İstanbul Etkinlik Rehberi Ocak 2022

İstanbul Ocak Ayı Etkinlik Rehberi - Pandoranın Çorbası

Yeni kararların, güzel başlangıçların ayı: Ocak.

2021 yılına ait tüm zorlukların, keyifsizliklerin geride kalmasını diliyoruz. Umarız yeni yıl daha coşkulu etkinlikler, daha tasasız kalabalıklar ve mutlu sofralarla gelir. Elbette kendi adımıza bir dileğimiz de size daha çok etkinlik haberi verebilmek ve İstanbul sokaklarında kaybolmak için daha çok sebep yaratabilmek.

Atacağınız her adımın sizi güzel yollara çıkarmasını dileyerek yılın ilk etkinlik rehberiyle sizi 2022 yılına mutlu bir giriş yapmaya davet ediyoruz.

2 Ocak Pazar

Tiyatro / Ahududu / Trump Sahne / 18:00

Ahududu, hem Türk hem de dünya sahnelerinin en uzun soluklu oyunlarından. Joseph Kesselring’in yazdığı, çeşitli uyarlamalarla 40 yıldan uzun süredir ülkemizde sahnelenen bu kült komedinin yeni yorumunda sahnede Suna Keskin ve Melek Baykal var. Yönetmen ise Nedim Saban.

İki yaşlı kadının yalnızlıkla başa çıkma yöntemlerini eğlenceli bir dille ele alan oyunu hala izlemediyseniz yılın ilk etkinliği olarak ajandanıza kaydedebilirsiniz.

Festival / İstanbul Winterland / Kemerburgaz Kent Ormanı / 10:00 – 22:00

Size hem eğlenceli hem de doğayla baş başa zaman geçirebileceğiniz bir Pazar etkinliği teklifimiz var. Öncelikle bu festivalin bugün son günü olduğunu hatırlatalım. İçeriğinde neler var derseniz; atlıkarınca, langırt, çeşitli mutfaklara ait yeme-içme standları, atölyeler ve daha neler neler diyebiliriz. Yeni yıla güzel bir başlangıç fikri gibi görünüyor. Daha detaylı bilgi almak ve etkinlik bileti satın almak isterseniz bağlantımızı buraya bıraktık.

Ayrıca aşağıdaki yazı da ilginizi çekebilir;

İstanbul’un En İyi Restoranları

3 Ocak Pazartesi

Tiyatro / Tonkiman  / Kadıköy Halk Eğitim Merkezi / 20:30

Biraz bilimkurgu biraz kara komedi olan oyunumuz, bizim dünyamıza çok benzeyen başka bir evrende geçiyor. Bu evrende sıkışıp kalmış ve büyük bir yüzleşmeye hazırlanan Tonkiman, hikayenin kahramanı. Adil Varolgüneş’in yazıp yönettiği oyunun kadrosunda Sezgin Irmak, Serdar Atlı, Kürşad Divarcı ve Gökçe Burcu Zümrüt var.

Tiyatro / Che’nin Vedası / Trump Sahne / 20:30

Tek kişilik performans olarak sahnelenen oyunda Vural Bingöl hem yazar hem de oyuncu olarak karşımıza çıkıyor. Düzene karşı verdiği eşitlik ve özgürlük mücadelesiyle bilinen Che Guevara’nın hayatının son gününün anlatıldığı Che’nin Vedası’nı izlemek isterseniz etkinlik biletleri burada.

4 Ocak Salı

Tiyatro / Gidion’un Düğümü / Fişekhane Black Box / 20:30

Ocak Ayı Etkinlik Rehberi – Gidion’un Düğümü

Erdal Beşikçioğlu’nun yönettiği Gidion’un Düğümü’nde Elvin Beşikçioğlu ve Selin Tekman sahneyi paylaşıyor. Eğitim sistemini sorgulayan oyun çok hayatın içinden bir konuya odaklanıyor. Sahnede karşı karşıya gelen bir anne ve bir öğretmen, bir birey yetiştirmenin sorumluluğunu çeşitli duygular üzerinden ele alarak seyirciyi önemli bir irdeleme ile baş başa bırakıyor.

Konu ilginizi çektiyse biletler burada.

Sergi / Erol Eti – Düşünen Göz / Zorlu PSM Galeri Alanı

5 Ocak tarihine kadar her gün 10:00-22:00 arası ziyaret edebileceğiniz sergide, ressam Erol Eti’nin doğal ve geometrik formları bir arada kullanarak çalıştığı resimleri sergileniyor. Sergi, ücretsiz olarak gezilebilir.

5 Ocak Çarşamba

Tiyatro / Hayal Satıcısı / Caddebostan Kültür Merkezi / 20:30

İstanbul Etkinlik Ajandası – Hayal Satıcısı

Berna Laçin’in tek kişilik performansı ile sahnelenen oyunda, kadınlığa dair sorunlara bir falcının gözünden bakıyoruz. Sıkışıp kalmışlık, farkına varılmayan engeller ve eril dilin etkileri üzerine enteresan bir sorgulama yapan oyunu izlemek isteyenler için etkinliğin biletlerini aşağıya bıraktık.

https://www.biletix.com/etkinlik/12910/TURKIYE/tr

Tiyatro / Şen Makas / Kadıköy Halk Eğitim Merkezi / 20:30

Amerika’da 1979 yılından beri aralıksız sahnelenen ve bu sebeple de Guiness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanan oyun, ülkemizde ilk defa 1997 yılında tiyatro sahnesine taşındı. Seyircinin de oyunun içine dahil edilmesiyle iyice hareketli bir cinayet bulmacasına dönüşen bu son versiyonunun yönetmeni Nedim Saban. Oyuncu kadrosunda ise Melek Baykal, Jess Molho, Bülent Seyran ve Özgün Yetkinoğlu var. Bir kuaför salonunda katilin arandığı bu nabzı yüksek komedinin biletleri burada.

Kadıköy’e gelmişken Moda’yı gezmeden de dönmeyin;

Moda’da Gezilecek Yerler

6 Ocak Perşembe

Konser / Fatih Erkoç – İstanbul Superband / Maximum Uniq Hall / 20:30

Fatih Erkoç’un ne kadar iyi bir caz vokalisti olduğunu bir kez daha kulaklarınıza hatırlatacak bir etkinlik önerimiz var.

Aycan Teztel yönetimindeki İstanbul Superband ile caz vokalisti Selen Baytekin’in kendisine eşlik edeceği bu keyifli müzik gecesinde Amerikan caz müziğinin en güzel örnekleri seslendirilecek.

Konser / BİFO – Yeni Yıl Konseri / Zorlu PSM / 20:00

Gelenekselleşen Borusan Filarmoni Orkestrası yeni yıl konserinin bu yılki konukları şef Patrick Hahn ve solist Sergei Dogadin. Fındıkkıran ve 1812 Uvertürü’nün de seslendirileceği gecenin program akışına ve biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Tiyatro / Timsah Ateşi / Zorlu PSM / 20:30

İstanbul Ocak Ayı Tiyatroları – Timsah Ateşi

Timsah Ateşi, birbirine çok zıt karakterde iki kız kardeş ile babalarının hikayesini anlatıyor. Kızların birisi çok dindar diğeri ise çok asi ve kötürüm babalarıyla aynı evi paylaşıyorlar. Funda Eryiğit, Hazar Ergüçlü ve Kubilay Tunçer’in sahneyi paylaştığı oyunun yönetmeni ise Mehmet Ergen.

7 Ocak Cuma

Tiyatro / En Güzel Parçam / Trump Sahne / 20:30

En Güzel Parçam, gelecek zamanda geçen bir hikaye. Her şeyin daha hızlı tüketildiği, ilişkilerin artık robotlarla kurulduğu ve bugüne dair birçok duygunun artık hatırlanmadığı yıllar. Kahramanımız satın aldığı bir yapay zeka ile hiç de hesapta olmayan bir aşk yolculuğuna çıkar ve olaylar gelişir.

Her ne kadar bilimkurgu bir konuya sahip olsa da bir kadının aşkla değişimini tanıdık duygularla seyirciyle paylaşan bir oyun. Zeynep Özyağcılar’ın yazıp oynadığı En Güzel Parçam’a birçok oyuncu da sesiyle katkıda bulunuyor. Bu linkten etkinlik biletini satın alabilirsiniz.

Konser / Hey! Douglas / Babylon / 20:30

Haftayı dans pistinde kapatmak isteyenlere enerjisi çok yüksek bir etkinlik önerisi getirdik.

70’lerin funk müziğini günümüz disco ritimleri ile harmanlayıp festivallerin vazgeçilmez isimlerinden birisi haline gelen Hey Douglas, Emin Yasin Vural’ın 2013 yılından beri sürdürdüğü solo projesi. Kendisini geçmiş işlerinden de bilen hatırı sayılır bir hayran kitlesi mevcut. Orkestra eşliğinde ya da DJ setlerle farklı farklı canlı performanslara imza atan Hey Douglas ile yerinizde durmak pek zor. Funk ve psikedelik sevenler kaçırmasın deriz. Biletler aşağıda!

https://www.biletix.com/etkinlik/1PO05/TURKIYE/tr

Ayrıca gitmeden önce Hey Douglas dinlemek isterseniz de aşağıda spotify listesi bırakıyoruz;

8 Ocak Cumartesi

Konser / Barış Manço Doğum Günü Kutlaması / Babylon / 20:00

İstanbul Ocak Ayı Konserleri – Barış Manço Doğum günü Kutlaması

70’li yıllara ait Türkçe parçaları günümüz ritimleri ve altyapıları ile birleştirip dans edilebilir hale getiren ve kulüplerin ve festivallerin aranılan isimlerinden olan Turkish Edits, bu harika anma gecesinde bu sefer de Barış Manço şarkılarıyla DJ kabininde olacak. Geceye sesiyle katkıda bulunacak isimler ise Canozan ve Melis Yelman. Bu ikilinin çok sevilen solo işlerinin haricinde birlikte kaydettikleri nefis bir Barış Manço şarkısı olan Alla Beni Pulla Beni, oldukça beğenilen işlerden birisi oldu.

Herkesin çok sevdiği bir Barış Manço şarkısı mutlaka vardır. O şarkıyı kalabalıklarla ve hem de Barış Manço’nun doğum gününde söylemek isterseniz bilet linkini sizin için buraya bırakıyoruz.

Tiyatro / Lazarus / Think House / 20:30

Hasan Demirci’nin hem yönetmen hem de oyuncu olarak sahneye taşıdığı Lazarus, bir adamın çöküşünü ve yeniden doğuşunu anlatıyor. Oyun metninde Freud ve Nietzche izleri bulmak da mümkün.

Tiyatro / Acting / Caddebostan Kültür Merkezi / 20:30

Xavier Durringer’in yazdığı Acting, dram türünde enteresan bir konu işliyor. Aynı hapishane hücresine düşen bir oyuncu ve hep oyuncu olmak isteyen bir adamın ilişkisinin anlatıldığı oyunun yönetmenleri Erdal ve Elvin Beşikçioğlu.

Oyunculuğun hazzının şöhrete ve kalabalıklara bağlı olup olmadığı, kısıtlanmış bir dünyada birisine oyunculuk öğretmenin umuda mı yoksa umutsuzluğa mı sebep olduğu gibi bir sürü soru işaretiyle yoğrulan Acting’in oyuncu kadrosunda Erdal Beşikçioğlu, Fatih Sönmez, Ahmet Melih Yılmaz var. Etkinlik biletini satın alabileceğiniz bağlantı ise burada.

9 Ocak Pazar

Tiyatro / Van Gogh / Fişekhane Ana Sahne / 18:00

İstanbul Etkinlik Ajandası – Van Gogh

Van Gogh’da hem yönetmen koltuğunda hem de sahnede tek kişilik performansı ile Hakan Gerçek var. Oyun, sahnelenmeye başladığı ilk günden beri büyük bir beğeniyle karşılandı. Büyük ressamın hayatına sevgi penceresinden bakan oyunda, resme başlayışından intiharına kadar geçen süre ele alınmış.  Buradan oyunun biletlerine ulaşabilirsiniz.

Tiyatro / Baş Belası / Trump Sahne / 19:30

Rauf ve Jülide, evliliklerinde yaşadıkları problemleri çözmeye çalışan bir çifttir. Tam da o gece hayatlarının hatta yataklarının ortasına Hulusi düşer. Kadınlar konusunda fazlasıyla bilgili Hulusi’nin yarattığı karmaşa ilginç bir komedi doğurmuş gibi görünüyor. Oyunun kadrosunda Ceyhun Fersoy, Melis İşiten ve Sergen Deveci var.

10 Ocak Pazartesi

Tiyatro / Korkuyu Beklerken / Kadıköy Halk Eğitim Merkezi / 20:30

2 perdelik tek kişilik performans olan Korkuyu Beklerken’de sahnede Doğukan Uludağ var. Oğuz Atay’ın eserinden uyarlanan oyun, bir başka Oğuz Atay hikayesi olan Tutunamayanlar’dan da etkiler taşıyor. Hikayede bir adamın korkuları üzerinden hayatla mücadelesi anlatılıyor. Etkinlik biletleri ve detayları içeren bağlantıyı buraya iliştirdik.

Tiyatro / Baba – Kız / Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi / 20:30

Müjdat Gezen 60. sanat yılında bu sefer sahneye kızı Elif Gezen ile çıkıyor. Elif Gezen tiyatronun yanı sıra Türkiye ve İngiltere’de aldığı müzik eğitimleriyle de öne çıkan bir sanatçı. Müjdat Gezen anılarını anlatırken Elif Gezen de babasına ait şiirlere yaptığı bestelerle anılara renk katıyor. Baba – Kız  için güzel bir müzikal komedi desek yanlış olmaz galiba.

11 Ocak Salı

Tiyatro / Pencere / Caddebostan Kültür Merkezi / 20.30

İstanbul Ocak Ayı Tiyatroları – Pencere

Farklı hayat görüşlerine sahip, geçmişte bir ilişki yaşayıp ayrılmış bir adam ve kadın. 3 yıl aradan sonra bir gece adam kadını ziyaret ediyor ve geçmişte kapanan defterler yeniden açılıyor.

Esra Bezen Bilgin ve Haluk Bilginer’in sahnede yer aldığı Pencere, Skylight isimli oyundan uyarlama ve sahnelendiği ilk günden beri neredeyse kapalı gişe oynanıyor. Henüz izleme fırsatı bulamayanlar için etkinlik biletlerinin linkini buraya bırakıyoruz.

Tiyatro / Metin Akpınar ile Muhabbet / Maximum Uniq Hall / 21:00

Karşılıklı oturup da 2 saat boyunca Metin Akpınar’la sohbet etmek çok da kolay yakalanabilir bir fırsat değil. Ama bu etkinlik sayesinde artık mümkün. Meslek anıları, mizah, siyaset, hayat ve daha birçok konuda Metin Akpınar anlatacak biz dinleyeceğiz, zaman zaman soracağız, O da cevaplayacak ve tatlı bir akşam sohbeti çıkacak ortaya. Bu nefis muhabbeti kaçırmamanız için bilet linkini aşağıya bırakıyoruz.

https://www.biletix.com/etkinlik/15A1G/TURKIYE/tr

12 Ocak Çarşamba

Atölye (yoga) / Boğaz’da Yoga / Sait Halim Paşa Yalısı / 10:00

yoga- istanbul etkinlik rehberi
yoga- istanbul etkinlik rehberi

Biliyorsunuz her ay etkinlik rehberimize yoga etkinliği koymaya gayret ediyoruz. Yeni yıl planlarınız arasında kendinize daha çok zaman ayırmak, hatta belki yogaya başlamak varsa bu etkinlik sizin için güzel bir başlangıç noktası olabilir.

Boğaz manzarası eşliğinde, tarihi bir mekanda yaklaşık 1 saat sürecek olan Vinyasa yoga dersinden sonra hem ruhen hem de bedenen daha iyi hissedeceğinize eminiz. Duygu Erokan eğitmenliğindeki bu güzel sabah aktivitesi için biletler burada.

Tiyatro / Dimios / Eylül Sahnesi / 20:30

Ali Can Karagülmez’in tek kişilik performansı ile sahneye taşınan Dimios, tarihin en eski mesleklerinden birisi olan cellatlığı anlatıyor. Oyunun kahramanı bir cellat ve çağlar boyunca başkalarının ölümü üzerinden kazandığı hayatını çarpıcı bir dille seyirciye anlatıyor. Tek perdelik Dimios’un yönetmeni ise Zafer Metin.

Tiyatro / Şişli’de Bir Apartıman / Tamirane Akasya / 21:00

Oyunun ismini okur okumaz zihninizde o meşhur Lüküs Hayat melodisi yankılanmış olmalı. Oyun, 2013 yılında tiyatro sahnelerine veda etti ama 30’lardan itibaren sahnelendiği her dönemde sahnelerin yıldızı olmayı başardı. Şimdilerde ise Arda Aydın’ın tasarımı ile zihnimizde hiç eskimeyen o melodiler, şarkılar ve o yılların sıcaklığı yeniden sahneye taşınıyor. Canlı orkestra eşliğinde Tamirane sahnesinde nostaljik bir gece yaşamak isteyenler için buraya etkinlik biletlerini bıraktık.

Konser / Lokalize – Armageddon Turk Plays Anadolu Lo Fi / Zorlu PSM Studio / 20:00

Armageddon ekibi, eski Anadolu türküleri ve anonim eserlere yaptıkları lo fi, hip hop yorumlarla tanınıyor. Elektrik gitarın, kemençenin, piyanonun ve trompetin bir arada çok sesli bir müzik şöleni yarattığı performansları oldukça seviliyor. Ayrıca grup Pet Shop Boys, Sezen Aksu, Teoman, Janet Jackson gibi önemli isimlerle yaptıkları remiks çalışmaları ile de biliniyor.

Kısaca özetlemeye çalıştığımızda bile son derece enteresan bir tabloyla karşılaştığımız Armageddon müziği sizde merak uyandırdıysa aşağıya güzel bir playlist iliştirdik. Ayrıca bu gecenin açılışında DJ setinin başında Murat Meriç’in olacağını da not düşelim.

13 Ocak Perşembe

Tiyatro / İki Bekar / Watergarden Performans Merkezi / 20:00

İki Bekar, arkadaşlarının çöpçatanlığı sayesinde bir düğün yemeğinde aynı masaya oturan iki bekarın hikayesini anlatıyor. Birisi bağlanmaktan, aldatılmaktan, ilişkiden korkuyor; diğerinin ise vaz geçmeye hiç niyeti yok. Bu güzel komedinin bir diğer özelliği ise sahnede oyuna eşlik eden caz orkestrası. Müzikli, bol kahkahalı bir etkinlik sizi bekliyor!

Tiyatro / Bir Delinin Hatıra Defteri / Fişekhane Ana Sahne / 20:30

Delirmiş midir yoksa yavaş yavaş o yolda yürüyor mudur bilinmez; hayatla başa çıkmaya çalışan bir adamın yaşadıklarını not aldığı hatıra defterinden yola çıkıyor oyun. Yıllardır izleyicinin ilgisinin hiç düşmediği, ayakta alkışlanan Bir Delinin Hatıra Defteri, Erdal Beşikçioğlu’nun tek kişilik ama sahneyi dolduran performansıyla Fişekhane’de.

14 Ocak Cuma

Tiyatro / Pandora’nın Çorbası : İlk Günah / Kültüral Performing Arts / 20:30

İstanbul Ocak Ayı Etkinlik Rehberi – Pandoranın Çorbası

Oyunumuzun konusu pek ilginç. Yüzyıllardan beri yeraltında yaşayan, arafta sıkışıp kalmış dört kadın, farklı farklı şekillere bürünseler de bir türlü dünyaya geçemezler. Bir kabusun içinde kapalı kalmış gibiler. En sonunda dört tanrıçaya dönüşüp kendilerine ait dinleriyle günümüze gelmeye karar verirler. Zelal Barlas, Ahsen Tosun, Neşe Metin ve Berre Tosun’un sahneyi paylaştığı oyunun biletleri burada.

Tiyatro / Anne Frank’ın Hatıra Defteri / AltKat Sanat / 20:30

Savaş her yaştan insan için korkunçtur ama bir çocuğun gözünden, onun kelimeleriyle daha acımasız, daha vurucudur. Anne Frank, bir çatı katında gizlenmek zorunda kalarak geçirdiği 2 yılı, savaşın izlerini, zihnindeki korkutucu çığlıkları satır satır defterine yazar. Müge Saut, Anne Frank’ın Hatıra Defteri’nde, küçük bir çocuğun gözünden vahşeti ve acıyı geçmişten alıp günümüze taşıyarak bizi savaş psikolojisi ile yüz yüze bırakıyor. Oyunun oyuncu kadrosunda ise Nevzat Süs, Aydan Cömert, Selver Çavuş ve Beyza Candemir var.

Konser / No Land / The Wall Saloon & Performance / 21:00

No Land, Azeri, İranlı, Kürt ve Türk müzisyenlerden oluşmuş, kültürleri ve coğrafyaları tek potada eriterek sadece duyguları müziğe döken bir grup. No Land ismi de aslında bu duruma biraz gönderme gibi. Yaptıkları müziği dinleme fırsatınız oldu mu bilemiyoruz ama eğer dinlemediyseniz “Düşünme Kaybolursun” ile başlamanızı önerebiliriz. Hatta belki bu konser de sizin için bir tanışma sebebi olabilir. Merak edenler için aşağıya bir şarkı bıraktık bile.

15 Ocak Cumartesi

Konser / Balkan Wedding Party / Babylon / 20:00

Adeta genlerimize işlemiş, duyduğumuz anda bizi kıpır kıpır yapan, düğünlerin vazgeçilmezi, bildiğimiz Balkan Müziği ama bildiklerimizi unutturacak bir halde karşımıza geliyor. Yerinizde duramama garantili, caz ve funk ile beslenmiş, biraz elektronik tınılar işin içine katılmış ve eğlence dolu Kolektif İstanbul müziği çıkmış ortaya.

Daha önce bir festivalde denk gelmediyseniz çok şey kaçırmış olabilirsiniz. Çünkü Kolektif İstanbul sadece ülkemizde değil, dünya çapındaki festivallerde de kendisinden özgüyle söz ettiren bir grup. Lafı fazla uzatmayalım; aşağıya bilet bağlantısını iliştirdiğimiz bu etkinlik sınırsız eğlence garantili. Etkinlik biletleri aşağıda;

https://www.biletix.com/etkinlik/1PO07/TURKIYE/tr

Tiyatro / Cardenio / Çevre Tiyatrosu / 20:30

Oyunumuzun hikayesi hem ilginç hem de biraz gizemli. Shakespeare’in John Fletcher ile yazdığı söylenen ve 1613’de sahnelendikten sonra tiyatroda çıkan yangında yanıp kül olduğu için kaybolduğu düşünülen oyunun metni, neredeyse iki asır sonra British Museum kütüphanesinde ortaya çıkmış.

Rivayetlerden birisi de bu oyunu aslında Shakespeare’in yazmadığı yönünde. Sahneye konan bu versiyonda ise tüm Shakespeare oyunlarından derlenen repliklerle ve karakterlerle oyun yeniden kurgulanmış ve ortaya kahkaha ve bilgelik dolu bir iş çıkmış. Kalabalık bir kadronun eseri olan bu güzel komedinin tüm detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Konser / Umuda Dair – Cello Paradiso / Pera Palace Hotel Balo Salonu / 11:00

Şafak Erişkin, Didem Erken, Gülyar Bağcı ve Dilbağ Tokay’dan oluşan viyolonsel dörtlüsü, Pera Palace’ın büyülü atmosferinde hafta sonuna harika bir giriş yapmanızı sağlayacak. Cello Paradiso’nun geniş repertuarı ile yaşayacağınız klasik müzik şöleni eminiz ki tüm haftanın yorgunluğunu alıp götürecek.

16 Ocak Pazar

Tiyatro / Sevdadır / AltKat Sanat / 18:00

1973 yılında, henüz 25 yaşındayken hayata veda eden Arkadaş Özger’in şiirleri ilk defa bu oyunla tiyatro sahnesine taşınıyor. “Sevdadır”, şairin yayımlanmış tek şiir kitabı. Yalnızlık, aşk, hesaplaşma ve isyan duyguları şiirlerden çıkıp sahneye taşınıyor, adeta somutlaşıyor. Müge Saut, Esra Kucur ve Cemre Akkaya ise oyunculuklarıyla sahnede şiirlere hayat veriyor.

Tiyatro / Öteki (Diktat) / Caddebostan Kültür Merkezi / 20:30

Öteki, bir savaşta farklı saflarda yer almış, zıt görüşlere sahip iki kardeşin hesaplaşmasını anlatıyor. Ya birbirlerini öldürecekler ya da el ele kaçıp gidecekler. Ama bu seçimi yapmaya hakları olup olmadığını bile bilmiyorlar. Baş rollerde Taner Barlas ve Ekin Aksu var. Etkinlik biletleri ise burada.

17 Ocak Pazartesi

Tiyatro / Vişne Bahçesi / Caddebostan Kültür Merkezi / 20:30

Oyunun merkezinde tüm servetini harcamış ve elinde sadece bir vişne bahçesi kalmış aristokrat bir aile var. Ve ne yazık ki kendilerine kalan son varlıkları da ellerinden kayıp gitmek üzeredir.

Anton Çehov’un büyük eseri oldukça kalabalık bir kadro ile sahneye taşınmış. Gülen Karaman, Volkan Severcan, Özdemir Çiftçioğlu, Yiğit Yapıcı önemli isimlerden birkaçı. Oyunun yönetmeni ise Bora Severcan. İzlemek isterseniz bilet satın alabileceğiniz linki buraya bırakıyoruz.

Tiyatro / Prima Facie / Kültüral Performing Arts / 20:30

İstanbul Ocak Ayı Etkinlikleri – Prima Facie

Suzie Miller’ın yazdığı Prima Facie, Hakan Atalay yönetmenliğinde uyarlanmış. Genç, oldukça başarılı ve işçi bir aileden gelip tırnaklarıyla kazıya kazıya işinin zirvesine çıkan bir avukatın hikayesini anlatan oyunda gün gelir ve kahramanımız hukukun içindeki “erkek” düzenle bir savaş içinde bulur kendisini. Olcay Yusufoğlu’nun sahnede yer aldığı oyunun biletleri bu bağlantıda.

18 Ocak Salı

Tiyatro / Suit – Düğün Dündü Bugün Bugün / Trump Sahne / 20:30

Genç bir çift bir otelin süit odasında düğünleri için hazırlanmaktadır. Onlara eşlik eden arkadaşları, dostları, ortam ve diğer her şey gayet kusursuzken bir anda her şey karışır, hayatlarına birileri dahil olur ve düzgün giden her şeyi sorguladıkları bir duruma düşerler. Yüksek tempolu ve sürprizlerle dolu bir komedi. Kadrosunda Begüm Öner, Ceyhun Fersoy, Melis İşiten, Şeyda Terzioğlu ve Sarp Bozkurt var. Oyunun yönetmeni ise Ceyhun Fersoy. Komik bir gece geçirmek isteyenler için etkinliğin bilet linki burada.

Tiyatro / Harem Kabare / Caddebostan Kültür Merkezi / 20:30

5 kadın ve 1 adam. Kadınların ortak noktası aynı adamla yollarının kesişmiş olması. Sevsinler mi, nefret mi etsinler; duyguları çok karışık. Adam Okan Bayülgen, kadınlar ise Merve Sevi, Melda Gür, Ödül Turan, Selin Atasoy, Kayra Ural. Ekip eğlenceli bir komedi vaat ediyor.

19 Ocak Çarşamba

Tiyatro / Yeni Bir Şarkı / Trump Sahne / 20:30

Marguerite Duras’ın klasik eserinden, Murat Erşen çevirisi ve Kemal Aydoğan yönetmenliğinde sahneye uyarlanan oyun, bir çiftin hikayesini anlatıyor. Ayrıldıktan 4 yıl sonra bir araya gelerek yaşadıklarını gözden geçiren çifti ise Melis Birkan ve Caner Cindoruk canlandırıyor. İzlemek isteyenler için biletler burada.

Tiyatro / Madam Giyotin / Kültüral Performing Arts / 20:30

Bir oyun yazarı, bir suikastçı, bir casus ve bir kraliçe; ortak noktaları hepsinin farklı zamanlarda giyotinle idam edilmiş kadınlar olması. Bu kadınlar zamandan ve mekandan bağımsız olarak bir hayal dünyasının içinde, bu oyunda bir araya geliyorlar. 18. yüzyıl Fransa’sında geçen, güçlü bir konuya sahip, özgün bir komedi.

20 Ocak Perşembe

Tiyatro / Bir Delinin Güncesi / Kültüral Performing Arts / 20:30

Hayatının çok büyük bir kısmını akıl hastanesinde geçiren ve dış dünyaya dair çok da bir şey hatırlamayan bir kadın, hiç beklemediği bir anda salıverilir. Bu alışık olmadığı dünyada birdenbire her şeyin ortasında ve çok dikkat çeker bir anda buluverir kendisini. “Deliliği” ayak bağı mı yoksa kurtuluşu mu olacak, izleyip görmek lazım. Hem çok komik hem de hüzünlü bir hikaye. Buradan etkinliğin diğer detaylarına ve biletlerine ulaşabilirsiniz.

Konser / Ferit Odman Quintet / Zorlu Touche / 21:00

İstanbul Ocak Ayı Konserleri – Ferit Odman

Caz davulu dendiğinde ilk akla gelen isimlerden olan Ferit Odman, dünyada da büyük beğeniyle karşılanan Autumn In New York albümünden eserlerle sahnede olacak. Harika bir caz gecesi sizi bekliyor.

Tiyatro / Hırsız / Gönül Ülkü Gazanfer Özcan Sahnesi / 20:30

Dario Fo’nun eserinden uyarlanan Hırsız, bir politikacının evine soygun yapmak için giren bir hırsızın, politikacı ve misafirlerinin aniden eve gelişiyle birden kendini hiç tahmin edemeyeceği bir kargaşanın içinde bulmasını anlatıyor. Umut Oğuz, Tuna Arman, Somer Karvan, Hülya Şen ve Suat İnal sahnede, Ali Yaylı ise yönetmen koltuğunda oyuna hayat veren isimler.

Tiyatro / Toz / Zorlu Studio / 21:00

Toz, son zamanların en övgüyle bahsedilen oyunlarından. Hira Tekindor yönetmenliğindeki oyunda Zerrin Tekindor sahnede Handan karakterine can veriyor. Handan’ın 60’lı yıllardan bugüne uzanan anılarında ve zihninin içindeki zaman yolculuğunda bir sürü tanıdık kadın, tanıdık olay, tanıdık his yakalamanız mümkün. Bu tek kişilik performansın biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

21 Ocak Cuma

Tiyatro / İki Kişilik Hırgür / Fişekhane Ana Sahne / 20:30

Işıl Kasapoğlu yönetmenliğinde Ayşenil Şamlıoğlu ve Reha Özcan’ın sahneyi paylaştığı, ustaların elinden çıkma bir oyun. 2. Dünya Savaşı dönemi, dışarıda şiddet ve mutsuzluk kol gezerken tamamen kendi dünyalarına kapanan bir adam ve kadının hikayesini anlatıyor oyunumuz. Aynı zamanda bu iki kişinin hikayesi üzerinden de umutsuzluğun hem bireylere hem de toplumlara etkisi ele alınıyor.

Bu bağlantıda etkinlik biletleri sizi bekliyor.

Tiyatro / Kundakçı / Maximum Uniq Hall / 21:00

Kundakçı M.Ö. 356’da geçiyor. Herostratos bir pazarcıdır ve Artemis Tapınağı’nı yakar. Bu durum onu bir kahraman mı yapacak yoksa bir kundakçı mı, hayatın akışı nasıl etkilenecek; hepsinin cevabı oyunda. Haluk Bilginer, Tuna Kırlı ve Muharrem Özcan oyunun baş rollerinde.

Hafta sonu önerilerimize geçmeden önce, 1-2 günlüğüne çok da uzak olamayan bir yerlere hafta sonu kaçamağı yapmak isteyenleri de düşündük ve Ağva’da Konaklamak için En İyi 10 Mekan yazımızı şuraya iliştirelim dedik. Sakin, sessiz bir Ağva gezisi sizi haftanın tüm stresinden uzaklaştırabilir.

22 Ocak Cumartesi

Tiyatro / Yeraltından Notlar / Profilo Kültür Merkezi / 20:30

Dostoyevski’nin kült eseri Yeraltından Notlar, Fırat Doğruloğlu’nun tek kişilik performansı ile sahneleniyor. Sıradan görünen, yer yer huysuz, yer yer kendini beğenmiş, biraz da zavallı bir adam sahnede kendini seyirciye anlatırken aslında O’nu izleyenlerin kendisinden çok da farklı olmadığını hatırlatıyor. Oyunun biletleri burada.

Tiyatro / Bülent Beyin Hikayesi / Watergarden Performans Merkezi / 20:30

İstanbul Ocak Ayı Tiyatroları – Bülent Beyin Hikayesi

Üzüldüğümüzde, sinirlendiğimizde, aşık olduğumuzda beynimizin içinde neler oluyor? Vücudumuzda işler karıştığı zaman beynimiz nasıl bir mücadeleye giriyor? Bu ilginç soruların cevaplarını Bülent Bey’in beyninin içinde gezinerek arıyoruz. Bülent Emrah Parlak’ın beyin olduğu bu oyunda diğer organlara da bir sürü sanatçı sesiyle hayat veriyor. Değişik bir komedi gecesi yaşamak isteyenlere biletler burada.

23 Ocak Pazar

Konser / MFÖ /Bostancı Gösteri Merkezi / 20:00

Sözlerini ezbere bildiğimiz, belki geçmişte bir yerlerde özel bir anımıza eşlik etmiş MFÖ şarkılarını hep bir ağızdan söyleyebilmek için güzel bir fırsat. Eski ama eskimeyen şarkılarla dolu, kulakların pasını alacak bir müzik gecesi sizi bekliyor.

24 Ocak Pazartesi

Tiyatro / Kutu / Kültüral Performing Arts / 20:30

İlkin Tüfekçi ve Ali Rıza Kubilay’ın sahnede yer aldığı Kutu, bir kadın-erkek hikayesi. Daha doğrusu, dışarıdan baktığında hafife aldığı hatta belki de eğlendiği duyguların tam ortasında kendisini buluveren bir erkeğin hikayesi.

Detaylar ve etkinlik biletleri aşağıdaki bağlantıda.

https://www.biletix.com/etkinlik/15717/TURKIYE/tr

25 Ocak Salı

Tiyatro / Şatonun Altında / Fişekhane Ana Sahne / 20:30

Şatonun Altında, hem konusuyla hem de tekniğiyle oldukça ilginç bir oyun. Bir sürü farklı tiyatro tekniği bir arada kullanılarak anlatım iyice zenginleştirilmiş. Shakespeare’in Macbeth’inden uyarlanan oyun, Macbeth’in ölümünden sonra başlıyor. Bir şatonun altında yaşayan iki çamaşırcı kadının gözünden bakıyoruz hikayeye. Bu kadınlar tarihin hangi döneminden beri oradalar, delirmişler mi yoksa kahinler mi, bilmiyoruz. Kendileri çok tuhaf, anlattıkları hikaye de çok eğlenceli. İlginizi çektiyse etkinlik biletleri burada.

Tiyatro / Shirley Valentine / Caddebostan Kültür Merkezi / 20:30

Willy Russel’ın, sahnelendiği tüm ülkelerde beğeniyle karşılanan oyunu, Sumru Yavrucuk yorumuyla sahneleniyor. Kendisi hem yönetmen koltuğunda hem de sahnede tek kişilik performansıyla oyunu bizlerle buluşturuyor. Potansiyelini farketmemiş ve kendisini çok kısıtlamış bir kadının, kendini keşfetme ve hayatının kontrolünü tekrar ele geçirme hikayesini anlatan oyunun biletleri için tıklayınız.

26 Ocak Çarşamba

Müzikli Gösteri / Biraderler Cabaret / Tamirane Akasya / 21:00

İstanbul Ocak Ayı Ajandası – Biraderler Cabaret

Biraderler Cabaret, aslında geçmişte kaldığını düşündüğümüz ve özlediğimiz kabarelerin adeta günümüzde yeniden doğmuş versiyonu.

Hikayemiz şöyle; 3 yapımcı var, müzikli, danslı bir gösteri yapmak istiyorlar ama bir türlü ekibi kuramıyorlar. En sonunda da her şeyi kendileri yapmaya karar veriyorlar. Sahnede bolca müzik ve tiyatro var, bildiğimiz ve sevdiğimiz şarkılar var ve 2.5 saat boyunca temposu hiç düşmeyecek bir komedi var. Daha ne olsun?

Arda Aydın, Mert Yavuzcan ve Anıl Altınöz’den oluşan kadroya sahnede bir de orkestra eşlik ediyor. Etkinliğin tüm detayları burada.

28 Ocak Cuma

Konser / Melike Şahin / If Performance Hall / 21:00

Melike Şahin son dönemlerin en coşkulu konserlerini yaşatan isimlerden birisi. Şarkı sözleri de müziğinin yarattığı his de hep bir ağızdan şarkı söylemeye, kalpten eşlik etmeye çok uygun. Özellikle son albümü Merhem’in insanın içine işleyen şarkılarına kapılıp gidenlerdenseniz bu konser tam sizlik olabilir.

Tiyatro / Babamı Kim Öldürdü / Trump Sahne / 20:30

İstanbul Etkinlik Rehberi – Babamı Kim Öldürdü

Edouard Louis’in romanından uyarlanan oyun, geçirdiği bir iş kazası sonucu yatalak kalan bir babanın ve bu durumdan devleti sorumlu tutan oğlunun hikayesini anlatıyor. Aynı zamanda bu hikaye üzerinden ayrımcılık, sömürü, ırkçılık gibi temalar da ele alınıyor.

29 Ocak Cumartesi

Parti / Radyo Eksen Partisi / Babylon / 20:00

Tam da Cumartesi gecesine yakışır bir etkinlik!

Zaman ve mekan farketmeksizin birçok kişinin favori istasyonlarından birisi olan Radyo Eksen, bu enerjik gecede rock’tan punk’a uzanan çeşitlilikteki playlistleri ile sizi yerinizde duramayacağınız bir geceye davet ediyor. Parti ruhunu özleyenler için etkinlik biletleri burada.

Tiyatro / Aklımda Bir Yer / Tiyatro Pera / 20:30

Oyun, genç yaşta doğurduğu oğlunu bırakıp yurt dışına giden ve oğlu 15 yaşına geldiğinde onunla tekrar bir anne-oğul ilişkisi kurmaya çalışan bir kadının hikayesi. Geçmişte yaşadıkları ve geçmişin şimdiye yansıması değişik bir zaman örgüsü ile seyirciye aktarılıyor. Nesrin Kazankaya, Oğuz İşçi ve Meva Gökalp’in rol aldığı oyun komik ve bir o kadar da sürprizli.

30 Ocak Pazar

Tiyatro / Cimri / Caddebostan Kültür Merkezi / 20:00

Moliere’in kült eseri Cimri, kalabalık bir ekiple sahneleniyor. Serkan Keskin, Cansu Saka, Onur Yalçınkaya, Sezin Bozacı baş rollerde. Katı yürekli ve aşırı pintiliğiyle tanınan bir adamın iç dünyasının anlatıldığı oyunun yönetmeni ise Tansu Biçer.

Bir İstanbul Etkinlik Rehberimizin daha sonuna geldik.

Yeni yılın size güzel sürprizler getirmesini, 2022’ye güzel bir başlangıç yapmanızı diliyoruz.

Gelecek ay yepyeni etkinlik önerilerinde buluşmak üzere.

Farah Samuray

Bizi instagramdan takip edebilir veya bültenimize buradan üye olabilirsiniz.

 

More from Farah Samuray

İstanbul Etkinlik Rehberi Aralık 2023

Seneyi kapatmadan önce izlemek istediğimiz oyunların, dinlemek istediğimiz konserlerin, kaçırmayalım dediğimiz sergilerin...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir