Belgrad’ın En İyi Restoranları / Belgrad’da Ne Yenir?

Belgrad'ın en iyi restoranları - Hotel Moskva
Belgrad'ın en iyi restoranları - Hotel Moskva

Belgrad, yan komşumuz gibi sık sık ziyaret ettiğimiz Avrupa ülkelerine göre hesaplı ve bizim damak tadımıza yakın yemekler bulunan bir ülke. O yüzden lezzet turu bile yapılıyor sıkça. Biz de Belgrad’ın en iyi restoranlarını ve mekanlarını sıralayalım dedik. Ancak şunu baştan söyleyelim; internette önerilen veya instagram’da bolca övülen yerlerin çoğunda hayal kırıklığına uğradık.

İkinci uyarı, mekanlar ve yemekler sosyal medyada öyle bir fotoğraflanıyor ki gittiğinizde hayatınızın en iyi ambiyansıyla veya yemeğiyle karşılaşacağınızı düşünüyorsunuz, işte bu beklentiyi 5’e hatta 10’a bölün; işte karşılaşacağınız yemek veya ortam böyle olacaktır.

Belgrad’ın meşhur yemekleri;

  • Cevapi
  • Sarma
  • Sutlaj
  • Av hayvanları

Belgrad’ın En İyi Restoranları

Lovac (Av hayvanları)

Belgrad'da ne yenir- Lovac Restoran
Belgrad’da ne yenir- Lovac Restoran

Şüphesiz, bizim için Belgrad’ın en iyi restoranı Lovac. Restoranın logosundan da anlaşılacağı gibi, av hayvanları servis ediyorlar.  Genelde tercih edilen yemekler, tavşan, geyik ve ördek eti. Bizim tercihimiz, geyik eti ve kremalı mantarla yapılan, dışı çıtır yufkadan oluşan hunter’s basket oldu.

Masa masa gezen ve canlı müzik yapan müzisyenler var. İçeride sigara içilmez tabelaları olsa da paf küf sigara içiliyor.

Yemekler 750- 1500 dinar aralığında değişiyor.

Not: Veganlar ve çok duyarlı insanlar için uygun değil, çünkü duvarlarında da av karikatürleri, postlar, içi doldurulmuş hayvanlar var.

Pizza Majstor i Margarita 

Belgrad'ın en iyi restoranları - Pizza Majstor i Margarita
Belgrad’ın en iyi restoranları – Pizza Majstor i Margarita

“Belgrad’da pizzacıya mı gideceğiz?” demeyin. Burada yediğimiz pizzalar, İtalya’dakilerden sonra yediğimiz en iyi pizzalardı. Burratalı ve fesleğenli pizza en beğendiğimiz oldu, bunun yanında vegan seçenekleri de var. Ayrıca house wine’ları gayet iyi. Tatlı olarak da nutellalı pizza söyleyebilirsiniz kendinize.

Hotel Moskva (Kahve, şarap, pasta)

Belgrad'ın en iyi restoranları - Hotel Moskva
Belgrad’ın en iyi restoranları – Hotel Moskva

Belgrad’da en sevdiğimiz yerlerden biri oldu. Pasta ve şarap menüleri var ayrıca sadece kahve içmek için bile gidebilirsiniz. Ortam çok güzel, canlı piyano dinletisi var. Budapeşte‘deki New York Cafe’ye çok benziyor ancak New York Cafe gibi gibi fiyatlar aşırı pahalı değil, hatta tam tersine uygun bile sayılabilir.

Lorenzo Kakalamba

Lorenzo Kakalamba - Belgrad'ın en iyi restoranları
Lorenzo Kakalamba – Belgrad’ın en iyi restoranları

Google’a Belg… yazıyorsunuz karşınıza Kakalamba çıkıyor. Ambiyansı, dekorasyonu için mutlaka gidilmeli.

Crna Ovca (Dondurma)

Belgrad'ın en iyi dondurmacısı - Crna Ovca
Belgrad’ın en iyi dondurmacısı – Crna Ovca

Belgrad’ın en iyi mekanları arasında bir dondurmacı; Buranın dondurmaları tek kelimeyle mükemmel. Vegan seçenekler mevcut. Ancak bizim en en en sevdiğimiz dondurmaları, antep fıstıklı, frambuazlı, cevizli, kan portakallı bitter çikolatalı oldu. (Fiyatlar, küçükten büyüğe, 170-290-410 dinar)

Darajevski To Je To (Cevapi)

Yanından geçip giderken böyle bir restoranın varlığından haberdar olmayabilirsiniz. Sokağa cephesi çok küçük salaş bir köfte restoranı. İçeride yere yakın masalar ve taburelerde yemek yiyorsunuz. Rezervasyona gerek yok ancak yoğun zamanda beklemeniz gerekebilir

Tri Sesira (Geleneksel Sırp yemekleri)

belgrad'ın en iyi restoranları - tri sesira
belgrad’ın en iyi restoranları – tri sesira

Belgrad’da yediğimiz en iyi cevapi şüphesiz buradaydı. Eğer domuz eti yiyorsanız sosis tabağı da nefis görünüyordu. Yanında büyük bir birayla beraber güzel bir öğle yemeği yiyebilirsiniz. Eğer akşam yemeği için gidecekseniz mutlaka rezervasyon yaptırın.

DvaJelena(Geleneksel Sırp mutfağı)

dva jelena - belgrad'ın en iyi restoranları
dva jelena – belgrad’ın en iyi restoranları

Skadarlija, hem turistler hem de yerliler için oldukça eğlenceli ve yan yana bir sürü iyi (ve turistik)restoran bulabileceğiniz bir cadde. Dva Jelena’da buradaki popüler restoranlardan biri. Rezervasyonsuz yer bulmak biraz zor. Ondan önceden yer ayırtın.

Zlatni Bokal(Geleneksel)

Canlı müzik var. İstanbul’un Sultanahmet restoranları gibi düşünün. Çok turistik ancak mutfak yöresel. İçerideki cablı müzik de güzel ve eğlenceli. Bizim tavsiyemiz dışarıda oturmayın. Belgrad’da saçma bir gelenek var ve sokak müzisyenleri bangır bangır davullu trompetli müzik çalıyor kulağınızı sağır edercesine. Birbirinizi bile duyamazsınız.

Drama Cevapi

Belgrad'da ne yenir - Drama Cevapi
Belgrad’da ne yenir – Drama Cevapi

Belgrad gezi rehberlerindeki restoranlarda sıkça karşılaşırsınız Drama’yla. Belgrad’ın en iyi ve en ünlü köftecilerinden biri. Cevapiler, tekli, 5’li ve 10’lu şekilde satılıyor. Gönlünüze göre bir porsiyon seçin. Fiyatlar Belgrad ortalamasında.

Restoran Smokvica(Akdeniz mutfağı)

İlk akşam için hiç bir yere rezervasyon yaptırmadığımız için listemizde olan Smokvica’da yer bulduk. Yemekler gayet lezzetli ortam da güzeldi. Ancak porsiyonlar çok küçük ve fiyatlar Belgrad ortalamasının üstündeydi.

The Black Turtle Pub

belgrad'ın en iyi mekanları - black turtle
belgrad’ın en iyi mekanları – black turtle

Nehrin kenarında nefis manzara eşliğinde biranızı yudumlayın. Bizim Belgrad’da en sevdiğimiz pub , Black Turtle oldu. Yaban mersinli veya çilekli biraları meşhur, eğer tatlı içkiye alerjiniz yoksa yapıştırın.

Deneyip “Meh İşte” Dediklerimiz

Walter Bbq (Cevapi)

Her yerde öneriliyor ancak bizim Belgrad’ın en iyi restoranları listemize girmedi nedense. Köfteci Yusuf’un Belgrad şubesi gibi geldi. Zincir restoran havası yaratılmış, bir köfteci aslında. Ambiyansıyla beraber lezzeti de ortalama geldi. Ancak temiz, düzenli bir yer arıyorsanız deneyebilirsiniz yine de.

Boutique Cafe Restoran

Ayağımızın tozuyla buraya gittik. Knez Mihailova’da bulunan 2 şubesi var. Bize fiyatlar yüksek geldi yediklerimizin lezzeti de ortalamaydı.

Manufaktura

Belgrad’ın en meşhur restoranlarından biri. Köfte restoranı zinciri gibi burası da. Eğer diğer yerlerde  cevapi yediyseniz burada porsiyonlar çok daha küçük ve lezzet de vasatın altı. Cacık istedik dip sos tabağında getirdiler. Fiyatlar da ortalamanın üzerinde.

Petit Jardin Cafe

Petit Jardin - Belgrad Restoranlar
Petit Jardin – Belgrad Restoranlar

E5 karayolu gibi bir otoyolun yanında. Bulmak epey zahmetli. Şarap ve sıcak çikolata içtik. Şarap vasattı, sıcak çikolata aşırı şekerliydi. Ortamı da instagram’da göründüğü gibi değil maalesef.

Amelie Cafe- Uzitak Coffee

Küçük, daracık kafe ikisi de ve içerisi çok duman altı ve kalabalıktı. O yüzden oturamadan çıktık. Siz başka zaman deneyebilirsiniz.

Mikadouro

Portekiz restoranı. Belgrad’da neden Portekiz restoranına gittiniz derseniz cevap nata yemek içindi. Ve natası kötüydü malesef.

Listemize Alıp Deneyemediklerimiz

Mezestoran (Akdeniz restoranı)

Mezestoran - Belgrad'ın en iyi restoranları
Mezestoran – Belgrad’ın en iyi restoranları

2 kere gittik ikisinde de rezervasyon için yer yoktu. Çalışanlar ingilizce bilmiyor veya çok az biliyor o yüzden pek anlaşamadık. Akdeniz restoranı olduğu için de şansımızı zorlamadık.

Mandarina Cake Shop(pasta)

Bir türlü açık bulamadığımız butik pastacı. Siz bulursanız bizim yerimize yersiniz.

Betonski Brod Akşam Yemeği

Çokça tavsiye edilen yerlerden biri oldu Betonski. Ancak kısıtlı günümüz vardı gidemedik.

Comunale

Burasını da bir çok arkadaşımız önerdi ancak gidemedik.

Sokak Yemekleri

Belgrad’da ne yenir sorusunun diğer bir cevabı da sokak yemekleri olabilir. Bu mekan önerilerinin yanı sıra, popüler caddelerde bulunan köfte – et kulübelerinden sandviç- cevapi alabilirsiniz. Bunun yanında üzerine çeşitli baharat döktükleri patlamış mısır da şehirde en çok tüketilenlerden. Son olarak ülkemizde de sıkça bulunan kestane kebap Belgrad’da da sokaklarda satılıyor.

Belgrad’da ne yenir yazımızın sonuna geldik.  Şu yazımız da ilginizi çekebilir: Belgrad’da Gezilecek Yerler

Son olarak uyaralım, internette uzun uzun övülen restoranlara aldanıp büyük beklentilere kapılmayın. Belgrad Türkiye’ye göre makul fiyatlara sahip ve lezzet olarak da ortalamanın üstü restoranlara sahip. Belgrad’daki en iyi restoranları da elimizden geldiğince sıralamaya çalıştık.

 

More from Can Marangoz

Bansko Kayak Gezisi

Bansko (Bulgaristan da diyebiliriz genelleyerek), kayak sporu için, hem bize yakınlık bakımından...
Read More

1 Comment

  • Metin dedi ki:

    Lezzetli et Yemek için walter i tek geçerim. Havaalanı için kalkan otobus (72 no) son duragında durak kafe var.çay kahve ve her konuda genel bilgilendirmeye yardımcı olan türk sami abimizin .tam gider ayak denk geldik doya doya 6 cay içtik 🙂 zira hiçbir yerde türk çayı yok.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir