Online Etkinlik Rehberi – Şubat 2021

Online Tiyatrolar - Güle Güle Diva

Yeni bir yıl, yeni dilekler derken son sürat geçen bir ocak ayından sonra sevgili minik şubata geldik bile. Bu ay da online etkinlik rehberi hazırlamaya karar verdik malum, sokağa çıkma yasakları, kapalı salonlar, müzeler…

Geç aydınlanıp erken kararan gökyüzü, soğuk hava ve kalabalığa karışma korkusu derken evdeki koltuğa daha bir dört elle sarılacağımız bu ayda; sıkılmamanız, etkinlikten etkinliğe zıplamanız için size bol tiyatrolu, konserli, atölyeli bir rehber hazırlamaya çalıştık. Şubat Ayı Online Etkinlik Rehberimizin hayatınıza yeni keşifler, yeni renkler katmasını dileyerek sizi satır satır sürecek bir yolculuğa davet ediyoruz.

Online Film Festivali / My French Film Festival / 15 Ocak – 15 Şubat

istanbul online etkinlik - myfrenchfestival
istanbul online etkinlik – myfrenchfestival

Bu yıl 11.si düzenlenen bu online film festivalinin oldukça fazla müdavimi mevcut. Online olması bu yıla özgü bir durum değil, kendisi her yıl bu formatta seyirci karşısına çıkan oldukça kapsamlı bir sanal festival. Kısa filmler, gerilim filmleri, romantik filmler, film arkası röportajlar gibi izleyebileceğiniz birçok farklı başlıkta içerik mevcut. Beğendiğiniz filmleri tek tek satın alabileceğiniz gibi zevkinize göre bir paket de seçebilirsiniz.

Etkinlik, satın alma seçenekleri, izleyebileceğiniz platformlar ve film listesine ulaşabileceğiniz bağlantı aşağıda sizi bekliyor.

https://www.myfrenchfilmfestival.com/en/

Online Film Festivali / İstanbul Çevrimiçi Film Festivali / 5-28 Şubat

İKSV’nin, çeşitli film festivallerinde prömiyer yapmış, Filekimi gösterimlerinde de yer almış 12 filmden oluşan seçkisi 5-28 Şubat arasında çevrimiçi olarak izleyiciye sunuluyor.

Her bir film gösterim gününden itibaren 5 gün boyunca izlenebiliyor. Seçeceğiniz filmler için tek tek ya da kombine bilet alabilmeniz mümkün. Bu linkten gösterilecek filmlerin listesine, gösterim tarihlerine ve bilet satın alma bölümüne ulaşabilirsiniz. Ayrıca online bilet satışının 3 Şubat’ta başlayacağını da hatırlatalım.

Online Tiyatro / Feramuz Pis! / 5 Şubat Cuma / 21:00

Oyunumuzun konusu, İstanbul’a Mardin’den göçmüş bir ailenin hem birey hem de bir aile olarak ayakta durma mücadelesi. İsmi ise, Feramuz’un kendisine sürekli “pis!” demesinden geliyor. Feramuz, özel bakım gerektiren bir rahatsızlığa sahip; annesi, babası ve iki kardeşi ile birlikte yaşıyor. Hiç büyümeyen bir çocuk gibi, ailesinin de göz bebeği.

Zor bir konuyu, ailenin her bireyi üzerinden ayrı ayrı anlatan, hayallerin ve gerçeklerin hikayesini aktaran bu oyunda Çiçek Dilligil, Çağdaş Tekin, Aybanu Aykut, Batur Belirdi, Melisa Berberoğlu ve Burak Uyanık sahneyi paylaşıyor.

Online Tiyatro / Bütün Çılgınlar Sever Beni / 6 Şubat Cumartesi / 21:00

Online Etkinlik Rehberi – Bütün Çılgınlar Sever Beni

Sahnede Mert Fırat, Öznur Serçeler ve Çağlar Yalçınkaya var. Eşinin kendisini aldattığından şüphelenen bir adamın, bunu ortaya çıkartmak için en yakın arkadaşından yardım istemesi ve devamında yaşanan komik olayları konu alan oyun tek perdelik.

Bütün Çılgınlar Sever Beni, 2013 yılından beri sahneleniyor ve neredeyse ilk zamanlarından beri bilet bulmak oldukça zor. Moda Sahnesi’nin sahneden canlı uygulamasına geçmesiyle eminiz izlemek isteyip de fırsat bulamayan birçok kişi ev konforunda tiyatro keyfini deneyimleme fırsatı buldu. Siz de henüz bu oyunu izlemeyenlerdenseniz güzel bir hafta sonu etkinliği önerisiyle karşı karşıya olabilirsiniz. Online etkinlik biletleri sizi burada bekliyor.

Online Tiyatro / 1984 – Büyük Gözaltı / 7 Şubat Pazar / 20:00

George Orwell’in 1949’da yazdığı distopik romanı 1984’ün, Rutkay Aziz yönetmenliğinde sahneye uyarlaması olan bu oyun, şimdi de online olarak sahneden evinize geliyor. Yazıldığı seneden bağımsız olarak bir sürü kavramla belleğimizde yer etmiş olan bu kült eseri Rutkay Aziz, Taner Barlas ve Ekin Aksu gibi önemli oyuncuların yorumuyla bir de sahnede izlemek isterseniz bilet satın alabileceğiniz link sizi aşağıda bekliyor.

https://www.modasahnesi.com/e-bilet?eid=1060

Online Konser (Zorlu PSM) / Olafur Arnalds / 12 Şubat Cuma / 21:00

online konserler - olafur
online konserler – olafur

Olafur Arnalds, multi enstrümantalist özelliğini müziğinde fazlasıyla hissettiren, adeta sihirli denebilecek tınılara sahip işler ortaya çıkaran bir sanatçı. Her ne kadar kariyerine davulla başlamış olsa da bir çoğumuz onu büyüleyici yaylıları ve piyanosuyla tanıyoruz.

Bu online konserde izleyeceğimiz performans ise Iceland Airwaves festivalinden. Kendinize ev ortamınızda melodik bir ziyafet çekmek isterseniz, bu konser güzel bir tercih olabilir. Konserle ilgili tüm detaylar ve biletler burada.

Ayrıca hem bu online etkinliğe hazırlık hem de yazımızın devamında tatlı bir eşlikçi olması için güzel bir Olafur Arnalds playlistini de aşağıya iliştiriyoruz.

Online Tiyatro / Rivayet Radyosu – Mert Fırat & Korhan Futacı (DasDas) / 13 Şubat Cumartesi / 21:15

Sizi oldukça ilginç bir etkinliğe davet ediyoruz. Nostaljik radyo tiyatrolarını andıran bu gecede, Mert Fırat, Sabahattin Ali öykülerini okurken Korhan Futacı ve orkestrası da müzikleriyle eşlik ediyor.

Bu linkten online etkinlik biletini satın alıp rezervasyon kodunuz ile dasdasonline.com üzerinden etkinliği izleyebileceksiniz. Diğer detaylara da aynı bağlantı üzerinden ulaşmanız mümkün.

Online Tiyatro / Yalnızlar İçin Çok Özel Bir Hizmet (DasDas) / 14 Şubat Pazar / 21:15

Online Etkinlikler – Ylnızlar İçin Çok Özel Bir Hizmet

Murat Gülsoy’un aynı isimli romanından bir uyarlama olan oyunun proje tasarımı Ceren Boz’a ait. Aynı zamanda sahnede de yer alan Boz’a, Ümit Erlim, Sabahattin Yakut ve Nihan Işık eşlik ediyor.

Bir insanın kendini bilmek ile kendini bulmak arasındaki yolculuğunu anlatan oyunun biletleri ve diğer detayları için tıklayın.

Tiyatrolar, filmler dışında evdeyken ruh sağlığınız için yapabileceğiniz en güzel aktivitelerden birisi de yoga. Hatta daha önce hiç denemediyseniz bu dönem başlamak için harika olabilir. Yol gösterici olması açısından İstanbul’un En İyi Yoga Merkezleri yazımızın linkini sizinle paylaşalım. Merkezlerin çoğu online derslerle devam ediyor ve çok çeşitli paketler mevcut. Birebir derslerle yoga yapmak isteyenler için de stüdyo derslerini devam ettiren merkezlerin bilgisi de yine yazımızda sizi bekliyor.

Online Atölye (Aromaterapi) / Doğal Temizlik / 16 Şubat Salı / 19:00-22:00

Evlerimizde fazlasıyla zaman geçirdiğimiz bir dönemdeyiz. Evin düzeni, dekorasyonu eskisinden daha fazla gözünüze batıyor olabilir ya da belki de stresinizi evi köşe bucak temizleyerek atmaya çalışıyor olabilirsiniz.

Bu aktiviteleri daha sağlıklı hale getirmek için doğal temizlik malzemelerinizi kendiniz yapabileceğiniz bir atölye önerisi sunuyoruz. Hem bu üretim sürecinin kendisi bile başlı başına rahatlatıcı bir aktivite olabilir.

Çamaşır makinesi deterjanından yüzey temizleyiciye, oda spreyinden cam temizleyiciye kadar 6 farklı ürünün yapımını öğreten bu atölye sonrasında kullanacağınız malzemeleri içeren bir kit evinize yollanacak. Böylece evinizin tüm temizliğini sağlığınıza zarar vermeyen ürünlerle gerçekleştirebilmeniz için eksiğiniz kalmayacak.

Bu online etkinlikle ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Online Konser / Begül Erhan Gitar Resitali / 17 Şubat Çarşamba / 21:00

Begül Erhan, Türk müzisyenlerle olduğu kadar uluslararası müzik sahnelerinde çeşitli ülkelerden başarılı isimlerle verdiği konserlerle de adından söz ettiren bir gitarist. Ama O’nu biraz daha farklı kılan kıymetli bir özelliği de, nadiren konser izleme imkanı bulan Anadolu şehirlerinde verdiği “Anadolu’ya Gitar Resitalleri” konser dizisi.

Merak edenler için aşağıya bir youtube videosunu bırakalım;

Aynı zamanda eğitmen de olan Begül Erhan, eskiden yeniye, Latin bestecilerden Anadolu türkülerine uzanan geniş bir yelpazeden birçok eseri kendi yorumuyla sahneye taşıyor. Bu bağlantıdan etkinlik biletlerine ulaşabilirsiniz.

Online Tiyatro / Güle Güle Diva (DasDas) / 19 Şubat Cuma / 21:15

Online Tiyatrolar – Güle Güle Diva

Selen Uçer’in bu tek kişilik oyununda, şöhretinin zirvesindeyken inzivaya çekilip yıllar sonra sahnelere geri dönen bir divanın hikayesi anlatılıyor. Oyunun müzikleri Ozan Tekin’e ait. Geri dönmek ve kaçıp gitmek arasında kalan bir kadının hem komik hem de biraz hüzünlü hikayesi güzel bir hafta sonuna giriş etkinliği olabilir.

Online Konser (Zorlu PSM)  / Hania Rani / 19 Şubat Cuma / 21:00

Çeşitli platformlardaki online konserlerin bizce bir güzelliği de farklı farklı tarzları ve sanatçıları keşfetme imkanı. Yaklaşık 2 saatlik bir performansla evinize konuk olacak olan Hania Rani’yi belki tanımıyorsunuz ama kendisi Polonya’da birçok ödül almış bir müzisyen. Ayrıca yaptığı film müzikleriyle de çok beğeniliyor. Sakin, dinlendirici ama bununla beraber oldukça da zengin bir elektronik alt yapıya sahip bir tarzı var. Hafta sonuna iyi bir giriş yapmak isteyenler buradan etkinlik biletini satın alabilir.

Online Tiyatro / Timsah (DasDas) / 20 Şubat Cumartesi / 21:15

Şubat Ayı Online Tiyatroları – Timsah

Timsah, İngiliz mizahçı Tom Basden’ın Dostoyevski’nin aynı isimli öyküsünden esinlenerek yazdığı oldukça ilginç bir konuya sahip bir oyun. Ivan, pek de başarılı olmadığı gibi bunun da farkında olmayan bir oyuncudur. Arkadaşları bir hayvanat bahçesinde tam da Ivan’a onunla ilgili düşündüklerini söyleyecekken Ivan bir timsah tarafından yutulur ve bu yüzleşme ilginç bir hal alır. Komedi, curcuna ve Ivan için yeni bir kariyer başlangıcı derken bayağı eğlenceli bir oyun ortaya çıkıyor. İzlemek isterseniz aşağıdaki bağlantıdan, online etkinliğin biletini satın alabilirsiniz.

https://www.mobilet.com/event/timsah-6031-15b2

Online Atölye (Aromaterapi) / Doğal Cilt Bakımı / 23 Şubat Salı / 19:00-23:00

Online Atölye – Doğal Cilt Bakımı

Yaklaşık 4 saatlik bu atölyede temel ve genel cilt bakımında kullanılan toplam 8 ürünün yapımı ile ilgili detaylar öğreneceksiniz. Yüz temizleme ürünü, tonik, krem, göz çevresi serumu ve masaj yağı bunlardan bazıları. Bu ürünlerin yapımında kullanılan içerikler ise her cilt tipi için ayrı ayrı listelenip tek tek açıklanıyor.

Teori kısmını tam olarak öğrendikten sonra evde kendi cilt tipinize uygun yüz ve vücut ürünlerinizi yapabilmeniz için de çeşitli hammaddeler ve bilgilerden oluşan bir ürün kutusu adresinize yollanıyor.

Yıldız Kurt’un eğitmenlik yaptığı bu faydalı atölyeye dair her türlü katılım bilgisi için Homemade Aromaterapi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Sanal Şehir Turu / Antakya / 25 Şubat Perşembe / 11:00

Şehir içinde bile bir yere gitmeden önce birkaç kere düşündüğümüz dolaşımın sıkıntılı olduğu bu günlerde sizi Antakya’ya davet ediyoruz. Gezmeye, keşfetmeye hasret kalmışken gerçeğinin yerini tutmasa bile iyi hissettireceği kesin. Üstelik yeniden rahatça seyahat edebileceğimiz günler geldiğinde Antakya görmek istediğinizden şehirlerden birisiyse şimdiden ufak bir alıştırma, bilgi toplama gezintisi yapmış olacaksınız.

Sanat tarihçisi ve arkeolog Mehmet Kürkçü’nün yöneteceği sanal turun süresi 2 saat ve sonunda da 30 dakikalık bir soru ve sohbet kısmı var. Hatay Arkeoloji Müzesi, Saint Pierre Kilisesi, Uzun Çarşı ve Titus Tüneli görebileceğiniz yapılardan bazıları. Ayrıca tur sırasında farklı dinlere hoşgorü içinde ev sahipliği yapan bu güzel şehrin tarihine, şehir dokusuna ve mutfağına dair de bir sürü bilgi edinebileceksiniz.

Gezinin tüm detayları ve biletler burada.

Hazır yeri gelmişken, aşağıdaki yazımız da ilginizi çekebilir;

Online Gezebileceğiniz En Güzel Müzeler

Online Tiyatro / Westend Batının Sonu (DasDas) / 27 Şubat Cumartesi / 21:15

Online Etkinlik Rehberi – Westend

Westend, lüks bir mahalledeki yeni evlerinde arkadaşlarını ve komşularını ağırlayan bir çiftin ve etrafındakilerin yemek boyunca yaşadıkları dönüşümü ve sınırlarda gezen sohbeti konu ediniyor. Kadrosu da oldukça kalabalık ve dikkat çekici. Mert Fırat, Gün Koper, Evren Bingöl, Tülin Özen, Pervin Bağdat ve Naz Çağla Irmak aynı sahneyi paylaşıyor. Sakin bir cumartesi gecesini hareketlendirmek için güzel bir seçenek sanki.

Bir etkinlik rehberimizin daha sonuna geldik. Önerilerimizin size mutlu deneyimler yaşatmasını diliyoruz.

Sadece 14 Şubat sebebiyle değil, kalplerimizi bahar sevincine bir adım daha yaklaştırdığını düşündüğümüz için dileriz bu ay sizin için her zamankinden daha çok sevgiyle ve güzelliklerle dolu geçer. Bir sonraki rehberimizde sağlıkla buluşmak üzere!

Bizi instagramdan takip edebilir veya bültenimize buradan üye olabilirsiniz.

Sevgiler,

Farah Samuray

More from Farah Samuray

Ağustos Ayı İstanbul Etkinlik Rehberi 2023

Birazı yazın ortası, birazı da sonbaharın habercisi Ağustos geldi bile. Havalar sıcak,...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir