Buenos Aires Gezilecek Yerler Listesi

buenos aires gezilecek yerler - la boca
buenos aires gezilecek yerler - la boca

Buenos Aires’te gezilecek yerleri 14 maddede anlattık. Ancak yazının 2. kısmında, Buenos Aires’teki en iyi kafe restoranlar ve sonraki kısımda ise gece hayatı yer alıyor. Bunun yanında şehirle ilgili genel bilgileri almak isterseniz aşağıya gezi rehberini bırakıyorum;

Buenos Aires Gezi Rehberi

1. Plaza de Mayo (Mayıs Meydanı)

Eva ve Juan Peron’un balkonunda konuşmalar yaptığı  pembe ev Casa Rosada (Başkanlık Binası), şehrin merkezindeki en ünlü yapı olma özelliğini taşıyor. Günümüzde ise  devlet başkanlarının çalışma ofisi olarak kullanılıyor.Hafta sonları ücretsiz 1 saatlik rehberli turlar düzenliyor. (online rezervasyon ve kimlik şart)

Plaza de Mayo denilince akla gelen en önemli şey ise askeri cuntanın yok ettiği 30.000 kayıp evladını arayan ”Plaza de Mayo Anneleri”. Diktatörlük döneminde çocukları ortadan kaybolan Arjantinli anneler bu birliği oluşturmuşlar. Halen bu meydanda toplanıp  haftalık protestolarına devam ediyorlar.

2. Avenia 9 de Julio: (9 Temmuz Bulvarı)

9 julio avenue - buenos aires gezilecek yerler
9 julio avenue – buenos aires gezilecek yerler
Burasının en önemli özelliği 16 şeridiyle dünyanın en geniş bulvarı unvanına sahip olması. Mutlaka görmeniz gereken listesinde değil. Fakat derseniz ki 4355843 dakikada Beatles albüm kapağı tadında karşıdan karşıya geçeyim, buyrun gidin efenim. Ayrıca  Cumhuriyet  Meydanın merkezinde, 67,5 metre yüksekliğinde başkentin simgesi olan Obelisco de (Obelisk) adlı  dikilitaşta burada yer alıyor.

3. Calle Florida (Florida Caddesi) 

Buenos Aires’te gezilecek yerler diyince şüphesiz akla Calle Florida geliyor. Şehrin iğne atılsa yere düşmeyecek, en kalabalık caddelerinden biri. Finans merkezi olma özelliği taşıyan cadde üzerinde  alışveriş merkezi ve dükkanlar bulunuyor. Hediyelik eşyalar için buradan bir şeyler bakabilirsiniz.

Bunun yanı sıra sokak sanatçılarına, caminitoooo diye naralar atıp para bozmaya çalışan satıcılara ve oradan oraya yetişmeye çalışan takım elbiseli çalışanlara  rastlamanız mümkün. Bu kaos içindeki  caddeyi görmemeniz büyük bir kayıp değil. Plaza de Mayo civarındaysanız bir göz atılıp çıkılabilir.

4. Puerto Madero (Puerte Madero Limanı)

buenos aires gezilecek yerler - puerto madero
buenos aires gezilecek yerler – puerto madero

Gökdelenlerin, kafe ve restoranların yer aldığı yapay ve ruhsuz liman bölgesi. Bize Dubai’yi anımsattı. Şık, lüks ama bir şeyler eksik! Yine de yürüyüş yapıp Puente de la Mujer köprüsünün tasarımını görebilirsiniz.

5. Cemeterio de la Recoleta (Recoleta Mezarlığı)

buenos aires gezilecek yerler - cemeterio recoleta
buenos aires gezilecek yerler – cemeterio recoleta

Gezilecek yerler arasında mezarlık görmek sizi şaşırtmasın. Korku filmi çekme niyetiniz varsa, bu mezarlık hayal gücünüzü harekete geçirmek için biçilmiş kaftan! ”Bu kadar yolu mezarlık gezmek için mi teptik!”’ diye hiç düşünmeyin. Burası bildiğimiz mezarlıklardan farklı. Eva Peron’un ve  Buenos Aires’in en eski ailelerinin  mezarlıklarının bulunduğu bir açık hava  müzesi diyebiliriz.

Bir kaç katlı olan mezarlıkların hepsinin yapısı görülmeye değer. Mezarlıklar hem gözünüze hem ruhunuza hitap ediyor. Koronanın hayattan bezdirdiği şu günlerde insanın burada bir kata yerleşesi geliyor.

6. Floralis Generica 

buenos aires gezilecek yerler - floris generica
buenos aires gezilecek yerler – floris generica

Arjantinli mimar Eduardo Catalano tarafından yapılmış, güneş enerjisiyle çalışan dev çiçek heykeli. Bu metal çiçeğin her gün doğduğunda yapraklarını açması umudu simgeliyormuş. Heykelin etrafında kocaman yemyeşil bir park bulunuyor.Burada soluklandıktan sonra hemen yakınındaki

Museo Nacional de Bellas Artes’e doğru yola çıkabilirsiniz.

7. Museo Nacional de Bellas Artes (Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi)

buenos aires gezilecek yerler - ulusal güzel sanatlar müzesi
buenos aires gezilecek yerler –Museo Nacional de Bellas Artes

Müze; Orta Çağ’dan 20. yüzyıla kadar Avrupalı ustaların çeşitli resimlerini barındırıyor. Goya, Rembrandt, Van Gogh, Rodin, Manet ve Chagall’ın eserlerini diğer sanatçılar arasında ağırlıyor.Bunun yanın sıra Arjantinli, Perulu ve diğer Latin Amerikalı sanatçıların eserlerini de görmeniz mümkün.

Adres: Av. Del Libertador 1473
Ciudad Autónoma de Buenos Aires, Argentina                                                      

Öğrenci kartı geçmiyor. Giriş:200 ars/28 tl

Müze çalışma  saatleri için: https://www.bellasartes.gob.ar/paginas/planea-tu-visita/

8. Malba – Museum of Latin American Art of Buenos

(Buenos Aires Latin Amerika Sanat Müzesi)

buenos aires müzeleri - latin amerika sanatları
buenos aires müzeleri – latin amerika sanatları

Buenos Aires’te gezilecek yerler arasında, en sevdiğimiz 3 müzeden biri Latin Amerika Sanatları Müzesi. İçerisinde  Manchini, Frida Kahlo ve Diego Rivera eserleri sergileniyor. Daha çok Latin Amerikalı sanatçıların eserlerini görmeniz mümkün.Gezilecek müze sıralamasında ilk sırayı alır. Biz çok keyif alarak gezdik siz de uğramadan gelmeyin.

AdresAv. Pres. Figueroa Alcorta 3415, C1425 CLA, Buenos Aires, Arjantin

Öğrenci kartı geçiyor. Giriş ücreti kişi başı:240 ars/34 tl

Müze çalışma saatleri: Salı günleri kapalı. Diğer günler, 12:00 – 20:00 arası açık.

9. La Boca

buenos aires gezilecek yerler - la boca
buenos aires gezilecek yerler – la boca

La Boca mahallesi; 19. yüzyılın sonlarından itibaren çoğunluğunu İtalyanların oluşturduğu göçmenleri kabul etmeye başlamış.Göçmenlerin, atık çinko levhalardan  evler inşa edip liman atölyelerinde artan boyalarla da bu evleri boyamasıyla mahalle göz alıcı renklere bürünmüş.Gel zaman git zaman bu renkli mahalle turistlerin odak noktası haline gelmiş.

Bu renkli mahallede yok yok! Mahallenin en ünlü sokağı Caminito‘da kafeler, restoranlar ve hediyelik eşya dükkanları bulunuyor.(buradan hediye alıp paracıklarınıza kıymayın!) Uzaktan tango gösterileri görünce seviniyorsunuz. Fakat dansçılara yaklaştığınızda tadınız kaçıyor. İnsanların sabahtan akşama kadar yalandan tango yapmaktan içi şişmiş. Genel olarak atmosfer yapay ve turist odaklı. Ama yine de görmeye değer.
boca - tango şov
boca – tango şov
Tango falan ilgimi çekmiyor bana biraz futboldan bahset derseniz bu mahallede ona da yer var. Arjantin’in ünlü futbol takımı Boca Juniors’ın maçlarını oynadığı La Bombonera (Alberto J. Armando Stadı) ve Maradona müzesi de burada yer alıyor.  (Müzenin içinde Maradona’nın formaları, tabloları  ve Boca Juniors’ın kupaları sergileniyor.)Kısacası güzel fotoğraflar yakalamak istiyorsanız gidilmesi gereken bir mahalle. Fakat makinenizle kabak gibi ara sokaklara pek girmeyin. Lakin La Boca mahallesi güzel olduğu kadar tehlikeli de!

10. San Telmo

buenos aires gezilecek yerler - san telmo sokak pazarı
buenos aires gezilecek yerler – san telmo sokak pazarı
Gelelim Buenos Aires’te gezilecek yerler arasında en sevdiğimiz bölgeye; sanatçı ruhlu San Telmo’ya! Bohemliği seviyorsanız burası tam size göre! Birbirinden tatlı kafelerin, vintage eşya satan dükkanların, antikacıların ve plakçıların yer aldığı pasajlar sizi zaman yolcuğuna çıkarıyor. Biraz da hediyelik eşya bakayım derseniz pazar günleri Plaza Dorrego meydanında (Calle Defensa üzerindeki en ünlü meydan)kurulan  San Telmo sokak pazarına kesinlikle gitmelisiniz. Boylu boyunca uzanan pazarda insan vaktin nasıl geçtiğini anlamıyor!

Ehh pazar kalabalığı insanı yoruyor… Sıra geldi mideyi ve gözü şenlendirmeye. Karşınızda devasa market  Mercado San Telmo!! Gezi boyunca burası sen sevdiğim yerlerden biri olmuş olabilir. Mercado San Telmo’nun içinde  kafeler, biribirinden lezzetli et,peynir satan şarküteriler, taptaze meyvelerin bulunduğu manavlar, vintage dükkanlar ve restoranlar bulunuyor. Biz Patagonia Cerveza adlı mekanda raclette usulü tost ve et yemeği yedik. Raclette peyniri aşırı lezzetliydi.Kesinlikle tavsiye ederim.

raclette
raclette

Bodega el Estaco adlı esnaf lokantası görünümlü şirin yerde, locro denedik ama pişman olduk. Fakat menüdeki diğer yerel lezzetler denenmeye hak ediyor.

Tombaklar doyduğuna göre neredeyse her köşe başında bulunan şarap evlerinden şarabınızı alıp (en çok Malbec şarabı tercih ediliyor.) sokaklarda yapılan tango showlarını izlemeye gidebilirsiniz.

11. Palermo

buenos aires gezilecek yerler - palermo
buenos aires gezilecek yerler – palermo

Palermo Hollywood ,Palermo Viejo, Palermo Soho ve Palermo Chico gibi bölümlerden oluşan kentin en büyük semti Palermo sosyal imkanlarıyla ilgi topluyor. Rengarenk grafitilerin olduğu sokaklarda sanat galerilerini ve tasarımcılara ait dükkanları gezebilirsiniz. Keyifli vakit geçirmek içinde bolca kafe, restoran ve bar bulunuyor. Kadıköy ve Galata civarını seviyorsanız Palermo’ya da çabucak kanınız kaynayacaktır.

12. Eko Parque

eko parque- buenos aires gezilecek yerler
eko parque- buenos aires gezilecek yerler

Palermo bölgesinde yer alan Buenos Aires Hayvanat Bahçesi. Biz özellikle burayı Buenos Aires gezilecek yerler listemize eklemedik. Yürümekten canımız çıkınca bir parkta soluklanalım dedik ve  tesadüfen  Eko Parque’de her yerde dolaşan tavus kuşları, kunduzlarla karşılaştık. Yolunuz düşerse diye kısaca bilgi vereyim.Hayvanat bahçesinde  89 memeli, 49 sürüngen türü ve 175 kuş türü yer alıyormuş. Kurumun amacı ise  türleri korumak, araştırmalar yapmak ve halkı eğitmekmiş. Temiz hava almak için güzel bir park.

13. Paseo el Rosedal (Rosedal de Palermo)

paseo el rosdal - buenos aires gezilecek yerler
paseo el rosdal – buenos aires gezilecek yerler

Joanne Greenberg bizlere gül bahçesi vadetmemiş olsa da, Buenos Aires’in en mis kokulusundan bir gül bahçesi armağan ettiği kesin. Yazar burada ne demek istiyor? Efenim bu romantik parkta birbirinde güzel gül bahçeleri, devasa- bakımlı çimler ve göletler bulunuyor. Bunların yanı sıra çimlerde güneşlenen insanlar, koşuya çıkanlar, piknik yapanlar ve top oynayanlar bir festival havası yaratıyor. Güneş’in beyninizi eritmesi ve kalabalık olması dışında güzel  vakit geçirilecek bir park.

Giriş: Ücretsiz

Adres:Avenida Infanta Isabel, Buenos Aires C1425CHA Arjantin

14. El  Ateneo Grand Splendid Bookstores

buenos aires gezilecek yerler - el ateneo grand splendid
buenos aires gezilecek yerler – el ateneo grand splendid

The Guardian tarafıdan Dünya’nın en önemli 2. kitapçısı  seçilen asırlık tiyatro! Bu yüksek tavanlı, süslemeleriyle göz dolduran ihtişamlı binanın önünde saygıyla ceketlerimizi ilikliyoruz. Asırlık tiyatronun  dikkat çeken en önemli özelliği ise hiç bir dekoru bozulmadan kitapçı haline çevrilmesi. Zamanla seyirci koltuklarının yerini kitap rafları almış.İçerideki keyifli atmosferde kütüphaneyi gezebilir, kahvenizi yudumlarken kitabınızı okuyabilirsiniz.

Adres:Avenida Santa Fe 1860, Buenos Aires C1123AAN Arjantin

Biz gidemedik siz gidin! 

Gönül istiyor ki Buenos Aires’te gezilecek yerlerin hepsini gezelim, tüm aktivitelere katılalım,  lakin şartlar elvermeyebiliyor. Gidemediğimiz için biraz buruk olduğumuz fakat size önerebileceğim birkaç etkinlik derledim:

-Duvar sanatı ve grafitti seviyorsanız Palermo ve San Telmo bölgelerine grafitti tur düzenleyebilirsiniz. Ayrıca bu turları düzenleyen yerlerde oluyor,kaldığınız yere danışabilirsiniz.

-Yürüyerek gezmekten yorulursanız bisiklet turlarına da katılabilirsiniz.

La Bomba de Tiempo grubunun gösterilerine denk gelirseniz sakın kaçırmayın! Vurmalı çalgıları ve enerjileriyle çıtayı baya yükselttikleri söyleniyor.

-Dünya’nın en iyi 5 konser mekanı arası yer alan Teatro Colon‘da (Opera Binası) Arjantin Ulusal Senfoni Orkestrası’nın performanslarını izleyebilirsiniz.

Boca Juniors-River Plate maçlarına denk gelirseniz siz yapacağınızı biliyorsunuz:)

Buenos Aires’in Bonusu: Onur Yürüyüşü

buenos aires onur yürüyüşü
buenos aires onur yürüyüşü

Plaza de Mayo meydanına doğru avare avare dolanırken, birden kendimizi canlı müziğin, rengarenk bayrakların, cıvıl cıvıl insanların arasında bulduk. Onur yürüyüşünün tam ortasına gelmişiz. Hadi yine iyiyiz diye bıyık altından  güldük. Olmadık şehirlerde, olmadık festivellare, konserlere denk gelebilen garip bir şansımız var.

Latin Amerika’nın en büyük Onur Yürüyüşü’ne katılmak isterseniz gezi takviminizi ona göre ayarlayabilirsiniz. Etkinlik hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse; 1991 yılında ilk defa 17 kişinin katılımıyla  gerçekleşen yürüyüş, son senelerde 100.000′ lere ulaşmış durumda. 2010’daki Onur Yürüyüş’nden sonra eşcinsel evlilik yasallaşmış.

Buenos Aires  Kafe ve Restoranlar

Buenos Aires’te gezilecek yerlere kafe ve restoranları eklemesek olmazdı. Size, şehrin en sevilen restoranlarının yanı sıra bizim de deneyimlediğimiz mekanları sıralayacağım.

London City Cafe: Lokasyonu ve tarihi atmosferi ile tercih edilen, güzel vakit geçirebileceğiniz bir kafe. Özellikler tatlılarını ve hamur işlerini kahve eşliğinde denemelisiniz.

buenos aires gezilecek yerler- london city cafe
buenos aires gezilecek yerler- london city cafe

Adres:Avenida de Mayo 599 Peru, Buenos Aires C1084AAA Arjantin

Don Julio:

buenos aires gezilecek yerler- mekanlar -don julio
buenos aires gezilecek yerler- mekanlar -don julio

Gözü kapalı önerebileceğimiz restoran. Burada Arjantin steak deneyebilirsiniz. Kapıda sıra beklemek biraz tadınızı kaçırsa da steak yedikten sonra keyfiniz yerine geliyor. Gitmeden önce web sitesinden rezervasyon yaptırırsanız sıra beklemezsiniz.

Adres: Calle Guatemala 4699 Palermo Viejo, Buenos Aires C1425BUK Arjantin

Mercado San Telmo:

buenos aires gezilecek yerler- mekanlar -bodego el esteco
buenos aires gezilecek yerler- mekanlar -bodego el esteco

İçerisinde kasapların, manavların, antikacıların ve restoranların bulunduğu bu devasa marketin (Mercado San Telmo)içerisinde her damağa ve hitap edecek lezzetler-mekanlar bulunuyor. Biz Patagonia Cerveza  ve Bodego el Esteco adlı restoranlarda bir şeyler atıştırdık.(Daha ayrıntılı olarak San Telmo kısmında yazdım.)

Adres:Defensa 963, Buenos Aires Arjantin

Farinelli Kafe: Özellikle kahvaltı için tercih edilebilecek bir kafe. Sıcak ve şirin ortamı da hediyesi.

Adres:Bulnes 2707 Esq. Cervino, Buenos Aires C1425DKW Arjantin

La Esquina de Cortés:

Dinlenecek bir yer ararken tesadüfen girdiğimiz kafe. Kahvesi ve tatlısı fena değildi. Yemekleri ile ilgili pek olumlu yorumlar duymadık.

Adres:Bulnes 3300 Bulnes esquina Avenida Cerviño, Buenos Aires 1425 Arjantin

Bonus: Netflix Street Food-Latin Amerika  belgeseline bir göz atıp, Latin Amerikalı şeflerin öykülerini dinlerken sokak lezzetlerini keşfedebilirsiniz.

Buenos Aires Gece Hayatı

Buenos Aires’te gezilecek yerlerin, sonuna, gece bölümüne geldik.

Temple Bar:

buenos aires gezilecek yerler- temple bar
buenos aires gece hayatı – temple bar

Güzel bir avlusu, kaliteli müziği ve farklı çeşit biraları olan hoş mekan. Palermo Soho ve Palermo Hollywood bölgesi bar ve pub bakımından oldukça zengin. Biz sadece Temple Bar‘a uğradık. O nedenle diğerleri hakkında bir yorum yapamayacağım. Sadece birkaç isim önerisinde bulunuyorum. Deneyimlemek size kalmış. Barlardan bazıları: Sullivan’s Irish Pub & Restaurant,Jerome Bar, Sigue al Conejo Blanco,J.W Bradley Bar, Sheldon,Penon del Aguila Palermo.Desarmadero Bar

Adres:Costa Rica 4677, Buenos Aires C1414BNF Arjantin

La Viruta Tango Club:

la viruta - buenos aires gezilecek yerler
la viruta – buenos aires gezilecek yerler

Sokakta turist çekmek amaçlı yapılan tango gösterileri yerine, yerel halkın nasıl tango yapıp eğlendiği gözlemlemek isterseniz La Viruta’ya gitmelisiniz. Milango geceleri ve dans dersleri de düzenleniyor. Biz derslere katılmadık fakat dans sever bir çift olarak tabi ki kendimizi sahneye attık. Çılgınlar gibi tango yapan yerel halkın içinde kabak çekirdeği gibi sırıttık ama olsun. Çok güzel bir anı oldu.

Adres: Calle Armenia 1366, Buenos Aires C1414DKD Arjantin

Giriş ücretsiz.

https://www.hoy-milonga.com/buenos-aires/es  adresinden milango gecelerini takip edebilirsiniz.

Buenos Aires’te gezilecek yerler yazımız sona erdi. Umarım oturduğunuz yerden  biraz Güney Amerika havası almak iyi gelmiştir. Korona sonrası tüm güzelliği ile kapımızı çalmışken Vizesiz Gezilecek Ülkeler yazımıza da göz atabilirsiniz. Sevgiler.

More from Gözde Merve İlhan

Belgrad Gezilecek Yerler – Beyaz Şehir

Beyaz şehir Belgrad gezi rehberi hazırladık. Şehir içi ulaşımı, konaklamayı, yeme içme...
Read More

1 Comment

  • Babür Hüseyin ÖZBEK dedi ki:

    Bu güzel şehri ilki 1987’de olmak üzere 2 defa gördüş ve hayran kalmış, çok da beğenmiştim..
    Hayatı ve yaşamayı sevenler, imkanınız varsa lütfen sizde görün…Slm..??❤️?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir