İstanbul Etkinlik Rehberi Mart 2022

Mart Ayı İstanbul Konserleri - Flapper Swing

Yeni bir İstanbul etkinlik rehberiyle karşınızdayız. Dört gözle bahar bekleyenler için yavaş yavaş umut tomurcuklarının göründüğü, kış severler için de hala kar yağma ihtimali bulunan, İstanbul’un iki mevsimi de yaşatan ayı, Mart geldi çattı. Hem güneşli günleri yakaladıkça gezmek isteyenler hem de uzun geceleri tiyatro ve konserlerle doldurmak isteyenler için farklı zaman dilimlerinde bir sürü etkinliği bir araya getirdik.

Yeni ayın ve İstanbul’un keyfini çıkartmanızı ve bu keyifte katkımız olmasını dileyerek sizi etkinlik rehberimizde gezintiye davet ediyoruz.

1 Mart Salı

Konser / Emmet Cohen / CRR Konser Salonu / 20:00

Yeni aya iyi müzikle başlamak bir nev-i totem olabilir diye düşünerek ilk etkinliğimize göz atalım.

Emmet Cohen, genç yaşına rağmen müzik otoritelerinin övgülerine ve çeşitli ödüllere layık görülmüş önemli bir piyanist ve besteci. Sahnede piyanosuna eşlik edecek bateri ve kontrbas ile harika bir caz gecesi yaşatacağını düşünüyoruz. Konserin biletleri burada.

Tiyatro / Kaspar / Kültüral Performing Arts / 20:30

Oyunumuz oldukça enteresan bir konuya ve anlatıma sahip. Kaspar, adeta tek kelime bile yazılmamış boş bir defter gibidir ve onu her konuda yönlendiren bir suflörü vardır. Eşyalarla ilişkisinden gündelik alışkanlıklara ve hatta kendisiyle ilişkisine bile suflör yön verir. Oyunun sonunda Kaspar’ın dönüştüğü kişi üzerinden dilin baskısı, söylemin şiddeti ele alınıyor. Buyrun etkinlik biletleri.

2 Mart Çarşamba

Konser / Açık Sahne: Hedonutopia ve Konukları / Zorlu Studio / 21:00

Indie ruhu, elektronik ritimler ve derin vokalleri ile hatırı sayılır bir dinleyici kitlesine sahip olan Hedonutopia, kendileri gibi son dönemin ses getiren genç müzisyenleri ile aynı sahnede buluşuyor. The Away Days, Brek ve Jakuzi sevdiğiniz isimlerden ise bu gece tam size göre diyebiliriz.

Elektronik müziğin çok güzel bir damarını yakaladığını düşündüğümüz Hedonutopia’nın şarkıları, hem rehberimize göz atarken size eşlik etsin hem de konser hakkında biraz fikir versin.

Tiyatro / Duruşma / Barış Manço Kültür Merkezi / 20:30

Kafka’nın Dava romanından uyarlanan oyunda, bir sabah aniden tutuklandığını öğrenen bir adamın hikayesi anlatılıyor. İlginç olan, dışarıdaki normal yaşamına devam edebilecek olan Josef’in etrafındaki herkes sanki bu davadan haberdardır. Suçunu bile bilmeyen Josef ne mahkemeye çıkarılır ne de yargıçlarla görüşebilir. Hayatını çepeçevre saran bu dava hakkında hiçbir şey bilmiyordur ve gitgide saplantı haline getirip cezasının başına geleceği günü beklemeye başlar.

İlginizi çektiyse buradan etkinlik biletlerine ulaşabilirsiniz.

3 Mart Perşembe

Konser / Elder Island / Zorlu Studio / 21:00

İstanbul Mart Ayı Konserleri – Elder Island

Elder Island, vokalist ve çellist Katy Sargent, basçı Luke Thornton ve gitarist ve synth virtüözü David Havard’dan oluşuyor. Elektronik, house, pop ve soul gibi türlerden seçtikleri öğeleri kendilerine has enstrümanlarla ve dans ritimleriyle bir araya getirerek enerjisi bitmeyen konser deneyimleri yaşatıyorlar. Canlı performansları oldukça ses getiren Elder Island, hafta sonuna hazırlık için iyi bir seçim olabilir.

Tiyatro / Manhattan’ın İyi Tanrısı / Kültüral Performing Arts / 20:30

Bir metropolün sokaklarında yaşanan bir aşk ve cinayetin öyküsü. Bu cinayet üzerinden anlatılan ise kadın-erkek ilişkisi ve geleneksellik ile modernlik arasında sıkışmışlık hali. Metropol kent İstanbul değil ama yine de olayları ve hikayeleri ile çok tanıdık. Etkinlik biletlerine ve detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

4 Mart Cuma

Müzikal / Damdaki Kemancı / Zorlu Platinum / 20:30

Joseph Stein’in klasik eseri Damdaki Kemancı, Türk müziğinin en büyük kompozitörlerinden Nevit Kodallı’nın yazdığı Türkçe sözlerle sahneleniyor. İlk olarak 1964’te Amerika’da sahnelenen oyunun şarkılarından If I Were a Rich Man, ismini duyar duymaz melodisini mırıldandığımız şarkılardan.

Emrah Eren, Şeyla Halis Çiçekdemir, Defne Koldaş ve Ceren Gündoğdu oyunun kadrosunda yer alan isimlerden. Kalabalık bir oyuncu kadrosu ve büyük bir orkestra ile sahnelenecek olan müzikalin biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Konser / %100 Akustik Konserleri: Feridun Düzağaç & Hüsnü Arkan / KüçükÇiftlik Park / 19:00

Cuma akşamını hem müzikle hem de sükunetle geçirmek isteyenler için biçilmiş kaftan bir etkinlik önerimiz var. Gecenin ilk ismi hem Ezginin Günlüğü ile hem de solo çalışmalarıyla bildiğimiz, ipek sesli Hüsnü Arkan. Sonrasında sahne alacak isim ise hayatınızın bir yerinde mutlaka en az bir şarkısıyla yer edinmiş olduğunu düşündüğümüz Feridun Düzağaç.

5 Mart Cumartesi

Konser / Radyo Eksen Partisi / Babylon / 20:00

Playlistleri ile günümüzün çeşitli zaman aralıklarını şenlendiren Radyo Eksen DJ’leri bu sefer de Babylon sahnesinde dj setin başına geçiyor ve sizi dans pistine davet ediyor.

Tiyatro / Teslim Ol – Sev ve Sessiz Ol / Müze Gazhane / 20:30

İstanbul Mart Ayı Tiyatroları – Teslim Ol Sev ve Sessiz Ol

Hürmüz, bir performans sanatçısı. Oyuna konu olan performansı bir sergi salonunda, bir tabutun içinde başlıyor. Hürmüz’ün kendi cenazesi, etrafında eski aşkları, arkadaşları var. Tek perdelik bu enteresan oyunun kadrosunda Ahu Sıla Bayer, Buket Gülbeyaz, Evin Acar, Armağan Oğuz var. Bu linkten bilet satın alabilirsiniz.

6 Mart Pazar

Tiyatro / Van Gogh / Caddebostan Kültür Merkezi / 16:00

Hakan Gerçek’in hem yönetmen hem de oyuncu olarak sahneye taşıdığı Van Gogh, ünlü ressamın hayatını anlatıyor. Resme başlayışından intiharına kadar geçen çalkantılı yaşam yolculuğu izleyiciye aktarılırken ele alınan en önemli konu ise sevgi.

Tiyatro / Sır / Fişekhane Ana Sahne / 18:00

Sır, günlük hayatta çoğumuzun aklına takılan ya da dert edindiği konuları masaya yatırıyor. Sıradan bir aile yemeği sırasında aniden karşılaşılan itiraflar, ortaya çıkan sırlar ve hiç hesapta olmayan olaylarla temposu yüksek bir oyun yaratılmış. Tayanç Ayaydın, Emel Çölgeçen, Anıl Çelik ve Tolga Güleç oyunun kadrosundaki isimler. Etkinlik biletleri burada.

7 Mart Pazartesi

Tiyatro / Mağrur Fil Ölüleri / Fişekhane Ana Sahne / 20:30

İstanbul Mart Ayı Etkinlikleri – Mağrur Fil Ölüleri

1969’u 1970’e bağlayan gece, hava yağmurlu, Belkıs geceyi dışarıda geçirmek istiyor ama Cahit evde kalmakta ısrarcı.  Sonra eve kimin gönderdiği belli olmayan bir paket gelir ve gece birdenbire başka bir heyecana bürünür. Tempolu ve bir o kadar da duygusal bir oyun. Kadrosunda Sarp Aydınoğlu, Sezin Bozacı, Caner Coşkun ve Uğur Senkeri var.

8 Mart Salı

Tiyatro / İnsan Müsveddesi / Cevahir Sahne / 20:30

İnsan Müsveddesi bir kadın hikayesi. Kalabalık bir ailede yaşayan ama şefkatten mahrum, hayallerini yaşayamamış, itiraz hakkı elinden alınmış yorgun bir kadın. Fulden Obiz’in tek kişilik performansı ile sahnelenen oyundaki bu kadında tanıdığınız başka kadınlara denk gelebilirsiniz.

Sergi / O’nun Vakası : Sahneler, Formülasyonlar, Türevler – Merve Tuna / Küçük Mustafa Paşa Hamamı

Merve Tuna ilk kişisel sergisinde Freud’un psikoseksüel gelişim evrelerini geriye doğru takip ederek cinselliği cinsiyetsiz bir bakış açısıyla ele almış. Mekan olarak kullanılan eski hamamın odalarında sizi nesneler ve hikayeleri bekliyor. Sergi 12 Mart tarihine kadar, Salı-Cumartesi 11:00-18:00 arasında ziyaret edilebilir.

9 Mart Çarşamba

Konser / Berlin Piyanolu Quartet / CRR Konser Salonu / 20:00

Haftanın tam ortasına bir klasik müzik ziyafeti güzel gider diye düşündük. Berlin Filarmoni Piyano Dörtlüsü, Berlin Filarmoni Orkestrası’na bağlı oda müziği topluluğu. Piyano, keman, viyola, viyolonselden oluşan ekip, Mozart, Turina ve Schumann eserlerini seslendirecekler. Bu bağlantıdan etkinlik biletlere ulaşabilirsiniz. Gitmeden aşağıdaki videodan da önizleme yapabilirsiniz;

Tiyatro / Satranç / Duende Tiyatro / 20:30

Mart Ayı İstanbul Tiyatroları – Satranç

Stefan Zweig’in Satranç isimli kitabından uyarlanan oyun, İkinci Dünya Savaşı sırasında bir otel odasına hapsedilen Dr. B üzerinden faşizmi anlatıyor. İpek Taşdan tek kişilik büyük bir performansla oyuna hayat veriyor. Kendisi aynı zamanda oyunun yönetmeni. Satranç’ı izlemeyi düşünenler için de oyunda dekor olarak kullanılan ve oyun boyunca adeta oyuncunun sağ kolu olan Stefan isimli merdivene de dikkat etmelerini not düşelim. Biletler burada.

10 Mart Perşembe

Atölye (mutfak) / İtalyan Mutfağı: Taze Makarna / Eataly Mutfak Atölyesi / 19:00

İstanbul Etkinlikleri - İtalyan Mutfağı
İstanbul Etkinlikleri – İtalyan Mutfağı

Evde güzel bir karbonhidrat günü yapmak istediğinizde ya da arkadaşlarınızla bir araya geldiğinizde, kendi yaptığınız taze makarnayı servis etmek kulağa pek havalı geliyor. Yaklaşık 2 saat süren bu atölyede hamurunun hazırlanmasından şekillendirilmesine kadar aşama aşama ricotta ve ıspanak dolgulu ravioli yapmayı öğrenebileceksiniz. Bu linkten etkinlik detaylarına ve biletlere ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki yazımız da ilginizi çekebilir;

İstanbul’un En İyi Restoranları

Konser / Sedef Sebüktekin / Babylon / 21:30

Daha önce belki hiç Sedef Sebüktekin konserine gitmediniz ama “Kayboluyorum” ya da “Sen İstersin” mutlaka sevdiğiniz playlistlerden birisine dahil olmuştur. Vurucu sözlerini akustik elektronik müzikle harmanlayan genç sanatçı bu özel gecede sadece kendi parçalarını değil kendisine ilham veren kadın müzisyenlerin eserlerini de seslendirecek.

11 Mart Cuma

Tiyatro (okuma performansı) / Küçük Prens / Kültüral Performing Arts / 20:30

Küçük Prens, bir çoğumuz için küçük yaşta tanışıp yıllar boyu elimizin altından ayırmadığımız sayılı kitaptan birisidir. Bazen rastgele bir sayfayı açıp okumak bile iyi hissettirir. İşte bu etkinlik de yaşı büyüse de Küçük Prens’ten ayrılamayanlar için. Akasya Asıltürkmen sahnede kitabı okurken kendisine müzisyen Güneş Özgeç ve ressam Gökçe İrten eşlik edecek ve ortaya tadına doyulmaz bir okuma performansı çıkacak. Ruhunuza iyi gelecek bu etkinliğin biletleri burada.

Konser / Baba Zula / Kadıköy Sahne / 21:00

Baba Zula’nın müziğini anlatmak için bu topraklardan doğup dünyanın dört bir yanında binlerce kişiyle buluşmuş, farklı kültürlerden aldığı ilhamla zenginleşmiş dopdolu bir tarz dersek hiç de yanlış olmaz. Osman Murat Ertel, Levent Akman ve Ümit Adakale grubun çekirdek kadrosu.

Kendi tasarladıkları elektro sazları, zillerle ve elektronik altyapılarla bir araya getiren ve biraz psikedelik biraz Anadolu rock ekleyip rengarenk bir tür yaratan grubun müziğine aşina değilseniz tanışmanız için aşağıya bir playlist iliştiriyoruz. Belki bu coşkulu konser için de karar vermenize yardımcı olur.

12 Mart Cumartesi

Konser / Soul Train İstanbul – Ezgi Alaş & The Mob Band / Zorlu Touche / 20:00

Keyifli bir caz kulübünde güzel bir soul & R’N’B gecesine davet ediyoruz sizi. Aranızda Ezgi Alaş’ın billur sesiyle tanışmayanlarınız varsa bu gece çok güzel bir başlangıç olabilir. Kendisine sahnede 10 kişilik kadrosuyla The Mob Band eşlik edecek. Bu linkten etkinlik biletini satın alabilirsiniz.

Konser / New Collegium – Rengahenk Telemann / Harbiye Saint Esprit Katedrali / 20:30

İstanbul Mart Ayı Etkinlikleri – New Collegium

Hollandalı grup New Collegium, Telemann’ın oda müziği eserlerinden oluşan bir repertuarla, kilise akustiğinde harika bir Barok müzik gecesi yaşatacak. Blokflüt, keman, çello ve klavsenden oluşan oda orkestrasını bir katedralde dinlemek çok özel bir deneyim olabilir.

Bilet satın alabileceğiniz bağlantı aşağıda sizi bekliyor.

https://www.biletix.com/etkinlik/18F01/TURKIYE/tr

İstanbul sokaklarında bir yerden bir yere koştururken güzel bir yemek molası vermek istediğinizde İstanbul’un En İyi Hamburgercileri yazımız aklınızın bir köşesinde bulunsun, çok faydası dokunabilir.

13 Mart Pazar

Tiyatro / Hoşgeldin Boyacı / Caddebostan Kültür Merkezi / 20.30

Berna Laçin, Erdal Özyağcılar ve Gözde Çetiner’i bir araya getiren oyun, hayatı boyunca aktör olmak isteyen bir boyacının başına gelenleri anlatıyor. Çalıştığı bir evde kendisini bir aile kargaşasının ortasında bulan boyacı bakalım bu durumdan nasıl sıyrılacak?

Tiyatro / Plastik Aşklar / Fişekhane Ana Sahne / 18:00

Oyunumuz Mayıs ayında, Hıdırellez gecesinde geçiyor. Farklı hayatlara, farklı geçmişlere, farklı geleneklere sahip iki kadının karşılaşmalarını konu edinen oyunda Oya Başar ve Ebru Kural baş rollerde. Tam da haftanın finaline yakışacak bir komedi arıyorsanız buradan biletlere göz atabilirsiniz.

14 Mart Pazartesi

Tiyatro / Çatıdaki Yarasa / Kültüral Performing Arts / 20:30

İstanbul Mart Ayı Etkinlikleri – Çatıdaki Yarasa

Dicle Alkan’ın manik-depresif bir kadını canlandırdığı tek kişilik oyun kara komedi türünde. İzlerken, deliliğin sınırları, normalin aslında ne olduğu gibi konularla baş başa kalabilirsiniz.

Tiyatro / Edith / Zorlu Touche / 21:00

Oyun, sahnedeki Edith Piaf’ın dışında, aşkları, şarkıları ve bambaşka bir hikayesiyle farklı bir Edith’i gözler önüne seriyor. Konu bu kadar büyük sesli özel bir sanatçı olunca elbette oyuna şahane müzikler de dahil oluyor. Üstelik o güzel şarkıların daha önce hiç duyulmamış Türkçe versiyonları. Selin Köseoğlu oyunda hem yazar hem yönetmen hem de oyuncu. Kendisine sahnede piyanosuyla Onur Avdan eşlik edecek. Detaylar ve biletler için linkimiz aşağıda.

https://www.zorlupsm.com/tr/etkinlik/edith

15 Mart Salı

Tiyatro / Adalet Sizsiniz / Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi / 20:30

Sokrates, Galileo ve Sacco ile Vanzetti bu oyunda bir araya geliyor. Ortak noktalarına bakarsak hepsi de farklı zamanlarda farklı gerekçelerle adalet tarafından ölüme mahkûm edilmiş kişiler. Ve hepsinin de ölümünden yıllar sonra suçsuz olduğu kabul edilip haklarındaki karar kaldırılmış. Siyasallaşmış yargı, adaletsizlik, tarihe geçmiş bu karakterler aracılığıyla, Rutkay Aziz ve Taner Barlas’ın usta oyunculuğuyla sahneye taşınıyor. İzlemek isteyenler için etkinlik biletleri burada.

Konser / Aşkın Arsunan & Blue Print Project / Zorlu Touche / 21:00

Birçok usta müzisyeni aynı sahnede buluşturan nefis bir caz gecesi. Usta piyanist Aşkın Arsunan’a vokalde Duygu Tarhan, trompette Tolga Bilgin, basta Aycan Teztel ve davulda Ferit Odman eşlik ediyor.

16 Mart Çarşamba

Tiyatro / Bir Delinin Hatıra Defteri / Trump Sahne / 20:30

İstanbul Mart Ayı Tiyatroları – Bir Delinin Hatira Defteri

Gogol’un eserinden uyarlanan Bir Delinin Hatıra Defteri, ilk olarak 1965 senesinde Genco Erkal tarafından sahnelenmiş. Aynı zamanda ülkemizde oynanan ilk tek kişilik oyun olma özelliği ile de önemli bir yere sahip. Şimdi yeniden Genco Erkal’ın usta yönetmenliği ve oyunculuğuyla sahne alıyor. Daha önce izlemediyseniz bu klasiği mutlaka ajandanıza not alın. Buradan bilet satın alabilirsiniz.

Tiyatro / Seyirci / Kats Sahne / 20:30

Seyirci, bir saat tamircisini anlatıyor. Küçücük dükkanında yıllarca saat tamir eden, zamanı ve insanları izleyen ve sonunda sadece seyirci olarak kaldığını, hiç yaşamadığını fark eden bir adamın hikayesi. Siz de hayatı izleyenlerdenseniz belki de silkelenmenizi sağlayacak oyunun biletleri burada.

17 Mart Perşembe

Tiyatro / Yüz Yılın Evi / Kültüral Performing Arts / 20:30

Yeşim Özsoy’un hem yönettiği hem hikayesini oluşturduğu hem de sahnede yer aldığı oyun, yarı otobiyografik tarzda. 1919 yılında doğan anneannesinin, eski bir konağın ve kendi çocukluğunun etrafında dolaşan hikayeler anlatan Yeşim Özsoy aynı zamanda tarihi detaylarla da adeta bir belgesel havası yaratıyor. Daha önce Berlin ve Zürih’te sahnelenen oyun, The Times gibi önemli gazetelerin de seçkilerinde yer almış. Daha detaylı bilgiye ve etkinlik biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Sergi / Ani Çelik Arevyan – Şeffaf Kabuk / Galeri Nev

Fotoğrafçılığa meraklıysanız ilginizi çekebilecek bir sergi önerimiz var. Ani Çelik Arevyan, bitki ve insan bedeni arasındaki benzerliği, ışık ve hareket kullanımı ve yerleştirmelerle, fotoğrafla sınırlı kalmadan izleyici ile paylaşıyor. Sergiyi Salı-Cumartesi 11:00-18:30 arası gezebilirsiniz. Daha detaylı bilgi edinmek isterseniz tıklayınız.

18 Mart Cuma

Konser / Momo Kodama / Sakıp Sabancı Müzesi The Seed / 20:00

Müzik hayatına küçük yaşta ödüllerle başlayan Japon piyanist, günümüzde dünyanın en seçkin orkestralarının en çok tercih edilen müzisyenlerinden. Almanya ve Paris’te aldığı eğitimlerden sonra önemli festivaller ve büyük orkestralar ile yaptığı çalışmalar kendisine oldukça geniş bir repertuar kazandırmış. Sakıp Sabancı Müzesi ortamında güzel bir resital gecesi vaat eden bu etkinliğin öncesinde Momo Kodama müziğine kulak vermek isteyenler için aşağıya güzel bir playlist bıraktık.

Konser / Evgeny Grinko / Maximum Uniq Hall / 21:00

“Valse” ve “Jane Maryam” parçaları ile bildiğimiz, her eserinde ayrı bir yolculuğa çıkaran genç piyanist İstanbul’da. Kendisine sahnede eşlik edecek olan yaylılar ve akordeon grubu ile kulaklarınızın pasını silecek, kalbinizi dinlendirecek bir gece yaşatacak.

19 Mart Cumartesi

Tiyatro / Gomidas / Surp Vortvots Vorodman Kilisesi / 20:30

Gomidas, Kütahya’da doğup Berlin’den Paris’e kadar birçok şehre yolu düşmüş Ermeni asıllı bir rahibin hayat hikayesini anlatıyor. Gomidas aynı zamanda önemli bir besteci ve Anadolu topraklarından çıkmış eserleri derlemek için büyük bir emek vermiş bir müzikolog. 40 kişilik Lusavoriç Korosu’nun Gomidas besteleriyle eşlik ettiği, sahnede Fehmi Karaarslan’ın tek kişilik performansıyla Gomidas karakterine hayat verdiği bu sıra dışı yaşam öyküsünü izlemek isterseniz bilet linki aşağıda.

https://mobilet.com/event/gomidas-9876-0584

Yemekli Tiyatro / Sonbahara Güller / KüçükÇiftlik Park / 20:00

Sonbahara Güller, izleyicisini çok ilginç bir tarihe götürüyor: 11 Eylül 1980. Mekan Gaziantep’te bir saz ortamı. Patronu, komisi, müşteri telaşı, sahne sırası kavgası…Herkesin aklında, kalbinde bambaşka heyecanlar var ama kimse o gecenin esas sürprizine hazır değil. Erdem Akakçe, Murat Akkoyunlu, Serkan Altıntaş, Tuba Ünsal, Hazal Arduç kadrodaki bazı isimler. Yönetmen ise Özen Yula.

Oyunumuzun konusu ilginç ama gece bu kadarla kalmıyor, bir deneyime dönüşüyor. Adeta izlediğiniz sahnenin içine giriyorsunuz, birden siz de Gaziantep’te bir saz gecesine konuk oluyorsunuz, sofranız kuruluyor, yiyip içerek gecenin tadını çıkarıyorsunuz. Nasıl olacak derseniz, gecenin tüm detayları ve etkinlik biletleri burada.

20 Mart Pazar

Sergi / Bizdeki Dünya, Dünyadaki Biz / AKM Müzik Platformu

Ülkemizin müzik mirasını, Türk Müziği kültürüne etki eden unsurları inceleyen kapsamlı bir müzik sergisi. Tarih boyunca komşularımızla ve siyasal ya da sosyal sebeplerle ilişki kurduğumuz diğer ülkelerle aramızda gelişen müzikal bağ, buna bağlı geliştirilen enstrümanlar detaylı bir şekilde bu sergide inceleniyor. Aynı şekilde diğer ülkelerin müziğinde de Türk Müziği etkisinin izi sürülüyor. Sergi, Pazartesi hariç her gün ziyaret edilebilir.

21 Mart Pazartesi

Konser / İtalyan Oda Müziği Şarkıları / Atatürk Kültür Merkezi / 18:00

Haftaya güzel başlamanın sırlarından birisi de iyi bir müzik etkinliği olabilir. Respighi, Tosti ve Bellini eserlerinin seslendirileceği oda müziği konseri, özellikle açılıştan sonra AKM’yi henüz ziyaret etmemiş olanlar için güzel bir sebep.

Tiyatro / Yanlışlıklar Komedyası / Cevahir Sahne / 20.30

Mart Ayı İstanbul Etkinlikleri – Yanlışlıklar Komedyası

Shakespeare’in kült eserinden uyarlanan oyun, ayrı düşmüş ikiz kardeşlerin birbirlerini ararken birbirlerinin hayatını keşfetme yolculuğunu anlatıyor. Etkinlik hakkında Buradan daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

22 Mart Salı

Dans ve Tiyatro / Hiçbir Şey Yerinde Değil / Enka Oditoryumu / 20:30

Canlı müzik ve çağdaş dans performansı ile sahnede göç kavramı ve yerinden olma hali anlatılıyor. Koreografi içinde birbirine değen, dokunan ve sonra birbirinden ayrılan bedenler ile Çıplak Ayaklar Kumpanyası hikayeyi görsel şölene çeviriyor.

Tiyatro / Sırça / Maximum Uniq Hall / 21:00

Sırça, oldukça duygusal, anıların üzerine kurulu bir aile hikayesi. Terkedilişinin ardından çocuklarına sarılan, her güne ayrı bir umut sığdırmaya çalışan, bazen başaran bazen de başaramayan bir kadını anlatıyor. İpek Bilgin, Aslı Enver, Cem Yiğit Üzümoğlu ve Güven Murat Akpınar oyuna hayat veren isimler. Bilet satın alabileceğiniz bağlantı ise burada.

23 Mart Çarşamba

Tiyatro / Adı Aylin / Zorlu PSM / 20:30

Ayşe Kulin’in çok ses getiren, birçok dile çevrilen romanı nihayet tiyatro sahnesinde. Oyuncu kadrosunda Tuba Ünsal, Aylin Aslım, Özgürcan Çevik, Hande Subaşı ve Selen Domaç var. Oyun boyunca eşlik eden canlı orkestra ve dansçılar da seyir keyfinizi yükseltecek güzel detaylar.

Konuya gelirsek; 50’lerin İstanbul’unda yaşayan, kendi kararları ve toplumun doğruları arasında bocalayan bir genç kadının ünlü bir psikiyatriste dönüşmesi ve Londra, Paris ve Lozan’a uzanan çalkantılı yaşam hikayesi anlatılıyor. Etkinlik biletleri burada.

26 Mart Cumartesi

Tiyatro / Dalgakıran / YapıKredi Bomontiada / 18:00

Simon Stephens’in yazdığı, Çağ Çalışkur’un yönettiği oyunda Serkan Altunorak sahnede tek kişilik performans sergiliyor. Kaybetmek üzerine tek perdelik oyunun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Konser / Kahve Konserleri / Atatürk Kültür Merkezi / 11:00

Daha önce sabah saatlerinde klasik müzik konseri deneyiminiz olmadıysa AKM’deki Kahve Konserleri serisi ilginizi çekebilir. Yaklaşık 1 saat süren, belki kahvaltı ile kahve arasında ya da sadece sabah kahvenizin üzerine, hafta sonu dinginliğine yakışır bir etkinlik. Cumartesi’nin verimini arttıracağını düşündüğümüz bu güzel konserin detayları burada.

27 Mart Pazar

Konser / Flapper Swing / Koma Sahnesi / 19:00

Mart Ayı İstanbul Konserleri – Flapper Swing

Gitar, kontrbas, klarnet ve vokalden oluşan Gypsy Jazz grubu Flapper Swing, 20’li ve 30’lu yılların şarkılarıyla sahnede adeta o yılların parti atmosferini canlandırıyor. Tarz olarak Reinhardt ve Sydney Bechett’in izinde ilerleyen grubun sahne performansları için enerjisi hiç bitmeyen bir müzik ve dans şöleni diyebiliriz.

28 Mart Pazartesi

Konser / Zuhal Olcay & Çiğdem Erken / Enka Oditoryumu / 20:30

Dünya Tiyatro Günü’ne özel düzenlenen bu konserde, tiyatro müzisyeni Çiğdem Erken ve orkestrasına Zuhal Olcay eşlik edecek. İki başarılı sanatçı hem ülkemizden hem de farklı ülkelerden çeşitli eserlerin müziklerini seslendirecekler. Bu özel konserin biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

29 Mart Salı

Konser / İstanbul Opera Topluluğu – Denize Yansıyan Şarkılar / Deniz Müzesi / 20:30

İstanbul Opera Topluluğu, Deniz Müzesi’nin boğaza nazır tarihi atmosferinde vereceği bu konserde Barok dönemden günümüze birçok eseri yorumlayacak. Mendelssohn, Mozart, Brahms, Schubert ve Vivaldi, gece boyu eserlerine kulak vereceğiniz büyük müzisyenlerden birkaçı. Program ve etkinlik biletlerine bu bağlantıdan göz atabilirsiniz.

31 Mart Perşembe

Tiyatro / Maçın Adamı / Atatürk Kültür Merkezi / 18:00

İstanbul Mart Ayi Tiyatro Etkinlikleri – Maçın Adamı

Oyun, sıradan bir yaşamı olan bir adamın babasını kaybetmesinin üzerine bir sürü soruyla baş başa kalışını anlatıyor. Kayhan Berkin’in yönettiği oyunda Cem Zeynel Kılıç ve Kerim Urun sahne alıyor.

Konser / Hakan Başar Trio / Zorlu Touche / 21:00

Türkiye’nin en genç caz piyanisti olan Hakan Başar’a deneyimli müzisyenler Ferit Odman ve Ozan Musluoğlu sahnede eşlik edecek. Genç yaşına rağmen yurt içi ve yurt dışında birçok sahne deneyimi olan ve beğeniyle karşılanan Hakan Başar’ı daha önce izlemediyseniz bu güzel caz kulüp ortamı çok keyifli bir deneyim olabilir.

Bir İstanbul Etkinlik Rehberimizin daha sonuna geldik.

Gelecek ay yeni bir mevsimde,  umut dolu bahar tomurcuklarıyla buluşmak üzere.

Güzel keşiflerle ve etkinliklerle dolu, mutlu ve sağlıklı bir ay diliyoruz.

Sevgiler,

Farah Samuray

Bizi instagramdan takip edebilir veya bültenimize buradan üye olabilirsiniz.

More from Farah Samuray

Online Etkinlik Rehberi – Ocak 2021

Yeni kararların, başlangıçların, güzel hedeflerin ayı Ocak; kucağında iyiliklerle, mutluluklarla gelsin. Hayatın...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir