İstanbul Etkinlik Rehberi Şubat 2022

Şubat Ayı Tiyatroları - Toz

İstanbul’da kışın kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladığı hatta nihayet beyaz örtüye kavuştuğumuz zamanlardayız. Şehir, soğuk havaya rağmen dışarı çıkmak için bir sürü sebep veriyor. Konserler, sergiler, tiyatrolar derken yine bir sürü güzel etkinliği rehberimizde bir araya getirdik.

Sizi bu ay da kendi bildiğimiz dilde İstanbul’u yaşamaya davet ediyoruz. İster baharı bekleyenlerden olun ister kışı sevenlerden, günlerinizi biraz daha güzel hale getirmek için buyrun Şubat Ayı İstanbul Etkinlik Rehberimize!

1 Şubat Salı

Tiyatro / Ölü Ozanlar Derneği / Mall Of İstanbul MOİ Sahne / 20:30

Hikayemiz kuralların çok sıkı olduğu bir yatılı okulda geçiyor. Ergenlik çağındaki gençler, sırtlandıkları boylarından büyük sorumluluklar, ailelerin onlar için planladıkları gelecek ve kendi hayalleri arasına sıkışmışlıkları ve tüm bunlarla başa çıkma yöntemleri anlatılıyor. Okulun Edebiyat öğretmeni John Keating ise şiirin gücüyle onlara farklı bir yardım eli uzatıyor.

Hakan Altıner hem yönetmen hem de baş rol olarak oyuna hayat veriyor. Tayfun Yılmaz, Sadi Özen, Barış Özkoçak ve Berkay Şengil kendisine eşlik eden isimler. Etkinlik biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Tiyatro / Süt Kardeşler / Trump Sahne / 20:30

Türk Sineması’nın efsanevi komedilerinden olan Süt Kardeşler’i mutlaka bilirsiniz. Birbirlerinin yerine geçen iki bahriyelinin komik hikayesini konu edinen Süt Kardeşler aslında sinemadan çok önce Nejat Uygur tarafından tiyatro sahnesine uyarlanmış. Oyunun bu yeni yorumunda da Süheyl&Behzat Uygur Tiyatrosu ekibi sahnede izleyiciye adeta bir zaman yolculuğu yaptırıyor. İzlemek isteyenler için buraya bilet linkini bırakıyoruz.

2 Şubat Çarşamba

Atölye (yoga) / Boğaz’da Yoga / Sait Halim Paşa Yalısı / 10:00

Sizi, boğazın en görkemli yapılarından Sait Halim Paşa Yalısı’nda kahvaltıya ya da yemeğe değil yoga yapmaya davet ediyoruz. Hem bedeninize hem de ruhunuza iyi gelecek bu aktivite için boğaz manzarasından daha güzel bir eşlikçi olamazdı. YogaŞala hocalarından Duygu Erokan’ın eğitmenlik yapacağı yaklaşık 1 saatlik Vinyasa Yoga dersi için yoga ile hangi seviyede ilgilendiğinizin bir önemi yok. Yeter ki yanınızda kendinize ait bir mat getirmeyi unutmayın.

Kendinize ya da sevdiklerinize güzel bir armağan vermek isterseniz etkinliğin bilet bağlantısı aşağıda.

https://www.biletix.com/etkinlik/1Y503/TURKIYE/tr

Tiyatro / Edith / Zorlu PSM Touche / 21:00

İstanbul Şubat Ayı Tiyatroları – Edith

Edith, Edith Piaf’ı hem bildiğimiz hem de bilmediğimiz kimliği ile sahneye taşıyor. Aşkları, şarkıları ve hüznüyle izleyici karşısına çıkacak olan Edith’e A’dan Z’ye Selin Köseoğlu hayat veriyor diyebiliriz. Kendisi oyunun hem yazarı hem yönetmeni hem de oyuncusu. Tek kişilik bu müzikal tadındaki oyunun şarkı uyarlamaları da yine Selin Köseoğlu’na ait. Sahnede kendisine piyanosu ile Onur Avdan eşlik ediyor.

3 Şubat Perşembe

Tiyatro / Bir Delinin Hatıra Defteri / Fişekhane Ana Sahne / 20:30

Gogol’un eserinden uyarlanan ve Erdal Beşikçioğlu’nun yıllardır ayakta alkışlandığı performansıyla sahnede yer aldığı Bir Delinin Hatıra Defteri, yaşadıklarıyla baş etmeye çalışan bir adamın hatıra defterini konu ediniyor. Bu klasiği hala izlemediyseniz kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz.

Konser / Dilek Türkan “Kadın Eli Değmiş Şarkılar” / Zorlu PSM / 21:00

Dilek Türkan, çok eski zamanlardan günümüze kadar müziğe önemli katkılarda bulunmuş ve kendisine ilham vermiş kadın besteci ve şairlerin eserleriyle harika bir müzik gecesi hazırlamış. Kendisine sahnede Demet Evgar ve Selen Öztürk eşlik edecek. Bolca müziğin güzel sohbetle buluşacağı bu etkinliğin biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

4 Şubat Cuma

Tiyatro / Pireli Varyete / Kültüral Performing Arts / 20:30

Şubat Ayı İstanbul Tiyatroları – Pireli Varyete

Pireli Varyete, Franz Kafka’nın Akademi İçin Bir Rapor adlı öyküsünden uyarlanmış. Pireli, bir şov maymunu. Daha doğrusu insanlık ile maymunluk arasında sıkışıp kalmış, kendine yabancılaşmış ve izleyici ile birlikte kendini sorgulayan bir karakter. Ayşegül Erkutay’ın hem yönetmen hem de oyuncu olarak yer aldığı etkinliğin biletleri ve diğer detayları burada.

Tiyatro / Unutmak / Watergarden Performans Merkezi / 20:30

Deniz Uğur ve Erdinç Gülener’in Tom ve Viv’i canlandırdığı oyun, bir çiftin hikayesini anlatıyor. Tanışıp aşık oluyorlar, evleniyorlar, çocukları oluyor ve acısıyla tatlısıyla bir ömür paylaşıyorlar. Son derece bilindik ilerleyen bu hayat bir gün aniden alt üst oluyor. İngiliz asıllı Malcolm Keith Kay’in yönettiği oyunun müzikleri de Çiğdem Erken’e ait.

5 Şubat Cumartesi

Tiyatro / Prima Facie / Sahne Pulcherie / 20:30

Tessa, işçi sınıfı bir aileden yetişmiş, büyük emeklerle mesleğinde yükselmiş, başarılı ve genç bir avukattır. Bir gün beklenmedik bir olay gerçekleşir ve kendini bir anda hukukun “erkek” kuralları ile savaşırken bulur. Suzie Miller’ın hikayesinden uyarlanan oyunda Olcay Yusufoğlu sahne alıyor. Hukuk sistemine dair başarılı bir sorgulama yapan Prima Facie’nin biletlerine bu linkten ulaşabilirsiniz.

Konser / Jay Jay Johanson / Zorlu Studio / 20:30

1996’da yayınladığı ilk albümünden bugüne kadar trip hop, elektro pop ve downbeat ritimleri arasında kendine özgü bir tarz yaratabilmiş bir isim Jay Jay Johanson. İsveçli sanatçının şimdiye kadar yayınlanmış 13 albümünden çıkan bir sürü şarkı listelerde çok uzun süre yer bulmayı başardı. Bu özel sesin hafta sonunuza çok güzel bir renk katacağını düşünüyoruz.

Bu etkinlik bahanesiyle sanatçının son albümünü paylaşalım da rehberimizin bu kısmına güzel bir playlist eşlik etsin.

6 Şubat Pazar

Tiyatro / Tut Elimden Rovni / Caddebostan Kültür Merkezi / 16:00

Aziz Nesin’in eserinden uyarlanan oyunun yönetmeni Kemal Başar, oyuncuları ise Savaş Alp Başar ve Cansu Tekoluk. Tut Elimden Rovni, basit gibi görünen ama oldukça önemli bir konuya değiniyor. Hayatımızın birçok önemli anına eşlik eden, hep yanımızda olan ama belki de çok yakınımızda olduğu için kıymetini çok da anlayamadığımız hatta ancak kaybettiğimizde önemini kavrayabildiğimiz kişiye odaklanıyor oyun. Belki siz de o kişinin farkında değilsinizdir ve Tut Elimden Rovni sizin için de bir yol gösterici olur.

7 Şubat Pazartesi

Müzikal / Alice Müzikali / Zorlu PSM / 21:00

Lewis Carroll tarafından yazılan kült eser Alice Harikalar Diyarında, modern bir müzikal uyarlama ile sahneleniyor. Yaşadığı hayattan bunalan Alice, bir uygulamadaki beyaz tavşanın peşine takılır ve birdenbire kendini bambaşka ve fantastik bir dünyada bulur. Gerçek hayatta yaşadığı iletişim sıkıntılarını ve yalnızlığı acaba sanal dünyada giderebilecek midir?

Serenay Sarıkaya, Ezgi Mola, Enis Arıkan, İbrahim Selim ve Şükrü Özyıldız’ın başrollerini paylaştığı ve kalabalık bir dansçı kadrosunun da onlara eşlik ettiği bu modern masalın, Afife Tiyatro Ödülleri’nde En İyi Kareografi ve Haldun Dormen Özel Ödülü dallarında ödüle layık görüldüğünü de ekleyelim.

Ayrıca oyunun müzikleri Tuluğ Tırpan’a, kareografisi de Beyhan Murphy’e emanet. Kaçırmak istemeyenler için etkinlik biletleri bu bağlantıda.

Tiyatro / Sır / Zorlu PSM / 20:30

Fransızca aslından Hilal Arslangiray Kazanbal tarafından uyarlanan Sır’da dram ve komedi iç içe. Tayanç Ayaydın, Emel Çölgeçen, Anıl Çelik, Tolga Güleç ve Şeyma Gökçe Cengiz baş rolleri paylaşıyor. Pinhani de şarkılarıyla oyuna güzel bir tat katıyor. Sır’ın konusuna gelirsek, insana dair bir sürü şey bu oyunda diyebiliriz.

Sıradan gibi görünen bir aile yemeğinde, birbirini çok iyi tanıyan insanlar arasında hiç konuşulmayanlar, itiraflar birdenbire ortaya saçılır ve herkesin içinde biriktirdikleri yemek masasına dökülüverir. Herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği, güçlü ve sürükleyici bir hikaye.

8 Şubat Salı

Tiyatro / Yanlışlıklar Komedyası / Cevahir Sahne / 20:30

Shakespeare’in eseri Tiyatro Teras uyarlamasıyla kalabalık bir kadro ile sahneye taşınıyor. Birbirlerinden ayrı düşmüş ikiz kardeşlerin birbirlerini arama hikayesinin içinde bir keşfedişi anlatan oyun 2 perdelik. Ahmet Çelik, Asir Fikri Gündoğdu, Aydın Burak Ersü, Aysel Nur Cin ve Ceren Özer baş rollerde.

Tiyatro / Güneyli Bayan / Fişekhane Ana Sahne / 20:30

İstanbul Şubat Ayı Tiyatrolar – Güneyli Bayan

Güneyli Bayan, 1950’li yıllarda geçiyor ve duruşuyla hayranlık uyandıran bir kadının hikayesini anlatıyor. Döneminin baskılarına boyun eğmeyen, fikirlerinden vazgeçmeyen ve bu uğurda savaşan Lillian Hellman’ın üzerinden anlatılan hikayede, karşı tarafta da konforlarından vazgeçmeme adına düzene boyun eğenler var. Rutkay Aziz ve Dolunay Soysert’in baş rolleri paylaştığı oyunun yazarı Bilgesu Erenus, yönetmeni ise Rutkay Aziz. Hem bir döneme hem de bir hayata ışık tutan oyunun biletleri burada.

Tiyatro / Pencere / Zorlu PSM / 20:30

David Hare’in Skylight isimli oyunundan uyarlanan Pencere’de Haluk Bilginer, Esra Bezen Bilgin ve Fatih Berk Şahin baş rollerde. Oyun bir çiftin hikayesine odaklanıyor. Farklı hayat görüşlerine sahipler ve bu sebeple ilişkileri bitmiş. Aradan 3 yıl geçtikten sonra bir gece adam kadını ziyaret ediyor ve onları ayıran farklılıkları görmezden gelip gelemeyeceklerini, yeniden başlayabilme ihtimalleri olup olmadığını birlikte izliyoruz. Sahnelenmeye başladığı günden beri çok beğenilen Pencere’yi henüz izlemediyseniz mutlaka etkinlik rehberinize ekleyin deriz.

9 Şubat Çarşamba

 

Atölye (kokteyl) / Los Altos Kokteyl Atölyesi / USLA / 19:00-21:00

istanbul etkinlik rehberi-kokteyl
istanbul etkinlik rehberi-kokteyl

Kokteyl yapmaya meraklıysanız ama damak zevkinize göre gelişigüzel karışımlardan öteye gidemiyorsanız tam size göre bir etkinlik önerisi ile geldik. Aslında birkaç püf noktası ve bazı kuralları öğrendikten sonra evinizin barmeni olmamanız için hiçbir sebep yok.

Bunun için de İstanbul’un bu konuda başarılı iki işletmesinden iki önemli isim, Talat Arslan ve Talat Aydın yaklaşık 2 saatlik eğitimde bizimle tecrübelerini paylaşacak. Sohbet, atıştırmalıklar, eğlenerek kokteyl hazırlamak; hepsi bu keyifli çarşamba akşamında. Buraya bilet linkini bırakıyoruz.

Tiyatro / Hayal Satıcısı / Caddebostan Kültür Merkezi / 20:30

Hayal Satıcısı’nda Berna Laçin, falcı Serpil karakteriyle sahnede tek kişilik performans sergiliyor. Serpil, bu ülkede kadın olmanın trajikomik yönlerine dokunurken bir taraftan da farketmeden kendini bir fanusa kapatmış tüm kadınlara ayna tutuyor. Belki çok klişe olacak ama güldürürken düşündüren bir oyun dersek pek de yanlış olmaz. Meraklandıysanız biletler burada.

10 Şubat Perşembe

Tiyatro / Samanyolu’nu Bilir Misiniz? / Zorlu PSM / 20:30

İstanbul Şubat Ayı Tiyatroları – Samanyolunu Bilir Misiniz

Karl Wittlinger’in eserinden uyarlanan oyun, Hakan Gerçek ve Cem Devran’ın hem yönetmen hem de oyuncu olarak ortak projesi. Samanyolu’nda buluşmak üzere yola çıkan iki adamın hikayesi; birisi kimliğini yitirmiş diğeri ise hayata aktörlükle başlayıp doktorlukla devam ediyor. Bir savaşın içinden çıkıp uzun bir yolculuğa koyulurken bu yola izleyiciyi de davet ediyorlar. İyi bir kadroyla güzel bir oyun izlemek isteyenler için bilet bağlantısı burada.

Konser / Christian Blackshaw – İstanbul Resitalleri / Sakıp Sabancı Müzesi The Seed / 20:00

İngiliz piyanist Christian Blackshaw, İngiliz Kraliyet Nişanı sahibi, dünyanın en özel salonlarında konserler vermiş, çok kıymetli orkestralarla çalışmış önemli bir müzisyen. Büyük şeflerin en gözde piyanistleri arasında yer alan Blackshaw’ın icra ettiği Mozart Sonatları albümü de bugüne kadarki en iyi Mozart kayıtlarından birisi olarak kabul ediliyor. Tüm bu bilgiler ışığında sizi son derece keyifli bir gecenin beklediğini söyleyebiliriz. Bu linkten etkinlik detaylarına ve biletlere ulaşabilirsiniz.

11 Şubat Cuma

Konser / Alfredo Rodriguez Trio / CRR Konser Salonu / 20:00

Latin melodileri ile kış ortasında içinizin ısınacağı sıcacık bir caz gecesine davet ediyoruz sizi. Caz piyanisti ve besteci Alfredo Rodriguez’e Panagiotis Andreou bas ile Michael Olivera ise bateri ile eşlik ediyor. Dünyaca ünlü festivallerde büyük beğeniyle karşılanan ekip eminiz İstanbul akşamına da çok yakışacak.

Alfredo Rodriguez Trio’nun Montreal’deki dinletisi için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz;

Tiyatro / Hu / Koma Sahnesi / 20:30

Hu, herkesin hayatına bir şekilde dokunabilecek bir oyun. Teması hakikat. Kızdıklarımız, beğenmediklerimiz, haksız bulduklarımız aslında kendi içimizde yoluna koyamadıklarımızın bir yansıması olabilir mi? İçimizdeki karanlıkta kalmış kısımları ışığa kavuşturmadan etrafımızdan aydınlık beklemek abes olmaz mı? Bir sürü soru siz bu oyunu izlerken cevaplanabilir. Ceyla Odman, Ercan Ertan, Korhan Soydan ve Merve Akın sahneyi paylaşan isimler.

Hazır Kadıköy’e gelmişken öncesinde Moda’yı bizim yazımızla gezin;

Moda’da Gezilecek Yerler

12 Şubat Cumartesi

Konser / Büyük Ev Ablukada Akustik / KüçükÇiftlik Park / 19:00

Büyük Ev Ablukada, sadece temposu yüksek konserlerin değil aynı zamanda akustik sahnelerin de aranılan ismi. Hatta bu konserde daha önce müziğin coşkusuyla pek de farketmediğiniz yeni bir Büyük Ev Ablukada klasiği söze bile denk gelebilirsiniz. Malum, grubumuz müziğiyle olduğu kadar sözleriyle de ses getiriyor. Mevsimin sükunetine yakışır bu konserin biletleri burada.

Tiyatro / Irgat / Watergarden Performans Merkezi / 20:00

İstanbul Şubat Ayı Ajandası – Irgat

Irgat, Shakespeare’in yazmadığı bir Shakespeare oyunu. Irmak Bahçeci değişik bir metodla çalışıp tüm Shakespeare oyunlarının kolajından yeni bir oyun yaratmış.

Irgat, doğup büyüdüğü ve artık bir savaş alanı olan şehirden yanında bir de öksüz kalmış çocukla birlikte metropole göç eden bir adamın hikayesi. Burada bir inşaatte hem iş hem de kalacak bir yer bulurlar. Bir savaştan kaçmışlardır ama içine düştükleri yeni hayat da bir başka savaşı beraberinde getirir.

Emre Kınay ve Sertaç Nicholas Güder oyunda sahneyi paylaşan isimler. Bu bağlantıdan biletlere ulaşabilirsiniz.

13 Şubat Pazar

Tiyatro / On Kişiydiler / Fişekhane Ana Sahne / 18:00

Agatha Christie’nin eserinden uyarlanan oyunda Ediz Hun ilk defa tiyatro sahnesinde yer alıyor. Savaş Özdural, Pelin Turancı, Oya İnci, Özdemir Çiftçioğlu ve Hakan Akın kendisine sahnede eşlik edecek olan isimler. Temposu yüksek, hafif gerilimli oyun bir adada geçiyor. Farklı kişiliklere, farklı mesleklere sahip 10 kişi bir adada partiye davetlidir. Birbirlerini tanımayan bu kişiler oraya neden davet edildiklerini öğrendiklerinde ise artık iş işten geçmiştir. Macera dolu bir akşam için buradan etkinlik bileti satın alabilirsiniz.

Konser / Sleep Dealer / Zorlu PSM / 21:30

Zengin alt yapılı, post-rock türünde ve biraz da karanlık bir müziği var Sleep Dealer’ın. 12 yıllık geçmişi olan grup Rus asıllı. Uzak gezegenlere, evrenin bilinmeyen köşelerine bir yolculuk hissi yaratan şarkılar kim bilir sizi nerelere götürecek?

Hem grubun müziği hakkında bir ipucu hem de minik bir müzik molası için aşağıya güzel bir playlist bırakıyoruz.

14 Şubat Pazartesi

Tiyatro / Şehirde Kimse Yokken / Zorlu PSM / 21:00

Şehirde Kimse Yokken, köyden kente göç edip bir berber dükkanına sığınan bir kadının hikayesini anlatıyor. Biraz komedi, biraz gerilim, değişik karakterlerle bezeli, farklı bir oyun. Kadrosunda Elçin Sangu, Metin Coşkun, Elif Ürse ve Kerem Arslanoğlu var. Öyküsünü Ahmet Sami Özbudak’ın yazdığı Şehirde Kimse Yokken, ilk defa bu akşam izleyici karşısına çıkıyor. Aşağıdaki linkten biletlere ulaşabilirsiniz.

https://www.zorlupsm.com/tr/etkinlik/sehirde-kimse-yokken-promiyer

15 Şubat Salı

Tiyatro / Kibarlık Budalası / Caddebostan Kültür Merkezi / 20:30

Moliere’in kült eserinden tiyatro sahnesine taşınan Kibarlık Budalası, ülkemizde 13 yıldır sahneleniyor. 12 yıl boyunca Mösyö Jourdain karakterine hayat veren usta oyuncu Haldun Dormen bu sene rolünü aynı zamanda oyunun yönetmeni de olan Hakan Altıner’e devretti.

Oyun, çok zengin ama cahil, hayattaki tek amacı bir şekilde asiller sınıfına dahil olmak olan bir adamın ve çevresindekilerin hikayesini anlatıyor. Kızını sırf kendi hayalleri uğruna bir soylu ile evlendirmek istemektedir mesela. Çevresindeki sağduyusunu kaybetmemiş insanlarla Mösyö Jourdain’in verdiği komik savaş izlemeye değer.

Oyunun kadrosunda Göksel Kortay, Burçin Bildik ve Damla Cercisoğlu gibi önemli isimler var. Bu klasik eseri sahnede daha önce izlemediyseniz sizin için buraya bilet satın alabileceğiniz bağlantıyı bıraktık.

Tiyatro / Toz / Zorlu PSM / 21:00

Şubat Ayı Tiyatroları – Toz

Toz, bir Murat Mahmutyazıcıoğlu hikayesi. Yönetmeni Hira Tekindor, sahnede ise tek kişilik performansı ile Zerrin Tekindor var. Toz, bize Handan’ın hikayesini anlatıyor. Çocukluğunu, büyüdüğü sokakları, evini, avukat babasını, annesi Feri’yi, huzuru, huzursuzluğu ve kendi hayatlarımızla da örtüşebilecek daha nice şeyi…60’lardan günümüze uzanan bu hikaye sahnelenmeye başladığı ilk günden beri çok beğenildi. Listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

16 Şubat Çarşamba

Tiyatro / Acting / Fişekhane Ana Sahne / 20:30

Acting, hapishanede aynı hücrede kalan 3 adamın hikayesini anlatıyor. Biri dolandırıcı Gepetto, biri aktör Robert ve diğeri de dilsiz Horace. Gepetto’nun hayali oyuncu olmak, Robert da O’na oyunculuk öğretmeye girişiyor. Oyunculuk sadece alkışlarla mı güzel, ün ve şöhretin asla olmayacağı bir yerde bu çaba nafile mi gibi sorular sorulmaya başladıkça da işler değişiyor. Erdal Beşikçioğlu, Fatih Sönmez, Ahmet Melih Yılmaz sahneyi paylaşan isimler. İlginç bir hikaye izlemek isteyenler için etkinlik biletleri burada.

Tiyatro / Bernarda / Kültüral Performing Arts / 20:30

Bernarda, Özge Arslan’ın tek kişilik oyunu. Aslında tek kişilik gibi görünse de sanatçı sahnede 5 farklı kadının gözünden bize baskıcı rejimi anlatıyor. Bernarda Alba’nın Evi oyunundan yola çıkılarak yazılmış olan oyun, canlı performansla sunulan Flamenko eserlerle de zenginleştirilmiş. Müzikal tadında güzel bir akşam olacağını düşünüyoruz.

Hazır İstanbul sokaklarındayken, zaman geçirmek ya da belki işiniz buna uygunsa çalışmak için mekan önerisine ihtiyacınız varsa size İstanbul’da bilgisayarınızı alıp çalışabileceğiniz kafeleri bir araya getirdiğimiz yazımızı önerebiliriz.

17 Şubat Perşembe

Tiyatro / Aşınma / Maximum Uniq Box / 21:00

Aşınma, Şahika Tekand’ın yazdığı, Yiğit Özşener’in sahnede anlık şekillendirdiği adeta bir ustalık oyunu. Günümüzde yolumuza çıkan engeller ve hayatın kurduğu baskı ile uyum sağlayabilmek adına her gün biraz daha aşınmak zorunda kalmamız üzerine şekillenen oyun, adeta bir müzik parçası gibi tasarlanan metni ve ışık kurgularıyla alıştığımız tiyatro oyunlarının biraz dışında. Farklı ve güzel bir deneyim desek yanlış olmaz aslında.  Etkinliğin detayları ve biletler için bağlantı burada.

Tiyatro / Evlilikten Sahneler / Zorlu PSM / 20:30

istanbul şubat ayı tiyatroları – Evlilikten Sahneler

Evlilikten Sahneler, hayatın içinden bir konuyu sahneye taşıyor. Ingmar Bergman’ın filminden Kayhan Berkin tarafından uyarlanan oyun, 10 yıllık evli ve çocuk sahibi bir çiftin hikayesini anlatıyor.

Herkes gibi sorunlar yaşayan ama her seferinde bir şekilde sorunlarını çözüp hayatlarına devam eden Johan ve Marianne bir gün eski yöntemleriyle sorunların üstesinden gelemediklerini ve artık eskisi gibi de mutlu olmadıklarını fark eder.

Aile, şefkat, bir ömür aynı kişiyle yaşayabilmek gibi konularda sorgulamalar içeren oyunda mutlaka hayatınızdan ya da çevrenizden tanıdık bir şeyler bulacaksınız. Baş rollerde Öner Erkan, Ece Dizdar, Kayhan Berkin, Naz Buhşem ve Pınar Göktaş var.

18 Şubat Cuma

Tiyatro / Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü / Caddebostan Kültür Merkezi / 20:30

Dario Fo’nun yazdığı kara komedi türündeki oyun 1969’da Milano’da geçiyor. Polis tarafından bir bombalı saldırının suçlusu olarak gözaltına alınan bir adamın sorgu sırasında “kaza sonucu” pencereden düştüğü ve öldüğü açıklanır ve bunun üzerine olaylar karışır. Yaşanmış bir olayın oyunlaştırıldığı bu enteresan polisiye hikaye ilginizi çektiyse etkinlik biletleri burada.

Tiyatro / En Güzel Parçam / Fişekhane İkinci Sahne / 20:30

Oyunumuz gelecekte geçiyor. Her şeyin robotlarla yapıldığı hatta bildiğimiz anlamdaki aşkın bile tarihe karışmak üzere olduğu yıllar. Bir kadın satın aldığı bir yapay zeka üzerinden bir aşk yaşamaya başlar ve birden gerçeklerin de işin içine girmesiyle her şey karışır, sorgulamalar başlar. Zeynep Özyağcılar’ın yazıp oynadığı oyunun yönetmeni Kayhan Berkin.

19 Şubat Cumartesi

Tiyatro / Timsah Ateşi / Zorlu PSM / 20:30

Meghan Tyler’ın eserinden uyarlanan Mehmet Ergen’in yönettiği Timsah Ateşi, enteresan bir aileyi konu alan yüksek tempolu bir oyun. Kuzey İrlanda, sene 1989. Kötürüm bir baba, kızlarından birisi hapisten yeni çıkmış diğeri ise oldukça dindar ve hepsi de aynı evi paylaşıyor. Hazar Ergüçlü, Funda Eryiğit ve Kubilay Tunçer baş rollerde.

Konser / Dilek Sert Erdoğan Band / Nardis Jazz Club / 21:30

Ülkemizin güçlü soul vokallerinden olan Dilek Sert Erdoğan’a sahnede Rustam Rahmedov, Önder Focan, Umut Oymak, Erhan Seçkin eşlik ediyor. Sanatçının kendi albümünün yanı sıra klasik caz örneklerinin de seslendirileceği gecenin biletleri Nardis Jazz web sitesinde.

20 Şubat Pazar

Tiyatro / Cimri / Caddebostan Kültür Merkezi / 20:00

İstanbul Şubat Ayı Etkinlikleri – Cimri

Moliere’in ünlü eseri Cimri, Tansu Biçer yönetmenliğinde sahnede. Kadroda Serkan Keskin, Rojhat Özsoy, Cansu Saka, Hakan Atalay ve Onur Yalçınkaya var. Cimri, adından da anlaşılacağı üzere cimriliği ile meşhur bir adamı anlatıyor. Selam vermekte bile zorlanan, katı yürekli bir adam. Gerçekten de böyle bir adam mı, böyle mi doğmuş, neden böyle olmuş derken bir adamın dünyasından sıyrılıp birçok insanın dünyasına hatta toplumun içine sızıyor oyun.

22 Şubat Salı

Sergi / Birlikte Var Olmak / AKM

AKM’nin ilk uluslararası çağdaş sanat sergisi Birlikte Var Olmak, 10 ülkeden 20 sanatçının katılımıyla Beste Gürsu küratorlüğünde gerçekleşiyor. Yaşadığımız çevresel sıkıntılardan hepimiz etkileniyorken çözüm için birlikte hareket etmek gerekliliği üzerine eğilen sergi 24 Şubat’a kadar pazartesi hariç her gün 11:00-18:00 arası ziyaret edilebilir. Açık alanda yer alan eserlerin Akm’nin yenilenmiş yapısıyla son derece güzel bir görsel şölen yarattığını da ekleyelim.

Tiyatro / İki Kişilik Hırgür / Enka Oditoryumu / 20:30

İstanbul Tiyatroları – İki Kişilik Hırgür

Işıl Kasapoğlu’nun yönettiği oyunda Ayşenil Şamlıoğlu ve Reha Özcan baş rolleri paylaşıyor. 2. Dünya Savaşı sırasında kendi dünyalarına kapanan bir adam ve bir kadının hayatı üzerinden şiddetin toplum ve insan üzerindeki etkileri anlatılıyor. Buradan etkinlik biletini satın alabilirsiniz.

23 Şubat Çarşamba

Konser / Patricia Guerrero – Distopia / CRR Konser Salonu / 20:00

Distopia, Patricia Guerrero’nun flamenko ile sizi bir süreliğine hayatın yoruculuğundan kaçıracağı gösterisinin ismi. Dans ve müziği bir araya getiren bu etkinliğin hafta ortasında iyi geleceğini düşündük. Etkinlik biletleri burada.

Tiyatro / Öteki (Diktat) / Caddebostan Kültür Merkezi / 20:30

Hayatın farklı yönlere savurduğu, farklı görüşlere sahip hatta birbiri ile savaşmak zorunda kalmış iki kardeş bir inşaat alanında yüz yüze geliyor. Savaşmaya devam mı edecekler yoksa bu düzenden el ele kaçıp kurtulacaklar mı? Taner Barlas ve Ekin Aksu’nun sahnede yer aldığı oyunun müzikleri de Cahit Berkay’a ait.

24 Şubat Perşembe

Konser / Tuluğ Tırpan Trio / Zorlu Touche / 21:00

İstanbul Şubat Ayı Konserleri – Tuluğ Tırpan Trio

Tuluğ Tırpan, Ozan Musluoğlu ve Ferit Odman, günümüzün en önemli bestecilerinden birisi olan Brad Mehldau için bir saygı duruşu niteliğinde bir program hazırlamışlar. Mehldau için yazılan eserler dışında sanatçının çeşitli caz yorumları da repertuarda. Bu güzel caz gecesinin biletleri burada.

Atölye (yoga) / Glow Yoga / W İstanbul / 19:00

Gün sonunda yoga ile rahatlayacağınız, içinizdeki ışıltının dışarıya taşacağı bir etkinlik önerisi getirdik. YogaŞala eğitmenlerinden Yasemin Altıntaş ile W İstanbul’da yaşayacağınız bu güzel deneyimden sonra eminiz ertesi güne çok daha güzel uyanacaksınız. Etkinliğin biletleri bu linkte.

Eğer yogayla ilgileniyorsanız, aşağıdaki yazı da ilginizi çekebilir.

İstanbul’un En İyi Yoga Merkezleri

25 Şubat Cuma

Sergi / İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm – Popüler Kültürde Bizans / Pera Müzesi

Emir Alışık küratörlüğünde hazırlanan sergi popüler kültürde Bizans kavramının birçok farklı anlamına odaklanıyor. Özellikle 19. ve 20. yüzyılda Bizans’ın adeta yeniden keşfedilmesiyle resim, tiyatro, müzik ve hatta tekstil, grafik gibi birçok alana uzandı ve çeşitli formlarla kendine daha farklı yerler edindi. Tüm bunlar ışığında düzenlenen sergide İstanbul’un tarihsel yapısı ile Bizantinizm kavramı değişik şekillerde bir araya geliyor. Etkinlik için daha detaylı bilgi ve ziyaret saatleri için buraya tık tık!

26 Şubat Cumartesi

Konser – Dans Gösterisi / Barcelona Gitar Trio / Fişekhane Ana Sahne / 21:00

Üç müzisyen ve kendilerine eşlik edecek olan iki dansçı, müzik ve eğlence dolu, yerinizde duramayacağınız bir gece vadediyor. Dünyanın dört bir yanında beğeni ile karşılanmış bu gösteriyi kaçırmayın.

27 Şubat Pazar

Tiyatro / Ahududu / Fişekhane Ana Sahne / 16:00

Tiyatro tarihine dünyanın en çok sahnelenen oyunlarından birisi olarak geçen Ahududu, güncelleştirilmiş yeni yorumuyla, Nedim Saban yönetmenliğinde sahnede. Suna Keskin, Melek Baykal, Cem Güler ve Bülent Seyran da oyuncu kadrosunda yer alan isimlerden. İki yaşlı kadının yalnızlığa bulduğu çareyi konu alan oyun çok başarılı bir komedi. Haftayı kahkahalarla kapatmak için güzel bir etkinlik.

Bir İstanbul Etkinlik Rehberimizin daha sonuna geldik.

Gelecek ay İstanbul’un bizim için hazırladığı güzel sürprizlerle, yepyeni etkinliklerde buluşmak üzere.

Kışın soğukluğunun dışarıda kaldığı, içinizin sıcacık olacağı çok güzel bir ay diliyoruz.

Sevgiler,

Farah Samuray

Bizi instagramdan takip edebilir veya bültenimize buradan üye olabilirsiniz.

 

 

 

More from Farah Samuray

İstanbul Etkinlik Rehberi Ekim 2023

Konserden festivale, sergiden tiyatroya koşmalı, sonbahar renklerine bürünmüş bir Ekim ayı bizi...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir