İstanbul Etkinlik Rehberi Eylül 2021

İstanbul Eylül Ayı Filmleri - Ahlat Ağacı

Harika gün batımları, tatlı sonbahar esintileri için çoğumuzun hevesle beklediği aylardan biri Eylül. Haliyle İstanbul’u keşfetmek, etkinlikleri takip etmek, açık hava konserlerinin son demlerinin keyfini çıkartmak için de en güzel zaman.Yavaş yavaş şehre dönüşler de başlamışken size Eylül Ayı Etkinlik Rehberimizle güzel bir karşılama hazırlayalım istedik.

Yeni bir mevsime, yeni bir döneme başlarken enerjinizi yükseltecek, İstanbul’un tadını keyifle çıkarabileceğiniz en güzel etkinlikleri sizin için bir araya getirdik. Şimdiden her seçiminizin size tatlı anılar biriktireceğiniz deneyimler yaşatmasını dileyerek sizi rehberimizi keşfetmeye davet ediyoruz.

1 Eylül Çarşamba

Atölye (yoga) / Boğaz’da Nefes ve Meditasyon / Sait Halim Paşa Yalısı / 09:00

meditasyon - istanbul-etkinlik rehberi
meditasyon – istanbul-etkinlik rehberi

Eylül’e dingin ve huzurlu bir merhaba demeniz için sizi tatlı sabah esintisinde meditasyona davet ediyoruz.

Sait Halim Paşa Yalısı’nın nefis boğaz manzaralı tarihi dokusunun içinde gerçekleşen yoga ve meditasyon pratikleri bayağı büyük bir müdavim kitlesi oluşturdu. Bu güzel deneyime henüz fırsat bulamadıysanız Eylül ayı yeni başlangıçlar yapmak ve böyle bir rutine dahil olmak için ideal bir başlangıç noktası olabilir.

Yoga Şala’nın deneyimli eğitmenlerinden Uma ile 1 saatlik nefes teknikleri çalışmasını içeren bu etkinliğin biletlerini şuraya bırakıyoruz.

Tiyatro / Adalet Sizsiniz / Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro / 21:00

İki usta oyuncu Rutkay Aziz ve Taner Barlas, haksız hapis kararları ve ancak yıllar sonra bu haksızlığın farkedilmesiyle tarihe geçmiş kişiler üzerinden yargının siyasallaşmasına vurgu yapıyor. M.Ö. 5.yy da Sokrates, 1633’te Galileo ve 1927’de İtalyan göçmenler Sacco ve Vanzetti’nin hikayeleri aslında tarihin hatalar konusunda nasıl da tekrara uğradığını bir kez daha yüzümüze vuracak.

Tiyatro / Westend (Batının Sonu) / KüçükÇiftlik Park / 21:00

Eylül Ayı Tiyatroları – Westend

Bahçe Tiyatrosu, bu güzel sohbahar akşamında eğlenceli bir oyunu misafir ediyor.

Şehirden uzaktaki yeni evlerinde komşularını ve arkadaşlarını davet eden çiftin akşam yemeği birden enteresan konulara, cesaret isteyen itiraflara sahne oluyor. Mert Fırat, Tülin Özen, Gün Koper, Evren Bingöl’ün sahnede buluştuğu oyunun biletlerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.biletix.com/etkinlik/07S20/TURKIYE/tr

2 Eylül Perşembe

Tiyatro / Sevgili Arsız Ölüm Dirmit / KüçükÇiftlik Park / 21:00

Nezaket Erden’in bu tek kişilik oyunu sahnelenmeye başladığı günden beri oldukça büyük beğeniyle karşılaştı.

Dirmit, köyden şehre göç eden kalabalık bir ailenin en küçük kızı. Tüm aile hayata tutunma mücadelesi içinde ama Dirmit’in mücadelesi daha fazla merak, cesaret ve keşfetme tutkusu üzerine kurulu. Küçük kızın tüm engellere rağmen şehre tutunmak için gösterdiği bu çabanın güzel hikayesinin Latife Tekin’in romanından uyarlama olduğunu da hatırlatalım. Etkinlik biletleri burada sizi bekliyor.

Film Gösterimi / Küçük Deniz Kızı Ponyo / Heybeliada Değirmenburnu Mesire Alanı / 20:30

küçük deniz kızı ponyo - istanbul etkinlik rehberi
küçük deniz kızı ponyo – istanbul etkinlik rehberi

Adada geçirilecek tatlı bir akşamı bir de naif bir filmle taçlandırmak isterseniz bu etkinlik sizin için.

Malum, Miyazaki filmleri her ne kadar animasyon olsa da en az çocuklar kadar büyüklerin de kalbini çalıyor. Mutlaka herkese, her yaşa göre çıkarılacak bir ders var. Adalar Belediyesi’nin sitesinden hem bu etkinliğe hem de diğer film gösterimlerine göz atıp güzel bir akşam planı yapabilirsiniz.

Günün daha büyük bir kısmını adada geçirmek isterseniz de Prens Adaları Gezi Rehberi yazımız sizin için güzel bir kaynak olabilir.

3 Eylül Cuma

Tiyatro / Vahşet Tanrısı / Turkcell Vadi / 21:00

Eylül Ayı İstanbul Ajandası – Vahşet tanrısı

Güven Kıraç ve Binnur Kaya’nın baş rollerini paylaştığı Vahşet Tanrısı, çocuklarının tartışmaları üzerine bir araya gelen ebeveynlerin, onların sorunlarıyla farkettikleri ve aslında görmezden geldikleri kendi sorunlarına odaklanıyor. Aile, ilişkiler ve ebeveyn olmak üzerine renkli bir komedi.

4 Eylül Cumartesi

Tiyatro / Notre Dame’ın Kamburu Müzikali / Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro / 21:00

Victor Hugo’nun bu kült eserini mutlaka bilirsiniz ama açık havada, güzel bir eylül akşamında, sahnede izlememiş olabilirsiniz.

Quasimodo’nun, görünüşüyle dalga geçen insanlar yüzünden toplumdan kopuşu, içine kapanışı, kalbinde büyüttüğü nefreti ve Esmeralda’ya olan aşkını anlatan, kalabalık kadrosuyla göz dolduran bu güzel müzikalin biletleri için tıklayın.

Konser / Mabel Matiz / Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu / 21:15

Hazır yorucu sıcaklar çekilmeye başlamışken Cumartesi gecesini özlediğimiz konser coşkusuyla ve İstanbul esintisiyle geçirmek harika bir fikir olabilir. Bu konuda bize katılıyorsanız, sizi eşlik etmekten keyif alacağınız ve eminiz ki bir çoğunu ezbere bildiğiniz Mabel Matiz şarkılarına davet ediyoruz.

5 Eylül Pazar

Festival / İstanbul Coctail Festival / KüçükÇiftlik Park / 14:00

Haftasonu coşkusu, müzik, açık hava ve nefis kokteyller aynı etkinlikte buluşuyor. Hem de şehrin göbeğinde!

Büyük Ev Ablukada, Ozbi, Aybüke Albere gibi isimlerin sahneyi coşturacağı, kokteyl-yemek eşleşmeleri ve evde kokteyl yapmanın inceliklerini öğreten atölyelerin gerçekleşeceği bu nefis Pazar festivalinin ayrıntıları ve biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Tiyatro / Cimri / Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro / 21:00

Eylül Ayı İstanbul Etkinlikleri – Cimri

Serkan Keskin’in bu oyundaki Harpagon performansı çok konuşuluyor. Oyun zaten 5 sezondur kapalı gişe sahneleniyor ve üstelik bir klasik olan Moliere’in Cimri’si konusuyla da oldukça ilgi çekici. Hala izlemediyseniz tüm bunlar bu etkinliği ajandanıza eklemek için gayet güzel sebepler diye düşünüyoruz.

Kısaca konusundan da bahsedelim. Katı yürekli, pinti, selam vermeye bile tenezzül etmeyen ve pek de sevilmeyen bir insanın iç dünyası ele alınıyor oyunda. Dedikleri kadar katı mı, bir insan nasıl böyle duygusuz bir hale gelebilir; hepsi sahnede sizi bekliyor.

Bilet satın alabileceğiniz bağlantı da aşağıda.

https://www.biletix.com/etkinlik/00Z05/TURKIYE/tr

6 Eylül Pazartesi

Konser / Bülent Ortaçgil & Birsen Tezer / Kuruçeşme Açıkhava / 21:15

Yaz sonu ya da sonbahar başlangıcı, hangisini seçerseniz seçin bu konser kesinlikle ikisine de çok uygun.

Birsen Tezer’in büyülü sesi, Bülent Ortaçgil’in hafızalarımıza yer etmiş şarkıları bir araya geldiğinde haftanızın iyi başlamaması için bir sebep yok. Tüm detaylar ve etkinlik biletleri bu linkte.

7 Eylül Salı

Film Gösterimi / Kelebekler / KüçükÇiftlik Park / 18:30

Açık hava  sineması, yaz aylarında İstanbul etkinlik rehberi yazarken en keyif aldığımız maddelerden. Yönetmenliğini Tolga Karaçelik’in yaptığı Kelebekler, Sundance Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü kazanan ilk yerli yapım. Bartu Küçükçağlayan, Tuğçe Altuğ, Tolga Tekin ve Serkan Keskin’in baş rollerini paylaştığı filmde; 30 yıldır görmedikleri babaları tarafından köye çağırılan, birbirleriyle pek de iletişimi olmayan 3 kardeşin birbirlerini tekrar tanıma hikayesi anlatılıyor.

Hem düşündüren hem de çokça kahkaha attıran bu filmi vizyonda kaçırdıysanız açık hava gösterimi şahane bir fırsat olabilir. Bu bağlantı sizi etkinlik biletlerine götürecek.

Konser / Peter Sarik Trio: Bela Bartok in Jazz / Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras / 20:30

Hem klasik müzik hem de caz seviyorsanız, boğaz havası eşliğinde güzel bir gece yaşamak isterseniz bu konser tam sizlik.

Macar asıllı caz grubu Peter Sarik Trio;  piyano, bas ve davuldan oluşuyor ve Bela Bartok bestelerine yaptıkları yepyeni caz düzenlemelerle dünya çapında festivallerde çok beğeniliyor. İstanbul’a ilk kez konuk olacak olan grubu henüz keşfetmediyseniz sizin için aşağıya güzel bir playlist iliştiriyoruz. Hem dinleyip hem de konserin detaylarına bakayım diyenler için de bağlantımız burada.

Tiyatro / Afife / Selamiçeşme Özgürlük Parkı Tepe Sahne / 21:00

Türk Tiyatrosu’nun büyük ismi Afife Jale’nin hatıralarını, hayatını, acılarını ve aşkını anlatan bu tek kişilik oyunda Afife’ye Aslı Iktu hayat veriyor, yönetmen koltuğunda ise Cem Kenar var.

Konser / Fazıl Say / Enka Eşref Denizhan Açıkhava Tiyatrosu / 21:15

Fazıl Say, Bach’ın 1741’de bestelediği “Goldberg Varyasyonları” isimli 60 dakikalık Barok dönem başyapıtı eserinin tamamını ilk kez bu konserde sahnede çalacak. Ayrıca Fazıl Say’ın kendisine ait son eseri Yeni Hayat’ı da bu konserde dinleyebilirsiniz.

Nefis bir klasik müzik gecesi geçirmek isteyenler için bilet linkini etkinlik rehberine ekledik.

https://www.biletix.com/etkinlik/0FJ01/TURKIYE/tr

8 Eylül Çarşamba

Tiyatro / Yeni Bir Şarkı / KüçükÇiftlik Park / 21:00

Eylül Ayı İstanbul Etkinlikleri – Yeni Bir Şarkı

Melis Birkan ve Caner Cindoruk’un sahneyi paylaştığı oyun, ayrıldıktan 4 yıl sonra bir araya gelen çiftin yaşadıklarını gözden geçirdikleri süreci anlatıyor. Yönetmen ise Kemal Aydoğan.

Tiyatro / Zengin Mutfağı / Maximum Uniq Açıkhava / 21:00

Vasıf Öngören’in bu oyunu tiyatro sahnesinde yıllarca sahnelenmiş ve sinemaya da uyarlanmış önemli bir eser. Hatta Şener Şen, 1978 yılında bu oyunda aşçı Lütfü Usta rolüyle ilk kez sahne almış. Şimdi 40 yıl sonra kendisine eşlik eden yepyeni bir kadro ile Şener Şen yine bu oyunla tiyatro sahnesinde.

Oyunun konusuna gelirsek; 15-16 Haziran 1970’de gerçekleşen büyük işçi hareketinin zengin bir ailenin mutfağındaki yankıları, köşk çalışanlarının hayatlarına yansıması anlatılıyor.

Buradan bilet satın alabilirsiniz.

9 Eylül Perşembe

Tiyatro / Einstein’in İhaneti / Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro / 21:00

Eric Schmitt’in yazdığı oyunun bu uyarlamasında Berk Yaygın, Deniz Özmen ve Süleyman Sucuoğlu sahneyi paylaşıyor.

Einstein ve New Jersey’de 1934’te tanıştığı bir serserinin farklı görüşlere sahip olmalarına rağmen kurdukları arkadaşlık, 20 yılı aşkın bir süreye yayılmış biçimde anlatılıyor. Roosevelt’e yazdığı meşhur mektup, Hiroşima patlaması için çektiği vicdan azabı ve hayatına dair bir çok enteresan detay bu oyunda.

Büyük bir dehanın hayatında yaşadığı çelişkiler, hatalar ve bununla birlikte dönemin korkunç olayları komik ve cesur bir dille ele alınmış.

Konser / Borusan Quartet / Enka Eşref Denizhan Açıkhava Tiyatrosu / 21:15

İstanbul Eylül Ayı Konserleri – Borusan Quartet

Klasik dönemden modern döneme kadar uzanan bir zaman diliminde, Türk bestecilerin ağırlıklı olduğu bir repertuvarla, Borusan Quartet ile çok güzel bir klasik müzik gecesi sizi bekliyor.

Bu bağlantıdan hem konserin programına hem de biletlere ulaşabilirsiniz.

10 Eylül Cuma

Sergi / Parallel Universe / DasDas Sahne

Parallel Universe, sanatla tarihin, geçmişle günümüz teknolojisinin, gerçekle hayalin iç içe geçtiği ilgi çekici ve oldukça değişik bir sanat deneyimi.

Bu etkinliği düzenleyen Ouchhh Stüdyo, tüm dünyada sanat ve teknolojiyi bir araya getirdiği yerleştirmeleriyle bilinen, ödüllü bir medya stüdyosu. Türkiye’de ziyaretçiye açılan bu projesinde de, içinde gezintiye çıkabileceğiniz Van Gogh tabloları, insanlık tarihinin önemli yapıtaşı Göbeklitepe’ye yolculuk, yapay zekayla neredeyse günümüze taşınmış tarihi figürler var. Sergi gezmekten öte 35 dakikalık değişik bir sanat deneyimi diyelim.

Bu linkten sergi hakkında bilgi edinebilir ve gitmek istediğiniz seans saatini seçip etkinlik bileti satın alabilirsiniz.

11 Eylül Cumartesi

Tiyatro / Babamı Kim Öldürdü / Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro / 21:00

Fransız yazar Edouard Louis’in romanından uyarlanan oyun, bir baba-oğulun ilişkisini anlatıyor.

İşçi olan babası bir iş kazası geçirerek yatağa bağımlı hale geliyor ve Edouard bu durumun sorumlusu olarak devleti suçluyor. Oyunda, bu olay üzerinden sömürü, ayrımcılık, ırkçılık ve ilişkiler ele alınıyor. Onur Ünsal’ın sahnede yer aldığı bu tek kişilik oyunun yönetmeni ise Kemal Aydoğan.

Konser / Şevval Sam / Fişekhane Deniz Sahne / 21:00

Şevval Sam’ın tatlı sesi ve Eylül akşamına pek de yakışacak şarkıları, denize nazır bir konser alanında sizi bekliyor. Hafta sonunuzu hem romantizm hem de güzel müzikle geçirmek isterseniz bu bağlantıdan konserin bilgilerine ulaşabilirsiniz.

12 Eylül Pazar

Konser / Park’ta Rock – Adamlar – Hedonutopia – Yüzyüzeyken Konuşuruz / KüçükÇiftlik Park / 18:30

Alternatif rock müziğin en sevilen, şarkıları ezbere bilinen grupları bu güzel Pazar festivalinde Küçük Çiftlik sahnesinde buluşuyor. Gruplardan herhangi birisi daha önce radarınıza girdiyse ve beğendiyseniz diğerleri de kesinlikle ilginizi çekecektir. Bu enerjisi yüksek Pazar etkinliği bizce kaçmaz.

13 Eylül Pazartesi

Tiyatro / Kral Lear / Maximum Uniq Açıkhava / 21:00

İstanbul Etkinlik Rehberi – Kral Lear

Shakespeare’nin bir rivayete göre veba karantinasındayken yazdığı eseri Kral Lear, Haluk Bilginer’in baş rolde yer aldığı, Berfu Öngören, Hare Sürel, Nazlı Bulum, Yavuz Topoyan başta olmak üzere kalabalık bir ekip tarafından sahneleniyor. Oyunda, kralın ülkesini kızları arasında bölüştürmesi hikayesi, yanlışlıklar, haksızlıklar, ilişkiler döngüsünde anlatılıyor.

Bu büyük eseri, böyle güzel bir kadroyla bir de açık havada izlemek isterseniz buraya sizin için detayları iliştiriyoruz.

14 Eylül Salı

Film Gösterimi / Söz Senettir / KüçükÇiftlik Park / 18:30

Bahçe Sineması etkinliğinde sizi sadece film gösterimi değil, filmin öncesinde ve sonrasında konsepte uygun harika bir müzik keyfi de bekliyor. Doğu Civicik ve Ozan Korkmaz’dan oluşan uluslararası platformlarda beğeni kazanmış DJ ekibi, elektronik müzik performansıyla geceye başka bir renk katacak.

Gecenin esas starı filmimiz ise, ilişkilere dair bildiklerinizi sarsacak, çok farklı bir bakışa sahip. Bir çiftin Almanya’dan tatil için Türkiye’ye gelmesi ve burada tanıştıkları bir erkeğin hayatlarına dahil olmasıyla yaşadıkları enteresan ilişkiyi anlatıyor. Daha detaylı bilgi ve bilet satın almak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

https://www.biletix.com/etkinlik/07S44/TURKIYE/tr

15 Eylül Çarşamba

Atölye (yoga) / Boğaz’da Yoga / Sait Halim Paşa Yalısı / 10:00

Hem ayın hem de haftanın tam ortasında, motivasyonunuzu yükseltip üzerinizdeki negatif enerjiyi atmanıza yarayacak harika bir etkinlik önerisi var sırada.

Yoga Şala’nın deneyimli eğitmeni Mahir Aydoğar eşliğinde 1 saatlik Vinyasa Yoga dersi, hem bedeninizi hem de ruhunuzu rahatlatacak. Kendi yoga matınızı getirmeniz gerektiğini hatırlatıp detayları şuraya bırakıyoruz.

Tiyatro-Söyleşi / Hey Gidi Günler / KüçükÇiftlik Park / 21:00

Eylül Ayı Gösterileri – Hey Gidi Günler

Süheyl ve Behzat Uygur, KüçükÇiftlik sahnesinde oldukça değişik bir gösteriye imza atıyorlar. Gösteriden ziyade sohbet demek belki daha doğru olur. Neredeyse bebeklikten beri sahnelerde, kulislerde yaşamış olan iki tiyatrocu, yıllara yayılmış anılarını sahnede izleyici ile paylaşıyorlar. Kimi zaman komik kimi zaman duygusal anlar yaşatacak olan bu tatlı söyleyişe Selmin Artemiz de hem sesi hem de gitarıyla eşlik edecek. Böylece o anılara bir şekilde dahil olmuş eski şarkılar da hatırlanmış olacak.

Bu iç ısıtan etkinlik ilginizi çektiyse buyrun biletler!

16 Eylül Perşembe

Tiyatro / Evlat / Maximum Uniq Açıkhava / 21:00

Evlat, hem sakin hem de sarsıcı bir baba-oğlu hikayesi. İçinde terkediş, yarım kalan duygular, acımasızlık ve baba-oğul olmaya çalışırken çıkılan o zor yola dair her şey var. Cem Yiğit Üzümoğlu, Onur Saylak, Sezin Akbaşoğulları ve Şükran Ovalı oyunu sahneye taşıyan isimler. Yönetmen koltuğunda ise İbrahim Çiçek var.

Tiyatro / İyi Kötü Çirkin / Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro / 21:00

Oyunda iyilik ve kötülük kavramı, hayatı boyunca iyi olmaya çalışmış, yaşadığı kötülüklere ve haksızlıklara rağmen yine de vicdanını dinlemekten vaz geçmemiş bir adam üzerinden anlatılıyor. Kahramanımız kendisine yapılan kötülüklere bile iyilikle cevap verirken günün birinde işler tersine dönüyor.

Bu eğlenceli oyunda sahnede Ersin Korkut, Hakan Bulut, Erdem Baş ve Eray Yasin Işık var.

17 Eylül Cuma

Konser / CRR Senfoni Orkestrası – Masallar / Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu / 20:30

Haftasonuna hem kulağınızı hem de ruhunuzu mutlu edecek bir başlangıç yapmanız için tam ihtiyacınız olan etkinlik!

Cem Mansur yönetimindeki senfoni orkestrası, Offenback, Dukas ve Çaykovski eserleriyle geceyi ve müziği bir araya getirecek. Kaçırmak istemeyenleri şöyle alalım.

Tiyatro / Bülent Beyin Hikayesi / KüçükÇiftlik Park / 21:00

İstanbul Eylul Ayı Etkinlikleri – Bülent Beyin Hikayesi

Bülent Emrah Parlak’ın bu tek kişilik oyunu oldukça enteresan. Kendisi sahnede tek kişi ama barkovizyon aracılığıyla Burcu Biricik, Barış Arduç, Murat Eken, Sarp Apak, Melis Birkan ve daha birçok oyuncu kendisine dijital olarak eşlik ediyor.

Oyunda Bülent Bey hayatına devam ederken, gün içinde yaşadığı öfke, sevinç, üzüntü, sevgi gibi duygulara beynin ne tepki verdiğini, içeride neler olup bittiğini adeta beyin dile gelerek izleyiciye anlatıyor. Diğer organlar ve beyin arasındaki karmaşık ilişkiler ağı böylece tiyatro sahnesine taşınıyor ve değişik bir komedi ortaya çıkıyor. Size de ilgi çekici geldiyse bilet linkini aşağıya bırakıyoruz.

https://www.biletix.com/etkinlik/07S49/TURKIYE/tr

Konser / No 22 Riders Inn Stage / İstanbul Açıkhava Gösteri Merkezi Yenikapı / 21:15

Değişik bir konser deneyimi ile karşınızdayız.

Kiralık ya da kendinize ait farketmeksizin, arabanızla geleceğiniz konser alanında size ayrılan alana park ediyorsunuz, sandalyenizi bir kenara atıp konseri izliyorsunuz. Tüm detaylar burada!

18 Eylül Cumartesi

Tiyatro / Bir Baba Hamlet / Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro / 21:00

İki perdelik bu nefis komedide sahnede Şevket Çoruh ve Günay Karacaoğlu var.

Cesaretleri ve özgüvenlerinden başka pek bir şeyleri olmayan, gözü kara ve biraz da beceriksiz iki oyuncunun Hamlet’i sahneleme çabası çılgın bir komediye dönüşüyor. Sahnelenmeye başladığı günden beri kapalı gişe oynanan Bir Baba Hamlet, şimdiye kadar 8 ödüle layık görüldü. Bizce bu oyun kaçmaz.

Konser / Cem Adrian / Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu / 21:00

Cem Adrian, hem söz yazarı hem besteci hem de çok sesli yorumculuğuyla müziği farklı farklı açılardan zenginleştiren isimlerden. Tarzlardan, kurallardan bağımsız ürettiği şarkılardan en az birisi mutlaka zihninize yer etmiştir. Özellikle unutulmaz türküleri kendi yorumuyla derlediği son albümü, birçok tarzdan müzik dinleyicisi tarafından pek beğenildi.

Açık hava sahnesinde, Cem Adrian’ın yaklaşık 20 yıllık müzik geçmişinden en güzel şarkılarına eşlik etmek isterseniz bu konseri ajandanıza mutlaka ekleyin.

19 Eylül Pazar

Talk Show / Bar Psikoloğu / BKM Mutfak Çarşı / 19:00

Eylül Ayı Etkinlikleri – Bar Psikoloğu

Etkinliğimize talk show desek de aslında türünün tek örneği denebilecek bir psiko gösteri. Sahnede gerçek bir psikolog var ve ruh sağlığı ile ilgili doğru bilinen yanlışları, seyircinin merak ettiklerini, deneyimlerini adeta bir bar sohbeti havasında paylaşıyor. Bu interaktif etkinlikle psikoloğunuz ayağınıza geldi diyebiliriz.

Pazar akşamınızı böyle değişik bir aktivite ile geçirmek isterseniz biletler burada sizi bekliyor.

Tiyatro / Şahdamarım / Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro / 21:00

Şahdamarım, ölümünün 30. yılında büyük ozan Ahmet Arif’in şiirleriyle anıldığı, Genco Erkal’ın sahnede devleştiği bir müzikli gösteri. Ercan ve Gökhan Çağıran’ın sahnede, ozanın şiirlerinden bestelenen şarkıları seslendireceği gecede Genco Erkal da hem şiirlere hem de mektuplara ve anılara can verecek.

20 Eylül Pazartesi

Tiyatro / Köpek Kalbi / Gazhane Büyük Sahne / 20:00

Mihail Bulgakov’un Köpek Kalbi romanından esinlenilen oyunda, Şarik isimli sokak köpeğinin fantastik öyküsü anlatılıyor. Bir bilim insanı sokakta bulduğu köpeğe ameliyatla bir suçlunun hipofiz bezini ve testislerini naklediyor ve köpek kaba saba, şehvet düşkünü bir insana dönüşüyor.

Emre Tandoğan’ın yönettiği oyunda baş rolleri Ufuk Fakıoğlu, Bircan Çağlar, Kerim Küçük ve Yunus Emre Can paylaşıyor. Ortaya çıkan bu sorunlu yaratığın, doktorun hayatında yarattığı karmaşa acaba tiyatro sahnesine nasıl taşınmış diye merak ediyorsanız aşağıya bilet bağlantısını bırakıyoruz.

https://www.mobilet.com/event/kopek-kalbi-6699-595d

21 Eylül Salı

Film Gösterimi / Capharnaum / KüçükÇiftlik Park / 18:30

İstanbul Eylül Ayı Film Gösterimleri – Capharnaum

Capharnaum, oldukça duygusal ve vurucu bir konuya sahip. Zain, Beyrut’ta yaşayan ve yoksulluk, çaresizlik içinde, sokaklarda yaşam mücadelesi veren bir çocuktur. Bir gün, 12 yaşındayken ailesine kendisini dünyaya getirdikleri için dava açar. Oyuncu kadrosunun neredeyse tamamı amatör olan bu film Beyrut’ta çocuk olmanın zorluğunu gözler önüne seriyor.

Konser / Zeynep Bastık / Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu / 21:00

Özellikle son birkaç yılda hem kendi şarkıları hem de yaptığı coverlarla oldukça beğeni toplayan ve büyük bir hayran kitlesi kazanan Zeynep Bastık, açık hava sahnesini en güzel, en coşkulu kalabalıkla dolduracak isimlerden birisi. Hafta ortasında bir müzik molası vermek isteyenler Biletix üzerinden detaylara ulaşabilirler.

22 Eylül Çarşamba

Konser / Cenk Erdoğan – Ceylan Ertem – Coşkun Karademir / Enka Eşref Denizhan Açıkhava Tiyatrosu / 21:15

Oldukça özel ve çok renkli bir konser önerisi var sırada. Cenk Erdoğan, Ceylan Ertem ve Coşkun Karademir, kendi müziklerini, renklerini bu konserde bir araya getiriyor. Biraz caz, biraz gitar, biraz saz ve güzel bir ses derken coğrafyanın ve mekanın ötesinde, her telden bir müzik şöleni sizi bekliyor. Güzel eylül esintisi altında iyi müziğe doymak isterseniz bilet satın alabileceğiniz bağlantı burada.

Dans Performansı / Mutante / Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras / 18:00

Heykelsi tavırlar ve dansın bir araya getirildiği bu özel performansın kareografisi ve sahne tasarımı Pierre Larauza ve Emmanuelle Vincent’e ait. İlhamını, Vietnam’da kadınların güneşten ve kirlilikten korunmak için kullandıkları ve akşam olduğunda da üzerlerinden çıkardıkları örtüden alıyor. Sanatçı, hareketli bir mekanizma üzerinde ve müzik eşliğinde performansını sergiliyor. Sabancı Müzesi’nin eşsiz manzaralı terasında yaklaşık 45 dakika sürecek bu ilginç etkinliğin biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

23 Eylül Perşembe

Konser / Murathan Mungan şarkıları Senfonik / Turkcell Vadi / 21:00

Fırtına, Olmasa Mektubun, Aşk Yeniden gibi çok sevilen birçok Murathan Mungan şarkısı, Ceylan Ertem, Damla Sönmez ve Demet Sağıroğlu tarafından sahnede akustik olarak yorumlanacak. Senfonik aranjmanları yaratan Alper Kömürcü, gece boyunca 30 Kişilik Akademi Senfoni Orkestrası’nın da şefliğini yapacak. Hem solo hem de düet, birçok harika eseri dinleyebileceğiniz bu dolu dolu müzik gecesinin bir parçası olmak isterseniz buradan bilet satın alabilirsiniz.

Tiyatro / Kürklü Venüs / Ataşehir Deniz Gezmiş Parkı Amfi Tiyatro / 21:00

İstanbul Etkinlik Rehberi – Kürklü Venüs

Kürklü Venüs, oyun içinde oyun kurgusuna dayanan ilgi çekici bir eser. Oyunda hem yönetmen hem de oyuncu olarak yer alan Ersin Umut Güler’e Pervin Bağdat eşlik ediyor.

Bir yönetmenin oyuncu seçmelerinde bir türlü aklındaki oyunculuğu sergileyen birini bulamaması ve seçmeler sona erip herkes gittikten sonra gizemli bir oyuncunun ortaya çıkmasıyla başlayan oyun insan doğası, arzuların karanlık tarafı ve toplumsal konular üzerine gittikçe derinleşen bir yolculuk vaadediyor.

Bu linkten daha detaylı bilgiye ve biletlere ulaşabilirsiniz.

Tiyatro / Yüzyirmi Metrekare / DasDas / 20:00

İki kadın, Nazlı İnan ve Dilan Parlak, aynı sahnede birbirinden farklı iki öykü anlatıyor. Bu iki kadının hayatı ve hikayesi ne kadar biribirinden farklı olsa da sustukları yerlerde birbirlerine destek olup tamamlayan bir hikaye ortaya çıkarıyorlar. Birisi kocaman bir evde tek başına ve sevgisiz kalmış bir kız çocuğu, diğeri de kalabalık ailesi içinde baskılarla sıkışmış bir kadın. Tek perdelik bu oyun farklı hayatlara dair sürükleyici bir anlatım sunuyor.

24 Eylül Cuma

Tiyatro / Hakikat, Elbet Bir Gün / Ataşehir Deniz Gezmiş Parkı Amfi Tiyatro / 21:00

Berkay Ateş’in yazdığı Gizem Erdem, Seda Türkmen, Emir Çubukçu ve Can Kulan’ın sahneyi paylaştığı oyun distopik bir dünyada geçiyor. Adaletsizliklerle dolu bu karanlık dünya eleştirisinde hiç de yabancı gelmeyecek detaylar, göndermeler de var. Oyun, özellikle başarılı dekor detaylarıyla da dikkat çekiyor. İncelemek isteyenlere bilet ve detaylar için gerekli linki aşağıya iliştiriyoruz.

https://www.mobilet.com/event/hakikat-elbet-bir-gun-6874-61d0

26 Eylül Pazar

Tiyatro / Yaşamaya Dair / Turkcell Vadi / 21:00

İstanbul Eylül Ayı Etkinlikleri – Yaşamaya Dair

Genco Erkal’ın yazıp yönettiği ve sahnede de yer aldığı oyunda kendisine Tülay Günal da eşlik ediyor. Nazım Hikmet’in 50. ölüm yıldönümü olması sebebiyle de özel bir anlamı olan oyunda, sürgün ve cezaevi yılları, Piraye Hanım’a olan aşkı ve vatan hasreti, şarkılar eşliğinde sahneye taşınıyor.

27 Eylül Pazartesi

Tiyatro / Güneyli Bayan / Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro / 21:00

Rutkay Aziz ve Dolunay Soysert’in sahneyi paylaştığı oyun 1950’li yıllarda geçiyor. Dönemin zorluğuna rağmen güçlü duruşuyla hayranlık uyandıran bir kadının düzene uymak yerine özgürlüğünün peşinden koşması ve toplumla verdiği savaş anlatılıyor.

Buradan etkinlik biletini satın alabilirsiniz.

28 Eylül Salı

Film Gösterimi / Ahlat Ağacı / KüçükÇiftlik Park / 18:30

İstanbul Eylül Ayı Filmleri – Ahlat Ağacı

Salı akşamınızı güzel sohbahar esintileri eşliğinde ve eşsiz Nuri Bilge Ceylan kareleriyle geçirmek isterseniz bu etkinlik tam sizlik.

Doğu Demirkol, Murat Cemcir, Bennu Yıldırımlar, Hazar Ergüçlü ve Serkan Keskin’in baş rollerini paylaştığı film, yazdığı kitabı bastıracak parayı bulmak için memleketine dönen ve burada eskiden tanıdığı insanlarla ve ailesiyle bir çeşit yüzleşme sürecine giren Sinan’ın hikayesini anlatıyor.

Vizyonda izleme fırsatı bulamadıysanız bu sefer kaçırmak istemeyebilirsiniz.

Konser / Büyük Ev Ablukada Akustik / Enka Eşref Denizhan Açıkhava Tiyatrosu / 21:15

büyük ev ablukada - istanbul etkinlik rehberi
büyük ev ablukada – istanbul etkinlik rehberi

Özellikle şarkı sözleriyle insanda büyük bir eşlik etme arzusu yaratan Büyük Ev Ablukada, bu sefer daha sakin bir konser ortamına davet ediyor. Tam salı gecesine yakışır dozda bir konser diyebiliriz.

Bir İstanbul etkinlik rehberimizin daha sonuna geldik.

Sonbaharın bu güzel ayının yumuşacık rüzgarları gibi, her gününüzün ferahlık ve dinginlikle geçmesini diliyoruz. Gelecek ay İstanbul’u keşfetmeye kaldığımız yerden devam etme dileğiyle.

Bizi instagramdan takip edebilir veya bültenimize buradan üye olabilirsiniz.

Sevgiler,

Farah Samuray

More from Farah Samuray

Türkiye’nin En İyi Kamp Alanları

Dört bir yanı doğal güzelliklerle çevrili ülkemizin nefis koylarını ve ormanlarını düşündüğümüzde...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir