İstanbul Etkinlik Rehberi Ekim 2023

tut elimden rovni
ekim ayı tiyatroları - tut elimden rovni

Konserden festivale, sergiden tiyatroya koşmalı, sonbahar renklerine bürünmüş bir Ekim ayı bizi bekliyor. İstanbul, dopdolu etkinlikleri, turuncu yapraklarıyla kaplı sokakları ve serin sonbahar havasıyla kültür-sanat takipçilerini kucaklamaya hazır. Siz de hazırsanız gelin bu ayki İstanbul Etkinlik Rehberimizi birlikte keşfedelim.

1 Ekim Pazar

Konser / Ozan Musluoğlu Quartet ft. Kerem Görsev / Alan Kadıköy / 20:30

Ayın ilk etkinliği 33. Akbank Caz Festivali’nden nefis bir performans.

Caz sahnesinin başarılı kontrbas sanatçısı Ozan Musluoğlu ve Barış Doğukan Yazıcı, Kaan Bıyıkoğlu, Ferit Odman’dan oluşan ekibe piyanosuyla Kerem Görsev eşlik edecek.

Yeni aya güzel bir başlangıç yapmak isteyenleri biletler burada bekliyor.

2 Ekim Pazartesi

Konser / Havasi / Zorlu PSM / 21:00

Konser verdiği dev salonları tıka basa dolduran, virtüözü olduğu piyanosuyla ve besteleriyle dinleyicisini büyüleyen Havasi İstanbul’da!

Kulaklarınızın pasını silecek playlistimiz de aşağıda.

Konser / Lakecia Benjamin / Ses Tiyatrosu / 20:30

Akbank Caz Festivali kapsamında gerçekleşecek olan konserde alto saksafon sanatçısı Lakecia Benjamin hem yeteneği hem de pek çok büyük müzisyenle çalışarak kazandığı sahne deneyimiyle unutulmaz bir caz gecesi yaşatacak. Bu konser, nostaljik Ses Tiyatrosu sahnesini görmek için de şahane bir bahane.

3 Ekim Salı

Müzik-Görsel Sanatlar / Şevket Akıncı, Mehmet Korkmaz, İlhami Tunç Gencer / Arter / 20:00

Müzik ve görsel sanatları bir araya getiren bu çok yönlü etkinlikte doğaçlama caz performansları ile bilinen Şevket Akıncı’ya sonik sanatlar uzmanlığıyla Mehmet Korkmaz ve animasyon sanatçısı İlhami Tunç Gencer eşlik edecek.

Farklı disiplinlerin Arter çatısında birleştiği bu etkinliğe katılmak isterseniz biletler bu linkte.

Tiyatro / Tut Elimden Rovni / Oda Tiyatrosu / 20:30

tut elimden rovni
ekim ayı tiyatroları – tut elimden rovni

Aziz Nesin’in eserinden uyarlanan oyunun yönetmeni Kemal Başar, oyuncuları ise Savaş Alp Başar ve Cansu Tekoluk.

Hayatımızın birçok önemli anına eşlik eden, hep yanımızda olan ama belki de çok yakınımızda olduğu için kıymetini çok da anlayamadığımız hatta ancak kaybettiğimizde önemini kavrayabildiğimiz kişiye odaklanıyor oyun. Belki siz de o kişinin farkında değilsinizdir ve Tut Elimden Rovni sizin için de bir yol gösterici olur. Biletler burada.

4 Ekim Çarşamba

Konser / Zoe Rahman Trio “Colour Of Sound” / Akbank Sanat / 19:00

Kökleri Bangladeş’e uzanan İngiliz sanatçı Zoe Rahman, klasik müzik eğitimini, cazı ve çok kültürlü geçmişini harmanlayarak şahane bestelere ve enerjik sahne performanslarına imza atıyor. Canlı canlı tanık olmak isteyenler bu konseri mutlaka ajandasına eklesin.

Tiyatro / Aşık Shakespeare / Zorlu PSM / 20:30

7 Oscarlı Shakespeare in Love, 70 kişilik dev kadrosu ile tiyatro sahnesinde!

Uraz Kaygılaroğlu ve Nezaket Erden’in baş rolleri paylaştığı oyunda canlı orkestra oyunu daha da unutulmaz hale getiriyor.

Genç Shakespeare’in Romeo ve Juliet’i yazma hikayesini, bir kumpanyanın oyunu sahneleme macerasını, aksaklıkları, aşkı, bir kadının sahneye çıkmak için verdiği mücadeleyi çağdaş bir bakış açısıyla sahneye taşıyan, sahnelendiği ülkelerde kapalı gişe oynanan oyunu kaçırmayın deriz.

Biletler için tık tık!

5 Ekim Perşembe

Tiyatro / Veda / Caddebostan Kültür Merkezi / 20:30

Ayşe Kulin’in aynı isimli romanından uyarlanan oyunda baş rolde deli saraylı rolüyle usta oyuncu Nevra Serezli var. Kurtuluş Savaşı yıllarında yaşanan bir aşkı anlatan oyunun yönetmeni ise Nedim Saban.

Tiyatro / Güneyli Bayan / Watergarden Performans Merkezi Duru Tiyatro / 20:00

güneyli bayan
tiyatro – güneyli bayan

Güneyli Bayan, 1950’li yıllarda geçiyor ve duruşuyla hayranlık uyandıran bir kadının hikayesini anlatıyor.

Döneminin baskılarına boyun eğmeyen, fikirlerinden vazgeçmeyen ve bu uğurda savaşan Lillian Hellman’ın üzerinden anlatılan hikayede, karşı tarafta da konforlarından vazgeçmeme adına düzene boyun eğenler var. Rutkay Aziz ve Dolunay Soysert’in baş rolleri paylaştığı oyunun yazarı Bilgesu Erenus, yönetmeni ise Rutkay Aziz.

6 Ekim Cuma

Konser / Ladies and New Standards / Zorlu PSM / 20:30

Kadın sanatçıların sahnede olacağı bu özel caz gecesinde, dinlemekten keyif aldığınız birçok şarkının farklı yorumuna kulak vereceksiniz. Sibel Köse, Başak Yavuz, Esra Kayıkçı ve Selen Gülün sahne alacak isimlerden sadece birkaçı. Tam kadro ve detaylar burada.

Konser / Mehmet Uluğ Gecesi: İlhan Erşahin & Friends / Babylon / 22:00

Kıymetli müzisyenler, Babylon’un kurucusu Mehmet Uluğ’u vefatının 10. yılında anmak için Babylon sahnesinde buluşuyor.

Akbank Caz Festivali kapsamında gerçekleşecek olan gecede sahnede İlhan Erşahin ve İstanbul Session ekibi yer alacak.

7 Ekim Cumartesi

Konser / Tord Gustavsen Trio / Zorlu PSM / 20.30

Norveçli piyanist ve besteci Tord Gustavsen, büyürken kendisine eşlik eden melodileri ve köklerinden gelen kültürü zarif ritimlerle birleştirip leziz bir caz yorumu yaratmış.

Bu linkten etkinlik biletlerini incelerken, aşağıya eklediğimiz playlist size eşlik edebilir.

Tiyatro / Otelde Cinayet / Watergarden Performans Merkezi Duru Tiyatro / 20:00

Birbirine aşık bir çift ama bir sorun var; kadın aslında evli. Sevgilisiyle beraber kocasını ortadan kaldırmak için bir plan yapıyor ve tam da bir komedi oyuna yakışır şekilde plan ellerinde patlıyor. Eğlenceli bir akşam arayanlara alternatif olabilir.

Tiyatro / Bernarda / House Of Performance / 21:00

Bernarda, Özge Arslan’ın tek kişilik oyunu. Aslında tek kişilik gibi görünse de sanatçı sahnede 5 farklı kadının gözünden bize baskıcı rejimi anlatıyor. Bernarda Alba’nın Evi oyunundan yola çıkılarak yazılmış olan oyun, canlı performansla sunulan Flamenko eserlerle de zenginleştirilmiş.

Müzikal tadında güzel bir tiyatro gecesi için biletler bu bağlantıda.

8 Ekim Pazar

Konser / Alara Tütüncü Duo / Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi / 16:00

Alara Tütüncü ve Özgün Bora’nın arp ve kontrbasla, Tophane-i Amire’de büyülü bir atmosfer yaratacakları konser, hem Akbank Caz Festivali’nin hem de 212 Photography İstanbul’un ortak etkinliği.

Bu linkten etkinlik için ücretsiz davetiyenizi indirebilirsiniz.

Konser / Bach İstanbul’da – Jamal Aliyev / Deniz Müzesi / 19:30

ekim ayı konser jamal aliyev
konser – jamal aliyev

Bach İstanbul’da konser serisi mevsimin en dört gözle beklenen etkinliklerinden.

Açılış konseri ise usta viyolonselci Jamal Aliyev’den. Deniz Müzesi’nde daha önce konser dinlemediyseniz kaçırmayın deriz.

Etkinlik bilet bağlantısını şuraya bıraktık.

Tiyatro / Canavar / Zorlu PSM / 18:00

Tunç Şahin’in yönettiği Canavar’ın kadrosunda Tülin Özen, Gülçin Kültür Şahin ve Hakan Emre Ünal var.

Oyun, yolu bir Anadolu şehrine düşen bir yazarın uzun zamandan beri görmediği kuzenlerini ziyaret etmesiyle başlıyor. Yıllardır yapılmayan aile geleneği yemek, bir sofra etrafında toplanmak ve ziyaretin asıl amacı hikayenin esas can alıcı kısmı. Devamını merak edenler için bilet bağlantısı aşağıda.

https://www.passo.com.tr/tr/etkinlik/canavar-zorlupsm-passo/5354331

9 Ekim Pazartesi

Tiyatro / Saatleri Ayarlama Enstitüsü / Zorlu PSM / 20:30

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın kült eseri Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Serkan Keskin’in tek kişilik dev kadro performansı ile sahneye taşınıyor. Müziklerini Tuluğ Tırpan’ın bestelediği oyun oldukça zengin içerikli bir çağdaş uyarlama.

Etkinlik biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Konser / Opus Amadeus Org Festivali – David Homolya / St. Antuan Kilisesi / 20:30

Opus Amadeus Org Festivali’nin açılış konseri St. Antuan Kilisesi’nin mistik atmosferinde, Macaristan asıllı David Homolya ile gerçekleşecek. Bach, Mozart, Hummel ve Bela Bartok ile oldukça zengin bir program var.

10 Ekim Salı

Sergi / 212 Photography İstanbul / 5-15 Ekim

Her yıl farklı mekanlarda, fotoğrafla beraber onu besleyen farklı disiplinleri de bir araya getiren 212 Photography İstanbul bu yıl da rengarenk.

Film gösterimleri, söyleşiler, konserler ve elbette seçme mekanlara yayılmış fotoğraf sergileriyle İstanbul’u kıyı köşe gezdirecek bir program oluşturulmuş. Bomontiada, Yeldeğirmeni Sanat Merkezi, Saint Benoit Kilisesi, Moda İskelesi ve Tophane-i Amire bu mekanlardan sadece bir kısmı.

Tüm detaylar için buraya göz atabilir, sergiyi ücretsiz gezmenizi sağlayacak davetiyenizi indirebilirsiniz.

Tiyatro / Küheylan / Zorlu PSM / 20:30

Küheylan, Peter Shaffer’ın gerçek bir olaydan yola çıkarak kurguladığı, Broadway’de yüzlerce kez sahnelenmiş ödüllü oyunundan uyarlanmış.

Tutkuları yüzünden korkunç bir suç işleyip hastaneye yatırılan 17 yaşındaki Alan ve psikiyatristi arasında geçen hikayeyi konu edinen oyunda Kerem Alışık, Emir Özden, Hatice Aslan ve Devrim Nas baş rollerde yer alıyor. Daha detaylı bilgi ve biletler ise bu bağlantıda.

Tiyatro / Amadeus / Zorlu PSM / 20:30

ekim ayı tiyatrolar
tiyatro – amadeus

Başrollerini Selçuk Yöntem ve Tansu Biçer’in paylaştığı Amadeus, ünlü bestecinin bilinmeyen yönlerini ve en yakınındaki Salieri ile ilişkisini anlatıyor. Hem oyuncu kadrosu hem de sahnede yer alan orkestrası ile oldukça kalabalık bir prodüksiyon olan müzikal şimdiye kadar birçok ödüle de layık görüldü.

Işıl Kasapoğlu yönetmenliğindeki Amadeus’un tam kadrosuna ve biletlerine bu linkten ulaşabilirsiniz.

11 Ekim Çarşamba

Tiyatro / Akciğer / House Of Performance / 20:30

Nergis Öztürk ve Engin Hepileri’nin baş rolleri paylaştığı oyun güncel bir derdimize parmak basıyor: günden güne yok olma tehlikesiyle daha da kötü bir hal alan bu dünyaya bir çocuk getirmek. Sorular, sorgulamalar, bir ileri bir geri gitmelerle dolu bir oyun.

Etkinlik biletleri burada sizi bekliyor.

Konser / Uraz Kıvaner – Chet Baker Project / Zorlu Touche / 21:00

Başarılı piyanist Uraz Kıvaner, caz sahnesinin büyük trompetçisi Chet Baker’ın eserlerinin yeniden düzenlemeleriyle oluşturduğu projesi Chet Baker Project ile Touche sahnesinde olacak. Kendisine sahnede Batu Şallıel, Bulut Gülen, Enver Muhammedi ve Ekin Cengizhan eşlik edecek.

12 Ekim Perşembe

Konser / Riff Cohen / AKM Opera Salonu / 20:00

İbranice, Fransızca ve Arapça seslendirdiği şarkılar ve dillerden bağımsız yarattığı yüksek enerjiyle kesinlikle sahnede canlı izlenmesi gereken bir isim.

Riff Cohen konserinin biletleri burada.

Konser / Bach İstanbul’da – Sigiswald Kuijken / Deniz Müzesi / 20.30

Bach İstanbul’da konserlerinin ikincisinde sahnede çok yönlü bir müzisyen Sigiswald Kuijken var. Multi enstrümantalist Kuijken, Bach müziğinin farklı enstrümanlarla yeniden yorumlanmasında öncü isimlerden. Kaçırılmayacak bir performans.

Konser / Flapper Swing / Zorlu Touche / 21:00

etkinlik rehberi flapper swing
konser – flapper swing

20’lerin 30’ların cazını sanki bir zaman yolculuğuna çıkarır gibi dansları ve kostümleriyle sahneye taşıyan Flapper Swing konserleri hep çok renkli ve neşeli.

Bu bağlantıdan kendinize ya da sevdiklerinize bu güzel etkinliği satın alabilirsiniz.

 

Rehberimizin tam ortasına minik bir not: Ekim ayı demek malum biraz da Filmekimi demek, programı hevesle beklemek demek.

Biz bu rehberi hazırlarken henüz program belli değildi. Bu yüzden Filmekimi web sitesinden son gelişmeleri takip etmenizi ve yavaş yavaş açıklanmaya başlayan filmlere göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

13 Ekim Cuma

Tiyatro / Nihayet Bitti / Watergarden Performans Merkezi – Duru Tiyatro / 20:00

Emre Kınay’ın hem yönetmen hem de oyuncu olarak hayat verdiği oyunda 1000’e kadar sayıp intihar edeceğini söyleyen ve hem sayan hem de hayat hikayesini, inişlerini çıkışlarını anlatan bir adam var sahnede. Nabzı yüksek bir Cuma gecesi için bilet bağlantısı aşağıda.

https://www.biletix.com/etkinlik/2DU54/TURKIYE/tr

Tiyatro / Bir Alzheimer’ın Anıları / House Of Performance / 21:00

Mustafa Kırantepe’nin tek kişilik performansında kader, aile, toplum, hatırladıklarımız ya da hatırlamadıklarımız ve daha bir sürü şey vurucu bir dille sahneye taşınıyor.

14 Ekim Cumartesi

Tiyatro / Şatonun Altında / House Of Performance / 20:30

ekim ayı tiyatroları
tiyatro – şatonun altında

Şatonun Altında, hem konusuyla hem de tekniğiyle oldukça ilginç ve zengin anlatımlı bir oyun. Shakespeare’in Macbeth’inden uyarlanan oyun, Macbeth’in ölümünden sonra başlıyor. Bir şatonun altında yaşayan iki çamaşırcı kadının gözünden bakıyoruz olan bitene. Bu kadınlar tarihin hangi döneminden beri oradalar, delirmişler mi yoksa kahinler mi; bilmiyoruz. Kendileri çok tuhaf, anlattıkları hikaye de çok eğlenceli.

Birçok ödüle layık görülen oyunun biletleri ve kadrosu için buraya buyrun!

Konser / Bir Baba Indie Showcase: Gülinler ve Başka Sesler / Zorlu PSM / 21:00

Büyük Ev Ablukada takipçilerinin yakından tanıdığı Gülinler, alternatif müziğin beğenilen temsilcilerinden sürpriz konuklarıyla coşkulu bir etkinliğe imza atacak.

15 Ekim Pazar

Müzikal / Jekyll & Hyde / Harbiye Açıkhava Tiyatrosu / 21:00

Aynı bedende iyi ve kötünün savaşını anlatan kült romandan uyarlanan Jekyll & Hyde, Hayko Cepkin, Öznur Serçeler, Umut Kurt ve Cenk Bıyık’ın baş rollerinde yer aldığı, sezonun büyük prodüksiyonlu müzikallerinden birisi. Eğer geçen sezon izleme fırsatı bulamadıysanız buradan bilet satın alabilirsiniz.

Konser / Bach İstanbul’da – Stabat Mater / Deniz Müzesi / 19:30

13. yy’da yazılan, oğlunun çarmıha gerilmesiyle Meryem’in yaşadığı acıları anlatan metin Stabat Mater, farklı bestecilerin yorumlarıyla seslendirilecek. Klavsen sanatçısı İklim Tamkan, mezzo soprano Senem Demircioğlu, soprano Ceren Aydın ve Festival Ensemble gecede sahne alacak isimler.

Etkinliğin detaylarını şuraya bıraktık.

Tiyatro / Dönüşüm / Altkat Sanat / 18:00

istanbul etkinlikleri
tiyatro – dönüşüm

Franz Kafka’nın 1915’te yazdığı ama asla eskimeyen romanından uyarlanan Dönüşüm, insan ilişkileri, toplum, varoluş amacı üzerinden “gerçek” kavramını sorguluyor. Oyunun kadrosunda Nevzat Süs, Aydan Cömert, Eren İncesu ve Sena Yapar var.

16 Ekim Pazartesi

Konser / Opus Amadeus Org Festivali – Maria Greco / Saint Pierre ve Paul Kilisesi / 20:30

Galata’da bulunan Saint Pierre ve Paul Kilisesi’nde gerçekleşecek konserde İtalyan asıllı org virtüözü Maria Greco, Vivaldi, Pergolesi ve Porpora eserleri dışında ülkemizde çok bilinmeyen ama müziğe çok büyük katkıları olan İtalyan bestecilerin de eserlerini seslendirecek. Hem içeriğiyle hem de mekan seçimiyle kesinlikle iyi hissettirecek bir etkinlik.

Etkinlik biletleri burada meraklısını bekliyor.

Tiyatro / Kuş / Üsküdar Tekel Sahnesi / 20:30

Bilal Ercan’ın tek kişilik performansıyla hayat verdiği oyun, bir apartmanın bodrum katında Barba isimli kuşuyla yaşayan Sinan’ın tutkularını, geleceğe dair kaygılarını anlatıyor. Oyunun yazarı ve yönetmeni ödüllü bir isim, Coşkun Irmak.

Bu bağlantı sizi biletlere götürecek.

17 Ekim Salı

Tiyatro / Kibarlık Budalası / Trump Sahne / 20:30

Moliere’in kült eserinden uyarlanan oyun, asilzade olmaktan başka bir derdi olmayan bir adamı anlatıyor. Cahil ama çok da zengin olan kahramanımızın soyluların arasına dahil olmak için kendini düşürdüğü komik haller ve yaptığı görgüsüzlükler oyun boyunca bolca kahkaha attıracak.

Sahnede Hakan Altıner, Aydan Şener, Damla Cercisoğlu gibi usta oyuncuları izlemek için bu oyun kaçmaz.

Tiyatro / Kum Zambakları / Zorlu PSM / 19:00

ekim ayı tiyatroları
tiyatro – kum zambakları

Evrim Doğan ve Umut Kurt’un evli bir çifti canlandırdığı oyun, şehir hayatına sıkışmış bir kadın ve adamın ilişkisinin farklı evrelerini, iç içe geçmiş aşkı ve şiddeti değişik açılardan ele alıyor. Müziğin dokunuşuyla daha da şiirsel bir anlatıma erişen Kum Zambakları’nın yönetmeni ise Mark Levitas.

18 Ekim Çarşamba

Tiyatro / Aşk Hikayen Düşmüş / Watergarden Performans Merkezi – Duru Tiyatro / 20:00

Ahmet Sami Özbudak’ın yazdığı ve Emrah Eren’in yönettiği oyunda, kavuşamayan iki aşığın hikayesi anlatılıyor. Ama sıradan bir hikaye değil; içinde kanatlı müzisyenler, minik insanlar olan, masalsı bir büyük aşk. Ayça Koyunoğlu ve Fatih Koyunoğlu’nun sahnede yer aldığı bu romantik oyunun biletleri aşağıdaki bağlantıda.

https://www.biletix.com/etkinlik/2D711/TURKIYE/tr

19 Ekim Perşembe

Tiyatro / Kibritin Ucunda / Zorlu PSM / 21:00

Rıza Kocaoğlu’nun tek kişilik performansıyla sahnelenen oyun, 30’larının başında, büyük kararların arifesindeki bir adamın başına gelen bir olay neticesinde yaşadığı hesaplaşmayı anlatıyor. Oyunun yönetmeni ise Kayhan Berkin.

Ajandanıza eklemek isterseniz, etkinlik detaylarını buraya bıraktık.

Etkinliklere bir mola verip hazır havalar gezmeye en müsait halindeyken İstanbul’un tarihi güzellikleriyle zaman geçirmek isterseniz size İstanbul saraylarını gezmenizi önerebiliriz. İhtiyaç listeniz rahat bir çift ayakkabı ve İstanbul Sarayları yazımız.

Tarihin En Zarif İzleri – İstanbul Sarayları

20 Ekim Cuma

Tiyatro / Dönme Dolap / Watergarden Performans Merkezi – Duru Tiyatro / 20:00

Sedef Şahin ve Hakan Bilgin’in sahneyi paylaştığı oyun, barda tanışıp birbirinden etkilenen bir adam ve kadının sıradan hikayesi gibi başlıyor ve gitgide tuhaflaşarak devam ediyor. Kadın adamı tuzağa düşürmeye mi çalışıyor, gazeteci mi yoksa adamın karısı tarafından ayarlanmış tek gecelik bir heyecan peşinde olan birisi mi?

Sonunda bir sürpriz saklayan heyecan dolu Dönme Dolap’ın biletleri burada.

Konser / Burçin Büke & Güvenç Dağüstün / Enka Oditoryumu / 20:30

Başarılı piyanist Burçin Büke ve sesiyle büyüleyen opera sanatçısı Güvenç Dağüstün, bu özel gecede Mustafa Kemal Atatürk’ün sevdiği şarkıları seslendirecek.

Bu linkten hem programa hem de biletlere ulaşabilirsiniz.

21 Ekim Cumartesi

Tiyatro / Feramuz Pis! / House Of Performance / 20:30

ekim tiyatroları
tiyatro – feramuz pis

Feramuz, Mardin’den İstanbul’a göçen bir ailenin doğuştan özel gereksinimleri olan çocuğu. Anne babası ve iki kardeşi ile küçücük bir evde yaşıyor ama kocaman ve büyülü bir hayal dünyası var. Aile, İstanbul’da ayakta kalma savaşı verirken benzer bir savaşı da Feramuz kendi içinde yaşıyor.

Hem komik hem de yer yer göz dolduran oyunun kadro detayı ve biletleri burada.

Konser / Chucho Valdes Quartet / CRR Konser Salonu / 20:00

Cazın yaşayan efsanesi, Grammy ödüllü, Küba cazını dünyaya tanıtan isim, 80 yaşındaki büyük sanatçı Chucho Valdes ekibiyle birlikte CRR sahnesine konuk olacak. Sanatçının deneyimi ve enerjisiyle izleyiciyi büyüleyeceği bu gecede “ben de olmalıyım!” diyorsanız buraya buyrun.

22 Ekim Pazar

Tiyatro / Şen Makas / Trump Sahne / 19:00

Amerika’da 1979 yılından beri aralıksız sahnelenen ve bu sebeple de Guiness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanan oyun, ülkemizde ilk defa 1997 yılında tiyatro sahnesine taşındı. Seyircinin de oyunun içine dahil edilmesiyle iyice hareketli, interaktif bir cinayet bulmacasına dönüşen bu son versiyonunun yönetmeni Nedim Saban. Oyuncu kadrosunda ise Melek Baykal, Jess Molho ve Özgün Yetkinoğlu var.

Bir kuaför salonunda katilin arandığı bu nabzı yüksek komedinin biletleri burada.

Tiyatro / Bir İdam Mahkümunun Son Günü / Şişli Tiyatrosu / 20:30

Oyun, idam cezasına çarptırılan bir mahkumun infaza 5 hafta kala cezasını öğrenmesi ve bu süre içinde yaşadığı sorgulamaları anlatıyor.

23 Ekim Pazartesi

Konser / Borusan Quartet – Cumhuriyet Dönemi Bestecilerimiz / Süreyya Operası / 20:00

Gecede Ahmet Adnan Saygun ve Ulvi Cemal Erkin’in iki eseri seslendirilecek ve başarılarıyla dünya çapında üne sahip bestecimiz Cem Oslu’nun bir eserinin dünya prömiyeri yer alacak.

Süreyya Operası’nın görkemiyle birleşince daha da etkileyici olacak bu özel gece için biletler burada.

24 Ekim Salı

Tiyatro / Sır / Trump Sahne / 20:30

istanbul tiyatroları
tiyatro – sır

Fransızca aslından Hilal Arslangiray Kazanbal tarafından uyarlanan Sır’da Tayanç Ayaydın, Emel Çölgeçen, Anıl Çelik, Tolga Güleç ve Şeyma Gökçe Cengiz baş rolleri paylaşıyor.

Sır’ın konusuna gelirsek; sıradan gibi görünen bir aile yemeğinde, birbirini çok iyi tanıyan insanlar arasında hiç konuşulmayanlar, itiraflar birdenbire ortaya saçılır ve herkesin içinde biriktirdikleri yemek masasına dökülüverir. Herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği, güçlü ve sürükleyici bir hikaye.

25 Ekim Çarşamba

Konser / Burhan Öçal & Alexey Botvinov / CRR Konser Salonu / 20:00

“Doğu Batı Buluşuyor” projesi ile dünyayı dolaşan perküsyon virtüözü Burhan Öçal ve piyanist Alexey Botvinov, sahnede gerçekten kültürlerin, kıtaların arasındaki tüm mesafeleri silen bir gösteriye imza atıyorlar. Bach, Beethoven, Rahmaninov gibi isimlerin baş yapıtları oryantal ritimlerle birleşince neler olur diye merak ediyorsanız bu özel konseri mutlaka ajandanıza not edin.

Konser / An Epic Symphony & Cem Adrian / Harbiye Açıkhava Tiyatrosu / 21:00

Senfonik orkestra eşliğinde Cem Adrian’ın sınırları aşan sesinin açık hava sahnesinde yankılanacağı bu konser, haftanın tam ortasında iyi bir doping etkisi yaratabilir.

26 Ekim Perşembe

Konser / Chris De Burgh / Lütfi Kırdar Auditorium / 21:00

Hepimizin kalbinin bir yerlerine yerleşmiş bir Chris de Burgh şarkısı mutlaka vardır. Lady in Red, The Traveller; sizin şarkınız hangisi olursa olsun bu konser hep bir ağızdan o şarkıyı söylemek için harika bir fırsat. Bilet satın alabileceğiniz bağlantı burada.

Tiyatro / Şaşırt Beni / Mall Of İstanbul MOİ Sahne / 20:30

Oyunumuzun kahramanı kötülerden ve onlarla mücadele etmekten sıkılmış, bu savaşa son vermek için çözümü onların tarafına geçmekte bulmuş bir adam. Elbette olmadığı biri gibi davranmak son derece komik hallere düşmesine sebep oluyor. Selçuk Aydemir’in yönettiği oyunun kadrosunda Pelin Karahan, Çağdaş Onur Öztürk, Murat Akkoyunlu, Barış Yıldız ve Yasemin Baştan var. Etkinlik biletleri burada.

27 Ekim Cuma

Konser / Garou / Volkswagen Arena / 21:00

Sesini tanımlamak için doğru kelimeleri bulmanın pek zor olduğu bir isim. İsmini duyunca zihninizde hemen Gitan ya da Belle çalmaya başladıysa bu konser kesinlikle çok ilginizi çekecek. Volkswagen Arena’yı çınlatacak Garou konserinin biletleri burada. Nefis bir A toi performansı ise aşağıda.

Tiyatro / Bestenigar Yokuşu / Think House / 20:30

Bir seri katil tarafından kaçırılıp aylarca esir tutulan bir kadın günün birinde kaçmayı başarır ve bir anda kendisini olayı çözmeye çalışan yetkililerin ortasında bulur. Gizemli detaylar yüzünden hikaye gitgide tuhaf bir hal alır.

Oyun her ne kadar mizahi bir dil taşısa da kadına şiddetin geldiği noktayı anlatması açısından önemli bir yaraya parmak basıyor. Baş rollerde Hasan Demirci, Nazan Demir ve Bahadır Karaca var.

Bu bağlantı sizi etkinlik biletlerine götürecek.

28 Ekim Cumartesi

Tiyatro / Mağrur Fil Ölüleri / Çevre Tiyatrosu / 20:30

1969’u 1970’e bağlayan yılbaşı gecesi, dışarı çıkmakla çıkmamak arasında kararsız kalmış bir çift ve eve gelen içinde ne olduğu ve göndereni bilinmeyen bir kutu.

Dekoru, müzikleri ve yarattığı ruhla sizi zamanda yolculuğa çıkaracak oyunun baş rollerini Sarp Aydınoğlu ve Sezin Bozacı paylaşıyor.

30 Ekim Pazartesi

Tiyatro / Timsah Ateşi / Zorlu PSM / 20:30

Kötürüm bir baba, hapisten yeni çıkmış asi kız ve dindar ablası; hepsi aynı evde, sıra dışı bir aile hikayesi anlatıyorlar. Funda Eryiğit, Hazar Ergüçlü ve Kubilay Tunçer’in baş rollerini paylaştığı oyunun yönetmeni ise Mehmet Ergen.

Bir İstanbul etkinlik rehberimizin daha sonuna geldik.

Kasım ayında şehri yine dolu dolu yaşayacağımız yepyeni etkinliklerde buluşmak üzere.

Bizi instagramdan takip edebilir veya bültenimize buradan üye olabilirsiniz.

More from Farah Samuray

İstanbul Etkinlik Rehberi Eylül 2022

Şehrin sokaklarından yavaş yavaş sıcaklar çekilirken Eylül’ün tadının başka olduğunu bilenler de...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir