İstanbul Etkinlik Rehberi Ocak 2023

Yaz konserleri, sarı yapraklar, festivaller, esintili teraslar, kış tiyatroları derken koskoca bir yılı geride bıraktık. Dileriz hepimiz için mutsuzluklar eski yılda kalsın, 2023 uzun zamandır özlemini çektiğimiz her şeyi getirsin.

Yeni yılın ilk ayında, İstanbul’daki en güzel etkinlikleri ajandanız keyifli notlarla dolsun diye bir araya getirdik. İstanbul’un tadını beraber çıkaralım, güzel anılarımızı çoğaltalım ve 2023’e güzel bir başlangıç yapalım diye gelin bu ayın etkinliklerine bir göz atalım. Yılın ilk İstanbul Etkinlik Rehberi‘ne hoş geldiniz.

2 Ocak Pazartesi

Tiyatro / Ahududu / Kadıköy Halk Eğitim Merkezi / 20:30

istanbul ocak etkinlikleri - ahududu
istanbul ocak etkinlikleri – ahududu

Ahududu, hem Türk hem de dünya sahnelerinin en uzun soluklu oyunlarından. Joseph Kesselring’in yazdığı, çeşitli uyarlamalarla 40 yıldan uzun süredir ülkemizde sahnelenen bu kült komedinin yeni yorumunda sahnede Suna Keskin ve Melek Baykal var. Yönetmen ise Nedim Saban.

İki yaşlı kadının yalnızlıkla başa çıkma yöntemlerini eğlenceli bir dille ele alan oyunu hala izlemediyseniz yılın ilk etkinliği olarak ajandanıza kaydedebilirsiniz.

Hazır Kadıköy’deyken, aşağıdaki yazımıza da göz atabilirsiniz;

Moda’da Gezilecek Yerler

3 Ocak Salı

Sanat-Performans / Ayşe Draz Bir Sergi Turu / Yapı Kredi Kültür Sanat / 19.30

Yaklaşık 30 dakika süren ve “Hayat, Ölüm, Aşk ve Adalet” sergisinin mekanında gerçekleşecek olan performansta, katılımcılar sanatın ve ortaya çıkan ürünün bir parçası haline geliyorlar. Sergi turu gibi olan, eserleri gözlemlediğiniz ama o esnada olan biten her şeyle birlikte sizin de eserin bir parçası olduğunuz bir sanat turu diyebiliriz bu etkinlik için. Biletler bu linkte.

4 Ocak Çarşamba

Müzikal / Sidikli Kasabası Müzikali / Zorlu PSM / 20:30

Kayhan Berkin’in yönettiği ve sahnede canlı performans sergileyecek bir orkestranın da yer aldığı müzikalin konusu oldukça enteresan. Dünyaya kuraklığın hakim olduğu bir dönemde halk tuvalete özel bir şirketin denetimiyle gitmektedir ve buraya verecek parası olmayanlar da Sidikli Kasabası’na sürgüne gönderilmektedir. Gün gelir, halk bu sisteme karşı ayaklanır.

Settar Tanrıöğen, Füsun Demirel gibi önemli oyuncuları kadrosunda barındıran oyunun tam oyuncu listesine ve biletlerine bu linkten ulaşabilirsiniz.

Konser / Selen Gülün “Blue Band” / Zorlu Touche / 21:00

Sadece iyi bir caz yorumcusu değil aynı zamanda besteci, piyanist ve şarkı yazarı da olan Selen Gülün, dünyanın birçok ülkesinde tanınan ve ödüllere layık görülmüş bir isim.

Son albümü Blue Band’i seslendirecek olan sanatçıya sahnede birbirinden değerli isimlerden oluşan özel bir caz orkestrası da eşlik edecek. Bu nefis caz etkinliğinin biletleri burada.

Yazının devamında size eşlik etmesi için sanatçının bu konserde seslendireceği son albümünden birkaç şarkıyı da aşağıya iliştiriyoruz.

5 Ocak Perşembe

Tiyatro / Güneyli Bayan / Akatlar Kültür Merkezi / 20:30

İstanbul Etkinlikleri – İstanbul Tiyatroları – Güneyli Bayan

Güneyli Bayan, 1950’li yıllarda geçiyor ve duruşuyla hayranlık uyandıran bir kadının hikayesini anlatıyor.

Döneminin baskılarına boyun eğmeyen, fikirlerinden vazgeçmeyen ve bu uğurda savaşan Lillian Hellman’ın üzerinden anlatılan hikayede, karşı tarafta da konforlarından vazgeçmeme adına düzene boyun eğenler var. Rutkay Aziz ve Dolunay Soysert’in baş rolleri paylaştığı oyunun yazarı Bilgesu Erenus, yönetmeni ise Rutkay Aziz. Hem bir döneme hem de bir hayata ışık tutan oyunun biletleri burada.

6 Ocak Cuma

Tiyatro / Seyirci / Kats Sahne / 20:30

Seyirci, bir saat tamircisini anlatıyor. Küçücük dükkanında yıllarca saat tamir eden, zamanı ve insanları izleyen ve sonunda sadece seyirci olarak kaldığını, hiç yaşamadığını fark eden bir adamın hikayesi. Siz de hayatı izleyenlerdenseniz belki de silkelenmenizi sağlayacak oyunun biletleri bu linkte.

Tiyatro / Bestenigar Yokuşu / THINK House / 20:30

Bir seri katil tarafından kaçırılıp aylarca esir tutulan bir kadın günün birinde kaçmayı başarır ve bir anda kendisini olayı çözmeye çalışan yetkililerin ortasında bulur. Gizemli detaylar yüzünden olayı çözmek gitgide tuhaf bir hal alır.

Oyun her ne kadar mizahi bir dil taşısa da kadına şiddetin geldiği noktayı anlatması açısından önemli bir yaraya parmak basıyor. Baş rollerde Hasan Demirci, Nazan Demir ve Bahadır Karaca var.

7 Ocak Cumartesi

Tiyatro / Pireli Varyete / Kültüral Performing Arts / 20:30

İstanbul Etkinlikleri – Ocak Ayı Tiyatroları – Pireli Varyete

Oyunumuzun kahramanı Pireli, bir maymun. Bir varyetede çalışan şov maymunu… İnsanların arasında ne maymun ne de insan, sıkışıp kalmış bir hayat… Kafka’nın “Akademi İçin Bir Rapor” öyküsünden uyarlanan oyunda Ayşegül Erkutay hem yönetmen hem de oyuncu olarak sahnede yer alıyor. Bu ilginç hikayeyi merak ettiyseniz buradan etkinlik biletini satın alabilirsiniz.

Tiyatro / Dışarıda Deli Dalgalar / Tatavla Sahnesi / 20:30

Sabahattin Ali’nin öykülerinden oyunlaştırılan Dışarıda Deli Dalgalar, yazarın yazmaya olan tutkusu, Aliye’ye olan aşkı, hapishane günleri ve Nazım Hikmet’ten gelen mektubu anlatıyor. Ayrıca Sabahattin Ali’ye ait dizelerden oluşan Leylim Ley ve Aldırma Gönül gibi şarkılar da oyuna renk katıyor.

8 Ocak Pazar

Tiyatro / Delibo / Sahne Dragos / 19:00

Delibo, Yusuf’un kaybolan çocukluk arkadaşıdır. Yusuf O’nu aramak için yıllar önce geride bıraktığı İzmir’e döner ve hem geçmişiyle hem çocukluk aşkıyla büyük bir hesaplaşmaya düşer. İzlemek isteyenler için bilet bağlantısı aşağıda.

https://www.biletix.com/etkinlik/2GL02/TURKIYE/tr

Müzikal / Amadeus / Zorlu PSM / 16:00

Ocak Ayı Müzikalleri – Amadeus

Başrollerini Selçuk Yöntem ve Tansu Biçer’in paylaştığı Amadeus, ünlü bestecinin bilinmeyen tarafını ve en yakın rakibi olarak gördüğü Salieri ile ilişkisini anlatıyor. Hem oyuncu kadrosu hem de sahnede yer alan orkestrası ile oldukça kalabalık bir prodüksiyon olan müzikal şimdiye kadar birçok ödüle de layık görüldü. Yönetmen koltuğunda Işıl Kasapoğlu var.

9 Ocak Pazartesi

Tiyatro / Halktan Biri – Travis Pine / Kadıköy Halk Eğitim Merkezi / 20:30

Travis Pine, açlık sınırında yaşayan, işsiz ve ülkesinin kötü yönetildiğini düşünen bir ABD vatandaşıdır. Başkan’a yazdığı eleştirel mektuplar yüzünden bir gün kapısına FBI ajanı dayanır.

Oyunumuz her ne kadar bir komedi olsa da yanlış yönetimlerin dünyaya verdiği zararı konu edinen ciddi bir de eleştiri yönüne sahip. Baş rollerde Levent Ülgen ve Galip Erdal’ı izleyebileceğiniz oyunun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Tiyatro / Dimios / Eylül Sahnesi / 20:30

Ali Can Karagülmez’in tek kişilik performansı ile sahneye taşınan Dimios, tarihin en eski mesleklerinden birisi olan cellatlığı konu edinmiş. Oyunun kahramanı bir cellat ve çağlar boyunca başkalarının ölümü üzerinden kazandığı hayatını çarpıcı bir dille seyirciye anlatıyor. Tek perdelik Dimios’un yönetmeni Zafer Metin. Etkinlik biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

10 Ocak Salı

Tiyatro / Kundakçı / Caddebostan Kültür Merkezi / 20:30

İstanbul Tiyatroları – Kundakçı

M.Ö. 356’da Pazarcı Herostratos’un Artemis Tapınağı’nı kundaklamasıyla başlayan olaylar Muharrem Özcan yönetmenliğinde oyunlaştırılmış. Baş rollerde Haluk Bilginer, Tuna Kırlı, Muharrem Özcan, Tuğba Çom Makar var. Bu bağlantıdan bilet satın alabilirsiniz.

Tiyatro / Ben Kara Fatma / Kats Sahne / 20:30

Kara Fatma, Balkan Savaşı’na katılmış hatta Kurtuluş Savaşı’nda resmi rütbesi olan tek kadın komutanın, Fatma Seher Erden’in hikayesini anlatıyor. Kendisine “kara” lakabını cesareti ve gözü karalığı sebebiyle Mustafa Kemal vermiş.

Bu özel kadının biyografisini sahneye taşıyan oyunda Sevtap Çapan sahne alıyor. Etkinliğin detayları ve biletler bu bağlantıda.

11 Ocak Çarşamba

Tiyatro / Yabancı / Kültüral Performing Arts / 20:30

Albert Camus’nün romanından uyarlanan oyunda annesinin cenazesinde yeterince hüzünlü görünmediği hatta kahve içtiği için idam cezasına çarptırılan bir adamın son saatleri anlatılıyor.

Konser / Indie Night / Kadıköy Sahne / 21:00

Kadıköy Sahne, Indie Night serisiyle farklı melodilere kucak açıyor.

Rock ve contemporary birleşimiyle cesur bir tür yaratan Linanil, Mazaai ve rock’n roll grup The Mobbers gecede sahne alacak isimler. Bağımsız ve çok renkli bir müzik gecesi için biletler burada.

Konser / Flapper Swing / Zorlu Touche / 21:00

İstanbul Etkinlikleri – Ocak Konserleri – Flapper Swing

Gitar, kontrbas, klarnet ve vokalden oluşan Gypsy Jazz grubu Flapper Swing, 20’li ve 30’lu yılların şarkılarıyla sahnede adeta o yılların parti atmosferini canlandırıyor. Tarz olarak Reinhardt ve Sydney Bechett’in izinde ilerleyen grubun sahne performansları için enerjisi hiç bitmeyen bir müzik ve dans şöleni diyebiliriz.

Bilet bağlantısı aşağıda sizi bekliyor.

https://www.zorlupsm.com/etkinlikler/flapper-swing?p=78344389-3726-45ba-82a6-36042148c79b

12 Ocak Perşembe

Tiyatro / Richard / İstanbul Maximum Uniq Hall / 21:00

Shakespeare’in 3. Richard oyunundan yola çıkarak Okan Bayülgen’in yazıp yönettiği Richard, kalabalık bir kadro ile sahneleniyor.

2012 yılında İngiltere Kralı 3. Richard’ın kemiklerinin bir otoparkta bulunmasıyla başlayan oyun içinde bir tiyatro temsilini de barındıran bir polisiye hikayeye dönüşüyor. Daha fazla detay ve bilet bilgisi için buraya göz atabilirsiniz.

Atölye (ses terapisi) / Night Shift: Bazilikanın Karanlığı / Yerebatan Sarnıcı / 20:00

Gecenin büyüsünün en güzel fark edildiği mekanlardan birisi şüphesiz 1500 yıllık Yerebatan Sarnıcı. Eğer daha önce burada bir gece geçirmediyseniz Suzin Maçoro’nun sesin büyüsünü, kokuyu ve ışığı bir arada kullandığı sound healing etkinliğini kaçırmayın. Aşağıdaki bağlantıdan bu terapi gecesinin biletlerine ulaşabilirsiniz.

https://www.biletix.com/etkinlik/1CRDZ/TURKIYE/tr

Aşağıdaki yazımız da ilginizi çekebilir;

İstanbul’un En Güzel Müzeleri

13 Ocak Cuma

Konser / Senfosoul  Carlton Smith & Musa Göçmen Senfoni Orkestrası /  TİM Show Center / 20:00

Özellikle İspanya ve Amerika’da Soulman lakabıyla bilinen soul şarkıcısı Carlton Jumel Smith, ülkemizin senfonik rock alanında önemli ismi Musa Göçmen ve zihin ve bedensel farklılıkları olan gençlerden oluşan Fark Band grubu aynı sahnede buluşacak ve çok sesli bir konsere imza atacaklar. Etkinliğin biletleri aşağıda.

https://www.passo.com.tr/tr/etkinlik/senfosoul-promiyer-konseri-tim-show-center-istanbul/4197324

Tiyatro / Akciğer / Fişekhane Ana Sahne / 20:30

İstanbul Ocak Etkinlikleri – Akciğer

Nergis Öztürk ve Engin Hepileri’nin baş rolleri paylaştığı oyun güncel bir derdimize parmak basıyor: günden güne yok olma tehlikesiyle daha da kötü bir hal alan bu dünyada bir çocuk getirmek. Sorular, sorgulamalar, bir ileri bir geri gitmelerle dolu bir oyun. Biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

14 Ocak Cumartesi

Konser / Tuluyhan Uğurlu / Trump Sahne / 16:00

Piyanist ve besteci Tuluyhan Uğurlu “Güneş Ülke Anadolu” isimli çalışmasında müziğiyle binlerce yıllık Anadolu kültürünü anlatıyor. Hititler, Heredot, Pisagor, Likyalılar, Bizans, Selçuklular ve Mustafa Kemal Atatürk; hepsi bu ders niteliğindeki müzik dinletisinde notalarla bizi sarıp sarmalayacak. Tuluyhan Uğurlu’nun sohbetle de birleşen doyulmaz sahne performansına daha önce hiç eşlik etmediyseniz bu etkinliği mutlaka not alın.

Konser / Turkish Edits Night / Babylon / 20:30

Turkish Edits, eski rock, funk, folk ve Anadolu pop parçalarını yeniden düzenleyerek dans formuna sokan, Schnell Schnell, DJ Fattish ve Aksak’tan oluşan bir DJ topluluğu. Bildiğiniz ve sevdiğiniz şarkıları bir de böyle dinleyip dans pistinde eşlik etmek isterseniz bu etkinlik kaçmaz.

15 Ocak Pazar

Müzikal / Alice / Zorlu PSM / 20:00

Lewis Carroll tarafından yazılan kült eser Alice Harikalar Diyarında, modern bir müzikal uyarlama ile sahneleniyor.

Yaşadığı hayattan bunalan Alice, bir uygulamadaki beyaz tavşanın peşine takılır ve birdenbire kendini bambaşka ve fantastik bir dünyada bulur. Gerçek hayatta yaşadığı iletişim sıkıntılarını ve yalnızlığı acaba sanal dünyada giderebilecek midir?

Serenay Sarıkaya, Ezgi Mola, Enis Arıkan, İbrahim Selim ve Şükrü Özyıldız’ın başrollerini paylaştığı ve kalabalık bir dansçı kadrosunun da onlara eşlik ettiği bu modern masalın birçok ödüle layık görüldüğünü de ekleyelim.

Tiyatro / Timsah Ateşi / Zorlu PSM / 19:30

Ocak Ayı Tiyatroları – Timsah Ateşi

Yıl 1989, yer Kuzey İrlanda. Kötürüm bir baba, birisi hapisten yeni çıkmış diğeri de oldukça dindar iki kız kardeş; hepsi aynı çatı altında. Yüksek tempolu, uçlarda gezen bir hikaye. Funda Eryiğit, Hazar Ergüçlü ve Kubilay Tunçer baş rollerde. Biletlere aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

https://www.biletix.com/etkinlik/2PE05/TURKIYE/tr

16 Ocak Pazartesi

Tiyatro / Cimri / Zorlu PSM / 20:30

7 senedir kapalı gişe oynanan ve Moliere’in kült eserinden uyarlanan oyun, bir selamı bile esirgeyen cimri bir adamın hikayesini anlatıyor. Doğruyu, yanlışı, farklı pencereden bakmayı ve rastlantıları sorgulayan Cimri’de baş rollerde Serkan Keskin, Sezin Bozacı, Cansu Saka ve Ahmet Kaynak var. Yönetmen ise Tansu Biçer. Etkinlik biletleri de burada.

17 Ocak Salı

Tiyatro / Kral Übü / Zorlu PSM / 20:30

Oyun, Fransız yazar Alfred Jarry’nin oyunu Kral Übü’nün uyarlaması. Polonya Kralı’na suikast düzenleyerek O’nun yerine geçen Übü Ailesi’ni anlatıyor. Kaba, açgözlü ve diktatör ruhlu bu aile tarihteki bir sürü yöneticiye de atıfta bulunuyor. Bir başka detay ise yazarın bu oyunun yaratım sürecinde Shakespeare metinlerinden esinlenmiş olması. Konu ilginizi çektiyse kadroya ve detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Tiyatro / Close Up / İstanbul Kültüral Performing Arts / 20:30

Oyun, sıra dışı yöntemler ve söylemlerle sistemi eleştiriyor. Murat İpek’in hem yönetmen koltuğunda hem de oyuncu kadrosunda yer aldığı Close Up, din, hukuk, ahlak gibi temel değerleri kullanan çarpık düzene yönelttiği sorularla oldukça kuvvetli bir dile sahip.

18 Ocak Çarşamba

Atölye / Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Sokağın Sesi ve İstanbul Geceleri / Narmanlı Apartmanı / 20:00

Fırat Şenol eşliğinde gerçekleşecek olan atölyede Beyoğlu barlarından, genelevlere, dans gecelerinden Yeldeğirmeni’nin Paris Mahallesine uzanan uzanan geniş bir çerçevede sanatçıların anıları ve hikayeler ile katılımcılar kendi zihinlerinde canlanan İstanbul gece hayatını kağıda dökecek.

Etkinlik üzerine daha detaylı bilgi için tıklayın.

Tiyatro / Samanyolu’nu Bilir Misiniz? / Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi / 20:30

İstanbul Etkinlikleri – Tiyatro – Samanyolu’nu Bilir Misiniz?

Hakan Gerçek ve Cem Davran’ın hem yönettiği hem de sahnelediği oyun, iki adamın Samanyolu ismini verdikleri buluşma yerine doğru kendi hayat yolculuklarını anlatıyor. Gerçek hayatta da iki iyi dost olan iki kıymetli oyuncunun sahnedeki uyumlu performansını izlemek isterseniz bilet bağlantımız aşağıda.

https://www.biletix.com/etkinlik/1CDVB/TURKIYE/tr

19 Ocak Perşembe

Tiyatro / Kum Zambakları / Zorlu PSM / 19:00

Evrim Doğan ve Umut Kurt’un evli bir çifti canlandırdığı oyun, şehir hayatına sıkışmış bir kadın ve adamın ilişkisinin farklı evrelerini, iç içe geçmiş aşkı ve şiddeti değişik açılardan ele alıyor. Müziğin dokunuşuyla daha da şiirsel bir anlatıma erişen Kum Zambakları’nın yönetmeni ise Mark Levitas.

Tiyatro / Taxim / Caddebostan Kültür Merkezi / 20:30

Birbiriyle alakasız 10 kişinin yolu bir gün Taxim Bistro’da kesişir ve kendilerini hayati bir sınavın ortasında bulurlar. Baba Sahne tarafından sahneye uyarlanan oyunun kadrosunda Ozan Güven, Şevket Çoruh, Ömür Arpacı ve Mert Asutay gibi önemli isimler var. Emrah Eren’in yönettiği bu kara komedinin biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

20 Ocak Cuma

Tiyatro / Aşk Hikayen Düşmüş / Mall Of İstanbul Sahne / 20:00

Ahmet Sami Özbudak’ın yazdığı ve Emrah Eren’in yönettiği oyunda, kavuşamayan iki aşığın hikayesi anlatılıyor. Ama sıradan bir hikaye değil; içinde kanatlı müzisyenler, minik insanlar olan, masalsı bir büyük aşk. Ayça Koyunoğlu ve Fatih Koyunoğlu’nun sahnede yer aldığı bu romantik oyunun biletleri bu bağlantıda.

Konser / Kerem Görsev Trio / Zorlu Touche / 21:00

İstanbul Etkinlikleri – Konser – Kerem Görsev Trio

Caz müziğin önemli piyanistlerinden Kerem Görsev’e bu güzel gecede kontrbasta Volkan Hürsever, davulda Ferit Odman eşlik ediyor. Bu nefis akustik caz gecesi kaçmaz.

21 Ocak Cumartesi

Tiyatro / 3. Richard – Niçin Yaptım / Alan Kadıköy / 20:30

Shakespeare’in 3. Richard eserinden yola çıkarak Kerem Kurdoğlu’nun yazdığı, Mehmet Birkiye’nin yönettiği oyunda Hakan Gerçek sahnede tek kişilik performansıyla yer alıyor. Eser eski ama konusu eskimeyen bir dert. Richard’ın aklında tek bir şey vardır: kral olmak. Bu uğurda göze aldığı kötülükler ise dudak uçuklatan cinsten. Komik, heyecanlı ve çok düşündürücü bir eser. Etkinlik biletler burada.

Konser / Fikri Karayel Jazz Ensemble / Zorlu Touche / 21:00

Fikri Karayel ismini duyduğunuzda çoğunuzun aklına hemen “Yol” ve “Hayal Edemezsin” şarkıları gelmiştir. Filmlerde ve dizilerde kulağımıza çalınan şarkıları ve başka sanatçılardan da dinlediğimiz coverlarıyla bildiğimiz Fikri Karayel bu sefer hem kendi şarkılarının farklı caz yorumları hem de klasik caz eserleriyle Zorlu Touche sahnesine konuk olacak.

22 Ocak Pazar

Konser / Bach İstanbul’da – Pierre Hantai / Deniz Müzesi / 20:30

Çağımızın en önemli klavsen sanatçılarından biri olan Pierre Hantai, neredeyse çocukluğundan beri Bach’ın müziğinin hayranı. Yaklaşık 40 yıldır Bach eserlerini seslendiren sanatçı bu konseriyle de Deniz Müzesi’ni bambaşka bir ruha büründürecek. Buradan etkinliğin biletlerine ve detaylara ulaşabilirsiniz.

Tiyatro / Sırça / Maximum Uniq Hall / 18:00

İstanbul Ocak Etkinlikleri – Tiyatro – Sırça

Sırça, eşi kendisini terkedip gittikten sonra çocuklarına tutunan, tutunmaya çalışan bir annenin hikayesi. Hayaller, umutlar, çabalamak ve ayakta kalmaya çalışmak üzerine sıcacık bir oyun. İpek Bilgin, Aslı Enver, Cem Yiğit Üzümoğlu ve Güven Murat Akpınar sahneyi paylaşıyor.

24 Ocak Salı

Tiyatro / Lal Hayal / Yerebatan Sarnıcı / 21:00

Songül Öden sahnede bir polisiye hikayede birleşen birbirinden farklı 7 kadını canlandırıyor. Oyunun konusu Yerebatan Sarnıcı’nın mistik atmosferiyle birleşince oldukça ilginç hale gelebilir.

Aşağıdaki bağlantıdan, etkinliğin biletini satın alabilirsiniz.

https://www.biletix.com/etkinlik/2CRAF/TURKIYE/tr

Tiyatro / Kopenhag / Kültüral Performing Arts / 20:30

Oyun, dünyanın en büyük atom fizikçilerinden Bahr ve Hitler için atom bombası yaptığı söylenen Heisenberg arasında geçen görüşme, 2. Dünya Savaşı ve bu iki bilim insanının ölümünün ardından ortada kalan soruları konu edinmiş. Kadroda Umut Beşkırma, Yaman Ceri ve Burcu Ger var.

25 Ocak Çarşamba

Konser / Jaga Jazzist / İş Sanat İş Kuleleri Salonu / 20:30

Norveçli deneysel caz grubu Jaga Jazzist, etkileyici tarzları ve farklı entrümanlara yer verdikleri renkli müzikleriyle hafta ortasında güzel bir enerji kaynağı olabilir. Detaylar ve biletler burada.

Ayrıca grubun müziğine biraz kulak kabartmak isterseniz aşağıya mini bir playlist ekledik.

Konser / Ozan Musluoğlu Quintet / Zorlu Touche / 21:30

Başarılı kontrbas sanatçısı Ozan Musluoğlu, sahne arkadaşlarıyla birlikte Touche sahnesinin samimi ortamında bir araya geliyor. Ruhunuzu besleyecek bir müzik gecesi için mutlaka ajandanıza not edin.

26 Ocak Perşembe

Tiyatro / Hayal Satıcısı / Caddebostan Kültür Merkezi / 20:30

İstanbul Etkinlikleri – Tiyatro – Hayal Satıcısı

Berna Laçin’in tek kişilik performansı ile sahnelenen oyunda, kadınlığa dair sorunlara bir falcının gözünden bakıyoruz. Sıkışıp kalmışlık, farkına varılmayan engeller ve eril dilin etkileri üzerine enteresan bir sorgulama yapan oyunu izlemek isteyenler için bilet satın alınabilecek bağlantıyı aşağıya bıraktık.

https://www.biletix.com/etkinlik/22909/TURKIYE/tr

Tiyatro / Shirley Valentine / Duru Tiyatro Watergarden / 20:30

Willy Russell’ın oyunundan uyarlanan Shirley, Sumru Yavrucuk’un performansıyla sahneyi doldurduğu tek kişilik müzikli komedi. Bir kadının kendi hazinelerini keşfedip hayata yeniden bağlanmasını konu alan oyunun yönetmen koltuğunda da Sumru Yavrucuk var.

27 Ocak Cuma

Konser / Chromas – Uzak / St. Antuan Kilisesi / 20:30

Başak Doğan şefliğindeki Chromas, Saint Antuan’ın görkemine ve ruhuna yakışır bir müzik etkinliğine imza atacak. Özellikle doğaçlamaları ile tanınan grup çok geniş bir yelpazede dilleri ve tarzları bir araya getiriyor. Caz, folk, türkü derken bu güzel atmosferde unutulmaz bir müzik deneyimi sizi bekliyor.

Etkinliğin biletini satın alabileceğiniz bağlantı aşağıda;

https://www.passo.com.tr/tr/etkinlik/chromas-konser-uzak-bilet-passo/4211323

Tiyatro / Herkül ve Augias’ın Ahırı / İstanbul Çevre Tiyatrosu / 20:30

İstanbul Etkinlikleri – Tiyatro – Herkül ve Augias’ın Ahırı

Herkül, işsizlikten ve maddi zorluklardan dolayı Augias’ın ahırlarını temizleme işini üstlenmiştir. Ülkede artan hayvan pisliği sorunu ve bu zor görev Herkül’ü enteresan çözümler aramaya iter. Dürrenmatt’ın eserinden Semaver Kumpanya tarafından sahneye taşınan oyunun kadrosunda Ahmet Kaynak, Bülent Çolak, Caner Coşkun, Cansu Saka ve Sercan Gedik var.

28 Ocak Cumartesi

Tiyatro / Yeraltından Notlar / Kılçık Mekan / 20:30

Dostoyevski’nin kült eseri Yeraltından Notlar, Dahil Tunalı’nın tek kişilik performansı ile sahneleniyor. Sıradan görünen, yer yer huysuz, yer yer kendini beğenmiş, biraz da zavallı bir adam sahnede kendini seyirciye anlatırken aslında O’nu izleyenlerin kendisinden çok da farklı olmadığını hatırlatıyor. Oyunun biletleri burada.

29 Ocak Pazar

Tiyatro / Sır / Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi / 19:00

Sır, günlük hayatta çoğumuzun aklına takılan ya da dert edindiği konuları masaya yatırıyor. Sıradan bir aile yemeği sırasında aniden karşılaşılan itiraflar, ortaya çıkan sırlar ve hiç hesapta olmayan olaylarla temposu yüksek bir oyun yaratılmış. Tayanç Ayaydın, Emel Çölgeçen, Anıl Çelik ve Tolga Güleç oyunun kadrosundaki isimler. Etkinlik biletleri burada.

Tiyatro / Mağrur Fil Ölüleri / Çevre Tiyatrosu / 15:30

1969’u 1970’e bağlayan yılbaşı gecesi, dışarı çıkmakla çıkmamak arasında kararsız kalmış bir çift ve eve gelen içinde ne olduğu ve göndereni bilinmeyen bir kutu… Dekoru, müzikleri ve yarattığı ruhla sizi zamanda yolculuğa çıkaracak oyunun baş rollerini Sarp Aydınoğlu ve Sezin Bozacı paylaşıyor.

31 Ocak Salı

Tiyatro / Doğal Afet / Zorlu PSM / 20:30

Doğal Afet, sığınakta tek başına bir fırtınayı bekleyen bir kadının hikayesi. Tek kişilik bir oyun ancak hesaplaşmaları ve kurduğu dinamik hikayeyle son derece dolu dolu bir anlatım vaat ediyor. Ahmet İlker Ergin’in yönettiği oyunda sahnede Nilperi Şahinkaya var. Buradan bilet satın alabilirsiniz.

Ocak Ayı İstanbul Etkinlik Rehberimizin sonuna geldik. Yeni yılın güzelliklerle başlayıp tam hayallerinizdeki gibi devam etmesini diliyoruz.

Şubat ayında yepyeni etkinliklerde buluşmak üzere.

Bizi instagramdan takip edebilir veya bültenimize buradan üye olabilirsiniz.

Sevgiler,

Farah Samuray

More from Farah Samuray

Online Etkinlik Rehberi – Mart 2021

Cemreler tek tek düşmeye, ağaçlarda minik tomurcuklar belirmeye başlamışken yüzümüzü güneşe dönüp...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir