Uzun Süreli Schengen Vizesi Almanın Yolları

uzun sureli schengen vizesi nasıl alınır
uzun sureli schengen vizesi nasıl alınır

Son zamanlarda hepimiz gezmeyi çok sever olduk çünkü Dünya’mız sosyal medya ile, artan uçuşlar ve genişleyen algılarımız ile küçüldükçe küçülüyor. Seyahat etmenin pek lüks olmadığı şu dönemde, uzun süreli Schengen vizesi almak lüks olmaya başladı. Bu yazımızda sizlerle uzun süreli, çoklu girişli Schengen Vizesi alma yöntemlerimizi paylaşacağız.

Bu arada belki konuyla alakalı yazılarımız da ilginizi çekebilir. O yüzden aşağıya bırakıyorum;

Pasaport Nasıl Alınır- Ücretleri

Vizesiz Gidebileceğiniz Ülkeler

HANGİ ÜLKELERDEN BAŞVURU YAPMALI?

uzun sureli schengen vizesi nasıl alınır
uzun süreli schengen vizesi nasıl alınır – franzi

Tabii öncelikle Schengen Vizesi’ne başvurduğunuz ülke çok önemli; bazı ülkeler kısa süreli vize vermekle ünlü. Mesela, Almanya ve Yunanistan, uzun süreli vize alma ihtimalinizi düşürebilecek ülkelerden. Özellikle Almanya’nın, başvuran kişinin seyahat süresi kadar ( 5 gün bile olabilir ) vize verdiği görülmüştür. Fakat, ilk belirli seyahatiniz bu ülkelere ise yapacak bir şey yok, oradan başvurmanız gerekecek. Orda da şans umuyoruz ki bir sonraki adımlarda bahsedeceğimiz ipuçları ile ilerlerseniz sizi bulacaktır.

Uzun süre vize verme konusunda potansiyeli yüksek olan ülkeler için; İtalya, Fransa, Hollanda sayılabilir. Aşağıda İtalya vizesi yazımızı bırakıyoruz;

İtalya Schengen Vizesi Nasıl Alınır

BİLET VE OTEL REZERVASYONLARI

Schengen vizesi başvurusunda ilk olarak uçak biletiniz ve o tarihler için otel rezervasyonunuz gerekli. Bu genel olarak zaten vize başvurusunda gerektiği için, uzun vize alma konusunda ne faydası olabilir diyecek olursanız; gerçekleştirecek olduğunuz seyahatinizden 3-4 ay sonrasına, hatta 7 ay sonrasına bile başka Schengen ülkesi için uçak bileti ve otel rezervasyonları yapabilirsiniz. Bu rezervasyonlar, sizin Schengen ülkesine bir defadan daha çok gireceğinizin garantisini konsolosluğa vermiş olur.

Bu arada ücretsiz iptal edilebilir rezervasyonlar yaparsanız, mesela uçuşlar için 2 gün opsiyon verilir genelde; siz de vize görüşmesine gitmeden 2 gün önce yaparsanız elinizde uçak rezervasyonunuzun belgesi olur.

Otel rezervasyonu konusunda da, eğer booking.com dan ayarlıyorsanız mutlaka seçeneklerde iptal edilebilir rezervasyonları seçin. (Bazı rezervasyonların bir kısmı iade ediliyor, o yüzden dikkatli olun) Bunun dışında kredi kartı gerektirmeyen rezervasyonları da seçebilirsiniz. Eğer Airbnb rezervasyonu yapacaksanız da yine iade edilebilir seçeneğini seçmelisiniz. (Airbnb Nedir Nasıl Kullanılır yazımıza göz atın)

SİGORTA

Normalde yine Schengen vizesine başvururken, seyahat sigortası yaptırıyoruz ya; işte bu sefer ne de olsa 7 ay sonraya bile seyahatimiz var gibi gösteriyorken, sigortamızı da 1 yıl yapıyoruz. Her zaman daha gerçekçi olarak, konsolosluğa ciddiyetimizi göstermemiz uzun Schengen vizesi almamızda en önemli etkenlerden biri.

DİLEKÇE

Schengen vizesi’ne başvururken belki hiç dilekçe yazmamışsınızdır. Ama bu sefer, başvurduğunuz ülkenin konsolosluğunun bilgisine, gelecek aylarda sunmuş olduğunuz rezervasyonları gerçekleştirebilmeniz, diğer Schengen ülkelerine de seyahatlerinizi yapabilmeniz için uzun süreli Schengen talep ettiğinize dair bir dilekçe yazmanız da bir diğer etkili yöntemlerden biri.

SCHENGEN ALIP KULLANMAMAK

avrupa-haritasi-uzun-sure-schengen-vizesi
avrupa haritası – uzun sure schengen vizesi – ina ahoi çizimi

Yukarda Schengen vizesini uzun süreli alma yöntemlerinin yanı sıra, sizi bir sonraki Schengen vizesi başvurusunda sıkıntıya sokabilecek hatta almanıza engel bile olabilecek durumlardan da özellikle kaçınmanız gerekir. Bunların başında, aldığınız vize hangi ülkeden ise, o vize süre zarfında o ülkeye hiç giriş yapmayıp başka ülkelere giriş yaptıysanız, bu sizin için eksi bir not olur. Zaten başka ülkeden vize alıp, ilk o ülkeye giriş yapmayıp başka ülkeye giriş yapmanız da riskli bir durum; geri çevrilebilirsiniz.   

Eğer artık hazırsanız aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz;

Bir Gezginin Çanta Hazırlama Rehberi

Tüm bu adımları gerçekleştirdikten sonra gerisini tabii ki yine de konsolosluğa bırakmak zorundayız. Bu uygulamalar uzun süreli Schengen vizesinin ihtimalini oldukça arttırmakta ama maalesef garanti etmemektedir. Fakat, denemeye değmez mi? Değer! 

More from Can Marangoz

MADRİD’DE GEZİLECEK EN ÖNEMLİ YERLER

Madrid, tarihi dokusu, mimarisi ve gastronomisiyle büyüleyici bir şehir. Ayrıca iyi haberi...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir