İstanbul Etkinlik Rehberi Aralık 2020

İstanbul Aralık Ayı Ajandası - Taranta Babu
Işıltının, rengin her yerde olduğu, dileklerin ve yeni kararların enerjisinin etrafımızı sardığı kendinden büyülü aya geldik; Aralık!
İçinde bulunduğumuz tatsız gündem ve yaşadığımız kısıtlamalar sebebiyle bu yıl renklerimiz biraz daha sönük, enerjimiz de daha zayıf belki ama bu durum sizi İstanbul’da  sanat ve müzik dolu bir aya davet etmemize engel değil diye düşünüyoruz. Dışarıda zaman geçirmeye karar verdiğiniz minicik aralıkları belki birkaç aktivite ile doldurmak isteyebilirsiniz diye sizin için etkinlik önerilerimizi bir araya getirdik. İstanbul Aralık Ayı Etkinlik Rehberimiz, güzel bir Aralık ayı geçirmeniz için keşfetmenizi bekliyor.
1 Aralık Salı
Tiyatro / Manhattan’ın İyi Tanrısı / Moda Sahnesi / 20:00
Oyun 1957 yılında Manhattan’da geçiyor ama ilişkileri ele alış şekliyle oldukça güncel sayılabilir. Avusturyalı yazar Ingeborg Bachmann’ın radyo tiyatrosu olan bu eserinden uyarlanan oyunda Umut Barış Taşdemir, Anıl Kır ve Burcu Ger sahneyi paylaşıyor. Bir kadın, bir erkek ve Tanrı üzerinden aşkın karmaşıklığı, ne olduğu hatta ne olmadığı konusuna eğilen bu oyun ayın başlangıcı için güzel bir seçim olabilir. İlginizi çektiyse aşağıdaki bağlantıdan biletlere ulaşabilirsiniz.
2 Aralık Çarşamba
Stand-up gösteri / CMYLMZ Diamond Elite Platinum Plus / Zorlu PSM / 20:00
Etkinliğin ismine bakınca zaten açıklama yapmaya pek gerek kalmıyor. İçimizin daraldığı, kahkahaya ihtiyacımızın had safhada olduğu bu günlerde sanki daha iyi bir ilaç olamaz. Etkinliğin tüm detayları ve biletler burada.
3 Aralık Perşembe
Tiyatro / Kelebekler Özgürdür / Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi / 19:30
İstanbul Aralık Etkinlikleri – Kelebekler Özgürdür
Kamuran Akkor, Cengiz Orhonlu, Özge İnce, Ümit İlban’ın sahneyi paylaştığı oyun hem duygusal hem de komik bir aile hikayesi.
4 Aralık Cuma
Tiyatro / Bir Baba Hamlet / Caddebostan Kültür Merkezi / 19:30
Emrah Eren’in yönettiği oyunda Şevket Çoruh ve Murat Akkoyunlu sahnede. Cesaret ve özgüvenden başka pek bir şeye sahip olmayan iki oyuncunun Hamlet’i sahnelemeye karar vermelerini ve baştan sona ellerine yüzlerine bulaştırmalarını sahnede izlemek harika bir komedi deneyimi olabilir. Ayrıca Bir Baba Hamlet’in 8 ödüllü olduğunu da ekleyelim. Buradan bilet satın alabilirsiniz.
5 Aralık Cumartesi
Tiyatro / Makinist / Kats Sahne / 16:00
Makinist, duygusal açıdan oldukça vurucu bir konuya sahip. Ressam bir kadının, sevgilisinin yakın arkadaşı tarafından tacize uğramasını ve sonrasında da akli dengesini kaybedişini konu edinen oyunda, sürekli hayal ve gerçek arasında gidip gelen bir oyunculuk var. Deniz Könülköşk, Bekir Göksel ve Selinay Şahin’in yer aldığı oyunun finali de oldukça vurucu.
6 Aralık Pazar
Tiyatro / Helikopter / Kats Sahne / 16:00
İstanbul Aralık Ayı Ajandası  – Helikopter
Helikopter oyunu, sahnelendiği birçok Avrupa ülkesinde seyirciden tam not almış bir oyun. Bir politikacının, işgüzarca aldığı bir karar sonucu helikopterinin düşmesi ve dağ başında yaşanan hesaplaşmaları ve çıkar uğruna yapılan çatışmaları anlatıyor.
Haftasonunu açıkhavada geçirmek isteyenler için de hazır havalar henüz çok soğumamışken, şehir gürültüsünden uzak güzel bir ada günü tavsiye edebiliriz. Tüm adalara ait önerilerimizin yer aldığı İstanbul Prens Adaları Gezi Rehberi yazımız burada.
8 Aralık Salı
Tiyatro / Pencere / Zorlu PSM / 19:30
Sahnede usta oyuncu Haluk Bilginer ve Esra Bezen Bilgin rol alıyor. 2 perdelik bu oyunun konusu ise ilişkilerinin bitiminden 3 yıl sonra yine yolları kesişen bir adam ve bir kadının hikayesi. İzlemek isterseniz etkinliğin biletleri aşağıda.
9 Aralık Çarşamba
Tiyatro / Kürk Mantolu Madonna / 19:00 / Zorlu PSM
İstanbul Aralık Ayı Etkinlikleri – Kürk Mantolu Madonna
Yazılmasının üzerinden 70 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen halen en çok okunanlar arasında yer alan Kürk Mantolu Madonna, ilk defa tiyatro sahnesinde. Engin Alkan’ın yönettiği oyunun baş rollerinde Tuba Ünsal, Alper Saldıran ve Sercan Badur var. Arkasında oldukça kalabalık bir ekibin emeğiyle sahnelenen oyunda, Anadolu’dan Almanya’ya giden Raif’in burada ressam Maria Puder ile yaşadığı aşk anlatılıyor. Oyunun biletlerine ve diğer detaylara buradan ulaşabilirsiniz.
Tiyatro / Lal Hayal / 20:00 / Zorlu PSM
Songül Öden, hem proje tasarımını yaptığı hem de oyuncu olarak sahnede yer aldığı oyunda birbirinden farklı 7 kadını canlandırıyor. Üniversite öğrencisinden jinekoloğa, eski bir İstanbul hanımefendisinden hip-hop’çıya kadar bu bambaşka kadınlar bir polisiye gizemde bir araya geliyor. Oldukça ilginç bir konuya sahip kaçırılmayacak bu oyun aşağıdaki bağlantıda sizi bekler.
10 Aralık Perşembe
Tiyatro / Kalp / 19:00 / Zorlu PSM
Nilperi Şahinkaya, Cem Yiğit Üzümoğlu, Burak Sarıkahya ve Aras Aydın’ın baş rolleri paylaştığı Kalp, bir şehirde AIDS salgını sonucu yaşanan korku ve ötekileştirmeyi konu ediniyor. Hastalıkları yüzünden karantinaya mecbur bırakılan, yalnızlığa itilen 3 kişinin yaşadığı çaresizlik, korku ve çaresizlik oldukça vurucu bir şekilde anlatılıyor.
11 Aralık Cuma
Tiyatro / Amadeus / 19:30 / Zorlu PSM
İstanbul Aralık Ayı Etkinlikleri – Amadeus
Selçuk Yöntem Antonio Salieri’yi, Okan Bayülgen Amadeus Mozart’ı, Özlem Öçalmaz da Costanze’yi sahneye taşıyor. Sahne önü ve sahne arkasıyla oldukça kalabalık bir ekip mevcut. Yaşamı ve müziği arasında uçurum olan, yaşamdan oldukça kopuk bir tarz benimseyen Mozart ve disiplinli ve hırslı Salieri’in arasındaki ilişkiyi konu edinen oyunun yönetmeni de Işıl Kasapoğlu.
Tiyatro / Yutmak / 20:00 / Zorlu PSM
Yutmak, birbirinden farklı ve tuhaf 3 insanın hikayesini anlatıyor. Oyuncular, Merve Dizdar, Ece Dizdar ve Başak Daşman.
12 Aralık Cumartesi
Tiyatro / Allahaısmarladık Cumhuriyet / Tatavla Sahnesi / 20:30
1800’lerin sonundan 1950’lere kadar sürekli değişim içinde olan Türkiye anlatılırken detaylarda da 4 tane birbirinden fedakar kadının hikayesi var. Selim İleri’nin yazdığı oyunda Halide Edip, Afife Jale, Latife ve Fikriye Hanımların Cumhuriyet mücadelesi içinde kendi hayatlarından, düşlerinden vaz geçişi anlatılıyor.
Etkinlik biletlerine ulaşmak için tıklayın.
13 Aralık Pazar
Tiyatro / Taranta Babu / Trump Sahne / 16:00
İstanbul Aralık Ayı Ajandası – Taranta Babu
Tek perdelik oyunda Cansu Fırıncı sahnede tek başına oldukça keyifli bir performans sergiliyor. Oyun, Nazım Hikmet’in Mussolini İtalyasını hicvettiği eserinden uyarlanmış.
15 Aralık Salı
Konser / Jehan Barbur / 20:00 / Zorlu PSM
Tatlı sesi ve insanın içine işleyen şarkılarıyla, hangi ruh halinde olursanız olun Jehan Barbur mutlaka ruhunuza iyi gelecektir. Güzel müzikle bezenmiş bir salı akşamı geçirmek isteyenler için biletlere giden yol aşağıda.
16 Aralık Çarşamba
Tiyatro / 1984-Büyük Gözaltı / 19:30 / Caddebostan Kültür Merkezi
George Orwell’ın kült distopik romanından uyarlanan oyunda 3 farklı rejimle yönetilen dünyada toplumdaki insanlar inceleniyor. Yönetmen koltuğundaki Rutkay Aziz aynı zamanda oyuncu kadrosunda da yer alıyor. Kendisine Taner Barlas, Ekin Aksu, Levend Yılmaz, Ebru Saçar gibi başarılı oyuncular da eşlik ediyor.
17 Aralık Perşembe
Sergi / Arter
Aralık Ayı Sergileri – Arter
Geniş alanı ve en az sergileri kadar dikkat çeken mimari yapısıyla Arter gezmesi en keyifli sanat alanlarından birisi. Bu dönemde hepimizde oluşan sergi gezme özlemini de gayet dindirebilecek bir yoğunluğa sahip. Aynı anda 6 sergiye ev sahipliği yapan Arter’de güzel bir gün geçirmeniz garanti gibi.
Bu adresten tüm sergilerin içeriklerine ulaşabilirsiniz. Hepsi oldukça ilgi çekici ancak David Tudor’un bir sürü farklı nesne kullanarak yaptığı ses yerleştirmesi Yağmur Ormanı V mutlaka görmeniz gerekenlerden biri.
Arter, pazartesi hariç her gün 11:00-17:00 arası ziyarete açık.
19 Aralık Cumartesi
Sergi / Akış – Marina Abramovic / Sakıp Sabancı Müzesi / 30 Ekim – 20 Aralık
Adından çok söz ettiren bu sergiyi henüz görmediyseniz bu hafta sonu son günleri olduğunu hatırlatalım.
Sergi iki bölümden oluşuyor. İlk bölümde sanatçının 50 yıllık sanat hayatının fotoğraf ve yerleştirmelerle güzel bir özeti yer alıyor. İkinci bölüm ise Türk ve yabancı, toplam 16 sanatçının canlı performanslarından oluşuyor. Müzenin ziyarete açık olduğu her gün, günde 6 saat boyunca bu performanslar kesintisiz olarak devam ediyor. Buradan performans çizelgesine ve diğer bilgilere ulaşabilirsiniz.
Müze, pazartesi hariç her gün 11:00-17:00 arası ziyarete açık. Ayrıca biletinizi buradan online satın almanız da mümkün.
20 Aralık Pazar
Konser / Cem Adrian / 20:00 / Mall of İstanbul MOI Sahne
Aralık Ayı Konserleri – Cem Adrian
Sınırların ve kuralların dışında bir müzik yapan Cem Adrian, yakın zamanda unutulmaz türküleri kendi tarzıyla yorumladığı bir albüm çıkardı. Bambaşka sesi ve farklı tarzıyla yine unutulmaz olabilecek bir canlı performansa imza atacak olan sanatçıyı daha önce sahnede izlemediyseniz bu fırsat kaçmaz.
21 Aralık Pazartesi
Stand-up gösteri / Tolga Çevik Tolgshow / 20:00 / Zorlu PSM
Yıllardır doğaçlama komedi alanında gerçekten başarılı gösterilere imza atan Tolga Çevik’e sahnede gizemli yönetmen Fırat Parlak ve müzisyen Özer Atik eşlik ediyor. Bu kahkaha fırsatını kaçırmayın deriz. Biletler ve detaylar için buraya buyurun.
22 Aralık Salı
Konser / Cenk Erdoğan Group feat. Ceyl’an Ertem / 20:00 / Zorlu PSM
Başarılı gitarist ve besteci Cenk Erdoğan, yaylı orkestrası İstanbul Strings ve Ceylan Ertem aynı sahnede buluşuyor. Bu özel projede yaylı orkestrasına özel düzenlenmiş şarkılara Ceylan Ertem kendine has büyülü sesi ile eşlik edecek. Haftaya müzikle başlamak için güzel bir seçenek olabilir.
23 Aralık Çarşamba
Tiyatro / Ben Anadolu / 20:00 / Zorlu PSM
İstanbul Aralık Ayı Etkinlikleri – Ben Anadolu
Kibele’den Hürrem’e, Theodora’dan Eftelya’ya kadar tanrıçalar, mitolojik karakterler, sultanlar, köylüler, bu toprakları toprak yapan ve bir çok çağa tanıklık etmiş kadınlar sahnede tek bir kadının bedeninde hayat buluyor. Ayça Bingöl’ün bu tek kişilik oyunla devleştiği sahnede aynı zamanda birçok disipline de yer veriliyor. Kaçırılmayacak zenginlikte bir oyun. Bilet satın almak isterseniz bağlantı aşağıda.
24 Aralık Perşembe
Tiyatro / Şaşkın Aşıklar / 19:30 / Caddebostan Kültür Merkezi
Şaşkın Aşıklar nabzı oldukça yüksek bir oyun. Bunun sebebi ise ortada birbirini aldatma planları yapan iki eş ve planların birden altüst olması sonucu ortalığın iyice karışması. Melda Gür, İrfan Kangı, Zeynep Gülmez, Cem Kılıç ve Burcu Binici’nin sahneyi paylaştığı oyun eğlenceli bir akşam geçirmek isteyenlere iyi bir fikir olabilir.
25 Aralık Cuma
Tiyatro / Cimri / 19:00 / Zorlu PSM
Tansu Biçer’in yönettiği ve Serkan Keskin’in çok beğenilen performansıyla baş rolde olduğu Semaver Kumpanya’nın sahnelediği Cimri, 5. sezonunda. Gerçekten söylenildiği kadar kötü, pinti ve acımasız mı bu Cimri, gerçekten böyle bir insan olabilir mi yoksa ancak hikayelerde mi olur…Moliere’in ünlü eserinde sadece bir insana değil, o insan üzerinden birçok insana ve aileye yakından bakılıyor. Bu klasiği henüz izlemediyseniz biletler burada.
Hafta sonu planlarınız arasına doğada spor yapmayı da eklemek isterseniz İstanbul’un En İyi Bisiklet Yolları yazımız size güzel bir rehber olabilir.
26 Aralık Cumartesi
Sergi / Selma Gürbüz – Dünya Diye Bir Yer / İstanbul Modern / 5 Kasım 2020-31 Mart 2021
İstanbul Aralık Ayı Sergileri – Selma Gürbüz
Selma Gürbüz, 35 yıllık sanat yolculuğunu heykeller, yerleştirmeler, resimler ve videolara aracılığıyla izleyici ile paylaşıyor. Sanatçının hem doğu hem batı kültüründen öğeleri bir araya getirip kendine has figürler ve desenlerle harmanlamasıyla ortaya çıkan mürekkep çalışmaları özellikle görmeye değer. Bu mistik sergiyi görmek ve sanatçının bambaşka dünyalara aitmiş gibi duran çalışmalarını incelemek isterseniz İstanbul Modern pazartesi hariç her gün 11:00-17:00 arası ziyaret edilebilir. Kolaylık sağlaması açısından gitmeden önce bu linkten rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.
27 Aralık Pazar
Tiyatro / Mağrur Fil Ölüleri / 15:30 / Çevre Tiyatrosu
Mağrur Fil Ölüleri, sizi adeta zamanda yolculuğa çıkaracak bir oyun. 1969’u 70’e bağlayan yılbaşı gecesinde bir çiftin etrafında geçen oyunun oyuncuları arasında Sarp Aydınoğlu ve Sezin Bozacı var. Bu oyun sayesinde, dekorundan müziğine kadar son derece nostaljik bir pazar günü geçirmeniz garanti.
29 Aralık Salı
Sergi / Minyatür 2.0 Güncel Sanatta Minyatür / Pera Müzesi
Azra Tüzünoğlu ve Gülce Özkara’nın küratörlüğünü yaptığı sergide Türkiye, Azerbaycan, Pakistan gibi farklı ülkelerden birçok sanatçının eseri bir araya getirilmiş. Heykelden videoya, fotoğraftan yerleştirmeye farklı farklı disiplinden eserler üzerinden toplumsal cinsiyet, ayrımcılık, eşitsizlik, zorunlu göç gibi konular  ele alınıyor. Minyatürün, yıllardır alışılagelmiş formundan çıkarılıp boyut kazandırılmasıyla gerçekten görülmesi gereken bir seçki yaratılmış.
Pazartesi hariç her gün 11:00-18:00 arası ziyaret edebileceğiniz bu sergi ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.
Unutmadan ekleyelim; içinde bulunduğumuz salgın dönemi sebebiyle birçok mekan daha güvenli bir ortam yaratabilmek adına etkinlik girişlerinde HES kodu talep edebiliyor. Zaman kaybı yaşamamak için indireceğiniz aplikasyon üzerinden HES kodlarınızı hazırda tutmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca etkinliğe gitmeden önce herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için, her zamankinden daha detaylı bir şekilde, o mekana özgü alınan önlemleri, oturma düzenini, kuralları gözden geçirmenizde fayda var.
İstanbul’un tadını sağlıkla çıkarabileceğiniz güzel bir Aralık ayı diliyoruz.

Bizi instagramdan takip edebilir veya bültenimize buradan üye olabilirsiniz.

Hepimiz için huzurlu ve güzel başlamasını dilediğimiz 2021 yılının ilk etkinlik rehberinde görüşmek üzere. Şimdiden mutlu yıllar.

Sevgiler,

Farah Samuray

More from Farah Samuray

İstanbul Etkinlik Rehberi Kasım 2019

Soğuyan hava, erken batan güneş, karanlık sabahlar derken kış mevsimi yavaş yavaş...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir