İstanbul Etkinlik Rehberi Haziran 2018

massiveattack - istanbul haziran etkinlik rehberi
massiveattack - istanbul haziran etkinlik rehberi
İstanbul'un en güzel mevsimi geldi! Dolayısıyla etkinlikler, konserler, sergiler, oyunlar coştu. Haziran ayı için hazırladığımız etkinlik ajandasına gelin hep beraber göz atalım.

Caz dolu bir İstanbul’da Haziran ayı etkinliklerine merhaba! Cümlenin girişinden de anladığınız gibi Haziran, bizi İstanbul’da Caz’ a doyuracak. 25.’si gerçekleşecek olan festivalde kimler var kimler! Melody Gardot bunlardan bir tanesi.
Bu ay iki harika grubu ağırlayacak İstanbul. Travis ve Massive Attack.

Rehberimize hala devam etmekte olan, 46. İstanbul Müzik Festivali‘nin birkaç etkinliğini de ekledik. Bunların dışında küratörlerle sergi gezmesi ve Nordik Film Günleri var. Listede bir de gece kurulan bir bit pazarı etkinliğimiz olacak.
Ayrıca Heybeliada’da Chill-Out Festivalimiz var! Festival dışında Caz dinlemek için bol bol Nardis Jazz Club’ta olacağız.

Bunun yanında etkinlik, konser, sergi derken kafanız da yanmasın diye aşağıya iki yazı bırakıyorum, göz atmak istersiniz:

Kısa bir moladan sonra, hadi gelin, etkinliklere hep beraber bir göz gezdirelim:


1 Haziran Cuma 

 • Kirli Çıkı Pazarı / Bina Kadıköy  /19.00-00.00
 • Bümkorkestra / Bomanti Ada / 20.30-22.30

İlki 2014’te düzenlenen “Kirli Çıkı” sergisi, tuhaf objelere merak duyan isimleri bir araya getiren bir sergi olma özelliği taşıyor. Bu yıl 8 Temmuz’da açılacak olan sergi; Elif Domaniç, Mabel Matiz,  Murat Ertel, Hakan Bıçakcı, Kaan Sezyum gibi isimlere  ev sahipliği yapacak.

kirli çıkı bit pazarı - istanbul etkinlik ajandası
kirli çıkı bit pazarı – istanbul etkinlik ajandası

Bunun öncesinde 1 Haziran akşamı Bina Kadıköy’de ,Kıyıda köşede kalmış eşyalar Bant Mag. Havuz’da olacak. Gece kurulacak olan bir değişik bit pazarını kaçırmayın. ( İstanbul haziran ayı etkinlik takviminde bizim ilgimizi en çok çekenlerden biri)

Ayrıca bu akşam Bomonati Ada’nın avlusunda kendine has yorumları ile Bümkorkestra‘nın sahnede olacağı bir caz akşamı var. Caz konserleri kapsamında yapılacak olan etkinliğin girişi ücretsiz.

2 Haziran Cumartesi 
ISTANBUL FUNK UNIT / Nardis Jazz Club / 22.30

Istanbul Funk Unit
Istanbul Funk Unit

Cenk Soyak’ın liderliğinde bir araya gelen aşırı eğlenceli grup IFU, funk ve groove dolu bir gece ile Nardis sahnesinde olacak. Miles Davis, John Coltrane, Wayne Shorter, Bill Withers gibi ustaların parçalarının bulunduğu bir repertuar ile IFU hepimize harika bir Cumartesi akşamı yaşaratacak.
Bilet fiyatı : 50 TL

4 Haziran Pazartesi 
Can Çankaya Trio / Nardis  Nardis Jazz Club / 21.30

can-cankaya-trio
can-cankaya-trio

New york’ta köklü bir festival festival geçmişi olan, müzikseverlerin yakından tanıdığı piyanist Can Çankaya bu akşam harikulade bir repertuar ile Nardis sahnesinde olacak. Çankaya’ya Matt Hall ve Cem aksel eşlik ediyor olacak.
Bilet fiyatları;  40 TL, Öğrenci: 25 TL

Maisky Kesişmeleri / Süreyya Operası / 20.00

Daha önceden, İstanbul Etkinlik Rehberi‘nde detaylı yazısını yazdığımız, İstanbul Müzik Festivali kapsamınında Maisky Ailesini Süreyya Operasının sahnesinde izleyeceğiz. Efsanevi viyolonselci Mischa Maisky’ye aile bağları başlığı altında çocukları Sascha ve Lily Maisky eşlik edecek. Programlarında Gustav Mahler, Dmitri Shostakovich ve Robert Schumann var.
Konser öncesi 19.00-19.30’da Gaye Soley’in “Müzik ve aile arasındaki çok yönlü ilişki” başlıklı konuşmasını üst fuaeyede dinleyebilirsiniz.

5 Haziran Salı
BATU ŞALLIEL QUARTET / Nardis Jazz Club / 21.30

batu şallıel quartet
batu şallıel quartet- istanbul haziran ayı etkinlik & konser

Kariyerine çocuk yaşlarında başlayan Batuhan Şallıel, geçtiğimiz yıllarda Göksel ile aynı sahneyi paylaşmış . Alanında birçok ödüle layık görülmüş ve birçok festivalden de davet almış . Şimdi devam eden projerine bir yenisini daha ekliyor. Batu Şallıel Quartet bu akşam Nardis’in sahnesinde arz-ı endam edecek. Başarılı sanatçıya Ferit Odman, Adem Gülşen, Kağan Yıldız eşlik ediyor.
Giriş: 40 TL, Öğrenci: 25 TL

6 Haziran Çarşamba 
Son Feci Bisiklet / Zorlu Psm / 20.30

istanbul etkinlik takvimi - son feci bisiklet
istanbul etkinlik takvimi – son feci bisiklet

“Sıkılırsan güneşten gece oluruz erkenden” Bu Grubu çok seviyoruz! Enerjik sahne performanslarıyla Son Feci Bisiklet, Lokalize serisi kapsamında Zorlu’nun Studio sahnesinde olacaklar.

7 Haziran Perşembe 
CAZZİP PROJECT / DasDas / 22.30

cazzip
cazzip

Piyanoda Aslı Özer, bass gitarda Erhan Ertetik ve davullarda Ertuğrul Biber’in bulunduğu 2012’de kurulan caz müzik grubu, ilk albümleri olan Stories ile adından çok söz ettirdi.
Cazzip Project, Das Jazz Geceleri kapsamında, bu akşam DasDas’ın sahnesinde olacak.

8 Haziran Cuma 

 • Travis / Zorlu PSM / 22.15
 • Etkinlik/Pera
travis - istanbul haziran etkinlik ajandasi
travis – istanbul haziran etkinlik ajandasi

İşte geldik en güzel akşama! Ünlü İskoç grup Travis Zorlu PSM’nin ana sahnesinde olacak!
Travis konserinin öncesinde Pinhani sahnesinde olacak. “The Man Who”  albümdeki tüm şarkıları sizinle birlikte hep bir ağızdan söylemek için bizde orada olacağız.

* Biletler Garanti Kart sahiplerine indirimli.
Biletler için; http://www.biletix.com/etkinlik/V5L70/ISTANBUL/tr

Ayrıca bugün, Pera müzesinde harika bir etkinlik başlıyor. Pera Film  “Kumsalda” başlığı adı altında çok güzel bir program hazırlamış. Kumsalda projesi, sinemada bir mekan olarak kumsalın işaret ettiği anlamların izini sürecek. Programda; Sonsuzluk Bir Gün, Venedik’te Ölüm, Yaz Hikayesi gibi filmler var.
8 Haziran 28 Temmuz tarihleri arasında gösterimlerin ücretsiz olacağı, nefis film seçkisini kaçırmayın.

11 Haziran Pazartesi 
Medz Bazar / Cemiyet / 21.00

medz bazar - istanbul haziran etkinlikleri
medz bazar – istanbul haziran etkinlikleri

Paris’te sanatlarını icraa eden Medz Bazar Grubu bu akşam Cemiyet’in sahnesinde olacak. Multikültürel bir repertuara sahip bu süper grup, O nasıl bir yorumdur! dememize neden olan  Aşık Mahsuni’den Kanadım Değdi Sevdaya adlı türküyü yorumlamış.
Ne yapıyoruz? Konseri kaçırmıyoruz..
Biletler için; http://www.biletix.com/etkinlik/VO0DB/ISTANBUL/tr

12 Haziran Salı

 • Joseph K. / Zorlu PSM / 20.30
 • Gagarin Band / Nardis / 21.30
 • İngiliz Orkestrası ve Güher – Süher Pekinel /Lütfi Kırdar / 20.00
joseph k - istanbul haziran ayı etkinlikleri
joseph k – istanbul haziran ayı etkinlikleri

Anlata anlata bitiremediğimiz, kapalı gişe oyun Joseph K. bu akşam Zorlu Psm Sahnesinde olacak.  Kara mizaha doyacağınız bir uyarlama oyunun oyuncuları Mert Fırat, Didem Balçın, Onur Dilber, Özgün Aydın.

Ayrıca bu akşam Nardis’in sahnesinde Gagarin Band var. 2015 yılında kurulan grup, jazz, latin ve soul tarzlarda müzik yapıyor.
Bugüne ait son etkinliğimiz ise İstanbul Müzik Festivali kapsamında İngiliz Oda Orkestrası, Güher & Süher Pekinel kardeşler Lütfi Kırdar sahnesinde olacak.

13 Haziran Çarşamba
Şakalı Akustik / Baba Sahne/ 22.00

şakalı akustik
şakalı akustik

Dingin bir Çarşamba akşamı..  Sahnede Harun Tekin ve Koray Candemir.. Gitarda en sevilen şarkılar ve arada seyirci ile sohbetler. Sanıyorum bunu kimse kaçırmaz.

14 Haziran Perşembe

 •  Cappadox Festivali
 • Hey! Douglas / Dorock XL / 22.30
istanbul haziran etkinlik rehberi - cappadox
istanbul haziran etkinlik rehberi – cappadox

Yazımızın konusu İstanbul Etkinlik Takvimi ancak bir istisna yapalım: Bugün Cappadox Festivali başlıyor. 14-19 Haziran-tarihleri arasında yapılacak olan festivali zaten biliyoruz. Bu seneki festivalin teması “Sessizlik”.

Festival sahensinde İlhan Erşahin’den Birsen Tezer’e , Gaye Su Akyol’dan Baba Zula’ya birçok sanatçı olacak. Gündüz ise yoga, meditasyon ve çevre yürüyüşleri gibi etkinliklerde olacağız. Ayrıca İsteyenlerin tadımlara katılabileceği etkinlikler de olacak. Ve son olarak temayı belirleyen Sessizlik sergisini orada olduğunuz süre içerisinde ziyaret edebilirsiniz.

“Festivale gitmeyeceğim, İstanbul’da olacağım” diyenler için; Dorock XL Sahnesinde çok sevdiğimiz Hey! Douglas olacak.

16 Haziran Cumartesi
Yüsek Sadakat / Dorock XL /22.30

En sevilen şarkıları ile Yüksek Sadakat bayramın 2. günü sevenleri ile Dorock Sahnesinde buluşacak.

18 Haziran Pazartesi 
39 Basamak / Zorlu PSM / 20.30 

39-basamakk-yenisezon
39-basamakk-yenisezon

Demet Evgar, Engin Hepileri, Bülent Şakrak, Okan Yalabık’ın ayrı ayrı döktürdüğü 39 Basamak Haziran ayında yine  sahnede. 1935 yılında geçen oyunda; Komik raslantılarla dolu, hereketli bir casusluk macerasına tanık olacağız.

19 Haziran Salı 
Speglingar / Akbank Sanat / 19.00

speglingar film
speglingar film – istanbul haziran etkinlikleri

Bu akşam Akbank’ın düzenlediği Nordik Film Günleri kapsamında Speglingar / Yansımalar filmini izleyebilirsiniz. Kuzey Sinemasının yükselişte olduğu şu günlerde böyle etkinlikleri görmek çok güzel. Yansımalar belgeselinin konusu, Anne-kız ilişkisinin karmaşık yanlarını ele alıyor. Yönetmen Sara Broos, filmin süresi 77 dakika.

20 Haziran Çarşamba 
SPIN / Nardis / 21.30 

spin
spin

Contemporary jazz” dinlemek ister misiniz? 10 yıllık bir geçmişi olan Spin’in çok değişik repertuarı var bu sefer. Piyanist şef Jef Giansily’in katılımıyla gerçekleşecek olan konserde eşlikçiler, Ferit Odman, Kağan Yıldız ve Yahya Dai.

21 Haziran Perşembe 

 • Küratörle Sergi Turu – İstanbul’da Deniz Sefası / Pera Müzesi / 18.30
 • Nordik Film Günleri – Staying Alive / Akbank Sanat / 19.00
 • Adamlar / Moda Kayıkhane / 22.30
istanbul etkinlik rehberi - adamlar
istanbul etkinlik rehberi – adamlar

Bugünün ilk etkinliği – İstanbul’da Deniz Sefası sergisinin küratörleri ile sergi turu.  Sergiyi geçen ay yazmıştık mutlaka gitmişsinizdir. Gitmediyseniz Küratör ile turu sakın kaçırmayın.

Alternatif olarak yine Nordik Film Günleri kapsamında Staying Alive / Hayatta Kalmak filmini görebilirsiniz.
Akşama da bir konser yapalım derseniz Moda Kayıkhane’ de pek bir sevdiğimiz Adamlar’ın konseri var.

22 Haziran Cuma
Can Gox / Moda Kayıkhane / 22.30

can gox - haziran istanbul etkinlik konser
can gox – haziran istanbul etkinlik konser

Muhabbetini de sesini de ayrı sevdiğimiz Can Gox, duyduğumuza göre sahnede şarkıları fazlaca uzatıyormuş. Hatta tutulan bir şarkı olduğunda 2-3 kere söylüyormuş. Biz sesiniz ve şarkılarını çok seviyoruz. Sizde bizim gibi düşünüyorsanız Can Gox konserini Moda Kayıkhane’de izleyebilirsiniz.

23-24 Haziran Cumartesi-Pazar 
Chill-Out Festival ‘the missing part’ / Heybeliada / 12.00-02.00

chill out festival - istanbul etkinlik konser
chill out festival – istanbul etkinlik konser

Chill-Out Festival sizi çok uzaklaştırmasa da biraz nefes aldıracak. Hemde adaların en güzeli Heybeli’de. Peki festivalde kimler var?  Satori, Jacob Groening, Kermesse, Zebra Centauri, Elfenberg, Cantanca, Kozmonotosman, Mousike, Herhangi, Menachem 26. Müthiş bi hafta sonu etkinliği olacak.
Bilgi için; http://www.chilloutfest.com/

25 Haziran Pazartesi 
Massive Attack / Zorlu Psm  / 20.00

massiveattack - istanbul haziran etkinlik rehberi
massiveattack – istanbul haziran etkinlik rehberi

Ne güzel bir Pazartesi! Efsanevi grubu , dünya gözüyle görmek için yeterli sebebiniz vardır. Fazla söze gerek yok biletler tükenmeden koşun alın! Linki bırakıyorum:

http://www.biletix.com/etkinlik/V5L50/ISTANBUL/tr

Bilet Fiyatları 90TL – 210 TL arası

26 Haziran Salı
İstanbul Caz Festivali Açılış Konseri / Zorlu PSM Ana Tiyatro / 21.30

istanbul haziran etkinlik takvimi - caz festivali açılış
istanbul haziran etkinlik takvimi – caz festivali açılış

Yaşasın İstanbul Caz Festivali ! Bu akşam Caz festivali açılışını yapacak. Temmuz’un 17’sine kadar sürecek.
25. yılını kutlayan festival, görkemli bir açılış konseri yapacak. Kamil Özler şefliğindeki TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası eşliğinde çeşitli eserler seslendirilecek.

Ali Perret, Ateş Tezer, Ayşe Gencer, Ayşegül Yeşilnil, Ayşe Tütüncü, Deniz Dündar, Emin Fındıkoğlu, Kerem Görsev, İlham Gencer, Neşet Ruacan, Nezih Yeşilnil, Nilüfer Verdi, Okay Temiz, Önder Focan, Sibel Köse, Şenova Ülker, Tuna Ötenel, Volkan Hürsever, Yahya Dai gibi usta isimlerin katıldığı dev dev konseri mutlaka izleyin.

27 Haziran Çarşamba 

 • Melody Gardot / UNIQ Açık Hava Sahnesi  / 21:00
 • Çağrı Sertel “Instant” // Alike Places  / Salon İKSV / 22:00
 • Fazıl Say Piyano Resitali / ENKA Kültür Sanat / 21.15 

Bir önceki gün açılış yapacak olan İstanbul Caz Festivali harika iki konser ile devam ediyor.

istanbul etkinlik rehberi - melody gardot
istanbul etkinlik rehberi – melody gardot

Sıkılmadan uzun süre dinlenebilen bir sesi olan Melody Gardot, Uniq sahnesinde muhteşem bir konser vermeye hazırlanıyor. En son 2015 yılında İstanbul’a gelen sanatçı, yıllar önce büyük bir trafik kazası geçirmiş. Müziğin iyileştirici gücüne inandığı için kendi şarkılarını yazmaya başlamış ve hayata bu şekilde tutunmuş. Kabına sığmayan müziği ve eşsiz sahne performansını kesinlikle kaçırmayın.

Bu akşamın Caz Festivali kapsamındaki diğer konseri Çağrı Sertel konseri. Küçük yaşlarında müziğe adım atan Sertel, modern caz ve progresif çizgisinin yanı sıra etnik unsurlar da barındıran ikinci albümü Instant’tan parçalarla karşımıza çıkacak.

Biletler için;  http://www.biletix.com/etkinlik/V1C03/TURKIYE/tr?camefrom=WEB_IKSV_CAZ_2018

Üçüncü konser seçeneğimizde Fazıl Say var. Enka Kültür Sanat’ta dinleyicileri ile buluşacak olan sanatçı bu defa, Beethoven repertuvarından çok özel bir seçki sunacak.

28 Haziran Perşembe 
Gece Gezmesi / Kadıköy-Moda / 19.00 

Geldik İstanbul’da, Haziran ayının, beklenen bir başka etkinliğine. “Gece Gezmesi” Club Quartier, All Saints Moda Kilisesi, Moda Kayıkhane, Moda Sahnesi, Baba Sahne, Ağaç Ev Kadıköy, KargART, Bant Mag. Havuz / BİNA, Zor gibi Kadıköy’ün sevilen mekânlarına yayılacak.  Ve bu sahnelerde kimleri kimleri izleyeceğiz!

gece-gezmesi
gece-gezmesi

Programda;  İstanbul’lu müzisyen ikili, Ekin Sanaç ve Berna Göl’ün ortak projesi Kim Ki O, perküsyoncu, udi Yinon Muallem’in Hakan Gürbüz ve İsmail Altunbaş ile yeni projesi Ta Ki Dum, Aralık ayında yayımladığı Cızgan albümü ile dikkatleri çeken genç besteci ve şarkıcı Selin Sümbültepe, Ankaralı genç punk-rock grubu Al’York ve Nardis Caz Vokal yarışmasında dereceye giren genç isimlerden Sibel Demir yer alıyor. Daha önceki festivallerde biletleri hızla tükenen konserleri kaçırmayın.

29 Haziran Cuma

 •  Selen Gülün ‘Kadınlar Matinesi’ / Zorlu PSM / 19.00
 • Cross Currents Trio / Zorlu PSM /21.30 
 • Ediz Hafızoğlu “Nazdrave” / Zorlu PSM / 22.00 
 • Botanik İpek Fular Atölyesi / Pera Müzesi / 19.30

İstanbul Etkinlik Rehberi’nin en dolu günü olacak bugün. 
Caz Festivali kapsamında üç konser var; İlki Selen Gülün ‘Kadınlar Matinesi’ , Türkiye’nin en başarılı müzisyenlerinden Selen Gülün,  ‘Kadınlar Matinesi’ isimli harika projesini festival sahnesine taşıyor. Besteciliğiyle olduğu kadar piyanistliği ve etkileyici vokaliyle de tanınan Gülün’ün Projesine konuk olacak sanatçılar; Başak Yavuz, Çağıl Kaya, Ece Göksu, Elif Çağlar Muslu, Ülkü Aybala Sunat, Şirin Soysal.

cross currents trio- istanbul haziran etkinlikleri
cross currents trio- istanbul haziran etkinlikleri

Bir diğer konser Zorlu Psm Sahnesinde.  Dünya müziğiyle cazı harmanlayan tabla üstadı Zakir Hussain, “gezegenin en çok incelenen ve taklit edilen saksofoncusu” ünvanına sahip Chris Potter ve bugüne kadar yüzlerce albümde kusursuz kayıtlar yapan Dave Holland’dan oluşan Cross Currents Trio size harika bir gece yaşatacak.

Ayrıca Ediz Hafızoğlu efsanevi davul performansıyla sahnede olacak bu akşam. Mart ayında çıkardığı son albümü ” Nazdrave”  ile festival kapsamında arz*ı endam edecek sahnede. Başarılı sanatçı aynı zamanda sıkı bir söz yazarı. En son Birsen Tezer’in yorumladığı “kül” isimle şarkıya imza atmış. FilGezi ekibi olarak, biz de konserinde olacağız.

istanbulda deniz sefası
istanbulda deniz sefası

Günün son etkinlik seçeneği Pera Müzesinden geliyor.  Botanik İpek Fular Atölyesi, İstanbul’da Deniz Sefası sergisinden ilhamla hayata geçirilmiş. İstanbul çiçekleri, şifali bitkileri ve bitki ekstreleriyle bohça boyama tekniği (bundle dyeing) kullanarak doğal pigmentleri kumaşa aktarmayı öğretecek Heliotropic Studio’dan Aslı Smith. Çalıştayın süresi 2 saat olarak belirlenmiş.Katılım Bedeli ise  70 TL.

30 Haziran Cumartesi

 • Sonic Swim / Kafes / 13.00
 • Erkan Oğur Quartet // Shahin Novrasli Trio / Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras / 19.30

İstanbul Haziran Ayı Etkinlik Rehberinde Geldik  son güne!

sonic swim - istanbul etkinlikleri
sonic swim – istanbul etkinlikleri

Time Out İstanbul’dan “Plajda Bir Gün Bir Gece” sloganlı güzel bir proje geliyor. Kilyos Kafes’te gerçekleşecek olan etkinlik, House ve Techno müziğin en özgün isimlerini bir araya getiriyor. Etkinlik 30 Haziran 13:00’da başlayıp 1 Temmuz sabah 08:00’e kadar devam edecek.

Byron the Aquarius, DJ Seinfeld, Marquis Hawkes, Pangaea, Seb Wildblood, Tessellate gibi isimlerin yer alacağı etkinlik size dolu dolu  bir yaz günü ve gecesi yaşatacak.
* Bilete plaj giriş bedeli dahildir.

Biletler için; http://www.biletix.com/etkinlik/VR602/TURKIYE/tr

Haziran’ın sonunda bir diğer etkinlik; Caz Festivali kapsamında gerçekleşecek olan Erkan Oğur Quartet ve Shahin Novrasli Trio konseri. Önce sahnede Shahin Novrasli’yi göreceğiz. Azerbaycan’ın son dönemlerde yetiştirdiği en yetenekli ve popüler müzisyenlerden olan Novrasli, yumuşak melodileri güçlü ve keskin armonilerle bezediği müziği ile karşınızda olacak.

Novrasli’den sonra sahneyi Erkan Oğur Quartet devralacak. Kendine has enstrüman hakimiyetiyle yine herkesin kalbine dokunacak olan Erkan Oğur’a  sahnede Can Çankaya, Matt Hall ve Turgut Alp Bekoğlu eşlik edecek.

İstanbul’da Haziran Ayı Etkinlik Rehberi’nin sonuna geldik. Eğer etkinliklerden sürekli haberim olsun derseniz İstanbul Etkinlik Takvimi sayfamızı takip edin. Bunun dışında arasıra geziler tozular düzenliyoruz , onun içinde instagram hesabımızı takip etmeniz yeterli (filgezi)

Sevgiler, bol etkinlikli, sanat sepetli geziler…

Written By
More from Ezgi Çoban

İstanbul Etkinlik Rehberi Nisan 2018

Sanatla dolup taşan İstanbul’un Nisan ayı etkinlik ajandasını FilGezi aracılığı ile müjdeliyoruz! ...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir