oyuna konu olan hikaye bildiğinizin çok dışında. Sürekli dırdır yapan bir Juliet ve günden güne aşkı azalan bir Romeo söz konusu. Engin Alkan ve Sevinç Erbulak’ın baş rollerde yer aldığı oyunun yönetmen koltuğunda da Engin Alkan var. Shakespeare’in ölümsüz eserine alternatif bir açıdan bakmak isteyenler için 2 perdelik harika bir komedi. Etkinlik biletler Biletix’de.

Konser / Ramazan Sesler feat. Anıl Şallıel & Kaan Bıyıkoğlu / Swissotel The Bosphorus / 20:30

Ekim Ayı Konserleri – Ramazan Sesler

Akbank Caz Festivali’nin en eğlenceli konserlerinden birisine davet ediyoruz sizi.

Ramazan Sesler, babası Selim Sesler’den aldığı yetenekle Balkanların en güzel nağmelerini klarnetiyle dünyaya duyurmuş bir isim. Bu özel gecede kendisinin klarnet ezgilerine caz notaları karışacak ve harika bir İstanbul gecesi yaşanacak. Anıl Şallıel saksafonu, Kaan Bıyıkoğlu piyanosu, Emre Türkmen bas gitarı, Bülent Sesler kanunu, Yaşar Akpençe ve Volkan Çanakkaleli perküsyonu ile bu geceyi renklendirecek isimler. Boğaz havasında müzik dolu Ekim gecesinin biletleri ise burada.

6 Ekim Çarşamba

Tiyatro / Plastik Aşklar / Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro / 20:30

Oya Başar ve Begüm Birgören’in sahne aldığı Plastik Aşklar, birbirinden farklı iki kadının hikayesini anlatıyor. Birisi modern görünen ama bir o kadar da alaturka, hayatla dalga geçen, eğlenceli; diğeri ise hayata karşı oldukça çekingen ve saf bir kadın. Hayat onları Hıdırellez gecesinde bir araya getiriyor ve ortaya güzel bir komedi çıkıyor.

Açık hava etkinliklerinin mevsimi bitmeden bu oyunu listeye ekleyebilirsiniz.

Konser / Cenk Erdoğan OttoJazz Ensemble / Swissotel The Bosphorus / 20:30

İstanbul Ekim Ayı Konserleri – Cenk Erdoğan

Cenk Erdoğan’ın gitarının huzur dolu tınılarını seviyorsanız bu özel konser de ruhunuza çok iyi gelebilir. Genelde Baran Say’ın kontrbası ve Ekin Cengizkan’ın davulu ile eşlik ettiği bu ekibe bu sefer bir de ney ve kemençe katılıyor. Muhammed Ceylan ve Emre Erdal’ın değişik renkler ve ezgilerle konuk olacağı ve Türk makamları ile cazı bir araya getirecekleri bu konser Akbank Caz Festivali kapsamında kaçırılmayacak konserlerden birisi. Bilet satın almak isterseniz sizi şöyle alalım.

7 Ekim Perşembe

Festival / İstanbul Coffee Festival / Küçük Çiftlik Park / 10:00-14:30 / 15:30 – 20:00

İstanbul’a ve sonbahara en çok yakışan festival denildiğinde akla ilk gelen şüphesiz kahve festivali olur.

Bu etkinlik sayesinde Küçük Çiftlik Park’tan 4 gün boyunca şehre kahve kokusu yayılacak. Sevdiğiniz ve denemek istediğiniz markaların kahvelerini ve atıştırmalıklarını tadabileceksiniz, güzel müzik dinleyip çimlerde keyif yapabileceksiniz. Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar, her gün 2 farklı seansta ziyaret edilebilecek olan festival için buraya bir bilgilendirme linki bırakıyoruz. Tercih ettiğiniz güne ve saat aralığına göre bilet satın alabilirsiniz.

Konser / İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions & Arto Tunçboyacıyan / Zorlu PSM / 20:30

İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions kurulduğu zamandan beri, isminden de anlaşılacağı üzere tam şehre yakışır bir müzik yapıyor. Doğu ve Batı ezgilerini kendilerine has bir üslupla bir araya getiren grubun geçtiğimiz yıl çıkardığı son albümleri ise taşıdığı Anadolu ezgileriyle tarihte bir yolculuk gibi. Bu geceki konseri daha da güzel yapan detay ise dünyaca ünlü, ismini müzik tarihine yazdırmış usta bir müzisyenin, Arto Tunçboyacıyan’ın bu canlı performansa eşlik etmesi.

Hem karar vermenize yardımcı olması hem de kulaklarınızın pasının gitmesi için aşağıya güzel bir playlist bırakıyoruz.

Tiyatro / 1984 – Büyük Gözaltı / Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro / 20:30

George Orwell’in 1949’da yazdığı distopik eseri 1984’ü bilmeyen pek azdır. Hayali bir dünyada geçmesine rağmen günümüz sorunlarıyla paralellikler gösteren bu kült eseri hem okuyup ilginç bulanlar hem de okumayıp merak edenler için bu oyun biçilmiş kaftan adeta. Rutkay Aziz, Taner Barlas gibi usta oyuncuları kadrosunda bulunduran Büyük Gözaltı’nın müzikleri de Cahit Berkay imzalı. Bu linkten bilet satın alabilir ve keyifli bir gece geçirebilirsiniz.

8 Ekim Cuma

Konser / Okay Temiz & Oriental Wind / Zorlu PSM / 20:30

Ekim Ay Etkinlik Rehberi – Okay Temiz

Doğu-batı sentezi müziğin henüz tam adı bile konmamışken bu alanda bir sürü eser üreten, dünya çapında bir sanatçı Okay Temiz. Ayrıca kendi yarattığı müzik enstrümanları, vurmalı çalgılar okulu ve 70’lerin başında Stockholm’de kurduğu Okay Temiz & Oriental Wind grubuyla bu alandaki üretkenliğine şapka çıkartılması gereken bir isim.

Bu konserde ise, Türkiye’ye dönüş yaptıktan sonra burada yeniden oluşturduğu Oriental Wind grubunun her biri alanında usta müzisyenleri ile Akbank Caz Festivali kapsamında sahne alacak. Zengin bir kadro ve daha da zengin melodilerle harika bir müzik gecesi geçirmek isterseniz, etkinlik biletleri burada sizi bekliyor.

Sergi / Reflections İstanbul – Zamansız Sofralar / The Marmara Esma Sultan Yalısı

Kalabalık sofraların birleştiriciliği ve bereketi teması üzerine odaklanan bu sergide mutfak sanatları, sofra düzenleme ve çiçek tasarımı gibi bölümler var. Tüm bunlara eşlik edecek olan, yapay zeka ve görsel efektlerle güçlendirilmiş ışık tasarımı ve çeşitli performanslar da sergiyi alışılmış sergilerin dışına çıkarıp bir deneyime dönüştürüyor. Üstelik bir de tarihi Esma Sultan Yalısı’nda olması çekiciliğini daha da arttırıyor.

10:00-19:00 saatleri arasında, 45 dakikalık seanslar şeklinde ziyaret edilebilen bu serginin biletleri ve içeriğine dair diğer detaylar da burada.

Şehrin kültürel hareketliliğinde lezzetli bir mola vermek isterseniz ve ne yesek diye karar kalırsanız İstanbul’un En İyi Hamburgercileri yazımız size yardıma hazır! Bizce hamburger en güzel hafta sonu kaçamağı!

9 Ekim Cumartesi

Konser / Baki Duyarlar “JazzArk Project” feat. Şennur Dinleyen & Tolga Karaslan / Zorlu PSM / 20:30

Ünlü piyanist ve besteci Baki Duyarlar, kendisine sahnede eşlik edecek olan müzisyenlerle birlikte türlerin ve coğrafyanın ötesinde bir dinletiye imza atacak. Vurmalı çalgılarda Mehmet Akatay, kontrbasta Umut Sel, vokalde Şennur Dinleyen ve udda Tolga Karaslan gecenin diğer önemli isimleri. Bu güzel ekiple cazdan Türk müziğine uzanan bir gece geçirmek isterseniz Biletix üzerinden biletlere ulaşabilirsiniz.

Tiyatro / İçimizdeki Kafes / Watergarden Performans Merkezi / 20:30

Oyunumuz ilk bakışta kadın-erkek ilişkilerine eğiliyor gibi görünse de aslında detaylar daha ilginç. Murat Ergür, Ecmel İs ve Eray Türk; oyunda birer kimlik dışında, ego, süper ego ve en ilkel halimiz olan “id”i canlandırıyorlar. Hakan, yani alt metinde egoyu canlandıran karakter, bir kafesin içindedir ve çıkış yolunda kendi ilkel benliğiyle tanışması gerekmektedir.

Tek perdelik bu kara komedi tarzı oyun, alışıldık performansların dışında bir şeyler vaadediyor gibi.

Konser / Sonbahar Şarkıları: Doğan Duru & Güvenç Dağüstün & Burçin Büke / Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro / 21:00

Konser başlığına ve isimlere baktığımızda bu gecenin kulaklarımızda nasıl bir tat bırakacağını hayal etmek hiç de zor değil. Tam da sonbahar yaprakları hışırdamaya başlamışken Güvenç Dağüstün’ün ipek sesinden sonbahar şarkıları dinlemek ve caz notalarına doymak isterseniz etkinlik bilet linkini şöyle bırakıyoruz.

10 Ekim Pazar

Konser / Selen Gülün “Kadınlar Matinesi” feat. Çağıl Kaya, Özge Fışkın, Jülide Özçelik / Babylon / 20:30

Ekim Ayı Konserleri – Selen Gülün Kadınlar Matinesi

Piyanist, besteci, söz yazarı, eğitimci ve vokalistlik gibi bir sürü yeteneği başarıyla taşıyan Selen Gülün, yıllar önce hayata geçirdiği Kadınlar Matinesi projesinin bu seneki versiyonuyla Akbank Caz Festivali’ne konuk oluyor. Perküsyon, klarnet, saksafon, gitar ve davulda birçok yetenekli kadının kendisine eşlik edeceği bu gecenin tam kadrosuna ve biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Festival / Bir Arada Caz / Maximum Uniq Açıkhava / 16:00

Pazar gününüzü hem açık havada hem de müzikle geçirmek isterseniz size 1 günlük şahane bir festival davet ediyoruz.

Klasiklerden, latin ve etnik caza uzanan geniş bir yelpazede bir sürü sahne ve dj performansı bu etkinlikte olacak. Yekta Kopan’ın moderatörlüğünde Kaan Düzarat’ın DJ setiyle başlayacak şölende Manuş-u Ala, Kolektif İstanbul, Sibel Köse, Önder Focan, Erdem Özkan, Emir Ersoy sahne alacak olan isimler. Buraya tıklayarak hem günün akışına hem de biletlere ulaşabilirsiniz.

11 Ekim Pazartesi

Konser / Christian McBride & Jason Moran / CRR Konser Salonu / 20:00

Haftaya iyi müzikle dingin bir başlangıç yapmak isteyenlere harika bir öneri ile geldik. 7 Grammy ödüllü basçı McBride ve piyanist Jason Moran CRR sahnesinde nefis bir caz gecesi yaşatacaklar. Buyrun etkinlik biletleri!

Tiyatro / Erkek Aklı Oksimoron / Kadıköy Halk Eğitim Merkezi / 20:30

Ekim Ayı Tiyatroları – Erkek Aklı Oksimoron

Sahnede Emre Karayel aslında tek başına ama ele aldığı konu içinde karakterden karaktere bürünüyor. Stand Up havasındaki bu oyunda, en komik haliyle bir adamın kadınları anlama ve anlatma çabası yer alıyor.

Tiyatro / Pencere / Zorlu PSM / 20:30

Haluk Bilginer’in Esra Bezen Bilgin ve Kürşat Demir ile sahneyi paylaştığı oyun, farklı görüşlere sahip bir adam ve kadının ayrıldıktan 3 yıl sonra bir araya gelerek yeniden başlama çabalarını konu ediniyor. Pencere’nin biletleri burada.

12 Ekim Salı

Tiyatro / Tezgah /  Kadıköy Halk Eğitim Merkezi / 20:30

Oyunda, bir yazar, bir aktrist ve bir müzisyenin, bir evde, bir mutfak tezgahı başında, hayatlarını, işlerini, sırlarını ortaya döktükleri bir gece anlatılıyor. Aziz Caner İnan, Elit Andaç Çam, Haki Biçici ve Emin Şentürk sahnede yer alan oyuncular.

Tiyatro / Cyrano de Bergerac / Zorlu PSM / 20:30

Ekim Ayı İstanbul Tiyatroları – Cyrono De Bergerac

Kumbaracı50 ekibi tarafından sahnelenen oyunda aşk, şiir, iyilik, dostluk; kısaca özlediğimiz tüm güzellikler var. İki perdelik bu güzel müzikal, hem dansları, hem müziği, hem de hikayesiyle eminiz çok iyi hissettirecek. Bu bağlantıdan oyuncu kadrosu, bilet ve diğer bilgilere ulaşabilirsiniz.

13 Ekim Çarşamba

Sergi / Akbank 39. Günümüz Sanatçıları Ödüllü Sergisi / Akbank Sanat

İstanbul Ekim Ayı Sergileri – Akbank Sanat / Şevval Konyalı “Re”

Hem genç sanatçılara destek olmak hem de çağdaş sanat alanında gelişmeleri takip etmek amacıyla düzenlenen bu ödüllü sergide , jüri değerlendirmeleri sonucu seçilen 20 eseri görmek mümkün.

Serginin bu seneki teması “balkon”, adeta salgın sebebiyle evde geçirdiğimiz yaklaşık 1,5 yıla başka bir gözle bakmamızı sağlıyor. Balkonsuzluk büyük sıkıntı haline gelirken neresinin içerisi neresinin dışarısı olduğunu belki de yeniden tanımladık. Bu sürece bir de genç sanatçıların gözünden bakmak için bu sergiyi mutlaka ajandanıza eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Etkinlik rehberi, detaylar ve ziyaret saatleri için Akbank Sanat web sitesinden bilgi edinebilirsiniz.

Konser / Fatih Erkoç & Kerem Görsev Trio / Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro / 20:30

Sıkı müzik takipçileri Fatih Erkoç’un nasıl da bir sürü yeteneği bir arada barındıran bir müzisyen olduğunu bilirler. Kerem Görsev ile sahneyi paylaşacağı bu özel gecede, caz vokalisti yönüyle harika şarkılara hayat verip güzel bir akşam yaşatacağını düşünüyoruz. İlginizi çektiyse bilet linkimiz aşağıda.

https://www.biletix.com/etkinlik/0LW58/TURKIYE/tr

14 Ekim Perşembe

Konser / Yeni Türkü / Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro / 20:30

Kulağımızın en aşina olduğu notalar, hafızalarımızın derinliklerinden hiç ummadığımız anda kopup gelen şarkılar bazen en güzelidir. Ezbere bildiğiniz, sevdiğiniz bir Yeni Türkü şarkısı mutlaka vardır. İşte o şarkıyı kalabalıkla, açık havada ve hep bir ağızdan söylemek için sizi bu güzel geceye davet ediyoruz.

Konser / Barcelona Gipsy Balkan Orchestra / Zorlu PSM / 20:30

İstanbul Etkinlikleri – Gipsy Balkan Orchestra

Ritim, coşku, enerji ve tutku; iyi hissettirecek bir sürü şey bu sahnede!

Dünyanın dört bir yanından müzisyenlerden oluşan Gipsy Balkan Orchestra, Ortadoğu ve Balkanların müziğini kendi ülkelerine has renklerle ve coşkuyla yorumluyor. Barcelona’da kurulan grup performans gösterdikleri sayısız ülkede festivallerin aranan isimlerinden. Fransız gitarist, İtalyan akordiyonist, Ukraynalı kemancı, Katalan klarnetçi ve Sırp kontrbasçıdan oluşan bu başarılı topluluğun neşesine ortak olmak isterseniz etkinlik biletleri burada.

15 Ekim Cuma

Tiyatro / İki Bekar / Water Garden Performans Merkezi / 20:30

İki Bekar, arkadaşlarının çöpçatanlık yapması sonucu bir düğünde aynı masaya oturan Shanette ve Jack’in komik hikayesini anlatıyor. Evrim Alasya ve Emre Kınay’ın sahneyi paylaştığı oyunun müzikleri de DuruCazzz orkestrası tarafından canlı performansla icra ediliyor ve ortaya müzikal tadında bir oyun çıkıyor. Kaçırmam derseniz size böyle alalım. https://www.biletix.com/etkinlik/0DU07/TURKIYE/tr

Tiyatro / Tam Oldu Derken! / Profilo Kültür Merkezi Batı Ana Sahne / 20:30

Bir eve, kız isteme merasimine konuk oluyoruz. Yalnız kızımızın gönlünde yatan damat bir başkası ve bu yüzden de geceyi bozmak için bir planı var. Tahmin edeceğiniz üzere işler sarpa sarıyor ve ortaya eğlenceli bir oyun çıkıyor. Ferdi Akarnur, Nazlı Kar, Murat Elgür ve Dost Elver’in baş rollerde olduğu oyunun yazarı Erkan Gündüz.

16 Ekim Cumartesi

Müzikal / Jose Huertas Flamenko Topluluğu / CRR Konser Salonu / 20:00

Cervantes’in klasik eseri Don Kişot’u daha önce bir flamenko topluluğunun yorumuyla izlememiş olabilirsiniz. Kalabalık bir ekip tarafından sahneye taşınacak olan oyun, hem müzik hem de dans şöleni olacak gibi görünüyor. Bu bağlantı sizi biletlere götürecek.

Tiyatro / Van Gogh / Profilo Kültür Merkezi Batı Ana Sahne / 20:30

İstanbul Ekim Ayı Tiyatroları – Van Gogh

Hakan Gerçek hem yönetmen hem de oyuncu olarak Van Gogh’a hayat veriyor. Ressamın atölyesinin bir köşesine konuk olup resme başlayışından intihar edişine kadar geçen süreyi oyuncunun gözünden izleyeceğiz. Ayrıca Oya Küçümen de tatlı sesiyle oyunun müziklerini seslendiriyor.

Festival / Octoberfest / Maximum Uniq Açıkhava / 14:00

14:00’da kapılarını açacak olan festivalde eğlence gece yarısına kadar devam edecek. Sattas, Hey! Douglas, Shangri La, Islandman gün boyu sahne alacak olan isimler. Ayrıca leziz yeme-içme alanları ve türlü türlü festival aktivitesi de katılımcıları bekliyor olacak.

Cumartesi gününüzü açık havada, hem de orman havasında, müzikle ve eğlenceyle geçirmek isterseniz buradan program detaylarına ve biletlere bakmak isteyebilirsiniz.

17 Ekim Pazar

Konser / İstanbul Filarmoni Oda Orkestrası / CRR Konser Salonu / 19:00

Folklorik Esinti başlığı ile Cihat Aşkın yönetiminde sahne alacak olan orkestraya solist olarak Carles & Sofia Piyano Duo eşlik edecek. Buradan program akışına ve etkinlik biletlerine ulaşabilirsiniz.

Festival-Konser / GustoWeekend – Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars / Hilton İstanbul Bosphorus / 12:00

Bu güzel Pazar günü için size müzik ve şeflerin elinden çıkma sınırsız yemek içeren bir teklifimiz var. Kulağa harika geliyor değil mi?

2 günlük GustoWeekend kapsamında Hilton’un nefis boğaz atmosferinde, güzel müzik eşliğinde, bir araya gelmesi zor şeflerin hazırladığı yemekleri tadarak keyifli bir Pazar geçirebilirsiniz. Biz bu ortama Ayhan Sicimoğlu konserini pek yakıştırdık ve sizin için bu etkinliği seçtik. Ancak 2 günlük festivalin başka konukları da var. Daha detaylı bilgi almak isterseniz bu link size yardımcı olabilir.

18 Ekim Pazartesi

Tiyatro / Tomris / Trump Sahne / 20:30

İstanbul Ekim Ayı Tiyatrolar – Tomris

Tek kişilik bu oyunda sahnede Tomris rolünde Janset var. Tomris kimdir derseniz, kendisini ünlü yazar Tomris Uyar zanneden, akıl hastanesinde yatmakta olan bir kadın. Haftaya böyle enteresan bir oyunla giriş yapmak isterseniz bilet bağlantısını buraya bıraktık.

Tiyatro / Satranç / Duende Tiyatro / 21:00

Stefan Zweig’ın aynı isimli romanından uyarlanan Satranç, İkinci Dünya Savaşı sırasında bir otel odasında tutulan Dr. B’nin iç dünyasında geçiyor. Hem yönetmen hem oyuncu olarak oyuna hayat veren Helen İpek Taşdan, sahnede hem oyunculuğunu konuşturuyor hem de sahnede basit bir dekor olarak yer alan merdivene yüklediği kimliklerle seyirciyi şaşırtacak bir kurgu sergiliyor. İzlemek isteyenler için etkinlik bileti satın alabileceğiniz link burada.

19 Ekim Salı

Konser / Murathan Mungan Şarkıları Senfonik / Turkcell Vadi / 21:00

Sizin için yeri başka olan, duyduğunuzda iyi gelen bir Murathan Mungan şarkısı mutlaka vardır. Hatta belki O’nun yazdığını bilmiyor bile olabilirsiniz. Fırtına, Olmasa Mektubun, Aşk Yeniden, Telli Telli, Çember bu şarkılardan bazıları. Bu güzel gecede, Alper Kömürcü’nün şeflik yapacağı 30 kişilik İstanbul Akademi Senfoni Orkestrası eşliğinde Murathan Mungan şarkıları çalınıp söylenecek. Ceylan Ertem, Demet Sağıroğlu, Tansel Öngel, Pelin Akil, Uraz Kaygılaroğlu ve Başak Gümülcinelioğlu geceye sesiyle katılacak olan isimler.

Konser / Livaneli ile Sevdalım Hayat / Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu / 21:15

Zülfü Livaneli hem şarkıları hem de kendi sesinden dinleyeceğiniz şarkılarının hikayeleri ile sahnede. Kendisine Rengim Gökmen yönetimindeki Livaneli Senfoni Orkestrası ve solistler Teyfik Rodos, Zeynep Halvaşi ve Görkem Ezgi Yıldırım eşlik edecek. Yunan sanatçı Betty Harlafti’nin de konuk olarak katılacağı gece oldukça renkli ve çok sesli olacak gibi görünüyor.

20 Ekim Çarşamba

Tiyatro / Oda Komşum Richard Wagner / Kültüral Performing Arts / 20:30

Oyunun kadrosunda İbrahim Cem Tek, Emre Yetim ve Murat İpek var. İki üniversite öğrencisi gencin sivil itaatsizliği üzerinden kapitalist düzen, din, ahlak ve hukuk ele alınıyor. Zaman zaman ters köşe akışıyla enteresan bir tiyatro deneyimi olabilir.

21 Ekim Perşembe

Tiyatro / Ahududu / Kadıköy Halk Eğitim Merkezi / 20:30

İstanbul Ekim Ayı Ajandası – Ahududu

Ahududu, dünyanın en çok oynanan komedilerinden birisi olarak tiyatro tarihine geçmiş bir oyun. Daha önce Suna Pekuysal, Ani İpekkaya gibi usta oyuncular tarafından sahnelenen oyunun yeni prodüksiyonunda sahnede Melek Baykal, Bülent Seyran, Nedim Saban, Cem Güler ve Suna Keskin var. İki yaşlı kadının yalnızlıklarına çare arayışını anlatan oyun oldukça sürprizli ve komik. Şimdiye kadar izleme fırsatı bulamadıysanız ya da tekrar izlemek isterseniz buradan bilet satın alabilirsiniz.

22 Ekim Cuma

Tiyatro / Toz / Alan Kadıköy / 20:00

Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun eseri Toz, Zerrin Tekindor’un sahnede Handan’ı canlandırdığı tek kişilik bir oyun.

Handan, şehrin en güzel zamanlarını, sokakların en güzel halini yaşayarak büyümüştür. Ailesine, çocukluğuna, şehrine dair bir sürü anısı vardır. 60’lardan başlayarak günümüze uzanan bu hikayeye sanki Handan’ın hafızasının bir parçasıymış gibi eşlik etmek keyifli bir tiyatro gecesi yaşatabilir. Buyrun etkinlik biletleri!

23 Ekim Cumartesi

Tiyatro / Asi Kuş / Mall Of İstanbul / 20:30

Asi Kuş için, hem yazar hem yönetmen hem de oyuncu olarak Ali Poyrazoğlu’nun ustalığını konuşturduğu bir eser diyebiliriz. Sahnede rolden role bürünen oyuncu, Bizet’in ünlü eseri Carmen’i adeta baştan yaratıyor. Elbette kendi üslubu ve komedi yeteneğiyle.

Baleden girip operadan çıkan bu temposu yüksek komediyi izlemek isteyenleri şöyle alalım.

Konser / Kazy Lambist / Zorlu PSM / 20:30

Kazy Lambist müziğine aşina değilseniz tatlı bir davul, bas ilerleyişi ile hafif bir melankoliyi de barındıran ama kasvetlenmeyen bir gökyüzü gibi diyebiliriz. Fransız müzisyen, her ne kadar elektronik disko soundu benimsemiş olsa da yorulmadan hatta iyi hissedeceğiniz bir müzik gecesi yaşayacağınızı söyleyebiliriz. Merak ettiyseniz ya da konser öncesi hafif ısınma turları yapmak isterseniz sizin için aşağıya bir playlist iliştiriyoruz.

25 Ekim Pazartesi

Tiyatro / Yeraltından Notlar / Kadıköy Halk Eğitim Merkezi / 20:30

Dostoyevski’nin kült eseri Yeraltından Notlar, Oğuz Arıcı’nın uyarlaması ve Fırat Doğruloğlu’nun tek kişilik performansıyla sahnede.

Zaman zaman şımarık, zaman zaman zavallı, biraz tuhaf, tekinsiz, günahları ve sevapları arasına sıkışmış bir adam ve bu adamın varlığına dair sorgulamaları bazen çok tanıdık bazen de çok değişik gelebilir.

Tiyatro / Irgat / Duru Ataşehir / 20:00

Yazar Irmak Bahçeci, Irgat için enteresan bir metin oluşturmuş. Oyun, Shakespeare oyunlarından alıntılarla oluşturulmuş bir kolaj aslında. Shakespeare’in belki de günümüzde yazacağı bir metnin aşağı yukarı nasıl olabileceğine dair bir fikir de diyebiliriz. Sahnede tek kişilik performansıyla Emre Kınay var ve bir inşaat işçisini canlandırıyor. Tiyatro Festivali’nin kaçırılmayacak oyunlarından Irgat için etkinlik biletleri ve detaylar burada.

26 Ekim Salı

Konser / Jordi Savall & Hesperion XXI / CRR Konser Salonu / 20.00

İstanbul Ekim Ayı Ajandası – Jordi Savall

İspanyol besteci ve müzisyen Jordi Savall, barok ve erken dönem eser yorumlarıyla dinleyeni adeta ruhani bir yolculuğa çıkaran önemli bir sanatçı. Daha önce ülkemizde verdiği konserlerde kendisini canlı olarak izleme fırsatı yakalayanlar bunun gerçekten yaşanması gereken bir deneyim olduğu yorumunu yapıyorlar. Ki müziğine kulak verdiğinizde haklı olduklarını duyuyorsunuz.

Jordi Savall bu konserde yazar Ibn Battuta’nın izinden gidiyor ve gezginin dolaştığı Çin, Suriye, Ermenistan, Yunanistan, Türkiye ve daha birçok ülkenin kültürünü, duygusunu, nağmesini kendi müziğiyle birleştirip dinleyiciyi de adeta aynı yolculuğa çıkarıyor.

Ruhunuza iyi gelecek bu müzik deneyimi için bilet satın alabileceğiniz bağlantıyı aşağıya bırakıyoruz.

https://www.biletix.com/etkinlik/0CR18/TURKIYE/tr

27 Ekim Çarşamba

Tiyatro / Amadeus / Zorlu PSM / 20:30

Amadeus, dünyaca ünlü büyük müzisyen Mozart ve en yakınındaki kişi Salieri’nin hikayesini anlatıyor. Amadeus’un büyük yeteneğinin ve dışarıdan görünen halinin dışında bir de pek kimsenin bilmediği bir özel hayatı, tutarsızlıkları, içine kapanıklığı ve yaşamdan kopuk hali vardır. Salieri ise O’nun tersine, son derece disiplinli ve tutarlıdır ama bu durum ne yazık ki başarılı olmasına yetmiyordur. Bu durum zıtlıklarıyla beraber iki müzisyenin oldukça farklı bir ilişki kurmalarına sebep olur.

Selçuk Yöntem ve Okan Bayülgen’in baş rolde olduğu oyunun kalabalık bir oyuncu ve müzisyen kadrosu var. Son derece görkemli ve müzik dolu bir eser. Şimdiye kadar izleme fırsatı bulamadıysanız, bu etkinliği kaçırmayın deriz.

Tiyatro / Çıplak Vatandaşlar / Zorlu PSM / 20:30

İstanbul Ekim Ayı Etkinlikleri – Çıplak Vatandaşlar

The Full Monty uyarlaması olan oyunumuzun konusu hayli eğlenceli. İşsiz kalan iki işçi, şehirde striptiz yapan erkeklere kadınların büyük ilgisini farkederler ve bu durum onlara çok güzel bir çıkış yolu gibi görünür. Striptize dair hiçbir fikirleri yoktur, parasızdırlar ve arkadaşlarını da yanlarına alıp bu dünyaya adım atarlar. Konu size de eğlenceli geldiyse etkinlik biletleriniz burada sizi bekliyor.

28 Ekim Perşembe

Tiyatro / Uyandığımda Sesim Yoktu / Water Garden Performans Merkezi / 20:30

Uyandığımda Sesim Yoktu (Mouthpiece), Amerika, Kanada ve birçok Avrupa ülkesinde kapalı gişe oynanan ve çağdaş tiyatronun son zamanlarda yazılmış en iyi örneklerinden biri olarak kabul edilen bir oyun.

Cassandra, bir gün uyandığında annesinin öldüğünü öğrenir ve onun için bir anma konuşması hazırlamaya başlar. Bu süreçte de kendi yalnızlığından başlayarak yaşadığı korku, şiddet ve çeşitli olumsuzluklarla beraber toplumun kadına baskısı ve kadınların uğradığı haksızlıklara kadar uzanan geniş bir yelpaze içinde bir sorgulama içinde bulur kendini.  Burcu Görek ve Dilşad Çelebi’nin sahnede yer aldığı, Tamer Levent’in yönettiği bu oyun sezonun kaçırılmayacak işlerinden.

29 Ekim Cuma

Konser / Cumhuriyet Bayramı Konseri / CRR Konser Salonu / 20:00

İstanbul Etkinlik Rehberimizdeki bu özel günü güzel müzikle kutlamak çok iyi olur diye düşünüp harika bir konser önerisi getirdik. Filarmonia İstanbul’un İstiklal Marşı icrası ile başlayacak olan gecede Telli Turna’dan Beethoven’ın piyano konçertosuna uzanan zengin bir içeriği dinleme imkanı yakalayacaksınız. Dolu dolu bir 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlaması için detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Tiyatro / Hayatım Roman / Kadıköy Halk Eğitim Merkezi / 20:30

Ali Poyrazoğlu sahneye koyduğu son komedi işi Hayatım Roman’da, aşk hikayelerinden, yaşanmışlıklardan yola çıkarak aynayı kendisine tutup hayatına komedi tarafından bakıyor. Usta oyuncunun bu kahkaha dolu oyununu etkinlik listenize eklemek isteyebilirsiniz.

30 Ekim Cumartesi

Tiyatro / Bernarda / Kültüral Performing Arts / 20:30

Özge Arslan sahnede adeta tek kişilik dev kadro gibi. Bir ev içerisinde yas ilan ederek kendi otoritesini kuran bir kadın üzerinden adeta baskıcı rejimlere dair bir inceleme niteliği taşıyan oyunda, dansların kareografisi de Özge Arslan’a ait. Ayrıca sahnede canlı olarak seslendirilecek flamenko eserlerinin de oyuna renk kattığını ekleyelim. Bernarda’nın biletleri sizi burada bekliyor.

31 Ekim Pazar

Tiyatro / Bülent Beyin Hikayesi / Trump Sahne / 19:30

İstanbul Ekim Ayı Ajandası – Bülent Beyin Hikayesi

İnsan beyni bir insan olsaydı gün boyu yaşadıklarımıza ne tepki verirdi? Neler derdi? Bize isyan eder miydi? Bülent Emrah Parlak, yani Bülent Bey, hayatına devam ederken aniden beyni dile geliyor ve asıl komedi başlıyor. Oyun sahne üzerinde tek kişilik ancak dijital olarak katkıda bulunan bir sürü oyuncu var. Burcu Biricik, Melis Birkan, Ersin Korkut ve Sarp Apak bu isimlerden bazıları. Eminiz göründüğünden de eğlenceli ve tempolu bir oyun sizi bekliyor.

Tiyatro / Şatonun Altında / Zorlu PSM / 20:30

Bir şato ve şatonun altında yaşayan, ne zamandan beri orada oldukları bilinmeyen, sayısız savaşa şahit olmuş iki çamaşırcı kadın. Çok önemli yetilere mi sahipler yoksa delirmişler mi bilmiyoruz. Hikayemiz Macbeth’in ölümüyle başlıyor ve sonrasını bu iki kadının gözünden izliyoruz. Pınar Akkuzu, Gülden Arsal Işık ve Uğur Açıkgöz’ün sahnede yer aldığı oyunun yönetmeni Güray Dinçol. Biletler ise burada.

Bir İstanbul Etkinlik Rehberi’nin daha sonuna geldik. İstanbul’un keyfini, sonbaharın tadını en güzel haliyle yaşamanızı diliyoruz. Gelecek ay yepyeni etkinliklerle ve mutlulukla burada buluşmak üzere.

Bizi instagramdan takip edebilir veya bültenimize buradan üye olabilirsiniz.

Sevgiler,

Farah Samuray

 

 

More from Farah Samuray

Midilli Gezi Rehberi

Kış boyu duyduğunuz her Yunanca şarkıda aklınıza hemen karşı kıyı, dev kalamar...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir