Yunanistan Kapı Vizesi Nasıl Alınır? Ne Kadardır?

yunanistan kapı vizesi alma prosedurleri
Yaz geldi çattı. Yunan Adaları planları başladı. Eğer vizeyle, tonlarca evrakla uğraşmak istemiyorsanız, Yunanistan kapı vizesi yazımıza hoşgeldiniz.

Son dakika planlanan Yunan Adaları seyahati için tek ihtiyacınız olan, pasaportunuz ve kapı vizesi. (Kenarda köşede birikmiş euroları saymazsak tabii.) Her sene Yunanistan kapı vizesi veriyor mu?, vizesiz yunan adalarına giriş yapılabiliyor mu? minvalinde sorular FilGezi olarak bize bile sıklıkta soulmakta.

İşte bu yazımızın da konusu, “Yunanistan kapı vizesi nasıl alınır? Ne kadardır?” Yunanistan ve Türkiye arasında yapılan anlaşmaya göre, evraklarınızı eksiksiz bir şekilde hazırladıysanız, kapıdan vizenizi alıp Yunan Adaları’na giriş yapabiliyorsunuz. Bu anlaşmanın tarihleri her yıl yenileniyor bu sebeple önceden kontrol etmekte fayda var. 2018 yılı için 16 Nisan-30 Eylül arası geçerli.

yunanistan kapı vizesi nasıl alınır
yunanistan kapı vizesi nasıl alınır

Günübirlik Yunan adası seyahat planlasanız bile kapı vizesi almanız şart. Halihazırda Schengen vizeniniz varsa zaten rahatsınız, olmadığı durumda kapı vizesi kurtarıcınız. Şu an, bu anlaşma  6 Yunan Adası kapsamında geçerli. Sıralarsak;

 • Samos
 • Sakız
 • Simi
 • Rodos
 • Kos
 • Meis
 • Midilli

Yani aslında yukarıdaki Yunan adalarının tamamı Türkiye’ye  yakın ve sadece bir feribotla bu adalara ulaşımınız mümkün.

Her vizede olduğu gibi, kapı vizesi için de bir takım evraklar hazırlamak gerekiyor. Schengen kadar detaylı olmasa da bir gerekli evraklar listesi mevcut. Talep edilen evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması oldukça önemli aksi durumda vize başvurunuzun kabul edilmeme ihtimali bulunuyor.

Bir de baştan belirtmekte fayda var, kapı vizesi için bireysel başvuru yapamıyorsunuz, feribot biletinizi aldığınız seyahat acentesi aracılığıyla başvurunuzu iletebiliyorsunuz. Seyahatinizden 4 gün önce talep edilen evrakların seyahat acentenize eksiksiz bir şekilde göndermiş olmanız gerekiyor.

Yunanistan kapı vizesi için gereken evraklara geçmeden önce aşağıdaki iki yazımıza da göz gezdirmenizde fayda var:

En Güzel Yunan Adaları

Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan Kapı Vizesi için Gerekli Evraklar

 1. Vize başvuru formu. Aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz ya da seyahat acentenizden temin edebilirisiniz. Formun hatasız ve eksiksiz doldurulmuş olması gerekiyor.  http://www.vfsglobal.com/greece/turkey/tourism_applicationform.html
 2. En az 3 ay geçerli pasaportunuz olması gerekiyor. Pasaportunuz aslını değil de renkli fotokopisini veriyorsunuz seyahat acentenize.
 3. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 4. 2 adet biyometrik fotoğraf. 3,5*4,5 ölçülerindeki fotoğrafınızın güncel olması önemli.
 5. Feribot bileti, gidiş-dönüş olarak önceden satın alınmış olması gerekiyor.
 6. Otel rezervasyonu, feribot biletinizin tarihini kapsamasına dikkat ediniz. Günübirlik planlanan bir tatilse otel rezervasyonu talep edilmiyor haliyle.
 7. Son 3 ay için banka hesap dökümü, seyahat boyunca masraflarınızı karşılayabileceğinizi gösteren bakiye bulunması önemli.

Yunanistan Kapı Vizesi Ücreti

Yunanistan kapı vizesi ücreti ne kadar derseniz, seyahat acentesine göre değişiyor. Fakat başvuracağınız seyahat acentasına göre,  yetişkinler için 55-75 EUR arasında, 0-12 yaş arası çocuklar için 20-25 EUR arasında bir ücret ödeyeceksiniz.

yunanistan kapı vizesi
yunanistan kapı vizesi

Yunanistan Kapı Vizesiyle ilgili Önemli Bilgiler

 • Eğer Yunanistan kapı vizesiyle birden fazla ada gezmeyi planlıyorsanız mutlaka belirtmeniz gerekiyor ve beraberinde ilgili evrakları sunmanız gerekiyor.
 • Günübirlik seyahat plansanız da kapı vizesi almanız şart. Bu konu bazen karıştırılabiliyor.
 • Pasaportunuzda K.K.T.C.’ye giriş yaptığınızı gösteren bir ibare olmamasına dikkat edin. Aksi durumda vize başvurunuz reddedilir ve Yunanistan’a alınmanız mümkün olmaz.
 • Yunanistan kapı vizesi genelde tek giriş ve maksimum 15 gün için geçerli olacak şekilde veriliyor. Yani Schengen vizesi yerine geçmiyor ve sadece yukarıda belirtilen Yunan Adaları’nda geçerli, karıştırmayınız.
 • Maalesef henüz araba yolculuğuyla planlayacağınız bir Yunanistan seyahati için kapı vizesi uygulamasından yararlanamıyorsunuz. (Arabayla yurtdışına çıkma rehberi yazımıza buradan ulaşabilirsiniz)

“Yunanistan kapı vizesi nasıl alınır” yazımızın sonuna geldik. Toparlarsak, Yunanistan kapı vizesi kısa sürede sonuçlanması bakımından oldukça pratik bir uygulama fakat zamanınız varsa önce Schengen deneyin deriz. Schengen vizesi başvurusunda çoklu giriş alma şansınız var dolayısıyla Schengen bölgesinde planladığınız başka rotalar varsa daha hesaplı olacaktır.

Melike Yaka

Written By
More from Melike Yaka

Göcek Gezi Rehberi

Gerçek anlamda dinginlik arayaşındaysanız, Göcek çok doğru bir rota olacak sizin için....
Read More

2 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir