İstanbul Etkinlik Rehberi Şubat 2019

İstanbul etkinlik rehberi

Yeni bir ayın etkinlik rehberinden herkese merhaba! Şubat ayı etkinlik rehberini, tiyatro ayı ilan edelim çünkü dolu bir tiyatro programı sizleri bekliyor. Bu da demek oluyor ki Şubat ayı boyunca DasDas ve Zorlu PSM‘nin sahnelerini bol bol ziyaret edeceğiz.  Rehberimizde tiyatronun yanında tabii ki nefis konserler ve pazar günlerimizi keyifli geçirmemizi sağlayacak sergiler yer alıyor. Şubat ayında Alice Müzikal’i perdelerini izleyicilerine açıyor. Süreyya Operası’nda İtalyan esintileri içimizi ısıtacak ve 90’lar Türkçe Pop partileri ile coşacağız.

Tüm bu etkinliklerin yanında İstanbul’daki en iyi kahvecileri ve İstanbul’un en iyi restoranları hakkında da bilgi almak isterseniz aşağıya linkleri bırakıyoruz!

İstanbul’un En Güzel 3. Dalga Kahvecileri

İstanbul’un En İyi Restoranları 

Lafı dolandırmadan sizi rehberimize doğru alalım! Sakin ama güzel bir Şubat ayı sizleri bekliyor!

1 Şubat Cuma

Konser/ Büyük Ev Ablukada – Fırtınayt / DasDas / 21.00

Konser/ Mark Eliyahu / Zorlu Psm / 20.30 

Mark Eliyahu-İstanbul konserleri

Şubat ayı etkinlik rehberini harika iki konser ile açıyoruz. Bartu Küçükçağlayan ve Cem Yılmazer tarafından kurulan canımız Büyük Ev Ablukada, 2017 yılında çıkardığı Fırtınayt albümünün en güzel şarkıları ile DasDas’ın sahnesinde olacak. 

Biletler için;  http://www.biletix.com/etkinlik/Y1J59/TURKIYE/tr

Cuma günümüzü şenlendirecek bir diğer konserimiz Zorlu PSM sahnesinde izleyeceğimiz Mark Eliyahu konseri. Dağıstan doğumlu sanatçı, hem besteci, hem aranjör hem de kamança ustası! Kendisi ülkemizde pek seviliyor. Öyle ki, bestecinin Ortadoğu ve Balkan ağırlıklı etnik müziklerinin terapilerde kullanılmasının mantıklı olacağını düşünen hayranları var! O zaman lafı uzatmadan bilet alabileceğiniz linki aşağıya bırakalım. 

http://www.biletix.com/etkinlik/Y5G07/TURKIYE/tr

2 Şubat Cumartesi 

Sinema/ Sinema Günleri; Museo / Bomontiada ALT / 17.00

Tiyatro/ Zengin Mutfağı / Dasdas / 20.30

Museo filmi-İstanbul şubat ayı etkinlik rehberi

Bu akşamı sinema ve tiyatroya ayırdık.  Biliyorsunuz geçtiğimiz yılın Filmekimi’nde çok güzel filmler vardı. Erkenden tükenen biletler, gişe önü uzun uzun kuyruklar derken mutlaka izleyemediğiniz filmler olmuştur. Hiç üzülmeyin kaçırdığınız filmleri Bomontiada ALT sayesinde izleyebileceksiniz. Mesela bu akşam Gael Garcia Bernal’in başrolde olduğu Museo filmi gösterimde olacak. Kendi ayakları üzerinde duramayan kahramanlarımız Juan ve Benjamin, bir Noel gecesi hayatlarını değiştirmeye karar verirler. Film 25 Aralık 1985’de Meksika Antropoloji Müzesi’ne yapılan gerçek bir soygunu konu alıyor. 

Gelelim Dasdas’daki geçen sezon görücüye çıkan tiyatromuza. Vasıf Öngören’in yazdığı; Cumhuriyet tarihinde görülmüş en büyük işçi hareketi olan 15-16 Haziran 1970 olaylarının zengin bir ailenin mutfağına yansımasını konu olan oyunu Şener Şen yönetiyor. Şener Şen’in enerjik sahne performansı ile göz doldurduğu oyunu mutlaka izleyin.

3 Şubat Pazar

Sergi/ İstanbul Modern / Şimdinin Peşinde 

Şubat ayı etkinlik rehberinde çok güzel sergiler var! Biz İstanbul Modern ile açılışı yapalım. “Şimdinin Peşinde” adlı koleksiyon sergisi, insanın kent, doğa, fiziki çevresiyle ve kendi benliği ile olan ilişkisine odaklanıyor. “İnsan”nın yıkıcılığını toplumsal konularda derinlemesine  ele alan bu sergiyi mutlaka ziyaret edin deriz. Sonrasında Tünel’de Kohen Kitap Cafe’de orta şekerli kahvenizin yanında gelen Yunan sakızının tadını çıkarabilirsiniz. 

4 Şubat Pazartesi 

Tiyatro/ Dünyada Karşılaşmış gibi / Volkswagen Arena / 20.00

Dünyada Karşılaşmış gibi-İstanbul şubat etkinlikleri

Hala gitmediyseniz şubat ayında gitmeniz gereken bir tiyatro oyunundan bahsedelim! Krek Tiyatro uzun bir aradan sonra müthiş bir dönüş yaptı. Geçtiğimiz yıl sahnelenmeye başlayan Berkun Oya’nın yazdığı ve yönettiği oyunun oyuncuları; Alican Yücesoy, Defne Kayalar, Fatih Artman, Okan Yalabık, Öner Erkan, Serkan Keskin, Settar Tanrıöğen. Bu efsane kadronun yer aldığı oyunun iki konusu var ve iki ayrı sahnede birbiri ardına sahneleniyor. 

5 Şubat Salı

Tiyatro/ Esaretin Bedeli / Uniq Hall / 20.30

Esaretin Bedeli-İstanbul tiyatroları

Aralık ayının etkinlik rehberine ilk sıralardan giriş yapan ve Şubat ayı etkinlik rehberinde de kendini gösteren Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu tarafından Türkiye’de ilk kez sahnelenen oyunu biz çok beğendik! İsminden de anlaşıldığı üzere Stephan King’in şahane eseri Esaretin Bedeli’nden sahneye uyaralanan oyununda Kerem Alışık, Kaan Taşaner, İştar Gökseven gibi oyuncular yer alıyor. Filmden aldığınız tadı sahnede de alacaksınız garanti ediyoruz. 

6 Şubat Çarşamba

Konser/ Napoliten Konseri / Süreyya Operası / 20.00 

Napoliten konseri-İstanbulda şubat konserleri

Bu konserin soğuk kış akşamınıza İtalya’nın sıcacık esintilerini getireceğine eminiz. Hüseyin Kaya’nın piyanoda olduğu; Serkan Bodur, Can Reha Gün, Mattinata Besnik Ademoğlu, Ali Murat Erengül ve Yoel Keşap’ın solistlik yaptığı konserin kurgusu pek tatlı. Beş beyefendi masa başında yiyip içerek şarkılar söyleyerek İtalyan halk şarkıları ile içinizi ısıtacak. Şarkıların tercümesinin başka bir ekrana yansıtılacağı konser 50 dakika sürecek. Çok eğleneceksiniz lütfen kaçırmayın. 

7 Şubat Perşembe

Müzikal/ Alice Müzikali / Zorlu PSM / 21.00

Alice Müzikali-İstanbul etkinlik rehberi

Şubat ayının en popüler müzikali başlıyor! “Alice Harikalar Diyarında” Serdar Biliş yönetmenliğinde çağdaş bir şekilde sahneye uyarlanmış. Herkes hikayeyi biliyor zaten anlatmamıza gerek yok diye düşünüyoruz. Serenay Sarıkaya “Alice” olarak izleyicisinin karşına çıkmaya hazırlanırken, Ezgi Mola “Kraliçe”, Enis Arıkan “Tavşan”, Şükrü Özyıldız “Şapkacı”, İbrahim Selim “Kral”, Merve Dizdar ise “Kedi” rolü ile başrolleri paylaşacak. Bizde çok merak ediyoruz bakalım nasıl olacak! 

8 Şubat Cuma

Konser/ Salon İKSV / Khruangbin / 22.00

Khruangbin-İstanbul şubat ayı etkinlik rehberi

Bu kadar çok tiyatrodan sonra bu akşamımızı konsere ayıralım. Daha önce yine Salon’da ağırladığımız Teksaslı grup indie pop tarzında müzik yapıyor. Hala keşfetmediyseniz albümlerini bir dinleyin. Gerçekten çok iyiler. Biletler karaborsaya düşmeden evvel yetişin. 

Biletler için;  http://www.biletix.com/etkinlik/Y0V01/TURKIYE/tr 

9 Şubat Cumartesi 

Konser/ Bob Marley Doğum Günü Kutlaması / Babylon / 20.00

Bob Marley Doğum Günü Kutlaması-İstanbul konser etkinlikleri

Bu yıl Bob Marley’in 74. doğum gününün kutlanacağı konser artık gelenekselleşti. Sahnede Genjah, Bosphoroots, kadrolu Sattas ve Dub Again olacak. Şubat ayı etkinlik rehberinin en keyifli konserlerinden biri doğrusu!

10 Şubat Pazar

Sergi/ Pilevneli Galeri 

Pilevneli Gallery-İstanbul sergileri

E hadi bu pazar Pilevneli Galeriye gidip, Daniel Firman “Loxodonta”  nam-ı diğer tavandan asılı fil’i görelim.  Biraz Refik Anadol’un “Boğaziçi” eserinin videosunu çekelim. Efendim biliyorsunuz Pilveneli Galeri çok büyük bir sergi alanı açtı Mecidiyeköy’de, iyi de yaptı. İçeride bir sürü güzel sergi var. Kahvaltıdan sonra sergiyi gezip Akaretlerdeki B Blok’a gidip san sebastian cheesecake yemeyi de unutmayın! Bunları yapayım ayrıca popüler olmayan bir şey de yapayım derseniz Dolmabahçe Resim Müze’ninde Ivan Ayvazovski tablolarının karşısına oturup gözünüzü şenlendirebilirsiniz.

12 Şubat Salı

Tiyatro/ Profesyonel / ENKA İbrahim Betil Oditoryumu / 20.30 

Profesyonel Tiyatro-İstanbulda şubat tiyatroları

Bilmiyoruz kaçıncı kez sahnede olacak olan bu oyun Yugoslavya’daki toplumsal dönüşümü konu ediyor. İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda kapalı gişe oynayan oyunun yönetmenliğini Işıl Kasapoğlu, çevirisini Başar Sabuncu ve Bilge Emin üstleniyor. Oyuncu kadrosunda ise Bülent Emin Yarar, Yetkin Dikinciler, Gülen Çehreli ve Cenap Oğuz yer alıyor. Kara komesinin en güzel örneklerinden olan oyunu izlemediyseniz Şubat ayında mutlaka izlemenizi öneririz.

13 Şubat Çarşamba 

Konser/ Buchbinder ile Brahms Konçertoları – 1 / Lütfi Kırdar / 20.00

Buchbinder ile Brahms Konçertoları-İstanbul konser etkinlikleri

Bu ay Borusan Filarmoni Orkestrası çok değerli Klasik müziğin efsanelerinden Piyanist Rudolf Buchbinder’i ağırlıyor. Beethoven’ın tüm piyano sonatlarını seslendirdiği konserler dizisine imza atan piyanistten bu kez Brahms’ı dinleyeceğiz. Programında bir konçerto ve bir senfoninin olduğu konserde orkestraya tabii ki Sascha Goetzel şeflik edecek. 

14 Şubat Perşembe 

Tiyatro/ Zebercet / Oyun Atölyesi / 20.30

Konser/ Jay-Jay Johanson / Zorlu PSM / 20.30

Zebercet Tiyatro-Şubat etkinlik rehberi

Oyun Atölyesi, Talimhane Tiyatrosu tarafından sahneye konan, Yusuf Atılganın çok değerli eseri Anayurt Oteli’ni Zebercet adı ile ağırlıyor. Tek kişilik oyunun başrolünde Halil Babür var. Kitabı okuduysanız veya filmi izlediyseniz hikayeyi biliyorsunuzdur. Bu sefer taşra adamı Zebercetin hikayesini kendi ağzından dinleyeceğiz. 

Ayrıca bu akşam Zorlu PSM’de Jay-Jay Johanson konseri olacak. Müzik hayatına 1996 yılında adım attıktan sonra yolunu ülkemize sık sık düşüren İsveçli şarkıcı ve söz yazarı, downbeat, trip-hop ve electro-pop ritimleri ile sahnede olacak ve onu sahnede izlerken 47 yaşında olduğuna asla inanmayacaksınız. 

15 Şubat Cuma

Tiyatro/ Bırak İçeri Gireyim / Zorlu PSM / 20.30

Konser/ Şakalı Akustik / DasDas / 21.00

Konser/ Hey Gidi Günler / Babylon / 22.00

Hey Gidi Günler Nabylon-İstanbul etkinlik rehberi

Şubat ayı etkinlik rehberinin en dolu cuma akşamı! Ajvide Lindqvist’in çok satan romanı Dot Tiyatro tarafından, Zorlu prodüksiyon işbirliği ile sezon boyunca sahnelerde olacak. Romanın bir de filmi var. Dilerseniz gitmeden önce bakabilirsiniz. Daha önce Londra’da Royal Court Theatre için Jack Thorne tarafından sahneye uyarlanan oyunun yönetmenliğini ülkemizde Murat Daltaban üstleniyor. Oyunun çevirisini çok sevdiğimiz, kitaplarına bayıldığımız Melisa Kesmez yapmış. Bu oyun çok güzel olacak. Oskar ve Elias’ın hikayesi sizi içine çekecek.  

DasDas’ın geçen sezon programına koyduğu “Şakalı Akustik” bu sezon da devam ediyor. Çünkü çok güzel, mutlaka bir kere gidilmesi gereken pamuk gibi akustik bir konser. 

Üçüncü etkinlik ise Babylon’daki “Hey Gidi Günler” partisi. Babylon biliyorsunuz çok sevdiğimiz ve eski şarkıları bir araya getiren Oldies But Goldies partileri ile çok meşhur. Şimdi bu güzel partilere bir yenisini ekliyor. Bu akşam ilkinin gerçekleşeceği Türkçe Pop 90’lar partisi çok eğlenceli olacak. Dj kabininde ise Sarp Dakni ve Berke Yavuz var. 

16 Şubat Cumartesi 

Konser/ Mor ve Ötesi Senfonik / Zorlu PSM / 20.30

Mor ve Ötesi Senfonik-İstanbul şubat konserleri

Mor ve Ötesi yeni bir projeye başladı. Şef Orçun Orçunsel yönetimindeki Avrasya Filarmoni Orkestrası ve Şef Masis Aram Gözbek yönetimindeki MAGMA Filarmoni Korosu ile sahnelerde tozu dumana katıyor. Konserlerinin ilkini  Aya Irini’de vermişlerdi. Kaçıranlar için bu akşam güzel fırsat olacak. 

17 Şubat Pazar

Sergi/ İstanbul Ansiklopedisi / Salt Beyoğlu

İstanbul Ansiklopedisi Salt-İstanbul sergileri

Tarihçi ve romancı Reşad Ekrem Koçu’yu bilir misiniz? 1905 doğumlu tarihçinin Osmanlı İmparatorluğu zamanında geçen bir dünya kitabı var. O zamanların İstanbul’unun yani Konstantiniyye’nin kültürünü, günlük hayatını öyle bir anlatır ki insanın tarihçi olası gelir. Koçu 1944 yılında İstanbul Ansiklopedisi’ni yazmaya başladı.  Ancak G harfine kadar gelebildi. 11 ciltten oluşan ansiklopedi geçtiğimiz hafta Salt’ta erişime açıldı ve tüm ciltleri inceleyebileceğiniz bir istasyon oluşturdu. Mutlaka gidin bir bakın ama incelerken bu da böylemiymiş diye şaşırmayın çünkü bazı bilgiler kesinlik alırken bazılarının kaynakları belirsiz.  

19 Şubat Salı

Tiyatro/ Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin / Zorlu PSM / 20.30

Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin-İstanbul tiyatro etkinlikleri

Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin oyununu FilGezi olarak biz Baba Sahne’de izlemiştik ve çok beğenmiştik. Sahnede üç kuşak kadının yer yer eğlenceli yer yer hüzünlü iç çekişmeleri sizi bekliyor olacak. Ayfer Dönmez’in Anneanne rolüne bu role adapte oluşuna bayılacaksınız. Salı akşamı yapacak daha iyi bir programınız yoksa bu oyunu mutlaka görün. 

20 Şubat Çarşamba

Konser/ Radyo Eksen – Kurt Cobain Doğumgünü Kutlaması: Nirvana Tribute Band / Zorlu PSM / 20.30

Nirvana Tribute Band-İstanbul etkinlik rehberi

Dünyanın en başarılı Nirvana tribute grubu olarak kabul edilen Nirvana Tribute Band bu akşam Zorlu’nun sahnesinde olacak.  Grup Amerika’da ve Avrupa’da ilgi ile takip ediliyor. Nirvana hayranlarının kaçırmaması gereken etkinliğin öncesinde ve sonrasında Radyo Eksen Dj’leri performans sergileyecek. 

21 Şubat Perşembe

Konser/ Yüzyüzeyken Konuşuruz / Babylon / 20.30 

Yüzyüzeyken Konuşuruz-İstanbul etkinlik rehberi

“Ben mi öleyim yoksa ateş edecek misin” gibi şarkı sözleri ile gönüllere taht kurmuş grup bu akşam Babylon’un sahnesini şenlendirecek. 2018 yılında çıkardıkları “Akustik Travma” pek bir beğenildi. Sahne performansları bazı zamanlar kötü olabiliyor. FilGezi ekibi olarak şarkının çoğunu seyirciye söyleten ve sahneye geç çıkan sanatçılardan hoşlanmıyoruz. Umarız bu akşamki konser yine böyle olmaz da Şubat ayı etkinlik rehberi açıklamamızın başında söylediğimiz gibi sahneyi şenlendirirler. 

23 Şubat Cumartesi 

Konser/ License to Dance: Hey! Douglas / Babylon / 21.30

License to Dance HeyDouglas-Şubat ayı etkinlik rehberi

Türk müziğini disko ritimleriyle yeniden harmanlayan Hey! Douglas, “License to Dance” serisi kapsamında Cumartesi akşamı yine Babylon’dayız. Hey! Douglas her zamanki gibi size bol bol dans ettirecek. Efendim “neden Spotify’da yoklar” diye hayıflanacağınıza konsere gidin. 

Biletler için; https://www.mobilet.com/event/license-to-dance-hey-douglas-3368-9150

24 Şubat Pazar 

Sergi/ Anna Laudel Contemporary / Ardan Özmenoğlu: “This goes on and on”

Anna Laudel Contemporary-İstanbul şubat sergileri

Şubat ayının son pazar gününe yine sergi koyduk. Sergileri pazar günlerine dağıtıyoruz ki herkes rahatça gidebilsin. Anna Laudel Galeri geçtiğimiz hafta yeni bir sergi açtı; “Bu İşin Sonu Yok” Ardan Özmenoğlu’nun solo sergisi. Özmenoğlu yeni projesinde farklı materyallerin yanı sıra neon gibi eğlenceli malzemeler kullanmış. Osmanlı padişahları ve kadın sultanların hikâyelerinden esinlenen sanatçı eserlerini galerinin mimari özelliklerini ve tarihi dokusunu gözeterek üretmiş. 

26 Şubat Salı 

Konser/ Jehan Barbur / Zorlu Psm / 20.30

Tiyatro/ Çok Satanlar / DasDas / 21.00

Jehan Barbur-İstanbul etkinlik rehberi

Hiç şüphesiz Türk müziğinin en önemli seslerinden Jehan Barbur, son çıkardığı “Evim Neresi” adlı solo albümünü görücüye çıkarıyor. İstanbul Şubat ayı etkinlikleri arasında canlı performansı müthiş olan Jehan Barbur konserini kaçırmayın.

Bir diğer etkinliğimiz olan “Çok Satanlar” adlı tiyatro oyunu pek bir beğenildi. Orijinal adı “Sex With The Strangers” olan oyun, tesadüfen bir pansiyonda tanışan iki yazarın ilişkisini konu alıyor.

27 Şubat Çarşamba 

Konser/ Hooverphonic / Zorlu Psm / 20.30

Hooverphonic-İstanbul şubat etkinlik rehberi

Sık sık solistlerini değiştiren Belçika’lı grup Hooverphonic, Şubat ve Mart aylarında 8 yıl aradan sonra şehrimize geliyor.  2018’de çıkardıkları “Looking For Stars” albümünü görücüye çıkaracaklar. Ülkemizde de çokça hayranı bulunan grubun bazı şarkıları, film, dizi ve reklamlar için kullanılıyor. 

28 Şubat Perşembe 

Konser/ Birlikte Güzel: Agar Agar / Salon İksv / 21.30

Konser/ Garanti Caz Yeşili: Tony Allen “A Tribute To Art Blakey” / Babylon / 20.30

Agar Agar Band-İstanbul-etkinlik rehberi

Geldik ayın son gününe. İki konser ile Şubat ayı etkinlik rehberine veda ediyoruz. 

Birlikte Güzel konser serisi devam ediyor. Salon’da Agar Agar var. Fransız elektro-pop ikilisinin şarkıları kadar klipleri de çok başarılı. Çok eğlenceli şarkıların sahibi olan grup 2016 çıkışlı az zamanda çok iş başarmış ve çok hayran edinmiş. Şöyle bir bilgiyi vermeden geçmeyelim; Grubun adı, Armand’ın karıncalarını evcilleştirmek için beslediği, kıvam verici madde “agar agar”ın tınısını çok sevmesinden geliyor. 

“A Tribute To Art Blakey”  bu ayın tek Caz konseri. Daha öncede ülkemizi ziyaret eden Nijerya asıllı Tony Allen’a; Kontrbasta Mathias Allamane, piyanoda Jean Philippe Dary, saksafonda Irving Acao eşlik edecek. Afro-beat akımının kurucularından olan davul ustası Allen, tarihin son 100 yıl içerisindeki en önemli müzisyenleri arasında gösteriliyor. 

FilGezi ekibi olarak düzenlediğimiz gezilerimizden ,etkinliklerimizden haberdar olmak istiyorsanız aşağıdaki linki tıklayarak bültenimize kayıt olabilirsiniz:

http://eepurl.com/gbgHJ5

Konser, sergi ve tiyatro dolu bir ayın daha sonuna geldiysek Mart ayı etkinlik rehberinde görüşmek üzere!

Written By
More from Ezgi Çoban

İstanbul Etkinlik Rehberi Aralık 2018

Yılın son ayından herkese merhaba! Geçen ay olduğu gibi Zorlu PSM ve...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir