Doğu Ekspresi ile Kars’a Seyahat Üzerine Her Şey

dogu ekspresi gezi rehberi
doğu ekspresi gezi rehberi

Kars ve Doğu Ekspresi son dönemde yurtiçi seyahat rotalarının en popülerlerinden bir tanesi haline gelmiş durumda. Bu yazımızda Kars’ın popülerliğinde önemli rol oynayan Doğu Ekspresi ile ilgili tüm detayları anlatmaya çalışacağız. Bu detayları aşağıdaki başlıklara böldük:

 1. Doğu Ekspresi Nedir?
 2. Doğu Ekspresi Ne Kadar Sürüyor?
 3. Doğu Ekspresi Güzergahı
 4. Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları
 5. Evcil Hayvan
 6. Vagon Çeşitleri
 7. Sevgiliyle Doğu Ekspresi
 8. Doğu Ekspresi Temiz mi?
 9. Sigara içiliyor mu?
 10. Doğu Ekspresi Yemek Meselesi – Cağ Kebabı
 11. Doğu Ekspresi Üzerine Öneriler- Uyarılar

1. Doğu Ekspresi Nedir?

Haydi, son dönemlerde gezi ve seyahat hesaplarında sıkça gördüğümüz Doğu Ekspresini konuşalım. Aslında Kars Doğu Ekspresi’ne karşı çoktan iki cephe oluşmuş durumda. Bir taraf bu tren yolculuğunun çok keskin olarak sadece fotoğraf çekmek için yapılan bir hipster turu olduğunu iddaa ederken, diğer taraf bunun gerçek bir seyahat deneyimi olduğu üzerinde duruyor. Peki gerçekten nedir bu Doğu Ekspresi?

doğu ekspresi – fatih demirkıran

Özet olarak, Ankara’dan başlayıp, Kars’ta son bulan, masalsı manzaralara eşlik eden ve yaklaşık 25 saat süren kompartımanlı bir tren yolculuğudur. Türkiye’nin en uzun tren yolculuklarından biri olması, yol boyunca muhteşem manzaralar arasından geçilmesi, genç kitle arasında popüler olması ve seyahatin ekstra eğlenceli geçmesi, Kars’a gidişte Doğu Ekspresinin tercih edilmesini sağlıyor.

2. Doğu Ekspresi Ne Kadar Sürüyor?

Doğu Ekspresi kaç saat sürüyor sorusunun tek bir cevabı maalesef yok. Tren Ankara Garı’ndan her gün saat 18:00’da kalkıyor ama şu an Ankara Tren Garı’ nda çalışmalar olduğu için Kırıkkale, Irmak Tren İstasyonu’ndan kalkmakta. Bu durumda tren saatinizden yaklaşık 1 saat öncesinde 17:00 civarı,  ana gara gitmeniz gerekiyor. Oradan bilet fiyatınıza dahil olan otobüslerle, 1 saat süren yolculuk sonrası Irmak’a gidiyorsunuz ve hayali yolculuk başlıyor.

Ankara’dan Kars’a uzanan bir yolculuk yapıyorsanız yaklaşık 26 saat sürüyor. Fakat bazı durumlarda; istasyonlarda olan çalışmalar nedeniyle rötarlar oluşabiliyor. Biz rota üzerindeki bir çalışma nedeniyle; 26 saat yerine 27-28 saat civarında bir yolculuk geçirdik.

Kars’tan ise seferler her gün sabah 8:00’da başlıyor. Tek yönü uçak ile yapmak zamanı kısıtlı olup, bir yönde Doğu Ekspresi deneyimini yaşamak isteyenler için mümkün. Hangi yönü trenle yapmayalım diye merak ediyorsanız; iki yönü de deneyenlerden yaptığımız gözlemlere dayanarak, herkesin deneyimin kendine güzel geldiğini belirtmek isteriz. 🙂

dogu ekspresi gezi rehberi
doğu ekspresi gezi rehberi

3. Doğu Ekspresi Güzergahı – Doğu Ekspresi Nerelerden Geçiyor?

Tren; Ankara- Kırıkkale- Kayseri- Sivas- Erzincan- Erzurum- Kars rotasında ilerliyor. Ara duraklar üzerinde birkaç dakika dururken, ana duraklarda bu süre 10-15 dakikaya uzayabiliyor. Dilediğiniz bir ana duraktan da Doğu ekspresine dahil olabilirsiniz. Zamanı kısıtlı olanlar uçakla Erzurum’a giderek, Selçuk’lu mimarisinin en güzel örneklerine sahip, cağ kebabıyla damak çatlatan şehri gezip, oradan trene atlayarak yolculuğa devam edebilirler.

Eğer Erzurum üzerinden giderseniz, Erzurum’da geçireceğiniz vakitte mutlaka:

 • Yakutiye Medresesi Minaresi’ni,
 • Erzurum Kalesi & saat kulesini
 • Paşa Bey Konağı’nı
 • 3 Kümbet’leri
 • Kongre merkezini görün.
 • Cağ kebabı yemeği ihmal etmeyin.

Erzurum dışında bir yerden bineceğim derseniz; tren kalkış saatlerine göre ilk durak Ankara’da 18:00, Kırıkkale’de 19:53, Kayseri’de 00:48, Sivas’ta 04:12 ve Erzincan’da 10:07’de oluyor.

dogu ekspresi rotasi
dogu ekspresi rotasi

4. Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları – Doğu Ekspresi Kaç Para? 

Doğu Ekspresi bilet fiyatları farklı koltuk türlerine göre değişiyor: 

 • Pulman yani normal koltukta seyahat etmek tek yön 47.00 TL
 • Örtülü Kuşetler yine bilet olarak 47.00 TL, bu tutarın üzerine 15 tl de örtülü kuşet ücreti vermeniz gerekiyor, yani 61 TL.
 • Yataklı vagonda 2 kişi kalırsanız kişi başı: 96 TL
 • Yataklı 1 kişi için 116 TL ödemeniz gerekiyor (iki kişilik kompartmanda tek kişi kalıyorsunuz)

Güncel tarihli tüm biletlerin fiyatlarını buradan ( https://yolcu.tcddtasimacilik.gov.tr/9 kontrol ederek, satın alabilirsiniz.

 • Gidiş-Dönüş bileti alanlara %20 ve Genç bileti %20 indirimi mevcut. Genç bileti indiriminden 13-26 yaşları arasında bulunan gençler faydalanabilmekte.
 • Öğretmen %20, askeri yolcu %20, en az 12 kişilik grup yolcular %20, 60 yaş ve üzerindeki yolcular %20, basın kartı ve çalışan ya da emekli TCDD eşine %20 indirim mevcut.
 • 65 Yaş ve üzerindeki yolculara %50 indirim uygulanırken, çocuğa da (7-12 yaş arası) %50 indirim yapılıyor.
 • Ayrı bir yer istememek koşuluyla 0-6 yaş çocuklar ücretsiz seyahat edebilir.

5. Köpeğim ya da kedimle de seyahat edebilir miyim?

Evcil hayvanlarınızın da yolculukta size eşlik etmesine izin veriliyor. Hatta köpeğiniz diğer tren yolcuları ile arkadaş olup, çok güzel seyahat geçirebilir.

6. Doğu Ekspresi Kompartıman ve Vagon Çeşitleri

Tren pulman – örtülü kuşetli ve yataklı olarak üç özellikte seyahat edebilme olanağı sağlıyor.

Pulman nedir?

Özellikle yataklı vagona çok talep olması nedeniyle pulman seçeneği ile sıkça karşılaşacaksınız gibi duruyor.

Tüm yolculuğunu koltukta geçirdiğiniz, yataklı alternatifiniz olmayan vagon. Doğu Ekspresinin uzun saat süren yolculuğu için konforlu gözükmese de hem deneyimlerimiz hem de gözlemlerimizle pulman seçeneğinin değerlendirmeye açık olduğunu düşünüyoruz. Diğer taraftan, sosyalleşmek için de pulman vagonu kesinlikle tercih edilmeli. Sizinle birlikte koltukta seyahat eden diğer yolcularla bir süre sonunda doğal bir samimiyet oluşuyor. Gelsin kek, börek, poğaça ikramları. 

dogu ekspresi fiyatları
dogu ekspresi fiyatları – filgezi ekibi

Tabi koltukta seyahat ederken akıllara gelen ilk soru uyku. Ama yataklı vagonlara da çok talep var, bulamadığınız için deneyimden vazgeçmeyin ve pulmanın tadını ufak çözümlerle çıkarın deriz! Uyku  sorunu çözmek için bir kaç pratik önerimiz şunlar olabilir: 

 • 1 kişiye 2 koltuk satın alarak dönüşümlü yatabilir. Özelikle karşılık koltukları alarak, ayaklarını rahat rahat uzatabilirsiniz. 
 • Ya da Erzurum gibi Kars’ a daha yakın bir istasyondan Doğu Ekspresi’ne dahil olabilirsiniz.

Pulman vagonundaki koltukların tamamı kendi etrafında dönebiliyor, bu sebeple kalabalık gruplar için iyi bir alternatif.  Pulman vagonunun en arka sıralarındaki camlar açılabiliyor, bu vagonun en konforlu kısmı o bölüm yer varsa tercih edebilirisiniz. Bu vagonda priz konusu sıkıntılı, sadece ortak kullanım olanı olan tuvaletlerde priz var.

dogu ekspresi pulman
dogu ekspresi pulman

Örtülü Kuşetli Vagon Nedir?

Karşılıklı ikili koltukların üzerinde de ranza şeklinde yataklar olan ve dört kişinin konaklayabildiği oda tipi ise Örtülü Kuşetli olarak geçiyor. Bu kompartıman tipinde temiz çarşaflar veriliyor ve yatağınızı kendiniz yapıyorsunuz. Aynı zamanda tuvalet ortak ve bu vagon tipinde lavabo yok.

Doğu Ekspresinde örtülü Kuşetli için önemli olan durum mahremiyet olabilir. Eğer odanızda yabancı biri olmasını istemiyorsanız, dört kişilik bilet almaya çalışmanızı tavsiye ederiz.

dogu ekspresi vagonlar
dogu ekspresi örtülü kusetli vagonlar (gezginruhu)

Yataklı Vagon Nedir?

İkili kişilik olan, en hızlı tükenen, koltuk formundan açılınca yatak haline dönüşen, mini buzdolabı, kendine özel lavabosu ve ve rafı da olan vagon tipi ise yataklı olarak geçiyor.

Odanın ısısını kendiniz ayarlayabiliyorsunuz, prizler de cabası! 🙂

dogu ekspresi yatakli vagon
dogu ekspresi yatakli vagon(burcu yurdakul)

Trenden Yemek Ismarlama – Erzurum’da Çağ Kebabı Nereden Söylenir?

Eskiden daha keyifli olan ve alkol satışının da yapıldığı tren restoranları şimdi daha sönük diyebiliriz. Eskisi kadar çeşitli bulamıyorsunuz ve açıkcası bize çok da lezzetli gelmediğini belirterek mutlaka tedarikli gitmenizi öneriyoruz. Su, çay, kahvaltı ve mini atıştırmalıklar gayet güzel ama yine de siz kendinize uygun yemeğinizi yanınızda fazla fazla götürün, diğer yolcularla paylaşacak kaynaşabilirsiniz 🙂 

Alkol satışı yapılmıyor fakat tren yolculuğu sırasında ne içtiğinize kimse dikkat etmiyor diyelim biz 🙂 

Gelelim Doğu Ekspresinde Çağ kebabı siparişi vermeye! Erzurum durağına yaklaşmaya başladıkça Çağ kebabı söylemek için yaşanan heyecan tüm treni saracak.. İnanın ne “veganım ben ama cağ kebabı yemeliyim” diyen sözler duydu bu kulaklar. 🙂 Mutlaka trendeki bu popüler kültürü duyacak, insanların “hadi siparişlerimizi verelim” demeleriyle aydınlanacaksınız ama biz yine de belirtelim; kebabınızı en geç Aşkale’deyken Erzurum’dan bir kebapçıyı arayarak söylemeniz iyi olur. Gel Gör Kebap herkesin favorisiydi, oradan söyleyip, Erzurum durağında inip kebaplarınızı teslim alabilirsiniz.

dogu ekspresi - kars yolculugu
dogu ekspresi – kars yolculugu

7. Doğu Ekspresi Temiz mi?

Doğu Ekspresi trenleri oldukça eski, dolayısıyla yıpranmışlık hissiyatı temizlik kaygısını da birlikte getiriyor. Fakat, tren genel olarak oldukça temiz. Özellikle nevresimler yıkanmış, ütülenmiş ve paketli şekilde dağıtılıyor. Temizliğine ikna oluyorsunuz. Tabiki yine de çok titizseniz yanınızda yine kendi çarşaf ya da yastık kılıfınızı getirebilirsiniz.

Doğu Ekspresi yolculuğunda bizce en büyük kaygılardan bir tanesi tuvalet temizliğiydi. Genel olarak temiz bir başlangıç yapılsa da yolculuk sonuna doğru yaklaştıkça tuvaletler pis bir hal alıyor. Temizlik konusunda tuvaletler hakkında pek iyi şeyler düşünemiyoruz. Duruma hazırlıklı olun! Yanınızda ıslak mendil, tuvalet kağıdı gibi pratik gereklilikleri mutlaka bulundurun. 

8. Trende sigara içiliyor mu?

Trende sigara kanuni olarak yasak. Fakat, durulan istasyonlarda sigaranızı içerbilirsiniz. Yolculuk sırasında da  görevlililerin çok sert olmadığını belirtebiliriz, oldukça iyi insanlar, sigara içerken görürlerse sizi nazikçe uyarıyorlar. Zaten başka insanları da etkileyeceğini düşünürseniz içmemeniz tavsiye edilir.

9. Trende wifi var mı? Telefon çekiyor mu?

Trende wi-fi yok, telefon genellikle tren istasyonlarına yaklaşırken ve merkezi bölgelerde çekiyor. O yüzden 26 saat boyunca internetten kopamam diyorsanız zor bir yolculuk sizi bekliyor olabilir (26 saat boyunca kopmuyorsunuz zaten tabiki ama yine de). 

dogu ekspresi bilgiler
dogu ekspresi bilgiler (cansinsel)

10. Yataklı vagonda sevgilimle seyahat edebilir miyim?

Yataklı, örtülü kuşetli ve pulman vagonlarda sevgilinizle ya da arkadaşlarınızla seyahat edebilirsiniz. Herhangi bir evlilik cüzdanı istemiyorlar. Yataklı vagonda yapacağınız bir yolculuk daha romantik olur tabii.  Ama lütfen şu noel ışıklarını asmayın odanıza, güzelim manzarayı ışıklar getirerek bozmayın.

Bu arada, eğer beni Doğu Ekspresi kesmeyecek derseniz,  Interrail Rehberi yazımıza buradan göz atabilirsiniz.

sevgiliyle dogu eskpresi
sevgiliyle dogu eskpresi (zuhal karaosmanoğlu)

11. Doğu Ekspresini Yapacaklar için Genel Tavsiyeler

 • Konforunuza düşkünseniz yataklı ya da örtülü kuşetli vagonlardan bilet kovalamanızı tavsiye ederiz. Pulman vagonlarda ise yalnız seyahat edenlerle sosyalleşebilir ve başka hikayelere ortak olabilirsiniz. Pulmanda 1 kişi için 2 koltuk satın almayı, konforlu bir yolculuk için şiddetle öneriyoruz.
 • Şu an popüler olan Doğu Ekspresi macerasında herkes deneyimi yaşamaya geliyor. Bu nedenle kendiniz gibi insanlarla beraber olacağınızı belirtmek isteriz. Gürültülü, saygısız tavırlar halinde bulunan kimse ile karşılaşmadık. Sosyal halinizi takının, mutlaka insanlarla sohbet edin ve hikayelerini dinleyin deriz!
 • Rahat ve keyifli bir yolculuk için kitabınızı, müziğinizi, oyununuzu, içkinizi, üçüncü dalga kahvem olmadan yolculuk yapamam diyorsanız kahvenizi ve demlemek için aletlerinizi getirebilirsiniz.
 • Tuvaletlerin durumu için hazırlıklı olun, yanınıza tuvalet kağıdı, ıslak mendil ve çöp poşeti bulundurun.
 • Yataklı vagonda, oda kapıları içerden kitleniyor. Yanınızda çok değerli şeyler bulundurmayın deriz, genellikle güvenilir bir hava hakim olsa da kapınızı odanız dışındayken kitlemeyi ihmal etmeyin.
kars dogu ekspresi
kars dogu ekspresi (erdem silay)
 • Trenden en güzel manzarayı yakalamak için trenin yataklı vagonlarının bulunduğu en arka kısma gitmek gerekiyor. En açılı, virajları kadraja aldığınız, en çok like alan fotoğraflar bu açıdan çekiliyor. 🙂
 • Ana istasyonlarda trenden inip, temiz hava alıp aynı zamanda güzel fotoğraflar çekilebilirsiniz. Fotoğraf çekmeye çok kapılıp treni de kaçırmayın tabii.
 • Doğanın sunduğu muhteşem manzara, hele mevsim kışsa sizi sizden alacak. Günün aydınladığı saatler de uyanın ve gün boyu manzaranın tadını çıkarın.
 • Sosyal medya üzerinden gördüğünüz trenden sarkılarak çekilen fotoğraf videolara özenmeyin. Özellikle tren giderken kapıyı açmak hem sizi hem de etrafınızdaki insanları tehlikeye sokacaktır. Tren giderken sarkan bazı insanlar için üzücü sonuçlar oluştuğunu da görevliler belirtiyor. Böyle bir durumda tren görevlilerinden uyarı alacağınızı da belirtelim.
 • Ankara’dan Kars’a gidiş rotası üzerinde şu sıralar bilet bulmak imkansız bir duruma dönüştü. Kars – Ankara rotasındaki biletleri de değerlendirebileceğinizi unutmayın.
 • Kupa, matara ya da karton bardak, her şeyinizi şarj edebilmeniz için üçlü priz yanınıza alınacaklar listesine eklensin.
 • Tuvaletlerin durumu, yolculuğun uzun sürmesi, konfor telaşı sizi koruttuysa da bu deneyimi yaşamakta vazgeçmeyin. Ana duraklardan özellikle de Erzurum’dan kısa bir süre de olsa bu deneyim ortak olun.

Doğu ekspresi ile ilgili bütün sorularınızla ilgili yorum bırakabilir ya da bize instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Keyifli seyahatler!

@gokmenanil, @ygmrcbn@yakamelike

More from Yagmur Çoban

HAYAT KURTARAN EN İYİ GEZİ UYGULAMALARI

Seyahat ederken en büyük cesareti telefonumdan – dolayısıyla kullandığım gezi uygulamalarından alıyorum...
Read More

4 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir