Online Etkinlik Rehberi – Mart 2021

Mart Ayı Online Sanat Etkinlikleri - Frida Kahlo Müzesi

Cemreler tek tek düşmeye, ağaçlarda minik tomurcuklar belirmeye başlamışken yüzümüzü güneşe dönüp aydınlık, tasasız ve huzurlu bir Mart ayı hayal ediyoruz.

Bu ay etkinlik önerilerimiz yine online. Ama sevdiklerimizle sosyalleşebileceğimiz, İstanbul’un keyfini çıkarabileceğimiz güzel yaz günlerinin yakın olduğuna dair inancımız da tam. Biraz daha sabır deyip sizi Mart Ayı Online Etkinlik Rehberimize davet ediyoruz.

1 Mart Pazartesi

Online Konferans / Gertrude Bell: Bir İngiliz Ajanının Osmanlı Coğrafyasında Yolculuğu / 20:30-22:30

Bu konferans, alıştığınız konferansların çok dışında, adeta sürükleyici bir macera filmi havasına sahip. Konferansta, 6 yabancı dil bilen, arkeoloji ve tarih eğitimi almış İngiliz asıllı Gertrude Bell’in Anadolu şehirleri ve Ortadoğu çöllerinde geçen maceralı hayatı ele alınacak. Osmanlı Devleti’nin son yıllarında etkili olmuş bu İngiliz ajanının seyahatleri, yaşadığı Ortadoğu isyanı, Kral Faysal’ın tahta geçmesindeki rolü ve aşkları; eski belgeler, fotoğraflar ve hakkında yapılan filmler ışığında incelenecek. Rehber Tülay Zeybek Özcan’ın konuşmacı olacağı bu ilginç konferansın akışını incelemek ve bilet almak isterseniz ilgili bağlantı burada.

Online Müze Gezisi / Vatikan Sistina Şapeli / 20:30-22:30

Vatikan’a gitmek hayalleriniz arasında yer alıyorsa bu online tur ile o güzel tatile minik bir hazırlık yapabilirsiniz. Michelangelo’nun eşsiz eseri Sistina Şapeli’nin, tarihinden fresklerine, mimarisinden içindeki olağanüstü eserlerin detayına kadar bir çok yönden ele alınacağı bu sanal turun rehberi Timur Guda. Katılımcıların sorularının cevaplanacağı bir sohbet kısmını da içeren online etkinliğin biletleri için tıklayın.

2 Mart Salı

Online Meditasyon / Nefes ve Meditasyon Buluşmaları / 22:30-23:20

Mart Ayı Online Eğitimler – Nefes Terapi

Kaygılarımızın arttığı, pozitif kalabildiğimiz zaman diliminin iyice azaldığı bu günlerde, günün sonunda sizi daha iyi bir uykuya hazırlayıp biraz olsun sinir sisteminizin yükünü azaltabilecek bir online etkinlik önerisiyle geldik. Nefes teknikleri, NLP uygulamaları ve yoga pratiklerinin iç içe geçtiği bu rahatlama seansları hafta içi her akşam aynı saatte sizi bekliyor. Bu linkten bilet satın aldığınızda, Mart ayı boyunca yapılacak tüm derslere katılabiliyorsunuz.

3 Mart Çarşamba

Online Tiyatro / Beni Bekleme / 21:00

Ankara Sanat Tiyatrosu tarafından sahnelenen Beni Bekleme, gerçek olaylardan esinlenilerek yazılmış trajikomik bir hikaye. 1980 sonrasında cezaevinden çıkan, birbirleri ile sürekli savaş halinde olan ve buna rağmen bir türlü de ayrılamayan bir çiftin hikayesinin anlatıldığı oyunun kadrosunda Nesret Çetinel, Yeşim Dorman, Efe Çetinel ve Güney Güven var. Bu adresten bilet satın aldığınız taktirde 31 Mart tarihine kadar istediğiniz zaman oyunu izleyebilirsiniz.

5 Mart Cuma

Online Tiyatro / Sevmekten Öldü Desinler / 20:30

Mart Ayı Online Tiyatrolar – Sevmekten Öldü Desinler

Eski Yeşilçam filmlerinden aşina olduğumuz, klasik ama eskimeyen bir konu Cuma akşamınızı şenlendirmeye geliyor. İstanbul’un kenar mahallesinden başlayıp sahnelere uzanan bu müzikli oyunda kahkaha da var, dans da var, hüzün de var. Hande Subaşı, Hakan Bilgin, Bülent Alkış ve Serdar Yeğin’in sahneyi paylaştığı Sevmekten Öldü Desinler, nostaljik bir gece geçirmek isteyenleri bekliyor. Bu linkten hem online bilet alabilirsiniz hem de izleme detaylarını inceleyebilirsiniz.

Online Film Gösterimi / İKSV Mart Seçkisi

İstanbul Film Festivali’nin, Venedik, Cannes, Berlin gibi önemli festivallerde prömiyer yapmış filmlerden seçilen 12 filmlik Mart seçkisi, 5-28 Mart tarihleri arasında çevrimiçi gösterimde olacak. Bu online etkinlikte, filmleri izleyebilmek için isterseniz tek tek isterseniz kombine bilet satın alabiliyorsunuz.

Her hafta sonu 5 yeni film gösterim listesine ekleniyor ve her film 5 gün boyunca gösterime açık kalıyor. Tüm izleme detaylarına, film listesine ve biletlere filmonline.iksv.org adresinden ulaşabilirsiniz. Biletlerin 3 Mart’ta satışa çıkacağını da ayrıca not düşelim.

6 Mart Cumartesi

Online Konser / İstanbul Arabesque Project: Bu Dünyadan Baba Geçti / 20:30

Online Konserler – İstanbul Arabesque Project

Müslüm Gürses, ölümünün 8. yılında İstanbul Arabesque Project konseri ile anılıyor. Müzik zevki farketmeksizin birçok farklı kesimden dinleyiciyi ortak paydaya getirebilmiş olan Müslüm Gürses şarkıları bu sefer rock düzenlemeleri ve farklı yorumları ile karşınızda.

Bu etkinlik ilginizi çektiyse biletler için ara sıra araştırma yapmanızda fayda var çünkü biz yazımızı hazırlarken biletler henüz satışa çıkmamıştı.

Online Tiyatro / Biz / 21:00

Moda Sahnesi, sahneden canlı kapsamında güzel işler sunmaya devam ediyor. Biz, aslında tiyatrodan öte müziğin, dansın ve ifadenin iç içe geçtiği bir gösteri. Cem Yıldız, sahnede vokalini ve bağlamasını canlı olarak dönüştürerek elektro akustik bir ortam yaratıyor. Bedirhan Dehmen, Canberk Yıldız, Mihran Tomasyan da kendisine eşlik ediyor.

Hayatında bir kayıp tecrübe etmiş, ortak acıya sahip kişilerin birbirlerinin acısıyla empati kurmaları, birbirlerinin çözülmesini sağlamaları üzerinden yola çıkan gösteride birçok öğretiye de atıfta bulunuluyor. Dolu dolu bir 50 dakika geçirmek isteyenler için biletler burada.

7 Mart Pazar

Online Tiyatro / Moliere Efendi / 20:00

Mart Ayı Online Etkinlikleri – Moliere Efendi

BGST Tiyatro tarafından Moda Sahnesi’nde konuk etkinlik olarak sahnelenen bu oyun, Boulgakov’un Moliere Efendi isimli romanından esinlenmiş. Moliere’in hayatından bazı kesitler dışında; Cimri, Kibarlık Budalası gibi kült eserlerinden de sahnelere yer veriliyor. Son derece canlı ve dinamik bir akışa sahip oyunun baş rollerinde ise Aysel Yıldırım, Burak Akyunak ve Duygu Dalyanoğlu var.

Online Film Okuma / Serra Yılmaz ve Övgü Gökçe ile Sinemanın Açtığı Pencereler / 16:00

Sinemaya, izleyici olmanın da ötesinde derin bir ilgi besleyenlerin kaçırmayacağı bir etkinlik. Sinema yazarı Övgü Gökçe’nin sinema okuma saatine, sohbetiyle Serra Yılmaz konuk oluyor. Ferzan Özpetek’in Karşı Pencere filminden yola çıkarak filmin hikayesi ve görsel anlatımı arasındaki ilişki ele alınacak. Ayrıca sinema diline ait genel bilgiler de yine bu sohbette değinilecek konulardan birisi.

Rehberimize devam etmeden minik bir hatırlatma yapalım. Online etkinliklere katılmak haricinde evde yapılabilecekler konusunda daha değişik tavsiyeler isteyenlere Karantina Günlerinde Evde Yapılabilecekler Listesi yazımız yardımcı olabilir. Önerilerden birkaçı mutlaka size göre!

8 Mart Pazartesi

Online Tiyatro / Bir Kadın Uyanıyor / 21:00

Bu tek kişilik oyunda sahnede Alev rolünde Aysel Yıldırım var. İki çocuk annesi 45 yaşındaki Alev, çocukluğunu, genç kızlığını, evliliğini ve boşanmasını, düşüp yeniden ayağa kalktığı hayatını anlatıyor. BGST Tiyatro’nun sahnelediği bu oyunu Moda Sahnesi’nden canlı izlemek isterseniz buradan detaylara ulaşabilirsiniz.

9 Mart Salı

Online Konferans / Kahve: Efsunlu İçeceğin Yolculuğu / 20:30-22:30

online kahve atölyesi
online kahve atölyesi

Bizce bu konferansın konusunun meraklısı çok. Tarihçi Memet Ekinci’nin konuşmacı olduğu etkinlikte, kahvenin isminin nereden geldiği, ilk kahvenin nasıl ve nerede pişirildiği, kahve falı, kahve ağaçları ve Osmanlı’da kahvehane yasakları gibi enteresan konulara değinilecek. Yaklaşık 2 saat sürecek konferans sonunda bir de merak edilenler için soru-cevap kısmı var. İlginizi çektiyse biletler ve detaylar burada.

Gidip oturamasak bile iyi kahve içmek ilginizi çekiyorsa aşağıdaki yazımız tam size göre:

İstanbul’un En İyi Kahvecileri

12 Mart Cuma

Online Tiyatro / Karanlıkta Komedi / 20:30

Önemli misafirlerin ağırlandığı bir akşam yemeği, üst üste gelen davetsiz misafirler ve kesilen elektirk! Karanlıkta Komedi, tam anlamıyla karanlıkta geçen ve sakarlıkların, yanlış anlaşılmaların üst üste geldiği komik olaylar zincirini konu alıyor. Baş rollerde Burcu Kara, Gökçe Özyol, Akasya Asıltürkmen ve Bülent Alkış var. Aşağıdaki linkten biletlere ve izleme detaylarına ulaşabilirsiniz.

https://www.biletix.com/etkinlik/0SO07/TURKIYE/tr

Online Tiyatro / Fahrenheit 451 / 20:30

Online Tiyatrolar – Fahrenheit451

Ray Bradbury’nin kült distopik eseri Fahrenheit 451, Erdal Beşikçioğlu yönetmenliğinde online gösterimle evinize konuk oluyor. Bradbury’nin eserinde anlattığı; insanların televizyonlar tarafından ele geçirilip iyice yalnızlığa sürüklendiği, kitapların ortadan kalktığı, yasaklandığı ve halkın iyice cahilleştiği bu dünyanın günümüz şartlarına bakınca hiç de yabancı olmadığı görüp bu oyunu daha da merak edenlerdenseniz biletlere buradan ulaşabilirsiniz.

13 Mart Cumartesi

Online Konser / Best Of Opus Amadeus Arşiv Konserleri / 14:00

Cumartesi, kendinizi klasik müziğin huzurlu kollarına bırakmak için harika bir gün olabilir. Konser, Mozart’ın yaylı çalgılar dörtlüsü ile başlıyor, Senleches’in mistik arp parçası ile devam ediyor. Panerai’nin büyüleyici 6 el piyano eseri de bu konserde dinleyeceğiniz eserlerden birisi.

Emek Sahnesi, Surp Levon Kilisesi ve Aşkenaz Sinagogunda verilen konserlerin kayıtlarından oluşan bu online gösterimin tam program akışına ve biletlerine ulaşmak için tıklayın. Ayrıca bu kaydı izleyebilmek için son günün 20 Mart Cumartesi olduğunu da hatırlatalım.

16 Mart Salı

Online Sanat Turu / Frida Müzesi Sanal Gezisi / 20:30

Mart Ayı Online Sanat Etkinlikleri – Frida Kahlo Müzesi

Frida’nın bir çok filme konu olmuş fırtınalı yaşam öyküsü ve özellikle Diego ile aşkını bu sefer sanat tarihçisi Atilla Tuna’dan dinleyeceğiz. La Casa Azul isimli müzede sergilenen özel eşyaları ve resimlerini incelerken bir yandan da ünlü ressamın hayatını ve sürükleyici aşk öyküsünü dinleyebileceğiniz bu sanal tur yaklaşık 2 saat sürüyor.

17 Mart Çarşamba

Online Eğitim / Aromaterapi Eğitimi / 19:00-23:00

Doğal içeriğe, doğadan gelen şifaya her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde aromaterapinin derinliklerine inmek ve hayatımıza dahil edecek kadar bilgilenmek güzel bir adım olabilir. Eczacı ve fitoterapist Cansın Gelişli’nin eğitmenliğinde uçucu yağlar, taşıyıcı yağlar, bitki suları gibi konular ve evde de yapabileceğiniz krem, masaj yağı karışımı formülleri bu kursta öğreneceklerinizin bir kısmı. Homemade Aromaterapi’nin web sitesinden daha detaylı bilgiye ulaşabilir ve bu eğitimi satın alabilirsiniz.

18 Mart Perşembe

Online Konser / JAPA / 18:00

Japa, bir sesin yankılanarak dönmesi anlamına gelen Sanskritçe bir kelime. Çağla Karaali, Efe Artun Yüksel, Oğulcan Akça’dan oluşan grup; kimi zaman modern kimi zaman da klasik caz eserlerini elektronik öğelerle harmanlayarak yorumluyor. Konseri Akbank Sanat Youtube kanalından izleyebilirsiniz.

19 Mart Cuma

Online Konser / Pantha du Prince / 21:00

online konser - Pantha du Prince
online konser – Pantha du Prince

Pantha du Prince, Fransızca’da Prensin panteri anlamına geliyor ve aslında Berlinli prodüktör Hendrik Weber’in gördüğü bir rüya üzerine kullanmaya başladığı bir isim. Yaptığı müzik techno house olarak adlandırılsa da akustik sesler ve açık alan kayıtları ile beslenmiş zengin bir tür ortaya çıkmış. Hatta kendisi son albümünde ağaçların iletişimini müzik yoluyla yorumlarken elektronik müzik ve geleneksel enstrümanları bir arada kullanmış ve ortaya çok güzel bir kombinasyon çıkmış.

Cuma akşamını güzel müzikle kapatmak isterseniz Zorlu PSM web sitesinden bilet satın alabilir ve yine aynı site üzerinden bu konseri izleyebilirsiniz. Öncesinde Pantha du Prince müziğiyle ilgili biraz fikir edinmenize yardımcı olması için de aşağıya sizin için bir playlist bıraktık.

Online Tiyatro / Anormal / 20:30

Anormal, ismi gibi sıra dışı konuya sahip bir oyun. Bir psikiyatri kliniğine iş başvurusu için giden bir kızın, gün sonunda kendisini bir soruşturmanın tam ortasında bulmasını anlatıyor. Kadrosunda ise Melis İşiten, Ruhi Sarı, Sergen Deveci ve İbrahim Kuşçu var.

21 Mart Pazar

Online Tiyatro / Bir Valize Ne Sığar ki / 21:00

Mart Ayı Etkinlikleri – Bir Valize Ne Sığar ki

Ankara Sanat Tiyatrosu’nun sahnelediği oyun işlenmesi oldukça zor bir konuyu ele alıyor: mübadele. Yaklaşık 2 saatlik oyunun kadrosu da oldukça kalabalık. Baş rollerde Yeşim Dorman, Hakan Güven ve Bülent Yıldıran var. Sahnelendiğinde büyük ses getiren bu oyunu 31 Mart tarihine kadar online olarak izleyebilirsiniz.

Evde yapılan aktivitelere bir ara verip hazır yavaş yavaş bahar geliyorken biraz temiz hava almak isteyenlere İstanbul Prens Adaları Gezi Rehberimizi tavsiye ediyoruz. Sakin bir hafta ortası kaçamağı eminiz ki ruhunuza iyi gelecektir.

24 Mart Çarşamba

Online Atölye / Bağ Kültürü Atölyesi / 20:00

Şaraba dair, üzümden kadehe olan yolculuk boyunca bilinmesi gereken ne varsa bu atölyede. Şarap kültürü, mitoloji ile bağı, tarihi, kadeh kullanımı, yemek uyumu gibi birçok farklı başlık, şarap uzmanı Deniz Akıncılar tarafından bu atölyede öğretiliyor. Eğitim 2 farklı günde, toplamda 4-5 saat sürüyor. Ders sonlarında sorular için ayrıca bir Zoom yayını yapılıyor. Ayrıca tadımı yapılıp öğrenilecek 4 şişe şarap da kayıt olduğunuzda evinize gönderiliyor.

Özel günlerimize, farklı farklı ruh hallerimize eşlik eden bu mitolojik içeceğin bilmediğiniz bir sürü sırrını öğrenebileceğiniz atölyenin programına dair tüm detaylar burada.

26 Mart Cuma

Online Tiyatro / Bir Delinin Hatıra Defteri / 20:30

Mart Ayı Online Etkinlikleri – Bir Delinin Hatıra Defteri

Erdal Beşikçioğlu’nun sahne performansıyla adeta devleştiği, seyircilerin övgü dolu yorumlarını kazanan bu oyun izlemeyenler için şimdi ev konforunda sahneleniyor. Bu adresten etkinlik biletini satın alabilirsiniz.

30 Mart Salı

Online Konferans / Pop Art: 20. yüzyılın İkonik Sanat Akımı / 20:30-22:30

Sanat Tarihçisi Tuncer Gül’ün vereceği yaklaşık 2 saatlik bu eğitimde, Pop Art’ın doğuşu, çeşitli sanat akımlarına yansıması, Pop Art imgeleri ve anlama teknikleri gibi konular ele alınacak. Ayrıca Pop Art akımı kapsamında eserler vermiş Türk ve yabancı sanatçıların eserleri üzerinden de çözümlemeler yapılacak. Zoom üzerinden 30 dakikalık soru-sohbet olanağı da sağlayan bu keyifli konferansın biletleri ve içerdiği konu başlıklarına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.


Online etkinlik rehberimizle Mart ayınıza güzel deneyimler eklemenizi diliyoruz. Gelecek ay sağlıkla, mutlulukla, hayatımıza katılacak bahar renkleriyle yeni bir rehberde görüşmek üzere.

Bizi instagramdan takip edebilir veya bültenimize buradan üye olabilirsiniz.

Sevgiler,

Farah Samuray

More from Farah Samuray

İstanbul Etkinlik Rehberi Şubat 2023

Size İstanbul Şubat Ayı Etkinlik Rehberi‘ni hazırladığımız günlerde henüz ufukta kar yoktu....
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir