Peki Biz Neden Gezi Blogu Yazıyoruz?

gezi blogu
gezi blogu

Gezi bloğumuzun ana sayfasında bu bloğun okuyucuları neler beklemeli neler beklememeli kısaca belirttik. Bu yazı ise yazarlar açısından bu konuyu değerlendirerek birkaç başlık altında ‘neden seyahat blogu yazıyoruz?’ sorusuna cevaplar veriyor.

Çünkü gezmek bir hayat tarzıdır

 ? Gezebilme imkanına sahip olmak sahiden güzel bir şans, kişinin gezmeye ilgisinin  oluşu da kıymetli bir merak. Bu kadar öncelikli ve emekle geliştirilen bir kişisel yaşam alanı oluşturulmuşken bunu yazıya da döküp seyahat blogu olarak paylaşmaya değer.

Gezerken tanıştığımız yerlilerle aramızda gerçekleşen yakınlaşmalardan, gözlemlediğimiz farklı yaşam tarzlarından, gezdiğimiz şehrin tarihinden, ev sahipliği ettiği sanatsal eserlerinden, öğrendiğimiz farklı değerlerden yazılarımızda bahsederken kültür taşıyıcılığı da yapmış oluyoruz. Bunu kendi kültürümüz üstünden yaptığımız için aslında kendi toplumsal değerlerimizi de yeniden biraz daha derince tanımış oluyoruz. Kültürler üstüne yapılan bu değerlendirmeleri kişinin kendi ana dilinde yazılmış bir blogdan okuması, başka bir dilde yazılmış yani başka bir gözlükten bakılarak anlatılmış bir blogdan okumasından daha farklı bir iç görü kazandırıyor.

Kişi ne kadar özgünse gezileri de kişinin kendi ihtiyaç, zevk ve dönemsel ilgilerine göre şekillenen özgün birer deneyim. Gezilerini, seyahat blogu olarak yazdığında kişi kendiyle ilgili farkındalığını artırabilir ve gezgin kimliğinin yavaş yavaş nasıl ortaya çıktığını gözlemleyebilir.

Her gezi biricik ve farklı. Bu nedenle ‘binlerce yağlı boya resim varken neden bir tane de biz boyayalım ki’ demiyoruz biz de kendimizinkileri boyuyoruz. Herkes farklı ilgilerle, isteklerle, niyetlerle geziyor. Aynı kişi dahi aynı yere farklı zamanlarda yaptığı gezilerde bambaşka şeyler yaşayarak dönüyor. Gezileri anlatarak ifade ettiğimiz özde değişmeyen ama geliştirdiğimiz esas şey bir yaşam tarzı.

Yani aslında gezi blogları belirli yaşam tarzlarını yansıtan ve yaşatan kaynaklar olarak görülebilir. Materyale değil deneyime, alınıp sahip olunanlara değil yaşanarak kendimize kattıklarımıza ve kendimizde değişim yaratma etkisi olan şeylere verdiğimiz değeri önemli bulduğumuz bir hayat görüşünü bu yazılar yoluyla ifade etmiş oluyoruz.

Gezileri yazarak paylaşmak insanlarla bağ kurmayı da sağlıyor. Başka gezginlerden ilham alabilir ve onlarla etkileşim içinde olarak kendi gezilerimin içeriğini zenginleştirebiliriz. Kendimizi henüz tanışmadığım farklı deneyimlere açabiliriz.

Gezi blogu yazmanın getireceği farkındalıklar ve edinilen deneyimler sayesinde daha konforlu ve zengin içerikli yeni geziler planlayabiliriz.

Gezileri yazmayı hedefliyor olmak daha çok araştırma yapmaya ve soru sormaya ittiği için de etkili şekilde bilgi edinmeyi sağlıyor.

Gezilerle ilgili yazarken şekillenen kişiye özgün gezgin kimliği sadece sırt çantası ile miller ötesine uçulduğunda değil kısa bir hafta sonu kaçamağında ya da bir iş gezisi sonrası ayrılan bir günlük serbest zamanda da ortaya çıkıp keyifli zaman geçirme şansı sağlıyor ve zihin rahatlatıcı sürprizler yapabiliyor.

Gezi Blogu Yazmak için Tamamen Duygusal Birtakım Nedenler

? Gezi blogu yazarken aslında geziyi biraz daha uzatmış, gezdiğimiz yerlerden tekrar geçmiş, kendimizi bir defa daha uzaktan seyrederek gözlemleyebilme fırsatı yakalamış oluyoruz.

? Gezilerimizi yazarak anılarımızı derinleştirebiliriz. Bunun da ötesinde zamanla silikleşip kaybolabilecek anıları yıllar sonra yine yerli yerinde bulup okuyabiliriz.

? Gezmek ruhu doyuran bir deneyim (bakınız psikolojik çalışmalar). Yazılarak daha da bütünlük kazanmış pekişmiş bir deneyime dönüştürülebilir.

? Gezginlik konusunda ustalaştıkça sonraki gezilerde anı daha derinden hissedebilir ve tadını çıkaracak daha çok şey bulabiliriz.

? Gezerken hedeflenen şeylerden biri de rutine bir ara vermek, kimi zaman bundan da öte zihnimizi günlük rutinden kaynaklanan sıkıcılıktan veya karmaşadan bir süreliğine olabildiğince koparmak oluyor. Gezi yazmayı hedeflediğimizde dikkat kendiliğinden bu yazma işine yönlendiği için geride bırakılan rutinden kopmak çok kolaylaşıyor.

? Eve dönüp gezilerimizi yazdığımızda ne beklentiler ve ruh durumunda gidip neler deneyimleyerek ve hissederek dönmüş olduğumuzun değerlendirmesini yapabilmiş ve böylece gezinin yarattığı olumlu etkileri net bir şekilde görebilmiş oluyoruz.

? Gezi blogları insanları yapmaya heves ettikleri şey konusunda motive etmeye ve onlara ilham olmaya yarayabilir. Blogda yazmak paylaşım alanını genişleterek deneyimlerimizi yakın çevremizin ötesine açmanın güzel bir yolu.

? Farklı bir meşguliyet arayışı içine girildiğinde yönelmek için güzel bir seçenek. Bilgisayarını alıp bir kafede seyahat anılarına dalmak ve bunları yazmak oldukça keyifli bir mola ve zihin gevşetici.

Birtakım dolaylı faydalar  

??‍? Eğer işiniz gereği, ya da yurtdışında bulunmanız nedeniyle Türkçe’nizin yavaş yavaş konuştuğunuz diğer dillerden etkilenmeye başladığını ve Türkçe’nizi formda tutmak için daha sık ve etkili bir şekilde kullanmanız gerektiğinizi düşünüyorsanız gezi bloğu yazmak bu konuda oldukça verimli bir yöntem.

??‍? Özellikle iş alanında yaratıcılığın genel anlamda önemli bir güç olduğunu biliyoruz. Yaratıcılığımızı geliştirmek için ne kadar çok farklı alan yaratabilirsek o kadar iyi. Gezi yazıları yazmak yaratıcılığı geliştirip zenginleştirebilecek keyifli bir alan sağlıyor.

??‍? Fotoğraf çekme konusuna amaçlılık katmasının yanı sıra, fotoğraf paylaşırken iliştirilebilecek kısa anılar ve o anın hissettirdiklerini yansıtma olanağının oluşu daha etkili şekilde fotoğraflar paylaşabilme olanağı yaratıyor.

??‍? Gezi bloglarımızın içeriği günlük hayattaki muhabbetlerde de kullanılabilecek çok güzel kaynaklar oluşturuyor.

Elif Krause

Written By
More from Elif Krause

Strazburg Gezi Rehberi

  İlkbaharın birkaç gününü doğayla içiçe olabileceğimiz, yeni lezzetler keşfedebileceğimiz, şarabı güzel, sakin ve...
Read More

1 Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir