Online Etkinlik Rehberi – Ocak 2021

Online Konser - Alexander Boldachev

Yeni kararların, başlangıçların, güzel hedeflerin ayı Ocak; kucağında iyiliklerle, mutluluklarla gelsin. Hayatın tadını doya doya çıkaracağımız bir yıl dileğiyle yılın ilk etkinlik rehberini keşfetmeye başlayalım.

Halen gündemimizi meşgul eden salgın, soğuk havalar, kış durgunluğu derken fiziksel olarak bir arada olabileceğimiz etkinlikler iyice azaldı. Herkesin online seçeneklere yöneldiği bu dönemde biz de bu ay, İstanbul etkinlik rehberi yerine, online etkinlik rehberi yapalım, size ev sıcaklığından ayrılmadan deneyimleyebileceğiniz atölyeler, tiyatro oyunları, filmler ve konserler sunalım istedik. Güzel keşifler ve sıcacık anılarla dolu bir yeni yıl başlangıcı diliyoruz ve sizi Online Etkinlik Rehberimize davet ediyoruz.

Online Konser / Alexander Boldachev Yeni Yıl Konseri / 2 Ocak Cumartesi / 21:00

Online Konser – Alexander Boldachev

Yeni yılın ilk hafta sonunda, hazır da evdeyken, dünyaca ünlü bir arp sanatçısını eve misafir etmek son derece havalı bir cumartesi aktivitesi olabilir.

Rus asıllı Boldachev; Fransa’dan İtalya’ya, Japonya’dan İsviçre’ye birçok ülkede ödüle layık görülmüş oldukça özel bir arp sanatçısı. Klasik müzik ve modern müziği bir araya getirdiği eserlerini dinleyebileceğiniz bu etkinlikte aynı zamanda başka sanatçı konukları da kendisine eşlik edecek.

Bu linkten biletlere ulaşabilirsiniz.

Online Gösteri / Büyülü Ağaç / 2 Ocak Cumartesi 

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta ziyarete açılan Karagözüm İki Gözüm sergisinin paralel etkinliği olan bu gösteri, alışılageldik karagöz oyunlarından daha farklı bir anlatıma sahip. Aşina olduğumuz öğelerin yanı sıra karagöz oyununu daha dinamik bir yorumla izleyiciye sunuyor. Çevre kirliliğini konu alan bu ilginç gösterinin çevrim içi sunumunun da 2 Ocak gece yarısı sona ereceğini ayrıca belirtelim. Detaylar ve biletler için bağlantı aşağıda.

https://www.biletix.com/etkinlik/ZXN14/ISTANBUL/tr

Sanal Müze Turu / Puşkin Müzesi / 3 Ocak Pazar / 20:30

Evlerimize çekildiğimiz bu sıradan pazar gününde bir çılgınlık yapıp sizi Rusya’ya davet ediyoruz. Elinizde kahvenizle, pijamalarınızla; Moskova’nın en önemli müzelerinden olan Puşkin Devlet Güzel Sanatlar Müzesi’ni profesyonel bir rehber ile birlikte gezmeye ne dersiniz?

Yaklaşık 2 saat sürecek olan sanal turda, size rehber Timur Guda eşlik edecek. Renoir, Monet, Picasso gibi birçok önemli sanatçının eserlerini, heykelleri, eşsiz kağıt para ve sikke koleksiyonunu ve Truva Hazinelerini görebileceğiniz bu gezide rehberinize soru sorma imkanınız da var.

Daha detaylı içerik bilgisi, gezi sonrası Zoom üzerinden canlı yayın bilgileri, program içeriği ve biletlere bu linkten ulaşabilirsiniz.

Online Tiyatro / Kibarlık Budalası / 3 Ocak Pazar / 22:00

17 yüzyıl Fransa’sında, soylu sınıfa girmekten başka bir isteği olmayan, çok zengin ve bir o kadar da cahil bir adamın hikayesi. Haldun Dormen’in sahneye taşıdığı Mösyö Jourdain’in asilzade olmak uğruna düştüğü durumları anlatan bu klasik Moilere eserinde, kendisine Göksel Kortay, Hakan Altıner ve Damla Cercisoğlu eşlik ediyor. Daha önce izlemediyseniz bu online etkinlik harika bir fırsat olabilir.

Sanal Müze Turu / Salvador Dali Müzesi / 6 Ocak Çarşamba / 11:00

Online Müze Turu – Salvador Dali Müzesi

Haftanın ve günün ortasında İspanya’ya yol göründü!

Bu özel müze, içinde Salvador Dali’nin 4000’den fazla eserini barındırmasının yanı sıra tarihi ile de oldukça önemli bir yere sahip. Sanatçının 14 yaşında ilk sergisini açtığı bu bina savaşta yerle bir olmuş ve 1960 yılında yeniden yapılıp ressama bağışlanmış. Gezi esnasında binanın tarihi, Dali’nin yaşamı, eserlerini yaratma süreci ve sürrealizm ile ilgili bir sürü detay öğrenebilirsiniz. Rehber eşliğinde yaklaşık 2 saat sürecek sanal turun biletleri burada.

Online Atölye / Bağ Kültürü Atölyesi / 6 Ocak Çarşamba 20:00 – 13 Ocak Çarşamba 20:00

Şaraba dair, üzümden kadehe olan yolculuk boyunca bilinmesi gereken ne varsa bu atölyede. Şarap kültürü, mitoloji ile bağı, tarihi, kadeh kullanımı, yemek uyumu gibi birçok farklı başlık, şarap uzmanı Deniz Akıncılar tarafından bu atölyede öğretiliyor. Eğitim 2 farklı günde, toplamda 4-5 saat sürüyor. Ders sonlarında sorular için ayrıca bir Zoom yayını yapılıyor. Ayrıca tadımı yapılıp öğrenilecek 4 şişe şarap da kayıt olduğunuzda evinize gönderiliyor.

Özel günlerimize, farklı farklı ruh hallerimize eşlik eden bu mitolojik içeceğin bilmediğiniz bir sürü sırrını öğrenebileceğiniz atölyenin programına dair tüm detaylar burada.

Sanal Müze Turu / Ayasofya Müzesi / 7 Ocak Perşembe / 20:30

Online Müze Turu – Ayasofya Müzesi

Ayasofya, hem mimarisi hem de tarihiyle her İstanbullunun mutlaka görmesi gereken bir yer. İçinde bulunduğumuz şartlar sebebiyle bu güzelliği yakından görmek iyice zorlaşmışken böyle bir sanal tur çok güzel bir fırsat olabilir. Kubbesi, mozaikleri, bahçesindeki kalıntılar, yapım öyküsü ve daha birçok bilgi sanat tarihçisi ve arkeolog Dr. Mehmet Kürkçü’nün anlatımıyla 2 saatlik bu sanal turda sizi bekliyor.

Online Meditasyon / Nefes ve Meditasyon Buluşmaları / 8 Ocak Cuma / 22:30

Stresin, kaygının hayatımızın neredeyse baş köşesine oturduğu bu dönemde rahatça uyuyabilmek ve günün yorgunluğunu atmak için harika bir gün sonu aktivitesi tavsiyesi ile geldik.

Tükenmişlik hissi, kaygı bozukluğu, uykuya dalma sorunu yaşıyorsanız tam size göre bir çalışma. Nefes teknikleri ile başlayıp meditasyonla devam eden seanslar sessizlik oturuşu ile sonlanıyor. Her gün farkındalık, şefkat, çakra gibi meditasyon tekniklerinden birisi seçiliyor. Hande Mistili ile meditasyon çalışmaları 15 Ocak tarihine kadar hafta içi her akşam 22:30-23:20 arasında gerçekleşecek ve aldığınız biletle tüm seanslara katılabileceksiniz. Online bilet satın alabileceğiniz bağlantı aşağıda.

https://www.biletix.com/etkinlik/ZPT01/ISTANBUL/tr

Online Konser / Bedük – Gus Emmett – Thousand Fingers / 8 Ocak Cuma / 20:00

Sosyal hayatın içinde, konser salonlarında geçirdiğimiz akşamların enerjisini aratmayacak bir elektronik müzik gecesi! Zorlu Psm Youtube kanalı üzerinden bu konseri ücretsiz olarak izleyebilirsiniz.

Online Tiyatro / Bütün Çılgınlar Sever Beni / 9 Ocak Cumartesi / 21:00

Online Etkinlik Rehberi – Bütün Çılgınlar Sever Beni

Hayatımıza katılan yeni ve bir o kadar da ilginç aktivitelerden birisi de sahneden canlı tiyatro izlemek. Özellikle sezonda bilet bulamadığınız için izleyemediğiniz bir oyunu evinizin konforunda izleyebilmek kulağa oldukça cazip bir fırsat gibi geliyor. Bütün Çılgınlar Sever Beni de gerçekten bilet bulmanın zor olduğu bir oyun olduğundan bu fırsat kaçmaz. Etkinlik bileti satın alabileceğiniz link ve online izleme ile ilgili detaylar burada.

Online Atölye / Erich Fromm Psikofelsefe Workshop Programı / 9 Ocak Cumartesi / 15:00

Yazar Fırat Devecioğlu bu atölyede, insana, yaşama ve ilişkilere Erich Fromm penceresinden bakarak mutlululuğun, üretkenliğin ve pozitif düşünmenin püf noktalarını katılımcılarla paylaşıyor. Kişisel ya da profesyonel olarak felsefeye ve psikolojiye meraklıysanız, ilham almaya ve farklı bakış açılarına ihtiyacınız varsa bu atölye boş zamanınızı son derece verimli bir şeye dönüştürmenizi sağlayacak. Tüm detaylar burada.

Hazır felsefe demişken, ilgi alanınız ne olursa olsun zevkinize göre bir öneriye mutlaka denk gelebileceğiniz güzel bir podcast incelemesi yazımız var. Koltuğunuza yerleşip daldan dala bir sürü sohbete dinleyici olarak eşlik etmek isterseniz En Güzel Podcast Önerileri sizi bekliyor.

Online Tiyatro / Bir Delinin Hatıra Defteri / 9 Ocak Cumartesi / 20:30

Erdal Beşikçioğlu’nun sahnede tek başına devleştiği bu oyun bu sefer online olarak karşınızda. Yaşadıklarıyla baş etme yolu olarak yazmayı seçen bir adamın hatıra defterini konu alan oyunu daha önce izlemediyseniz kaçırmayın deriz.

Online Tiyatro / Kürklü Venüs / 10 Ocak Pazar / 20:00

Online Tiyatro – Kürklü Venüs

Kadın-erkek ilişkisi üzerinden insan doğasının sınırlarına uzanan, farklı bir kurguya sahip sürpriz finalli bir oyun. Pervin Bağdat ve Ersin Umut Güler sahnede bir sürü farklı karakteri canlandırıyor.

Moda Sahnesi’nin web sitesinden bu oyunun biletlerini satın alabilir ve Sahneden Naklen uygulaması kapsamında online tiyatro detaylarını inceleyebilirsiniz.

Online Eğitim / Antik Yunan Sanatı ve Arkeolojisi / 15 Ocak Cuma / 11:00

Arkeoloji ve sanat tarihi eğitimi almak isteyip de farklı dallara kayanlardansanız, içinizde Yunan kültürüne dair hep bir merak olduysa, bu eğitim eksik kalan isteklerinizi bir nebze olsun tamamlayabilir. 8 ayrı günde, 2’şer saatten toplam 16 saat sürecek olan bu atölye oldukça kapsamlı. Bu haliyle de evde bulunduğunuz zamanı bir kazanıma çevirme konusunda tam bir fırsat.

Tarihçi ve arkeolog Dr. Mehmet Kürkçü’nün eğitmen olduğu bu programda Yunan Sanatı’nın kökenleri, Hellenistik Dönem, Antik Yunanistan’da kent ve mimari gibi birçok başlık altında farklı farklı konular işleniyor. 8 hafta boyunca devam etme sıkıntısı yaşamamanız adına da günlük rutininize uydurabileceğiniz hem sabah grubu hem de gece grubu mevcut. Eğer bu eğitim ilginizi çekiyorsa, konu başlıkları ve detaylar oldukça fazla olduğundan bu linkten kapsamlı bir inceleme yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Online Konferans / 1492 – Yeni Bir Dünya veya Amerika’nın Keşfi / 16 Ocak Cumartesi / 20:30

Online Etkinlik Rehberi – Amerika’nın Keşfi

Tam anlamıyla Amerika’yı yeniden keşfediyoruz!

Kristof Kolomb’un hikayesi, Amerika kıtasının yerlileri, bu keşfin dünya tarihindeki yeri ve anlatılmayı bekleyen bir sürü ilginç detay bu 2 saatlik konferansta, tıpkı bir masal akıcılığında dinleyicilerle buluşuyor. Konu başlıkları, program akışı ve biletler burada sizi bekliyor.

Online Eğitim / Ruh, Beden, Zihin Dengesi için Aromaterapi / 16 Ocak Cumartesi / 11:00-15:00

Online Etkinlik Rehberi – Aromaterapi Eğitimi

Doğanın, doğal olanın kıymetini daha iyi anladığımız ve rahatlamak için doğaya daha çok başvurduğumuz bu günlerde çok faydası dokunabilecek bir öneri var sırada. 4 saat süren eğitimde taşıyıcı yağlar, uçucu yağlar, bitki suları, aromaterapinin temelleri ve kullanım alanları gibi birçok konuya yer veriliyor. Doğal içerikle kremler, masaj yağları hazırlamak, kimyasalsız ev temizliği, bulunduğumuz alanın enerjisini temizlemek ve ruhumuza iyi gelebilecek daha bir sürü tarif bu aromaterapi eğitiminin başlıkları arasında.

Detaylara Homemade Aromaterapi sitesinden ulaşabilirsiniz.

Haftasonu önerilerimizin haricinde aklınızda evde pijamalarla Netflix keyfi yapmak varsa sevdiğimiz dizileri bir araya getirdiğimiz En İyi Netflix Dizi Önerileri yazımız sizin için oldukça faydalı olabilir.

Online Tiyatro / Mor / 22 Ocak Cuma / 20:30

Mor, sığınma evinde yaşayan 5 kadının hikayesini anlatıyor. Hikayeleri, sırları, geçmiş hayatlarıyla 5 kadının hayatına konuk olurken kahkaha ve duygusal anlar iç içe geçecek. Bu linkten bilet satın alabilirsiniz ve online gösterim kurallarını inceleyebilirsiniz.

Online konser / She Past Away / 22 Ocak Cuma / 21:00

Dario Argento filmlerinden ilham alan karanlık soundlu ikilinin Belirdi Gece ve Narin Yalnızlık isimli iki albümü var. Kendilerine has, oldukça karakteristik bir tarzı olan She Past Away, özellikle dark wave hayranlarının ilgisini çekiyor. Online yayın linki burada.

Henüz keşfetmediyseniz, konser öncesinde ısınma turları için size aşağıda bir playlist bırakıyoruz.

Sanal Müze Turu / Louvre Müzesi Antik Mısır Bölümü  / 23 Ocak Cumartesi / 16:00

Dünyanın en önemli ve en geniş arşivlerinden birisine sahip olan Louvre Müzesi’nin, 1824’ten beri her geçen gün daha da fazla eseri barındıran Mısır Eski Eserler bölümü, bu sanal tur sayesinde ayağınıza geliyor. 19 odaya yayılmış olan alanda, günlük yaşamdan sanata, ibadetten mezarlara, yazı örneklerinden mumyalara kadar merak ettiğiniz bir çok başlığa dair eseri görüp bilgi edinmeniz mümkün olacak. Rehber eşliğinde yaklaşık 2 saat sürecek olan bu tur özellikle Eski Mısır tarihine ilgi duyanlar için kaçırılmayacak bir etkinlik.

Online Konser / Deniz Özçelik & Enver Muhamedi Duo / 28 Ocak Perşembe / 19:00

Vokalde Deniz Özçelik, kontrbasta Enver Muhamedi, size harika bir caz gecesi vaad ediyor. Hem eğitimi hem de sahne performansı ülke sınırlarını aşıp birçok farklı ülkede deneyim kazanan Deniz Özçelik, en son Kuşadası Altın Güvercin Yarışması’nda 4 farklı ödüle layık görüldü. Enver Muhamedi ise caz festivallerinin önemli isimlerinden. Bu ikilinin müzik ziyafetini Akbank Sanat Instagram hesabından dinleyebilirsiniz.

Film Gösterimi / İKSV İstanbul Film Festivali Ocak Seçkisi / 1-31 Ocak

Cannes, Berlin, Sundance, Venedik Film Festivallerinden seçilen ve aralarında Oscar adayı filmlerin de yer aldığı 15 film, Ocak ayı boyunca cuma, cumartesi ve pazar günleri 21:00’de gösterime açılıyor.

Bu linkten filmlerin yayınlanacağı ve gösterimden kalkacağı tarihleri görebilirsiniz. Buradan da biletlere ve film detaylarına ulaşmanız mümkün.

Online etkinlik rehberimizle umarız Ocak ayınıza biraz renk serpiştirebilmişizdir. Gelecek ay sağlıkla, mutlulukla yeni bir rehberde görüşmek üzere.

Bizi instagramdan takip edebilir veya bültenimize buradan üye olabilirsiniz.

Sevgiler,

Farah Samuray

More from Farah Samuray

İstanbul Etkinlik Rehberi Mayıs 2023

İstanbul silueti yeşillere, pembelere, morlara büründüğüne, aylardan da Mayıs olduğuna göre mutlu...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir