İstanbul Etkinlik Rehberi Mayıs 2018

hayvan çiftliği tiyatro - istanbul etkinlik ajandasi
hayvan çiftliği tiyatro - istanbul etkinlik ajandasi
İstanbul'da bahar geldi festivaller, konserler, sergiler coştu. İstanbul Mayıs ayı etkinlik rehberini Ezgi FilGezi için yazdı.
Duyduk duymadık demeyin! FilGezi Mayıs ayı İstanbul etkinlik rehberini sizin için planladı!
Geçen ayın yıldızı DasDas sahneydi. Bu ay Caz Festivali sebebiyle Zorlu Psm’yi çok ziyaret edeceğiz. Uçuş uçuş bahar ile çoşan İstanbul’da Mayıs pek bir hareketli. Bu ay bir önceki cümleden de anlaşılacağı gibi caz müziğine doyacağız. Bol konserli günlerimize film gösterimleri eşlik edecek. Mutfak Sanatları akademisinde kahve demlemenin inceliklerini öğreneceğiz.
Ayrıca 23 Mayıs’tan itibaren İksv 46. müzik festivali başlıyor. Detaylı olarak programını yazdığımız festivalin yazısını aşağıdan okuyabilirsiniz:
İstanbul Mayıs ayı etkinlik rehberimizi Zorlu’da 3 Mayıs 2018 – 13 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan “Psm Caz Festivali” ile açıyoruz.
Kahvenizi alın Mayıs ayı İstanbul Etkinlik programımıza bir göz atalım.

3 Mayıs Perşembe
Konser – Too Many ZOOZ 

İstanbul’da ilk defa görücüye çıkan Zorlu Psm Caz festivali, kapılarını Too Many ZOOZ ile açılıyor. New york metro istasyonlarında müzik hayatlarına başlayan trio, House, techno ve glitch tarzı müzikleri etnik Küba, Küba ve Brezilya karnaval melodileriyle birleştiriyor. Türkiye’de de çok sayıda hayranları bulunan grubun unutulmaz bir konser gerçekleştireceği  şimdiden kesinleşti.
Biletler için;
http://www.zorlupsm.com/tr/ etkinlik/konser/zorlu-psm-caz- festivali-too-many-zoos

istanbul mayis ayi etkinlikleri - Too Many ZOOZ
istanbul mayis ayi etkinlikleri – Too Many ZOOZ

4 Mayıs Cuma
Konser – Angel Olsen, Ladies & Lads Swing Orchestra

Mayıs’ın 4. Cuma’sı pek bir bereketli. Salon İKSV’de Angel Olsen, Zorlu PSM’de Ladies & Lads Swing Orchestra, DasDas Sahne’de Bulutsuzluk Özlemi var!

Salon’da, My Woman albümü ile gönüllere taht kuran Angel Olsen var. Sahne performansı eşsiz olan Olsen, 2015’te verdiği konserden sonra ‘Phases’ turnesi kapsamında tekrar İstanbul’da.

Zorlu Caz Festivali ile devam ediyoruz. İsveçli caz grubu Ladies & Lads Swing Orchestra, efsanevi swing müziğinin en güzel örnekleri ile sahnede olacak. İstanbul Lindy Hoppers dansçıları dans ve şovları ile gruba eşlik edecek. Geçmişe gidecek, büyülenecek ve dans etmekten bitkin düşeceksiniz!

5 Mayıs Cumartesi
Konser – Hornsgatan Ramblers ve Gunhild Carling, İlhan Erşahin, Kerem Görsev  

Cumartesi akşamı Zorlu’dayız kaçarımız yok.

  •  SKY lounge’da  Hornsgatan Ramblers ve Gunhild Carling,
  • STUDIO’da İlhan Erşahin,
  • Turkcell Platinum Sahnesinde Kerem Görsev  var.

Caz Festivali kapsamında Cumartesi akşamınızı şenlendirecek konserlerin ilk seçeneğine yakından bakalım;
İlk defa İstanbul’da konser verecek olan Hornsgatan Ramblers ve Gunhild Carling’in sahnesinde heyecanlı dakikalara tanık olacağız. Tatlı mı tatlı hanımefendi ile Hornsgatan Ramblers sahnede  “jazz band battle”  yapacaklar.

ilhan-erşahin - istanbul etkinlik ajandasi
ilhan-erşahin – istanbul etkinlik ajandasi

İlhan Erşahin, ünlü  trompetçi Erik Truffaz ile ortalığı ateşe vermeye hazırlanıyor! 2010 yılında İlhan Erşahin’s Istanbul Sessions porjesi ile bir araya gelen ikiliye, Alp Ersönmez’in Turgut Alp Bekoğlu ve Izzet Kızıl eşlik edecek.

Cumartesi gününün son güzelliği Kerem Görsev Quartet. Mart ayında “After the Hurricane” ismini taşıyan 18. albümünü yayınlayan,  çok sevilen caz piyanistine;  Kontrbasta Kağan Yıldız, davulda Ferit Odman ve saksafonist Engin Recepoğulları eşlik edecek.
Bize ne diyelim! İşimiz zor!

6 Mayıs Pazar
Çalıştay – MSA Kahve Eğitimi

İstanbul Mayıs ayı etkinlik programımıza devam edelim.Bu kadar konserden sonra biraz sakin bir hafta sonu geçirmeye ne dersiniz? O zaman Mutfak Sanatları Akademisi’nin çalıştayına gidebilirsiniz. 3. dalga kahveciliğine odaklanacak olan çalıştayın programında, kahvenin tarihinden, kahve çekirdeği kavurmanın inceliklerine; Çekirdek öğütmenin püf noktalarından; Syphon, Aeropress, Chemex, Hario V60 ile demleme uygulamaları var. Kahve kokuları içinde  5 saat sürecek olan bu muhteşem etkinliği kaçırmayın. Kimbilir? Pazartesi sabahı barista olarak uyanabilirsiniz!

istanbul mayis etkinlikleri - MSA çalıştay
istanbul mayis etkinlikleri – MSA çalıştay

7 Mayıs Pazartesi 
Konser – Jason Moran & The Bandwagon 

Zorlu’nun Caz Festivali’ne kaldığımız yerden devam ediyoruz.
Jason Moran & The Bandwagon
Caz piyanisti Jason Moran’a, The Bandwagon  triosu eşlik ediyor.  Caz’ı bambaşka yorumlayan Jason Moranın performansı, kurduğu trio ile psm sahnesinde daha da benzersiz olacak.
Pazartesi akşamı tiyatroya gitmek isterseniz, yönetmenliğini Genco Erkal’ın yaptığı “Göçmenleeeer” oyunu Trump Gösteri Merkezi’nde olacak.

8 Mayıs Salı
Parti –  Pub Story

Bomonti Ada Popülist’te, Beyoncé’nin Run The World şarkısından alınan ilhamla gerçekleşecek olan “Pub Story” ile benzersiz bir parti sizi bekliyor. Varolan gece hayatına alternatif bir eğlence bir eğlence anlayışı ile yola çıkan Pub Story, hiç düşünmeden gidebileceğiniz bir etkinlik.

istanbul mayis etkinlik programi -pub story
istanbul mayis etkinlik programi -pub story

9 Mayıs Çarşamba
Seminer – Kutsal İnek: Ego 

İstanbul Mayıs ayı etkinlik rehberinde bu akşama değişik bir etkinlik öneriyoruz. Londra Westminster üniversitesinde Human Nutrition kısmında beslenme üzerine öğrenim gören Ayşe Aslı Bozdağ, Kutsal İnek: Ego adlı atölyesini;  Ego “Ben neyim? Kendimi ve diğerlerini nasıl bilirim?” başlığı altında gerçekleştirecek. Ben olma arzusu, narsizm, egonu öldürme gibi konuların irdeleneceği atölye, Zorlu PSM ve Human Art iş birliğiyle gerçekleşmektedir.

kutsal inek ego - istanbul mayis etkinlik
kutsal inek ego – istanbul mayis etkinlik

10 Mayıs Perşembe
Konser – Polo & Pan 
Şahane fransız ikili Polo & Pan şehrimizi ilk defa Zorlu Caz Festivali kapsamında ziyaret edecek. Paris çıkışlı eğlenceli ikilinin Coeur Croise klibini şuraya bırakalım, siz karar verin.
https://youtu.be/gB98kRDUTM4

istanbul mayis etkinlik programi -polo pan
istanbul mayis etkinlik programi -polo pan

11 Mayıs Cuma
Konser – Patrick Wolf

Veee geldi çattı cuma! 2012 yılında attığı Türkçe twit ile Türkiye’de ki hayranlarının gönüllerine taht kuran Patrick Wolf, güzel sesi ile Zorlu Psm sahnesinde olacak. Yetenekli ve sempatik olarak tanımlanan Patrick’in konserinde biz de olacağız.

istanbul mayis ayi etkinlik ajandasi - Patrick Wolf
istanbul mayis ayi etkinlik ajandasi – Patrick Wolf

Bonus 1

11-13 Mayıs Cuma – Pazar

Festival – 212 Fotoğraf Festivali

212 Photography Festival 11-13 Mayıs / Bomontiada
İstanbul’da kültür sanat dergisi olarak yola çıkan 212 şimdi karşımıza Uluslararası Fotoğraf Festivali ile çıkıyor. Farklı ve birbirinden yetenekli fotoğraf sanatçılarını bir araya getirerek, yeniye  ışık tutmayı motto edinen 212, geniş çaplı bir fotoğraf etkinliği yapacak. İddialı bir fotoğraf yarışmasına da ev sahipliği yaparken alışık olmadığımız uluslardan ve inisiyatiflerden çeşitli sanatçıların işlerini de Bomontiada’da görebileceğiz.

Detaylar; http://212photographyfestival.com/tr/

Bonus 2

11-13 Mayıs Cuma – Pazar

Festival – Hypecon Sokak Kültürü Festivali 

“Geçmişten bugüne, bugünden geleceğe, sokak kültürüne dair her şey!” mottosuyla Türkiye’de bir ilk yapacak olan Hypecon, SneaksUp ana sponsorluğunda gerçekleşecek. Neler olacak? Sokak modası, sneaker kültürü, basketbol, kaykay, dövme, graffiti ve müzik! Yetmez diyenler için sokak modasıyla öne çıkan takip etmeye doyamadığımız isimlerin garage sale’i, canlı grafitti performansları, 3e3 basketbol turnuvaları, mini-ramp kaykay turnuvası da Abud Efendi Konağı‘nda bizi bekliyor.


12 Mayıs Cumartesi 
Konser – Markus Schulz

Zorlu Psm Sahnesinin Caz Festivali bitti derken bir de takvim de ne görelim! Amerikalı DJ Markus Schulz, Future Momentum serisinin 3.etkinliği kapsamında Zorlu PSM Studio’daymış. Techno ve Progressive müzik severlerin programı şimdiden belli oldu.

istanbul mayis ayi etkinlik programı - Markus Schulz
istanbul mayis ayi etkinlik programı – Markus Schulz

13 Mayıs Pazar
Festival – İstanbul Kokteyl Festivali 

İlki 2017 Ekim’de düzenlenen Kokteyl Festivali bu yıl Life Park’ta. Geçtiğimiz yıl Küçükçiftlik Park’te gerçekleşen etkinlik hayli eleştirilmişti. Umuyoruz bu yıl yapılacak etkinlik güzel olur.
Pazar günü bir diğer alternatif etkinlik Bomonti Ada C blok 4. katında. Goethe-Institut işbirliği ile hazırlan etkinlikte; Maik Reichert’in FOTO: OSTKREUZ adlı filminin gösterimi yapılacak.

istanbul kokteyl festivali
istanbul kokteyl festivali

14 Mayıs Pazartesi 
Gösterim – National Geographic Live: Uzaydan Dünyamız

Uzay meraklıları buraya! Zorlu’da Bosh Ev aletlerinin katkıları ile gerçekleştirilecek olan harika bir etkinlik var.  National Geographic Live: Uzaydan Dünyamız’ı Black Swan, Requiem for a Dream ve Mother! filmlerinin yönetmeni Darren Aronofsky yönetmiş.  Çekimleri 100 hafta süren etkinlikte, ünlü astronot Chris Hadfield’in uzayda geçirdiği 166 günün hikayesini izleyeceğiz.

15 Mayıs Salı
Tiyatro – 10 11 12

Ezgi Mola ve Enis Arıkan’ın başrollerinde olduğu “10 11 12” adlı oyun çok rağbet görüyor. FilGezi Ekibi olarak biz hala gidemedik. Gitmeyi çok istediğimiz oyunun konusu rezidans kavramı ve sosyal hayatta statü gibi konuları irdeliyormuş. İlk defa rezidanstan ev almış kadın karakteri canlandıran Ezgi Mola ile halihazırda orada yaşayan erkek karakteri canlandıran Enis Arıkan’ın bol gerilimli macerası bizi bekliyor.

101112-secilen

Biletler için;
http://www.biletix.com/etkinlik/V5M79/TURKIYE/tr

16 Mayıs Çarşamba
Tiyatro – Berlin Zamanı, 39 Basamak

Seçimlerin zor yapılacağı bir akşamdayız yine, niye? Çünkü en çok izlenen iki tiyaro oyunu aynı akşama denk düşmüş.
Tuğçe Altuğ, Ezgi Çelik, Kutay Kunt’un başrollerini paylaştığı, her birinin ayrı bir “Berliner”i canlandırdığı Berlin Zamanı’nı ekipçe izleyip çok beğenmiştik. Siz de kaçırmayın. Özellikle Berlin şehri ile arasında özel bir bağ olanlar bu oyunca çokça gülecek.
Demet Evgar, Engin Hepileri, Bülent Şakrak, Okan Yalabık’ın ayrı ayrı döktürdüğü 39 Basamak tekrar sahnede. 1935 yılında geçen oyunda; Komik raslantılarla dolu, hereketli bir casusluk macerasına tanık olacağız.

berlin zamanı - istanbul mayis ayi etkinlikleri
berlin zamanı – istanbul mayis ayi etkinlikleri

17 Mayıs Perşembe
Tiyatro – Martı, 39 Basamak 

Şimdiden söyleyelim, önce iyi haber! Bu akşam yine Zorlu’da 39 Basamak oyunu var. Kötü haber ise yine karar vermekte zorlanacaksınız. Martı oyunu Tiyatro Festivalinden sonra tekrar Zorlu Sahnesinde.  Bir Anton Çehov klasiği olan Martı, Serdar Biliş’in yorumu ile karşımızda olacak. Gitmediyseniz Çehov’un hatrına mutlaka gidin.,

18 Mayıs Cuma
Konser – Çağan Irmak & Çiğdem Erken

Mahir Ünsal Eriş’in “Benim Adım Feridun” kitabından aynı ismiyle beyaz perdeye uyarlayan Çağan Irmak, filmin soundtrackini oluşturmak için Çiğdem Erken ile bir araya gelmişti. İşte bu akşam ikiliyi bu hikayeden hareketle Nardis Jazz Club’ın sahnesinde izleyeceğiz. ikili Nardis Sahnesi için, Çiğdem Erken şarkılarından oluşan ve gizli kalmış popüler Türk pop caz örneklerinden özel bir repertuar hazırladı.

istanbul mayis ayi etkinlikleri - nardis caz clup çağan ırmak
istanbul mayis ayi etkinlikleri – nardis caz clup çağan ırmak

Hazır 19 Mayıs’a Gelmişken aşağıdaki yazılarımızı kaçırmayın!!!

Türkiye’de tatile gidilecek en güzel yerler

İstanbul Yakınlarında Gezilecek En Güzel Yerler


19 Mayıs Cumartesi  – 20  Mayıs Pazar
Gösterim & Konser – Orkestra İstanbul

Harry Potter serisinin ikinci filmi Sırlar Odası’nı Orkestra İstanbul’un canlı performansı eşliğinde Zorlu’nun dev perdesinde. Haziran 2016’da Felsefe Taşı ile başlayan seri, CineConcerts tarafından Warner Bros Consumer Products ile ortak olarak geliştirildi. Filmin ödüllü müziklerini canlı bir orkestranın yorumuyla ilk kez izleyeceğiniz görsel ve işitsel bir şölen sizi bekliyor.

istanbul mayis ayi etkinlikleri - harry potter
istanbul mayis ayi etkinlikleri – harry potter

Biletler için;
http://www.biletix.com/etkinlik/V5G85/TURKIYE/tr

21 Mayıs Pazartesi 
Gösterim – Macbeth

Zorlu Psm’nin son zamanlarda çok güzel bir icadı var. Ünlü opera performanslarının  orjinal kayıtlarını Studio sahnesinde izleyici ile buluşturuyor.
Royal Opera House performanslarının gösterimlerinden biri olacak olan Macbeth, Prof. Dr. Yekta Kara’nın sunumu ile size keyifli anlar yaşatacak.
Dikkat: Etkinlik Royal Opera House performans kaydının (resmi) yayınıdır. Canlı performans değildir.

22 Mayıs Salı
Konser – Erkan Oğur Anatolian Blues & Tingvall Trio

Tek kişilik gösteri – Adı: Bar Psikoloğu
Erkan Oğur Anatolian Blues, Vestel #gururlayerli konserleri kapsamında Zorlu Psm Drama Sahnesinde müzikseverlerle buluşacak. Erkan Oğur’a; Tingvall Trio: Martin Tingvall, Jürgen Spiegel ve Omar Rodriguez Calvo eşlik edecek.
Bir diğer etkinlik ise DasDas sahnesinde; Adı: Bar Psikoloğu isimli tek kişilik psikogösterisinde hem gülüyor hem içiyorsunuz. Rahat bir ortamda Bar Psikoloğuna siz de açılabilirsiniz belki. Soruları hazırlayıp gitmekte fayda var.

erkan_ogur - istanbul mayis ayi etkinlikleri
erkan_ogur – istanbul mayis ayi etkinlikleri

23 Mayıs Çarşamba
Tiyatro – Hayvan Çiftliği 

Kimseye söz vermeyin bu akşam. Herkes George Orwell seviyor biliyoruz.  Peter Hall tarafından sahneye uyarlanan Hayvan Çiftliği oyunu , Altıdan Sonra Tiyatro  ve D22 Ortak yapımı. İstanbul Mayıs ayı etkinliklerinden en kaçırılmayacak olanı.

hayvan çiftliği tiyatro - istanbul etkinlik ajandasi
hayvan çiftliği tiyatro – istanbul etkinlik ajandasi

Biletler için;
http://www.biletix.com/etkinlik/V5M48/TURKIYE/tr

24 Mayıs Perşembe
Konser – Faces on TV 

Bu akşam Zorlu Sahnesi, 2015 yılında kurulan Belçika’lı Faces on TV grubunu ağırlayacak. Love/Dead isimli single parçaları ile milyonlara ulaşan Faces on TV, Garanti Caz Yeşili Konserleri kapsamında sahnede olacak.
Dikkat: Konser biletleri Garanti kredi kartlarına %20 indirimlidir.

istanbul mayis etkinlikleri - FacesOnTV_
istanbul mayis etkinlikleri – FacesOnTV_

25 Mayıs Cuma
Konser –  Yasemin Mori 

Yasemin Mori, heyecanla beklenen yeni albümü “Estrella” ile DasDas Sahnede dinleyiciyle buluşuyor. Mükemmel bir albüme imza atan Mori’yi çok özlemiştik, hasret gidereceğiz.

istanbul mayis ayi etkinlikleri -Yasemin-Mori-Estrella
istanbul mayis ayi etkinlikleri -Yasemin-Mori-Estrella

26 Mayıs Cumartesi 
Konser – Night Flight Konserler Serisi

Turkcell Platinum İstanbul Night Flight konserler serisinin 3. konserini verecek olan, İmamyar Hasanov geçtiğimiz yıl yine Aya İrini’de konser vermişti. Yine Aya İrini’de sahnede olacak olan kemençe ustası Azeri sanatçı İmamyar’a; Mercan Dede, Mısırlı Ahmet, Cenk Erdoğan ve Chamber Orchestra eşlik edecek. Tek kelime ile büyüleneceksiniz. Nefis bir cumartesi akşamı konseri olacak.

imamyar-hasanov-mercan-dede

27 Mayıs Pazar 
Tiyatro – Joseph K.

Pazar günü akşamına DasDas sahnesindeki Joseph K.’yı ayırdık! Çok zor bilet bulunan oyunun başrolü Mert Fırat. Bu yazıyı yazarken, niletler bitmiş bile olabilir. Acele edin ve Franz Kafka’nın Dava’sından hareketle modern dünayaya uyarlanan bu oyunu kaçırmayın.

istanbul etkinlikleri mayis ayi - joseph-k
istanbul etkinlikleri mayis ayi – joseph-k

29 Mayıs Salı 
Konser –  Kalben, Sylvan Esso

Son zamanlarda Ekşi Sözlük’e konuk oluşu ile gündemde olan Kalben, salı akşamı Zorlu Sahnede olacak.
Biletler için;
http://www.biletix.com/etkinlik/V1T18/TURKIYE/tr
İstanbul’da Mayıs ayının bu nadide akşamı için önerdiğimiz bir diğer etkinlik, Salon İksv’de. ABD’li elektronik pop ikilisi Sylvan Esso, bir Indie-folk grubu. 2013’te çıkardıkları  ilk single “Hey Mami”, 2014 yılın şarkısı seçildi.  Coachella, Austin City Limits gibi festivallerin sahnesinde severek izlendiler.  İlk canlı TV performanslarını, ‘The Tonight Show Starring Jimmy Fallon’da gerçekleştirdiler.  İlk defa İstanbul’a gelecek olan ikili Salon’a konuk oluyor.
Biletler için;
http://www.biletix.com/etkinlik/V0V19/TURKIYE/tr

30 Mayıs Çarşamba
Konser – Gökhan Kırdar

Gökhan Kırdar’ı özlediyseniz eğer, çarşamba akşamı Zorlu Sahne’de izleyebilirsiniz. Gökhan Kırdar vereceği konserde, eski şarkıları ile size güzel bir nostalji yaşattıracak.

gökhan kırdar - istanbul mayis ayi etkinlikleri
gökhan kırdar – istanbul mayis ayi etkinlikleri

31 Mayıs Perşembe
Konser – Isaac Gracie
Tiyatro – Çok Satanlar

Mayıs ayının son günü perşembe’ de son bulurken, sizi önce Zorlu’nun sahnesine alalım. Ülkemizde de hayranları bulunan Isaac Gracie’nin konserine gidecekseniz mutlaka “Reverie” şarkısını dinleyin.

Isaac Gracie istanbul - mayis ayi etkinlikleri
Isaac Gracie istanbul – mayis ayi etkinlikleri

Gelelim , İstanbul etkinliklerinde sıkça yer verdiğimiz DasDas sahneye; “Çok Satanlar” adlı tiyatro oyunu pek bir beğenildi. Orjinal adı “Sex With The Strangers” olan oyun, tesadüfen bir pansiyonda tanışan iki yazarın ilişkisini konu alıyor.

Yazımızın sonunda hazır İstanbul Etkinlerinden bahsetmişken şehirler ilgili 3-4 yazı daha bırakıyorum belki faydalanırsınız;

İstanbul’da Gezilecek Yerler

İstanbul’daki en iyi 3. Dalga Kahveciler

İstanbul’un En Güzel Manzara İzleme Noktaları

İstanbul’da sanat – etkinlik simsarlığı yapmaya devam edeceğiz. İstanbul etkinlik rehberlerimizi buradan takip edebilirsiniz. Mayıs ayınız bol sanatlı geçsin.

Written By
More from Ezgi Çoban

İstanbul Etkinlik Rehberi Haziran 2018

İstanbul'un en güzel mevsimi geldi! Dolayısıyla etkinlikler, konserler, sergiler, oyunlar coştu. Haziran...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir