İstanbul Etkinlik Rehberi Ağustos 2020

İstanbul Ağustos Ayı Etkinlik Rehberi
İstanbul Ağustos Ayı Etkinlik Rehberi

İstanbul etkinlik rehberimiz için onlarca seçenek arasından seçim yapmaya zorlandığımız günlerden birinde birileri çıkıp da İstanbul’da sosyal hayatın duracağını, sinemaların tiyatroların sessizleşeceğini, sokakların ıssızlaşıp restoranların kepenk indireceğini söyleseydi büyük ihtimalle başarısız bir bilimkurgu filmi senaryosu der, yönetmenini sorardık. Şu günlerde ise bu sevimsiz filmin içinden yavaş yavaş çıktığımızı ve tedbiri elden bırakmayıp bir daha o günlerin benzerini yaşamayacağımızı umut ederek aylar sonra minik minik hayata karışmaya başlıyoruz.

İstanbul’un sosyal ve kültürel dinamizmi henüz eski coşkusundan çok uzakta. Üstelik hepimizin üzerinde benzer korkular, tedirginlikler var. Tüm bunlara rağmen mümkün olduğunca açık havadan, pırıl pırıl güneşten faydalanıp sosyal mesafeye ve hijyen önlemlerine dikkat ederek yazın şu son aylarını en güzel şekliyle değerlendirmeyi hak ettiğimizi düşünüyorum.

İstanbul Ağustos Ayı Etkinlik Rehberi’nde, yeni yeni kendine gelmeye başlayan şehrin etkinliklerini, alıştığınız formattan biraz farklı olarak bir araya getirdik. Umarız biraz müzik, biraz sanat ve şehrin sokaklarındaki yaz akşamı esintisi, zihnimizdeki ve bedenimizdeki olumsuz günlerin izlerini yok edip İstanbul’a yeniden sarılmamıza yardımcı olur.

Uzun bir aradan sonra sizi mutlulukla yeni keşiflere çağırıyoruz. Keyifli okumalar!

KONSER

The Talking Band & Freeway Acoustic Session / 1 Ağustos / Burgazada Cennet Bahçesi  / 19:30

Ozan Yuvarlak ve Alp Tiner’den oluşan grup, rock, blues ve funk türünde bir çok parçayı kendi yorumlarıyla sahneye taşıyor. Üstelik bunu bir de kendilerine özgü sahne şovları ile harmanlıyorlar. Bu etkinlik, bolca müzik, sohbet ve kahkaha vaadediyor.

Burgazada’nın ruhunuzu iyileştirecek ada havasında, mis gibi ağaçlarla çevrili bir akşam geçirmek isterseniz biletlere ve diğer detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Sertab Erener / 18 Ağustos / Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu / 21:15

Ağustos Ayı Konserleri – Sertab Erener

Açıkhava sahnesine en çok yakışan seslerden birisi şüphesiz Sertab Erener. Göğü dolduracak billur gibi bir ses ve dopdolu sahne şovu için bu gece kaçmaz.

Hep bir ağızdan şarkı söylemek isteyenler için biletler burada.

Can Çakmur Piyano Resitali / 25 Ağustos / Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras / 20:30

Sakıp Sabancı Müzesi’nde her yıl yaz sonu düzenlenen enfes müzik festivali bu yıl da yine boğaz havası eşliğinde sizi mest edecek.

Açılış konseri, birçok uluslararası yarışmada ödül kazanmış başarılı piyanist Can Çakmur’dan. Dünyanın en önemli şefleri ve orkestralarıyla sahne deneyimi olan piyanisti güzel bir İstanbul gecesinde dinlemek için aşağıdaki linkten bilet satın alabilirsiniz.

https://www.biletix.com/etkinlik/ZHE01/ISTANBUL/tr

Marton Borsanyi & Friends / 27 Ağustos / Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras / 20:30

Macar asıllı klavsen virtüözü Marton Borsanyi, sahneyi müzisyen ve klavsen sanatçısı İklim Tamkan ve soprano Senem Demircioğlu ile paylaşacak. Sakıp Sabancı Müzesi’nin harika ortamında gerçekleşecek bu büyülü konserin biletleri burada.

Ayrıca boğaz havası ve klavsen tınılarını bir arada hayal edebilmeniz için de aşağıya güzel bir playlist iliştiriyoruz.

Gagik Makichyan & Natalia Sokolovskaya / 31 Ağustos / Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras / 20:30

Rusya Ulusal Filarmoni Orkestrası’nın önemli viyolonsel sanatçısı Makichyan ve dünyaca ünlü piyanist Sokolovskaya, doğumunun 250. yılında Beethoven anısına eşsiz bir gece yaşatmak için aynı sahnede bir araya gelecek. Güzel müzikle ruhunu beslemek isteyen herkes bu linkten biletlere ulaşabilir.

ATÖLYELER/EĞİTİMLER

Ağustos Ayı Etkinlik Rehberi – Yalıda Yoga

Yalı’da Yoga / 5 Ağustos / Sait Halim Paşa Yalısı / 10:00-11:00

Gündemden biraz olsun uzaklaşmak, boğaz havası eşliğinde esneyip gevşemek isteyenlere biçilmiş kaftan bir etkinlik önerisi! Her seviyeden yogasevere kapısı açık olan bu Vinyasa Yoga seansı size çok iyi gelecek. YogaŞala eğitmenlerinden Yasemin Altıntaş ile birlikte yapacağınız derse gelirken kendinize ait yoga matınızı yanınıza almayı unutmayın. Detaylar ve biletler için gerekli bağlantı aşağıda.

https://www.biletix.com/etkinlik/ZY513/ISTANBUL/tr

Gurme Burger / 8 Ağustos / USLA İstanbul / 17:00-21:00

Ağustos Etkinlikleri – Gurme Burger Atölye

Bir kısmımız evlerinde yemek yapma konusunda neredeyse şef kıvamına gelmiş olsa da işi bir bilenden ve tüm incelikleriyle öğrenmek isteyenler için nefis burger yapmayı öğreten atölye ayağınıza geldi. Burger ekmeği yapmanın püf noktaları, köz patlıcanlı mayonez ile harika bir cheeseburger, eşlikçisi trüflü patates cipsi ve chicken burgere giden yolun bileti bu linkte.

Şimdiden lezzetli bir cumartesi diliyoruz.

Fransız Tatlıları / 12 Ağustos / USLA İstanbul/ 11:00-15:00

En sevdiğiniz pastanenin tatlılarını evde de yapabiliyor olmak kilolarımız açısından iyi mi kötü mü bilemiyoruz ama misafir ağırlamak söz konusu olduğunda çok havalı olacağımız kesin. Mereng, çilekli charlotte pasta, pandispanya, limonlu madlen ve kahveli crème brulee bu atölyede öğreneceğimiz Fransız lezzetleri. Listeyi sayarken bile insana kendini iyi hissettiren leziz atölyenin biletlerini satın alabileceğiniz link aşağıda.

https://www.biletix.com/etkinlik/ZG275/ISTANBUL/tr

Sushi / 25 Ağustos / Mutfak Sanatları Akademisi / 19:00-23:00

Dışarıda yemeyi sevdiğimiz lezzetleri ev ortamına taşıma konusunda en çok zorlandığımız nokta kesinlikle sushi. Sanki her şeyi bir şekilde evde yapabilirmişiz de bir tek sushide tıkanıp kalırmışız gibi geliyor. İşte bu atölye bu önyargıyı yıkıp bize mutfakta bir madalya daha kazandıracak gibi görünüyor. Doğru kıvamda sushi pirinci haşlamakla başlayıp maki, roll ve nigiri hazırlamanın inceliklerine kadar her şey burada. Somon maki, levrek nigiri ve ebiten roll öğreneceğimiz lezzetlerden bazıları.

Biletler için buraya, pandemi sürecinde alınan önlemler için ise buraya buyrun.

TİYATRO

Kadıköy Belediyesi Sanat Parkta – Sevgili Arsız Ölüm Dirmit / 7 Ağustos / Özgürlük Parkı / 21:00

sevgili arsız ölüm - istanbul ağustos etkinlikleri
sevgili arsız ölüm – istanbul ağustos etkinlikleri

Kadıköy Belediyesi’nin açık hava mekanlarda gerçekleştirdiği sosyal mesafeli festival Sanat Parkta etkinliklerinden birisi de daha önce yer aldığı sahnelerde oldukça alkış toplayan oyun, Sevgili Arsız Ölüm. Köyden kente göç eden kalabalık bir ailenin kızı olan Dirmit’in gözünden ailesinin büyük şehirle mücadelesi anlatılıyor.

Etkinlik kuralları ve biletler için link aşağıda.

https://www.mobilet.com/event/sevgili-arsiz-olum-dirmit-tiyatro-hemhal-5210-cdbc

Size bu rehberi hazırladığımız tarihte henüz diğer etkinliklerin biletleri ve detayları açıklanmamıştı ancak Sanat Parkta, Eylül ayı sonuna kadar sürecek oldukça kapsamlı bir festival. Bu linkten ileriki tarihlerdeki etkinlikleri takip etmenizi öneririz.

Müzede Sahne – Altın Elma / 12 Ağustos / Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras / 21:00

Müzede Sahne etkinliğinin bu yılki teması “kadın”. Özellikle salgın döneminde tehdit altında zor şartlarda yaşayan ve daha fazla şiddete maruz kalan kadınlardan yola çıkarak belirlenen programda, bu temaya yönelik söyleşiler ve oyunlar yer alıyor.

Altın Elma isimli oyun, üç tanrıça Afrodit, Athena ve Hera’nın fanilerle bir araya gelip hangisinin daha güzel olduğu ve altın elmayı hangisinin hak ettiğine dair tartışmasını konu alıyor. Şarkılar ve hikayelerle örülmüş Kadıköy Teatron oyuncularının sahnelediği bu oyunu izlemek isteyenlere aşağıdaki linkten biletlere ulaşabilir.

https://sakipsabancimuzesi.org/shop/urun/egitim-ve-etkinlik/muzede-sahne-2020-altin-elma/

Müzede Sahne – Şişman Güzeldir / 15 Ağustos / Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras / 21:00

Kadın bedeni üzerinden “ideal vücut” tartışmalarına eğilen bu oyunda, kilolu olduğu için kocası tarafından terkedilen bir kadının yaşadıkları anlatılıyor. Sahnede Füsun Demirel, Mert Küçülmez ve Ayşegül Sağlam var. Biletler için buyrun.

SİNEMA

A Rainy Day In New York / 6 Ağustos / Sait Halim Paşa Yalısı / 19:30

İstanbul Ağustos Ayı Etkinlik Rehberi
İstanbul Ağustos Ayı Etkinlik Rehberi

Timothee Chalamet ve Elle Fanning’in başrollerini paylaştığı bu Woody Allen filmi, başbaşa romantik ve güneşli bir haftasonu planlayan genç çiftin, yağmurlu Newyork sokaklarında ayrı düşmelerini ve yaşadıkları maceraları konu alıyor.

Nostaljik açıkhava sineması etkinliği ile güzel bir ağustos gecesi geçirmek isteyenleri biletler burada bekliyor.

Sait Halim Paşa Yalısı’nda film keyfinden önce sizi güzel bir yiyecek-içecek alanının da beklediğini ayrıca hatırlatalım.

Green Book / 8 Ağustos / Sait Halim Paşa Yalısı / 19:30

Viggo Mortensen ve Mahershala Ali’nin başrollerde olduğu film, ırkçılığın yaygın olduğu dönemde bir konser turuna çıkan ünlü bir siyahi piyanistin, şoför olarak işe aldığı Tony ile uzun yolculuklarını konu edinmiş. Green Book ismi ise o dönemde güvenli olan güzergahları gösteren bir yol rehberinden geliyor.

Mis gibi boğaz havasında sinema keyfinin biletlerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

https://www.biletix.com/etkinlik/ZY520/ISTANBUL/tr

Judy / 12 Ağustos / Sait Halim Paşa Yalısı / 19:30

İstanbuk Ağustos Etkinlik Rehberi – Açıkhava Sineması – Judy

Bu etkileyici filmde Renee Zellweger ünlü oyuncu ve şarkıcı Judy Garland rolünde. Çocuk yaştan itibaren hayatı sahnelerde geçen sanatçının aşk hayatını ve geçmiş muhasebesini anlatan film Londra’da geçiyor.

Bu güzel filmi vizyondayken kaçırdıysanız şimdi izlemenin tam zamanı.

The Gentlemen / 24 Ağustos / Swissotel The Bosphorus / 21:00

Aksiyon dolu Guy Ritchie filmi, kurduğu dev suç imparatorluğunu bırakıp ailesiyle birlikte Amerika’ya gitme hayalleri kuran Mickey’nin (Matthew McConaughey) bu işten sıyrılma macerasını konu alıyor. Buradan bilet satın alabilirsiniz.

Yemyeşil koruda film keyfi öncesinde hijyen kuralları referans alınarak hazırlanmış yiyecek ve içecek standlarını ziyaret edebilirsiniz.

SERGİ

Lütfi Özkök:Portreler / İstanbul Modern

Portre fotoğrafçılığı konusunda uluslararası alanda tanınan sanatçının, 50’li yıllardan itibaren sanat ve edebiyat dünyasının önemli isimlerine ait 80 tane portre fotoğrafının görülebileceği sergide bu fotoğraflara çeşitli metinler ve belgeler de eşlik ediyor. Böylece sanatçının fotoğraflarını çektiği kişilerle ilişkisi ve aynı zamanda kişilerin sanat yapıtlarıyla da ilişkisi aktarılmış oluyor. Özellikle Nazım Hikmet’in farklı dönemlerde çektiği portreleriyle hayatının değişik dönemlerinin yüzüne yansımasını incelemesi ilginizi çekebilir.

Bu güzel eserleri keşfetmek isterseniz daha planlı ve sıkıntısız bir sergi deneyimi için bu linkten online rezervasyon yaptırmanızı öneriyoruz. Ayrıca alınan önlemleri de incelemek isteyenler bilgilere buradan ulaşabilir.

Basma Alsharif: Orada Her Kimse / Salt Galata

Kuveyt doğumlu görsel sanatçının işleri, yurt kavramına dair sorgulamaları içeriyor. Videolar, sanatçının evinin oturma odasını sergi ortamına taşıyan enstalasyon ve yine Alsharif’e ait bir romana dayanan ve Filistin’den Antik Mısır’a uzanan kurgusal bir seyahat filmi, sergide görecekleriniz arasında. 1983 Kuveyt doğumlu sanatçının ilgi çekici sergisi Salt Galata’nın 3 katına yayılıyor.

Sergi alanında alınan önlemler ve bazı kurallar için ziyaretten önce buradaki bilgilere göz atmanızda fayda var.

Bu önerilerimiz dışında evinde kendini daha rahat ve huzurlu hissedenler için de hala okumadıysanız Filgezi Kitap Önerileri ve En Güzel Podcast Önerileri yazılarımız güzel birer kaynak olabilir.

Daha sağlıklı günlerde, daha coşkulu İstanbul etkinliklerinde görüşmek üzere. Mutlu ve huzurlu bir Ağustos ayı diliyoruz.

Bizi instagramdan takip edebilir veya bültenimize buradan üye olabilirsiniz.

Sevgiler,

Farah Samuray

More from Farah Samuray

İstanbul Etkinlik Rehberi Temmuz 2019

Günler uzun ve sıcak ama geceler keyifli ve sanat dolu! Yazın en...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir