İstanbul Etkinlik Rehberi Kasım 2021

İstanbul Etkinlik Rehberi - Neşe

Renkleri yeşilden kırmızıya dönen, adeta görsel şölen yaşatan ağaçlar, yerlerde hışırdayan yapraklar, sadece romantik bünyeler için değil herkes için İstanbul sokaklarını daha sevilesi hale getiriyor. Biz de bu mutlu tabloya biraz sergi, biraz tiyatro, azıcık da konser ekleyip size daha keyifli bir Kasım ayı yaşatalım istedik. Kahvenizi ya da çayınızı alıp en sevdiğiniz playlisti açmak sizden, en güzel İstanbul etkinliklerini bir araya getirmek bizden!

Dışarıdaki sonbahar renklerinin sıcaklığının her gününüze yayılması için sizi İstanbul Etkinlik Rehberimize davet ediyoruz.

1 Kasım Pazartesi

Müzikal / Notre Dame’ın Kamburu / Trump Sahne / 20:30

Aya ve haftaya başlangıç için hem göze hem kulağa hem de ruha iyi gelsin diye bir müzikal önerisi ile geldik.

Notre Dame’ın Kamburu’nu elbet bilirsiniz ama kalabalık bir ekiple tiyatro sahnesinde izlememiş olabilirsiniz. Kilise zangocu Quasimodo’nun Esmeralda’ya aşkı, içine düştüğü ikilemler ve ruhsal çıkmazları, sahnede hem dans hem de müzikle epik bir şekilde izleyici ile buluşuyor.

Buradan hem kadroya hem de etkinlik detaylarına ulaşabilirsiniz.

Sergi / Akbank 39. Günümüz Sanatçıları Sergisi / Akbank Sanat Beyoğlu

Akbank Sergi - İstanbul Etkinlik Rehberi
Akbank Günümüz Sanatçıları Sergisi – İstanbul Etkinlik Rehberi

Murat Tabanlıoğlu küratörlüğünde gerçekleşen ve önemli isimlerden oluşan bir jüri tarafından seçilen 20 eserin görülebileceği bu sergi 20 Kasım’a kadar devam ediyor.

Genç sanatçıların değişik disiplinlerde eserlerini ortaya koydukları bu serginin teması balkon.

Özellikle evlerimizde daha fazla zaman geçirmek zorunda kaldığımız son 1.5 yılda daha farklı bir anlam yüklenen evimiz, kıymetlenen balkonlarımız ve belki de sadeleştirmenin yollarını aradığımız hayatlarımız, yeni kuşak sanatçıların bakış açısıyla ele alınmış. Görmenizi tavsiye ederiz.

2 Kasım Salı

Sergi / Monet & Friends / Galataport

Monet & Friends için sergiden çok bir dijital deneyim diyebiliriz. Picasso, Renoir ve daha birçok ressamın eserleri ve fonda eşlik eden Offenbach, Ravel notaları sizi Galataport’ta gezerken ara sıra Paris sokaklarına da taşıyacak. 14 Kasım’a kadar görebilirsiniz.

Tiyatro / Istırap Korosu / Alan Kadıköy / 20:00

İstanbul Kasım etkinlik rehberinde en heyecan verici unsurlardan birisi elbette İKSV Tiyatro Festivali. Istırap Korosu, festival kapsamında rehberimizde yer vereceğimiz ilk oyun.

Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun yazıp yönettiği oyunda Seda Türkmen ve Deniz Karaoğlu sahnede yer alıyor. Oyun 2 kişilik olsa da aslında hem çok sesli hem de çok renkli. Birbiriyle yan yana ama belki de aralarında dağlar kadar mesafeler olan komşular, bir apartmanın sakinleri; her türlü sesi ve duygusuyla sahneye taşınıyor. Temposu tükenmeyen ve bir apartmandan başlayıp şehir hikayesine varan bu oyunu kaçırmak istemeyenlere etkinlik biletleri bu bağlantıda.

3 Kasım Çarşamba

Atölye (yoga) / Boğaz’da Yoga / Sait Halim Paşa Yalısı / 10:00

Hafta ortasında bir soluklanmak, boğaz  havası alıp hem ruhunuzu hem de bedeninizi rahatlatmak için sizi yogaya davet ediyoruz.

Yoga Şala eğitmenlerinden Duygu Erokan ile 1 saatlik Vinyasa Yoga dersi her seviyeden yoga severe açık. Yalnız yanınızda kendi matınızı getirmeniz gerektiğini not düşelim. Etkinliğin biletlerine ulaşmak için link aşağıda sizi bekler.

https://www.biletix.com/etkinlik/0Y527/TURKIYE/tr

Tiyatro / Hayatım Roman / Trump Sahne / 20:30

Usta tiyatrocu Ali Poyrazoğlu bu sefer kendi hayatından bir komedi yaratıyor. Dolu dolu bir hayata, enteresan öykülere ve güzel bir komediye izleyici olmak isterseniz biletler burada.

4 Kasım Perşembe

Tiyatro / 45 Saniye / Kültüral Performing Arts / 20:30

45 saniye, bir kadının aklından geçenlerle cebelleştiği 45 saniyesini anlatan ve 45 dakika süren bir oyun. Duygu Serin, Melda Narin Güler ve Aybike Turan sahneyi paylaşıyor.

Tiyatro / Neşe / Zorlu PSM / 20:00

İstanbul Etkinlik Rehberi – Neşe

Pippo Delbono ve ekibi, dans, şiir, müzik, biraz hüzün, biraz neşe ve biraz da masalla harmanladıkları görkemli oyunları “Neşe” ile, sizi birkaç saatliğine başka bir dünyaya götürecek.

Aslında Neşe, Delbono’nun yıllarca aynı sahneyi paylaştığı, birkaç yıl önce yaşama veda eden Bobo’ya bir veda. Ama hüzünden çok görkemli bir veda. Baştan aşağı çiçeklerle donatılmış bir sahnede, kalabalık bir kadroyla, ne olursa olsun yaşama dört elle sarılmamız ve neşeyi hiç bırakmamamız gerektiğini hatırlatan iç ısıtacak bir oyun.

Tiyatro Festivali’nin iddialı eserlerinden Neşe’yi izlemek isteyenler için, etkinliğin bilet linkini buraya bırakıyoruz. Ayrıca oyunda Türkçe altyazı da olacağını minik bir not olarak hatırlatalım.

5 Kasım Cuma

Tiyatro / Unutmak / Fişekhane Ana Sahne / 20:30

Tek perdelik oyunun baş rollerinde Deniz Uğur ve Erdinç Gülener var. Unutmak, aslında klasik bir hikaye gibi başlıyor. Tanışıp birbirine aşık olan bir kadın ve adam, evleniyorlar, çocukları oluyor ve sıradan görünen bir hayat sürüyorlar. Ve bir gün bu hayat aniden dağılıveriyor. Tristan Bernays’ın yazdığı oyun ülkemizde ilk defa sahnelenecek. İlginizi çektiyse sizin için aşağıya bilet linkini bırakıyoruz.

https://www.biletix.com/etkinlik/0BQ46/TURKIYE/tr

Konser / Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars / Moda Kayıkhane / 21:00

İstanbul Konserleri – Ayhan Sicimoğlu

Ayhan Sicimoğlu, yerinde duramayan orkestrası ve Latin ezgileri, iyi hissetmek için her zaman garanti bir etkinlik olabilir. Hele bir de Moda’nın hafif nostaljik atmosferi ile bir araya gelirse! Sizi bu konser aracılığıyla enerjisi bitmeyecek, İstanbul’da denize sıfır bir geceye davet ediyoruz. Biletler burada.

Festival / Mix Festival / Zorlu PSM

Zorlu’nun ev sahipliği yaptığı ve “çok sesli festival” olarak tanımladığı Mix Festival, 5. yılında.

2 güne yayılan bu festivalde müzik hiç susmayacak ve iyi müziğe bir sürü yan etkinlik eşlik edecek. Gaye Su Akyol, Nova Norda, Lalalar, Ah! Kosmos, Coma ve Goose sahne alacak isimlerden birkaçı. Ayrıca festival boyunca birçok DJ, Zorlu’nun keyifli açık hava etkinlik mekanı amfide gün boyu müzik yapacaklar. Bu linkten hem bilet satın alabilir hem de festival boyunca izleyebileceğiniz isimlerin tam listesine ulaşabilirsiniz.

6 Kasım Cumartesi

Tiyatro / Hoşgeldin Boyacı / Mall Of İstanbul Sahne / 20:30

Erdal Özyağcılar’ı uzun bir aradan sonra ilk defa bu oyunla sahnede izleme fırsatı bulacağız. Kendisine Berna Laçin ve Gözde Çetiner eşlik ediyor.

Hep aktör olma hayalleri kuran ama para kazanma uğruna boyacılık yapmaya başlayan bir adamın hikayesi. Çalıştığı bir evde bir gün kendisini enteresan bir aile trajedisinin ortasında buluyor ve hikaye ilginçleşiyor. Devamını merak edenler için bilet linkini buraya iliştirdik.

Tiyatro / Shirley Valentine / Fişekhane Ana Sahne / 20:30

İstanbul Tiyatroları – Shirley Valentine

Willy Russel’ın yazdığı oyunda Shirley karakterini Sumru Yavrucuk canlandırıyor. Tek kişilik bu müzikli komedide, yeteneklerinin pek farkında olmayan bir kadının kendini keşfetme ve hayatının kontrolünü yeniden ele alma hikayesi anlatılıyor. Dünya çapında tiyatro literatürünün en başarılı kadın oyunlarından birisi kabul edildiğini ve Sumru Yavrucuk’un aynı zamanda yönetmen koltuğunda yer aldığını da ekleyelim. Bu bağlantıdan etkinliğin biletlerine ulaşabilirsiniz.

Tiyatro / Oedipus / Atlas 1948 Sineması / 14:00

İKSV Tiyatro Festivali kapsamında sahnelenecek Oedipus, Hollanda seçkisinden Türkçe altyazılı bir oyun. Oyunun yönetmeni Robert Icke, Laurence Olivier ödülüne layık görülmüş en genç sanatçı. Özellikle klasik eserlere getirdiği yenilikçi yorumlar çok takdir alıyor. Zaten Oedipus bu oyunda hayatın en büyük sırrını çözen siyasetçi olarak karşımıza çıkıyor. Bu enteresan yorumu sahnede izlemek isterseniz bilet satın alabileceğiniz bağlantıyı aşağıya bıraktık.

https://www.passo.com.tr/tr/etkinlik/oedipus-iksv-tiyatro-festivali-bilet/2182321

7 Kasım Pazar

Brunch / Jazz Brunch Her Pazar Station’da / Fairmont Quasar / 12:00

Canlı müzik ve enfes lezzetlerle donatılmış bir sofra! Adeta ideal Pazar sabahının tanımı gibi olan bu cümle, İstanbul Fairmont’ta hayat buluyor. Black Band ve Suami Ramirez Orkestrası’nın dönüşümlü olarak sahne aldığı ve her Pazar misafirlerin özenle ağırlandığı bu brunch, yeni haftaya hazırlanmak için güzel bir seçim olabilir.

Konser / Alkan: Bir Tuhaf Romantik / CRR Konser Salonu / 19:00

Romantik dönemin önemli sanatçılarından biri olmasına rağmen çok da bilinmeyen Fransız besteci Charles Valentin Alkan, aynı zamanda döneminin sanatçıları tarafından  mükemmel bir tekniği olduğu söylenen önemli bir piyanist. Sanatçının eserleri Tutu Aydınoğlu ve Başar Can Kıvrak tarafından bu etkinlikte dinleyiciyle buluşturulacak. Aşağıdaki linkten hem gecenin programına hem de biletlere ulaşabilirsiniz.

https://www.biletix.com/etkinlik/0CR25/TURKIYE/tr

8 Kasım Pazartesi

Tiyatro / Kundakçı / Maximum Uniq Hall / 21:00

İstanbul Tiyatroları – Kundakçı

Grigory Gorin’in yazdığı, orijinal adı Forget Herostratus olan oyunu Haluk Bilginer çevirmiş ve yönetmeni de Muharrem Özcan. 2 perdelik bu oyunu izleyenlerin bir sürü güzel yorumunun ortak noktası ise hiç düşmeyen tempo ve gülmekten yorulmak.

Konuya gelecek olursak, pazarcı Herostratos Artemis Tapınağı’nı yakar. Niyeti nedir bilinmez ama toplum birden en tepeden tabana kadar karman çorman olur. Hukuk, iktidar, adalet derken bir sürü kavrama dokunan oyunun metni günümüzde yaşadığımız aksaklıklara dokunduracak kadar da güncel. Sahnede Haluk Bilginer, Tuna Kırlı ve Muharrem Özcan’ı böyle temposu yüksek bir komedide izlemek isterseniz buyrun biletler burada.

9 Kasım Salı

Konser / Şair Şarkıları: Güvenç Dağüstün & Burçin Büke & Doğan Duru / Enka Oditoryum / 20:30

Sesiyle ve canlı performanslarıyla çok keyifli müzik akşamları yaşatan opera sanatçısı Güvenç Dağüstün ve piyanist Burçin Büke’nin sahnesine Redd grubunun solisti Doğan Duru konuk oluyor. Gecenin güzel detayı ise Ömer Hayyam’dan Nazım Hikmet’e kadar ünlü şairlerin şiirlerinden bestelenmiş olan şarkıların seslendirilecek olması. Hem sohbet hem de müzik dolu bu gece haftanın başlangıcı için güzel bir seçenek olabilir. Aynı fikirdeyseniz, etkinlik biletleri burada.

Tiyatro / Tarla Kuşuydu Juliet / Kadıköy Halk Eğitim Merkezi / 20:30

İstanbul Etkinlik Ajandası – Tarla Kuşuydu Juliet

Juliet dendiğinde ilk anda aklımıza gelen isim Romeo’nun aşkı Juliet; tahmin doğru. Ancak bu sefer hikaye biraz farklı. Shakespeare’in eserine alternatif bir son niteliğindeki bu müzikli komedide Juliet huysuz ve dırdırcı, Romeo ise son derece tembel. Engin Alkan ve Sevinç Erbulak’ın baş rolleri paylaştığı bu oyun bildiğimiz bir masalı bambaşka ihtimallerle yeniden yazıyor.

Tiyatro / Gabriel’in Düşü / Alan Kadıköy / 20:00

Gabriel’in Düşü, Midilli Adası’nda geçen bir hikaye ve 3 çiftin yaşadıklarının etrafında dönüyor. Türkiye’den göç etmiş yaşlı bir Rum çift, Suriye’deki savaştan kaçan bir çift ve ilişkilerine yeni bir yön vermeye çalışan, İstanbul’dan gelen bir başka çift. Bu altı insanın kendi kişisel hikayelerinden yola çıkarak bir kelebek etkisi sahneye taşınıyor. Ayşegül Tekin, Çiçek Dilligil, Batur Belirdi, Banu Çiçek, Burak Tamdoğan ve Ersin Umut Güler aynı sahneyi paylaşıyor. Bu linkten etkinlik biletini satın alabilirsiniz.

10 Kasım Çarşamba

Konser / Atatürk’ün Anısına – Gedik Filarmoni Orkestrası “Bir Nefes” / CRR Konser Salonu / 20:00

Atatürk’ü andığımız bu özel günde O’nun hatırasını müzikle taçlandırmak için Gedik Filarmoni Orkestrası sahnede birçok esere hayat verecek. Konserin programına ve biletlerine bu linkten ulaşabilirsiniz.

Konser / Atatürk’ü Düşünmek: Cihat Aşkın & Cana Gürmen / Enka Oditoryumu / 20:30

Ünlü keman virtüözü Cihat Aşkın ve Türkiye’nin en geniş repertuarlı piyanistlerinden Cana Gürmen, Atatürk anısına düzenlenen bu resitalde bir araya geliyorlar. Birçok farklı bestecinin eserinin seslendirileceği gecenin finali ise bir Selanik türküsü olan Bülbülüm Altın Kafeste ile yapılacak. Etkinlik biletlerine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

11 Kasım Perşembe

Atölye (yemek) / Cocktail Workshop / Eataly Mutfak Atölyesi / 19:00

istanbul Kasım Ayı Atölyeleri – Cocktail Workshop

Yaklaşık 3 saat sürecek bu atölyede Aperol Spitz, Margarita, Whisky Sour gibi klasik kokteyllerin yapımını öğrenirken genel olarak kokteyl hazırlamaya dair de birçok ipucu yakalayacaksınız. Hazırladığınız kokteyller ve Eataly atıştırmalıkları ile çok keyifli bir akşam aktivitesi sizi bekliyor. Bu bağlantıdan biletlerinizi satın alabilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki yazı da ilginizi çekebilir;

İstanbul’un En İyi Restoranları

Tiyatro / Plastik Aşklar / Trump Sahne / 20:30

Bir tarafta eğitimli, kültürlü, hayatı hafife alan bir kadın, diğer tarafta da çekingen, kendini savunamayan bir başka kadın…Bambaşka hayatlardan gelen, bambaşka hayallere sahip olan bu iki kadın bir gece bir araya geliyor ve hayatla yüzleşmelerini nefis bir komediyle izleyici ile paylaşıyorlar. Ali Cüneyd Kılcıoğlu’nun yazdığı bu güzel komedide Oya Başar ve Ebru Kural sahneyi paylaşan isimler.

12 Kasım Cuma

Tiyatro / Asi Kuş / Mall Of İstanbul / 20:30

Ali Poyrazoğlu, Asi Kuş’ta hem yönetmen, hem yazar hem de oyuncu. Oyundan öte sahneye bir ustalık taşıyor diyebiliriz. Ünlü opera Carmen’i sahneliyor ama tüm rolleriyle, adeta Carmen’i sahnede tek başına baştan yaratarak. Komedi, bale ve opera tek bir oyunda bir arada. Daha okurken bile meraklandıysanız biletler için şöyle buyrun.

Gösteri / Yılmaz Erdoğan – Münaşaka / Beşiktaş Kültür Merkezi / 21:00

Yılmaz Erdoğan 3 yıl aradan sonra Münaşaka ile tek kişilik gösterilerine dönüyor. Haftayı kahkaha ile kapatmak isteyenlere güzel bir alternatif diye düşünüyoruz.

Tiyatro / Vişne Bahçesi / DasDas / 20:00

Anton Çehov’un yazdığı Vişne Bahçesi, 19. yüzyıl Rusya’sında geçiyor. Bir ailenin, ülkenin içinde bulunduğu değişim rüzgarlarının kendi hayatlarına yansımasıyla baş etme şeklini ele alan oyunda, hüzün, komedi, mutluluk iç içe. Zamansız ve her şart ve dönemde bir ders çıkarılabilecek nitelikte bir klasik. Yönetmen Mehmet Birkiye, sahnede ise oldukça kalabalık ve usta bir oyuncu kadrosu var. Buradan biletlere ve etkinlik detaylarına ulaşabilirsiniz.

Hafta sonu planlarınız arasında yakın bir yerlere kaçmak, biraz daha farklı bir atmosferde nefes almak varsa, sizi buraya, Sapanca’da konaklama seçeneklerini bir araya getirdiğimiz yazımıza davet ediyoruz. Biraz orman havası yenilenmek için çok iyi bir fikir olabilir.

13 Kasım Cumartesi

Sergi / Baselected / Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi

2017 yılından beri 500’ü aşkın yeni mezun genç sanatçı adayını eserleriyle konuk eden Base, bu özel sergide ilk 5 edisyonda yer almış 37 sanatçının işlerinden bir seçkiyi sanatseverlere sunuyor. Derya Yücel küratörlüğünde gerçekleşecek bu sergi aynı zamanda Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nin de bir parçası. Tophane-i Amire’nin tarihi atmosferinde gerçekleşecek sergiyi ziyaret etmek için son gün 14 Kasım.

14 Kasım Pazar

Sergi / AKM Dün ve Bugün / AKM Opera Balkon Fuayeler

Geldik İstanbul etkinlik rehberinde en heyecanlı habere, sergiye. Açılışını heyecanla beklediğimiz, önünden geçerken merakla detaylarını görmeye çalıştığımız Atatürk Kültür Merkezi nihayet ziyarete ve etkinliklere açıldı. İstanbul’un hatta Türkiye’nin sembollerinden biri olan AKM’nin, hem şimdiki halini hem de tarihini merak ediyorsanız bu sergiyi kaçırmayın deriz. Murat Tabanlıoğlu küratörlüğünde arşiv belgeleri, maketler ve eski kayıtlarla AKM tarihi meraklıları ile buluşuyor. Ziyaret için son gün 28 Kasım.

15 Kasım Pazartesi

Tiyatro / Hayal Satıcısı / Kadıköy Halk Eğitim Merkezi / 20:30

İstanbul Tiyatroları – Hayal Satıcısı

Hayal Satıcısı, Berna Laçin’in sahneyi yeteneğiyle doldurduğu tek kişilik bir oyun. Kadınlara, kadınların dertlerine ve erkeklere, şiddete, trajikomik öykülere, travmalara, falcı Serpil’in gözünden bakıyoruz, kendimizi ve birçok tanıdığımızı O’nun tuttuğu aynadan görüyoruz. Enteresan değil mi? Etkinlik biletleri sizi burada bekliyor.

Tiyatro / Birazdan Gideriz Şimdi Yağmur Yağıyor / Moda Sahnesi / 20:00

İKSV Tiyatro Festivali kapsamında sahnelenecek oyun, aynı eve ve aynı hayata sıkışıp kalmış bir kadın, bir adam ve hasta bir babanın hikayesini anlatıyor. Hem aile kavramının hem de ikili ilişkilerin sorgulandığı oyunun yönetmeni Aslı Ceren Bozatlı, oyuncular ise Gizem Erdem ve Tanıl Yöntem. Biletlere ulaşabileceğiniz link burada.

Moda’ya kadar gelmişken aşağıdaki yazımızı da okumayı unutmayın;

Moda’da Gezilecek Yerler

16 Kasım Salı

Tiyatro / Che’nin Vedası / Kadıköy Halk Eğitim Merkezi / 20:30

Che Guevara’nın düzene karşı savaşmakla geçen ömrünü ve özellikle son gününü konu edinen bu tek kişilik oyunda sahnede Vural Bingöl var. Oyuncu aynı zamanda oyunun yönetmeni.

17 Kasım Çarşamba

Tiyatro / Sait Faik – Bir İnsanı Sevmekle Başlar Her Şey / Barış Manço Kültür Merkezi / 20:30

Sait Faik’in Bir İnsanı Sevmekle Başlar Her Şey eseri, Kara Kutu ekibiyle sahneye taşınıyor. Burgazada, aşkı Eleni, İstanbul geceleri, düşleri ve daha nicesi bu oyunda.

Tiyatro / Ölün Bizi Ayırana Dek / Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi / 20:30

İstanbul Etkinlik Ajandası – Ölün Bizi Ayırana Dek

Hakan Yılmaz ve Ebru Cündübeyoğlu’nun sahnede canlandırdığı Cansu ve Serdar, boşanmaya karar vermiş bir çifttir. Boşanacakları günün öncesindeki gece, kendileri için verilen bir partiye katılırlar ve sabah uyandıklarında geceye dair hiçbir şey hatırlamadıkları gibi bir de salonlarında bir ceset vardır. Bu komedi ilginizi çektiyse bilet satın alabileceğiniz linki şöyle bırakıyoruz.

18 Kasım Perşembe

Tiyatro / Küvetteki Gelinler / Caddebostan Kültür Merkezi / 20:30

Küvetteki Gelinler, Beth Graham ve Charlie Tomlinson’ın eserinden dilimize çevrilmiş ve yönetmenliğini de Erdal Beşikçioğlu yapmış. Aynı adam tarafından güzel sözlerle kandırılıp öldürülen 3 farklı kadının çarpıcı hikayesi anlatılıyor. Oyuncular Hazal Türesan, Selin Zafertepe ve Naz Göktan. Etkinliğin biletlerini buradan satın alabilirsiniz.

Tiyatro / On Kişiydiler / Tiyatro Ak’la Kara / 20:30

Agatha Christie’nin bu eseri Türkiye’de ilk defa İstanbul’da sahneleniyor. Üstelik bu oyunla birlikte Ediz Hun yıllar sonra tekrar tiyatro sahnelerine dönüyor. Konusu ise şöyle; zencilerin yaşadığı bir adada verilecek yemeğe birbirini tanımayan 10 kişi davet edilir. Neden adada olduklarını anladıklarında ise her şey için çok geçtir. Heyecan dozu yüksek bu oyunun biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

19 Kasım Cuma

Tiyatro / Beni Sakın Yumruklardan / Alan Kadıköy / 20:00

İKSV Tiyatro Festivali kapsamında sahnelenecek olan oyunda, son zamanlarda sıklıkla şahit olduğumuz, özellikle sosyal medyayla iyice ateşlenen linç kültürü ve bununla beraber özgürlüğün tanımı ele alınıyor. Ceren Ercan’ın yazdığı oyunda Yiğit Sertdemir ve Ecem Uzun sahneyi paylaşıyor. Alican Yücesoy ise dış ses olarak katkıda bulunuyor. Etkinliğin bilet linkini buraya bırakıyoruz.

Tiyatro / Aşk Geçmişim / Zorlu PSM / 20:30

İstanbul Kasım Ayı Tiyatroları – Aşk Geçmişim

Aşk Geçmişim, aynı şirkette çalışan Tom ve Amy’nin yaşadıkları tek gecelik ilişki sonrası hiç istemedikleri halde kendilerini fırtınalı bir aşkın ortasında bulmalarını anlatıyor. İkisinin de geçmiş deneyimleri oldukça kötü ve bu durumla nasıl başa çıkacaklarını pek de bilemiyorlar. Sahnede Şebnem Bozoklu, Rıza Kocaoğlu ve Melisa Doğu var. Sahnelendiği ülkelerde birçok ödüle layık görülen D.C. Jackson’ın yazdığı bu oyun haftayı bitirmek için eğlenceli bir aktivite olabilir. Etkinlik bileti burada.

20 Kasım Cumartesi

Tiyatro / Sıfır Noktasındaki Kadın / Caddebostan Kültür Merkezi / 20:30

Oyun, Neval El Seddavi’nin aynı isimli romanından uyarlanmış. Kanatır ceza evinde cinayet suçundan yatan idam mahkumu Mısırlı Firdevs’in ölmeden hemen önce yazara anlattığı yaşam öyküsü Selma Demiröz çevirisi ile sahneye taşınmış. Firdevs rolünde ise İpek Taşdan var.

Konser / Balthazar / Volkswagen Arena / 21:30

Balthazar’ın yormayan, aksine dinlendiren pop-rock tınıları ve dozunda elektronik dokunuşları onları birçok playlistin vazgeçilmezi haline getirdi. Özellikle canlı performansları aslında yaptıkları müziğin ne kadar zengin olduğunu da gösteriyor. Son albümleri Sand ve kulaklarımızda yer eden eski şarkılarıyla İstanbul sahnesinde iyi müzikle dolu bir gece yaşatacaklarını düşünüyoruz. Biletler tam da burada.

Etkinlik rehberimizin geri kalanını yerinizde tatlı tatlı dans ederek okumanız için aşağıya güzel bir Balthazar playlisti iliştiriyoruz.

22 Kasım Pazartesi

Tiyatro / Lal Hayal / Maximum Uniq Hall / 21:00

İstanbul Kasım Ayı Etkinlikleri – Lal Hayal

Birbirinden farklı yedi kadın, bir polisiye hikayenin içinde bir araya geliyor. Üniversite öğrencisi, kuaför, eski İstanbul hanımefendisi, jinekolog, babaanne…hepsi aynı hikayenin, çözülmesi gereken gerilimli bir olayın içinde. Üstelik sahnede hepsini Songül Öden canlandırıyor. Bu heyecan dolu performans gösterisini daha önce izlemediyseniz sizin için bilet linkini buraya bırakıyoruz.

Tiyatro / Kral Lear / Zorlu PSM / 20:30

Kralın, ülkesini kızları arasında bölüştürme hikayesini konu edinen Shakespeare’in ünlü trajedyası, Muharrem Özcan yönetmenliğinde sahneleniyor. Baş rollerde ise Haluk Bilginer, Berfu Öngören, Hare Sürel ve Nazlı Bulum var. Bilet linkimiz ise burada.

23 Kasım Salı

Tiyatro / Baba / Enka Oditoryumu / 20:30

Florian Zeller’in yazdığı oyun, dünya çapında başarılar kazandı ve hatta son zamanlarda yazılmış en iyi oyunlardan biri olarak gösteriliyor. Serdar Biliş’in çevirisini yaptığı Baba’nın yönetmeni ise Tamer Can Erkan. Bir adamın hayatının bir trajediyle birlikte nasıl değiştiğini anlatan oyunda Şerif Erol, Zeynep Dinsel, Devrim Özder Akın ve Kübra Balcan sahneyi paylaşıyor.

Aşağıdaki linkten etkinlik biletlerine  ulaşabilirsiniz.

https://www.biletix.com/etkinlik/0FJ24/TURKIYE/tr

Tiyatro / Akciğer / Maximum Uniq Box / 21:00

İstanbul Kasım Ayı Etkinlikleri – Akciğer

Akciğer, gündemimizin çok içinden bir endişeyi konu ediniyor; iklim değişikliği kriziyle savaşmaya çalışan bir dünya ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmış insanoğlu. Oyunda, hem kendi nesilleri hem de insanlık için çocuk yapmak ya da yapmamak ikilemine düşmüş bir çiftin yaşadığı kaos anlatılmış. Baş rollerde Nergis Öztürk ve Engin Hepileri var. Oyun tek perde ve 90 dakika. Etkinlik biletleri de burada.

24 Kasım Çarşamba

Tiyatro / Şahmaran / Caddebostan Kültür Merkezi / 20:30

Şahmaran, Suzan Acun İlhan’ı hem yönetmen hem de oyuncu olarak gördüğümüz, tek kişilik bir müzikli oyun. Tanrıçalıktan büyücülüğe, annelikten modern kadın figürüne kadar, tarih boyunca kadının üstlendiği misyonu Şahmaran efsanesi üzerinden anlatan mitolojik bir hikaye sizi bekliyor.

Tiyatro / Pencere / Zorlu PSM / 20:30

İstanbul Kasım Ayı Tiyatroları- Pencere

Pencere, David Hare’in Skylight isimli oyunundan dilimize çevrilmiş. Haluk Bilginer, Esra Bezen Bilgin ve Kürşat Demir’in baş rolleri paylaştığı oyunun yönetmeni Birkan Uz. Oyun, farklı görüşlere sahip ve 3 yıl önce ilişkilerini bitirmiş bir adam ve kadının tekrar bir araya gelerek bir gelecekleri olup olmayacağına dair sorgulamalarını işliyor. Pencere’nin biletleri burada.

26 Kasım Cuma

Konser / An Epic Symphony – Gaye Su Akyol / Volkswagen Arena / 20:00

Gaye Su Akyol, hem tavrı, hem şarkı sözleri hem de müziğiyle son derece güçlü işlere imza atıyor. Açık havanın ve şarkılarına eşlik edecek senfonik bir orkestranın, geceyi unutulmaz hale getireceğine eminiz. Siz de aynı fikirdeyseniz bilet linkimizi şöyle bırakalım.

Konser / Aşk Şarkıları ve Öyküler –  İlhan Şeşen & Sunay Akın / Enka Oditoryumu / 20:30

Müzik ve şiirin iç içe geçtiği, aşk öyküleriyle süslenmiş bir etkinlik önerimiz var. İlhan Şeşen gitarı ve yorumuyla, Sunay Akın da şiirleri ve öyküleriyle sahnede buluşuyorlar. Sen Benim Şarkılarımsın, Rüzgar ve kalbinize dokunan daha birçok şarkı bu gecede hikayeleriyle birlikte sizi bekliyor olacak.

27 Kasım Cumartesi

Tiyatro / Mağrur Fil Ölüleri / Profilo Kültür Merkezi / 20:30

İstanbul Etkinlikleri – Mağrur Fil Ölüleri

Oyunumuz, 1969’u 1970’e bağlayan yılbaşı gününde geçiyor. Dışarı çıkmak ile çıkmamak arasında kararsız kalan çiftin evine kimin yolladığı ve içinde ne olduğu belli olmayan bir kutu gelir ve gece birden heyecanlı bir atmosfere bürünür. Dönemin müzikleri ve dekoruyla size hem nostaljik hem de keyifli bir akşam yaşatacak olan oyunda Sarp Aydınoğlu, Sezin Boyacı ve Caner Coşkun sahneyi paylaşıyor. Buradan biletlere ulaşabilirsiniz.

28 Kasım Pazar

Tiyatro / Şen Makas / Profilo Kültür Merkezi / 16:00

Şen Makas, Amerika tiyatro tarihinin en uzun süre oynanan oyunu olarak Guiness Rekorlar Kitabı’na girmekle kalmamış bir de Charlie Chaplin Komedi Ödülü’nü alan tek oyun olarak tarihe geçmiş. Ülkemizde ilk defa 1997’de sahnelenen oyunun günümüzdeki versiyonu zamandan kopmamak adına yapılmış güncel eklemeler içeriyor.

Şen Makas’ın yönetmen koltuğunda Nedim Saban var. Oyuncular ise Melek Baykal, Bülent Seyran, Jess Molho ve Özgür Yetkinoğlu. Bir kuaför salonundaki olay yeri incelemesinin ve katilin bulunmasının seyircilerin katılımıyla interaktif olarak yapılması ve oyunun finalinin seyircinin oylarıyla değişmesi de oyuna ayrı bir ilginçlik katıyor.

Konser / Kremerata Baltica / CRR Konser Salonu / 19:00

Dönemimizin en iyi kemancılarından birisi olarak kabul edilen Gidon Kremer’in kurduğu Kremerata Baltica, bir piyano, keman ve vibrafondan oluşuyor. Orkestra, dünyanın dört bir yanında verdiği konserlerde büyük övgülere layık görüldü. Bu akşamki etkinlikte de Vivaldi, Chopin ve Rota eserlerine yer verecekler.

29 Kasım Pazartesi

Konser / Fatih Erkoç & Kerem Görsev Trio / Caddebostan Kültür Merkezi / 20:30

Fatih Erkoç’un ipek sesi ve Kerem Görsev’in piyanosu aynı sahnede bir araya gelirse tadına doyulmaz bir gece olur ve İstanbul’un pazartesi sendromundan kırıntı bile kalmaz diye düşünüyoruz. Bu nefis caz gecesinin biletleri için tıklayınız.

30 Kasım Salı

Konser / Hakan Başar Caz Trio / Enka Oditoryumu / 20:30

Hakan Başar Türkiye’nin en genç caz piyanistlerinden. Sahnede kendisine iki tecrübeli ve önemli isim eşlik ediyor; Ferit Odman ve Ozan Musluoğlu. Bu harika üçlü, caz, gospel, latin caz ve blues tarzları arasında tatlı geçişlerle güzel bir müzik gecesi vaadediyorlar. Bu bağlantıdan etkinlik biletlerine ulaşabilirsiniz.

Tiyatro / Yaralarım Aşktandır / Caddebostan Kültür Merkezi / 20:30

İstanbul Kasım Ayı Etkinlikleri – Yaralarım Aşktandır

Füruğ Ferruhzad, İran’da doğmuş, Fars şiirin önemli isimlerinden bir kadın şair. Yaşadığı coğrafyanın zorluğunda, sadece kendi hayatına değil birçok farklı kadının hayatına bir ses olmuş şiirleri. Şebnem İşigüzel’in yazdığı oyunda Nazan Kesal bu özel kadını sahneye taşıyor. Yaralarım Aşktandır’ın biletleri burada.

Bir İstanbul etkinlik rehberimizin daha sonuna geldik. Önerilerimizin hayatınıza renk katmasını, günlerinizi daha da güzelleştirmesini diliyoruz. Gelecek ay şehre dair yeni güzelliklerde buluşmak üzere.

Bizi instagramdan takip edebilir veya bültenimize buradan üye olabilirsiniz.

Sevgiler,

Farah Samuray

 

 

 

 

More from Farah Samuray

İstanbul Etkinlik Rehberi Temmuz 2022

Havanın yavaş yavaş şapka ve güneş koruyucu aratma seviyesine geldiği, akşam üstü...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir