İstanbul Etkinlik Rehberi Mart 2019

istanbul mart etkinlik rehberi
istanbul mart etkinlik rehberi

Baharın habercisi, yeşilin canlandığı dönem, Mart ayı İstanbul Etkinlik Rehberi‘yle geldi, ey FilGezi sakini! Soğuktan kaçtığımız, bi’ sıcak bi’ soğuk kışın sonu, baharın müjdesi geldi; MART! Yavaş yavaş tüm şehri festival, konser ve tiyatro havası doldururken, “Bu ay neler yapsak?” sorusuna cevabımızı seçtiğimiz eğlenceli, bilgilendirici, huzurlu ve “temiz” etkinliklerini bir araya toparlayarak sizlere sunuyoruz.

Belgrad’da piknik yapıp, Zorlu’da bir Berlin gecesi geçirip, geçmişe dönüp dans edip, oyuncularla birlikte kahkaha atacağımız bir Mart Ayı etkinlik takvimiyle bahara selam olsun!

Etkinlik takvimimize geçmeden aşağıdaki bi’kaç yazıya da göz atmak isteyebilirsiniz:

İstanbul’da Gezilecek Yerler

İstanbul’a Yakın Kaçamak Yapabileceğiniz Rotalar

1 Mart Cuma

Konser / Birlikte Güzel: Agar Agar / Salon IKSV

Parisli synth-pop ikilisi Clara ve Armand 2016’da ilk çıkardıkları Cardan albümleri ile kalbimizde bir taht kurup kaldılar. Geçtiğimiz sene çıkardıkları son albümleri olan “The Dog and the Future” adlı albümleri ve özellikle de Sorry About The Carpet şarkısının ardından bir baktık turne kapsamıyla İstanbul’da iki konsere geliyorlar!

Futuristic pop olarak yorumlayabileceğimiz şarkıları ve inanılmaz köpek sevgileriyle Agar Agar, 1 Mart’ta IKSV Salon’da. Aşağıya da bir kliplerini koyalım gitmeyi düşünürseniz diye:

2 Mart Cumartesi

Minifesto: One Night in Berlin /Zorlu Turkcell Sahnesi

90’ların başından bu yana farklı isimlerle İstanbul’a underground müziğini taşıyan günümüz Minimüzikhol’ün 10. yılı!! Berlin’deki KaterBlau ile bu özel günlerini Zorlu Turkcell Sahnesi’nde bir Berlin gecesi ile kutlayacak Minimüzikhol, line-up’ında Mimi Love, Sascha Cawa, Kotelett & Zadak ve Jake the Rapper ile sabaha kadar dans etmek isteyenler için geliyor! Hadi millet dansa!!

International Women’s Day Clean Up

Uluslararası Dünya Kadınlar Günü‘nde, doğa anayı da unutmayan TIDY TURKEY’in 2019’daki ilk etkinliğinde hep birlikte Belgrad Ormanını temizliyor ardından da ufak bir piknik yapıyoruz! Haydi FilGezi gezgini kalk, sıra temizlikte!

https://www.facebook.com/events/1229645780506946/

3 Mart Pazar 

Tiyatro / Bir Banka Soygunu Komedisi / Uniq

bir banka soygunu komedisi
bir banka soygunu komedisi

Mart ayının ilk miskin Pazar’ına hoşgeldiniz. Eğer İstanbul’da gidecek bir etkinlik arıyorsanız, rehberimizdeki bu oyun doğru bir tercih olabilir. “The comedy about a bank robbery” adlı eserin Türkçe’ye uyarlanmasını Zorlu PSM’de kaçırdıysanız bu sefer Uniq’te izleyebilirsiniz. BKM ve Talimhane Tiyatrosu işbirliğinde gerçekleştirilen bu oyundaki metin, oyunculuklar ve tabii müzik size güzel (ve komik) bir Pazar geçirecek. Etkinliğin biletlerine aşağıdan ulaşabilirsiniz:

http://www.biletix.com/etkinlik-grup/179369092/ISTANBUL/tr

4 Mart Pazartesi

Müzikal / Alice Müzikali /Zorlu PSM

istanbul mart etkinlikleri - alice
istanbul mart etkinlikleri – alice

Çocukluğumuzda kim bayılmazdı ki Alice’in Deli Şapkacısına, Kedisine ve bir de beni takip et diyen tavşanına! Serdar Biliş yönetmen koltuğundayken, Beyhan Murphy’nin kareografisi ve Serenay Sarıkaya, Ezgi Mola, Enis Arıkan, Şükrü Özyıldız, İbrahim Selim, Merve Dizdar’dan oluşan oyuncu kadrosuyla tam bir gözlere ziyafet, kulaklara şenlik bu müzikal Zorlu’da! Bilet kapışması başlasın!

Alice Müzikali; 4,11,12 ve 24 Mart’ta Zorlu’da!

http://www.biletix.com/etkinlik-grup/180378420/TURKIYE/tr?fbclid=IwAR3oz0sIL-jtXlk4UFYgbLx0oTK-HFLzPY77Wi7D58huCwyAHgBkfEtIzDs

5 Mart Salı

Tiyatro / Teftişör 

istanbul mart etkinlik takvimi- teftişör
istanbul mart etkinlik takvimi- teftişör

Gogol’ün Müfettiş adlı oyunundan uyarlanan, Oğuz Utku Güneş’in yönetmen koltuğunda oturduğu ve Irmak Bahçeci’nin metni ile sahnelenen Teftişör, “distopik, uyumsuz ve ürpertici komedya” temasına sahip. Yüksek tempolu, distopik komedya oyunu Teftişör, 5 Mart’ta Baba Sahne’de!

Teftişör Mart ayında;

14’ünde Akatlar Kültür Merkezinde, 17’sinde Kozyatağı Kültür Merkezinde, 28’de ise Baba Sahne’de.

6 Mart Çarşamba

Konser / Akbank Sanat Caz Günleri Konseri – Sakari Kukko Afro Chamber 

istanbul mart etkinlik rehberi - sakari kukko
istanbul mart 2019 etkinlik rehberi – sakari kukko

Bir bahar mevsimini yine, İstanbul Mart ayı etkinlik takvimimizdeki  Akbank’ın Caz Günleri’nde renklendiriyoruz! Batı Afrika müziği ile caz öğelerini birleştiren, Finlandiya’nın gözde müzisyenleri Sakari Kukko’nun yeni projesi Sakari Kukko Afro Chamber ile bahara kulaklarımızın pasını silerek başlıyoruz.

http://www.biletix.com/etkinlik/YABBF/TURKIYE/tr

7 Mart Perşembe

Konser / Charlie Winston / Babylon

Haftasonuna yaklaşırken, soul ve caz sevenler için güzel bir etkinlik önerimiz var. İngiliz müzisyen Charlie Winston, hareketli ve eğlenceli parçalarıyla Babylon sahnede yer alacak.  Indie folk pop müziğine, gitarıyla ve vokaliyle eşlik eden sanatçının konseri 21:30’da başlıyor. Eğlenceli bir deneyim olabilir. Aşağıdan da bi’kaç şarkısını dinleyip karar verebilirsiniz. (spiral bizim sevdiğimiz bir şarkısıdır)

8 Mart Cuma

Konser / Dilhan Şeşen & Güler Özince & Sedef Sebüktekin ve Barış Kıralioğlu

Kadıköy Sahne/ 21.00

dilhan - güler - sedef - barış
dilhan – güler – sedef – barış

Alternatif Türk müziğinin güzel sesleri 8 Mart Cuma günü Kadıköy Sahne’de ardarda konser veriyor. Kendisini “Hüznü Şenlendirci” olarak adlandıran Güler Özince, Netflix’in Muhafız dizisindeki şarkısıyla kariyerini daha da ilerleten Sedef Sebüktekin, henüz 11 Yaşında “Çocuklar Gelin Olmasın” kampanyasa bestesiyle katılan Dilhan Şeşen ve hem dizi hem de tiyatro oyuncusu olan Barış Kıralioğlu’nun DJ performansıyla haftasonu tatiline güzel bir başlangıç ile başlıyoruz!

Bu arada Kadıköy’e gitmişken aşağıdaki yazımızı okumayı unutmayın:

Moda’da Gezilecek Yerler

Sónar İstanbul 2019

sonar - istanbul mart ayı etkinlik rehberi
sonar – istanbul mart ayı etkinlik rehberi

Geldik İstanbul’da Mart ayının en çok beklenen ve en dikkat çeken etkinliğine. Müzik, yaratıcılık ve teknoloji üçlüsüyle her sene oldukça farklı çalışmaları bir araya getiren, görsel ve işitsel çalışmalarını bir arada görebileceğimiz bu seneki Sónar’da beklentiler yüksek! Elektronik müzik dünyasının çığır açmayı seven DJ’leri ve prodüktörlerini görmeye hazırlan, bu sene oldukça farklı projelerle hafızalara kazınacak yeni deneyimler ve Sonar +D için 8-10 Mart’ta Zorlu’dayız!

http://www.biletix.com/etkinlik/Y5G16/TURKIYE/tr

10 Mart Pazar

Atölye / Küçük Irk Patican Sosyalleşmesi ve Workshop / Dorock XL

küçük ırk patican buluşması
küçük ırk patican buluşması

Minik dostlarımız yani “patican”larımız da sosyalleşsin yeni oyun arkadaşları edinsin diye eğitmenler ve veterinerler ile düzenlenecek bu etkinlikte çok eğlenecek! Katılımcılarını bekleyen sürprizlerle eğitmen Hüseyin Bingöl ve Utku Cevahir ve veterinerler ile 10 Mart Pazar günü minik dostlarımızla Dorock XL’dayız!

Detaylı bilgi için: https://www.facebook.com/events/411301366303705/?active_tab=about

Hiking / Our Next Hike: Öğümce Köyü 

Ömerli Su Hattında yapılacak olan bu yürüyüş doğa severler için inanılmaz bir fırsat! Haftasonu şehrin havasından ve kalabalığından kaçıp, doğayla bütünleşmek için İstanbul’da Doğa Yürüyüşlerinin düzenlediği bu yürüyüşe katılabilirsiniz. Rota, Öğümce Köyünde başlayıp, Bozhaneden geçerek Sarıpınar’a kadar uzanıyor.

https://www.facebook.com/events/398450367594897/

İstanbul’da Nerelerde koşulur – İstanbul Koşu Yolları yazımız ilginizi çekebilir.

11 Mart Pazartesi

Konser / Silva Quartet / Aşkenazi Sinagogu

silva quartet - istanbul mart etkinlikleri
silva quartet – istanbul mart etkinlikleri

Pazartesi sendromundan kaçmak niyetindeyseniz, size ruhu ve kalbi besleyecek bir etkinlik önerisiyle karşınızdayız. Aynı zamanda Opus Amadeus Oda Müziği Festivali‘nin kapanış konserinde, 4 nefesli çalgıdan oluşan orkestra sizi farklı dünyalara götürecek. Etkinlik biletlerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.biletix.com/etkinlik/Y8F06/TURKIYE/tr

14 Mart Perşembe – 15 Mart Cuma

Konser / License to Dance: Weval 

weval - istanbul mart ayı etkinlik rehberi
weval – istanbul mart ayı etkinlik rehberi

Hollandalı ikili; Harm Coolen ve Merijn Scholte Albers (a.k.a. Weval) yine yeniden Türkiye’de! Elektronik parçalarıyla 2013’den beri atmosferik anlara imza atan Weval ile kendinizden geçeceğiniz sahne ve müzik uyumuyla 14 ve 15 Mart’ta Babylon’da dans ediyoruz!

 https://www.mobilet.com/event/weval-2793-7c16?fbclid=IwAR2gQJMQyzSBFARdmTJ8n431EvWjQrYT-VoWanwKgumE_V5wkb-ox75KEAU

16 Mart Cumartesi

Kutlama / St. Patrick’s Day 

st. patrick's day - istanbul mart ayı etkinlik rehberi
st. patrick’s day – istanbul mart ayı etkinlikleri

Her sene, her yerde özel kostümler ve içeceklerle kutlanan, keyif dolu bir güne daha merhaba! İrlandaların özel tarifleri, yeşili ve çoşkusu ile Yabangee’nın düzenlediği bir etkinlik var ve aslında bizler için bile sürpriz! Her ne kadar henüz tüm detayları açıklanmamış olsa da takipte kalıp 16’sında nerede eğleneceğimizi öğreniyoruz!

Etkinliği https://www.facebook.com/events/296858157684570/ sayfasından takip edebilirsiniz!

17 Mart Pazar

Atölye / Çakralar 101 /Zorlu PSM

çakralar 101 -istanbul mart etkinlik takvimi
çakralar 101 -istanbul mart etkinlik takvimi

Bahar geldi, kah güneşli kah son dakika karı ile geçirdiğimiz şu kışın ağırlığını üstümüzden atma zamanı da geldi. Zorlu PSM ve Human Art’ın işbirliği ile düzenlenen bu atölyede çakralarımızı nasıl açacağımızı, düzenleyeceğimizi ve enerji sistemimizi aktive edeceğimizi öğrenecek, yeni bir uyanış moduna geçeceğiz! Kutsal İnek, Aslı Bozdağ ile uyanış vakti!

Detaylı bilgi için: https://www.facebook.com/events/405190703586330/

Konuşma / Bir Fantom Dünyanın Piksellenmiş Görüntüleri /Borusan Contemporary

Rumelihisarı’nın Perili köşkü Borusan’da “Medya Sanatının kısa ve yoğun tarihine bir bakış | Görünenin Boşlukları, Taktik Medya ve geleceğe dair öngörüler” konulu konuşmada, Ekmel Ertan ve Fatih Aydoğdu’yu, medyanın günümüzdeki formuna nasıl evrildiğinden, teknoloji ile etkileşiminden ve daha birçok yönden insanlığa olan etkilerinden bahsedilecek konuşma 17 Mart’ta Borusan Contemporary’de!

19 Mart Salı

Dans / disLOKASYON / Enka Oditoryumu

Mart ayı İstanbul Etkinlik rehberinde sıra dışı bir deneyime yer vermek istedik. 4 dansçı ve 8 hareket korosundan oluşan topluluk, genel teması “tekinsiz zaman ve mekanlara yolculuk” olan gösteriyle ve alışık olmadığınız kareografileriyle size farklı bir görsel deneyim yaşatabilir. Etkinliğin biletlerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.biletix.com/etkinlik/YFJ07/TURKIYE/tr

20 Mart Çarşamba

Tiyatro / Hunililer 

istanbul mart etkinlikleri - hunililer
istanbul mart etkinlikleri – hunililer

Asya Prodüksiyon’un ocak ayında prömiyerini yaptığı, Ezel Akay’ın yönettiği tiyatro oyunu Hunililer, Yiğit Özgür’ün “Hunili” karakterlerden uyarlanarak yazılan oyunda, hunililerin hazırladıkları 32 oyunla karşımızda akıl hastası değil akılı kenara koymuşları izleyeceğimiz 2 perdelik neye güldüğünüzü bile anlamayacağınız kahkaha dolu oyun 20 Mart’ta Yunus Emre Kültür Merkezi’nde!

Hunililer, Mart ayında;

16’sı ve 27’sinde ArtıSahne Mecidiyeköy’de, 20’sinde Yunus Emre Kültür Merkezinde.

21 Mart Perşembe

Konser / Tekfen Filarmoni & Bahar Klasikleri / Lütfi Kırdar

Bomsori Kim - İstanbul Mart Etkinlikleri
Bomsori Kim – İstanbul Mart Etkinlikleri

Lütfi Kırdar’da klasik müzik konserine gitmek, baharın müjdecisi, klasik bir İstanbul etkinliğidir. Aziz Shokhakimov‘un yönettiği ve Koreli genç yetenek Bomsori Kim‘in keman konçertosu sergileyeceği bu konseri kaçırmayın. Etkinlik biletlerini aşağıya koyduk:

http://www.biletix.com/etkinlik/YRWAB/TURKIYE/tr

22 Mart Cuma

Parti / Y2K Millennium Party

Eskiden 80’ler 90’lar partilerine gidip çocukluğumuzun şarkılarıyla nostalji yapardık. Artık devir biraz değişti. Babylon’un düzenlediği 2000’ler yani milenyum partisi Mart ayı İstanbul etkinlik takvimimize girdi. Rihanna, Justin Timberlake, Linkin Park gibi (en azından herkes için) devir taşı olan sağlam müzisyenleri dinleyebileceksiniz.

23 Mart Cumartesi

Konser / Hey Douglas! /IF Performance Hall

istanbul mart etkinlik rehberi - hey douglas
istanbul mart etkinlik rehberi – hey douglas

Türk hip-hop’ın önemli isimlerinden Veyasin’in bir diğer projesi olan Hey Douglas!, 70’lerden parçaları, elektronik ritimlerle harmanlarken dinleyicilerini o andan koparıp geçmişe sürükleyip eğlendirirken içlerindeki çocukla, günümüz kendilerine güzel anlar yaşatmak için 23 Mart’ta IF Performance Hall Beşiktaş’ta!

http://www.biletix.com/etkinlik/YNQ90/TURKIYE/tr?fbclid=IwAR2tqOM3hIYU8EZf-ToJcQTZQdQrlpy5FIVYqtHUN31tN7UAVa9_brA1F8I

25 mart Pazartesi

Tiyatro / Oblomov

Eğer haftaya iyi bir başlangıç yapmak isterseniz size bir oyun önerimiz var. Erdem Topuz’un çevirdiği ve oyunlaştırdığı – aynı zamanda rejisini üstlendiği -Ivan Gonçerov’un Oblomov adlı eseri, Türkiye’de ilk defa sahnelenecek. Oyun Kozyatağı Kültür Merkezi’nde 20:30’da başlayacak.

26 mart Salı

Konser / Borusan Quartet / Irmak Kültür Merkezi

borusan quartet - istanbul mart konserleri
borusan quartet – istanbul mart konserleri

2005 yılında, Prof Gürer Aykal tarafından kurulan topluluğun konserlerine ara ara FilGezi İstanbul Etkinlik Rehberi‘mizde yer vermeye özen gösteriyoruz. Konserde, Esen Kıvrak ve Özgür Baskın kemanda, Efdal Altun’un viyolada, Çağ Erçağ’ın viyolonselde yer alacak. Eğer geçtiğimiz ay topluluğun verdiği Viyana Klasikleri konserlerini duyduysanız bu etkinlik kaçmaz. Etkinlik biletlerine aşağıdan ulaşabilirsiniz

http://www.biletix.com/etkinlik/YHZ03/TURKIYE/tr

27 Mart Çarşamba

Festival / 8.İstanbul Uluslararası Dans Festivali / Green Park Hotel

Dans, sözlükte müzikle kaynaşan ve estetik değer taşıyan vücut devinimleri olarak geçen belki de bizler için sadece bir deşarj ya da eğlenme yöntemi olarak görülürken, bu sene 8.si düzenlecek olan 8. İstanbul Uluslararası Dans Festivali, dünyanın dört bir yanından gelen, şaşkınlıkla izleyeceğiniz dansçıları 27 Mart-1 Nisan tarihleri arasında Green Park Hotel’de gerçekleşecek.

Detaylı bilgi için: https://www.istanbuldance.org/

28 Mart Perşembe

Konser / Güneşin Kadınları: Nilüfer Yanya  / Babylon

nilufer yanya - istanbul mart-ayı etkinlik rehberi
nilüfer yanya – istanbul mart-ayı etkinlik rehberi

İstanbul Mart etkinlik rehberimizde sıra dışı bir konser daha. Nilüfer Yanya, son zamanlarda, müzik dünyasında sık duyduğumuz isimlerden. Small Crimes albümüyle çıkış yapan, Londra doğumlu 22 yaşındaki müzisyenin konseri 21:30 ‘da başlayacak.

29 Mart Cuma

DJ Performans / Valeron & Band Live / Babylon

Mart ayının son “kutsal ve iple çekilen günü”nün gecesinde, haftasonuna hızlı bir giriş yapmak isteyenler için, Mykonos’ta çıkış yapan Valeron İstanbul’da çalıyor. Elektronik müzik, deep house gibi sınıflandırmalar Valeron’un müziğini tam olarak açıklamıyor. İçinde buzuki, klarnet ,santur, ud gibi enstrumanlara da yer verilen parçaları dinlemek değişik bir deneyim olabilir. Aşağıya da dinleyip karar vermeniz için bir spotify listesi bırakıyoruz:

30 Mart Cumartesi

Konser / Sofi Tukker /Zorlu PSM

Bir üniversite dostluğu sonucu ortaya çıkan Sofi Tukker projesindeki Sophie Hawley-Weld ve Tucker Halpern, 2016’da çıkardıkları Drinkee ile oldukça popüler hale geldi. Aynı parçayla Grammy’e aday olurken, çektikleri egzotik kliplerinden fırlayarak yeni albümleri olan Treehouse turnesi kapsamında 30 Mart’ta Zorlu PSM’de!

http://www.zorlupsm.com/tr/etkinlik/sofi-tukker

1-17 Mart

Sergi / Zaman Değişmeli

zaman değişmeli - istanbul mart etkinlik rehberi
zaman değişmeli – istanbul mart etkinlik rehberi

Jeopolitik bağlamdaki zaman algımızı sorgularken; Türkiye, Çin ve Hindistan’dan üç sanatçının ( Cao Fei, Nilbar Güreş, Raqs Media Collective) eserlerinde gerçek ve sanal gerçekliği, zamanın düz çizgisini ve hafızanın içsel ve dışsal ilişkilerimizi de zaman üzerinden tekrar tekrar sorgulayacağımız bu serginin Pera Müzesi’nde son günleri yaklaşıyor, ziyaret etmeyi unutmayın!

1-23 Mart

Sergi / Yeni Sen / Pilevneli Galeri

yeni sen - istanbul mart etkinlik rehberi
yeni sen – zaman değişmeli – istanbul mart etkinlik takvimi

Gülfem Kessler’in son dönem kağıt üzerine kömür çalışmalarını barından “Yeni Sen” sergisi, insanlığın sürekli değişen ve gelişen dünyadaki yeniliklere adaptasyonunu konu almakta. Günümüz toplumsal düzenini sorgulayıp sorgulatan Yeni Sen adlı sergi Pilevneli Dolapdere’de 23 Mart’a kadar ziyaretçilerini bekliyor.

1-30 Mart

Sergi / Üç veya Issız Yolların Derin Serüvenleri / Art X- İst

sergi - istanbul mart etkinlikleri
sergi – istanbul mart etkinlikleri

Ali Bilge Akkaya’nın rastlantılar sonucu kadrajına kaydettiği fotoğraflardan oluşan, kendi hikayesini anlattığı ve geçmiş sergileriyle bağlantılı, kendine dair bilgiler barındıran üçüncü kişisel sergisi “Üç veya Issız Yolların Derin Serüvenleri”, Art x-ist’de Mart ayı sonuna kadar fotoğraf meraklılarını bekliyor.

İstanbul Mart Ayı Etkinlik rehberimizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bu arada her hafta size bültenler yolluyoruz .Buna nasıl üye olabilirim derseniz sizi aşağıya alalım:

FilGezi Bülteni’ne üye ol

Şimdiden etkinliklere, konserlere, sergilere boğulacağınız güzel bir Mart ayı olması dileğiyle.

 

More from Ozen Ozgur Ozturk

İstanbul Etkinlik Rehberi Temmuz 2018

İstanbul’da yaz bir başka! Şehir ve devlet tiyatroları tatile girse de özel...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir