İstanbul Etkinlik Rehberi Mayıs 2023

sergi - agnes denes yaşayan piramit

İstanbul silueti yeşillere, pembelere, morlara büründüğüne, aylardan da Mayıs olduğuna göre mutlu olmak için artık daha çok sebebimiz var. Baharla beraber iyice hareketlenen İstanbul’un sanat ajandasını sizin için tarayıp en güzel etkinlikleri Mayıs Ayı Etkinlik Rehberimizde toparladık. Paylaşması bizden, keyfini sürmesi sizden!

1 Mayıs Pazartesi

Konser / Derinden Gelen Sesler: Handel’den Tanburi Mustafa Çavuş’a / Yerebatan Sarnıcı / 21:00

Barok müziğin büyük ustası Frideric Handel ve Osmanlı dönemi saray müziğinin önemli temsilcisi tanburi Mustafa Çavuş’un müziği Yerebatan Sarnıcı’nın büyülü atmosferinde bir araya geliyor. Doğu ve Batı ezgilerinin el ele verdiği bu özel gecenin biletleri bu bağlantıda.

2 Mayıs Salı

Film Gösterimi / Paula Rego: Sırlar ve Hikayeler / Pera Müzesi / 19:00

Paula Rego’nun Pera Müzesi’nde yer alan Hikayelerin Hikayesi sergisi kapsamında gerçekleşecek bu film gösteriminde sanatçının hayatı ele alınıyor. Yönetmen koltuğunda sanatçının oğlu Nick Willing’in yer aldığı film, Portekiz asıllı sanatçının manik depresyonla mücadele ettiği yaşamını, hayatının gizlerini ve eserlerinin yaratım süreçlerini gözler önüne seriyor.

İzlemek isteyenler için biletler burada.

Sergi / Frank Nitsche – Turkish Delight / Dolapdere Pilevneli

istanbul etkinlik rehberi - sergiler
istanbul etkinlik rehberi – sergiler

Alman asıllı sanatçının, ülkemizdeki ilk kişisel sergisinde, hayatın içinden geniş bir kaynak olarak kullandığı görsel arşiviyle yarattığı soyut kompozisyonlarına yer verilmiş.

Sergiyi görmek isterseniz, binasıyla Dolapdere’de farklı bir evren yaratan Pilevneli’yi 14 Mayıs’a kadar Pazar-Pazartesi hariç her gün 10:00-18:00 arası ziyaret edebilirsiniz.

3 Mayıs Çarşamba

Tiyatro / Saatleri Ayarlama Enstitüsü / Maximum Uniq Hall / 20:30

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın kült eseri Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Serkan Keskin’in sahnede bir sürü farklı karakteri canlandırdığı tek kişilik performansı ile sahneye taşınıyor. Tuluğ Tırpan’ın piyanosuyla ile eşlik edeceği oyun oldukça zengin içerikli bir çağdaş uyarlama.

Bu linkten bilet satın alabilirsiniz.

Tiyatro / Halktan Biri – Travis Pine / Trump Sahne / 20:30

Travis Pine, açlık sınırında yaşayan, işsiz ve ülkesinin kötü yönetildiğini düşünen bir ABD vatandaşıdır. Başkan’a yazdığı eleştirel mektuplar yüzünden bir gün kapısına FBI ajanı dayanır.

Baş rollerde Levent Ülgen ve Galip Erdal’ı izleyebileceğiniz oyunun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

4 Mayıs Perşembe

Tiyatro / Eksik / Beşiktaş Kültür Merkezi / 20:30

mayıs ayı istanbul etkinlikleri - tiyatro - eksik
Mayıs Ayı Etkinlikleri – Eksik

Hikaye bir çiftlik evinde başlıyor. Ani gelişen bir olay sonrasında tepetaklak olmuş bir aile, sırlar, hesaplaşmalar ve tüm bunların ortasında yeniden bir arada olmaya çabalamak. Hande Doğandemir, Levent Can ve Aytaç Şaşmaz baş rollerde.

Hem dramatik hem de komik bir aile hikayesi izlemek isterseniz bilet bağlantısı aşağıda sizi bekliyor.

https://www.biletix.com/etkinlik/2KD1D/TURKIYE/tr

Tiyatro / Üçü Bir Arada / Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi / 20:30

Üç adam, üçünün de bambaşka çıkmazları var. Hayatlarının muhasebesini yaptıkları bir anda bir araya geliyorlar ve hem komik hem de acıklı bir hikaye ortaya çıkıyor. Kadınlar, zaferler, başarısızlıklar, aşk, aile, ölüm, arkadaşlık hatta futbol; ne ararsanız bu oyunda! Cem Davran, Celil Nalçakan ve Onur Özaydın’ın sahnede yer aldığı etkinliğin biletlerine bu linkten ulaşabilirsiniz.

5 Mayıs Cuma

Tiyatro / Duvar / Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi / 20:30

Zülfü Livaneli’nin yazdığı ilk tiyatro oyunu olan Duvar, farklı coğrafyalardan ve bambaşka hayatlardan gelmiş dört insanın bir otel odasında bir araya gelişinden yola çıkıyor. Kesişen hayatları, göçleri, katliamları, yakın geçmişi ve bir örülüp bir yıkılan duvarları anlatan bu çok özel oyunun yönetmeni ise Bilge Emin.

Tiyatro / Cimri / Caddebostan Kültür Merkezi / 20:30

Mayıs Ayı Tiyatroları – Cimri

7 sezondur kapalı gişe oynanan ve Moliere’in kült eserinden uyarlanan oyun, bir selamı bile esirgeyen cimri bir adamın hikayesini anlatıyor. Doğruyu, yanlışı, farklı pencereden bakmayı ve rastlantıları sorgulayan Cimri’de baş rollerde Serkan Keskin, Sezin Bozacı, Cansu Saka ve Ahmet Kaynak var. Yönetmen ise Tansu Biçer. Bilet linkimiz burada.

6 Mayıs Cumartesi

Konser / Pera’da Bakır Esintiler / Pera Palace Hotel / 11:00

Türkiye’nin ilk bakır nefesli oda orkestrası olan Golden Horn Brass, cazdan türküye uzanan çok geniş bir repertuarla sabahınızı güzelleştirecek. Hafta sonuna Grand Pera Balo Salonu’nda başlamak isterseniz biletler burada sizi bekliyor.

Tiyatro / Aydınlıkevler / Maximum Uniq Hall / 21:00

Yılmaz Erdoğan’ın yazdığı, baş rollerde Demet Akbağ, Salih Bademci ve Burak Dakak’ın yer aldığı oyun tam güldürürken düşündüren diyebileceğimiz türde bir komedi. Aydınlıkevler’de bir babaanne ve torunu, bir duvar ve duvarın arkasında yaşayan Amerikalılar.

Buradan bilet satın alabilirsiniz.

7 Mayıs Pazar

Konser / Trio Kuvars Viyolet / CRR Konser Salonu / 19:00

Mayıs Ayı Konserleri – Trio Kuvars Viyolet

Trio Kuvars Viyolet, Alman besteci Johannes Brahms’ın 190. doğum yılını anmak için sahne alıyor. Haftayı klasik müzikle tamamlamak isteyenler bu etkinliği listeye eklesin deriz.

Tiyatro / Kibarlık Budalası / Cevahir Salon B / 20:00

Moliere’in kült eserinden uyarlanan oyun, asilzade olmaktan başka bir derdi olmayan bir adamı anlatıyor. Cahil ama çok da zengin olan kahramanımızın soyluların arasına dahil olmak için kendini düşürdüğü komik haller ve yaptığı görgüsüzlükler oyun boyunca bolca kahkaha attıracak. Sahnede Hakan Altıner, Aydan Şener, Damla Cercisoğlu gibi usta oyuncuları izlemek için bu oyun kaçmaz.

8 Mayıs Pazartesi

Tiyatro / İmparator / Caddebostan Kültür Merkezi / 20:30

Genco Erkal’ın hem yönettiği hem de Enes Sarı ile sahneyi paylaştığı oyun, Etiyopya İmparatoru’nun 44 yıllık saltanatını ve sonunu anlatıyor. Bu bağlantıdan etkinlik biletlerine ulaşabilirsiniz.

9 Mayıs Salı

Konser / Venedik Barok Orkestrası & Mario Brunello / İş Sanat İş Kuleleri / 20:30

Venedik Barok Orkestrasına çellist Mario Brunello’nun eşlik edeceği konserde, eserler de barok dönem enstrümanları ile seslendirilecek. Kulaklarınızı iyi müziğe doyuracak bu etkinliği ajandanıza not etmenizi tavsiye ederiz.

Hatta rehberin devamında size sakince eşlik etmesini istediğimiz bir Mario Brunello playlistini de aşağıya ekledik.

Tiyatro / Van Gogh / Profilo Kültür Merkezi / 20:30

Hakan Gerçek’in hem yönetmen hem de oyuncu olarak sahneye taşıdığı Van Gogh, ünlü ressamın hayatını anlatıyor. Resme başlayışından intiharına kadar geçen çalkantılı yaşam yolculuğu izleyiciye aktarılırken ele alınan en önemli konu ise sevgi.

10 Mayıs Çarşamba

Konser / Gedik Filarmoni Orkestrası / Kadıköy Süreyya Operası / 19:30

Cem Mansur’un yönetimindeki Gedik Filarmoni Orkestrası, Mozart’ın Jupiter Senfonisi’ni ve yeni kuşağın önemli bestecilerinden Yunus Gencer’in klarnet konçertosunu seslendirecek. Uzun zamandır Süreyya Operası’na yolunuz düşmediyse bu konser çok güzel bir bahane olabilir. Biletler bu bağlantıda.

Tiyatro / Vişne Bahçesi / Trump Sahne / 20:30

Mayıs Ayı Etkinlikleri - Vişne Bahçesi
Mayıs Ayı Etkinlikleri – Vişne Bahçesi

Oyun, kendilerine kalan mirası tüketmiş ve ellerinde kalan tek şey olan vişne bahçesine hapsolmuş bir aileyi anlatıyor. Son varlıkları olan vişne bahçesinin de ellerinden kayıp gitmesine engel olabilecekler mi?

Gülen Karaman, Volkan Severcan, Erhan Yazıcıoğlu, Özdemir Çiftçioğlu gibi önemli oyuncuları kadrosunda barındıran, kalabalık bir ekiple sahnelenen oyunun detaylarına buradan erişebilirsiniz.

11 Mayıs Perşembe

Tiyatro / Tek Kullanımlık Hikaye / House Of Performance / 21:00

Aynı mahallede yaşayan üç arkadaş, üçünün de başka başka dertleri var. Kendi dertlerine bir de iklim krizini, dünyanın derdini ekliyorlar ve olaylar bambaşka yerlere gidiyor.

Temposu düşmeyen, samimi ve komik bir oyun izlemek isterseniz Tek Kullanımlık Hikaye’yi kaçırmayın. Buradan etkinlik bileti satın alabilirsiniz.

Tiyatro / Taxim / Caddebostan Kültür Merkezi / 20:30

Birbiriyle alakasız 10 kişinin yolu bir gün Taxim Bistro’da kesişir ve kendilerini hayati bir sınavın ortasında bulurlar. Baba Sahne tarafından uyarlanan oyunun kadrosunda Ozan Güven, Şevket Çoruh, Ömür Arpacı ve Mert Asutay gibi önemli isimler var. Emrah Eren’in yönettiği bu kara komedinin biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

12 Mayıs Cuma

Konser / Fikri Karayel Jazz Ensemble / Zorlu Touche / 21:00

istanbul konserleri – fikri karayel

Fikri Karayel ismini duyduğunuzda çoğunuzun aklına hemen “Yol” ve “Hayal Edemezsin” şarkıları gelmiştir. Filmlerde ve dizilerde kulağımıza çalınan şarkıları ve yeniden düzenlemeleriyle bildiğimiz Fikri Karayel bu sefer hem kendi şarkılarının farklı caz yorumları hem de klasik caz eserleriyle Zorlu Touche sahnesine konuk olacak.

Tiyatro / Mağrur Fil Ölüleri / Çevre Tiyatrosu / 20:30

1969’u 1970’e bağlayan gece, hava yağmurlu, Belkıs geceyi dışarıda geçirmek istiyor ama Cahit evde kalmakta ısrarcı.  Sonra eve kimin gönderdiği belli olmayan bir paket gelir ve gece birdenbire başka bir heyecana bürünür. Tempolu ve bir o kadar da duygusal bir oyun. Kadrosunda Sarp Aydınoğlu, Sezin Bozacı, Caner Coşkun ve Uğur Senkeri var.

13 Mayıs Cumartesi

Festival / İstanbul’da Bahar – Altın Gün & Baba Zula & Kozmonotosman / KüçükÇiftlik Park / 15:00

Baharın gelişini müzikle, dansla, mutlu kalabalıklarla ve iyi enerjilerle kutlamak isteyenler bu festivalde buluşuyor. Altın Gün, Baba Zula ve Kozmonotosman’ın sahne alacağı tüm güne yayılan festival, Anadolu rock, psikedelik müzik, elektronik funk, dans ve nefis sahne performanslarıyla unutulmaz bir eğlence yaşatacak. Bu bağlantıdan hem detaylara hem de biletlere ulaşabilirsiniz.

Küçük Çiftlik Park’a gitmeden, Nişantaşı’nda turlamak isterseniz aşağıdaki yazıya tık tık;

Nişantaşı’nda Bir Gün Boyunca Neler Yapılır?

Eğlenmeye şimdiden başlayalım diyenler için de güzel bir Baba Zula playlistini aşağıya ekledik.

Tiyatro / Irma Vep’in Esrarı / Zorlu PSM / 20:30

Doğaüstü sırlarla dolu bir konak, konağa gelin giden genç bir kadın, birbirinden tekinsiz konak çalışanları ve tablosunun içinden evdeki her şeye müdahale eden Irma Vep. Tüm bunlara bir de dolunay eklenince ortaya esrarengiz bir komedi ortaya çıkmış. Buradan kadroya ve detaylara ulaşabilirsiniz.

15 Mayıs Pazartesi

Tiyatro / Şaşırt Beni / Caddebostan Kültür Merkezi / 21:00

Oyunumuzun kahramanı kötülerden ve onlarla mücadele etmekten sıkılmış, bu savaşa son vermek için çözümü onların tarafına geçmekte bulmuş bir adam. Elbette olmadığı biri gibi davranmak son derece komik hallere düşmesine sebep oluyor. Selçuk Aydemir’in yönettiği oyunun kadrosunda Pelin Karahan, Çağdaş Onur Öztürk, Murat Akkoyunlu, Barış Yıldız ve Yasemin Baştan var. Biletler burada.

16 Mayıs Salı

Konser / Yevgeniy Kostrytskyy & Ivan Bykov / Aşkenaz Sinagogu / 20:30

Ukrayna’nın başarılı keman ve akordeon virtüözleri, Aşkenaz Sinagogu’nda Mozart, Bartok, Bach, Piazzolla gibi büyük bestecilerin eserlerini yorumlayacaklar. Opus Amadeus Oda Müziği Festivali kapsamında gerçekleşecek bu etkinliğin biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Konser / Jack Quartet / Borusan Müzik Evi / 21:00

Yaylılardan oluşan Jack Quartet, hem yeni eserler yaratan hem de çok duyulmamış bestecilerin eserlerini yorumlayan, çok da övgüyle karşılanan bir müzik grubu.

New Yorklu dörtlüyü daha önce dinlemediyseniz tanışmanız için mini bir listeyi sizinle paylaşıyoruz.

17 Mayıs Çarşamba

Tiyatro / Muhteşem Diva / Trump Sahne / 20:30

Muhteşem Diva, hem gerçek hem de komik bir hikayeyi konu ediniyor.

NewYork’ta birçok yardım kuruluşuna başkanlık yapan, sanat etkinlikleri için ön ayak olan Florence Foster Jenkins’in en büyük hayali bir opera sanatçısı olmaktır. Bir gün bu hayalini gerçekleştirmeye karar verir ve ortalık iyice karışır. Asuman Dabak, Gülen Karaman, Atılgan Gümüş ve Yiğit Yapıcı’nın baş rollerini paylaştığı eğlenceli oyunun biletleri ve tam kadrosu bu linkte.

Tiyatro / Hayal Satıcısı / Caddebostan Kültür Merkezi / 20:30

Berna Laçin’in tek kişilik performansı ile sahnelenen oyunda, kadınlığa dair sorunlara bir falcının gözünden bakıyoruz. Sıkışıp kalmışlık, farkına varılmayan engeller ve eril dilin etkileri üzerine enteresan bir sorgulama yapan etkinliği izlemek isteyenler için bilet satın alınabilecek bağlantıyı aşağıya bıraktık.

https://www.biletix.com/etkinlik/23516/TURKIYE/tr

Sergi / Düşler, Hakikatler / Beyoğlu Casa Botter Sanat ve Tasarım Merkezi

istanbul mayıs ayı sergileri – düşler ve hakikatler

Geçtiğimiz yıl restorasyonuna başlanan tarihi Botter Apartmanı nihayet bir sanat ve tasarım merkezi olarak kapılarını ziyaretçilere açtı.

Osmanlı’dan Cumhuriyet dönemine kadar uzanan önemli bir geçmişe sahip bina aynı zamanda Osmanlı döneminde yapılan ilk Art Nouveau yapı olma özelliğini de taşıyor.

Bu görkemli yapının ilk sergisi olan Düşler, Hakikatler farklı disiplinlerden birçok sanatçıyı bir araya getiriyor. 2 ay boyunca Pazartesi hariç her gün 10:00-19:00 arası ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

18 Mayıs Perşembe

Tiyatro / Dönme Dolap / Watergarden Performans Merkezi / 20:00

Dönme Dolap, barda tanışan bir adamla kadının hikayesini anlatıyor. Kadının sıcak teklifine hayır diyemeyip evine giden adam bir süre sonra kendini tuhaf ve sorgulayıcı bir sohbetin içinde bulur ve büyük bir sürprizle karşılaşır. Sedef Şahin ve Hakan Bilgin’in rol aldığı oyunun yönetmeni Emre Kınay.

Tiyatro / İfşaat / Caddebostan Kültür Merkezi / 20:30

İfşaat, emekçiyi, zorlu hayat şartlarını merkezine alan bir oyun. Hikaye, kentsel dönüşüm bölgesinde, 25 katlı bir rezidansın inşaatında geçiyor. Etkinlik hakkında daha fazla detay ve biletler burada.

19 Mayıs Cuma

Tiyatro / Kuşlar / Çevre Tiyatrosu / 20:30

istanbul tiyatroları – kuşlar

Aristofanes’in zamansız ve kült eseri Kuşlar, Volkan Sarıöz yönetmenliğinde ve kalabalık bir oyuncu kadrosuyla sahneleniyor. Atina devletinde yaşayan iki arkadaşın, yönetimin adaletsizliğinden bıkıp kendi zihinlerinde canlandırdıkları hayali vatanı arayışlarını konu edinen oyun, Semaver Kumpanya’nın yorumuyla izlenmesi gereken bir komedi. Biletler için buraya buyrun.

Tiyatro / Koltuk / Eylül Sahnesi / 20:30

Koltuk, günlük fiziksel ihtiyacımızı karşılayan bir eşya mıdır yoksa uğruna türlü türlü kötülüklerin göze alındığı bir obje midir? Bu sorunun cevabını arayan oyunun yönetmeni Ali Can Karagülmez, oyuncular ise Umut Sarı, Cengizhan Erisoylu ve Deniz Uzun. Biletler burada.

Etkinliklere minik bir virgül koyalım. Baharın içimizi kıpır kıpır yaptığı bu günlerde İstanbul’dan uzaklaşmadan kendimi doğaya atayım diyenlerdenseniz size Heybeliada’da Gezilecek Yerler yazımızı tavsiye ederiz.

Bir Yaz Klasiği – Heybeliada’da Gezilecek Yerler

20 Mayıs Cumartesi

Tiyatro / Sevgili Arsız Ölüm Dirmit / House of Performance / 20:30

Latife Tekin’in romanından uyarlanan oyun, köyden kente göç eden kalabalık bir ailenin hayat mücadelesini anlatıyor. Dirmit, ailenin küçük kızı ve yaşama azmi ve merakı sayesinde her seferinde güçlüklerle baş etmenin farklı yollarını keşfediyor. Nezaket Erden’in uyarladığı ve aynı zamanda da Dirmit’i canlandırdığı oyun sahnelenmeye başladığından beri kapalı gişe oynanıyor. Kaçırmak istemeyenler için biletler burada.

Müzikli Gösteri / Habanera Makamı Ali Poyrazoğlu & Çiğdem Erken Quartet / Süreyya Operası / 20:00

Ali Poyrazoğlu tek kişilik performansı Habanera Makamı’nda tiyatro ve operayı bir araya getiriyor. Sanatçının geçmişte yarattığı işlerden de izler taşıyan bu eğlenceli ve kendine has gösteriye,  müziğiyle Çiğdem Erken Quartet canlı canlı eşlik edecek.

Bu oyunu Süreyya Operası’nın tarihi atmosferinde izlemek isteyenler için biletler bu linkte.

21 Mayıs Pazar

Tiyatro / Güzel Son / Zorlu PSM / 19:30

istanbul mayıs ayı etkinlikleri - guzel son
istanbul mayıs ayı etkinlikleri – guzel son

Mekan Lambo’nun Meyhanesi, sofrada Melih Cevdet Anday, Sait Faik Abasıyanık, Orhan Veli Kanık ve Suat Derviş var; İstanbul’u anlatıyorlar. Volkan Sarıöz’ün yönettiği bu mis gibi nostalji kokan oyunun oyuncu kadrosu ve biletleri burada.

Müzikal / Edith / Zorlu PSM / 21:00

Edith, Edith Piaf’ı hem bildiğimiz hem de bilmediğimiz kimliği ile sahneye taşıyor.

Aşkları, şarkıları ve hüznüyle izleyici karşısına çıkacak olan Edith’e A’dan Z’ye Selin Köseoğlu hayat veriyor diyebiliriz. Kendisi oyunun hem yazarı hem yönetmeni hem de oyuncusu. Tek kişilik bu müzikal tadındaki oyunun şarkı uyarlamaları da yine Selin Köseoğlu’na ait. Sahnede kendisine piyanosu ile Onur Avdan eşlik ediyor.

22 Mayıs Pazartesi

Konser / Emir Ersoy Songs Meet Cuba / Zorlu Touche / 21:00

Piyanist Emir Ersoy’un Volkan Öktem, Eylem Pelit, Aleiksi Contreras ve Sercan Kerpiççiler ile aynı sahneyi paylaşacağı gecede Küba ve Latin Amerika melodileri hem kanınızı ısıtacak hem de hafta başına enerjik başlamanızı sağlayacak.

23 Mayıs Salı

Müzik-Terapi / Suyun Yankıları: Soundala Therapy / Şerefiye Sarnıcı / 20:00

40 farklı ses şifası enstrümanı ile oluşturulan ses küresi içinde, titreşimin iyileştirici gücüyle içsel bir yolculuğa çıkacağınız farklı bir meditasyon deneyimi sizi bekliyor. Kristal kaseler, flütler, gonglar, çanlar, davullar ve himalaya kaseleri ile oluşturulan bu kürede nefes meditasyonu, ses meditasyonu ve ses şifası terapistleri ile zihninizin gürültüsünden uzaklaşıp tarihi bir mekanda bambaşka bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Buradan daha detaylı bilgiye ulaşmanız mümkün. Ayrıca bu çalışmaya katılmak için herhangi bir meditasyon deneyimine sahip olmanız gerekmediğini de hatırlatalım.

Sergi / Yaşasın Cumhuriyet! Atatürk Döneminde İktisadi Bağımsızlığın İlk Adımları / Türkiye İş Bankası Müzesi

Türkiye İş Bankası’nın Sirkeci’de yer alan müze binasında ziyaret edebileceğiniz bu sergi Cumhuriyet döneminde ülkemizin kalkınmasına dair atılan adımlara odaklanmış. Hem tarihi binayı hem de arşivlerden çıkarılmış çok sayıda fotoğraf ve objeyi incelemek için çok güzel bir fırsat. Pazartesi hariç her gün 10:00-18:00 arası ziyaret edebilirsiniz.

24 Mayıs Çarşamba

Atölye (yoga) / Boğaz’da Yoga / Sait Halim Paşa Yalısı / 10:00

boğaz’da yoga

Çok güzel tarihi bir binada, boğazın masmavi renk tayfı içinde, mis gibi mayıs havasında yoga yapmayı kim istemez?

Ruhunuzla birlikte bedeninizi de dinlendirecek, haftanın geri kalanı için size gerekli motivasyonu sağlayacak bu nefis vinyasa yoga aktivitesi yaklaşık 1 saat sürüyor ve eğitmeni de YogaŞala kadrosundan Duygu Erokan. Aşağıdaki bağlantıdan etkinlik biletlerine ve detaylara ulaşmanız mümkün

https://www.biletix.com/etkinlik/2Y521/TURKIYE/tr

Tiyatro / Amadeus / AKM Opera Salonu / 20:30

Başrollerini Selçuk Yöntem ve Tansu Biçer’in paylaştığı Amadeus, ünlü bestecinin bilinmeyen yönlerini ve en yakınındaki Salieri ile ilişkisini anlatıyor. Hem oyuncu kadrosu hem de sahnede yer alan orkestrası ile oldukça kalabalık bir prodüksiyon olan müzikal şimdiye kadar birçok ödüle de layık görüldü. Işıl Kasapoğlu yönetmenliğindeki Amadeus’un tam kadrosuna ve biletlerine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

25 Mayıs Perşembe

Konser / Leyla Gencer Anısına: Stabat Mater / Zorlu PSM / 20:00

Vefatının 15. yılında Leyla Gencer anısına düzenlenen konserde, Rossini’nin önemli dinsel yapıtı Stabat Mater seslendirilecek. Slovakya Filarmoni Orkestrası ve BİFO’nun aynı sahnede yer alacağı konserde alanında kıymetli solistler de dinleyiciyle buluşacak. Bu özel gecenin biletleri burada.

Tiyatro / Evlilikten Sahneler / Zorlu PSM / 20:30

10 yıldır evli, mutlu ve çocuklu bir çift. Sıradan sorunlar yaşayıp kendi yöntemlerince çözümler üreterek hayatlarını devam ettiriyorlar. Ama bir gün o sorunlar her zamanki yöntemlerle çözülmez hale geliyor ve kendilerini bir yüzleşmenin ortasında buluyorlar. Hepimize bir yerlerinden tanıdık gelebilecek bu öyküde sahnede Ece Dizdar, Öner Erkan, Kayhan Berkin, Pınar Göktaş ve Naz Buhşem var.

26 Mayıs Cuma

Sergi / Agnes Denes – Yaşayan Piramit / Sakıp Sabancı Müzesi

sergi – agnes denes yaşayan piramit

Toplumsal sorunlara, çevre kirliliği, iklim değişikliği gibi birlikte harekete etmeyi gerektiren problemlere sanatı aracılığıyla dikkat çeken Agnes Denes, mekana özgü çalışması Yaşayan Piramit ile Sakıp Sabancı Müzesi bahçesinde.

Geçtiğimiz yıl iki bin adet bitki ve çiçek tohumunun ekimiyle yaşamına başlayan dev piramit, aylar, mevsimler ilerledikçe farklı renklere, farklı çiçeklere bürünerek sürekli evrim geçiren, yaşayan bir sanat eseri haline geldi. Şimdilerde dönüştüğü hali görmek isterseniz Pazartesi hariç her gün 10:00-18:00 arası ziyaret edebilirsiniz.

Tiyatro / Herkül ve Augias’ın Ahırı / Çevre Tiyatrosu / 20:30

Herkül, işsizlikten ve maddi zorluklardan dolayı Augias’ın ahırlarını temizleme işini üstlenmiştir. Ülkede artan hayvan pisliği sorunu ve bu zor görev Herkül’ü enteresan çözümler aramaya iter. Dürrenmatt’ın eserinden Semaver Kumpanya tarafından sahneye taşınan oyunun kadrosunda Ahmet Kaynak, Bülent Çolak, Caner Coşkun, Cansu Saka ve Sercan Gedik var. Etkinlik bilet bağlantısı ise aşağıda.

https://www.biletix.com/etkinlik/20Z35/TURKIYE/tr

Tiyatro / Mezarcı / Cevahir Salon B / 20:00

Sisli bir kasabanın mezarlığında bir mezarcı; ölümü ve yaşamı aynı anda sorguluyor. Erdem Kopuz oyunun hem yönetmeni hem de tek kişilik performansı ile sahne alan ismi.

27 Mayıs Cumartesi

Konser / Ezgi Karakaya & Çağ Erçağ & CRR Senfoni Orkestrası / CRR Konser Salonu / 20:00

Mezzo soprano Ezgi Karakaya ve viyolonsel sanatçısı Çağ Erçağ, Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası ile sahne alacakları gecede oldukça zengin bir repertuvarı dinleyici ile buluşturacaklar. Bu linkten hem etkinkik programına hem de biletlere ulaşabilirsiniz.

Tiyatro / Böyle Buyurdu Zerdüşt / Altkat Sanat / 20:30

Nietzsche’nin eserinden Müge Saut uyarlaması ile sahneye taşınan oyun, teknolojiyle birlikte şekil değiştiren hayatlarımıza, ilişkilerimize, huzursuzluğumuza Nietzsche metni yardımıyla bakıyor.

28 Mayıs Pazar

Tiyatro / Aşınma / Zorlu PSM / 18.30

istanbul etkinlikleri – aşınma

Usta isim Şahika Tekand’ın yazıp yönettiği ve 27 yıldır birlikte çalıştığı Yiğit Özşener’in tek kişilik performansıyla sahnede yer aldığı oyun adeta bir ustalık gösterisi olarak kabul ediliyor. Metnin bir müzik gibi akıp gittiği, seyircinin de oyuncuyla birlikte eşzamanlı olarak oyunu yaşadığı bir sanat deneyimi diyebiliriz. İzlemeniz gerekenler listenize mutlaka eklenmesi gereken bir oyun. Bu bağlantıdan etkinlik biletini satın alabilirsiniz.

Tiyatro / Dönüşüm / AltKat Sanat / 18:00

Franz Kafka’nın 1915’te yazdığı ama asla eskimeyen romanından uyarlanan Dönüşüm, insan ilişkileri, toplum, varoluş amacı üzerinden “gerçek” kavramını sorguluyor. Oyunun kadrosunda Nevzat Süs, Aydan Cömert, Eren İncesu ve Sena Yapar var.

29 Mayıs Pazartesi

Tiyatro / Richard / Maximum Uniq Hall / 21:00

Shakespeare’in 3. Richard oyunundan yola çıkarak Okan Bayülgen’in yazıp yönettiği Richard, kalabalık bir kadro ile sahneleniyor.

2012 yılında İngiltere Kralı 3. Richard’ın kemiklerinin bir otoparkta bulunmasıyla başlayan oyun, içinde bir tiyatro temsilini de barındıran bir polisiye hikayeye dönüşüyor. Daha fazla detay ve bilet bilgisi için buraya göz atabilirsiniz.

30 Mayıs Salı

Tiyatro / Kırlangıç / Zorlu PSM / 20:30

Kendisi için çok önemli olan bir şarkıyı seslendirmek için şan eğitimi alan bir genç ve ona ders veren oldukça katı şan öğretmeni. Hikaye ilerledikçe ortak bir şarkı ve ortak acılar etrafında buluşuyorlar. Selen Öztürk ve Uğur Kanbay’ın sahne aldığı oyunun biletlerine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

https://www.passo.com.tr/tr/etkinlik/kirlangic-zorlupsm-passo/4822330

Tiyatro / Herkes Kocama Benziyor / House Of Performance / 21:00

Pınar Güntürkün’ün tek kişilik performansında bir kadının acıyla, güçle yoğurulmuş hikayesi var. Oyun, bir pavyonda tuvaletçilik yapan Ayten’in öfkesini anlatıyor.

31 Mayıs Çarşamba

Tiyatro / Tatavla’da Son Dans / Sahne Dragos / 20:30

Şehrin bir köşesinde hala 6-7 Eylül olaylarının izini taşıyan bir evde, gitmekle kalmak arasında savaş veren, anılarına tutunmuş iki kadının; Eleni ve Gül’ün hikayesi. Sahnede Deniz Çakır ve Sumru Yavrucuk’un yer aldığı oyunun Şaban Ol’un versiyonundan uyarlaması da Sumru Yavrucuk’a ait.

Bir etkinlik rehberimizin daha sonuna geldik.

Haziran ayında yepyeni etkinliklerde, mutlu haberlerle buluşmak üzere.

Bizi instagramdan takip edebilir veya bültenimize buradan üye olabilirsiniz.

Sevgiler,

Farah Samuray

More from Farah Samuray

İstanbul Etkinlik Rehberi Aralık 2023

Seneyi kapatmadan önce izlemek istediğimiz oyunların, dinlemek istediğimiz konserlerin, kaçırmayalım dediğimiz sergilerin...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir