Yılbaşı Gecesi İzleyebileceğiniz En İyi 15 Noel Filmi

yilbasinda-izlenebilecek-filmler-a-charlie-brown-christmas
yilbasinda-izlenebilecek-filmler-a-charlie-brown-christmas

Bir yılın daha sonuna geldik… Bu sene yılbaşı gecesi hepimiz evlerde olacağımız için yapabileceğimiz aktiviteler de haliyle sınırlı. Bunların içinde en cazip olanlardan biri ise film izlemek! Biz de sizler için yılbaşı gecesinde mısırınızı patlatıp içeceklerinizi alıp keyifle izleyebileceğiniz Noel ve yeni yıl temalı filmlerden oluşan bir liste hazırladık.

İşte yılbaşı gecesi izleyebileceğiniz en iyi 15 film: 

1- How Grinch Stole the Christmas

Filmin fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz!

Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Yarrow Cheney, Scott Mosier

Konu: Bir yılbaşı klasiği olan How Grinch Stole the Christmas, ilk kez 1966 yılında animasyon olarak televizyonda yayınlandı. Daha sonrasında 2000 ve 2018 yıllarında farklı versiyonları da çıkan film, aslında Dr. Seuss’un bir çocuk kitabından uyarlama.

Hikaye, köpeği ile birlikte yalnız yaşayan ve Noel’den nefret eden Grinch’in, neşeli bir şekilde Noel hazırlıkları yapan Whoville kasabası sakinlerinin Noel’ini çalma planı yapmasıyla başlıyor. Filmin her versiyonunda karakterleri birbirinden ünlü oyuncular seslendiriyor.  Bunlardan bazıları Antony Hopkins, Jim Carrey ve Bennedict Cumberbatch. Filmin anlatıcısı da tıpkı kitaptaki gibi kafiyeli dizeler kullanıyor ve sizi de hikayenin içine sürüklemeyi başarıyor!

2- It’s a Wonderful Life

yilbasinda-izlenebilecek- filmler- its-a-wonderful-life
yilbasinda-izlenebilecek- filmler- its-a-wonderful-life

Yapım Yılı: 1946

Yönetmen: Frank Capra

Konu: Yılbaşı gecesi izleyebileceğiniz en güzel noel filmlerinden biri hiç şüphesiz It’s a Wonderful Life. Yaşadığı hayattan ve yaptığı işten hiç memnun olmayan ve bir Noel gecesi hayatına son vermeye karar veren George Bailey’in karşısına tam bu esnada bir melek çıkıyor. Aslında hiç doğmamış olmayı dileyen George’a kendisinin var olmadığı bir hayatın nasıl olacağını ve çevresindekilerin nasıl etkileneceğini gösteriyor.

İzleyen herkesin kalbine dokunacak bir hikayesi olan film, hayatın aslında ne kadar kıymetli ve yaşamaya değer olduğunu bir kez daha hatırlamanıza yardımcı oluyor. Sadece yılbaşı gecesi değil, manevi desteğe ihtiyacınız olduğunu hissettiğiniz her zaman yanınızda olabilecek bu filmi hâlâ izlemediyseniz acele edin!

3- Klaus

yilbasinda-izlenebilecek-filmler-klaus
yilbasinda-izlenebilecek-filmler-klaus

Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Segio Pablos

Konu: Birçok ödül kazanan Klaus, son yılların en sevilen animasyon filmleri arasında yer alıyor. Bu noel filminde sorumsuz bir postacı olan Jesper, babasının onu cezalandırması üzerine bir sene içinde 6 bin mektup yollaması gereken Smeerensburg isimli bir kasabaya gidiyor.

Jesper, herkesin birbiriyle tartıştığı ve kimsenin yüzünün gülmediği bu kasabadan babasının verdiği görevi tamamlayıp bir an önce ayrılmayı hayal ediyor. Ancak, işler hiç de düşündüğü gibi gitmiyor; yolu kasabanın öğretmeni Alva ve el yapımı oyuncaklarıyla tek başına bir kulübede yaşayan Klaus ile kesişiyor. Bu karşılaşmaların hem Jesper’ı hem de kasabayı nasıl değiştirdiğini izlemek, insanın içindeki umutları yeşertmeye yetiyor 🙂

4- Miracle on 34th Street

yilbasinda-izlenebilecek-filmler-miracle-on-34th-street
yilbasinda-izlenebilecek-filmler-miracle-on-34th-street

Yapım Yılı: 1994

Yönetmen: Les Mayfield

Konu: Çocukluğumuzdan beri aklımızda olan bir soru “Noel Baba gerçekten var mı?”.  Kimimiz bunu tamamen saçma bulsa da bazılarımız kaç yaşına gelirsek gelelim kırmızı kıyafetli tonton amcanın varlığına inanmaya devam ediyoruz. Hatta bir efsaneye göre Noel Baba’nın Akdeniz kıyılarındaki Patara kentinde doğduğu bile söyleniyor!

Miracle on 34th Street de Noel Baba’nın gerçek olmadığına inanmaya başlayan küçük bir kızın, Noel Baba olduğunu iddia eden bir adamla tanışmasının üzerine yaşadığı bir mucizeyi konu alıyor. Filmin 1947 ve 1994 olmak üzere iki versiyonu bulunuyor, izleyiciler tarafından en çok beğenileni ise 1994 yapımı olan.

5- The Polar Express

Dilerseniz filme geçmeden fragmanı aşağıdan izleyebilirsiniz!

Yapım Yılı: 2004

Yönetmen: Robert Zemeckis

Konu: Noel Baba’nın varlığı konusunda şüpheye düşmüş bir çocuğun hikayesi daha… Karakterimiz, yatağında yatarken aniden camının dışında bir tren belirdiğini görür ve kondüktör tarafından eşsiz bir yolculuğa davet edilir. Kahramanımızla birlikte trendeki birçok başka çocuk, Kuzey Kutbu’na gitmek ve Noel Baba ile tanışmak için büyülü bir maceraya çıkmıştır.

Chris Van Allsburg tarafından 1985 yılında yazılan aynı isimli kitaptan uyarlama The Polar Express’in  film vizyona girdiği sene video oyunu bile çıkarılmış! Ne dersiniz, siz de bu şahane filmle birlikte Kuzey Kutbu yolculuğuna çıkmaya var mısınız?

6- The Nightmare Before Christmas

yilbasinda-izlenebilecek-filmler-the-nightmare-before-christmas
yilbasinda-izlenebilecek-filmler-the-nightmare-before-christmas

Yapım Yılı: 1994

Yönetmen: Tim Burton

Konu: Tim Burton imzası taşıyan meşhur animasyonlardan biri The Nightmare Before Christmas, Cadılar Bayramı ve Noel ruhunu birleştiriyor denilebilir. Stop-motion tekniğiyle çekilen film, Tim Burton yapımlarının hepsinde olduğu gibi ekrandaki sıra dışı atmosfere kapılıp gitmenizi sağlıyor.

Halloween kasabasının saygıdeğer kralı Jack Skellington, her yıl düzenledikleri Cadılar Bayramı kutlamalarından sıkılır ve kendine yeni bir eğlence arar. Christmas kasabasını ziyaret eden Jack, Noel temasını kendi kasabasına da getirmek ister ve Noel Baba’yı kaçırmaya karar verir. Eleştirmenlerden ve izleyicilerden tam not almayı başaran film, yılbaşı gecesi izleyebileceğiniz en iyi filmler listesine eklenmeyi kesinlikle hak ediyor.

7- Christmas Chronicles

yilbasinda-izlenebilecek-filmler-christmas-chronicles
yilbasinda-izlenebilecek-filmler-christmas-chronicles

Yapım Yılı: 2018-2020

Yönetmen: Chris Colombus

Konu: Bir Noel arifesi evde yalnız kalan Teddy ve Kate,  birbirleriyle pek de iyi anlaşamayan iki kardeştir. Kate’in eski video kayıtlarından birinde Noel Baba’nın evlerine girdiğini gördüğünü söylemesi üzerine bu ikili ortak bir amaçta buluşur: Noel Baba’yı yakalamak! Bu planlarında birtakım aksaklıklar yaşayan kardeşler, Noel Baba’nın kızağının bozulmasına neden olurlar ve asıl hikaye burada başlar.

Devam filmi olan Christmas Chronicles-2’de ise Kate, hiç beklenmedik bir şekilde kendini Kuzey Kutbu’nda Noel Baba’nın yanında bulur. Bu esnada, kötü kalpli bir Elf, Noel’i sonsuza dek yok etme planları yapmaktadır. Yılbaşı gecesi eğlenceli maceralara çıkmak istiyorsanız Christmas Chronicles serisi tam size göre!

8- Scrooged

yilbasinda-izlenebilecek-filmler-scrooged
yilbasinda-izlenebilecek-filmler-scrooged

Yapım Yılı: 1988

Yönetmen: Richard Donner

Konu: Scrooged, Charles Dickens’ın birçok kez beyaz perdeye uyarlanan romanı A Christmas Carol’ın modern bir versiyonu. Bencil, huysuz ve çevresindeki herkesle bağını koparmış bir TV yöneticisi olan Frank Cross’u konu alan filmde Bill Morray boşrolde.

Bir Noel gecesi Cross, üç hayalet tarafından ziyaret edilir. Noel hayaletleri onu geçmişiyle, geleceğiyle ve şu anki haliyle yüzleştirmeyi ve Noel ruhunu geri kazandırmayı amaçlar. Bakalım bu yüzleşme daha iyi bir insan olmasını sağlayabilecek mi?

9- The Muppet Christmas Carol

Filmin fragmanına göz atmak isteyenler buraya tıklayabilir!

Yapım Yılı: 1992

Yönetmen: Brian Henson

Konu: Charles Dickens’ın A Christmas Carol uyarlamaları içinde en sevilenlerden bir diğeri olan ve şüphesiz yılbaşı gecesi izleyebileceğiniz en iyi noel filmleri arasında yer alan müzikal animasyon The Muppets Christmas Carol.  Kitapta bahsedildiği gibi soğuk ve aksi bir adam olan Ebeneze Scrooge’a filmde Michael Caine hayat veriyor. Sevimli kuklalarımız Muppets ise kitaptaki diğer karakterler olarak karşımıza çıkıyor.

10- A Charlie Brown Christmas

yilbasinda-izlenebilecek-filmler-a-charlie-brown-christmas
yilbasinda-izlenebilecek-filmler-a-charlie-brown-christmas

Yapım Yılı: 1965

Yönetmen: Bill Menendez

Konu: Hepimizin yakından tanıdığı Charlie Brown, Snoopy ve Peanuts ekibi bu sefer bir Noel hikayesiyle karşımızda!  Yaklaşmakta olan Noel sezonuna rağmen depresif olan Charlie, en yakın arkadaşı Linus’a bu konudan bahseder. Arkadaşları Lucy’e de danışmalarının ardından her sene Noel için hazırladıkları piyesi bu sene Charlie’nin yönetmesinin onun için daha iyi olacağına karar verirler. Animasyon sevenler ve keyifli bir yılbaşı akşamı geçirmek isteyenler ailece Charlie ve Peanuts ekibinin Noel hazırlıklarını izleyebilirler!

11- Joulutarina

Fragmanı aşağıdan izleyebilirsiniz;

Yapım Yılı: 2007

Yönetmen: Juha Wuolijoki

Konu: Finlandiya yapımı Joulutarina, Noel Baba’nın nasıl Noel Baba olduğunu anlatan dokunaklı bir hikaye. Finlandiya’da yaşayan küçük Nikolas, ailesini bir kaza sonucu kaybeder. Sonrasında, aile büyükleri sırayla bakımını üstlenir. Bunun üzerine Nikolas, her sene Noel’de bu aileler için hediyeler yapıp dağıtarak bir gelenek başlatır. Nikolas, yıllar geçtikçe yakından tanıdığımız Noel Baba olarak tanınmaya başlayacaktır.

12- Love Actually

yilbasinda-izlenebilecek-filmler-love-actually
yilbasinda-izlenebilecek-filmler-love-actually

Yapım Yılı: 2003

Yönetmen: Richard Curtis

Konu: Romantik komedi sevenlerin hoşuna gidecek olan Love Actually, Noel’den 5 hafta önce Londra’da geçen birbirinden farklı sekiz çiftin aşk hikayesini konu alıyor. Film ilerledikçe karakterlerin aslında birbirinden o kadar da bağımsız olmadığı ve yollarının kesiştikleri ortaya çıkıyor. Birçok dalda ödül alan Love Actually de yılbaşı gecesi izlenecek en iyi filmler listenizde yer alabilir.

13- A Christmas Story

yilbasinda-izlenebilecek-filmler-a-christmas-story
yilbasinda-izlenebilecek-filmler-a-christmas-story

Yapım Yılı: 1983

Yönetmen: Bob Clark

Konu: 1940’lı yıllarda küçük bir çocuk olan Ralphie, Noel için çok ilginç bir hediye istemektedir: Bir tüfek! Çocukken bu tüfekle kötü adamları yakalamanın ne kadar kahramanca olacağını düşündüğünü belirten yetişkin Ralpie, geçirdiği en harika Noel’in o sene olduğunu belirtir. Ailesini ve öğretmenini bu hediyeye asla ikna edemeyeceğini bilen küçük Ralphie, Noel gecesi hediye paketlerini açarken hayal kırıklığına uğramıştır. Ancak, son paketi açtığında gözlerine inanamayacak ve aklına hiç gelmeyecek olaylar yaşamaya başlayacaktır.

Yılbaşı gecesi izleyebileceğiniz eğlenceli bir film olan A Christmas Story’nin 2012 yılında çıkan ikinci filminde ise Ralphie 15 yaşındadır ve yaşıyla beraber hayalleri de büyümektedir. Bu sefer Noel hediyesi olarak istediği şey bir arabadır!

14- Elf

yilbasinda-izlenebilecek-filmler-elf
yilbasinda-izlenebilecek-filmler-elf

Yapım Yılı: 2003

Yönetmen: Jon Favreau

Konu: Bir Elf olduğunu sanan ve yıllarca Kuzey Kutbu’nda yaşayan Buddy, sonunda insan olduğunu anlar. Gerçek babasını bulmak için Noel Baba’nın da izniyle New York’a gider fakat burası hiç de hayal ettiği gibi bir yer değildir. Özellikle de Noel kutlamaları konusunda! Kadrosunda Will Ferrel, James Caan, Zoey Deschanel ve Mary Steenburgen’in yer aldığı Elf de yılbaşında izleyebileceğiniz en eğlenceli filmler arasında yer alıyor.

15- Home Alone

yilbasinda-izlenebilecek-filmler-home-alone
yilbasinda-izlenebilecek-filmler-home-alone

Yapım Yılı: 1990

Yönetmen: Chris Colombus

Konu: Televizyonlarda tekrar tekrar yayınlanan ve hepimizin aşina olduğu Home Alone, yılbaşında izleyebileceğiniz en klasik filmler arasında yer alıyor. Hatırlamayanlar için ufak bir özet geçersek filmde, Noel zamanı Paris tatiline çıkacakları sırada ailesi Kevin’i evde unutuyor. Bu sırada evi soymaya hazırlanan iki hırsızı fark eden Kevin, onlarla mücadele etmek için türlü tuzaklar hazırlıyor. İlk filmi 1990 yılında vizyona giren Home Alone’un devamı niteliğinde 4 film daha var.

Bonus: A Christmas Carol (Mini Dizi)

yilbasinda-izlenebilecek-filmler-a-christmas-carol
yilbasinda-izlenebilecek-filmler-a-christmas-carol

Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Nick Murphy

Charles Dickens’ın efsanevi romanının mini dizi versiyonu ile önerilerimizi sonlandırıyoruz. Bir Noel Gecesi üç hayalet tarafından ziyaret edilen Scrooge’un hikayesini bu sefer daha karanlık bir pencereden izliyoruz. Bir oturuşta bitirebileceğiniz İngiliz yapımı dizi, toplamda 3 bölümden oluşuyor.

Son olarak, aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir;

Avrupa Noel Pazarları

Türkiye’deki En İyi Kayak Merkezleri

Yılbaşı gecesi izlemeniz için önerebileceğimiz filmler şimdilik bu kadar. Bizim yazmayı unuttuğumuz ve sizin sevdiğiniz başka filmler varsa yorum kısmında ya da FilGezi Instagram hesabından bizimle paylaşabilirsiniz. Şimdiden iyi seyirler 🙂

Written By
More from Dilara Koru

İstanbul Plajları – En İyi 15 İstanbul Plajı

Açılın!İstanbul’da denize girilecek yerleri yazacağız. Hepimizin canını müsilaj problemi sıktı ancak gerekli...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir