İstanbul Etkinlik Rehberi Haziran 2024

istanbul haziran ayi etkinlik ajandasi
İstanbul Haziran Ayı Tiyatroları - Hamiyet

Yaz mevsiminin kendini yavaştan hissettirmeye başladığı, sokakları yemyeşil bir siluete büründüren Haziran ayı içimizi de kıpır kıpır yapacak etkinliklerle geliverdi. Hazır günler uzamışken, geceler de daha keyifli hale gelmişken kendinizi şehrin kollarına bırakıvermek daha da keyifli olsun diye en güzel konserleri, tiyatroları, festivalleri ve atölyeleri sizin için İstanbul Haziran Ayı Etkinlik Rehberimizde bir araya getirdik. Derlemesi bizden, tadını çıkartması sizden diyerek sizi bu ayın güzelliklerini keşfetmeye davete diyoruz.

1 Haziran Cumartesi

Konser / Kerala Dust / Zorlu PSM / 21:30

Kerala Dust ismini duyunca kulağında hemen Nevada çalmaya başlayanlar; doğru etkinliktesiniz!

Indie elektronik tarzının en iyi temsilcilerinden olan Londra menşeili grup, özellikle son albümleriyle ilham aldıkları metropollerin havasını dinleyicilerine de yaşatıyorlar. Yeni aya güzel bir giriş yapmak isteyenler için bilet bağlantısını şöyle bıraktık.

Ayrıca haziran ayı etkinlik rehberimizin girişine güzel bir Kerala Dust playlisti yakışır dedik ve onu da ekledik.

Konser / Morpheus / Salon İKSV / 22:00

Salon İKSV sahnesi bu güzel haziran akşamında Amsterdamlı müzisyen Martijn Verhagen’in müzik projesi Morpheus’un büyülü hikayesine ev sahipliği yapacak. Yumuşacık ve duygulu müziğiyle anlatacak şeyleri olan bu sanatçıya kulak vermek isterseniz biletler burada.

2 Haziran Pazar

Konser / Borusan Filarmoni Orkestrası’ndan Mozart Requiem / AKM Opera Salonu / 20:00

Carlo Tenan yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve 84 kişilik Macar Ulusal Korosu, Türk-Macar Dostlık Antlaşması’nın 100. yılı sebebiyle AKM sahnesinde buluşuyor. Gecenin diğer yıldızları ise İtalyan mezzosoprano Cecilia Molinari, İtalyan soprano Giuliana Gianfaldoni, Tük tenor İlker Arcayürek ve Koreli bas Jongmin Park.

Görkemli bir klasik müzik gecesi yaşamak isteyenler bu etkinliği mutlaka not etsin.

3 Haziran Pazartesi

Konser / Budapeşte Festival Orkestrası & Ivan Fischer & Piemontesi / AKM Opera Salonu / 20:00

Dünyanın en başarılı orkestralarından birisi olarak kabul edilen Budapeşte Festival Orkestrası, Ivan Fischer şefliğinde, piyanist Francesco Piemontesi ile sahne alacak. Brahms eserlerinin seslendirileceği gecenin yıldızı ise çigan müziği esintileri taşıyan Macar Dansı ve 2. Senfoni olacak. AKM atmosferinde güzel bir Brahms gecesi vadeden etkinliğin biletleri bu bağlantıda.

4 Haziran Salı

Seminer (Çağdaş Sanat) / Dünyalar Nasıl Yapılır ve Dünyalar Nasıl Yıkılır / Arter / 19:00

Akademisyen sanatçı Kerem Ozan Bayraktar’ın yürütücülüğünde gerçekleşecek olan seminerde sanatta gerçeklik algısı ele alınacak. Çoklu dünya teorisinden ilham alan sunum, sanatın yarattığı dünyalara odaklanacak. Arter koleksiyonundan seçilen eserlerin incelenmesiyle zenginleşecek olan seminere katılmak isterseniz tüm detaylar burada.

Film Gösterimi / Müzede Suare – Yurt / Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras / 21:15

Sakıp Sabancı Müzesi’nin muhteşem boğaz manzaralı terasında gerçekleşecek olan Müzede Suare etkinliğinin 4 Haziran gecesi konuğu Yurt filmi.

90’ların sonunda geçen filmde, siyasi kutuplaşma etkisindeki Türkiye’de, muhafazakar bir ailenin çocuğu olarak büyüyen ve bir yatılı yurda verilen Ahmet’in, okul yaşamı ve yurt yaşamı arasındaki zıtlıklar, ailesinin beklentileri ve aslında kendi istekleri arasında yaşadığı gel gitler ve kendisine yarattığı çıkış yolu anlatılıyor. Filmin baş rollerinde Tansu Biçer, Ozan Çelik ve Can Bartu Arslan var. Buradan bilet satın alabilirsiniz.

5 Haziran Çarşamba

Konser / BadBadNotGood / Zorlu PSM / 21.30

haziran ayi konserleri
İstanbul Haziran Ayı Etkinlik Takvimi – Badbadnotgood

Toronto’da caz eğitimleri sırasında tanışan grup üyelerinin geleneksel cazdan yola çıkıp türler arasında gezinen farklı bir müzik yapmak istemeleriyle ortaya çıkan BadBadNotGood grubunun kendisine sıkı sıkıya bağlı bir hayran kitlesi var. Deneysel performanslarıyla da fark yaratan grubu sahnede canlı izlemek isterseniz biletler burada sizi bekliyor.

Konser / Kerem Görsev Trio / Zorlu PSM / 21:00

Caz dünyasının önde gelen piyanistlerinden Kerem Görsev, kontrbasda Volkan Hürsever, ve davulda Ferit Odman ile sahne alacağı gecede yine nefis bir müzik deneyimi yaratacak. Daha önce bu başarılı ekibi sahnede izlemediyseniz bu etkinliği mutlaka ajandanıza not edin.

6 Haziran Perşembe

Atölye / Sürdürülebirlik ve Ötesi / Kolektif House Maslak / 09:00

Bilindik toplantı ya da seminer şekillerinden farklı olarak katılımcıların farklı bakış açılarını deneyimlemelerine, fikirlerini ifade edebilmelerine ve hep birlikte fikir geliştirmelerine olanak tanıyan Açık Alan Teknolojisi ile gerçekleşecek olan toplantıda sürdürülebilirlik konusu ele alınacak. Dünyanın geleceğinde önemli bir yere sahip olan sürdürülebilirlik konusunda bilinçlenmek ya da fikir sunmak isteyenler için biçilmiş kaftan olan etkinliğe dair tüm detaylar bu linkte.

Film Gösterimi / Müzede Suare – Dali Diyarı / Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras / 21:15

Haziran akşamlarının tadını çıkartmanın en güzel yollarından birisi olan açık hava sinemalarının en güzellerinden olan Müzede Suare’nin bu akşamki konuğu “Dali Diyarı”,  Salvador Dali’nin New York’ta gerçekleşecek büyük sergisinin perde arkasındaki maceralarını anlatıyor. Baş rollerinde Ben Kingsley ve Ezra Miller’ın yer aldığı film için bilet bağlantısını buraya bıraktık.

Müzikal Tiyatro / Hamiyet – Bir Peyk Müzikali / Harbiye Açıkhava Tiyatrosu / 21:00

istanbul haziran ayi etkinlik ajandasi
İstanbul Haziran Ayı Tiyatroları – Hamiyet

Hamiyet, fabrika işçisi bir kadının bambaşka hikayesini anlatıyor.

İki çocuğuyla sürdürdüğü yoksul hayatından kaçışı hayal dünyasında bulan Hamiyet, hayallerinde dans eden, şarkı söyleyen, kalabalıkların içinde mutlu olan bir kadındır. Zaman içinde gerçek dünyayla bağı kopan, hayallerini de kaybetme noktasına gelen Hamiyet’in hikayesinde baş rollerde Aslı İnandık, Bilgesu Kural, Cansu Bahadır var. Oyunun yönetmeni Işıl Kasapoğlu, müzikler ise Peyk’e emanet.

Güzel bir müzikal gecesi geçirmek isteyenler için bilet linki burada.

7 Haziran Cuma

Konser / Imany / Harbiye Açıkhava Tiyatrosu / 21:00

3 yıl önce çıkarttığı cover albümü VooDoo Cello’da seslendirdiği şarkıları görsel şov desteğiyle bambaşka bir hale büründüren Imany’e sahnede 8 çello sanatçısı eşlik edecek. Sadece müziğiyle değil şarkı sözlerinde anlattığı hikayeleriyle de kalplerde yer eden sanatçının açıkhava tiyatrosu performansı kaçırılmaz. Buraya sizin için etkinliğin biletlerini bıraktık.

Tiyatro / Balina / Zorlu PSM / 20:30

istanbul tiyatrolari balina
İstanbul Haziran Etkinlik Rehberi – tiyatro Balina

Balina’yı geçtiğimiz yıldan Brendan Fraser ile En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ı kazanan film olarak hatırlarsınız. Samuel Hunter’ın eserinden uyarlanarak sinemaya taşınan oyun şimdi Türkiye’de, tiyatro sahnesinde.

Bir baba-kızın geç kalmış kavuşmasını anlatan Balina’da baş rollerde Şebnem Bozoklu, Enis Arıkan, Yağız Can Konyalı, Helin Kandemir ve Emine Evirgen var. Sezonun en iddialı oyunlarından birisi olduğunu da ekleyelim.

8 Haziran Cumartesi

Konser / Borusan Quartet & Synergy Vocals / Süreyya Operası / 20:00

Amerika’nın en büyük bestecilerinden birisi olan Steve Reich’in son eserinin Türkiye prömiyerinin de yapılacağı gecede iki soprano ve iki tenordan oluşan Synergy Vocals de sahnede olacak. Konserde ayrıca Borusan Quartet’ın klasiklerden modern eserlere uzanan geniş yelpazedeki repertuvarına da yer verilecek. Geceye dair her şey bu adreste sizi bekliyor.

Sergi / Vuslat – Emanet / Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi

Vuslat’ın Emanet sergisi sanatçının resim, heykel, ses ve enstalasyon eserlerinden oluşuyor. Geçtiğimiz yıl Baksı Müzesi’nde sergilenen ve çok beğenilen eserler, sanatçının “emanet” kavramını hem dilimizde hem de başka dillerde ve kültürlerde ele almasıyla oldukça derin ve anlamlı bir keşfe dönüşüyor.

30 Haziran tarihine kadar ziyaret edebilirsiniz.

9 Haziran Pazar

Konser / Tekfen Filarmoni Orkestrası & Edgar Moreau / Atatürk Kültür Merkezi / 20:00

Aziz Shokhakimov’un yönetimindeki Tekfen Filarmoni Orkestrası’na viyolonsel sanatçısı Edgar Moreau’nun eşlik edeceği konserde Faust operasından bale müziği ve Şehrazad senfonik süiti seslendirilecek. Enstrümanının virtüözü olan ve birçok ödüle layık görülen Edgar Moreau’yu sahnede izlemek için bu etkinlik güzel bir fırsat gibi görünüyor.

Konser / Mor ve Ötesi Senfonik / Uniq Açıkhava / 21:00

istanbul haziran ayi etkinlikleri
Haziran Ayı Konserleri – Mor ve Ötesi

Sırada kulaklarınızın pasını silecek, ruhunuza iyi gelecek bir etkinlik önerimiz var.

Avrasya Filarmoni Orkestrası ve Magma Filarmoni Korosu’nun eşliğinde gerçekleşecek olan senfonik Mor ve Ötesi konseri sadece bu ayın değil bu yazın en güzel etkinliklerinden birisi. Gecenin biletleri bu bağlantıda.

10 Haziran Pazartesi

Konser / Müzede Bir Akşam: Can Çakmur & Alexandre Castro / İstanbul Modern / 20:00

İstanbul Modern’in zaten kendiliğinden güzel olan atmosferi bu özel etkinlikle daha da güzelleşecek.

Piyanist Can Çakmur ve viyolonsel sanatçısı Alexandre Castro Balbi, Beethoven’ın farklı dönemlerde yarattığı eserlerini dinleyici ile buluşturacaklar. İkilinin Beethoven’ın viyolonsel sonatlarını seslendirdikleri bir albümleri de bulunuyor.

İstanbul Modern’in deniz kıyısında, eşsiz İstanbul manzarasına karşı konumlanmış binasında gerçekleşecek olan konser harika bir yaz akşamı etkinliği olacak. Kaçırmak istemeyenler için biletler burada.

11 Haziran Salı

Konser / Nermin Kaygusuz Ensemble – Kökler / Deniz Müzesi / 20:00

52. İstanbul Müzik Festivali kapsamında gerçekleşecek olan konserin teması “kökler”. Aynı topraklarda yaşamış farklı dillere, dinlere, kültürel zenginliğe sahip olan halkları derinden etkileyen ve ortak acı paydasında buluşturan mübadelenin 100. yılında sahnede Rezonans korosu ve Nermin Kaygusuz Ensemble, Dimitris Skyllas’ın eserini seslendirecekler. Konserin tam programını ve biletlerini burada bulabilirsiniz.

12 Haziran Çarşamba

Konser / Lautten Compagney Berlin & Asya Fateyeva / Atatürk Kültür Merkezi / 20:00

Alman asıllı barok müzik topluluğu Lautten Compagney ve saksofon sanatçısı Asya Fateyeva, Abba Dancing Queen projesiyle sahnede.

18. yüzyılda en popüler Fransız bestecilerden birisi olan Rameau’nun eserlerini Abba şarkıları ile bir araya getiren bu özel proje, dinleyicilere müziğin nasıl da dönemlerden ve türlerden bağımsız bir buluşma noktası olduğunu ispatlayacak. İlginizi çektiyse biletler burada.

Konser / Archive / Zorlu PSM / 21:30

filgezi haziran etkinlik rehberi
Haziran Ayı Etkinlik Rehberi – Archive Konseri

Archive, müzikal geçmişi boyunca türler arasında gezinmiş bir grup. Son albümlerinde progresif müziğe daha yakın eserler üreten grubun sahne performansı da dinleyicisini müzikal türler ve duygular arasında yolculuğa çıkarıyor. Hafta ortasına müzikli mola vermek isteyenler için etkinliğin biletleri burada.

Siz de İstanbul’u hem çok sevip hem de ara sıra biraz uzaklaşmak isteyenlerdenseniz, tam da mevsimi gelmişken Türkiye’nin En İyi Kamp Alanları yazımızı sizin için şöyle bırakalım. Belki ani bir kaçış planında işinize yarar.

14 Haziran Cuma

Yemek – Sohbet / Pelin Batu ile Madhu’s’un Arka Odası / Madhu’s İstanbul / 20:00

Hint mitolojisi sohbeti ve leziz Hint mutfağını bir araya getiren etkinlik Madhu’s İstanbul’da gerçekleşecek. Pelin Batu ile keyifli bir sohbet ve hint yemeklerinin en lezzetli örneklerinden oluşan geniş bir menü ile tam anlamıyla tadına doyulmaz bir gece olacak. Etkinliğin biletleri burada sizi bekliyor.

15 Haziran Cumartesi

Konser / Münih Filarmoni Solistleri / CRR Konser Salonu / 20:00

Münih Filarmoni Solistleri ve kendilerine eşlik edecek olan başarılı orkestra, Smetana ve Dvorak eserlerini seslendirecekler. Haftaya güzel bir klasik müzik finali niteliğinde bir etkinlik.

21 Haziran Cuma

Konser / Roger Sanchez / Klein Phonix Park / 20:00

istanbul haziran ayi etkinlik rehberi
İstanbul Haziran Ayı Konserleri – Roger Sanchez

Elektronik dans müziği dendiğinde akla gelen ilk isimlerden biri olan, Grammy ödüllü yaşayan efsane DJ Roger Sanchez, 21 Haziran’da Klein Phonix Park’ı dev bir dans pistine çevirmeye geliyor. Gecenin coşkusu bu kadarla da sınırlı değil. Abracadabra, Orkun Bozdemir ve Nodus kendisinden önce sahne alacak olan isimler. İstanbul Haziran Ayı Etkinlik Rehberimizin yaza en yakışan etkinliklerinden birisi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

22 Haziran Cumartesi

Tiyatro / Bir Delinin Hatıra Defteri / Pera Palace Hotel / 12:00

Pera Palace Hotel atmosferinde daha önce tiyatro izlemediyseniz bu etkinliği mutlaka ajandanıza not etmelisiniz.

Patronunun kızına aşık olan düşük rütbeli bir çalışanın zaman geçtikçe aşkın imkansızlığından ve hayatın zorluğundan aklını yitirmesi ve en sonunda İspanya Kralı olduğunu sanmasına kadar uzanan bir delirme hikayesini anlatan oyunda sahnede Mustafa Kaygusuz var.

25 Haziran Salı

Sergi / Solo Botter: Nuri İyem / Casa Botter Beyoğlu

İkonik kadın portreleriyle bildiğimiz kıymetli ressam Nuri İyem’in farklı dönemlere ait çalışmaları, restore edilip yeniden sanat hayatına kazandırılan Casa Botter’de, pazartesi hariç her gün 10.00-19.00 arası ziyaret edilebilir. Sergiyi görmek için son gün 29 Ağustos.

26 Haziran Çarşamba

Sergi / David Salle – Un-Accompanied Minors / Sevil Dolmacı Galley Villa Ipranosyan

Amerikalı sanatçı David Salle’nin bu yıl New York’taki stüdyosunda ürettiği 21 tane eserin görülebileceği sergi, pazar hariç her gün 11:00-18:00 arasında ziyaret edilebilir. Ayrıca sergiye ev sahipliği yapan villanın da 2. derecede tarihi eser statüsünde olduğunu belirtelim.

29 Haziran Cumartesi

Festival / Oscar and The Wolf & Gripin & Soft Analog & Skapova / Uniq Açıkhava

Live From Fest kapsamında sahne alacak olan Oscar and The Wolf akıcı ritimleri ve farklı türleri yumuşacık bir altyapıda buluşturan tarzıyla Uniq Açıkhava sahnesinde hayranları ile buluşacak. Öncesinde ise Soft Analog, Skapova ve Gripin sahne alacak. Bu ayın en kaçırılmayacak etkinliklerinden birisi olan festivalin biletleri burada.

30 Haziran Pazar

Konser / Jazzy Sundaze – Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars / Swissotel The Bosphorus / 14:00

Pazar günü öğleden gecenin geç saatlerine kadar uzanan, caz müzik, iyi yemek ve açık havayı buluşturan bir etkinlik haziran ayını harika bir atmosferde kapatmak için en güzel seçenek.

Ayhan Sicimoğlu ve ekibi, Başak Yağcı ve Can Çaylak’ın müziklerine Swissotel’in gurme lezzetlerinin eşlik edeceği Jazzy Sundaze’in biletleri bu linkte.

 

Bir İstanbul Etkinlik Rehberimizin daha sonuna geldik.

Temmuz ayında, şehri en güzel şekilde yaşayabileceğiniz yepyeni etkinliklerde buluşmak üzere.

Bizi instagramdan takip edebilir veya bültenimize buradan üye olabilirsiniz.

More from Farah Samuray

İstanbul Etkinlik Rehberi Eylül 2019

Bunaltıcı sıcaklar bitmiş, şehir etkinlikleri canlanmış, günler hala uzun, ağaçlar hala yapraklı…...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir