İstanbul Etkinlik Rehberi Ekim 2018

istanbul ekim ayı etkinlik rehberi - birlikte güzel la luz
istanbul ekim ayı etkinlik rehberi - birlikte güzel la luz

Mutlu bir sonbahardan herkese merhaba! Şehre kış düşüyor. İstanbul’da Ekim ayı etkinlik takvimi çok dolu geçecek. Bu ayın ana teması film. Bir kere Film Ekimi var.
Detaylı yazımızı şu linkte bulabilirsiniz ;
İstanbul Film Ekimi 2018

Yeldeğirmeni Sanat geçmiş yıllarda Film Festivallerinde gösterilen filmleri tekrardan gösteriyor. Çokça Süreyya Operası, Salon İksv ve Oyun Atölyesi‘ni ziyaret edeceğiz.  Pazar günlerine ayırdığımız harika sergiler var. 28. Akbank Caz Festivali kapsamındaki konserler, Zorlu PSM‘nin sahnesinde olacak muhteşem yapıtlar, Salon’un konser dizileri derken nasıl geçtiğini anlayamacağınız bir Ekim’den bahsediyoruz.

Bu arada hazır şehre dönmüşken aşağıdaki yazımıza da göz atabilirsiniz:

İstanbul’da Turist Edasıyla Gezilecek Yerler

Kısacası müzik, tiyatro ve operalarla taçlandıracağınız; Dışarıda az biraz üşürken, içeride içinizin ısınacağı faaliyet bekliyor sizi.
İstanbul’da sonbahar göklerini dolduran grilikler bize ne etkinlikler getiriyor hep beraber rehberimize bakalım.

1 Ekim Pazartesi 
Süreyya Operası Açılış Konseri – Simon Ghraichy Piyano Resitali 
Süreyya Operası Kadıköy / 20.00

Simon Graichy - Piyano Resitali- İstanbul Ekim Etkinlikleri
Simon Graichy – Piyano Resitali- İstanbul Ekim Etkinlikleri

Süreyya Operası yeni sezona harika bir resitalle kapılarını açıyor. Son yayımlanan “Heritage” albümüyle büyük ses getiren, bol ödüllü, Lübnan kökenli Fransız piyanist Simon Ghraichy Deutsche Grammophon ile imzaladığı özel bir anlaşma ile bir dünya turnesine çıktı. Ghraichy, bu turne kapsamında İstanbul seyircisiyle, Süreyya Operası’nın Açılış Konseri’nde buluşuyor. Konser programında Schumann, Debussy ve Manuel Ponce gibi isimlerin eserleri olacak.

Bu akşam için bir diğer etkinlik;

Yeldeğirmeni Sanat Film Günleri – Toni Erdmann
Yeldeğirmeni Sanat  / 20.00 

Yeldeğirmeni Sanat Film Günleri - Toni Erdmann
Yeldeğirmeni Sanat Film Günleri – Toni Erdmann

Bolca film içeren İstanbul Ekim ayı etkinlik rehberimize ilk günden başlayalım. Kadıköy Belediyesi, Goethe Institut ortaklığı ile Alman sinemasının güzide örneklerini, ekim ayı boyunca ücretsiz olarak izleyicisiyle buluşturuyor.
2016 yılında gösterime giren Toni Erdmann‘ın yönetmen koltuğunda Maren Ade var. Film; Baba kız arasındaki ilişki üzerinden kapitalist sisteme bol bol gönderme yapıyor ve bu sistemin yalnızlaştırdığı insanları odak noktasına alıyor. unutmadan söyleyelim film 2 saat 40 dakika sürüyor: ) Geçtiğimiz yıllarda Film EKimi’nde de gösterimi olan filme gidemediyseniz, kaçırmayın.

Kadıköy’e gelmişken Moda’ya da uğrayın. Uğramadan aşağıdaki yazımızı okumayı unutmayın:

Moda’da Gezilecek Yerler

2 Ekim Salı
Erlend Loe’dan Absürdlük, Umutsuzluk ve Kaçış Üzerine 
Yapı Kredi Kültür Sanat / 18.30 – 20.00

Eserleri yirmiden fazla dile çevrilen Norveçli yazar Erlend Loe,  Ayşe Erbulak’ın moderatörlüğünü üstleneceği söyleşi için İstanbul’da olacak. “Doppler” ile ilgili merak ettiklerinizi anlatacak. Ayrıca, yazar söyleşinin hemen öncesinde kitaplarını imzalayacak. YKY 2. kitabı basmadan 3. kitabı bastığı için biliyoruz, seriyi takip edenler maalesef 2. kitabı okuyamadı. Yine de kaçırılacak bir etkinlik değil 🙂

3 Ekim Çarşamba 
İstanbul Resitalleri – Lucas ve Arthur Jussen
Sakıp Sabancı Müzesi the seed / 20.00

İstanbul Resitalleri - Lucas ve Arthur Jussen
İstanbul Resitalleri – Lucas ve Arthur Jussen

Vazgeçilmez konser etkinliklerinden biri olan İstanbul Resitalleri 12. yılının açılışını  Hollandalı “harika kardeşler” Lucas ve Arthur Jussen ile yapacak. Dört el piyanodaki muhteşem uyumları ile “İki Ruh Tek Beden” olarak tanımlanan kardeşler bu akşam, Fazıl Say’ın kardeşler için bestelediği “Night” isimli eserini de çalacak. Ayrıca programda Beethoven,  Schubert, Poulenc gibi bestecilerin eserleri var. Son 12 yıldır, klasik müziğin gözde virtüözlerine ev sahipliği yapan serinin ilk konseri çok güzel olacak.

4 Ekim Perşembe
Perşembe Sineması “Lucky”
Salt Beyoğlu / 19.00

Perşembe Sineması - Lucky
Perşembe Sineması – Lucky

Salt Beyoğlu’nun geleneksellemiş Perşembe Sineması günlerinde bu akşam Lucky filminin gösterimi var. Bu yıl İstanbul Film Festivali’nin de programında olan film pek bir beğenilmişti.
Yönetmen koltuğunda John Carroll Lynch, başrolde ise Harry Dean Stanton var.
Film; Hiçbir sağlık sorunu olmayan 90 yaşındaki, ihtiyar bir delikanlının başına gelen ufak bir olaydan sonra hayatıyla ilgili yaşadığı aydınlanmayı konu alıyor.

5 Ekim Cuma 
Birlikte Güzel: El Morabba3
Salon İKSV / 22.00

El Morabba 3 - İstanbul Ekim 2018 Etkinlik Rehberi
El Morabba 3 – İstanbul Ekim 2018 Etkinlik Rehberi

Salon İksv’nin “Birlikte Güzel” konser serisi kapsamında Salon, El Morabba3’ü ağırlayacak.
El Morabba3 Ürdünlü alternatif rock grubu. 2009 yılında kurulan grup son albümlerini 2016 yılında yayınladı. Bir önceki albümünün içinde yer alan “Laykoon” adlı şarkının bir hayli hayranı oldu. Yaptıkları müziğin yaşadıkları coğrafya ile alakası olmayan grup, ilk defa ülkemize geliyor. Belli mi olur? Belki bu yeni müzik tarzını çok severiz.
Biletler için;
http://www.biletix.com/etkinlik/V0V68/TURKIYE/tr

6 Ekim Cumartesi
Don Kişot Balesi
Süreyya Operası / 20.00

Don Kişot Balesi - istanbul ekim 2018 etkinlikleri
Don Kişot Balesi – istanbul ekim 2018 etkinlikleri

İstanbul Ekim ayı etkinlik rehberine tiyatroyla devam edelim. Geçen yıl Devlet Opera ve Balesinin programında olan bale o kadar beğenildi ki yeni sezonda yine sahnede olması kaçınılmazdı. Kostüm, dekor, ışık ve orkestranın mükemmel olduğu,  balerin ve baletlerin ışık saçtığı temsil çok mu çok eğlenceli. Çok güzel bir “iki saat” geçirmek ister misiniz? O zaman bu temsili kaçırmayın.
Biletler için;
www.biletiva.com

7 Ekim Pazar
ELhamra Han
“…buradaydı” Sergisi

Buradaydı Sergisi - istanbul ekim 2018 etkinlikleri
Buradaydı Sergisi – istanbul ekim 2018 etkinlikleri

Gelin bu sakin pazar gününü güzel bir sergi ile taçlandıralım. Türkiye’nin öne çıkan genç sanatçılarından biri olan Huo Rf’nin ‘’…buradaydı’’ adlı kişisel sergisini Elhamra Han’ın birinci katında görebilirsiniz. Serginin çıkış noktası sanatçının Kars ve Ani Harabelerine yaptığı seyahatler.

Sergi mekanın duvarına yan yana, ancak birbirleri arasında herhangi bir devamlılık ilişkisi olmadan, yerleştirilen 10 adet bakır levha Ani’deki surların, kiliselerin ve manastırların tahrip edilen alanlarına odaklanıyor. Bakır levhalara eşlik eden diğer seri ise Huo Rf’nin Kars’a ve Ani’ye gidiş ve dönüş yolculuğunda çektiği fotoğraflardan oluşuyor. Serginin küratörlüğünü ise Merve Elveren yapıyor.

Kars ve Ani’den söz etmişken, Doğu Ekspresi yazımızı paylaşmasak olmaz aşağıya tık tık;

Doğu Ekspresi Üzerine Bilmeniz Gereken Herşey

8 Ekim Pazartesi 
Yavuz Akyazıcı Trio 
Nardis Jazz / 21.30

yavuz akyazıcı trio

Son zamanlarda popüler Türk parçalarını yeniden uyarlayarak güzel caz coverlarına çeviren Yavuz Akyazıcı Project, triosuyla Nardis’in sahnesini şenlendiriyor. Aynı zamanda kendi besteleri de olan sanatçı, Amerika’da geçirdiği 17 sene boyunca 55 Bar, Birdland, Bottom Line, Village Vanguard, Knitting Factory, Auggie’s gibi dünyaca ünlü caz kulüplerinde konserler vermiş. Haftaya güzel bir başlangıç yapmak isteyenler;  http://nardisjazz.com/ ‘dan biletlerini satın alabilirler.

9 Ekim Salı
Bir Peri Masalı Radyum Kızları
DT.Üsküdar Tekel Sahnesi / 20.00

bir peri masali radyum kızları - istanbul ekim etkinlik rehberi
bir peri masali radyum kızları – istanbul ekim etkinlik rehberi

Yeni sezonda Devlet Tiyatroları’nın programına yepyeni bir oyun girdi. Bir Peri Masalı Radyum Kızları; Birinci ve ikinci dünya savaşı arasında, ABD’de orduya radyumlu saatler üreten bir fabrikadaki radyum boyama işçisi kadınların hak arama mücadelesini konu alan bir oyun. Ayrıca genç oyun yazarı Karden Kasaplar’a Necati Cumalı Ödülünü kazandırmış. FilGezi ekibi olarak salı akşamı biz de Tekel Sahnesinde olacağız. Şimdiden iyi seyirler.
Biletler için;
www.biletiva.com

10 Ekim Çarşamba 
Birlikte Güzel: La Luz  
Salon İksv / 21.30 

istanbul ekim ayı etkinlik rehberi - birlikte güzel la luz
istanbul ekim ayı etkinlik rehberi – birlikte güzel la luz

Daha önce Salon’un “Birlikte Güzel” konser serisinden-etkinliğinden bahsetmiştik.  Bu seri kapsamında La Luz çarşamba akşamı sizlerle olacak. Amerika’da Seattlelı surf rock grubunun ismi İspanyolca “ışık” anlamına geliyor.  İlk uzun metraj albümleri ‘It’s Alive’ın turnesinin dönüşünde talihsiz bir kaza geçiriyorlar. Bu kazanın sonucunda gurubun basçısı gruptan ayrılıyor. Yaşanan talihsizlikten sonra yeni basçı Lena Simon ekibe dahil oluyor ve yeni bir albüm yayınlıyorlar. İşte bu yani albümlerinin prodüktörlüğünü ise , The Black Keys’in gitaristi Dan Auerbach üstlenmiş. İlk defa İstanbul’a gelecekler.

11 Ekim Perşembe 
Film Ekimi : Suspiria
Atlas 1 Sineması / 21.30

Film Ekimi - Suspiria
Film Ekimi – Suspiria

Geldik, İstanbul’da Ekim ayının etkinlik takvimine damga vuran ve heyecanla beklediğimiz festivale: İstanbul Film Ekimi.

1977 yılında Dario Argento’nun yönetmenliğini üstelendiği Suspria, yönetmen  Luca Guadagnino tarafından yeniden uyarlandı. Film Ekimi kapsamında gösterimde olacak olan korku filminin kadrosunda; Dakota Johnson ve Tilda Swinton var. İlk film klasikler arasında gösteriliyor, hayranları çok. Herkes yeni nesil Suspiria’nın daha da korkutucu olmasını bekliyor. Tilda Swinton’u cadı rölünde izlemek keyifli olacağa benziyor.
Filmin Fragmanı için;
http://filmekimi.iksv.org/tr/ suspiria

12 Ekim Cuma
The Rake’s Progress Operası 
Süreyya Operası / 20.00

İstanbul Ekim ayı etkinlik rehberinde en dolu akşam! Bir opera üç de konser var. İzlemesi çok keyifli olan The Rake’s Progress Operası yani “Hovardanın Sonu”; Hovardalığı iş edinmiş Tom Rakewell’in çöküşü üzerine kuruludur.20. yüzyılın önemli bestecileri arasında gösterilen Igor Stravinsky imzalı The Rake’s Progress’in esin kaynağı 18. yüzyıl ressamlarından Londra doğumlu William Hogart. Zira Stravinsky, Hogart’ın sekiz tablodan oluşan A Rake’s Progress adlı çalışmasında gördüklerini yaşadığı döneme uyarlayarak anlatıyor.

Minor Empire
Salon İksv / 22.00

minor empire - istanbul etkinlik takvimi - ekim 2018
minor empire – istanbul etkinlik takvimi – ekim 2018

Türküyle modern müziği birbirine harmanlayan bir grup olan Minör Empire, Türk asıllı ve 2010 yılında Kanada’da kurulmuş. Özellikle “zülüf dökülmüş yüze” türküsünü herkes çok beğeniyor. Türküleri yorumlayışları efsane olan grubu kesinlikle kaçırmayın.

Birsen Tezer
Kadıköy Sahne / 22.30 
Birsen Tezer’in İkinci Cihan albümünü dinlemeye doyamadık. Eski ve yeni şarkıları ile Tezer bu akşam Kadıköy Sahnede olacak.

Yüzyüzeyken Konuşuruz 
Dorock XL Kadıköy / 22.30

yüzyüzeyken konuşuruz-istanbul ekim ayı etkinlikleri
yüzyüzeyken konuşuruz-istanbul ekim ayı etkinlikleri

Çok çok çok sevdiğimiz grubu aslında anlatmaya gerek yok. “Ben mi öleyim yoksa ateş edecek misin” gibi şarkı sözleri ile gönüllere taht kurmuş grup sevenleri ile Kadıköy’de buluşuyor.

13 Ekim Cumartesi 
Dali’nin Kadınları 
Zorlu PSM / 20.30

Dalinin Kadınları - İstanbul Ekim 2018 Etkinlikleri
Dalinin Kadınları – İstanbul Ekim 2018 Etkinlikleri

Bu akşam ilk temsili olacak Dali’nin Kadınları adlı oyunun başrollerini Hatice Aslan, Devrim Nas, Hande Soral paylaşıyor. Tarihte iz bırakmış kadınlardan yani Marilyn Monroe, Virginia Woolf, Edith Piaf ve Frida Kahlo aynı anda sahnede olacak. Oyunun konusu ise çok ilginç; Marilyn Monroe Virginia Woolf, Edith Piaf  ve Frida Kahlo, Salvador Dali cinayetinde şüpheli konumundalardır. Dali’nin öldürüldüğü bıçakta parmak izleri bulunmuştur. Bir cinayetin ekseninde geçecek olan oyunun içinde bir parça da müzikal varmış. Oyuncu kadrosundan sebep izlenmeye değer diye düşünüyoruz.

Biletler için;
http://www.biletix.com/etkinlik/V5N93/ISTANBUL/tr

14 Ekim Pazar
İstanbul Tasarım Bienali

4. İstanbul Tasarım Bienali
4. İstanbul Tasarım Bienali

Eğer hala gitmediyseniz bugünü Tasarım Bienaline ayırmanızı öneririz.  22 Eylül Cumartesi günü kapılarını açan, 4. İstanbul Tasarım Bienali, Okullar Okulu başlığıyla Jan Boelen küratörlüğünde düzenlendi. 6 hafta boyunca, 6 farklı mekanda, 200’ün üzerinde katılımcının yer alacağı bienal ücretsiz olarak görülebilecek.
Sergilerin haricinde bir dizi etkinliğe ev sahibi olacak ve her biri farklı okula dönüşecek olan mekanlar ; Akbank Sanat, Yapı Kredi Kültür Sanat, Pera Müzesi, Arter, SALT Galata ve Studio-X Istanbul.
Detaylı bilgi için;
http://aschoolofschools.iksv.org/tr/

15 Ekim Pazartesi
Süreyya Operası / 20.00
Rus Ezgileri

istanbul ekim 2018 etkinlikleri - rus ezgileri
istanbul ekim 2018 etkinlikleri – rus ezgileri

İsviçre’de yaşayan piyano ikilisi Ufuk ve Bahar Dördüncü size Rahmaninov ve Prokofyev ile dingin bir akşam yaşatacak. Rus müziğinin en güzide örneklerinden iki dev eseri dinleme fırsatını kaçırmayın zira bir daha ne zaman denk gelir bilemiyoruz.

Bu akşam için bir diğer etkinliğimiz;
Yeldeğirmeni Sanat / 20.00
Yeldeğirmeni Sanat Film Günleri – Çatısı Olmayan Ev
Kadıköy Belediyesi, Goethe Institut ortaklığı ile ücretsiz film günleri devam ediyor.
Filmin konusu Almanya’da doğmuş üç kardeşin ekseninde dönüyor. Kardeşler annelerinin son arzusunu yerine getirmek için, Irak’ın Kürt bölgesinde olan köylerine doğru yola çıkarlar. üç kardeş çok bir yolculuk geçirir ve yolun sonunda yine de refaha eremezler.

16 Ekim Salı
Hansel ve Gretel’in Öteki Hikayesi
Oyun Atölyesi / 20.30

Hansel ve Gratel’in Öteki Hikayesi

4. Sezonunda olan oyun bu akşam indirimli olarak satışta olacak, öncelikle bunu belirtelim.
Başrollerde Ayça Bingöl ve Salih Bademci var. Ayrıca oyunun sahne dekoru da bir harika. Çok akıcı bir kurguya sahip olan oyunun asıl yazarı Neil LaBute. Haluk Bilginer çevirmiş Ali Altuğ yönetmiş. Takdir edersiniz ki oyun iki kardeşinin ilişkisi etrafında modern bir zamanda dönüyor.
Biletler için;
www.oyunatolyesi.com

17 Ekim Çarşamba
Shinya Fukumori Trio
Akbank Sanat / 19.00

Bu akşam Akbank Caz Festivali iki ayrı mekanda açılışını yapıyor.
Shinya Fukumori Trio Münih’te kurulmuş bir grup. Davulda, grup lideri ve aynı zamanda baş bestecisi olan Japon Shinya Fukumori var.Grubun diğer üyeleri; Tenor Matthieu Bordenave ve piyanist Walter Lang. Topluluk, bu yıl yayınladıkları ilk albümleri For 2 Akis ile görücüye çıkacak.

The Comet Is Coming
Babylon / 21.30

The Comet is Coming
The Comet is Coming

Daha önce Salaon İksv’de konser veren trio Londra’da kurulmuş. Caz, elektronika, funk gibi öğeleri harmanlıyorlar. Çok değişik bir tarzları olan grup daha ilk albümleri ile 2016’da Mercury Ödülü’nü kazanmışlar. Kendilerini bu akşam Babylon’da izleyebilirsiniz.

Konserler, sergiler, temsiller derken biraz mola verelim derseniz sizi aşağıdaki yazımıza alalım:

İstanbul’un En İyi 3. Nesil Kahvecileri

18 Ekim Perşembe
Till Brönner “The Good Life”
Uniq Hall / 20.30

Till Bronner - istanbul ekim etkinlik rehberi
Till Bronner – istanbul ekim etkinlik rehberi

Akbank Caz Festivali konserleri devam ediyor. Ülkemizde de pek bir sevilen Till Brönner sahnede olacak. Daha önce İstanbul Caz Festivali kapsamında Arkeoloji Müzeleri avlusunda konser vermişti. Canlı performansı albüm kayıtlarından daha iyi olan Brönner usta bir trompetçi. Caz meraklıları bu konser kaçmaz.

19 Ekim Cuma
Birlikte Güzel: Jakuzi
Salon İKSV / 22.00

istanbul etkinlik takvimi - ekim 2018 - jakuzi
istanbul etkinlik takvimi – ekim 2018 – jakuzi

Salon İksv’nin “Birlikte Güzel” konser serisi kapsamında Salon, Jakuziyi ağırlıyor bu defa.
Yeni yeni değerleri anlaşılan, hiç bitmeyen enerjileri ile performanslarından söz ettiren, “Koca Bir Saçmalık” şarkısı ile kendilerine hayran bırakan absürd ama içimizden bir grup Jakuzi. Hala dinlememiş/izlememiş olanlar doğru Salon’a..

21 Ekim Pazar
Tophane-i Amire
Post-Empresyonistler Sergisi

Post Empresyonistler Sergisi - İstanbul Ekim Ayı Etkinlikleri
Post Empresyonistler Sergisi – İstanbul Ekim Ayı Etkinlikleri

Bugün için müthiş bir sergi var etkinlik rehberimizde. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Arkas Holding işbirliğiyle düzenlenen sergide, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden 48 sanatçı ve 102 eserin yer alıyor. Pierre-Auguste Renoir, Louis Anquetin, Maxime Maufra, Theo van Rysselberghe, Paul Serusier, Suzanne Valadon, Edouard Vuillard, Leo Putz, Louis Valtat, Maurice de Vlaminck, Kees Van Dongen, André Derain, George Braque ve André Lhote, sanatçılardan sadece birkaçı. Bu harika sergi, Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi Beş Kubbe Salonu’nda ücretsiz gezilebilecek.

22 Ekim Pazartesi
Kundakçı
Oyun Atölyesi / 20.30
Oyun Atölyesinin 3. sezona varan komik komik bu oyunu buram buram zeka kokan bir uyarlamaya sahip. Temposu çok yüksek oyunun yönetmeni Muharrem Özcan,  kral Tissafernes’i canlandırıyor. Pazarcı Herostratos dünya harikası Artemis Tapınağı’nı yakar.  herostratos’un amacı nedir? Aralıksız akıp giden oyun iki perde ve 140 Dakika sürüyor. Gitmediyseniz mutlaka eşinizi dostunuzu alıp gidiniz. Bayılacaksınız.
Biletler için;
www.oyunatolyesi.com

23 Ekim Salı
Kadhja Bonet
Salon İksv / 21.30

Kadhja Bonet - istanbul etkinlik takvimi ekim 2018
Kadhja Bonet – istanbul etkinlik takvimi ekim 2018

Efsane sese sahip ABD’li soul müzisyeni Kadhja Bonet çok başarılı bir müzisyen. Bu sene çıkardığı “Childqueen” İstanbul’da da görücüye çıkıyor.

24 Ekim Çarşamba
Damdaki Kemancı
Zorlu Psm / 20.30
Broadway’in en meşhur eserlerinden biri olan “Damdaki Kemancı” geçtiğimiz yıl da Zorlu’nun sahnesindeydi. Talimhane Tiyatrosu işbirliği ile PSM’nin ilk “Türkçe Müzikal” yapımı olarak sahneye çıkan müzikalin başrollerinde Mehmet Ali Kaptanlar ve Binnur Kaya var. Unutmadan söyleyelim müzikal 3 saat sürüyor:)

25 Ekim Perşembe
Berklee Silent Film Orchestra: The Phantom of the Opera in Concert
Zorlu Psm / 20.30

istanbul ekim etkinlik rehberi – berklee silent film orchestra

Bu akşam sizin için benzersiz bir deneyim olacak. Film müziği besteciliği ile bir ilke imza atan Berklee Silent Film Orchestra, sessiz filmleri orijinal bestelerle buluşturuyor. 1925 yapımı sessiz film Phantom of the Opera’nın (Operadaki Hayalet) dev ekranda gösterimine BSFO’nun orijinal besteleriyle eşlik edecek. 25 Ekim akşamı gerçekleşecek performansı, Berklee mezunu klavyeci, besteci ve şef Eren Başbuğ yönetecek.

26 Ekim Cuma
Ghost the Musical
Zorlu Psm / 21.00

Efsane Ghost filminin sahne versiyonu Ghost the Musical ile unutulmaz aşk hikayesi sahneye taşınıyor. 2011 yılında Manchester Opera House’da prömiyerini yapan Ghost Müzikali, yönetmen koltuğunda Matthew Warchus, başrollerinde Richard Fleeshman ve Caissie Levy var. 2012’de Broadway’de sergilenen müzikal, Ekim ayında aşırı bir heyecanla beklediğimiz bir etkinlik.
Küçük bir bilgi: Müzikal 19 Ekim – 4 Kasım 2018 tarihleri arasında olacak.
Biletler için; http://www.biletix.com/etkinlik-grup/147166234/ISTANBUL/tr

27 Ekim Cumartesi
Rubato
Jolly Joker Beyoğlu / 22.00

rubato - istanbul ekim 2018 etkinlikleri
rubato – istanbul ekim 2018 etkinlikleri

Özer Arkun, Fatih Ahıskalı, Eralp Görgün ve Göksun Çavdar’ın kurduğun Rubato grubunun adı “Ritmik Özgürlük” anlamına geliyormuş. Bugüne kadar çıkardıkları 2 albümde Anadolu Ezgileri, Modern Arabesk, Türk Pop müziğinin cover’lanmış bir sürü örneği var. Seveni kadar sevmeyeni de çok olan grup için “arabesk şarkıları ısıtıp ısıtıp önümüze getiriyorlar” yorumu yapılmış. Yorumu size bırakıyoruz.

28 Ekim Pazar
The Pill – Contemporary Art Gallery

Sanatçı Marion Verboom ile Eva Nielsen “Cosmovisions” başlıklı sergisine The Pill ev sahipliği yapıyor. Antik sanat eserlerini fonksiyonel, politik, dekoratif ve dinsel yönleriyle ele alan Marion ve Eva’nın eserleri resim ve heykel formlarından oluşuyor. Çağdaş sanat ile Antik Aztek ve Maya kültürünü bir araya getiren ikilinin sergisini 11 Kasım’a kadar Balat’taki The Pill‘de ziyaret edebilirsiniz.

29 Ekim Pazartesi
39 Basamak
Zorlu Psm / 20.30

istanbul ekim ayı etkinlikleri - 39 basamak
istanbul ekim ayı etkinlikleri – 39 basamak

Demet Evgar, Engin Hepileri, Bülent Şakrak, Okan Yalabık’ın ayrı ayrı döktürdüğü 39 Basamak Haziran ayında yine  sahnede. 1935 yılında geçen oyunda; Komik raslantılarla dolu, hereketli bir casusluk macerasına tanık olacağız.

31 Ekim Çarşamba
Pencere
Oyun Atölyesi / 20.30

İstanbul Ekim Etkinlik Rehberi - Pencere
İstanbul Ekim Etkinlik Rehberi – Pencere

İstanbul’da Ekim ayını pek güzel bir etkinlikle kapatıyoruz efendim! Pencere, Haluk Bilginer‘in ustaca çevirisiyle seyirciye müthiş keyifli anlar yaşatan bir david hare oyunu. Başrolleri Haluk Bilginer (Tom) ve Esra Bezen Bilgin (Kyra) paylaşıyor. İkiliye Edward rolünde Kürşat Demir eşlik ediyor. İlişkilerinin bitmesinden yılların sonra Tom’un , Kyra’yı ziyaret etmesi ile başlıyor hikaye. Oyun atölyesinin köklü işlerinden Pencere 4. sezonuna hazırlanıyor. FilGezi ekibi olarak bu güzide oyunu kaçırmıyoruz. Biz de orada olacağız.

İstanbul Ekim ayı etkinlik rehberinin sonuna geldik. Dilerseniz İstanbul Etkinlik Takvimimizi sürekli olarak takip edebilirsiniz. Her ay, yeni etkinlikleri, konserleri, temsilleri, filmleri ve festivalleri bu sayfa üzerinden paylaşıyoruz. Eğer sizin de önerdiğiniz bir etkinlik varsa aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz.

Ezgi Çoban

Written By
More from Ezgi Çoban

İstanbul Etkinlik Rehberi Nisan 2018

Sanatla dolup taşan İstanbul’un Nisan ayı etkinlik ajandasını FilGezi aracılığı ile müjdeliyoruz! ...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir